Stilte rond zorgzone Scharendijke PZC PZC Bruse brillendame terug uit Ghana ,11 Oud-politica Lukkie Zijlstra te gast bij Beeldspraak in filmtheater Zierikzee Dreischor viert strao voor stokpaarden Dorpsraad heeft al maanden niets gehoord over stand van zaken plannen Dorpsraad wil beter onderhoud van het openbaar groen bt Koffiedief moet drie weken zitten Snertwandeltocht door centrum van Middelburg Verkiezing Brouwse stadsraad Bezwaarschrift niet ontvankelijk Boete voor weigeren blaastest Vrouw steelt tas bij bushalte Brandweer wijst op gevaar doe-het-zelfschoorsteen woensdag 5 januari 2005 door Ali Pankow SCHARENDIJKE - De dorps raad Scharendijke wacht al maanden tevergeefs op nadere informatie van het gemeentebe stuur over de plannen voor het creëren van een zorgzone in het dorp. Dat wekt zo veel irritatie dat het bestuur binnenkort eens wil praten met het college van B en W over de rechten en plich ten die aan het convenant tus sen dorpsraad en gemeentebe stuur ten grondslag liggen. „Binnen het bestuur gaan We volgende week dinsdag over leggen hoe we dit moeten aan pakken", zegt voorzitter J. Prins 'van de dorpsraad Scharendij ke. Volgens hem kan een dorps raad niet functionei-en als er Igeen informatie meer loskomt 'van de gemeente. Die impasse dient doorbroken te worden om •;als dorpsraad het werk te kun nen blijven voortzetten, zo stelt jhij. -Een eerdere poging de verwar ming rond de zorgzone op te hel deren, liep spaak. Dat gebeurde aijdens de openbare vergadering van de dorpsraad eind oktober. Prins drong er toen bij wethou der R. van der Wekken op aan te .'vertellen hoe het verder zou 'gaan met de plannen om de woonvoorzieningen, zorg en wel- jzijn voor ouderen te bundelen. tDie plannen, samengevoegd in ïeen zorgzone, werden begin vo- •rig jaar aan de bevolking van 'Scharendijke gepresenteerd. Weerstand Directeur Ph. van Doorne van woningcorp oratie Zeeuwland liet inmiddels echter weten dat die plannen drastisch worden bijgesteld wegens de grote weer- 1 stand die gerezen zou zijn tegen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pze.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans All Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ten met aanvullende zorgvoor zieningen. Wethouder Van der Wekken zei op die bewuste dorpsraadsverga dering eind oktober geen duide lijkheid te kunnen verschaffen in de ontstane verwarring. Hij door Ali Pankow voerde aan een week later eerst een gesprek met Zeeuwland daarover te moeten voeren. Daarna heeft de dorpsraad Scha rendijke niks meer vernomen, noch van de woningcorporatie, noch van de gemeente. Woord voerders van beide organisaties lieten toen weten tot minstens half januari geen enkele uit spraak over de zorgzone te kun nen doen. „Zeeuwland wil niet met onze dorpsraad overleggen en zegt al leen met de eigen huurders van doen te hebben. En wethouder Van der- Wekken was boos om dat we in een brief van de dorps raad kritiek geuit zouden heb ben op de ambtenaren", ver zucht Prins. Volgens hem viel dat allemaal best mee en werd er alleen ongenoegen aangege ven over het feit dat sommige za ken wel eens lang duren bij de gemeente. In zijn optiek is dat in elk geval voor de wethouder geen reden om boos over te zijn. SCHARENDIJKE - De dorpsraad in Scharendijke zou graag zien dat het kerk hof aan de Kapelleweg bij Looperskapel- le beter wordt onderhouden. Op een wen- senlijstje aan de gemeente dringt de dorpsraad erop aan de scheef staande grafstenen recht te zetten en de gesnoei de bramenstruiken te verwijderen. Daar blijft het niet bij. De wensenlijst voor de buitendienst vanuit Scharendij- ke is nog aanzienlijk langer. Zo zouden volgens de dorpsraad de struiken langs het voetpad aan de Boutlaan gesnoeid moeten worden. En het voetpad langs de Boutlaan zou men graag opnieuw be straat zien. De bovenkant van de dijk bij het Baken wordt nu tweemaal per jaar gemaaid. Volgens de doi-psraad zou dat vaker moe ten gebeuren om het voetpad daar be gaanbaar te houden. Tevens wordt be pleit de trappen bij de dijk aan het Ba ken te ontdoen van overtollig gras en dat niet alleen te doen door het gras dood te spuiten. De zogeheten kolkput op de dijk zou vol gens de dorpsraad zodanig opgehoogd moeten worden, dat een gevaarlijke situa tie wordt voorkomen. Verder wordt er voor gepleit op alle groenplaatsen in het dorp bordjes te plaatsen met daarop de tekst 'verboden voor hondenpoep'. De gesloopte boompjes aan de Elkerzee- seweg zou de dorpsraad graag vervangen zien. Ook wordt er bij de buitendienst op aangedrongen bij het maaien van gras perken de bomen niet te beschadigen en bij Eikerzee de struiken te herplaatsen zodra daar een fietspad is aangelegd. ;'Het bestuur van de dorpsraad zet vraagtekens bij de argumen ten van Zeeuwland. Volgens 'Prins zijn er beslist ook veel voorstanders van de zorgzone. '^De dorpsraad registreerde bij teen eerste inventarisatie al zes- tig belangstellenden voor de £nieuw te bouwen appartemen- MIDDELBURG - De Middel- 1 burgse politierechter heeft giste- ren een winkeldief uit Vlissin- gen drie weken gevangenisstraf De dertigjarige man stal 1 no- j vember vorig jaar in Vlissingen j een pak koffie bij een super- markt. De Vlissinger geniet een kwalij ke reputatie als winkeldief. Zo heeft hij een fors strafblad met winkeldiefstallen. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33^33 Riet Bodbijl leest in een dagboek dat ze bijhield tijdens haar verblijf in Ghana. door Hester Timmermans BRUINISSE - Veel indrukken heeft Riet Bodbijl uit Bruinisse opgedaan op haar negendaagse reis naar Ghana. Sa men met koster Jacques van Vooren- berghe is zij gaan kijken naar het bril- lenproject van pater Cramers. Bodbijl zamelt er al meer dan twee jaar brillen voor in. Daar werden haar veel vragen over gesteld. „Ik wilde graag zelf zien wat daar gebeurt en dat weet ik nu. Mensen vragen soms aan me of het geen druppel op een gloeiende plaat is. Misschien is het dat ook, maar ik denk dat die druppel wel helpt." Naast brillen worden er soms ook ande re goederen naar het West-Afrikaanse land gestuurd,. „Deze keer zijn er een rolstoel en een orgel meegegaan. Daar hadden de mensen speciaal om ge vraagd en dan wordt dat ook meegeno men. Daardoor was er wat minder plaats voor de brillen, maar wat het hardste nodig is, nemen we mee." Zonnebrillen en knuffels heeft Bodbijl niet meer nodig. „Het is zonde als men sen deze dingen inleveren, want ik kan ze niet meenemen. Ze dragen daar geen zonnebrillen. Al zou je anders denken van een land waar altijd de zon schijnt, maar de zon is er niet zo fel als hier." Koster Van. Voorenberghe stopt waar schijnlijk binnen een paar jaar met de coördinatie van het project. Het is overi gens niet de bedoeling dat Bodbijl het stokje overneemt. „Ik ga zeker wel door met inzamelen, maar de coördinatie neem ik niet over. Behalve als het met minstens vijf anderen is. Ik heb al ge noeg aan mijn hoofd. Ik heb hier oók mijn vrijwilligerswerk voor de kerk, de bibliotheek en het museum." Het is ook nog maar de vraag of ze nog een keer naar Ghana gaat. „Ik zeg nooit nooit, maar het is daar zo warm. Echt bloedheet. Ik vind dat wel een beetje jammer, maar ik heb gezien wat ik wil de zien." Opgewekt In Ghana is Bodbijl veel met de lokale bevolking opgetrokken. „Ik logeerde bij een gezin thuis en ging op bezoek bij veel mensen. Zo zag ik hoe ze leefden en de armoede is me daarbij opgevallen. Maar de mensen zijn opgewekt. Ze kon den ook smakelijk om me lachen hoor, als ik iets verkeerds zei." Het goedlachse van de mensen was niet het bijzonderste van de reis. Dat was ui teraard het werk van pater Cramers. Hij heeft in het Ghanese stadje Keta twaalf mensen in dienst die in verschil lende ruimtes de brillen bewerken. Eerst worden de glazen eruit gehaald en wordt de sterkte daarvan bepaald. foto Dirk-Jan Gjeltema Als de klant een montuur heeft uitge zocht, worden er glazen bij gezocht en passend gemaakt voor het montuur. On geveer één keer in de twee jaar komt de pater langs in Nederland en zamelt geld in voor een nieuwe container. Zo kan er weer een lading naar Ghana. „Ik heb zoveel bewondering voor die man. Hij doet alles wat in zijn vermo gen ligt om de mensen daar te helpen. Ze zijn ontzettend blij met het werk dat hij doet. Dat geeft natuurlijk veel vol doening." Ook als de koster straks stopt met het werk, dan mag het project volgens Bod bijl niet stoppen. „Het moet altijd door blijven gaan, want de mensen komen van heinde en ver voor de brillen. Soms komen ze met een busje uit buurland To go." Sinds haar réis windt ze zich minder op over kleinigheden. „Ik maakte me al niet druk om futiliteiten, maar nu al he lemaal niet meer. Niet om mode, bij voorbeeld. Er zijn belangrijkere dingen in het leven." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het belooft een spetterende bijeenkomst te wor den in het Zierikzeese filmthea ter Fizi. Daar treffen Frans Meu- lenberg en Lukkie Zijlstra el kaar zondag' 9 januari tijdens de vierde aflevering van Beeld spraak. Gast in dit programma over 'spraakmakende beelden' is spel- therapeute en voormalig CDA- politica Lukkie Zijlstra uit Dreischor. Gastheer is publicist 'Frans Meulenberg. De twee zijn eikaars tegenpolen en dat kan tot spannende ge sprekken leiden, zo prikkelt de gastheer vooraf. Op Zijlstra's lijst van favoriete .filmfragmenten prijkt de door Meulenberg als 'mierzoet' gety peerde Disney film Frank en Frey. Voor Zijlstra is de onmoge lijke vriendschap tussen een vos je en een jachthond echter veel meer dan zomaar een zoet ver haal. „Hoe ga je om met iets dat jou in je leven wordt aange daan. Neem je afstand of niet?" Juist kinderen snappen zo'n the ma meteen, verklaart Zijlstra haar keuze voor een kinderfilm. Tevens is die keuze de link met haar werk als speltherapeute. Die verwevenheid tussen de ver schillende elementen van het middagvullende programma in Fizi zit er diep in. Alles wat er te horen, te zien en te ervaren is, sluit op elkaar aan. Met Meulen berg en filmer Jaap Verseput trok natuurliefhebber Zijlstra eerder de Zeepe- en Meeuwen duinen in. Speciaal voor Beeld spraak maakte Verseput naar aanleiding van die wandeling een intrigerend filmpje over de Zeepeduinen. Geven Zijlstra, tevens voorzitter van het streek- en landbouwmu seum Goemanszorg in Drei- schor, licht haar levensfilosofie toe aan de hand van een gefilmd interview met meditatieleraar Sogyal Rinpoche. Zijn bood schap om te leven 'uit een open hand' loopt als een rode draad door het leven van de in woonster van Dreischor. „Niet krampachtig willen vasthouden, maar over kunnen geven. Mee gaan met de stroom van het le ven," Haar verhaal over emoties, vriendschap, integriteit en zelf verwerkelijking wordt afgewis seld met fragmenten uit de films Titanic, Les Uns et les Autres en Out of Africa. Deborah Warta uit Amersfoort, vriendin van de gast, zingt Dark night of the soul - waarvan de oorspronkelij ke tekst van een Middeleeuwse monnik afkomstig is. Beeldspraak in Filmtheater Zierik zee begint om 15.00 uur. Reserve ren kan via 0111-411223. De zesde lige serie heeft na zondag nog tioee afleveringen te gaan. MIDDELBURG - Wandelsport- vereniging 't Zand uit Middel burg houdt zaterdag voor de 29e maal de jaarlijkse snertwandel tocht. De route van de tocht voert dit jaar onder meer door de binnen stad van Middelburg. Deelne mers kunnen kiezen uit te lopen afstanden zijn vijf of tien kilo meter. Na afloop krijgen de deel nemers een herinnering en een kop erwtensoep. Het startbureau voor de tocht is te vinden in wijkgebouw De Ver gulde Baars aan de Baarsjes- straat 42 in de wijk 't Zand/ Stromenwij k in Middelburg. Wandelaars kunnen aan de tocht beginnen tussen 13.30 en 14.00 uur. BROUWERSHAVEN - Brouwershaven staat op het punt weer een stadsraad te krijgen. Sinds eind april moeten de bewoners van de smalstad het zonder dit orgaan doen. Ne gen kandidaten hebben zich verkiesbaar gesteld. Donder dag 20 januari wordt cle verkiezing gehouden, De kandi daten zijn J. van Ast, O. Fonteine, G. Groeneweg, L. van der Mark, G. van de Schaaf, H. Timofei, S. Vermeijden, M. van Vossen en M. Weezepoel. Inwoners van Brouwers haven die hun stem willen uitbrengen, moeten bij ieder van deze deelnemers een akkoord danwel niet-akkoord aangeven. Kandidaten dienen, om deel uit te kunnen ma ken van de stadsraad, minstens de helft plus één van de stemmen in de wacht te slepen. De stadsraad adviseert ge vraagd en ongevraagd burgemeester, wethouders en ge meenteraad over allerlei zaken die op de eigen woon- en leefomgeving betrekking hebben. De verkiezingsbijeen komst wordt gehouden in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven en begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Het bezwaarschrift van de fami lie Vroon uit Burgh-Haamstede tegen de bouw van appar tementen aan de Kloosterweg is niet ontvankelijk ver klaard. Het bezwaarschrift is te laat bij de gemeente bin nengekomen. Tegen de bouw van de appartementen op de plaats van het oude gemeentehuis zijn meerdere bezwa ren binnengekomen. De rechter heeft deze bezwaarma kers in het ongelijk gesteld. Half januari wordt begonnen met de sloop van de huidige panden, de bouw van de nieu we appartementen gaat ongeveer anderhalf jaar duren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Oostdijk voor het weigeren van een blaastest en het doorrijden na een aanrijding conform de eis veroordeeld tot duizend eu ro boete en negen maanden voorwaardelijke rijontzeg ging. Daarmee kwam de man goed weg. De verdachte botste 17 juli met zijn auto tegen een lan taarnpaal, reed vervolgens door naar huis, waar de politie hem drie uur na het ongeval aanhield. Toen hem door agenten werd bevolen een blaastest te doen, weigerde hij. De Bevelander was het niet eens met de manier waarop hij werd aangehouden. Hij vertelde na het ongeval nog vijf glazen whisky en drie flesjes bier te hebben gedron ken, maar officier van justitie G. van der Burg zette daar vraagtekens bij. De man kreeg het voordeel van de twijfel. Zo was de ver dachte nooit eerder met justitie in aanraking gekomen. Bovendien heeft hij een eigen bedrijf en komt de schade van eirca 2000 euro aan de lantaarnpaal voor zijn reke ning. „U heeft het wel allemaal over zichzelf afgeroepen." MIDDELBURG - Een onbekende vrouw heeft gisteren bij een bushalte in Middelburg een tas van een 84-jarige vrouw gestolen. De Middelburgse stond rond half twiee bij de bushalte in de Oosterscheldestraat te wachten én had haar tas op het bankje gezet. Toen zij even niet oplat te, werd de tas gestolen. De dievegge rende daarna wegin de richting van het Torenvlietpark. In de tas zaten sleu tels, persoonlijke papieren en enkele honderden euro's. door Harmen van der Werf KAPELLE - Voor de tweede keer binnen een week is de brandweer van Kapelle in actie gekomen om een schoorsteen brand te blussen. Volgens de brandweer is de oorzaak in bei de gevallen dezelfde: bouwkun dig onjuist aangelegde schoor steenkanalen. Afgelopen zaterdag raakte een woning op de hoek van de Dijk- welsestraat en Oude Bosstraat zwaar beschadigd door een schoorsteenbrand. De drie in het huis aanwezige kinderen konden zich in veiligheid bren gen, nadat de overbuurman had gezien dat er vlammen uit het dak kwamen. Bijna hetzelfde is maandaga vond laat gebeurd aan de Post weg in Kapelle. Ook daar zagen cle overburen dat er vlammen uit het dak kwamen. Geschrokken van twee vergelijk bare schoorsteenbranden in kor te tijd heeft de brandweer van Kapelle gisteren direct een waar schuwing laten uitgaan. „Niet om schuldigen aan te wijzen", verklaart commandant N. Wis se, „maar om iedereen te wijzen op de oorzaak én meer branden te voorkomen." Het punt is volgens de Kapelse brandweer dat schoorsteenkaria- len niet altijd vakkundig wór den gemaakt. Het dakbeschot'of de houten balken dichtbij het schoorsteenkanaal drogen dan uit, en warmen op. Ze kunnen vervolgens na kortere of langere tijd 'spontaan' tot ontbranding komen. In haar waarschuwende brief wijst de brandweer van Ka pelle erop dat een schoorsteen moet voldoen aan het Bouwbe sluit. Het Bouwbesluit stelt on der meer eisen aan de onbrand baarheid van het materiaal van de stookplaats en het rookka naal van een open haard of hoiit- kachel. Doe-het-zelvers krijgen het advies altijd een deskundige te raadplegen. door Esme Soesman DREISCHOR - Zes strao's telt Schouwen-Duiveland, en daar hoort Dreischor traditiegetrouw niet bij. Om het paardenfestijn toch te kunnen vieren, introdu ceert het dorp een nieuw ritueel. Zaterdag 15 januari wordt stok- paardenstrao gehouden, ge volgd door een kerstboomver branding op een nog onbekende plaats. Daarmee worden twee 'voor jaarsrituelen' gecombineerd. Bij de traditionele strao wassen paarden in het koude zeewater het winterse stof van hun benen bij wijze van zuiveringsritueel. Dat gebeurt in Renesse, Burgh-Haamstede, Noordwelle, Ellemeet, Scharendijke en Serooskerke. In Dreischor kun nen de stokpaarden en hun trot se bezitters voor het wassen van de stokken terecht in het ringwa- ter rondom de kerk. Om 13.00 uur wordt verzameld bij de tra- vaille aan de Ring, waarna het evenement officieel wordt ge opend. De strao 2005 wordt ingeluid met een rondgang over de ring en het wassen van de stokken. Daarna beginnen de spelen, die gehouden worden over twee ringsteek-parcoursen. Daarbij is er ruimte om mee te doen voor jong en oud. Nog zo'n ritueel waarmee de donkerte al in lang vervlogen tij den werd verdreven, is de kerst boomverbranding. De oude Gér- manen namen met grote vuren afscheid van het oude jaar ;en verwelkomden het licht van het nieuwe. Op Dreischor is de kerstboomverbranding terug na lange tijd te zijn weggeweest. De precieze plek is nog niet be kend in verband met de weers omstandigheden. Tijdens :de stokpaardenstrao wordt de loca tie bekendgemaakt. Tussen 16.00 en 18.00 uur kunnen kerst bomen ingeleverd worden. Óm 19.00 uur wordt verzameld bij het dorpshuis in Dreischor, waarna in stoet naar de vuur plaats wordt getrokken. De blüs- groep Dreischor steekt om 19.,30 uur de stapel aan. De organisa tie van het evenement is in han den van de jeugdafdelingen van de Sportvereniging Dreischor, de dorpsraad en het dorpshuis Dreischor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31