Stilstaan in de file en bij geloof PZC c Casper Hobbes Geestelijk voer voor automobilisten via de telefoon Fluitende torens houden mensen Franeker wakker Golven puzzel Heer Bommel en de Blijdschapper recept Gesmoorde kabeljauw uit Scheveningen Sk weer Stilstaan in de file, en tegelijk stilstaan bij je geloof? Sinds de ze week kunnen automobilisten bellen met het telefoonnummer van Stilstaan.nl voor geestelijke voeding als je in defile staat. door Bas Jansen Elke dag zijn via een nieuw telefoonnumer korte medita ties te kiezen uit een menu. Een greep uit de eerste overdenkin gen van drie sprekers. „Dit informatienummer kost dertig eurocent per minuut." Na een nul te toetsen, vertelt een man met trage stem uit welke opties gekozen kan worden. Als je toets 1 kiest, hoor je Nynke Dijkstra die spreekt over 'Een God van levenden'. Dijkstra is gemeenteadviseur in dienst van de Protestantse Kerk en is een van de sprekers van Stil- staan.nl. Zij vertelt over de Sad duceeën die in het Lucas-evan- gelie Jezus uitdagen om lastige vragen te beantwoorden. In de lijn van die vragen behandelt Dijkstra de vraag of mensen el kaar herkennen na het aardse le ven. „Natuurlijk herkennen we van onze redactie binnenland FRANEKER - Twee torens langs kaatsveld Sjükelan in Fra neker maken bij harde wind een fluitend geluid waardoor omwo nenden niet kunnen slapen. Doordat de windvanen van de torens zijn gehaald, is een deel van de overlast inmiddels ver holpen. De roosters op de torens maken echter nog wel geluid, meldde gisteren bouwmeester Foppe de Lang van de verant woordelijke Koninklijke Perma nente Commissie. De torens van 27 meter hoog zijn in 2003 ge bouwd. Een aantal inwoners van de Friese stad klaagt echter over piepende en fluitende gelui den die de torens maken bij har de wind. „Het is erg vervelend, maar door de windvanen te ver wijderen is een deel van het ge luid weg. We hebben met de be woners afgesproken dat moch ten de roosters van de torens nog steeds geluid maken, ze ons moeten bellen. Dan komen we meteen kijken", aldus burge meester De Lang. ANP elkaar. God is geen God bij wie personen en identiteiten ver dwijnen." Dijkstra legt de link met het verkeer om de beller heen. „Het zijn niet alleen au to's die naast je staan, er rijden daar mensen met een naam. We zijn 'op weg' naar Gods rijk", sluit ze af na enkele minuten. Christpower Weer in het keuzemenu, optie 2: Jos Douma over 'Christpower'. De vrijgemaakt-gereformeerde predikant richt zich heel duide lijk op luisterende weggebrui kers. Hij vergelijkt V-Power ben zine van Shell met 'C-Power', de kracht van Jezus. De reclame tekst van V-Power.langs de weg belooft, op vijf punten verbete ring in vergelijking met andere brandstof. De predikant past die punten vervolgens toe op Je zus. Betere acceleratie van je motor: Jezus brengt je leven in een stroomversnelling. De oliegi gant belooft minder vuilafzet- ting: Jezus maakt je rein. Naast deze vergelijkingen, trekt Dou ma nog drie parallellen tussen autobrandstof en de kracht die Jezus geeft aan mensen die in hem geloven. „Denk voortaan bij V-Power aan je opgestane Heer", geeft Douma mee aan de luisteraars. Dick van Keulen, evenals Dijks tra lid van de Protestantse Kerk, is de derde spreker op Stil- Auto's in de file. Volgens Stilstaan.nl een mooi moment om ook eens na te denken over je geloof. Vanaf deze week kan iedere dag gebeld worden voor een aantal overdenkingen. foto Lex van Lieshout/ANP staan.nl die telefonisch de gelo vigen wil bemoedigen. „God heeft de mensen geschapen met een leegte die alleen God kan vullen." Van Keulen vertelt dat veel mensen drank, drugs en seks gebruiken om dat gat op te vullen. Maar het gat kan daar mee niet wórden gevuld omdat het gat 'godvormig' is, zoals Van Keulen dat noemt. „Jezus die al het vuil afvoert naar de vuilver brandingsplaats Golgota, maakt dat gat schoon en vult het met wijsheid, liefde, blijdschap en meer", zegt de bevlogen emeri tus-predikant. GPD Morgen zijn er weer nieuwe overdenkingen te beluisteren op 0900-3337333. De ondergaande zon zet de horizon in vurig rood. Ik loop over de dijk met mijn hond. De dagen worden weer wat langer aan de achter kant van de dag. Ik ben blij dat we het donker ste deel achter ons hebben. De wolken boven de horizon in de beginnende schemer zijn dreigend en blauwzwart. Het land golft hier om me heen. Op de meeste plaatsen in Zeeland is het land zo vlak als mijn oog kan reiken. Hier niet. Hier is het alsof de zee eeuwen geleden samen met de wind het land op grillig golvende wijze heeft opgestuwd en afge zet. Ik loop richting een klein wit huisje dat zich op het hoogste punt bevindt. In één jaar heb ik één keer een levende ziel in de tuin gezien. Hij knip te de heg. De andere buren weten ook niet wie er Marleen Blommaert woont en of de persoon er vaak of weinig is. Er brandt af en toe wel licht maar afgezien van die ene middag heb ik er nog nooit een teken van le ven gezien. Vreemd om zo weinig van een buur te weten, hier in deze omgeving. Ik hoor het geluid van een auto. Het is een jon gen, een twintiger in een auto, waarschijnlijk een BMW. Als je vaak in de polder wandelt, kun je aan het geluid van schakelen en uitlaat een nauwkeurige voorspelling doen van leeftijd en sekse van de bestuurder. De auto verblindt ons met zijn koplampen en raast langs ons. Ik loop verder en ben in gedachten bij de beel den en geluiden die ons van overzee bereiken. Een ramp van een ongrijpbare omvang. Een op vangkamp, dat te maken krijgt met overstromin gen door hevige regenval. Kan het navranter? De overvloed aan misère stroomt door mijn hoofd. Wanneer ik alles in volle omvang tot me door laat dringen voel ik me geschokt en machte loos. De kolkende media-aandacht overspoelt me. De grenzen van mijn beperkte voorstellings vermogen zijn bereikt. Wat me rest is wat geld geven. Soms laat ik wat toe. Ik deel even een stukje le ven van een man die alles kwijt is, zijn hele ge zin. Hij vond lijken op zijn dak. Hij kende ze niet. Ik probeer me te verplaatsen in de man en gruwel. De man die lijken moet ruimen doet me denken aan de vader van een vriendin. Hij hielp bij het bergen van lijken na de watersnoodramp in Zeeland. Van alle ervaringen in zijn leven was dat de zwartste. En dan de verslaggever die steeds een nieuwe stand van het aantal doden doorgeeft. Dagelijks krijgen we de stand door. Steeds worden het er meer. En steeds wordt apart vermeld hoeveel Eu ropeanen, hoeveel Nederlanders. Hoe gruwelijk het ook mag klinken, maar een ge tal van duizend, honderdduizend, of tweehon derdduizend, maakt voor mij geen verschil. Mijn brein kan er niks mee, met al die getallen en al die beelden. Ik kan het niet bevatten. Ik loop weer langs het witte huisje waarvan ik de bewoner niet ken. De schemer heeft plaatsge maakt voor de donkere avond. Het geluid van de auto is weggestorven. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Tamelijk; 2. tint; 3. ongespannen; 4. bedevaartsoord; 5. weekdier; 6. vervelend; 7. rank; 8. lichaams vocht; 9. manier; 10. communicatie middel; 11. greppel; 12. retour; 13. achteraf; 14. Europese hoofdstad. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 M E A T E N 1 G 2 K L Z W E U E R 3 R S L V A E P R 4 M 1 E K S K E A 5 E S N L E E A K 6 N N A Z A A R A 7 M S M L A E N K 8 B N L S O E D 9 1 T E R O A N T 10 R N A D D E 1 O 11 R S W L E O O T 12 T E R G U T H G 13 N U A 1 D 1 E N 14 P A S R 1 S IJ S Horizontaal: 1. Haar bewerken met een bijl (6); 4. Roemrijke zijde van een munt (8); 6. Mag ik weer 's op de latten? (3); 7. Hoe men het ook bekijkt, het blijft een gravin! (3); 9. De beste golfstok van de vereniging (7); 11Dans van een paard in de gang (5). Verticaal: 1. Met veel geluid rood opgezet (4); 2. De dominee heeft het bij voorkeur aan een sportevenement gekoppeld (5); 3. Loodvrij geld (4); 5. Erg onrustig spoor (6); 6. Hier wordt een tenniswedstrijd ver filmd (3); 8. Vindt weerklank in de put (4); 10. Die vrouw is ook een moeder. Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. Oplossing Anagram: 1. balk- 2laan- 3trap- 4. bora- 5game- 6amen- 7kern- 8keer- 9lama- 10fret- Eindoplossi van gisteren: -kabel-lafbek natal-aantal •pater-tapper -borat-tarbot ■magie-enigma -manen-namens -raken-kanjer -keren-inkeer blaam-sambal friet-tarief ng: LATTEN KIST. Cryptogram: Horizontaal: 4. Buidelrat; 6. roodkapje; 8. veeauto; 9. tiran; 10. lijn. Verticaal: 1. Autobezit; 2. week; 3. dropgoal; 5. treffen; 7. drama. Eieren: 40 stuks De heer Zwadder liet de beklagenswaardige kruidenier in de steek en snelde terug naar Bommelstein. Het onverwach te verdwijnen van het geld had hem sterk aangegrepen en tot zijn ontzetting begon het ook nog zachtjes te regenen. „Er is iets vreselijks aan de hand", prevelde hij al dravend. „Ach, het is de straf voor mijn hovaardij! Wat kan er ge beurd zijn?" Op dat moment zag hij heer Bommel, die hem somber pein zend tegemoetkwam. „Waar is mijn zwarte koffertje?", riep hij reeds van verre. „Dat is het 'm nu juist", zei zijn gastheer, de kraag opzet tend. „Er is iets vervelends mee. Ik bedoel eh... de jonge PENK JE PAT Tl JLEK5 NAAK PEZELFPE HÉMEL LAAN ALS MENSEN? IK SEP0EL, IN PE HEMEL HOOFT IEPEKEEN 6ELÜKKI& TE ZIJN. MAAK AIS JE STEiPS SML SENT OM POOK EEN TIJ OP. TE WOKPEN OP- LELETEN.BEN JEN!ETC£UmC>.J\ I S Hans Belterman I n echte boter gesmoorde zeevis is geen I specialiteit uit Scheveningen, want over al aan onze kust en die van Vlaanderen kende men vroeger dergelijke gerechten. Het gerecht is overigens vanwege het ho ge vetgehalte niet geschikt voor mensen die aan de lijn doen. Hoofdgerecht voor 2 personen: 300 gram kabeljauwfilet; 1 eetl. li moen- of citroensap; 125 gram boter (bij voorkeur licht gezouten Zeeuw se); 1 kleine citroen of limoen, schoongeboend, in plakjes gesne den; 50 gram gepelde verse Noord- zee-garnalen; 1 eetl. fijngesneden bieslook en/of dille. Eventueel (zee)zout. Spoel de vis onder stromend koud water. Verdeel de vis in 4 - 6 min of meer in gelij ke stukken. Wrijf hem in met limoen- of ci troensap en laat hem tien minuten rus ten. Maak de vis daarna droog met keu kenpapier. Laat de boter smelten in een pannetje met dikke bodem. Schenk de helft van de boter in een ovenvaste schaal. Leg de stukken vis in de schaal en schenk de rest van de boter erover. Schik op elk stukje vis een plakje limoen of citroen. Leg een deksel op de schaal of dek de schaal af met aluminiumfolie. Plaats de schaal in een tot 200 graden voorverwarmde oven. Neem de schaal na 8 - 9 minuten uit de oven. Schep de vis uit de schaal. Verwij derde limoen- of citroenplakjes. Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 9° 11° 11° 8° min. 6° 8° 7° 5° wind ZW 5 ZW 6 Z 6 ZW 5 Zon O vandaag op 8.48 onder 16.4: d Maan i vandaag li op 2.39 onder 12.3: c Toonder Studio's Nautisch bericht De zuidwestenwind neemt toe tot krachtig, later mogelijk af en toe hard (6 tot 7 Beaufort). Het zicht is meest goed. Waterstanden vriend heeft het een beetje verbrand! Net voordat ik in kon grijpen. Ik kan er.niets aan doen, bedoel ik. Het is heel naar, vooral omdat ik weet hoe u aan dat valiesje gehecht was. Maar ik ken mijn plicht, en ik ben graag bereid een nieuwe koffer voor u te kopeil!" De heer Zwadder liet zich door dit aanbod echter niet troos ten. „Een nieuwe kopen?!", riep hij uit. „Dat is onmogelijk, want het was een heel bijzondere. Het kan niet vervangen worden. Ach, ik had het niet achter mogen laten - dit is het gevolg van mijn lichtzinnigheid! Wee mij!" Met deze woorden rende hij verder, en al spoedig was hij in de steeds dichter wordende regenbui verdwenen. woensdag Hoog water Laag water 5 januari uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 8.46 162 21.25 176 2.14 130 15.06 Terneuzen 9.06 183 21.48 198 2.45 140 15.30 Cadzand 8.25 150 21.06 164 2.06 123 14.46 Roompot Buiten 8.56 123 21.35 138 2.25 94 14.55 Roompot Binnen 9.25 110 22.26 117 3.20 90 16.06 Zierikzee 9.50 127 22.35 142 3.30 103 16.05 Krammersl. West 10.00 138 22.46 148 3.30 108 16.05 Hansweert 9.36 199 22.16 213 2.59 155 15.45 Stavenisse/Yers. 9.56 130 22.34 139 3.24 104 16.05 donderdag Hoog water Laag water 6 januari uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 9.56 169 22.36 184 3.24 131 16.15 Terneuzen 10.16 190 22.51 207 3.55 140 16.36 Cadzand 9.32 157 22.08 172 3.04 124 15.56 Roompot Buiten 9.59 129 22.36 143 3.46 96 16.04 Roompot Binnen 10.36 111 23.14 119 4.36 90 17.05 Zierikzee 11.00 130 23.42 145 4.35 104 17.10 Krammersl. West 11.06 139 23.46 151 4.36 107 17.16 Hansweert 10.46 205 23.20 222 4.09 153 17.01 Stavenisse/Yers. 11.05 131 23.51 143 4.47 104 17.26 door Bill Watterson L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied efc lichte sneeuw -*-* matige sneeuw **-* zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Regen en wind Presentatie: verdeel de stukken ge smoorde vis over voorverwarmde bor den. Roer de garnalen door de hete boter en laat ze warm worden. Schep ze met een schuimspaan uit de schaal en verdeel ze over de stukken kabeljauw. Schenk de rest van de boter door een fijn zeefje in een voorverwarmde sauskom. Bestrooi de gerechten met wat (zee)zout en daar na met bieslook en/of dille. Geef er ge kookte aardappelen bij of zet een mand jes met zelf afgebakken stokbrood op ta fel. Een gemengde groene salade past er goed bij. Tip: ook veel andere stevige zeevissoor ten, zoals schelvis, heek, zeebaars, zee wolf en zeeduivel kunnen op deze wijze worden bereid. O O o 14 VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 5 JANUARI?: Lagedrukgebieden veroorzaken woensdag op de Britse eilandf langs de zuidwestkust van Noorwegen en in de Baltische state stormachtige winden en regen. In de Noorse bergen en in Fin-land valt sneeuw. In het zuiden van de Benelux, in het noorden van Frankrijk en in het midden van Duitsland valt regen. In de Alpen blijft het droog en schijn af en toe de zon. In de dalen wordt het weer groen en komt plaatselijk mist voor. In Spanje, Portugal, in het zuiden van Frankrijk en Italië blijft het droog. In de winterzon loopt het kv langs de stranden op naar 15 tot 18 graden. In Griekenland en Turkije is het een stuk frisser. Op Kreta valt een enkele bui. In het oosten van Turkije valt sneeuw. aan peanpek kant zou het zonpertuleps week niet zo leuk zijn in pe hemel. ik zou niet lelukkil zijn als ek leen tijleks waken. ik MISSCHIEN ETEN MAM PAN TIJLEKSWEL Z0UPENW/J LEENMENSEN NIET LELUKKIL woensdag 5 januari 2005 Wolkenvelden hebben vandaag in Door: Reinout van den Bcr y Zeeland de overhand, maar de zon laat waarschijnlijk niet helemaal verstek gaan. Verder wordt een y groot deel van de dag droog weer verwacht. Pas later vanmiddag en vanavond neemt de kans op af en toe regen of motregen T opnieuw toe. We bevinden ons vandaag aan de noordzijde van d; storing die gisteren passeerde. Hoewel de echte regen ervan bove België en Noord-Frankrijk is terug te vinden, houden wij in Zeelan: BI nog wel last van de bijbehorende bewolking. Toch kan er af en t« rj( een gaatje in de bewolking vallen. Later vanmiddag en vanavond komt de storing opnieuw in beweging, trekt langzaam naar het noorden en dan neemt ook bij ons de kans op wat regen of motrt v£ gen toe. Er waait vandaag een matige, op het water vrij krachtige k( zuidwestenwind en de temperaturen lopen op tot waarden rond M 8 graden. Komende nacht regent het af en toe, maar later in de gj nacht trekt de regen weg en volgen een paar opklaringen. Het ko= m daarbij af tot ongeveer 6 gra- den. Morgen ziet het weer er redelijk uit. Wolken en zon wis selen elkaar af en de daglicht periode lijkt droog te verlopen. Tegen de avond naderen be- I j<; |pS->; j wolking en (lichte) regen van L_J |_§Lf een volgende storing. Verder I 116° t |W neemt de wind geleidelijk toe, L2^ 5 p wordt boven land matig tot vrij bi krachtig uit het zuidwesten en r 8° bi op het water komt een krachti- jllé0 ij0. ge, later mogelijk af en toe ZWAJ LLÜ J harde wind te staan (wind- j 8°"|r V 1 kracht 6 tot 7). Daarbij lopen de 11 6° T L temperaturen geleidelijk op tot r 'r I lln 'oo V ongeveer 9 graden geduren- zvv4'A_ZW41 t^n vi de de avonduren. Donderdag Ma„mumtHnp(raluurv0O(V3ndiaP -7=^- E en Vrijdag lijken twee zachte Minimumtemperatuur voor de komende nacht u dagen te worden met maxima rond 11 graden. k d Zeeland: Bewolkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2