Hoop gloort voor gat Nieuwerkerk DE JANTJES Scharendijke loopt uit voor vreugdevuur Problemen met haperende naftakrakers miljoenenschadepost voor Dow Benelux 1SI Deur op een kier voor woningbouw op 'motellocatie Brouwershaven in beeld voor groot themapark Help slachtoffers aardbeving Azië! Giro 555 Frontale aanrijding in Renesse Hele jaar terrassen in Zierikzee Toezicht op begroting opgeheven Natuurcompensatie bij jachthaven 7,8&9 MIDDELBURG zeeuwse almanak Binnen lezen we zeeuws Redactie: 0113-315649 uyvvw.pzc.nl fc.mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 5 januari 2005 waarin opgenomen i de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Piet Kleemans - ZIERIKZEE - Er gloort hoop voor het gat van Nieuwerkerk. De gemeente is bereid serieus te kijken naar mogelijkheden voor woningbouw op wat officieel te boek staat als de 'motellocatie'. Projectontwikkelaar Adboma is bezig met het uitwerken van plannen. Het terrein aan de Stolpweg ligt linieer dan 25 jaar braak. Ooit !^ras er het plan voor de bouw [yan een motel op de plek vlak tlangs de N59, maar verder dan |le fundamenten is men nooit ge- |omen, Het braakliggende terrein wis- jselde al meerdere keren van eige naar, maar tot dusverre is nog igeen enkele eigenaar erin ge klaagd het gat te dichten. Mo- [fhenteel is het terrein bezit van Adboma Projectontwikkelaars, èn die wil er graag woningen meerzetten. [Tot nu toe heeft de gemeente fchouwen-Duiveland zich nog iet laten verleiden tot toezeg- ingen, vurige pleidooien van 'oorzitter van de dorpsraad [ieuwerkerk J. Prins ten spijt, [et leek er zelfs even op dat jde strijd grimmiger zou wor men toen de gemeente besloot in jóntwerpbestemmingsplan Kom {Nieuwerkerk de bestemming Shoreca' voor het perceel grond aan de Stolpweg om te zetten nn bestemming 'groenvoorzie- ||ng'. Teruggedraaid jDat besluit, waar Adboma met :klem tegen protesteerde, is vol- igens wethouder R. van der Wek ken inmiddels teruggedraaid. jjHet maakt mij eigenlijk niet zo BROUWERSHAVEN - Brou wershaven krijgt wellicht een themapark met binnenspeeltuin binnen de stadsgrenzen. Het park is gepland in vijf aardap- pelloodsen aan de Spuiwekken. Het initiatief komt van stichting Candela. De initiatiefnemers willen niets rwijt over de plannen in Brou wershaven. „Ik zeg helemaal liets", laat woordvoerder John 'an stichting Candela weten. Selfs zijn achternaam wil hij liet prijsgeven. lit stukken van de gemeente Schouwen-Duiveland blijkt dat iet gaat om een themapark, r kenmerkende aspecten tan Zeeland zoals visserij, land- )ouw en handel een rol spelen. In de voormalige loodsen is ook 'lek ingeruimd voor speeltoe- tellen. Voor het terrein buiten jvordt gedacht aan een buiten- fc'wembad en skelterbaan. Wet- iouder R. van der Wekken zegt de gemeente in principe mee werken aan dit project. Het een goede versterking van het lultuurtoerisme en het thema- )ark is een dagrecreatieve voor- lening die ook als slechtweer- jvoorziening kan worden be- ichouwd, stelt de gemeente. De bewuste loodsen moeten voor N themapark ook ingrijpend Vorden opgeknapt. In de lood- lenis asbest aanwezig. veel uit welke bestemming het terrein heeft. Mocht er woning bouw in het gat komen, dan moet de bestemming toch weer gewijzigd worden." Van der Wekken benadrukt dat wat hem betreft woningbouw in het gat niet uitgesloten wordt. De versoepeling van het planolo gische regime van de provincie Zeeland biedt volgens de wet houder absoluut mogelijkheden. Tot voor kort was het beruchte woningbouwcontingent vaak de belemmerende factor, maar dat systeem is overboord gezet. Wanneer Adboma met de verder uitgewerkte plannen komt, is nog niet bekend. Adbo ma-woordvoerder J. Lodewijks was gisteren niet bereikbaar voor uitleg. Het ontwerpbestemmingsplan Kom Nieuwerkerk is ten opzich te van het voorontwerp enigs zins versoepeld. Voor wat betreft het in het cen trum gelegen voormalige ge meentehuis, is in het ontwerpbe stemmingsplan het aantal wo ningen dat in het centrumge bied kan worden toegevoegd ver groot naar vijfentwintig. Daarmee wordt de optie open ge houden om in het oude gemeen tehuis, gelegen aan de Kerkring, meerdere kleine(re) appartemen ten te bouwen. Finaal oordeel Tijdens de gemeenteraadsver gadering van donderdag 27 ja nuari dient de gemeenteraad een finaal oordeel te vellen over het ontwerp-bestemmingsplan Kom Nieuwerkerk. Dorpsraadvoorzitter Prins: „Dan zal duidelijk worden of naast de inwoners van Nieuwer kerk en de dorpsraad ook de po litiek werkelijk wil dat er een oplossing komt voor het voorma lige motelterrein, of dat het weer tien jaar vooruitgeschoven wordt." Een koud windje wakkerde het vuur flink aan. Koude wind, flinke vlammen en warme klanken door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het was winderig en nat, maar dat weer hield de Scharendijkenaren er niet van massaal uit te lopen voor de kerstboomverbranding gisteravond. De brandweer zorg de voor flinke vlammen en de Renesser muziekvereniging Luc- tor et Emergo voor warme klan ken. Elkerzeeseweg, Scharendijke. Plet loopt tegen zevenen als een feestelijke stoet kinderen zich gewapend met - brandveilige want met lampje op batterijen - lampions zich naar de Kuijer- damse weg begeeft. Daar wor den ze onthaald worden op for se vlammen en vrolijke muziek. De muzikanten van Luctor et Emergo worden bijgelicht met schijnwerpers vanaf de brand weerwagen en door vrijwilligers met gaslampen. Binnen de kortste keren staat de berm van de Kuijerdamseweg vol mensen. J. Wandel, brand meester van dienst van de groep Scharendijke van de Schouwen- Duivelandse brandweer, ziet het vanonder een warme brand weermuts tevreden aan. „In de zomer doen we van alles voor toeristen, en nu kun je als brand weer eens iets voor je eigen men sen doen. Dat vind ik een heel goede zaak." Naar schatting driehonderd kerstbomen haalde Scharendij- kenaar en brandweervrijwilli- ger M. Capelle met wat jeugdige hulp op in het dorp. „Drie kiep- wagens vol", weet Wandel. „Meer dan vorig jaar. Het is wel opvallend dat steeds meer men sen een kerstboom met kluit ko pen. Voor het verbranden maakt het niks uit, maar achteraf heb je er vanwege de grond aan de wortels wel meer rommel van. Meer mensen een kunstboom? Merken wij niets van." Brand weerofficier L. Vermeer knikt instemmend. „Nee, de meeste particulieren hebben denk ik nog steeds liefst een echte boom in huis. Wat je wél ziet, is steeds meer kunstbomen in de horeca." Gefascineerd Als tegen half acht Luctor et Emergo Boudewijn de Groots Het land van Maas en Waal in zet, begint een druilerige regen te vallen. Toch blijven nog heel wat mensen gefascineerd naar de al wat tanende vlammen kij ken. De warme chocolademelk en de pannenkoeken - een geza menlijke bijdrage aan het licht- Advertentie y MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING - SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag door René Hoonhorst TERNEUZEN - Dow Benelux heeft de pro blemen met twee naftakrakers gisteren nog niet kunnen oplossen. Behalve de LHC2 moest ook de LHC1 sluiten. Dow hoopt bei de fabrieken tegen of in dit weekeinde weer op te kunnen starten. De LHC2-fabriek viel maandagavond eerst uit door een storing in de koelinstallatie. Door de productie van de LHC1 op tijd los te koppelen, hoopte het Dow-personeel de productie van die fabriek op gang te kun nen houden. Dat lukte echter niet, zodat gis termorgen alleen de derde naftakraker, LHC3, in productie bleef. De gassen en reststoffen uit de twee stilgelegde krakers worden verbrand door ze af te fakkelen. Hoewel de bevolking in de wijde omtrek van het Dow-complex redelijk vertrouwd is met het op gecontroleerde wijze opstoken van in krakers aanwezige stoffen, ging het affakkelen tussen maandagavond en dins dagmiddag met zoveel licht- en geluidseffec ten gepaard, dat een aantal mensen bezorgd informeerde naar eventuele veiligheidsrisi co's of effecten voor de volksgezondheid. Het provinciale meldpunt milieuklachten, de gemeente Terneuzen en Dow Benelux zelf kregen enkele tientallen telefoontjes. Dow-woordvoerder E. van Oosten, die zelf verscheidene bellers gerust stelde, schrok een beetje van de reacties. Hij kan zich voor stellen dat mensen in dorpen als Zaamslag De gassen en reststoffen verdwijnen tijdens het affakkelen van de twee stilgelegde nafta krakers van Dow. foto Camile Schelstraete en Baarland bezorgd waren, omdat ze niet alleen de tientallen meters hoge fakkelvlam men zagen, maar ook een brullend geluid hoorden. Maar Van Oosten verzekert dat de veiligheid van medewerkers of (verre) om wonenden geen moment in gevaar is ge weest. Hij voegt eraan toe dat de schade RENESSE - Op de kruising Lange Reke met de Korte Re- ke in Renesse zijn dinsdagochtend twee auto's frontaal op elkaar gebotst. Een 36-jarige automobiliste uit de gemeente Schou wen-Duiveland reed niet op haar eigen weghelft en botste frontaal op een tegemoetkomende auto. Deze werd bestuurd door een 22-jarige automobilist uit dezelfde gemeente. De voorzijde van beide auto's raakten bescha digd. Het ongeval gebeurde omstreeks acht uur. ZIERIKZEE - De drie terrassen op het Havenplein in Zierikzee hoeven vanaf maart volgend jaar niet meer iede re woensdag afgebroken te worden. Vanaf die datum moet de nieuwe indeling van het marktterrein een feit zijn. Tot nu toe moeten de horecaondernemers iedere woens dagavond hun terrassen inpakken om ze vervolgens don derdagavond, na afloop van de weekmarkt, weer op te bouwen. Voor de marktkooplieden worden op het Haven plein nieuwe stroomkasten geplaatst en het is ook de be doeling om tijdens de weekmarkten het verkeer te weren op het Havenplein. ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft het preventieve toezicht op de financiën van Schouwen-Duiveland opge heven. De begroting voor 2005 is sluitend en clat is een kei harde eis van de provincie. „Het vertrouwen is hersteld", zegt wethouder A. Croné van financiën. Schouwen-Duiveland heeft verschillende jaren onder toezicht van de provincie gestaan. BRUINISSE - Bij de nieuwe jachthaven in Bruinisse komt natuurcompensatie. De gemeente is verplicht om al le natuur die wordt ingeleverd voor de aanleg, op een an dere plek weer te aan te leggen. „Het gaat hier om maar hele kleine stukjes", legt wethou der R. van der Wekken uit. „De jachthaven is ten opzichte van de oorspronkelijke plannen iets opgeschoven en daar om moet de natuur gecompenseerd worden." Waar die nieuwe natuur komt, is nog niet bekend, de plan nen moeten nog worden uitgewerkt. De kosten voor de na tuurcompensatie moeten worden opgebracht door de eige naar van de jachthaven. (Advertentie) foto Dirk-Jan Gjeltema STADSSCHOUWBÜRG 3 tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeeland.nl r- feest van de dorpsraad en de lo kale ondernemersvereniging - vinden gretig aftrek. Schouwen-Duiveland staat de komende tijd nog zeven vreugde vuren te wachten. Vanavond worden in Ziei'ikzee en Renesse kerstboomverbrandingen gehou den, vrijdag worden in Bruinis se overbodig geworden kerstbo men opgestookt en ook in Nieu werkerk, Dreischor, Kerkwerve en Sirjansland wordt een dezer dagen het nieuwe jaar met knet terende vlammen begroet. Jaarlijks is het een complexe logistieke onderneming voor het Bevelandse gezin om rond de feestdagen de vele bood schappen op tijd in huis te hebben. Vader bood daarQm de afgelo pen keer al in een vroeg sta dium aan de drankvoorraad op peil te brengen. „Want bin nen is binnen", voegde hij er monter aan toe. „Ja", klonk het elders in de kamer, .uit de mond van een driejarige wijsneus. „En bui ten is buiten. (Advertentie) voor het milieu door gecontroleerd affakke len ook zoveel mogelijk wordt beperkt. Een woordvoerder van de provinciale afde ling milieuhandhaving en metingen beves tigt de lezing van Van Oosten. „Affakkelen is een noodzakelijk kwaad na een storing in het productieproces. Het is de veiligste en schoonste manier om brandbare, explosieve stoffen kwijt te raken. Door gedoseerd stoom toe te voegen, kan roetvorming zo veel mogelijk worden vermeden." Dow heeft de storingen volgens de regels ge meld. De provincie onderzoekt aan het eind van de week of de technische storing, die door het chemiebedrijf zelf ook wordt onder zocht, Dow is te verwijten. Stootje Als de twee krakers dit weekeinde weer in bedrijf kunnen worden genomen, kost de ge dwongen stop Dow Benelux waarschijnlijk zo'n tien miljoen euro. Van Oosten: „We kunnen als bedrijf met een miljardenomzet tegen een stootje, maar ook voor ons is dit een gevoelig en vervelend stootje. We doen er dus ook alles aan om de reparaties zo snel mogelijk uit te voeren. Hopelijk kunnen we dan vrijdag of zaterdag weer met het opstar ten van de twee krakers beginnen." Bij het opstarten van de ethyleenproductie zal, zoals gebruikelijk, opnieuw enige over last voor de directe omgeving optreden. De fakkels en de geluidsoverlast zullen volgens verwachting echter tot 'normale' proporties zijn teruggebracht. msvTi- •A-ottétte-5 plaa'p. -I Telefoon* O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. \J Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische incasso 58,00). CD per jaar met automatische incasso 222,50). K-jt ob vwMpK.nl/aypnoiBfc Ool gratis - 0B00 - OftVÜjl of stuurde/B ban tlast 1 i'ZC. afdeling lerersser/ice Antwoordnummer? 13; 44C0'MB Goes "71'\688"555530] het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29