Verkoop concertzaal van de baan Af en toe een beetje extravagant PZC PZC Financiering voor buurthuis is rond Brandweer wijst doe-het-zelvers op foute schoorstenen bil Noord-Beveland geeft armlastige 65-plussers bonus Nieuw plan voorziet in verbouwing en meer concerten AAZET Bezwaarschrift familie Vroon niet ontvankelijk Herinrichting van centrum Middelburg af Drankrijder moet boete betalen Vier gewonden bij ongeluk in Hoek Vrouw steelt tas bij bushalte Boete voor dragen van knuppel Vlissinger krijgt werkstraf voor mishandelingen agenda woensdag 5 januari 2005 Hnor Luc Oggel WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland gaat inwoners van 65 jaar en ouder met een laag inkomen een eindejaarsuit kering verstrekken. Noord-Beve- landse minima kregen al langer jaarlijks een bedrag uitgekeerd, maar de gemeente licht de 65-plussers daar nu uit. Mensen die in aanmerking ko men moeten de bonus wel zelf aanvragen. liet gaat om een be drag van 48 euro voor een alleen staande en 71 euro voor een al leenstaande ouder en gehuwden of samenwonenden. Om in aanmerking te komen voor de eindejaarsuitkering moet wel aan een aantal voor waarden worden voldaan. Zo mag het inkomen niet hoger zijn dan de voor de aanvrager gel dende bijstandsnorm vermeer derd met zestien procent. Het ei gen vermogen mag niet boven de in de Wet Werk en Bijstand aangegeven grens uitkomen, Noord-Beveland krijgt volgens een woordvoerster dit jaar van het Rijk zo'n dertigduizend euro voor aanvullende bijstand. Dat is overigens voor het laatst, aan gezien de subsidie uit bezuini gingsoogpunt wordt stopgezet. Gemeenten die inwoners met een kleine beurs willen blijven steunen, moeten de uitkering volgend jaar uit eigen zak beta len. Er zijn op dit moment op Noord-Beveland 23 mensen die voor de uitkering in aanmerking komen: vijftien chronisch zie ken en acht 65-plussers. Naar schatting zal de gemeente vijftienduizend euro uitkeren. De andere helft van het door het Rijk beschikbaar gestelde be drag wordt gebruikt voor de ont wikkeling van projecten voor de doelgroep, Wat die projecten in houden, is nog niet duidelijk. 'doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De Concert en gehoorzaal in Middelburg blijft in handen van de gemeen te. Verkoop van de zaal is defini tief van de baan. Een stichting gaat de concertzaal exploiteren. In september van dit jaar gaat de zaal dicht voor een verbou wing. SDat zijn de conclusies van een Rapportage die het college van B \en W binnenkort naar de ge meenteraad stuurt. De raad had In juni het college de opdracht gegeven om een plan te maken vpm de zaal voor Middelburg te (behouden. Dat is gelukt, zelfs I "„voor minder geld dan de gemeen teraad beschikbaar had gesteld, pe verbouwing en de exploita tie kosten jaarlijks bijna 110.000 euro extra. Het plan om in de concertzaal «en opnamestudio voor klassie ke muziek te beginnen, is buiten j Jde rapportage gehouden. „Be- hwust", zegt E. van Reijmersdal 1 -van de gemeente. „Wij hebben 'een subsidierelatie met de vaste gebruikers van de zaal. Als die j ruimte kunnen vinden voor dit 'initiatief, dan is dat alleen maar j goed. Het past uitstekend in het nieuwe concept." Een onafhankelijke stichting moet de zaal gaan exploiteren. .I J-Iet is de verwachting dat het (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aantal concerten flink zal toene men, voorlopig tot ongeveer 55 per jaar. De vaste gebruikers, het Zeeuws Orkest, de Stichting Kamermuziek Zeeland, het Mid delburgs Muziekkorps en de Oratoriumvereniging, hebben een plan gemaakt waarin wordt beschreven op welke manier het muziekaanbod kan worden ver breed. Het aantal professionele concerten moet de komende ja ren toenemen. De concertzaal is nog tot eind juni in beheer bij de Stichting Stadsschouwburg en Concertza len Middelburg (SSCM). Daar na gaat de zaal voor een jaar dicht voor een verbouwing. Als die klaar is, zit de ingang aan de andere kant van het pand, in de Verwerijstraat. De ingang aan de Singelstraat verdwijnt, net als de garderobe, de huidige foyer en de kleine zaal, die wordt gesloopt. De entree komt straks uit op de nieuwe foyer, aan de rechterkant van het pand in de Verwerijstraat. De foyer loopt naar achteren door, langs de zaal. Het pand aan de Singelstraat, waar nu de ingang zit, wordt verkocht. Na een onderzoek in het najaar van 2003 is de discussie over de toekomst van de concertzaal aangezwengeld. Duidelijk werd dat een verbou wing noodzakelijk was om de concertfunctie van de zaal te be houden. Het gebouw voldoet niet meer aan de arbo- en milieu- eisen. Het college van B en W heeft vanwege geldgebrek voor gesteld de zaal te verkopen. Er is zelfs even onderhandeld met de gereformeerde kerk vrijge maakt. De gemeenteraad zag niets in verkoop, vooral omdat de kerk aangaf invloed te willen uitoefenen op de programme ring. De gemeenteraad beslist in fe bruari over het voorstel van het college. KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33Q3$3 BlIRGH-HAAMSTEDE - Het bezwaarschrift van de familie Vroon uit Burgh-Haamstede te gen de bouw van appartemen ten aan de Kloosterweg is niet ontvankelijk verklaard. Het bezwaarschrift is te laat bij Ij de gemeente binnengekomen. I: Tegen de bouw van de apparte- |J menten op de plaats van het jC oude gemeentehuis zijn meerde re bezwaren binnengekomen. ;De rechter heeft deze bezwaar- Imakers in het ongelijk, gesteld. ^Halverwege de maand januari [wordt begonnen met de sloop Jvan de huidige panden, de bouw van de nieuwe appartementen B'gaat ongeveer anderhalf jaar i duren. Tom de Koning: „Zeeland is echt niet zo bekrompen als mensen soms denken." door Rob Paardekam GOES - Het moest iets éénmaligs wor den: de Gay Friendly Party die Goese- naar Tom de Koning bijna twee jaar ge leden hield in een achteraf zaaltje van café Midcity. Tot zijn grote schrik kwa men er bijna honderd bezoekers en dus besloot hij door te gaan. Discotheek Pa ke Sake aan de Westwal is nu eens in de twee maanden het toneel van de party, dié doorgaans zo'n driehonderd homo's en hetero's trekt. Dat laatste vindt Tom heel belangrijk, want in het verleden zaten die groepen te vaak gescheiden van elkaar. Hetero's gingen naar de 'gewone' tenten, terwijl de homo's vaak naar het COC-café in Middelburg gingen. De Koning: „Ik ge loof niet dat ik daar ooit één hetero heb gezien." Dat is bij de Tommy's Gay Friendly Par ty's wel anders. Daar bestaat zo'n veer tig procent van de bezoekers uit he tero's. „Die komen vaak om twee uur pas, als de cafés in de stad sluiten", ver telt De Koning. „In het begin kwamen ze vooral aapjes kijken, maar op een ge geven moment vonden ze het toch best gezellig." De initiatiefnemer is blij met het heterobezoek; sterker nog: het was min of meer de bedoeling van zijn Gay Friendly Party's: hetero's en homo's sa men aan het feesten krijgen. „Hoe moe ten we anders integreren?", vraagt De Koning zich af. Natuurlijk kunnen homo's ook integre ren door gewoon naar een heterotent te gaan, maar dat is volgens de Goesenaar voor velen van hen niet zo gemakkelijk. „Als je daar samen danst of zoent, word je vaak raar aangekeken of uitgelachen. Dat is bij de Friendly Party helemaal niet zo." Het evenement trekt bezoekers uit heel Zeeland en West-Brabant. „Ik vind het eigenlijk wel mooi dat we nu zoiets heb ben in Zeeland", zegt De Koning. „Men sen denken toch vaak dat wij een be krompen provincie zijn, maar dat valt reuze mee. Sterker nog: als ik de situa tie hier in Goes vergelijk met die in Roosendaal, toch een veel grotere stad, merk ik dat het daar meer een taboe is dan hier." Thema De Friendly Party's werden tot nu toe eens in de drie maanden gehouden, maar De Koning, die het steeds weer he lemaal alleen organiseert, heeft de fre- foto Willem Mieras quentie vanwege het grote succes opge schroefd naar één keer per twee maan den. Elke party heeft zijn eigen thema: Valentine Night, Friday Gay Fever, Sex- tember en, in de sinterklaastijd, de 'Pak me avond' met als ondertitel: wie stout is krijgt lekkers. „Ja, het is soms best wel een beetje extravagant", zegt De Koning. Het feest is vrijdag 14 januari aan zijn tiende editie toe. Speciaal voor die gele genheid komt de Zeeuwse zangeres Ma rion van Iwaarden optreden. Zij zingt dan muziek uit de jaren zestig en zeven tig, want dat is het thema van de avond. Verder is er een dresscontest, waarin de best geklede bezoeker van de avond wordt gekozen. De party begint om tien uur 's avonds en duurt tot vier uur in de nacht. Om de onkosten te dekken, vraagt De Koning vijf euro entreekosten. Meer informatie over Tommy's Gay Friendly Party is te vinden op www.tommy-party.nl. MIDDELBURG - De laatste nieuwe stenen van de Middel burgse binnenstad liggen er bijna in. Met de afronding van de werkzaamheden op het Tym- paanplein is de herinrichting van het centrum ook zo goed als gereed. Eén van de laatste stenen bevat een fragment van een gedicht. „We zijn er heel blij mee", zegt Kees Kik, van Brooklyn, the Opera en Studio 83. „We heb ben er lang op gewacht." De ondernemers aan het plein tje bij de Markt hebben jaren on derhandeld met de gemeente, vooral over wie welk deel van de kosten zou betalen. Daai*na werd het werk vertraagd door archeologische vondsten. Het kleine pleintje wordt een ruim plein. door Harmen van der Werf KAPELLE - Voor de tweede keer binnen een week is de brandweer van Kapelle in actie gekomen om een schoorsteen brand te blussen. Volgens de brandweer is de oorzaak in bei de gevallen dezelfde: bouwkun dig onjuist aangelegde schoor steenkanalen. Afgelopen zaterdag raakte een woning op de hoek van de Dijk- welsestraat en Oude Bosstraat zwaar beschadigd door een schoorsteenbrand. De drie in het huis aanwezige kinderen konden zich in veiligheid bren gen, nadat de overbuurman had gezien dat er vlammen uit het dak kwamen. Bijna hetzelfde is maandaga vond laat gebeurd aan de Post weg in Kapelle. Ook daar zagen de overburen dat er vlammen uit het dak kwamen. Zij waar schuwden de brandweer en de overbuurman. Hij slaagde er vol- gens officier van dienst L. van der Maas ternauwernood in een kind uit de kamer te halen vlak bij de brandhaard. „De kamer stond vol rook." De brandweer was aanwezig op de nieuwjaarsreceptie in het ge meentehuis van Kapelle en was snel ter plaatse. De eigenaar van het pand was intussen al op het dak geklommen om met een tuinslang het vuur te bestrijden. „Je moet echter ook het verbor gen vuur in de kapconstructie kunnen bereiken om de brand aan te pakken", vertelt Van der Maas. „Dat heeft nogal wat tijd ge kost. Als brandweer wil je niet nodeloos veel slopen om bij de kapconstructie te komen. Van daar dat 'de brand 'pas na een halfuur goed onder controle was." Het getroffen gezin dat uit acht personen bestaat, heeft de nacht doorgebracht bij de overburen. Van der Maas schat de schade op tien- tot twintigduizend eu ro. „Plet dakbeschot is flink be schadigd en het interieur van de kamer moet als verloren worden beschouwd." Geschrokken van twee vergelijk bare schoorsteenbranden in kor te tijd heeft de brandweer van Kapelle gisteren direct een waar schuwing laten uitgaan. „Niet MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 43-jarige man uit 's-PIeerenhoek voor dron ken rijden conform de eis 500 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. De drankrijder belandde 30 juli vorig jaar in Ritthem met zijn auto in de sloot, nadat hij achter het stuur in slaap was gevallen. Hij kwam er met een hoofdwond vanaf. Uit de bloedproef volgde een score van 0,91 milligram, bijna twee keer zoveel alcohol als is toegestaan. Hoewel het alcoholgehalte niet schrikbarend hoog was sloot officier van justitie G. van der Burg een drankpro bleem niet uit. De officier baseerde zijn vermoedens op eerdere veroordelingen voor dronken rijden, terwijl de pakkans niet erg groot is. De verdachte sprak de officier tegen door te zeggen dat er van een alcoholprobleem geen sprake is.. HOEK - Op de kruising Binnendijk/Goesseweg bij Hoek zijn gistermiddag vier mensen uit Eeklo lichtgewond ge raakt. Een 46-jarige automobilist uit Eeklo reed met zijn auto in de sloot. De man reed over de Binnendijk, komende uit de richting van de N252. Iiij verloor de controle over zijn voertuig, raakte van de weg en kwam tot stilstand in de greppel. De bestuurder en twee inzittenden, van 20 en 25 jaar, wer den met schaafwonden naar het ziekenhuis in Terneuzen overgebracht. Een vierde inzittende, een 34-jarige man, liep een schram op in het gezicht. MIDDELBURG - Een onbekende vrouw heeft gisteren bij een bushalte in Middelburg een tas van een 84-jarige vrouw gestolen. De Middelburgse stond rond half twee bij de bushalte in de Oosterscheldestraat te wachten en had haar tas op het bankje gezet. Toen zij even niet oplette, werd de tas gesto len. De dievegge rende daarna weg in de richting van het Toorenvlietpark. In de tas zaten sleutels, persoonlijke papieren en enkele honderden euro's. TERNEUZEN - Plet in bezit hebben van een honkbal knuppel kwam een 19-jarige Terneuzenaar gisteren in Terneuzen op een boete van 78 euro te staan en hij is zijn knuppel kwijt. In november werd de jongeman om vijf uur 's ochtends in de Zuidlandstraat in Temeuzen door cle politie met de honkbalknuppel aangetroffen. „Ik had ruzie gehad, was bij mijn vader, de knuppel gaan halen en wilde wraak né men. Dat is toch gewoon", aldus de Terneuzenaar. Dat be greep kantonrechter A. Melens gisteren niet helemaal. „Gezellig is het hier in Terneuzen, dat er zo omgegaan wordt met mensen." Officier van justitie A. Flikweert eiste een boete van 78 eu ro en verbeurdverklaring van de knuppel. „Het dragen van een honkbalknuppel op straat kan niet door de beu gel. Zo'n knuppel hoort op het sportveld. Ik vind dit een heel zware zaak. Voor hetzelfde geld worden rake klap pen uitgedeeld en vallen er doden." Melens was het hier mee eens en vonniste conform de eis. om schuldigen aan te wijzen", verklaart commandant N. Wis se, „maar om iedereen te wijzen op de oorzaak én meer branden te voorkomen." Het punt is volgens de Kapelse brandweer dat schoorsteenkana len niet altijd vakkundig wor den gemaakt. Het dakbeschot of de houten balken dichtbij het schoorsteenkanaal drogen dan uit, en warmen op. Ze kunnen vervolgens na kortere of langere tijd 'spontaan' tot ontbranding komen. Officier van dienst Van der Maas: „Dat kan zelfs enkele jaren duren." In haar waarschuwende brief wijst de brandweer van Kapelle erop dat een schoorsteen moet voldoen aan het Bouwbesluit. Het Bouwbesluit stelt onder meer eisen aan de onbrandbaar heid van het materiaal van de stookplaats en het rookkanaal van een open haard of houtka chel. Doe-het-zelvers krijgen het advies altijd een deskundige te raadplegen. door Rob Paardekam BATH - De Stichting Buurthuis- belangen Bath heeft de financie ring voor het nieuwe buurthuis helemaal rond. De bouw begint waarschijnlijk in april. De stichting zet zich dan al drie jaar in voor de komst van een buurthuis in Bath. In eerste in stantie wilde de gemeente Rei- merswaal er geen geld voor uit geven, maar uiteindelijk kwam de raad met 33.000 euro over de brug: De rest van het geld moest de buurtvereniging zelf bij el kaar zien te sprokkelen. Dat heeft de nodige moeite ge kost, maar het geld is eindelijk binnen. Het Oranjefonds en de Stichting Vitaal Platteland ge ven elk 20.000 euro subsidie en ook enkele bedrijven, waaron der chemieconcern Basf, hebben een klein bedrag geschonken. De rest van het geld is bij elkaar gebracht door activiteiten in het dorp en het plukken van peren. Met dat laatste verdienden enke le inwoners van Bath dit jaar vierhonderd euro voor het buurt huis. Het houten gebouwtje, met een oppervlakte van 120 vierkante meter, kost in totaal ongeveer 80.000 euro. Het komt te staan op een stukje grond aan de Lil- lostraat, tegen het Bathse bos, en herbergt straks onder meer een keukentje, toiletten, een bar retje en een grote ruimte met on der meer een biljart. De grond waarop het buurthuis komt, wordt door de gemeente beschikbaar gesteld en is dus geen eigendom van de stichting Buurhuisbelangen Bath. Het clubgebouw is dat wel. Omdat de bestemming van de grond nog veranderd moet worden en een bouwvergunning dient Je worden aangevraagd, laat de bouw nog even op zich wachten. Vermoedelijk kan de eerste paal ergens in april de grond in. Om de kosten te drukken, doen de mensen van de stichting en ande re inwoners van Bath zoveel mo gelijk zelf. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 39-jarige inwoner van Vlissin- gen voor twee mishandelingen tot zestig uur werkstraf. „U heeft losse handjes", merkte de politierechter op. De man deelde 2 juli vorig jaar klappen uit aan een buurman en nog geen vijf maanden later, op 26 november, sloeg hij zijn partner. Hij kreeg het aan de stok met de buurman toen die een bal afpak te van het dochtertje van zijn vriendin. Het slachtoffer li£p een bloedneus en schaafwonden op. De buurman claimde 250 eu ro smartengeld, maar de politie rechter bepaalde het schadebe drag op honderd euro. Officier van justitie G. van der Burg sprak van een laffe daad. „Uw buurman is 65 jaar." De officier eiste zestig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. STREEKACTIVITEITEN GOES - Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Wijkge- bouw De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen; De Pit, 14.00 uur: Activiteiten voor WAO-ers; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingo middag: Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur; Ouderenkoor; 13,30 uur; Koersbal (gym zaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUIIMIIMGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEIM - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDIIMGE - Dorpscentrum De We ntel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14^0 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur; Biljarteji.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27