Carry weer in De Jantjes PZC Achter die brede lach zit soms een vals wijf Orkater kruipt in het hoofd van Flaubert woensdag 5 januari 2005 Geert Lageveen en Leopold Witte maakten twee veelge prezen producties over het Hol landse verleden, Conijn van 01- land en De Gouden Eeuw. Voor hun nieuwe Orkaterproductie kruipen ze in het hoofd van de Franse schrijver Gustave Flau bert. Gustave Flaubert. De gemiddel de Nederlander zal hem hooguit kennen van zijn klassieke ro man Madame Bovary, maar theatermakers Geert Lageveen en Leopold Witte delen een ver leden met de Franse schrijver. Onafhankelijk van elkaar wil den beiden kort na hun afstude ren aan de Toneelschool een pro ductie over Flaubert maken, ge grepen als ze waren door zijn ro mans en zijn brieven. Bij Witte kwam het project niet van de grond, bij Lageveen betekende het vijftien jaar geleden zelfs het einde van zijn muziekthea tergroepje. Nu willen ze zich re vancheren met cle muziekthea terproductie Ik (subtitel: 'Over geluk, egoïsme en domheid') Rode draad in de nieuwe Orka terproductie is de ontstaansge schiedenis van Madame Bovary. Flaubert had twee jaar aan een fantastisch boek gewerkt over een historische veldslag", ver telt Witte. „Een onmogelijke klus die het uiterste van hem had gevergd. Maar zijn vrienden zeiden na lezing, die twee dagen duurde: 'Gooi het maar in de haard, 't is helemaal niks. Kijk, hier moet je eens over schrij ven'. En ze gooiden hem een krantenberichtje toe over de vrouw van een plattelandsdok ter die zelfmoord had ge pleegd." Witte: „Met enorme weerzin be gon Flaubert aan zijn klus. Hij haatte die meid werkelijk. Maar gaandeweg het schrijven raakte hij helemaal aan haar verslin gerd. Het werd 'mijn Emma' hier, en 'mijn Emma' daar. Ja, hij werd werkelijk verliefd op zijn personage. Zij nam de plaats in van Louise Colet, zijn grote liefde, van wie hij onder het schrijven van 'Madame Bo vary' afscheid moest nemen. Flaubert leefde van 1821 tot 1880, maar de makers zijn er, an ders dan bij Conijn van Olland en De Goüderi Eeuw.' niet op uit om het verhaal in een histori sche setting te plaatsen. „We willen niet de Geert Makken van het Nederlands toneel wor den", zegt Witte. „Daarom kwam het niet slecht uit dat Flaubert een Fransman is, waar door we op voorhand een ander land als decor hadden." Het personage Flaubert komt vooral voor rekening van Beppe Costa, die gezeten aan tafel ogenschijnlijk onverstoorbaar aan zijn manuscript werkt. Maar ondertussen schieten zijn gedachten alle kanten van de wereld op. Al die stemmen die zijn hoofd teisteren worden door de andere acteurs (behalve Lageveen en Witte ook Margót Ros, Tamar van den Dop en Maartje Teussink) tot leven ge wekt. Martin Hendriksma Theatergroep Orkater met Ik; zater dag om 20 uur in De Mythe Goes. Scène uit Ik van Orkater 5t/m 11 jan WOENSDAG Carry Tefsen (links) speelt Tante Pietje; naast haar (vlnr) Wieneke Remmers en Birgit Schuurman. et einde van haar theatercarrière is in zicht. Zegt Carry Tefsen zelf. „Volgend seizoen nog het toneelstuk Champag ne. Dat wordt waarschijnlijk het laatste. Ik wil weer gaan schilderen." Maar eerst nog even De Jantjes. Wat spreekt haar zo aan in het stuk? Je zou zo verliefd op haar kun nen worden. Glinsterende ogen, een bos knalrood haar en een energieke uitstraling. Carry Tefsen heeft dat van nature. In de artiestenfoyer waar ze zit hangt een zwartwitfoto aan de muur. Een scène uit de musical Oliver! van begin jaren zestig. Rechts vooraan staat een jóng meisje met lang blond haar klaar om te buigen voor het publiek. „Dat ben ik', zegt Tefsen. „Als ik dat tegen andere spelers van De Jan tjes zeg, zijn ze helemaal ver baasd." Zo lang zit ze dus al in het theater. Toen ze begin twin tig was ontmoette ze in een snackbar een meisje met een danseressen-uitstraling. „Zij werkte bij Rieka Jansen in de Moulin Rouge in Amsterdam. Of -ik kon dansen, vroeg ze. Ze had den iemand nodig. Natuurlijk zei ik 'ja'. Ik kon meteen begin nen. Niet omdat ik zo goed was, maar omdat ik in het kostuum paste. Dat was het belangrijk ste." Via Karei Wunnink, oud-direc te,ur van Theater Carré, kwam ze bij Beppie Nooy's Volksto neel terecht. „Bij Beppie kreeg ik een rol in De Jantjes. Dat was eind jai'en zestig. De sfeer bij haar gezelschap vond ik prettig. Bovendien had Beppie een zoon die ik heel smakelijk vond. Dus ben ik blijven hangen. We zijn nu al 35 jaar samen en hebben twee kinderen. Dat volkstheater paste wel bij mij. De voorstellin gen werden gemaakt met een kleine portemonnee." In De Jantjes van 1969 speelde Tefsen de rol van Jans. „In het begin was ik heel keurig aan het acteren. Totdat Beppie zei dat het meer schwung moest heb ben. 'Meer peper in je reet', riep ze dan. Ik moest over een drem peltje heen in die tijd. Sindsdien ben ik gemakkelijker geworden in het acteren." Dit theaterseizoen speelt ze voor de vierde keer een rol in De Jantjes, het muzikale volksthea terstuk dat niet kapot is te krij gen. „Toen Joop van den Ende mij vroeg, dacht ik: ach, waarom ook niet. Als ik nu tussen de cou lissen sta en de muziek hoor, voel ik me blij dat ik er weer bij ben. Die muziek is me zo eigen. Mijn man zei: je vraagt gewoon of je de rol van Tante Pietje mag spelen. Dat leek me wel wat; die rol had ik nog niet gedaan in De Jantjes. Het is een aardig vals mens, terwijl ik meestal toch vriendelijke typetjes speel. Ik kan me daar heerlijk in uitle ven." „Veel vrienden vragen me de laatste tijd waarom ik in gods- naam weer in De Jantjes wil spe len. Mijn antwoord? Omdat het weer een heel andere productie wordt dan de vorige keren. Ik heb me ook voorgenomen dat ik niet ga terugverlangen naar vori ge producties van De Jantjes. Ik wil openstaan voor wat er nu op mij afkomt. Ik ben en blijf nieuwsgierig en ontdek zo nieu we mogelijkheden in mezelf." Carry Tefsen is inmiddels 66 jaar. „Je hoort mij niet zeuren over hoe zwaar dit vak is. Ik heb nog lang geen zin om achter de gera niums te gaan zitten. Leeftijd telt eigenlijk niet in het theater vak. We moeten allemaal onze danspassen doen en de tekst op zeggen. Maar alle pijn valt mee als je plezier hebt in je werk. Je moet wel oppassen dat je niet denkt dat je alles kunt. Geluk kig speel ik nu een oudere dame; die hoeft niet altijd mee te dan sen." Martin Hermens De Jantjes: vrijdag en zaterdag om 20 uur, zondag om 15 uur Stads schouwburg Middelburg. Er zijn mensen die, als ze een podium opstappen, een glimlach op je gezicht brengen, die je vervolgens met de beste wil van de wereld niet meer weg krijgt. Marijke Boon is er zo een. Met dat onhandige, lange lijf dat ze heeft gestoken in een lap je zwarte stof, dat parelgrijze kapsel en die brede lach waar achter zich - zo weet de trouwe Boon watcher - een lekker vals wijf kan verschuilen, neemt de Utrechtse zangeres een speciaal plekje in binnen de Nederland se kleinkunst. Groote Zaagbek heet haar huidi ge theaterprogramma. Dat is een eend met tanden, voor wie het niet weet. Een onschuldig beest. Gewoon een Boontitel voor een flink aantal nieuwe liedjes voor de lach en voor de traan, gezongen in een door haarzelf met schaar, verfspray en een lap stof in elkaar geknut seld gezellig boudoir en aan el kaar gebabbeld alsof we met z'n allen op theevisite zijn bij haar thuis. Hét Boon-recept voor die glim lach op je gezicht. Ze was een tijdje weg. Een Lan ge Groene Komkommer, haar vorige theaterprogramma, was een voorstelling vol 'greatest hits'. Iets dat je oneerbiedig een 'tussendoortje' zou mogen noe men. En daarna heeft ze, zo ver telt ze nu in Groote Zaagbek, ook wel iets anders aan haar hoofd gehad dan liedjes zingen op een podium: een ernstig zie ke vriendin en de dood van haar moeder. „Als ik actrice was geweest, had u nu gedacht dat het 'dra ma' is, maar de tragiek van de cabai-etière is dat mensen dén ken dat ik iets speel, terwijl ik hier gewoon mezelf ben." Maar ze kan het nog, zo zingt ze in haar openingslied. '49 jaar; ik lieg er drie, dus reken maar; ik kan het nog.' En dit keer heeft ze ook haar boekenkast vol poëzie nageplozen, op zoek naar teksten die ze op muziek kon zetten. Ze heeft zelfs Elly de Waard, de 'moeder van dich tend Nederland', gevraagd een lesbisch levenslied voor haar te schrijven. Na een half jaar zeu ren was er nog niks en daar hoef je als publiek niet rouwig om te zijn. Boon zou anders geen wraak hebben genomen met het hilarische, maar zeer ve nijnige lied op Elly de Waard, dat ze met een valse grijns van oor tot oor ten gehore brengt, gedwee ondersteund door Mi chel Lamers op klarinet of saxo foon. Ruud Buurman Marijke Boon: dinsdag, Stads schouwburg De Maagd Bergen op Zoom, 20.15 uur. In het Centrum voor Beeldende Kun sten, Vormgeving en Architectuur in Middelburg is een expositie ingericht met recente aankopen voor de provin ciale kunstcollectie. Te zien zijn wer ken van Arie Berkulin, Piet Diele- man, Bert Frijns, Guido Lippens, An- toine Mes, Janpeter Muilwijk, Iiendri van der Putten, Bianca Runge, Ben Sleeuwenhoek, Kees de Valk, Kees Wijker en Machteld van der Wijst. De expositie, vanaf afgelopen maandag al te zien, wordt officieel geopend op 16 januari om 16.00 uur door Commis saris van de Koningin W. van Gelder. Te zien t/m 17 februari ma. t/m don 9-17 uur, zat en zon. 13-17 uur. Fotograaf Jan Westerbeeke exposeert in Binnenuit in Heinkenszand. De ex posant heeft zich toegelegd op natuur fotografie. Hij onderneemt daarvoor reizen in binnen- en buitenland. Te zien vanaf 11 januari t/m 27 februari din., wo. en do. 9.30-17.30 uur, vri. 9.3020.30 en zat. 9.30-16.30 uur. In Bergen op Zoom wordt zondag op nieuw een Kunstwandeling gehou den. De deelnemende galeries zijn: stuART galerie (Mien Pandaans, beel den in brons en steen; Nick Seijkens, schilderijen), Galerie Govert van Dijk (Marjo van Bekerom, sieraden), Artotheek 18 (kunstuitleen) en Gale rie de Mollehangen (schilderijen van diverse kunstenaars en beelden van Frida van Overbeeke). ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 30 januari, Thomas Iiuber - Schil derkabinet. Thomas Iiuber verdiept zich al schetsend, schilderend en schrijvend in een alledaags onder werp en werkt dat om in een nieuwe, imaginaire realiteit; t/m 6 februari - Rirkrit Tiravaija. Voor zijn eerste retrospectieve ten toonstelling ontwikkelde Rirkrit Tira- vanija een experimenteel concept, waarin de kunstwerken zelf niet aan wezig zijn t/m 16 januari, Ladislav Sutnar, design in action. Na-oorlogse Amerikaanse werk; t/m 13 februari, Het jaar rond met Bol. Unieke serie tekeningen van de Twaalf Maanden van Hans Bol (Mechelen 1534-1593 Amsterdam). Wereldmuseum Rotterdam: t/m 27 fe bruari - Mensen in hun wereld. Nieuwste fototentoonstelling Natio nal Geographic. Kunsthal Rotterdam: t/m 13 maart - Enrique Metinides - schitterend onge luk. De Mexicaanse fotograaf Enri que Metinides (1934) volgt tussen 1948 en 1979 talloze afschrikwekken de gebeurtenissen in en rond Mexico City en legt deze vast in duizenden fo- to's;t./m 16 januari - Shell Young Art Award 2004, overzicht zien van de in 2004 genomineerde kunstenaars. Nederlands Fotomuseum: t/m 16 ja nuari - Mao's Culturele Revolutie. Li Zhensheng - Red Color News Soldier. Deze Chinese fotojournalist was van af 1963 bijna 20 jaar in dienst van de Heilongjiang Daily, een communis tisch dagblad in Noord-China; Hou Bo en Xu Xiaobing - Fotografen van Mao. Hou Bo was Mao's hoffotograaf en maakte samen met haar man het 'familie-album' van de Grote Leider. Historisch Museum Stichting Atlas van Stolk: t/m 20 maart, Begeerig naar nieuwe tafereel en. De Grand Tour van Jhr. D. T. Gevers van Ende geest in 1819. Natuurmuseum Rotterdam: t/m 27 fe bruari, Nachtschade. Olphaert den Otter over de magische alruinwortel en andere nachtschade-planten. Ned. Architectuurinstituut: t/m 21 fe bruari, Fresher Facts: AM NAi prijs 2004. Genomineerden voor de prijs voor het beste gebouw van een jonge architect. Nationaal Onderwijsmuseum: t/m 8 mei, Honderd jaar Ot en Sien. Exposities Programma 5 januari t/m 11 januari ANTWERPEN Museum Plantin Moretus: tot 16 ja nuari 2005 - Antwerpen Wereldboe kenstad 2004 - ABC 2004. Museum Mayer Van den Bergh: tot 17 januari 2005 - Vorstelijke luxe; Bre viarium Mayer Van den Bergh ten toonstelling; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwerken uit de schatkamer van Nederland. MOMU: tot 30 januari 2005 - Malign Muses - When Fashion Turns Back. KMSK: tot 20 februari 2005 - Plet al lermooiste uit het prentenkabinet. MUHKA. tot 24 april - Collectie win ter 2004. GENT MIAT: tot 20 februari 2005 -Lucht schepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenkabaai. SMAK: tot 9 januari 2005 - John Mc- Cracken; tot 16 januari - Ren- dez-Vous van Pascale-Marthine Tayou.. Caermersklooster: tot 9 januari 2005 - Imigongo uit Rwanda; van mest tot design. Museum voor Schone Kunsten: tot 6 februari 2005 -Variétés: Spiegel van de dolle jaren - Dossiertentoonstel- ling rond een boeiend tijdschrift. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart 2005 - Het Plart. Geschiedenis - Ver haal - Verbeelding. BRUGGE Museum voor Volkskunde: tot 9 ja nuari 2005 - Van Mobiel tot Muis. Groeningemuseum: tot 28 februari 2005 - Fake - not fake, restaura ties-reconstructies-falsificaties. Het conserveren van de Vlaamse Primitie ven in België (ca. 1930 - 1950). Bruggemuseum - Gruuthuuse Ont- haalkerk O.L. Vrouw: tot 6 maart 2005 - Glasdiptiek; Luik 1: Glas van vissers, kooplui, monniken en heren en Luik II: Middeleeuwse glasramen. KNOKKE Scharpoord; tot 23 januari - Beel dend glas Beeldend gras Scharpoordgalerij: tot 26 januari - Jimmv Rigole - airbrush/graffiti Zwart Huis - tot 27 februari - Trees De Mits - keramiek; tot 6 maart - Re flecties - Recente schilderijen 2004 van Jan De Vliegher. Kabouter Klus Er staat een nieuwe Klus Klungel Show op het programm. De voorstelling Klus en de Klusmelk gaat over de ondeuge de kabouter Klus. Hij is boos, want als er iets mis gaat, h& hij het altijd gedaan en krijgt hij geen Plopmelk. Maar Kabouter Klus gaat gewoon zijn eigen Klusmelk ma ken. Met de bekende liedjes van Kabouter Plop. Voor kind ren vanaf 3 jaar. •De Schutse, Burgh-Haamstede, 14.00 en 16.00 uur Igor Presnyakov De Russische gitarist-zanger Igor Presnyakov treedt op. De muzikant bespeelt de Russische zevensnarige gitaar, i speciaal voor hem gebouwd is door de Vlissingse gitaarbo wer Sjak Swier. Presnyakov won in 2002 cle Zeeuwse Beid te in de categorie singer/songwriter. Hij speelt verschillet stijlen; van klassiek, jazz, fusion tot pop, bossa nova en 'f ger picking'. •De Brasserie van De Drukkerij, Middelburg, 15.00 uur Wintercircus Aladdin Wintercircus Aladdin heeft zijn tenten opgeslagen. Dit circus is als een videoclip: korte flitsende acts, opzwep* de moderne muziek, dartele dieren, veel aci'obaten en nog veel meer clowns. Het circus geeft er de voorkeur aan om op te treden in ti met een capaciteit van zo'n 500 bezoekers, zodat er eenk kan ontstaan tussen artiest en toeschouwer. •Tent Bellamypark, Vlissingen, 15.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt wekelijks Feeslboom. Het betreft een vrije bewerking van enkele verhalen van Toon Tellegen. Midden in de nacht wordt tovenaar Hakketak wakker va alweer een knalfeest van Eekhoorn, die het leven viert ii grote boom. Een voorstelling over jaloezie voor iedereen af 5 jaar. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Sleeping Beauty Het balletgezelschap van de Staatsopera van Tatarstan brengt Sleeping Beauty. Dit ballet vertelt het verhaal van Doornroosje, overgoten met een ruime dosis romantiek. De choreografie is van Mi rius Petipa en de muziek van Peter Iljitsj Tsaikowski. •Scheldetheater, Terneuzen, 19.00 uur De Olifantman Theatergroep Duinart speelt een extra benefietvoorstellk van De Olifantman. De opbrengst van deze voorstelling gaat naar hulpverleni in de getroffen gebieden in Azië. Duinart, een theatei'grk; voor mensen met een verstandelijke beperking, bestaat twaalf en een half jaar en pakt daarom flink uit met eenr! terproductie. De Olifantman is het verhaal van de beroeic ste mismaakte man uit de geschiedenis. •Spiegeltheater, Middelburg. 20.00 uur DONDERDAG Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest brengt een serie Nieuwjaars Promcom ten. Rode draad is een operetteprogramma, bestaande uit mul ziek uit vijf Europese landen: Engeland, Frankrijk, Duifcj land, Spanje en Italië. Solisten zijn Renate Arends (so praan), Alexei Grigorev (tenor) en Henk Smit (bariton). E orkest staat onder leiding van dirigent Joan Berkhemer. •Grote Kerk, Goes, 20.00 uur VRIJDAG Sipke Jan Bousema Sipke Jan Bousema brengt Het mysterie van de magischf bol. Sipke Jan is de eigenaar van een magische bol, die hem b: alle problemen kan helpen. Maar nu brengt de bol hem it problemen want een aantal criminelen wil de bol hebben men met het publiek probeert Bousema uit de handen v de criminelen te blijven. De magische bol is dit seizoen we lijks te zien bij Zipzoo: Coördinaat X. •Theater De Mythe, Goes, 19.00 uur Vrouw Holland Cabaretgroep Vrouw Holland treedt op. Vrouw Holland speelt In corset, het vierde programma va de groep die bestaat uit Gabriëlle Glasbeek, Marieke Klo: ter, Karin Noeken, José Zwerink en Reinout Douma. •De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur De Jantjes Musical met Carry Tefsen en Birgit Schuurman. Schuurman maakt in De Jantjes haar musicaldebuut. Zij speelt de hoofdrol van Toffe Jans. Dit 'toneelstuk met lie jes' van Herman Bouber beleefde zijn wereldpremière op september 1920 en ging meerdere keren in reprise. De ref is nu van Dick Hauser. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De Olifantman Zie woensdag. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest brengt de serie Nieuwjaars Promconc ten. Zie donderdag. •St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Flat Out en Hans van Heiningen De band Flat Out en Hans van Heiningen geven een nieuv jaarsconcert. De Bergse coverband heeft cle klassiek geschoolde baritoi Van Heiningen uitgenodigd als gastzanger. •De Stoelemat, Bergen op Zoom, 20.00 uur ZATERDAG Fragile Fragile geeft een nieuwjaarsconcert. De band speelt voornamelijk rustige popsongs met strijfo in de arrangementen, vanaf The Beatles tot Robbie Willi ams. Fragile bestaat uit drummer Louis Filius, toetsenist Rolf Goetheer, bassis/zanger Ad Osté,gitarist Guido Wal. zanger/gitarist Aad van Os, de violisten Barbara Beekntf melanie Vader en Melanie van Overbeeke. •Brasserie De Drukkerij, Middelburg, 15.00 uur Ons Genoegen Harmonie Ons Genoegen geeft een nieuwjaarsconcert. Medewerking verlenen zangeres Marjon van Iwaarden,! Scaldis Pipes and Drumms, het Harmonie-orkest en het 1 lingenorkest van Ons Genoegen. Het concert heeft dit jas als thema Vrij, in het kader van de 60-jarige bevrijding*' Nederland. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22