Roken in zorgcentra aan banden 0118-448 448 PZC Bel Stichting Werkt voor Ouderen Goese indoor-ijsbaan eenmalig succes Vlissingen wil aansprakelijkheid voorkomen Niet alle directies volgen rookverbod minister Hoogervorst Verzamelbeurs in Middelburg Hoe krijgt u thuiszorg van Stichting Werkt voor Ouderen? Thuiszorg van Werkt voor Ouderen: dat werkt. woensdag 5 januari 2005 w 1; door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlis singen willen voorkomen dat raadsleden, de vier wethouders of de burgemeester als privéper- soon failliet verklaard kunnen worden. Daarvoor is het nodig dat er een vrijwaringsregeling komt. De burgemeester, een wethou der of een raadslid nemen na- mens de gemeente deel in diver se verenigingen en/of stichtin gen. Voorbeelden in Vlissingen zijn onder meer de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid, de Stichting Ambulance vervoer boven de Westerschelde en de Stichting Zeeuwse Om budsman. De benoeming komt tot stand door middel van een raads- of collegebesluit. Deelna me in een vereniging of een stichting is niet zonder risico. Bestuurders kunnen hoofdelijk en persoonlijk aansprakelijk ge steld worden. Mensen stappen veel vaker dan vroeger naar de rechter om bestuurders persoon lijk aansprakelijk te stellen, schrijft het college in een voor stel aan de gemeenteraad. Als voorbeeld noemen B en W de ge beurtenissen in Volendam (café brand tijdens de jaarwisseling) en Enschede (vuurwerkramp). Het college heeft inmiddels be sloten een zogeheten 'bestuur dersaansprakelijkheidsverzeke ring' af te sluiten. Zo'n polis kan het risico dat een raadslid, een wethouder of de burgemees ter loopt voor een groot deel on dervangen. Voor het restrisico zou de gemeente Vlissingen zich garant moeten stellen. Een be stuurder kan dan niet meer per soonlijke schade lijden. B en W wijzen er in het voorstel op dat de vrijwaring geheel losstaat van de politieke verantwoor ding en van een eventuele straf rechterlijke procedure. De ge meenteraad verbindt politieke consequenties aan de onzorgvul digheid die heeft geleid tot de aansprakelijkheid. Strafvervol ging is een zaak van justitie en niet van een gemeente. van onze regioredactie ZIERIKZEE - De zorgcentra in Zeeland hebben in het algemeen geen probleem met een strenger toezicht op het rookverbod. Woordvoerders van verschillen de instellingen geven aan het ge- doogjaar 2004 te hebben ge bruikt voor maatregelen die per soneel een rookvrije werkplek móeten garanderen. Waar mogelijk blijft roken op de kamers toegestaan. In de re creatiezalen en andere gemeen schappelijke ruimten is het voor taan in de meeste gevallen ge daan met de tabakswolk. Bewo ners en personeel kunnen te recht in aparte rookvertrekken. Vanaf deze week wordt weer streng gecontroleerd op nale ving van de Tabakswet uit 2003. De landelijke regeling geeft iede re werknemer het recht op een robkvrije werkplek. Bewoners van (onder meer) verpleeg- en verzorgingshuizen kunnen daar door niet langer vrijuit een siga ret opsteken. Het afgelopen jaar kregen instel lingen extra de tijd om bouw kundige aanpassingen te doen eri; werden roken door de inspec tie gedoogd. Minister Hooger vorst (Volksgezondheid) vindt het nu welletjes, heeft hij de Tweede Kamer laten weten. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA, SP en GroenLinks is voor verlenging van het gedoogjaar. Verpleeghuis De Stelle in Oost burg is één van de weinige Zeeuwse instellingen die zich vooralsnog van de minister wei nig aantrekt. Zolang de Tweede Kamer zich nog niet heeft uitge sproken over het verbod, han teert De Stelle een gedoogbe leid. „Bij ons wonen alleen men sen met een verpleegindicatie. Mensen die vaak door ziektes een heleboel ellende hebben meegemaakt. Moet je hen dan de voor hun korte, maar pretti ge momenten in het leven verbie den?", vraagt directeur verpleeg huiszorg J. Sanders zich af. „Op de kamer mogen ze overigens uit veiligheidsoverwegingen niet roken. Wij hebben in de re creatiezaal twee tafeltjes staan, waaraan roken is toegestaan." In woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande mag wel op de kamer worden gerookt. „Je merkt dat de rokers elkaar op zoeken. Vorig jaar waren we nog soepel, maar nu hanteren we regels heel strikt. Dat is jam mer, want op deze manier raken een aantal bewoners wellicht steeds meer in een isolement. De gang naar de recreatiezaal voor een kopje koffie wordt de rokers nu min of meer afgenomen", zegt directiesecretaresse C. de Putter. Zorgkoepel Allévo, actief op Schouwen-Duiveland en de Be- velanden, heeft geen moeite met het strikte beleid, aldus commu nicatiemedewerkster A. van der Heide. Het afgelopen jaar heb ben ze in de vijf verzorgings- en verpleeghuizen rookvrije ruim ten gemaakt. Overal mag op de kamers worden gerookt, met uit zondering van het Zierikzeese verpleeghuis Cornelia. Roken op de tweepersoonskamers daar is taboe om onderlinge overlast Een aantal tehuizen heeft een speciale rookruimte voor bewoners en personeel ingericht. foto Dirk-Jan Gjeltema te voorkomen, maar tevens in verband met 'ontploffingsge vaar' van de aanwezige zuurstof tanks, aldus Van der Heide. Container Voor bewoners van de gesloten psycho-geriatrische afdeling wordt nog een aparte ruimte ge bouwd. Personeel van 't Opper in Bruinisse moet tijdelijk genoe gen nemen met een container, in afwachting van het speciale tuinhuisje dat bij het nieuw te bouwen zorgcentrum moet ver rijzen. Ook op Walcheren hebben bewo ners van verzorgingshuizen wei nig last van het rookverbod. Stichting Werkt voor Ouderen (SWO) is inmiddels een paar keer door de Keuringsdienst van Waren bezocht, maar vol gens directeur J. de Graaf had die geen opmerkingen. De Stich ting Protestantse Ouderenzorg Walcheren (SPOW)heeft bewo ners gevraagd op hun kamers niet te roken in het bijzijn van medewerkers. Want ook die om geving geldt immers als een werkplek. Levert dat problemen op, dan wordt een collega inge zet die minder last heeft van rook, aldus D. Stap. Directeur R. Oostdijk van zorg centrum Cleijenborch uit Co- lijnsplaat noemt het een belache lijke situatie. In het zorgcen trum wisten bezoekers, bewo ners en personeel elkaar rond koffietijd altijd te vinden op het centrale plein. Dat is voorbij nu een deel van het personeel in het 'rookhok' zit. Oostdijk is van plan om de komende tijd zijn collega's van andere zorgcentra te mobiliseren om de wettelijke regels terug te draaien. door Joeri Wisse GOES - De overdekte ijsbaan in Goes zal zeer waarschijnlijk een eenmalige aangelegenheid blij ven. De aanleg en exploitatie van de baan in de kerstvakantie is voor Sportpunt Zeeland te duur. Dat komt omdat te weinig geldschieters bereid zijn ge vonden om het evenement te steunen. Bovendienkwamen minder mensen dan verwacht als betalend toeschouwer naai de sporthal. Aanvankelijk had directeur D. van de Velde op veertigduizend bezoekers gere kend, waarvan twaalfduizend mensen zouden schaatsen. Hij verwachtte dat de overige beta lende bezoekers gebruik zouden maken van het paviljoen bij de ijsbaan, wat veel geld op zou le veren. Van de Velde zoekt de oorzaak van het lage bezoekersaantal in het paviljoen in het feit dat het een indoor-evenement is. „Als er buiten wordt geschaatst ko men mensen eerder op een ijs baan af. Meestal zijn er dan ook horecagelegenheden en winkels in de buurt." Vanaf de opening op 20 de cember tot aan oudjaarsdag heeft het Sportpunt al zeven duizend bezoekers mogen verwelkomen bij de schaats baan. Daarvan hebben 6300 mensen de ijzers ondergebon den. Van de Velde noemt het in spor tief opzicht een groot succes. „Het schaatsen loopt echt bui tengewoon goed." De schaats baan is nog open tot 15 januari, daarom heeft Van de Velde de verwachtingen over de hele pe riode bijgesteld tot vijftiendui zend schaatsers. Teleurgesteld De directeur van de sporthal is teleurgesteld in het uitblijven van bijdragen van gemeenten en de provincie. ,jln andere steden hebben gemeenten wel wat over voor een overdekte schaats baan. De gemeente Delft verstrekt 25.000 euro subsidie. Leiden heeft zelfs veertigduizend euro over voor een ijsbaan in de ge meente. Van de gemeente Go; en andere Zeeuwse gemeend heb ik tot op heden nog nie( vernomen." Ook van de provincie Zeelatf had Van de Velde me-;! verwacht. De provincie we; zijn subsidieaanvraag af omdi; de schaatsbaan in Goes 'eeny plaatselijk gebeuren' is. „Endt terwijl de provincie meer attrai ties in Zeeland wil en zelf haalbaarheid van een overdek;; ijsbaan heeft onderzocht." j Voor een permanente overdek; ijsbaan in de provincie ziet de Velde geen markt. „In Zg land hebben we geen schaatscii tuur. Hier komen ook geen pre fessionele schaatsers vandad die aan de top staan. Daarvoo; moet je boven de grote riviere- zijn. Bovendien is Zeeland ii dun bevolkt voor een permanet te ijsbaan." Rendabel De directeur van Sportpit Zeeland ziet wel brood in g: overdekte ijsbaan in de a mer. Met één miljoen toerist;; moet deze voldoende publiij kunnen trekken om rendabel:: zijn. De georganiseerde activiteit-; voor onder meer peuters, kinda ren en ijshockeyers slaan goij aan. Het trimschaatsen van 7.8 tot 9.00 uur bleek geen succJ Daarentegen was er wel ve vraag naar speciaal gereserveej de uren voor schoonrijdetj Daarop is besloten om d groep van dertig schoonschaai; sers enkele uurtjes in de oc' tend te gunnen om zonder hh! der hun kunsten uit te voeren. MIDDELBURG - Filatelistc vereniging De Zeeuwse Dell houdt zaterdag haar halfjaarlij' se beurs in winkelcentrum Da! wendaele aan de Vrijlandstra! in Middelburg. Aangeboden worden postzegel munten, telefoonkaarten, mini] tuurauto's, modelspoor en i sichtkaarten. De beurs is a opend van 10 tot 16 uur. e Honderden klanten op Walcheren genieten al dagelijks van de thuiszorg van Stichting Werkt voor Ouderen. Zodat zij thuis kunnen blijven wonen, maar wel voorzien zijn van alle hulp die nodig is. Stichting Werkt voor Ouderen biedt alle soorten van thuiszorg, zowel verzorging, verpleging, huishoudelijke hulp en maaltijdservice. Stichting Werkt voor Ouderen heeft al tientallen jaren ervaring in zorg. Zij is óók een volledig erkende thuiszorgorganisatie. Bel voor 24 uurs thuiszorg direct: 0118 - 448 448. Dan ontvangt u geheel kosteloos een aanvraagformulier, voorlichting en desgewenst bemiddeling. Het aanvraagformulier stuurt u naar het RIO. Zo eenvoudig is het. Natuurlijk staan wij u graag met raad en daad terzijde!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 12