Cranberry sap als medicijn Eindelijk weer kamperen Sportblessures iets vaags voor huisartsen Een misverstand of een loden last? Belastende documenten over werking van Prozac boven water Westenschappers bestuderen de heilzame werking van veenbessen Opsporen astma makkelijker Cholesterol tegen aderverkalking Worm bestrijdt ziekte van Crohn Ijzertekort speelt rol bij ADHD Slank danzkij een cactus Gevaarlijk anti-acnemiddel Helft bajes dicht door aanwezigheid van asbest maandag 3 januari 2005 GRONINGEN - Terwijl alge meen bekend is hoe belangrijk sport en bewegen is voor de ge zondheid, blijkt dat de gezond heidszorg zelf de sport niet zo'n groot belang toedicht. Er wordt geen onderzoek gepubliceerd over huisartsen en sportblessu res. Wie dat wel wil doen, stuit zelfs op weerstand: want er valt niet te verwijzen naar andere stu dies. En dan zijn medische vak tijdschriften op hun beurt heel huiverig om publicaties op te ne men. Dat is één van de conclusies in het proefschrift waarop Frank Baarveld vorige maand in Gro ningen promoveerde. Baarveld is hoofd opleiding huisartsge neeskunde aan de Universiteit van Groningen, huisarts en al sinds 1983 bondsarts van de Ne derlandse IJshockey Bond en clubarts van FC Groningen. Uit zijn proefschrift blijkt on der meer dat huisartsen, spor tartsen en 'fysiotherapeuten niet dezelfde taal spreken waar het om sportrelevante blessures gaat. Voorbeeld: waar de huis arts concludeert dat een patiënt pijn in de knie heeft, constateert de sportarts dat er sprake is van een meniscusleasie - terwijl ze eigenlijk allebei hetzelfde bedoe len - en schrijft de ingeschakel de fysiotherapeut weer iets an ders op. Het doel van het onderzoek van Baarveld was te achterhalen waarom mensen met sportrele vante blessures niet eerder op de plaats met de meeste kennis in het sportmedische circuit ko men. Ieder jaar komen rond de 752.000 mensen met een acute of langzaam ontstane sportrele vante blessure bij hun huisarts. Slechts vijf procent wordt ver wezen naar een sportarts. GPD doorGerda Douma DEN HAAG -Dat cranberrysap goed helpt bij het voorkomen van blaasontsteking is al lang bekend. Maar hoe komt dat? En helpt het sap misschien tegen meer kwalen? Wetenschappers blijven onderzoeken. |Twee maal daags een glaasje cranberrysap en de kans op een urineweginfectie of blaasontste king neemt met sprongen af. Maar het sap üjkt ook te helpen I bij het voorkomen van vormen van maag- en darmkanker en tandplaque. Klinkt als een mak kelijk geroepen reclameslogan. Dat realiseert Ocean Spray, het grootste merk van cranberrysap in Nederland, zich ook. Vandaar dat er een legertje wetenschap pers werd aangerukt om het te i, bewijzen. i Onderzoekers uit heel de wereld werden onlangs in Londen in de j gelegenheid gesteld hun bevin dingen te delen met andere me dici en verschillende journalis- ten uit heel Europa. Onderbro ken door af en toe een glaasje cranberrysap deden artsen, ver- 1 bonden aan universiteiten in Finland, Israël, Amerika en I Groot-Brittannië, hun best het publiek te overtuigen van de waarde van het sap dat naast re formhuizen en natuurwinkels in tussen gewoon te koop is in de supermarkt. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn. Twee glazen cranberry sap per dag. helpen niet alleen blaasontsteking te voorkomen' maar lijken ook te helpen tegen maagzweren en uiteindelijk mis schien zelfs wel tegen maagkan- i ker. Het oogsten van cranberries in Massachusetts (VS). Cranberries (ook wel veenbessen genoemd) komen in Nederland en België slechts op zeer kleine schaal voor. foto Darren McCol lester/AFP Maar hoe dan? En waarom helpt het niet om bijvoorbeeld sinaas appel- of ander sap te drinken? De wetenschappers kwamen met diverse onderzoeken. Grafieken, tabellen en schema's maakten duidelijk dat alleen cranberry's proanthocyaniden bevatten, beter bekend als ge condenseerde tanninen, die er voor zorgen dat bacteriën zich niet aan de blaaswand kunnen hechten. Bovendien kunnen ze de bacteriën van de wand loswe ken. Ook de aanwezigheid van fructose, vruchtensuiker, heeft een positieve invloed op het-los- laten van de bacteriën. Doordat die zich niet meer kunnen hech ten, verlaten ze de blaas via de urine en daardoor wordt de kans dat ze een ontsteking ver oorzaken kleiner. Vitamine C, dat ook in het sap zit, bleek in de onderzoeken geen enkel rem mend effect te hebben. Er hebben heel wat mensen cranberry- dan wel nepsap ge dronken om dat te bewijzen. Waarbij de wetenschappers op merkten dat zelfs bij de groep die placebosap kreeg het aantal blaasontstekingen afnam, sim pelweg omdat het al helpt om meer te drinken. Enkele cijfers: uit een onder zoek in Finland bleek dat van de groep die nepsap kreeg 7,4 procent een urineweginfectie kreeg, van de groep die cranber rysap dronk kreeg 3,7 procent deze lastige kwaal maar dan wel veel korter dan de mensen uit de controlegroep. Op het symposium bleek dat het niet helpt om het sap pas te gaan drinken op het moment dat ie mand al een flinke blaasontste king heeft. Het is dus raadzaam voor men sen die vaak last hebben van blaasontsteking het sap preven tief te drinken. Pilletje Hoeveel, wanneer? De onderzoe kers houden het voorlopig op twee glazen sap per dag, al we ten ze dat niet helemaal zeker. Resultaten bij mensen die cran berryextracten per pilletje kre gen toegediend waren stukken minder, gedroogde of gekookte cranberry's blijken wel de effec ten te behouden. Cranberrycom- pote bij het diner is dus heel ge schikt. En nog lekker ook. Er zijn nog vele vragen. Want he le enthousiaste wetenschappers opperden dat de cranberry's door hun antiplakwerking ook kunnen helpen tegen het ont staan van hart- en vaatziekten, borstkanker en tandplaque. En ze zouden ook helpen bij het voorkomen van een maagzweer door de bacterie H. pylori. Maar om dat echt wetenschappe lijk te kunnen bewijzen moet nog veel onderzoek worden ge daan. Over vier jaar, zo concludeerde de voorzitter, zullen misschien nog veel meer effecten van het sap bekend zijn. GPD AMSTERDAM - Bij kleine kinderen kan de conditie van de longen (longfunctie) eenvoudig worden vastgesteld door met een apparaatje de elektrische activiteit van de luchtwegspieren te meten. Deze meting geeft ook informa tie over de mate van benauwdheid tijdens een astma-aan val. Hiermee wordt het opsporen van longaandoeningen als astma bij kinderen een stuk gemakkelijker, stelt E. Maarsingh (Universiteit van Amsterdam) in een proef schrift waarop hij binnenkort hoopt te promoveren. GPD CAMBRIDGE - Vaccineren met stukjes LDL-cholesterol (het 'slechte' cholesterol) lijkt een beschermende werking te hebben tegen het krijgen van aderverkalking (athero- sclerose). Althans, bij muizen, meldde J. Nilson (universi teit van Lund) tijdens een congres van het European Vascular Genomics Network in Cambridge. Ook het in spuiten van antistoffen tegen LDL-cholesterol maakt mui zen minder gevoelig voor aderverkalking, aldus Nilson. GPD IOWA - De ernst van de ziekte van Crohn, een chronische darmontsteking, lijkt aanzienlijk af te nemen na het inne men van een drankje met eitjes van de worm Trichusis suis. De eitjes groeien in de darm uit tot wormen die in staat blijken cle ontsteking in de darm te verminderen. Dit schrijft R. Summers (University of Iowa) in het vak blad Gut. Mocht deze behandeling echt werken, clan ligt een eenvoudige en goedkope behandeling van de ziekte van Crohn in het verschiet. GPD PARIJS - Een tekort aan ijzer lijkt een rol te spelen bij de gedragsstoornis AD FID. Hoe groter het tekort aan ijzer, des te ernstiger lijkt de stoornis, schrijft E. Konofal (Hópital Robert Debré, Parijs) in het vakblad Archives of Pediatrie and Adolescent Medicine op grond van een on derzoek onder 80 kinderen. Hoe het ijzertekort bij de kin deren ontstaat en of dit tekort ook de belangrijkste oor zaak is van het ontstaan van ADHD, is nog niet duidelijk. GPD ROTTERDAM - Een bestanddeel van de cactus Hoodia gordonii, die voorkomt in de Kalahari-woestijn, lijkt een veelbelovend middel tegen overgewicht. Voedingsconcern Unilever trekt miljoenen uit om de komende jaren de wer king van het cactusbestanddeel, codenaam P57, te onder zoeken. Mogelijk komt het middel over drie of vier jaar op de markt. GPD BRUSSEL - Artsen mogen op last van de Europese Com missie vrouwen die zwanger kunnen worden het anti-ac ne middel isotretinoide (merknaam Roaccutane) niet meer voorschrijven. Het middel veroorzaakt ernstige af wijkingen aan het ongeboren kind. GPD De conditie en spierlunctie van Noeska Gietema wordt gemeten. van het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein. „Eerst vond ik het gek. Bij revalidatie denk je vooral aan een ongeluk of zo. Maar ik was echt wanhopig en ik had gehoord dat deze dokter gespecialiseerd was in behande ling van bekkeninstabiliteit." Het bleek een gouden greep. Gie tema belandde in een nieuw pro gramma dat Langezaal met de •fysiotherapeuten en ergothera peuten had ontwikkeld. Deels gebaseerd op een therapie van Tijdens zwangerschap wor den bekkengewrichten meer beweeglijk voor bevalling. Hoe minder spierkracht rond gewrichten, des te bewegelij- ker. Bekkeninstabaliteit (sym- fysiolyse) veroorzaakt pijn bij beweging. De helft van de zwangere vrouwen heeft rug- en bekkenpijn. Tien procent van vrouwen houdt na de kraamtijd veel pijn. De ziekte is niet psychisch; het revalidatie-instituut Spine and Joint Centre in Rotterdam. Gietema: „Het was een openba ring voor mij. Nu bleek dat ik al tijd ver over mijn eigen grenzen was gegaan. Dat ik me door de pijn verkeerd bewoog. Dat ik door die pijn zo moe was." Kussens Ze leerde opnieuw lopen, kreeg aangepaste kussens om zonder pijn te kunnen zitten en tal van tips om haar lijf te ontzien en pijn en vermoeidheid maken vrouwen geestelijk wel min der stabiel. Speciale fysiothe rapie (ontwikkeld door Spine and Joint, Rotterdam) en ergo therapie kunnen helpen. Tweede stap is nieuwe combi natie van therapieën. Na meting van spierfunctie en conditie, wordt een indivi dueel oefenprogramma sa mengesteld, begeleid door the rapeuten en maatschappelijk werkers. foto Peter Arno Broer/GPD toch actief te blijven, zelf het huishouden te kunnen doen. Gietema: „Het is echt een gecom bineerde therapie. Ze leren je je spieren te trainen, zodat je bek ken weer stabiel in je spierkor- set komt. Maar ze leren je ook om grenzen te stellen. Dat je ook op de dag af en toe moet rus ten en je daar niet schuldig over hoeft te voelen." Voor het eerst hoorde ze dat ze recht had op een aangepaste werkplek. Dat ze zich op haar werk niet flinker moest voor doen, dan ze was. En ook het kaartjessysteem om onderwer pen in haar groepje lotgenoten bespreekbaar te maken, noemt zij een 'vondst'. „Zo spraken we met elkaar bij voorbeeld over seks. Met bek keninstabiliteit kan dat op een gegeven moment ook lastig wor den. Dan is het een opluchting wanneer je ervaringen kunt uit wisselen en goede tips krijgt." Genezen is Gietema niet. „Ik zal altijd moeten blijven trainen en goed op mezelf moeten letten. Maar pijnstillers slik ik niet meer en van de zomer hebben we zelfs weer gekampeerd!" GPD Bekkeninstabiliteit pijnlijke kwaal door Marieke van Schie Meneer Jaap is hovenier, altijd op zijn knieën aan het werk geweest. „Als ik de trap in mijn huis op loop, is het alsof ik Marley's ghost hoor", zegt hij spot tend. „En dat ze kraken is nog niet het ergste, maar ze doen ook zo'n pijn, met name als ik in bed lig." Pijnstillers en ontstekings remmers helpen maar gedeel telijk, dus verwijs ik hem voor een uitgebreid onder zoek naar de orthopeed. De diagnose is duidelijk: slijtage aan zijn knie. Kortgeleden was hij aan de beurt voor een knievervan- gende prothese. Hij was goed voorbereid: opereren, en dan een aantal weken revalidatie. In een verzorgingshuis, want meneer Jaap is alleen. Zijn dochter is met zijn vrouw meegegaan, toen ze geschei den zijn, en heeft hem nog slechts een enkele maal be zocht. Waarom ze is weggebleven, is hem nooit duidelijk gewor den. „Ze kiest voor mijn ex-vrouw", zegt hij verdrie tig maar berustend. „Zo gaat dat nou eenmaal, moeders en dochters staan nou eenmaal dichter bij elkaar. Ik blijf het een raar verhaal vinden. Vaders en dochters hebben toch ook een band? Op een dag spreek ik een col lega. „Het is toch wat, ik heb een jonge vrouw gesproken, die er achter gekomen is dat ze waarschijnlijk misbruikt is door haar vader. Ze was aan het bevallen, en die beval ling vorderde niet. Toen vroeg de verloskundige of ze soms nare seksuele herinne ringen had. Niet dat ze wist, maar de verloskundige heeft haar aangeraden eens goed na te gaan of er misbruik in haar vroege jeugd geweest was. Ze denkt nu dat het mis schien haar vader is geweest, en gaat in therapie." Als ik de naam van die jonge vrouw hoor, ben ik verbijs terd. De dochter van meneer Jaap. Ik ken hem al jaren, het lijkt me uiterst onwaarschijn- lijk dat dit klopt. Nu begrijp ik wel waarom zijn dochter LONDEN - Het Britse medische tijdschrift British Medical Jour nal (BMJ) zegt vertrouwelijke documenten in handen te heb ben gekregen die het antidepres sivum Prozac in verband lijken te brengen met gewelddadig heid en suïcidaliteit. Dat meld de de BBC. De documenten behoren toe aan het Amerikaanse farmaceu tische bedrijf Eli Lilly, de produ cent van Prozac. Ze raakten ruim tien jaar geleden zoek toen ze moesten dienen als bewijsma teriaal in een rechtszaak in ver band met een achtvoudige moord in de Verenigde Staten in 1989. Schutter De 47-jarige Joseph Wesbecker, die leed aan depressieve klach ten en net een maand Prozac slikte, schoot acht mensen dood en verwondde er twaalf. Vervol gens sloeg hij de hand aan zich zelf. De nabestaanden sleepten vijf jaar later Eli Lilly voor de rechter, omdat hij onder invloed van Prozac zou hebben gehan deld. Omdat de belastende documen ten verdwenen waren, won Eli Lilly de zaak. Het bedrijf ge bruikte die overwinning om het publiek voor te houden dat een onafhankelijke rechter had vast gesteld dat Prozac veilig is. La ter moest het bedrijf echter toe geven dat het in het geheim een schikking had getroffen met de eisers. Een rechter verklaarde daarop het vonnis in Eli Lilly's voordeel nietig. BMJ heeft de documenten, die handelen over een onderzoek in opdracht van Eli Lilly naar de effecten van Prozac, overgedra gen aan de Amerikaanse instan tie die waakt over de veiligheid van medicijnen, de FDA. Een woordvoerder van de FDA noemt de onderzoeksgegevens 'zeer belangrijk'. Veilig Volgens de woordvoerder was Eli Lilly, als het inderdaad de uitvoerder of opdrachtgever was van het onderzoek, ver plicht de uitkomst te melden aan de FDA of te publiceren. In plaats daarvan blijft het bedrijf volhouden dat Prozac een veilig medicijn is dat miljoenen men sen heeft geholpen. Prozac is een van de meestge- bruikte antidepressiva. Meer dan vijftig miljoen mensen we reldwijd hebben het voorge schreven gekregen. Toen de VS en sommige Europese landen in 2003 het gebruik van antidepres siva door jongeren aan banden legden, omdat zij bij hen zelf moordneigingen kunnen veroor zaken, werd voor Prozac een uit zondering gemaakt. Het werd ge zien als het enige antidepressi vum waarvan de voordelen op wegen tegen de nadelige bijwer kingen. ANP GRONINGEN - De helft van het huis van bewaring in Groningen wordt geslo ten. Van de 110 cellen wor den er 48 ontruimd. Eind vorige maand zijn al 21 gedetineerden overge bracht naar andere huizen van bewaring in Neder land. De rest volgt in de ko mende dagen. De aanwezig heid van asbest in het uit 1884 daterende gebouw is de directe aanleiding. Vorige week viel het be sluit dat er geen meermans- cellen komen in het Gronin ger huis van bewaring. Door de aanwezigheid van asbest zou de vereiste ver bouw te duur worden. Uit metingen is gebleken dat de ventilatiesystemen on toereikend zijn. Justitie acht het daarom niet langer verantwoord ge detineerden in die 48 cellen op te sluiten. Volgens alge meen-directeur R. Kievits bosch is de gezondheid van gedetineerden niet in ge vaar geweest. Dat er asbest in het gebouw is verwerkt, is al enige jaren bekend. Enige tientallen werkne mers worden overgeplaatst naar andere gevangenis sen. hem ontwijkt. Ze loopt met een loden last. Fictieve herin neringen, of klopt het toch? Hij kan zich niet verweren, tast in het duister wat er aan de hand is. Het zou niet de eerste keer zijn, dat zo'n dui ding op een misverstand be rust. Meneer Jaap verhuist na de operatie met zijn nieuwe knie naar een plek in het verzor gingshuis. Als ik hem opzoek om de hechtingen te verwijde ren straalt hij van alle aan dacht. „Het is hier geweldig, ik heb elke dag aanspraak!" Zijn herstel verloopt voor spoedig. Na acht weken is hij thuis, en scharrelt weer rond. Dan komt hij een week of twee later op het spreekuur. Duidelijk kortademig. „Ik heb zo'n last van benauwd heid", zegt hij. Vooral als ik ga liggen. Ik luister, het klinkt niet goed, hij kan nau welijks ëen zin afmaken. Dus bel ik de longarts op, die hem met spoed ziet. Aanvullend onderzoek wijst uit, dat hij multipele longembolieën heeft in zijn longen. Hij wordt met spoed opgenomen in het zieken huis. Ook nu houdt hij goede moed. „Ik red het heus wel weer", zegt hij. „Uiteindelijk wil ik nog verder, ik zou mijn dochter zo graag nog eens zien. Ze heeft nu een kindje, heb ik gehoord." Hij ligt in het ziekenhuis, waar hij veel aandacht en zorg krijgt. Ik hoop, dat zijn dochter hem nog eens op durft te zoeken om haar pro bleem met hem te bespreken. Dan komt er hoop ik weer een toekomst voor hen sa men. GPD Marieke van Schie is huisarts Nieuwe therapie verhelpt bekkeninstabiliteit door Helma van den Berg NIEUWEGEIN - Na een beval ling krijgt 10 procent van de vrouwen last van bekkeninstabi liteit, vroeger zwanger- schaps-ischias genoemd. Hun le ven wordt beheerst door pijn. In het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein is een gecombineer de therapie ontwikkeld die de moeders helpt en weerbaarder maakt. Noeska Gietema was 28 en zwanger van haar eerste kind toen zij op haar werk van de trap viel. Sindsdien stoncl haar leven in het teken van pijn. „Ik had al last van mijn bekken en rug. Toen kon ik niets meer. Mijn moeder of partner moest me zelfs helpen met aankleden." Het zou allemaal wel goed ko men, zeiden de dokters. Maar na de geboorte van haar dochter, via een keizersnee, en het recht zetten van haar bekken, bleef de pijn. „Ik kon de baby niet optil len, niet zelf in bad doen, niet zitten, geen huishoudelijk werk doen. Niets. De diagnose was duidelijk, ik had bekkeninstabi liteit." Gietema ging toch vrij snel weer aan het werk, als arbeidsconsu- lent bij de landmacht. Thuis deed haar partner de zware klus sen. Samen probeerden ze 'ge woon door te leven'. Gietema: „Dat adviseerde de huisarts ook. Ik moest maar zwemmen, naar fitness en soms naar een manueel therapeut. Dan zou het vanzelf wel beter gaan." Meer last Maar het liep anders. Gietema kreeg steeds meer last van pijn en vermoeidheid, ,,'s Morgens wist ik niét hoe ik het die dag moest redden. Ik ging ook steeds meer aan mezelf twijfe len. Waarom kon iedereen ge woon een kind krijgen en ik niet? Waarom kon ik niet. meer kampéren, 's Avonds nergens meer op visite? Was ik nou zo'n kleinzerig type?" Haar dochter was 7 toen Giete ma op een morgen haar bed niet meer uit kon komen. „Ik heb drie dagen naar het plafond ge staard en toen realiseerde ik me: ik word niet beter zo. Ik moet wat doen." Maar noch de orthopedisch chi rurg, noch de reguliere fysiothe rapeut kon haar echt helpen. Eind vorig jaar stapte Gietema naar revalidatie-arts Langezaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9