SP wil als één links lok oppositie voeren PZC Jaarwisseling verloopt relatief rustig Wiegel uit zware kritiek op beleid VVD'er Remkes C Minister van Staat Scholten overleden Nijmegen viert tweeduizendjarig bestaan Aanpak terreur is ook zaak gemeente darijnissen: wervingskracht door samenwerking 3 /rouw niet dood loor geweld ■Clacht tegen >nderzoek door narechaussee Directielid Schiphol Group moet weg Actievoerder weigert identificatie Tien auto's botsen op A50 Oudejaarsvereniging stopt traditie Tot 18 jaar cel voor huurmoord Dure bestrating voor Fries fca.i S3 maandag 3 jaQ.uari2QJJ_5, :i>or Jaco van Lambalgen n'EN HAAG - De linkse opposi- moet als één blok gaan opere- ói. In september, tegen Prins- isdag zouden PvdA, Groen- ijnks, ChristenUnie en SP bij- .jorbeeld één tegenbegroting ;oeten indienen, bepleitte P-leider Jan Marijnissen giste- n in het tv-programma Buiten- 'e zouden bij de volgende ver- met een alternatief jok moeten komen. Dat heeft wervingskracht", aldus 'iarijnissen. Hij stelt voor dat partijen voor de verkiezin- :>n, die als het kabinet blijft zit- 'jn voor 2007 op het program- ja staan, gezamenlijk een 25 antenplan opstellen, waarmee 16 oppositie afwijkt van het ka binetsbeleid. diets forceren 'oor het komende jaar zou hij jaag met één gezamenlijke te- ■ènbegroting komen. Afgelopen •jar dienden PvdA, SP, Groen links en de ChristenUnie nog |k een eigen begroting in. Wouter Bos zegt in ■&n reactie wel te voelen voor nauwere samenwerking, hoewel iedere partij volgens hem de ruimte moet houden voor zijn ei gen geluid. „De samenwerking op links wordt al steeds beter en intensiever, maar we moeten niets forceren", liet Bos via zijn woordvoerder weten. Voor een gezamenlijk 25-punten plan voe len de sociaaldemocraten niet veel. Bos wijst erop, dat er ook de nodige punten zijn, waarop de linkse partijen onderling van mening verschillen. Zo staan Pv dA en Groenlinks als het gaat om de integratie in Europa dia metraal tegenover de SP. Groenlinks fractievoorzitter Femke Halsema was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Halsema heeft echter de af gelopen tijd geregeld aangedron gen op een nauwere linkse sa menwerking. Zowel bij Groen- Links als de PvdA leeft evenwel het idee dat vooral de SP het op cruciale momenten laat afwe ten. Zo heeft GroenLinks een paar keer vergeefs geprobeerd met de SP een verbinding aan te gaan voor de verkiezingen. De jongerenorganisaties van PvdA, GroenLinks en SP drongen er in september in een gezamenlijk manifest nog op aan, dat hun moederpartijen veel meer sa men zouden optrekken. Pv- dA-leider Wouter Bos zei toen dat hij niet veel voelde voor één gezamenlijke tegenbegroting. De initiatieven destijds van de vier oppositiepartijen 'beteke nen vier knock-outs voor het ka binet in plaats van één', aldus Bos. GPD van onze redactie binnenland ciën in de beide kabinet ten-Biesheuvel. Daarna keer de hij terug in de Kamer. In maart 1976 werd hij lid van cle Raad van State. In het eerste kabinet-Van Agt was hij vervolgens minister van Defensie van 1978 tot 1980. In 1980 volgde Scholten Ir. M. Ruppert op als vice-presi dent van de Raad van State. Op 1 juli 1997 ging hij op 70-jarige leeftijd met pen sioen en werd hij benoemd tot minister van Staat. Willem Scholten wordt vrij dag in de Kloosterkerk in 's-Gravenhage herdacht en daarna in besloten kring be graven. ANP LEIDSCHENDAM - Minister van Staat mr. W. Scholten is zaterdag onverwachts overle den. Hij overleed thuis in zijn woonplaats Leidschendam op 77-jarige leeftijd, meldde de Raad van State gisteren. Wil lem Scholten was van 1 okto ber 1980 tot 1 juli 1997 vi ce-president van de Raad van State. Scholten werd in 1963 lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie, een van de drie partijen die la ter opgingen in het CDA. In de periode 1971-1973 was hij staatssecretaris van Finan- ELYSTAD - De oudere vrouw ie woensdag dood werd aange- pffen aan de Neringweg in Le- rstad is niet door een misdrijf m het leven gekomen, iat heeft het Openbaar Ministe- zaterdag bekendgemaakt, lantsoenmedewerkers van de femeente troffen het lichaam an in de bosjes. Onderzoek van e technische recherche heeft ïtgewezeri dat het niet om een hsdrijf gaat. Hoe de vrouw wel tn het leven is gekomen, wil het iM niet bekendmaken. ANP IAARLEM - Surinamers en An- fllianen worden op de luchtha- Schiphol regelmatig ten on- achte geconfronteerd met ver- lederende onderzoeksmetho- fcs. [at stelt strafrechtadvocaat H. [aasbeek, die namens vijf perso en een klacht heeft ingediend agen de Koninklijke Mare- Het betreft burgers strafblad, Gaasbeek komt het re- voor dat reizigers uit en de Antillen zich in et kader van het speuren naar plletjesslikkers volledig moe- uitkleden. Vervolgens moe- zij allerlei gymnastiekbewe- maken om te kijken of er blletjes uit hun lichaam ko- len. 'e advocaat acht deze onder- Deksmethode niet alleen onno- ig (verdachten kunnen ook met e scan onderzocht worden), laar ook in strijd met de grond wet en burgerrechten. GPD NIJMEGEN - Een acteur uitgedost als een Romeinse soldaat woont de opening van het jubileumjaar Nijmegen 2000 bij. Tijdens de festiviteiten zaterdag op het Keizer Karelplein sloeg burgemeester Ter Horst een herdenkingsmunt, de Nijmeegse kroon. De openlucht-nieuwsjaarsreceptie voor alle inwoners van de stad trok vijf duizend belangstellenden. Met haar 2000 jaar is Nijmegen de oudste stad van Ne derland. foto Vincent Jannink/ANP van onze redactie binnenland ALMELO - De jaarwisseling is in Nederland relatief rustig ver lopen. Door vuurwerk en andere ongevallen vielen één dode en enkele zwaargewonden. De poli tiekorpsen meldden gisteren dat er, behalve veel kleine inciden ten, weinig bijzonders is ge beierd. Een zestienjarige jongen uit V&YZOEjzC !M BED i E- PL L) DE/V. MET HEUE Vriezenveen is gisteren in een ziekenhuis in Almelo overleden, nadat hij vrijdagavond zwaarge wond was geraakt door ontplof fend vuurwerk. De jongen had ernstig hoofdletsel opgelopen. De politie kon nog niet zeggen of het afgestoken vuurwerk ille gaal was. In Huissen bij Arn hem ontplofte vrijdagmiddag een garagebox bij een woning. De 34-jarige bewoner van het huis raakte zwaargewond. Vol gens de politie probeerde de man zelf vuurwerk te maken. Twee mannen raakten vrijdaga vond in Nijkerkerveen gewond toen tijdens het feestvieren een met benzine besprenkelde cara van explodeerde. De politie AMSTERDAM - De raad van commissarissen van Schiphol Group heeft operationeel direc teur Marike van Lier Leis de deur gewezen. Van Lier Leis heeft haar functie gisteren neer gelegd 'op verzoek' van de com missarissen, zo maakte de lucht havenexploitant bekend. Schiphol Group stelde dat er 'een verschil van inzicht over het te voeren beleid is ontstaan', maar wilde de kwestie bij mon de van een woordvoerster niet verder toelichten. De commissarissen en de direc tie zijn al begonnen met de zoek tocht naar een opvolger. Tot die is gevonden, neemt topman Ger- lach Cerfontaine de operatione le taken van het gewezen direc tielid waar. De commerciële ta ken komen tijdelijk in handen van financieel directeur Pieter Verboom. ANP heeft een veertigjarige man aan gehouden omdat die de caravan in brand zou hebben gestoken. In het Oost-Groningse Oost- wold reed een 45-jarige inwoner van Winschoten met. een auto in op twee politieagenten die met twee burgers stonden te praten. Ze konden bijtijds wegkomen; niemand raakte gewond. De po litie heeft de man aangehouden. In Delft raakten drié personen lichtgewond toen een automobi list op een groep feestvierders in reed. In Capelle aan den IJssel raaktë een man zwaargewond toen een auto hem aam-eed. De bestuurder ging ervandoor. In Kallenkote (gemeente Steen- wijkerland) kreeg een jongen bij het carbidschieten de. achter kant van een melkbus tegen zijn hoofd. Plij moest naar een zie kenhuis. Een 42-jarige man uit Dord recht moet mogelijk een hand missen. Op het Admiraalsplein in zijn woonplaats ontplofte een lawinepijl in zijn hand. Verder was het op verscheidene plaatsen in het land onrustig. In Nieuwerkerk aan den IJssel ver wijderde de ME een groep jonge ren van een plein nadat een aan tal van hen zich tegen de politie had gekeërd bij een arrestatie. De politie verrichtte negen aan houdingen. In de Dordtse wijk Sterrenburg voerde de politie charges uit te gen jongeren die overlast veroor zaakten. In Scheveningen kwam de mobiele eenheid in actie toen politieagenten werden beko geld. Ook elders in de Haagse re gio trad de politie op. Zij hield in totaal 42 mensen aan. In de re gio Rotterdam-Rijnmond hield de politie circa twintig mensen aan wegens vernielingen en vechtpartijen. In Amsterdam verliep de jaarwisseling rustiger dan vorig jaar. Op de Dam wa ren 30.000 mensen bijeen voor de speciale nieuwjaarsviering. Door de gewelddadige gebeurte nissen van het afgelopen jaar stond het Damfeest mede in het teken van verbroedering. Gratis trein De Nederlandse Spoorwegen hebben tijdens de nieuwjaars nacht 11.000 mensen vervoerd. Een record, aldus de NS zater dag. In samenwerking met bier brouwer Iieineken kon het pu bliek gratis met de trein op het nachtnet. Vorige jaarwisseling reisden en kele duizenden passagiers met een gratis kaartje. ANP NIJMEGEN - Een Nijmeegse actievoerder is zaterdag aangehouden, omdat hij weigerde zich te identificeren. Ook had de man geen legitimatiebewijs bij zich, terwijl dat sinds zaterdag wel verplicht is. De actievoerder wilde tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente demonstreren tegen het uitzettingsbeleid van de regering. Volgens de politie zou een spandoek dat de man en zijn vrienden bij zich hadden het uitzicht van andere feestvierders belemmeren. ANP APELDOORN - Op de A50 van Zwolle naar Apeldoorn zijn vlak na de jaarwisseling tien voertuigen op elkaar ge botst ter hoogte van het knooppunt Beekbergen. Vier men sen raakten lichtgewond. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) was dichte mist cle oorzaak van de kettingbotsing. Een voertuig vatte vlam, twee personen moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. De A50 was tussen Vaassen en Apeldoorn-Noord enige tijd afgesloten, waardoor in beide richtingen korte files ontstonden. ANP DRACHTEN - Oudejaarsverenigirg Vrijstaat Folgeren heeft zaterdagochtend een veertig jaar oude traditie ten grave gedragen. De stuntploeg uit Drachten presenteerde jarenlang ontvreemdingen, zoals Klaas Bruinsma's boot Neeltje Jacoba, op eerstejaarsdag in do tuin van landhuis Vreewyk. Het landhuis uit 1829 wordt echter gesloopt, liet woordvoerder Bennie Veenstra zaterdag weten. Jaarlijks kwamen 30.000 mensen op de presentatie van de oude jaarsstunt door Vrijstaat Folgeren af. Zaterdagoch tend stond er tijdens de laatste presentatie bij Vreewyk ook alweer een file, hoewel een stunt dit jaar ontbrak. „We zijn met veertig mensen aan de slag om in de file te collecteren voor de slachtoffers in Azië. Even het raamje van de auto open en klaar is kees", aldus Veenstra. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft een 43-jarige en een 37-jarige vrijdag veroordeeld tut respec tievelijk achttien en zestien jaar cel wegens hun betrok kenheid bij de moord op hun zwager. Zij hebben op dracht gegeven om de 39-jarige S. Sukhai te laten ver moorden, concludeerde de rechtbank. De schutter, een 19-jarige man, moet veertien jaar de gevangenis in. Het slachtoffer werd op 30 december vorig jaar in het huis van zijn moeder in Amsterdam-Zuidoost met vier ko gels doodgeschoten. De huurmoordenaar kreeg 20.000 eu ro voor de opdracht. ANP LEEUWARDEN - Een inwoner van het Friese Gorredijk moet een hoge prijs betalen voor zijn nieuwe oprit. De man had zijn auto, waarvoor hij geen motorrijtuigenbelas ting betaalde, tijdelijk op de openbare weg geparkeerd om zijn erf te kunnen bestraten. Dat kwam hem op een boete van dik 600 euro te staan. De man betaalde al enige tijd geen motorrijtuigenbelas ting omdat hij de auto niet gebruikte. ANP kritiek, zo zei een woordvoerder van zijn ministerie. Wiegel voelt er wel voor dat de taken tussen Justitie en Binnen landse Zaken bij een volgende formatie opnieuw verdeeld wor den. Als er dan één ministerie voor veiligheid komt zoals premier Balkenende en minister Donner al eerder hebben voorgesteld, zou Justitie terrorismebestrij ding moeten blijven doen. Het nieuwe ministerie van Binnen landse Zaken zou dan de porte feuille integratie weer terug moeten kri, gen. Overigens vroeg Wiegel zich voorzichtig af of WD-Kamerlid Hirsi Ali zich wel gelukkig voelt in de Kamer. „Het zou me niet verbazen als ze denkt: wat doe ik eigenlijk- ïfi "de Tweede Ka mer", aldus de WD-politicus. „Ik weet niet of het voor haar het goede podium is." De WD-politica is na de moord op Theo van Gogh begin novem ber ondergedoken. Zij is zelf ook meermalen met de dood be dreigd en wordt zwaar bewaakt. Na het kerstreces keert zij weer terug in de Kamer. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - VVD-minister Remkes heeft ervoor gezorgd dat het ministerie van Binnen landse Zaken sterk verzwakt is. „Hij heeft er niet voldoende bo venop gezeten", kritiseerde WD-coryfee Wiegel zijn partij genoot in het tv-programma Bui tenhof. Wiegel, zelf minister van Bin nenlandse Zaken van 1977 tot 1981, vindt dat Remkes het mi nisterie zo heeft uitgekleed dat 'het er haast niet meer is'. Zo is de portefeuille integratiebeleid naar minister Verdonk gegaan, die op haar beurt is onderge bracht bij het ministerie van Jus titie. Vorig jaar heeft het kabi net besloten dat de coördinatie van de bestrijding van het terro risme bij Justitieminister Don ner ligt. „Ik betreur het zeer dat het ministerie zo verzwakt is", verzuchtte Wiegel. Ook VVD-fractievoorzitter Van Aart- sen heeft eerder harde kritiek geuit op minister Remkes. De minister, die op vakantie is, wil de gisteren niet reageren op de Het nieuwjaarsfeest op de Dam stond in het teken van de verbroedering. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De bestrijding van terrorisme en extremisme moet niet enkel op nationaal ni veau gebeuren. Ook de gemeen te moet een belangrijke vinger in de pap houden, stelde burge meester Cohen zaterdag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de gemeente Amsterdam. „Ook internationaal geïnspireer de terreur en misdaad vindt uit eindelijk ergens in een gemeente plaats. Dat hebben we in novem- her gezien. En wij wisten in Am sterdam te weinig en dat is niet goed", aldus de burgemeester. Cohen zei tegen een ministerie van Veiligheid te zijn, een idee dat premier Balkenende vlak voor kerst opperde. Zo'n-n terie zou zowel politie en de vei ligheidsdienst AIVD als justitie onder zich krijgen. „Als dat ten koste gaat van de eigen rol die de regio, en dus ook Amster dam, bij de aanpak van crimina liteit en terreur kan en moet spe len, dan ben ik daar een tegen stander van." Vooral voor de po litie is een lokale rol weggelegd, stelde Cohen. Volgens de burge meester is de kracht van de poli tie dat er een balans is tussen het handhaven van de openbare orde en het opsporen en bestrij den van criminaliteit. „Een poli tieapparaat dat te dicht tegen justitie aanzit, kan verworden tot justitiële politie, ten koste van openbare orde-aspecten." Cohen noemde als voorbeeld de buurtregisseurs in de stadsdelen die in de nasleep van de moord ep-YanU ogh-spamhn gen wistcr te temperen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3