PZC Meijers heeft grootse plannen Winnaars en verliezers van 2004 Tal van topruiters naar Indoor Zeeland Ver west krijgt oranje shirt terug van KNVB Tienduizend euro van Sjarapova, 500 euro van Ajax Yildirim krult ballen als geen ander over de muur 29 Jonge springruiter uit IJzendijke wil met Paradiso hogerop Te warm Kandidaten RUGNUMMER maandag 3 januari 2005 i,door Koen de Vries IJZENDIJKE - Normaal gespro ken is Stefan Meijers een rusti ge springruiter. Ook als de bar rage haalt en daarin een snelle tijd moet neerzetten, dan zal hij er geen rodeorit van maken. Be halve als dat op Indoor Zeeland nodig is. Mocht de negentienjari ge inwoner van IJzendijke vol gende week in Goes de eindzege binnen bereik hebben, dan wil hij wel wat extra risico nemen. Want wie Indoor Zeeland wint, heeft een van de mooiste con coursen van het jaar op zijn naam geschreven. Stefan Meijers is een van de le- den van een flinke groep Zeeuw- li se ruiters uit een uitstekende lichting. Hoe het komt weet hij ook niet precies, maar feit is dat in Zeeland een aantal springrui- ters van om en nabij de achttien ■aar actief is, die aardig wat in zijn mars heeft. De meesten ko- men uit in de klasse Zwaar en hebben uitzicht op hogere ni- veaus. ■'Meijers, gesouffleerd door zijn \ader, moeder en zus, heeft moeite om ze allemaal opge- r'noemd te krijgen: Cindy Per- daen uit Zandstraat, Carolein k, van der Plasse uit Yerseke, Mi- n chelle en Dennis Evertse uit Nieuwland, Monique van Sab- ben uit 's-Heer Hendrikskinder en en Annelore Willeboer uit 's-Heer Arendskerke. Later L meldt hij telefonisch dat hij nog een belangrijke naam vergeten Eis: Kim Huige uit Nisse. Hoe had hij zo stom kunnen zijn! 'Het zijn stuk voor stuk getalen teerde ruiters met dito paarden. En er zitten er nog meer aan te komen, weet Meijers: Chayenne Wiskerke uit Kruiningen natuur- lijk, maar ook bijvoorbeeld r Yvonne Jacobsen uit Koudeker- ke en Wilma Stouten uit Seroos- kerke. Het merkwaardige is: na deze lichting valt er een diep gat. Bij de huidige pony-genera- tie is er weinig in aantocht. •„Puur toeval", denkt de familie .'Meijers uiteindelijk unaniem. [I „Het is gewoon toeval dat een groep fanatieke springruiters is opgestaan en dat ze allemaal ouders hebben die bijna even fa natiek zijn. Ze willen er alle maal veel tijd instoppen", weet Stefan Meijers. „En geld", voegt Kzijn moeder er fijntjes aan toe. De paardenpassie is achter hui ze Meijers, gelegen in een polder bij IJzendijke vlakbij de Bel gische grens, duidelijk waar neembaar. Er is een wei met een oppervlakte van een kleine an derhalve hectare, een flinke oe- fenbak en in de stal staan drie paarden te dromen. Om te beginnen is daar Majoor, 1 de Dartmoor-pony van naar schatting 28 jaar, die zijn oude dagen geheel naar eigen inzicht mag slijten. Stefan Meijers en zijn zus Esther hebben er bei den op jonge leeftijd op leren rij den. Majoor krijgt 'slobber' te 'eten' omdat zijn tanden te ver afgesleten zijn. Dan is er Odar- co, de lieve, lieve ruin die Stefan kusjes geeft en er als blijk van waardering ook geregeld terug krijgt. De zwartharige Odarco is een wat kleine springer, die het desondanks al tot de klasse Z heeft geschopt. Meijers toppaard is de nog maar negenjarige Paradiso. Toen het wat minder ging met de presta ties van zoonlief en Odarco, leg de papa ondanks protesten van mama nog wat extra geld op ta fel om een paard met potentie aan te schaffen. Nukkig In Nunspeet werd Paradiso ge vonden. De soms wat nukkige merrie voldoet aan de verwach tingen. „Ze heeft veel vermogen, is voorzichtig, heeft een goede techniek en is goed gebouwd", vertelt Stefan Meijers. „Het eni ge probleem is dat ze soms heng- stig is en wat snel schrikt. Wat dat betreft zou ze wat van Odar co moeten hebben." Paradiso mag al in de klasse ZZ starten, maar daar wacht haar berijder nog even mee. „Ik moet zelf ook nog groeien", vertelt die. "Ik rijd pas een half jaar in de Z-klasse. Een topruiter zou die overstap misschien nu al ma ken, maar ik heb wat meer tijd nodig. Voor mij is alles nieuw." Het lijkt een verstandige keuze, die mede is ingefluisterd door trainer George Def'raine. De Belg die ook Cindy Perdaen traint, viste Meijers vorig jaar uit een dalletje en stuwt hem nu naar steeds hogere hoogten. „Ik deed op het verkeerde moment de verkeerde dingen. George De- fraine heeft me in korte tijd veel geleerd. Plet gaat vaak om heel simpele dingen. Ik gaf mijn paard bijvoorbeeld net iets te veel ruimte bij het rijden naar de hindernissen. Nu geef ik iets meer leiding en dat geeft veel re sultaat." Stefan Meijers is dagelijks een paar uur in de weer met zijn paarden. Naast de trainingen van Defraine, zo'n drie keer per week, verzorgt hij zijn drie vier voeters en traint hij ze intensief. Probleem is dat de jonge ruiter na de zomer gaat studeren in Driebergen, met als doel bij zijn vader te gaan werken in het au- toschadeherstelbedrijf te IJzen dijke. „Odarco moeten we verko pen, maar Paradiso neem ik mee. Die gaat daar ergens op stal, zodat ik elke dag kan trai nen." De klasse Z is lang niet het eindstation van merrie en ruiter. Het lid van de Eenhoorn- ruiters is al eens in de landelijke Z-klasse uitgekomen en sloeg daarin bepaald geen gek figuur. In Goes komt hij volgende week uit in de gewone klasse Z. Dè in ternationale wedstrijd op dat ni veau laat hij aan zich voorbij gaan.Wie er van de jeugdige Zeeuwse ruiters in de klasse Z de meeste kans maakt, kan Me ijers niet zeggen. „Dat hangt van zulke kleine dingen af, je kunt het niet voorspellen." Op aandringen van enkele familiele den valt er toch een naam. Die van Dennis Evertse. Hij rijdt op Red Buil. „Dennis rijdt het meest constant van allemaal. Maar dat wil absoluut niet zeg gen dat hij favoriet is. In gewo ne wedstrijden zal ik met mijn paard geen gekke dingen doen. Maar op Indoor Zeeland durf ik wel wat meer risico's te nemen. Daar wil ik héél graag pieken." De concurrentie is gewaar schuwd. van onze sportredactie GOES - In tegenstelling tot voorgaande jaren begint Indoor Zeeland pas in januari. De orga nisatie koos hiervoor omdat in de laatste weekeinden van 2004 Kerstmis en nieuwjaarsdag vie len. De 26e editie van het paarden- sportspectakel begint vandaag zoals gebruikelijk met de show competitie, een soort rijdend theater van rij verenigingen uit de omgeving. Hoogtepunten van het elf dagen tellende programma zijn de cli nic van donderdag, het aange spannen rijden op zaterdag (met wereldkampioen vierspan IJs brand Chardon), de hengsten- competitie volgende week woensdag en de finales van de springwedstrijden op de slot dag, zaterdag 15 januari. Naar verwachting zal de clinica- vond weer volledig uitverkocht zijn. Dan geeft ondermeer Tine ke Bartels een dressuurclinic met de KWPN-hengst Jazz en laat de Belgische wereldtopper Patrick van Coninckxloey zien wat westernrijden is. Bij de springwedstrijden komen tal van coryfeeën met hun jonge paarden naar Goes: de drie ge broeders Schroder, de twee ge broeders Van Asten, Wout Jan van der Schans, Eric van der Vleuten (de winnaar van de hoofdrubriek van vorig jaar) en zijn zoon Maykel, tweevoudig nationaal kampioen Angelique Ploorn, Piet Raaymakers-junior enzovoorts. Ze krijgen concur rentie van ruiters uit zes andere landen, onder wie de Belg Mare van Dijck en de Fransman DaT vid Jobertie. Natuurlijk is ook iedere zichzelf respecterende Zeeuwse ruiter van de partij. Bij de dressuur staat onder meer de naam van Thamar Zweistra van stal Hexa gon uit Schore op de startlijst. Stefan Meijers wil met Paradiso graag pieken op Indoor Zeeland. foto Camile Schelstraete door Roeland van Vliet GOES - Benjamin Verwest, voet baller van Zierikzee, krijgt van de KNVB het shirt terug waarin hij in oktober het toernooi om de Uefa Regions Cup speelde. „Tot m'n verbazing moest ik het na het toernooi inleveren, ter wijl het shirt juist het mooiste aandenken zou zijn." Verwest deed met het team van het district Zuid I mee aan de Regions Cup, een Europees toer nooi voor districtsteams. Met hem mochten ook Rutger Koom- an (eveneens Zierikzee), Joan van B elzen en Joffrey Geldof (beiden Kloetinge) en Mamadou- ba Gueye (Terneuzen) mee naar Tsjechië. Het team speelde drie wedstrijden, maar plaatste zich niet voor het hoofdtoernooi, dat pas in juni wordt gespeeld. Verwest keek vreemd op toen de KNVB zijn shirt terugvroeg na het toernooi. „Het was een dure reis, we zaten in een luxe hotel en dan kan zo'n shirtje er niet van af... En de bond heeft er he lemaal niets meer aan. Boven mijn rugnumer (5) staat immers 'Verwest'." Brief Maar afgelopen week kreeg de voetballer, net als de anderen uit de districtsselectie, een brief van de KNVB. De bond had be sloten de 'internationals' hun shirt terug te geven, In Zeist wa ren ze namelijk geschrokken van de reacties van een aantal spelers in de media. „Na die ne gatieve geluiden wilden ze een goed gebaar maken", weet Ver west. De voetballers krijgen nu bij dè eerstvolgende wedstrijd die ze spelen hun oranje aandenkeri uitgereikt door officials van de KNVB. „Er staat dat ze zelfs met twee man komen." De korfballers van Fortis, winnaars én verliezers in 2004. foto Robert van den Berghe Ook Dolf Roks (rechts) kreeg Kloetinge in de hoofdklasse niet meer op de rails. foto Willem Mieras door Rudy Booqert Wie waren de winnaars en verlie zers van 2004 in de Zeeuwse sport? Er zijn tig namen te noemen. Johan Ballegeer ontslagen bij voet balclub Hoek, Erwin Simpelaar die zijn bobavontuur opgaf, motorcros ser Rinus van de Ven wordt vierde van de wereld of de driebanders van Ockenburgh die toppers laten sidde ren. Maar dit groepje heeft de schif ting niet overleefd. Wie dan wel? Vijf winnaars (goed gedaan) en vier verliezers (kop op) uit de Zeeuwse sport van 2004. Ter lering en ver maak. Winnaars Is Annabel Kosten een winnaar of een verliezer? Oke, ze kwam met een bronzen medaille terug van de Olym- De wereldbekerwedstrijden skïen voor vrouwen in Berchtesgaden zijn afgelast. De geplande reuzensla lom en slalom leunen op 8 en 9 janua ri wegens de te hoge temperaturen niet doorgaan. Waar beide wedstrij den worden ingehaald, is nog ondui delijk. De reuzenslalom zou eventueel in Santa Caterina (Italië) afgewerkt kunnen worden. Daar zijn op 6 en 7 januari al wedstrijden als gevolg van een afgelaste afdaling in Val d'Isere, eerder dit seizoen. Voor de slalom is Zagreb (Kroatië) een moge lijkheid. In Zagreb wordt op 20 ja nuari voor het eerst een wereldbeker wedstrijd gehouden. ANP/SID pische Spelen uit Athene, maar in de finale mocht ze niet meedoen. Net als vier jaar eerder in Sydney. Maar Kosten is toch een winnaar. In de series lag ze in het water en daar mee plaveide ze de weg naar de fina leplaats en de uiteindelijke medail le. In de aanloop naar de Spelen pak te ze zilverwerk op het NK en het EK en met de estafetteploeg nog twee wereldrecords. Dan ben je een winnaar. Als eerste Zeeuwse korfbalclub be reikte Fortis de hoogste klasse in de Nederlandse veldcompetitie. Op de allerlaatste dag van de maand mei won het achttal de beslissingswed strijd tegen Vriendenschaar met 11-10. Een prestatie van formaat van de nog relatief jonge Souburgse fusieclub, die zijn uitgekiende meer jarenplan keurig zag uitkomen. En dat is ook wel eens anders. Nog één keer wilde atleet Sébastièn Schletterer serieus werk maken van een olympisch startbewijs. Op de 800 meter in Athene moesten al zijn talenten samen pieken, maar zó ver kwam de Middelburger niet. Bij lan ge na niet eigenlijk. Waarom is hij dan toch een winnaar? Omdat deze midden-afstandloper zomaar een be genadigd lange-afstanclloper bleek te zijn. Hij won één van de zwaarste marathons van Nederland: de Kust- marathon. Nota bene als debutant! Een andere Zeeuwse atleet is hard op weg naar de absolute top. Sprin ter Daniel Ward traint en leert op de Amerikaanse universiteit van El Paso en dat heeft hem in het eerste jaar geen windeieren gelegd. In het begin van 2004 liep hij een voor Ne derlandse begrippen supertij cl op de 200 meter van 21,14 seconden. De derde Nederlandse tijd aller tijden. Door die progressie mocht hij zelfs onverwacht met de nationale estafet teploeg mee naar de Spelen. In Athe ne was hij nog reserve, in Peking moet hij één van de vier worden. Lindsay Wyatt excelleerde welis waar niet in de grootst denkbare sport, maar een wereldtitel halen is voor slechts weinigen weggelegd. Wyatt deed het in het jiu-jitsu. Nie mand in de hele wereld was in haar categorie beter. Als de sport nou nog olympisch wordt, dan kan de ka- De Engelse televisiezender BBC heeft plannen voor een wereld wijd te bekijken show waarin de vijf kandidaat-steden voor de Olympi sche Spelen van 2012 zich presente ren. De datum van de uitzending is vooi'alsnog gezet op 27 januari. Londen, Parijs, New York, Madrid en Moskou zijn in de race voor het organisei'en van het grootste sport- spektakel over zeven jaar. I-Iet Inter nationaal Olympisch Comité (IOC) maakt in juli op een congres in Sin gapore een keuze uit de vijf steden. Volgens de BBC hebben alle vijf me tropolen hun medewerking toege zegd aan de show, die in tweehon derd landen te zien zal zijn. Het IOC heeft na lang praten zijn bezwaren over de uitzending laten varen. ANP/DPA rige Zeeuwse medaille-oogst einde lijk eens worden opgekxïkt. Verliezers Met Diedexik Hiensch als trainer ontwikkelde Kloetinge zich de afge lopen jaren tot een evenwichtige hoofdklasser, maar het eerste hele seizoen zonder deze architect zakte de club direct naar de eex'ste klasse. Onderweg sneuvelde een trainer (Karl Vergouwen), maar zijn vervan ger Dolf Roks haalde zelfs nog min der punten. Saillant genoeg vex'loor in diezelfde periode ook Hiensch zijn baan, in het opleidingsinstituut van de Engelse club Sunderland. De oud-internationals ver sloegen de Koninlijlce PIFC zaterdag met 3-1 en daar door kwam het aantal over winningen in hun onderlinge treffen op 1 januari op 38. In de voorgaande 71 edities - de eerste was op de nieuwjaars dag van 1923 - ivonnen de Haarlemmers 21 keer. Dertien keer eindigde het duel in een Sprinter Daniel Ward brak in 2004 definitief door. foto Camile Schelstraete Het leek bijna een 1-aprilgrap, maar daarvoor gebeux*de het een halfjaar te laat, of zoals u wilt: een halfjaar te vx-oeg. De volleybalclub Morres/Hulst kreeg de lachers op zijn hand, toen het in één weekeinde allebei zijn trainers zag vertrekken. De mannencoach (Guido de Beule) én de vrouwencoach (Hairy van Put te) misten de winnaarsmentaliteit bij hun ploeg en de twee hoogst spe lende Zeeuwse teams zaten prompt zonder leiding. Hartstikke super natuurlijk, dat For tis zich bij de beste zestien koxdbal- clubs van Nederland heeft gevoegd. En natuurlijk geeft het niks, dat de club slechts een bijrol vertolkt in die hoofdklasse. Maar het team liet zich soms zó gewillig naar de slacht bank leiden. In het Zeeuwse volley bal zijn er trainer's die daaroxn ont slag nemen. In de zaalcompetitie gaat het nu, zelfs een niveautje la ger, helemaal belabberd. Kox'tom, een jaar van uitersten voor Fortis. Judoka Elisabeth Willeboordse is een twijfelgeval. Haar seizoen leek verknald door een beenbreuk, maar door een wonderbaaxiijke genezing kon ze alsxiog een gooi naar een olympisch ticket doen. Ze won on der meer het A-toexmooi van Rome en mocht - ondanks een rechtzaak van concuxTente Daniëlle Vriezema - naar het EK. Daar kon olympische kwalificatie afgedwongen woi'den, maar de vijfde plaats was onvol doende. Op persoonlijk vlak is Wil- leboox'dse na deze inhaalrace een winnaar, maar sportief gezien is ze uiteindelijk een verliezer. van onze sportredactie Via benefietwedstrijden en doxxa- ties probeert de sportwereld de slachtoffers van de zeebeving in Azië te helpen. Tennissers, voetbal lers, cricketers, allemaal trachten ze zo veel mogelijk geld bijeen te krij gen om de getroffenen te steunen. „De wereld is geschokt door deze ver schrikkelijke catastrofe", zei IOC-voorzitter Jacques Rogge. „De hele olympische familie staat er bij stil en deelt in het verdriet." De initiatieven in de spoxiwereld zijn talrijk. Een greep: tennisster Ma ria Sjarapova doneerde 10.000 euro aan Thailand, haar mannelijke colle ga's Federder, Hewitt en Roddick veilen een racket voor het goede doel, de spelex-svakbond ATP schonk 25.000 euro, FC Groxiingen, Veen- dam en NEC doneren de opbrengst van een wedstrijd. PSV zint op een manier om te kun nen bijdragen, waarschijnlijk zal dat gebeux'en tijdens een trainingskamp in de Verenigde Arabische Emiraten. Ajax verdubbelde het bedrag van 500 exxro dat de supporters hadden ingezameld. Een groot aantal Neder landse ijsbanen geeft na de eei'ste week van het nieuwe jaar 10 euro cent per bezoekende recreant aan gi ro 555. Vanuit het buitenland zijn er talloze initiatieven. Zo wil de Poi'tugese voetbalbond een benefietduel organi seren tussen Portugal en een team van spelers uit de getroffen landen. In Pakistan heeft de nationale cricketbond een benefietwedstrijd aangekondigd. Cricket is de popu lairste sport op Sri Lanka, het zwaar getroffen eiland. Bij de Dakar Rally, begonnen op 31 december, hebben de deelnemers een inzamelingsactie opgezet. Twee be roemde Duitse autocoureurs lieten eveneens van zich horen. Michael en Ralf Schumacher betuigden hun me deleven en stortten geld voor de slachtoffers. „Bij zo'n ramp is dat vanzelfsprekend", aldus Michael, ze venvoudig wereldkampioen in de Formule 1. De spoxiwex-eld ligt rond de jaarwis seling grotendeels stil. Vooi'al uit de sporttakken waarin wel evenemen ten plaatsvinden, komen berichten over inzamelingsacties. Zo is er we reldwijd bij de diverse sylvesteiio- pen veel geld opgehaald. En ook bij de Vierschansentoernee dacht men aan de ramp. „Natuuxiijk zullen we bijdragen", zei de Duitse bondscoach Peter Roh- wein. Wat hi] en zijn skispringers precies doen, liet hij in het midden. „Zoiets moet uit het hart komen. Dergelijke zaken zijn niet bedoeld om je eigen imago op te poetsen." ANP van onze sportredactie Ugur Yildirim is vrijdag gekroond tot voetballer met de beste vrije trap ter wereld. De Turkse speler van Heerenveen kreeg die titel toebe deeld in Marbella, waar hij deelnam aan een vrijetrappentoernooi. Yildi rim versloeg onder anderen de Fran se meester Zinedine Zidane. Specialisten uit de hele wereld na men deel in Spanje. De deelnemers moesten vrije trappen nemen vanaf 18, 21 en 25 meter. Het 'muurtje' werd gevormd door Spaanse ama teurvoetballers. De doelmannen wa ren profs als de Spaanse internatio nal Canizares en doelman Da Silva van Antwerp. Yildirim won zijn voox"- ronde en bleef ook in de finaleronde zijn concurrenten voor. De Chinees Shen Si werd tweede. Zidane, de winnaar van vox'ig jaar, werd nu vijf de. Oud-NAC-speler.Orlando Engel aar werd zevende. Yildirim hield een auto over aan zijn overwinning. Niet alle erkende topspecialisten de den overigens mee in Marbella, enke le gx'ote namen die ontbraken: Ronal- dinho, Roberto Carlos en David Beckham. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29