Biologische landbouw mislukt mmm Veere pakt straten aan - PZC Dauwendaele is heus geen Schilderswijk Veel schade bij woningbrand Herstel terminal kost 5,6 miljoen College Veere wil toch blijven overleggen met de sector 15 Jongen gewond door vuurwerk in Yerseke AAZET iMan heeft jdubbel pech Tnet auto fgfüflp® w$êpj0s$$^^m ;SSSHML5LA Gewond Rommelmarkt jeugdbrandweer agenda Met drank op door rood licht Aanhoudingen in Vlissingen Man woont illegaal in huis Auto vernield in Middelburg Fietser breekt sleutelbeen Auto gestolen in Vlissingen maandag 3 januari 2005 van der Sluis - Het is de gemeen te Veere niet gelukt afspraken te maken met landbouwers over inschakeling naar duurzame biologische landbouw. Be oorzaak voor het mis is het feit dat er bij de onvoldoende vraag is naar biologisch geteelde land- bouwprodukten. B en W zijn niet van plan bij de pakken neer te gaan zitten. Het college wil of er meer samenwer zijn tussen de landbouw, zorgaanbieders en toerisme en recreatie. YERSEKE - In Yerseke, op de |Dreef, is zaterdag rond 13.30 uur een dertienjarige Yerseke- naar gewond geraakt toen hij ge raakt werd door een stuk vuur werk dat in de col van zijn trui explodeerde. Het stuk vuurwerk werd vanuit een rijdende auto naar de jon den gegooid. De jongen is onder behandeling geweest van een arts en die constateerde dat het trommelvlies van de jongen ge scheurd is en hij brandwonden heeft opgelopen. Ook zijn zijn haren verbrand en zijn Ideding vernield. Die avond werden twee inwoners van Yerseke aan gehouden nadat beiden zich vrij willig hadden gemeld op het po litiebureau. Een 18-jarige bleek tie bestuurder van de auto waar uit het vuurwerk was gegooid an een 19-jarige bekende het vuurwerk uit de auto te hebben gegooid. Het was geen opzet. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Nf/ Kapelle -Tel. 0113-330333 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De landbouw in de gemeente Veere is nog steeds een economi sche sector om rekening mee te houden. Het college omschrijft de land bouw als een 'onmisbare scha kel als het gaat om natuur- en landschapsbeheer en toeris tische beleving van het achter de kust gelegen achterland'. Walcheren is, aldus B en W in het sociaal-economisch beleid- plan, ondenkbaar zonder haar akkers, weilanden en koeien. On geveer tachtig procent van het buitengebied bestaat uit land bouwgronden. Er zijn ruim vier honderd bedrijven actief, die werk bieden aan bijna duizend mensen. Akkerbouw is veruit in de meerderheid, gevolgd door boerderijen met koeien of een combinatie van beide. Begroting In de begroting van 2004 is dooi de gemeenteraad bepaald dat de landbouw meer toekomstper spectief heeft als een deel om schakelt naar duurzame en/of biologische landbouw. Andere mogelijkheden zijn het telen van andere gewassen en het zoe ken naar 'groene' vormen van dagrecreatie. Het college zou proberen prestatie-afspraken te maken met de agrarische sector. De biologische landbouw zou met tien procent moeten groeien ten opzichte van de traditionele landbouw. In een tussentijdse rapportage aan de gemeenteraad stelt het college nu vast dat het zeer moei lijk is om dergelijke prestatie-af spraken te maken. De kosten voor omschakeling zijn vrij hoog. Het grootste probleem is echter het feit dat alleen bij vol doende afzet of vraag van de consument het interessant is om te veranderen. Conclusie Het college concludeert dat het zich in goed gezelschap bevindt met onder meer de Consumen tenbond en Albert Heijn. Ook zij zijn er niet in geslaagd om hun klanten ertoe te bewegen meer biologische producten te kopen. „Blijkbaar", aldus B en W van Veere, „is de praktijk nog steeds dat de meeste consumen ten meer naar de inhoud van hun beurs kijken dan naar de herkomst van hun etenswaren." Het college wil het onderwerp biologische landbouw blijven be spreken in het overleg met verte genwoordigers van de sector. Ook kan het één van de thema's zijn van een brede conferentie over de landbouw in de loop van dit jaar. vS-HEERENHOEK - De auto syan een 29-jarige man uit de ge- fneente Middelburg raakte gis termiddag in eerste instantie Jlicht, maar daarna alsnog zwaar ^beschadigd. ■De man moest rond half vijf op !jide kruising 's-Heerenhoeksedijk J/Bernhardweg in 's-Heerenhoek katwijken voor een 48-jarige au kwam daardoor in de berm terecht en reed naar be- neden. Hierdoor ontstond lichte (Schade aan het voertuig. >ij het bergen van de auto schoot de kabel los; de auto reed spnieuw naar beneden en be landde met de voorzijde in de sloot. Hierdoor raakte de auto ;waar beschadigd. wgim - - - - 1 Inwoners van Middelburg-Zuid komen alleen in Dauwendaele om boodschappen te doen in het winkelcentrum. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Dauwendaele is de minst leefbare wijk van Middelburg. Al thans, dat zegt welzijnsorganisatie Scoop, die alle buurten door de Middel burgse bevolking liet beoordelen. Maar wat zeggen Dauwendaelers zelf? Voor dat antwoord moet je in het win kelcentrum zijn, waar buurtbewoners samenkomen. Dat zou je tenminste den ken. Maar de eerste ondervraagden ko men van Zuid, uitgerekend de wijk die bij het onderzoek als beste uit de bus kwam. „Dat komt omdat een supermarkt een goede aanbieding had. Anders zouden we hier niet zijn", geeft mevrouw Tram per onmiddellijk toe. „Een soort ontwik kelingshulp dus", voegt haar kennis er aan toe. Nee, In die opmerking kan me vrouw zich niet vinden. Hoewel duide lijk is dat ze niet vrijwillig naar Dau wendaele is getogen. „Het is zo doods. Bij ons leeft het nog op straat, maar hier zie je niemand. Alleen in het win kelcentrum, maar om daar nou de hele dag te hangen? Ik kom hier nauwelijks. Soms bij vrienden, heel af en toe bij de dokter. Dat is al erg genoeg. Dauwendaele het minst veilig? „Wel nee! Misschien bij de Meanderflats, maar daar hoef je toch niet te zijn als je dat niet wilt. Dauwendaele is net zo leefbaar als Zuid. Alleen hebben ze daar een Lidl, dat wel", zegt Ans Co- sijn, die al 34 jaar in de wijk woont. „Ik blijf hier lekker zitten." Dat geldt niet voor Marlou van Zuid- land, die nabij de Meanderiaan woont. Haar ouders hebben besloten te gaan verhuizen, juist vanwege de onveilig heid. „In de flats wonen soms rare man nen en er hangen jongens rond. Ik voel me niet onveilig, maar soms fiets ik daar en wordt er vuurwerk naar me ge gooid. Dan ben ik blij dat hier binnen kort niet meer woon." Toch vindt de elfjarige dat er voor kin deren genoeg te beleven valt. Hoe zit dat met ouderen? Meneer Bosschaart (88) woont achttien jaar in Dauwendaele. In die tijd heeft hij de wijk zien groeien. „In het aantal gebouwen en het aantal mensen. Er is niks mis met Dauwendaele, nooit zag ik iemand vertrekken omdat het niet pret tig wonen was, Ook voor mijn leeftijds genoten is er genoeg vertier. Maar dat komt wellicht ook omdat het met mijn vrouw zo gezellig samenleven is." Meanderflats Nog niet zo lang woont Veliye Igdeci in de wijk, en na twee jaar denkt ze nog al tijd dikwijls aan Zuid. „Daar kom ik vandaan. Als kind kon je daar fijn spe len, zonder je zorgen te maken. Of mijn zoontje later net zo fijn speelt in Dau wendaele, vraag ik mij wel eens af. Er zijn weinig leuke speelplekken en de mensen zijn anders dan in Zuid, vooral in de Meanderflats. Daar zou ik mijn kinderen goed in de gaten houden." De Meanderflats dus. In een grijze lucht ziet elke wijk er enigszins troosteloos foto Ruben Oreel uit. „Ach, het is ook maar net waar je bent", vindt Jan van Dijk, die zijn auto uit de garage van de flat rijdt. „Sommi ge voortuinen zijn aan een grondige op knapbeurt toe. Gewoon een zak grind storten is natuurlijk geen versiering. Mijn vrouw wijst ook wel eens naar gor dijnen, die scheef hangen. Maar onleef baar? Dat niet. De woningbouw reno veert geregeld rijen met huizen." Van Dijk, die woont in de Wijdauw- straat, geeft toe zelf weinig bij te dra gen aan de levendigheid van de wijk. „Er is niet zo veel contact in de buurt en dat vind ik wel prima. Maar wat meer leven zou wel mogen. Kijk naar de straat: niemand te zien. En het is kerst vakantie! Dat mist ook Kees Toet, die als postbo de dagelijks een rondje Dauwendaele maakt. Dan praat hij regelmatig met mensen uit de buurt. „Bij cle flats kla gen ze meer dan in de straten erachter. Hier is nog wel eens herrie. De objectieve waarnemer is van zijn moederstad Den Haag echter wel erger gewend. „Daar heb je pas achterbuur ten. Dauwendaele kun je heus niet ver gelijken met de Schilderswijk." ZIERIKZEE - In Zierikzee raak ten gisteren omstreeks 16.50 uur twee vijftienjarige jongens uit Zierikzee gewond door ontplof fend vuurwerk. De toedracht van het ongeval en de aard van het letsel zijn nog onbekend. Een van de jongens werd per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht, de andere jongen is, eveneens per ambulance, naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. VLISSINGEN - De Vlissingse jeugdbrandweer houdt op 15 ja nuari een rommelmarkt. De rom melmarkt wordt gehouden in de oude kazerne aan de Van Dis- hoeckstraat, Aanvang 9.00 uur. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Burgerzaal stadhuis, 17,00-19.00 uur: Nieuwjaarsbijeen komst gemeente Middelburg; DOMBURG Gemeentehuis, 19.00-21.00 uur: Nieuwjaarsbijeen komst gemeente Veere. KAPELLE - Een vrijstaande woning op de hoek van de Dijkwelse straat en de Oude Bosstraat in Kapelle is zater dagochtend bij een uitslaande brand zwaar beschadigd ge raakt. Drie kinderen die tij dens de brand in de woning aanwezig waren konden zich zelf in veiligheid stellen. De brandweer werd kort na half elf gewaarschuwd, door een overbuurman die vlam men uit het dak zag komen. „Toen wij bij de woning arri veerden stond heel de boven verdieping in brand en breid de het vuur zich snel uit rich ting de zólder", vertelt officier van dienst G. van Die. „We konden dus niet naar binnen, waardoor de brand lastig te blussen was." Bovendien vatte ook de bovenverdieping en de zolder van een nieuwe aan bouw aan de achterzijde van de woning vlam. Uiteindelijk, moest er een gat, in het dakbe schot worden gemaakt om de vuurhaard te kunnen bestrij den. Pas rond kwart voor één 's middags was het vuur onder controle. Er werd tot ongeveer half twee nageblust. De brand is volgens de politie op de bo venverdieping van de woning ontstaan rond een afvoerbuis van de open haard die op dat moment brandde. Door brand-, rook- en waterschade is de woning voorlopig niet be woonbaar. Het gezin, dat uit tien personen bestaat, wordt volgens een buurman in We- meldinge opgevangen. In to taal waren er ongeveer dertig brandweerlieden uit Kapelle, Goes en 's-Gravenpolder bij de bestrijding van de brand be trokken foto Kees M a rij s VLISSINGEN - Een 53-jarige automobilist uit Vlissingen en zijn 28-jarige bijrijder zijn in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden. De bestuurder reed op de Spui- komweg door het rode licht. Uit een blaastest bleek dat hij te veel gedronken had. Na de blaastest beledigde de bijrijder, clie ook in Vlissingen woont, de agenten. De mannen zijn aangehouden en moch ten na verhoor weer naar huis. Tegen beiden is proces-ver baal opgemaakt. De bestuurder van de auto kreeg tevens een bon voor het rijden door rood en een rijverbod van vijf uur. VLISSINGEN - In een woning in het Groenewoud in Vlis singen is gisteren om 1.10 uur een 35-jarige man uit Axel aangehouden. De man die na melding van een vechtpartij werd aangehouden, verkeerde onder invloed van alcohol en verzette zich tegen zijn aanhouding. Tijdens de aanhouding sloeg een 22-jarige Vlissingse vrouw, die zich ook in het portiek bevond, een van de poli tieagenten tegen het hoofd. Ook zij werd aangehouden maar na verhoor weer in vrijheid gesteld. De man werd overgebracht naar Torentij d en ook hij werd gisteren na verhoor vrijgelaten. VLISSINGEN - De politie heeft gisteren om 16.10 uur een 27-jarige Vlissinger aangehouden op de Nieuwe Zuid- beekseweg. De man woonde illegaal in een leegstaande woning' in Batenburg. Eén van de buren hoorde al gerui me tijd geluiden uit de woning komen en zag de 27-jarige Vlissinger gisteren uit de woning komen. Samen met ande re buurtbewoners ging hij achter de man aan. Het lukte hen de man te stoppen waarna hij even later door de poli tie werd aangehouden. De 27-jarige is ingesloten. MIDDELBURG - Van een auto die geparkeerd stond in de Schuttershofstraat in Middelburg werd tussen vrijdag 21.00 uur en zaterdag 12.00 uur een koplamp vernield. Ook werd het voertuig bekrast. Het schadebedrag is onbe kend. SINT-MAARTENSDIJK - Een 62-jarige fietser heeft vrij dagochtend zijn sleutelbeen gebroken toen hij in Sint-Maartensdijk werd aangereden door een 34-jarige automobilist. Die reed over de Oude Rijksweg en keek, toen hij wilde afslaan, niet goed uit. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. VLISSINGEN - In de Slijkstraat in Vlissingen is tussen vorige week dinsdag en de ochtend van oudejaarsdag een auto gestolen. Het gaat om een Hyundai Pony met het kenteken FX-TZ-99. De auto is metallic-blauw. door Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeente Veere gaat komend jaar negen straten en fietspaden asfalteren of herbestraten. Op de lijst van 'groene werken' staan twintig projecten. Het afgelopen jaar zijn de Hon- degemseweg in Serooskerke, de Dunoweg in Oostkapelle en de Vroonweg in Vrouwenpolder van een asfaltlaag voorzien. Her- bestraat werden: de Halve Maan- straat en de M. F. Visserstraat in Oostkapelle, de Noordendol- fer in Zoutelande en de Molen wal in Westkapelle. Het lijstje met herbestratings- werkzaamheden voor volgend jaar is tot stand gekomen in overleg met de diverse dorpsra den. Wat betreft asfalterings- werken staan de fietspaden Grijpskerke en Zoutelande op het programma. Het college gaat ervan uit dat de klus met Pasen klaar is. Dan moet ook de asfaltering van het zomerhuizen- terrein De Zandput in Zoutelan de gereed zijn. De herbestrating van de Wijngaardstraat in Dom burg moet ook met Pasen klaar zijn. Andere herbestratingswerk- zaamheden zijn: Schoolstraat Vrouwenpolder, Bergstraat Me- liskerke, Braamhof Koudeker- ke, Reigershoutstraat Grijpsker ke en delen van Vronesteyn en de Brouwenaarstraat in Oostka pelle. In de voorjaarsnota van dit jaar zal het college de ge meenteraad een voorstel voorleg gen met daarin de herbestra- tingswerkzaamheden voor 2006. In het voorjaar gaat de gemeen te met een aantal wat grotere groene projecten aan de slag. Het gaat onder meer om: beplan ting Wolfertlaan in Veere afwer ken, extra bomen planten in de Schoolstraat in Vrouwenpolder, plantsoen inrichten hoek Landsheerstraat/Noordweg in Oostkapelle, versterking van de beplanting bij de begraafplaats in Meliskerke, bet vervangen van de afrastering van de vijver bij de molen in Zoutelande en het vervangen van door de wind beschadigde bomen in Westka pelle. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het repareren van de deels ingestorte kade van Flushing Marine Terminal (FMT) in Vlissingen-Oost kost maximaal 5,6 miljoen euro. Dat blijkt uit antwoorden van het Rotterdamse gemeentebestuur op vragen van de Stadspartij. De havenkade van FMT werd ge bruikt voor de overslag van bulkgoederen met speciaal daar voor gebouwde kranen. Om dat weer mogelijk te maken, moet de kade in oude staat worden hersteld, Dat kost een miljoen euro. De kade kan ook meteen geschikt worden gemaakt voor de overslag van containers. Daar zijn andere kranen voor nodig, waar bij het herstel ook rekening mee gehouden moet worden. Een extern ingenieurs bureau heeft berekend wat her stel. en opwaardering tot een containerkade kost. Dat zou uit komen op 5,6 miljoen euro. Flushing Marine Terminal, het bedrijf van N. Vervat, meldde zich in 1999 als nieuwe klant van Zeeland Seaports voor de Quarleshaven. Het bedrijf zou 450 arbeidsplaatsen opleveren. Uiteindelijk zijn er volgens het gemeentebestuur van Rotter dam tussen de 4 en 25 schepen aangekomen. 'Maar het is niét in alle gevallen duidelijk om welk soort vaartuigen het ging en met welk doel zij de terminal aandeden. Het betreft in ieder geval een gering aantal.' In juli 2003 brak de giek van een kraan tijdens het lossen van een containerschip. De machi nist van de kraan kwam om het leven. Het werk op FMT kwam stil te liggen nadat eerder dit jaar een deel van de kade instort te.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15