Hulp komt voor velen te laat Zeeland kan nu wat terugdoen voor hulp na watersnoodramp Lot vijfhonderd Nederlanders ongewis irde wiebelde or zeebeving Dodental loopt vooral door stijging in Indonesië op tot boven 123.000 AlltO 'lissingen had leeste zon en linste regen AG U AR Rechtspraak met kop of munt Oerstammen in veiligheid Help slachtoffers aardbeving Azië! Giro 555 11° 8° erst regen jl bewolking en eerst af en toe regen, vanmiddag en tijdens de jaarwis- Eng droog. Maxima rond 11 graden. ie jaargang no. 309 dag 31 december 2004 nummer 1,75 ruzie over hulp aan Azië na 4 roeder vermiste [amperlandse geeft loop op noodhulp bereikt jlachtoffers niet na 5 toeristen zwemmen alweer Schouwen-Duiveland helpt Aziëeilandbreed ANGELES - De enorme keving die zondag Azië had grotere gevolgen dan rien. Volgens wetenschap- is de aarde een fractie snel- draaien en wiebelde on- ineet om zijn as. etenschappers van de Ame- inse ruimtevaartorganisa- fasa denken dat door een iaatsing van massa naar het tuin van de aarde, de pla- drie microseconden sneller ijn as is gaan draaien. Ook as waar de aarde om i verschoven met ongeveer tntimeter. ens de wetenschappers dit omdat bij de beving enorme tectonische aard- onder een andere is gescho- Hierdoor werd de aarde lacter en ging sneller nderingen in de rotatie van laneet komen geregeld voor. lolen volgen een cirkel die tien meter kan uitwijken, afwijking van 2,5 centime- ;ft weinig effect, kan de versnelling invloed tijd hebben, Een etmaal is er om. Aan het einde van jaar zou dan een soort ikkelseconde moeten wor- ingevoerd. ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - Het dodental in Zuidoost-Azië en Oost-Afrika door de zeebe ving is gisteren opgelopen tot ruim 123.000. Alleen in Indonesië eisten de vloedgol ven al bijna 80.000 levens. De hulpverlening verloopt moeizaam en noodhulp komt voor veel mensen mo gelijk te laat. Medewerkers van het Indonesi sche ministerie van Volksge zondheid lieten weten dat het dodental gisteren met bijna 30.000 steeg, omdat reddings werkers aan de noordwestkust van Sumatra veel lichamen heb ben gevonden. Na Indonesië zijn tot dusver de meeste slachtoffers gevallen op Sri Lanka, waar het dodental gisteren tot ruim 27.000 opliep. Medewerker V. Romano van het Internationale Rode Kruis zei dat het niet mogelijk zal zijn een precies overzicht van het aantal slachtoffers te geven. Zij wees op de onbereikbaarheid van tal van gebieden en de on volledige bevolkingsregisters in de getroffen landen. Het officiële dodental voor Thai land staat op 4500. De autoritei ten in de zuidelijke provincie Phang Nga, waaronder ook de stranden van Khao Lak vallen, meldden gisteren dat onder de slachtoffers in Thailand 2300 buitenlanders zijn. Volgens de officiële cijfers, die aanmerke lijk lager zijn, zijn bij de buiten landers de meeste slachtoffers onder de Zweden (44) gevallen. Ook het aantal omgekomen Duitsers (33), Britten (28) en Fransen (21) is relatief hoog. Honderden tonnen aan nood hulp, zoals medicijnen, water zuiveringsinstallaties en voed sel, zijn intussen in de getroffen landen aangekomen, aldus VN-medewerkers. Maar er komt nog maar weinig terecht bij de mensen die de hulp het meest no dig hebben. Miljoenen mensen zijn afgeslo ten van de buitenwereld, omdat bruggen zijn ingestort en grote gebieden onder water staan. „We doen erg weinig op het mo ment. Ik denk dat de frustatie al leen maar zal groeien de komen de dagen en weken", zei VN-coördinator J. Egeland. De VN schatten dat vijf miljoen mensen dringend hulp nodig hebben. Ziektes De hulpverleningsorganisatie Care zal in Indonesië 100.000 in stallaties voor schoon drinkwa ter uitdelen. Die maatregel moet voorkomen dat er besmettelijke ziektes, zoals cholera, uitbre ken. Japanse en Amerikaanse oorlogsschepen zijn naar het ge bied gestuurd met een zieken huis en waterzuiveringssyste men aan boord. In Sri Lanka komt de hulpverle ning redelijk op gang. Artsen klagen echter over een gebrek aan medicijnen. „De mensen in de opvangkampen worden ziek", aldus een districtsleider. Het Rode Kruis heeft 40.000 mensen ondergebracht in 66 kampen. VN-secretaris-generaal Annan liet weten dat een half miljard dollar aan hulp is toegezegd of gegeven voor slachtoffers van het natuurgeweld. ANP/AFP/RTR Rijden op plantaardige olie Kees 't Hart blikt terug 70 vrag< JSSINGEN - Nergens in tderland was het in 2004 oger en zonniger dan in issingen. ilgens het KNMI in De t viel hier de minste erslag: 715 millimeter, middeld kwam in Neder- ïd 860 millimeter nattig- ïd naar beneden. Het is daarmee natter dan ge- lonlijk. halve in Vlissingen dus, ruimschoots onder het igjarig gemiddelde van 9 mm bleef. Dat langja- gemiddelde wordt bere nd over de periode 1971 2000. meeste neerslag viel ove- jens in Leeuwarden 070 mm). zon scheen het afgelo- jaar ook vaker in Vlis- igen dan ergens anders 35 uren. Gemiddeld •est Nederland het met 35 uren zon doen, al was wel aanzienlijk meer n normaal (1553 zon en). hoogste temperatuur nrd op 9 augustus geme- in Soesterberg (33,6 gra- n), de laagste op 3 janua ri Woensdrecht (-11,4 aden). (Advertentie) (Advertentie) f* Regionaal Jaguar Centrum: •gaers Jaguar Breda B.V. 7118 hZN Breda. Tel,: 076 - 5263800 bogacrs-jaguar.nl van onze redactie binnenland HILVERSUM - Van vijfhonderd Nederlanders in de door de zee beving getroffen gebieden is on duidelijk waar ze zijn. Het gaat om mensen die rond de tijd van de ramp in de gebieden zijn geweest. Dertig Nederlan ders van wie zeker is dat zij tij dens de ramp in de getroffen re gio's waren, zijn vermist. Dat zei premier Balkenende gis teren tijdens een gezamenlijke tv-uitzending van de publieke actualiteitenrubrieken over de ramp in Azië. Over het lot van de dertig vermiste Nederlanders maakt Balkenende zich grote zorgen. Het merendeel verbleef in Thailand. Van vijf Nederlanders is het overlijden officieel bevestigd, vier op Thailand en een op Sri Lanka. Uit gegevens van de Thaise autoriteiten bleek eerder dat er zeker negen landgenoten zouden zijn omgekomen. TRENTO - Een Italiaanse rech ter heeft wel een hele vreemde manier om het recht te laten spreken. Hij gebruikte een munt om tot zijn oordeel te komen, zo werd gisteren bekend. De rechter moest enkele dagen voor de kerst beslissen of een 5-jarig jongetje bij zijn vader of bij zijn moeder de feestdagen moest doorbrengen. Omdat de magistraat geen tijd had om daar een uitgebreide rechtszaak van te maken, liet hij de ruziën de ouders kiezen tussen kop of munt. „Ik deed het in het belang van het kind. Ik vertrouwde op het geluk", aldus rechter Carlo Al berto Agnoli uit de noordooste lijke stad Trento, Uiteindelijk was de moeder de winnaar, waardoor de jongen de kerstda gen bij haar mocht doorbren gen. ANP De premier sprak gisteren over een 'diep trieste tragedie'. Hij benadrukte dat hij zich de afge lopen dagen steeds op de hoogte heeft laten houden van de situa tie van Nederlanders en over de hulpverlening. Ook heeft Bal kenende in zijn rol als voorzit ter van de Europese Unie steeds contacten over de ramp, onder anderen met de leiders van ge troffen landen als Indonesië, Thailand en Sri Lanka. Nederlanders storten ondertus sen massaal geld voor hulp aan de getroffenen. De teller van gi ro 555 van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) stond gisteren op 9,3 miljoen euro. Daarbij komt nog 5 miljoen eu ro die minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwer king heeft toegezegd. Daarnaast geeft zij 20 miljoen euro aan de Verenigde Naties. Samen met de al toegezegde 2 miljoen euro voor het Rode Kruis komt de bij drage van Nederland op 27 mil joen euro. ANP Op de militaire luchthaven Meisbroek bij Brussel zijn gisteravond acht Nederlandse toeristen uit Sri Lanka geland die de vloedgolf in Azië hebben overleefd. Zij werden gerepatrieerd door een vliegtuig van het Belgische leger. Aan boord bevonden zich 120 toeristen uit een twaalftal Europese landen, onder wie twintig kinderen en acht zwaargewonden. Geen van de Nederlandse toeristen zou ernstig ge wond zijn. foto Francois Lenoir/RTR PORT BLAIR - De inheemse stammen op de eilandengroepen Andamanen en Nicobaren heb ben de verwoestende vloedgolf van zondag overleefd. Eerder werd gevreesd voor een volken kundige ramp omdat de unieke stammen weggevaagd zouden zijn door de tsunami. „Dat is absolute onzin. Ik heb het persoonlijk gecontroleerd", aldus de directeur-generaal van de Indiase kustwacht, Arun Ku mar Singh, gisteren. Volgens hem hebben de stammen op de archipel geen menselijke verlie zen te betreuren. Op het afgele gen cluster van ruim 550 eilan den in de Indische Oceaan leven zes stammen in primitieve om standigheden. Deze mensen zijn van Afrikaanse of Mongoloïde afkomst. De stammen, zoals de Shompen. de Onge en de Jara- wa, konden ontsnappen aan het natuurgeweld omdat ze diep in de hoger gelegen oerwouden wo nen. ANP/RTR/AFP door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland moet kennis en geld beschikbaar stel len voor de wederopbouw van Zuidoost-Azië na de zeebeving. Commissaris van de Koningin Van Gelder vindt dat de provin cie sinds 1953 de morele plicht heeft om te helpen bij watersno den. Op Schouwen-Duiveland is van uit dat besef een stichting opge richt die geld gaat inzamelen. Zeeland ontving na de waters noodramp van 1953 hulp vanuit de hele wereld. De provincie kan nu wat terugdoen, vindt Van Gelder. „Ik kan me niet an ders voorstellen dan dat Zee land helpt bij de wederopbouw in Azië. Overheden moeten zich aangesproken voelen, zeker in Zeeland." Van Gelder ziet voor Zeeland een rol weggelegd in het beschik baar stellen van expertise. Hij denkt in het bijzonder aan de kennis van nuts- en drinkwater voorzieningen en infrastruc tuur. „Ik vind dat we kennis bij een moeten brengen, aangevuld met geld vanuit het provinciebe stuur. Dan denk ik ten minste aan een bedrag met vijf nullen," Van Gelder heeft hierover al ge sproken met gedeputeerde Suur- mond van financiën. Hij wil met de andere gedeputeerden tij dens hun volgende vergadering op 11 januari een besluit nemen. Provinciale Staten komen op 14 januari bijeen. Statenlid H. Smits van Zeeuws Belang heeft een e-mailtje ver stuurd naar haar 46 collega's. Zij stelt daarin voor om 50.000 euro, of meer, te storten op reke ningnummer 555. Drinkwater Nutsbedrijf Delta is bereid te voldoen aan een verzoek van de provincie, laat directeur D. Lu- teijn weten. Dat geldt ook voor waterbedrijf Evides, waarin de wateractiviteiten van Delta zijn opgegaan, zegt H. Berkhuizen Evides overlegt ook al met de rijksoverheid over het beschik baar stellen van noodvoorzienin gen voor drinkwater. Het be drijf beschikt als enige water bedrijf in Nederland over nood voorzieningen die getranspor teerd kunnen worden. Het leger beschikt volgens Berkhuizen over mobiele waterzuiveringsin stallaties die daarop aan te slui ten zijn. Alle waterbedrijven bespreken met de rijksoverheid hoe zij noodhulp kunnen verstrekken. Delta had jarenlang een drink waterproject in het Indonesi sche Bandoeng. Meer waterbe drijven hadden of hebben con tacten in Indonesië. Ze bekijken hoe ze die nu kunnen gebruiken. (Advertentie) H Satellietopnames van het Thaise vakantieoord Khao Lak voor (I) en na (r) de ramp. Goed te zien is dat de vloedgolven het hele strand en de bomen hebben weggevaagd. Ook is het water het land binnengedrongen. foto Space Imaging/CRISP-Singapore/RTR De molen is een beetje aan de krappe kant Hongaren houden het op kuren Het beste van 2004 voor de consument Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7, 8 en 9; Zeeland: 11,13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Redactie 8c Reactie: 20; Auto: 21 en 23; Oud Nieuw: W1, W2, W3, W4, W5, W6, W7 en W8; Wo nen: W9, W10 en W15; Nieuwsquiz 2004: W12 en W13; Trends: W17 en W19; Jong: W23; Reizen: W25 en W27 (Advertentie) uj MENSEN IN NOOD/CORDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag Iposttoankrekemngnummer: Kijk op www.p/cnl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur do/e bon naar P2C, afdeling Imerssemce Antwoordnummer 7J3, 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 ik geel daarbij éénmalig toestemming voor rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geer gehad \J Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 1619.95) D per kwartaal met automatische incasso 58.001 D per jaar met automatische incasso 222.50) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1