I jwembandje hielp Vivian niet Ik zat veilig op een schip voor de kust iwoners Banda Atjeh en rouwen Zeeuwse hulp komt op gang derlands meisje (3) verdrinkt in Thailand Dieven belagen slachtoffers Website voor overlevenden Dieren Sri Lanka op tijd weg Tussenstand giro 555: 2,7 miljoen Bedrijf levert noodpakketten tser moet open om vrouw te i bergen Vlissinger deelt eten uit in Sri Lanka jert Stein metz De Nederlander Ste- Slot (40) is een gebroken Zijn driejarige dochtertje dood, ze is verdronken vloedgolf die de Thaise laats Krabi trof, vlak bij and Phuket. Dinsdaga- heeft hij Vivian geïdentifi- rn het mortuarium van de die met z'n gezin in long woont, was met z'n Helena (34) en zijn drie enBastiaan (12), Matthijs Vivian, in Thailand op pkantie. erdriet verscheurt hem, toch zegt hij, telefonisch zijn hotel in Krabi: „Wij met zijn vieren over, ter- bang was de hele familie en te hebben. Wat heb ik Echtgenote Helena het ziekenhuis met een ig. Hun twee zoons, Basti- iMatthijs, hebben het met eerwondingen overleefd. Slot wil z'n verhaal (elen ipen zondag waren we hicken Beach gevaren, ndje vlak bij het beroem- isteneiland Phi Phi, om e snorkelen. We waren vertrokken. De lucht was lauw, de zee glad en Ik lag zelf met Matthijs strand, Vivian, met op- jandjes aan haar armpjes, ebij de zee, mijn vrouw et een longtailboot op zee stiaan was daar aan het Jen. Er dobberden daar van die boten en twee ;oten. In totaal waren er ian dertig mensen. Daar- jn er zo'n vijftien dood. i je dan nagaat hoeveel Ie kleine eilandjes er zijn [waar wij waren..." jae je ineens die golf aan wist wat een tsunami ja overgrootmoeder in In- eft een tsunami na de uit- ag van de vulkaan Kraka- 1883 overleefd." heel verbaasd: een tsu- LLET (*J hair-- 30 (MTï WO lease contact us at 999 98 tn« 1.5 0 flrymft iH oma ijln >vu i itu n t run Ao a fym «nnrü Bneumv 0-1808-1534 tót unot» AnhtM «-i BI 3-4600 Wfttiüoj Octave Phllipon (boy) 1.5 years olö French Nationality If found, please contact Daranee Tlradnakom At 0-1808-1534 Nophadol Siwabutr At 0-1812-4600 HVat ftniri onoufiu mi) 1 0 10 tAau Siymfi iDjiwn t)lo«uivluntfunAo«n rjru onsrii lieinnt 0-1808-1534 0-1812-4600 GICQUEL Apollinc,Estclle,Anne 1 Years 10 Months French Nationality If found, plcam contact Darance Tlradnakom At 0-1808-1534 Nophadol Siwabutr At 0-1812-4600 o.ti. Amn onoot sip 1 0 10 (Aou iliyiiift rl'Sjinn rPciviuuTuninnAncia fjru «TJrit Bioinni 0-1808-1534 tint unno 0-1812-4600 GICQUEL Arthur,Mathieu,Simon 1 Years 10 Months French Nationality If found, please contact Daranee Tiradnakom At 0-1808-1534 Nophadol Siwabutr At 0-1812-4600 hmritioufinu-rt GfCOUFi Op de fotowanden van vermisten duiken steeds meer foto's op van baby's en kleuters, zoals deze in het Bangkok Phuket ziekenhuis. nami, hier, met zoveel eilanden? Die golf leek ook helemaal niet zo groot. Mgar toen zag ik die boten hoog de lucht in gaan en ik riep tegen Matthijs: Ren! Op dat moment sloeg de golf al op het strand. Die klap kwam ik goed te boven, maar tot mijn schrik zag ik meteen een volgen de golf. De derde en vierde trok ken mij naar beneden. En bij de vijfde golf kon ik niks meer. Ik dacht: nu gaat het helemaal mis. Dit is het, dit overleef ik niet. Maar die vijfde golf was geluk kig ook de laatste. Ik kwam bo ven' water en realiseerde me toen hoe erg het allemaal was. Er was geen boot meer te zien. En ook geen mens." „Ik dacht meteen aan Vivian, met die opblaasbandjes - die dan niets meer helpen. Even la ter zag ik een meisje in het wa ter, maar het was Vivian niet. En dan denk je: als ik mijn ei gen dochter niet kan redden, dan haar. Samen met een ande re man wist ik haar op een stuk hout drijvend te houden. Je bent op zo'n moment alleen maar aan het overleven. Dan tref je meer drenkelingen en ga je wrakhout zoeken van die verwoeste long- tailboten. We dobberden zo'n vijftig meter uit de kust. Kort daarna kwam er een onbescha digde longtailboot om ons te red den. Stom toevallig zat daar de moeder aan boord van het meis je dat ik gered had. Judith, een Zwitserse. Ze hadden ook een jonge vrouw aan boord en een Thaise man, die ze wanhopig probeerden te reanimeren. Maar dat had al geen zin meer. Met een speedboot die erbij geko men was, gingen we zoeken of er nog mensen te redden waren. Ik zocht natuurlijk naar mijn vrouw en kinderen. Ik vond een heleboel zwemvestjes, maar alle maal leeg. Uiteindelijk bracht de speedboot ons terug naar de kust. Ik zag Helena al van ver, en hoopte dat onze zoons erbij waren. 'De jongens zijn oké!', riep ze. Maar dat Vivian er niet bij is, dat kun je niet accepte ren." De jongens zijn er nog be trekkelijk goed van af gekomen. Bastiaan had wel allerlei won den, maar niet ernstig, en hij was zijn zwembroek kwijt. Hij was door de golven in een rots spleet vast blijven zitten. Mat thijs was tegen een rots gesla gen. Helena bleek door de gol- foto Robin Utrecht/ANP ven ook op de kust gegooid te zijn. Ze zag er goed uit. Pas in het ziekenhuis bemerkten ze die klaplong." „We hebben zo'n twee uur op de rotskust gezeten voordat we werden opgehaald. Iedereen reageerde op zijn eigen manier. Een Duitser was zijn vrouw en kind kwijt. Toen we veilig waren heb ik 250 afdruk ken van een pasfoto van Vivian verspreid, onder meer in alle zie kenhuizen. Je blijft immers ho pen. Maar nu weten we dat we haar voorgoed kwijt zijn." Voor het eerst in zijn lange re laas stokt Steven Slot. GPD donderdag 30 december 2004 BANGKOK - Dieven vermomd als politieagenten en red dingswerkers belagen en beroven de lokale bevolking van Khao Lak in Thailand van hulpgoederen, stelen bagage van toeristen en plunderen hotels. De échte politie heeft het te druk met het helpen van over levenden van de vloedgolf. Inwoners van het strandoord wijzen richting vissers uit Myanmar, die voor een of twee dollar per dag op Thaise vissersboten werkten „Wij zijn nu slachtoffer van zowel een natuurramp als criminelen", aldus de eigenaar van een van de hotels in Khao Lak. Volgens de gouverneur van Phang Nga is het niet verwon derlijk dat er gestolen wordt. „Mensen hebben honger. We zullen daarom meer voedsel en agenten sturen." GPD GENEVE - Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren een website gelanceerd die overlevenden van de zeebe ving in Azië moet gaan helpen in contact te komen met hun families. Volgens de hulporganisatie wordt de pagina (www.familylinks.icrc.org) al druk bezocht. ANP/RTR COLOMBO - Sri Lankaanse wildbeheerders zijn met stomheid geslagen. Waar zijn de dode dieren?, vragen ze zich af. Tienduizenden mensen op het eiland omgekomen als ge volg van de vloedgolf. En hoewel de watermassa's het Ya le National Park, waar honderden olifanten en enkele lui paarden leven, overspoelden, liggen nergens dode dieren. „Het is raar, maar we zijn nergens kadavers tegengeko men", vertelt H. Ratnayake, onderdii'ecteur van het na tuurpark. „Geen enkele olifant is dood. Zelfs geen haas of konijn. Ik denk dat dieren rampspoed kunnen ruiken. Ze zijn kenne lijk op tijd landinwaarts getrokken." GPD/RTR DEN HAAG - De inzamelingsactie van de Samenwerken de Hulporganisaties (SHO) heeft in twee dagen tijd 2,7 miljoen euro opgeleverd. De SHO opende zondagavond, speciaal voor de slachtof fers van de zeebeving, giro 555 en zendt sinds maandaga vond televisiespotjes uit. Met de financiële bijdragen uit Nederland zijn lokale or ganisaties al dagen actief met noodhulp. Hoeveel geld er nodig is om de honderdduizenden slacht offers te helpen met de eerste levensbehoeften en de we deropbouw, kan de SHO niet zeggen. De overheden en hulporganisaties zijn nog steeds bezig om de gevolgen van de ramp in kaart te brengen. ANP AMSTERDAM - De Nederlandse IDA Foundation heeft gistermiddag via Düsseldorf een eerste zending medische noodpakketten naar Sri Lanka gestuurd. IDA is een non-profit groothandel in medicijnen en medi sche hulpmiddelen die betaalbare hulp levert aan ontwik kelingslanden. De lading hulppakketten moet 200.000 mensen drie maan den lang van medische noodhulp kunnen voorzien. ANP ean Yates ii Soetjipto A ATJEH - Hongerig en id lopen duizenden in wo rn Banda Atjeh woensdag istraten, op zoek naar fa- den en vrienden, op zoek ledsel. het zoeken naar licha- mijn familie opgege- ;t Rohani Amad (40). jaar oude dochter jtwee zussen zijn verdwe- kben mijn huis kwijt. Ik meer wat ik moet imen liggen verspreid in én van Banda Atjeh, de ld van de provincie op onesische eiland Suma- tank is vreselijk. Militai- het Indonesische leger uligers proberen de lij- èrzamelen om ze vervol- - Kerstmis zal Sieg- mmer (63) altijd herinne- de vloedgolf die hem in ak van zijn vrouw be teer vliegt vandaag als terug naar Berlijn, haam van zijn vrouw Ier. Maar als hij niet in getast had, had zij mis- op het strand gele- lag samen met mijn an het zwembad toen ik ai zag. Ik riep nog 'ren- lar er was geen redden haalde ik het tot de maar achter weggespoeld, inclu- i vrouw. Ik vond haar op het strand. Er moes- lijken geruimd wor- zij er maandagavond Toen heb ik agenten at (20 euro, red.) gege- gesmeekt om haar mee naar de Bang Daar moest ik weer smeken om ien lijkzak te doen, met e te behandelen, en in GPD gens in groten getale te creme ren. Ook op het strand liggen nog steeds opgezwollen en zwartgeblakerde lichamen. Drie dagen na de natuurramp loopt het dodental in de noordelijke provincie dramatisch hoog op. De wegen zijn bedekt met mod der, weggeslingerde auto's en de resten van verwoeste bruggen en gebouwen. Reizen is bijna on mogelijk. Reddingswerkers hebben moei te om de gebieden die het zwaarst getroffen zijn te berei ken. Verschillende marinesche pen zijn naar de westkust van Atjeh gekomen om van daaruit te proberen de steden en dorpen te bereiken waar tot nu toe niets van is vernomen. Tachtigduizend Het aantal doden in Indonesië door de vloedgolf van zondag is volgens de laatste schattingen het cijfer van 45.000 overschre den. Maar Michael Elmquist, hoofd van de Indonesische hu manitaire afdeling van de VN, verwacht dat alleen al in Atjeh, de zwaarst getroffen Indonesi sche provincie, het dodental mis schien wel oploopt tot tachtig duizend. De overlevenden rou wen of verkeren in shock. De angst voor nog meer dodelijke golven maakt de Atjeërs gespan nen. „Het water komt, het water komt", roepen doodsbange over levenden terwijl zij vluchten voor het zoveelste valse alarm. Honderden mensen zette het op een lopen. Zij rennen honderden meters voordat militairen de or de weten te herstellen en de men sen sussen. Veel inwoners zeggen dat ze al dagen niet hebben gegeten. „Er is hier geen eten. We hebben rijst nodig. En benzine. We hebben medicij nen nodig", zegt Vaiti Usman, een vrouw van in de dertig. Zij wijst naar haar smerige sarong. „Dit is het enige dat ik nog be zit. Ik heb twee dagen niet gege ten." De regering en buitenlandse hulpdiensten zijn begonnen met het brengen van voedsel en wa ter naar het gebied. Maar deze taak is zo omvangrijk dat het bijna ontmoedigend is. De regio was al afhankelijk van nood hulp door het jarenlange con flict tussen de regering en rebel len. GPD/RTR door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Van het eerste geld uit Nederland heeft Remi Lobbezoo achthonderd mensen te eten kunnen geven. De Vlis singer, die op Sri Lanka woont, is een hulpactie begonnen. Het ergste puin in zijn woon plaats Hikkaduwa is opge ruimd, de weg die het plaatsje met andere steden verbindt, is weer vrij. „Mensen zijn nu voor al bezig met het transporteren van voedsel", vertelt Remi. Veel mensen zijn dakloos, een groot aantal bewoners van het vissers plaatsje heeft geen eten. Hier en daar liggen nog de lichamen van mensen die zijn verdronken. De meeste gewonden zijn inmiddels behandeld. „Van het eerste geld heb ik 400 kilo rijst, 100 kilo linzen en heel veel dettol gekocht. Ik schat dat ik achthonderd mensen te eten heb kunnen geven." Honderd ki lo rijst kost op Sri Lanka dertig euro. Remi laat zich door lokale mensen vertellen wie de hulp het hardst nodig heeft. Zijn moe der, die in een huis naast hem woont, concentreert zich op hulpverlening in een tempel waar veel daklozen verblijven. Remi wil graag samenwerken met hulporganisaties ter plaat se. Tot nu toe heeft hij echter geen tijd gehad om contact te zoeken. Bovendien werkt de tele foon niet altijd. Inmiddels wordt ten behoeve van zijn actie een stichting opgericht, vertelt Brecht Rijken, zijn ex-vriendin. „Notaris Jansen-de Jonge uit, Middelburg bood dat aan. Van af vrijdag zijn we een officieel een stichting. Dat geeft mensen toch wat meer vertrouwen." Paul Glerum, in mei 2003 gefotografeerd op een drijvende bok in Sluiskil. foto Peter Nicolai door Maurits Sep TRINCOMALEE - Paul Glerum uit Nieuwerkerk bevond zich op de veiligste plek toen de zeebe ving in de Indische Oceaan een allesvernietigende vloedgolf ver oorzaakte. Hij zat op een schip voor de kust van Sri Lanka. „Een golf van vier meter zagen we, maar daar gleden we vrij ge makkelijk overheen." Paul Glerum (47) is voor zijn ei gen bedrijf Holland Maritime in Sri Lanka om namens een verze keringsmaatschappij toezicht te houden op de berging van een schip voor de kust van Trinco- malee. Dat was daar al voor de zeebeving gestrand. Zijn vrouw zag thuis in Nieu werkerk wat de vloedgolf had aangericht. Ze belde direct in paniek haar man op zijn mobie le telefoon. „Dat waren enge mi nuten. Gelukkig nam hij onmid dellijk op. Hij had niks. Hij wist niet eens wat er was gebeurd", vertelt ze. Glerum zelf dacht dat de golf van vier meter waarover ze voe ren gewoon 'hoog water' was ge weest. Wel zag hij snel daarna bomen en wrakhout drijven. Pas toen hij zes uur later aan wal kwam, besefte hij waaraan hij was ontsnapt. „Ik ging naar mijn hotel. Ik had een kamer op de benedenverdie ping, met zicht op zee. Daar was niks meer van over. Als die golf 's nachts was gekomen, had ik hier niet meer gezeten. Al mijn spullen waren weg; mijn compu ter, mijn kleren. Gelukkig heb ik altijd een rugzak bij me met mijn paspoort en mijn geld." De toeristen verlaten het ramp gebied, Glerum moet blijven: het werk gaat door. Ook voor de Sri Lankanen. „Ze moeten wel. Geen werk be tekent geen inkomen. Die pro blemen krijgen ze er ook nog eens bij. Gelukkig komen de meesten die aan de berging wer ken uit de omgeving van Colom bo en die streek is niet zwaar ge- trof en." Glerum heeft een nieuw hotel ge vonden en wat ondergoed ge kocht. Kleren en schoenen heeft hij niet, behalve wat hij draagt. Veel meer heeft hij ook niet no dig. „Ik verkeer in de gelukkige omstandigheid dat ik vooral aan 'boord ben. Daar zijn de omstan digheden vrij normaal." Wel wachten ze er al dagen op spullen die maar niet komen om dat de mensen aan land met be langrijkere problemen kampen. „Mensen die in de modder nog zoeken naar hun spullen, een vis sersboot die midden op de snel weg ligt, zout water in de putten waar mensen hun drinkwater moeten halen, dode dieren. Ik heb ik mijn hotel aangeboden dat ik wil helpen maar ik kan niet veel doen. De taal is een bar rière, maar de echte rampgebie den kom je ook niet in als je er niks te zoeken hebt. Ik heb men sen wat geld toegestopt, veel meer kan ik niet doen." Via de tv aan boord van zijn schip volgt Glerum het nieuws. En hij heeft elke dag telefonisch contact met zijn vrouw in Nieu werkerk. Half januari komt hij naar huis. van onze regioredactie GOES - Inzamelingen, verko pingen en benefieten. Vanuit alle Zeeuwse windrichtingen komt de hulp aan de slachtof fers van de zeebeving in Zuid- oost-Azië op gang. De stichting Zorg(en) in Zee land gaat geld inzamelen voor de slachtoffers van de zeebeving. Het geld is be doeld voor medicijnen om epidemiën te helpen voorko men en te bestrijden. „Niets doen is geen optie", zegt bestuurslid Heieen de Vries uit Renesse. Daarom is ze sinds gisteren druk aan het organiseren geslagen. „Ik ga gewoon de farmaceutische in dustrie bestoken. Ze moeten maar wat korting geven." Oud-raadslid De Vries wil met het ingezamelde geld zo snel mogelijk medicijnen ko pen en die naar het rampge bied transporteren omdat daar veel behoefte aan is. De Schouwse stichting Zorg(en) in Zeeland bestaat sinds 1996 en leidde tot gisteren een sla pend bestaan. Het gironum mer van de stichting is: 68.01.85.461 tnv stichting zorg(en) in Zeeland. In de Concert- en gehoorzaal in Middelburg is op 15 janua ri een benefietconcert. Het concert is een intitiatief van Han Beekman, die jarenlang dirigent was bij verschillende koren. Hij is met een aantal koren en een band in onder handeling over het optreden. Zeker is dat het Scheldelood- senkoor op het podium zal staan. Kaarten voor het optre den kosten 22,50 euro. Beek man rekent op een opbrengst van 7500 euro. Zowel de zaal als de concertvleugel worden gratis ter beschikking ge steld. De Nederlandse Zeebevrach ters Society (NZS) is ook in actie gekomen. Hoofdbe stuurslid D. Ripmeester uit Renesse is bezig alle driehon derd leden in heel Nederland te benaderen om geld te stor ten voor de slachtoffers. „Ne derland is een maritieme na tie. Ik denk dat wij als sector iets moeten doen. Mijn stre ven is om 261220,04 euro bin nen te halen. Dit bedrag ver wijst naar de datum waarop het gebeurd is: 26-12-2004." Schildersbedrijf Meesters De Koeijer aan de Scottweg in Goes wil de jaarlijkse oprui ming van verfresten ten goe de laten komen aan de hulp verleningsacties voor Azië. Normaal kunnen mensen de verfresten - allerlei soorten, van muurverf en hooggglans tot spuitverf en zijdeglans - gratis afhalen (op 15 januari). Deze keer zal een bijdrage ge vraagd worden, die naar giro 555 gaat, vertelt Quinten de Bruine van het schildersbe drijf. Om de opbrengst te ver groten is aan de verfleveran- ciers gevraagd ook verfrestan- ten beschikbaar te stellen, waarop positief is gerea geerd. Diner Restaurant De Peperboom in Veere verzorgt woensdag 12 januari een benefiet-diner voor Azië. Het vijf gangendi ner begint om 18.30 uur en kost 55 euro. In de keuken komt een speciale tafel te staan, waarbij de gasten de koks van dichtbij aan het werk kunnen zien. Voor die tafel wordt een hoger bedrag gevraagd. Het restaurant be kijkt of een plaatsje aan die tafel bij opbod wordt ver kocht. Corjan Hoogerheide van De Peperboom heeft zijn leveran ciers benaderd. Zij stellen gra tis producten beschikbaar. Eventuele fooien in het restau rant gaan ook naar de slacht offers van de zeebeving. Kledingwinkel 'Kom Passen' in Zierikzee haakt aan bij de actie van de Zierikzeese Ku- mari Bevelander, die zich het lot heeft aangetrokken van de bewoners van een zwaar ge troffen sloppenwijk in Sri Lanka. Kom Passen is nor maal gesproken op maandag gesloten maar aanstaande maandag is de winkel 's mid dags geopend. De hele omzet gaat naar de stichting Sharity Sri Lanka (rekeningnummer 66.96.44.137 tnv K.M. Bevel ander, stichting Sharity Sri Lanka).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9