'eres vertraagt vormen regering Janoekovitsj steeds verder in het nauw Kroatië wil gevangeneneiland veranderen in een museum Ruzie over rand Brussel laait op eider Israëlische Arbeiderspartij eist post vice-premier op inder Israëliërs ïgekomen ior intifada itobommen tploft in Riyad Ben de Graaff Geen hulp 260.000 mensen Darfoer Meer steun aan armste landen Japanse student doodt moeder Blair wil verkiezingen in april Amputatie voeten na beet hond donderdag 30 december 2004 'Ad Bloemendaal AVIV - Het zal nog zeker eind volgende week duren Israël een nieuwe regering I, Juridische problemen zijn oorzaak van dat Peres en Arbeiderspartij nog altijd m het kabinet staan. 5wel een regeerakkoord met nier Sharons Likoed, en de «derspartij heeft ook de toegewezen zes ministers- fn al verdeeld. Maar het pro- in is dat Peres vice-premier worden, terwijl die post al Jt bemand door Sharons Li- •bondgenoot Olmert. ert heeft geen zin plaats te ;en en dus moet Peres twee- ice-premier worden, maar ivoor is een wetswijziging ig en die kost tijd. De juridi- commissie van de Knesset, Israëlische parlement, moet keer bijeenkomen om zich de kwestie te beraden. Het kei dat de samenstelling van legering regelt, behoort tot stelsel van 'basiswetten', die snregelen die in andere lan de grondwet staan. Israël it geen constitutie. Israëlische procureur-gene- Mazuz zegt weinig moeite ibben met de 'Peres-wet', zo- UZALEM - Dit jaar zijn op- iw minder Israëlische bur en militairen omgekomen Palestijnse aanslagen. meldde het Israëlische dag- 'Ha'aretz gisteren op basis cijfers van het ministerie Defensie. Dit jaar kwamen Israëliërs om door de Pales- re opstand tegen 212 in het daarvoor. Het leger schrijft laling toe aan onder meer de igheidsbarrière en de betere aiwerking tussen het leger binnenlandse veiligheids- ANP AD - In de Saoedische dstad Riyad zijn gister- 3(1 vrijwel gelijktijdig twee (bommen ontploft. Over htoiïers is niets bekend. erste explosie was bij het isterie van Binnenlandse Za- Daar probeerden onbeken- met een bomauto het hek te men. De auto ontplofte toen akers het vuur openden, andere autobom explodeer- ij de ingang van een basis speciale veiligheidstroepen, ieens in het centrum van d. lestuurder had geprobeerd basis binnen te rijden, wat lukte. Ook hier volgde de ex- iie op een beschieting voor agang. (oristen, vermoedelijk van jaeda, hebben sinds mei vo- aar meer dan honderd men- gedood met bomaanslagen ihietpartijen in Saoedi-Ara- ANP/RTR/AFP als de wijziging al wordt ge noemd, maar niet alle juristen zijn dat met hem eens. Zo zegt hoogleraar Kremnitzer dat het gaat om veel meer dan een lou ter technische ingreep. Hij noemt de instelling van een tweede vice-premierschap bela chelijk, omdat nooit meer dan één man tegelijk de minis ter-president bij buitenlandse reizen of ziekte kan waarnemen. In de pers is Peres wegens zijn hardnekkig vasthouden aan de titel van vice-premier al vergele ken met een jengelend kind. Maar de bijna 82-jarige leider van de Arbeiderspartij houdt vol dat hij goede reden heeft op zijn stuk te staan. „We hebben het vice-premierschap nodig, omdat we zonder die post niet kunnen deelnemen aan het di plomatieke proces", hield hij de ze week zijn Knesset-fractie voor. Het is een feit dat de Arbeiders partij weliswaar zes portefeuil les (plus een post voor Peres) heeft toegewezen gekregen, maar ook dat geen van die pos ten iets te maken heeft met di plomatie. De Likoed behoudt ook in de nieuwe regering de mi nisteries van Defensie en Buiten landse Zaken. Sharon is premier en Netanya hu heeft Financiën. De Arbei derspartij moet het met minder doen. Alleen de verrassend door de partijraad aangewezen Pi- nes-Paz, een vertegenwoordiger van de jongere garde, krijgt een 'zware' post: Binnenlandse Za ken. GPD Aanhangers van Joesjtsjenko hakken hout voor bewoners van een tentenkamp die voor het regeringsgebouw in Kiev demonstreren. van onze redactie buitenland KIEV - De Oekraiense presi dentskandidaat Janoekovitsj raakt steeds verder in het nauw bij zijn pogingen om in het cen trum van de macht te blijven. Een klacht tegen het verloop van de presidentsverkiezingen is verworpen, zijn vice-premier is ontslagen en demonstranten hebben een kabinetszitting van de premier verhinderd. Het Oekraiense hooggerechts hof verwierp gisteren een van de vier klachten die Janoeko vitsj had ingediend tegen de uit slag van de presidentsverkiezin gen. De verkiezingen werden zondag gewonnen door opposi tieleider Joesjtsjenko. Volgens de premier is gefrau deerd bij de stembusgang. Na dat de uitslag bekend was ge worden, verklaarde hij het resul taat te zullen aanvechten. Hij zei toen de overwinning van zijn pro-westerse rivaal nooit te zul len erkennen. Een woordvoerster van de Cen trale Kiescommissie zei gisteren dat Janoekovitsj dinsdagavond laat bezwaarschriften bij de commissie had ingediend. Daar in somt de premier overtredin gen van de kieswet in alle 225 kiesdistricten op. De bezwaar schriften mochten daarna ook aan het hooggerechtshof wor den voorgelegd. De Centrale Kiescommissie van Oekraïne maakte dinsdag be kend dat de pro-westerse Joes jtsjenko 51,99 procent van de stemmen heeft behaald en zijn pro-Russische tegenstrever Ja noekovitsj 44,19 procent. Joesjts jenko kan echter niet tot win naar worden uitgeroepen zolang niet alle klachten over onregel matigheden bij de stembusgang zijn onderzocht en zijn rivaal Ja noekovitsj nog beroep kan aante kenen. Internationale waarnemers zei den eerder dat ze redelijk te spreken waren over het verloop van de verkiezingen. Eind no vember waren de rollen nog om gedraaid. Toen had Janoeko vitsj de tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen gewonnen en klaagde Joesjtsjenko over on regelmatigheden. Het hoogge rechtshof besliste toen na massa le binnenlandse demonstraties en grote buitenlandse druk dat de verkiezingen moesten wor den overgedaan. De druk op Janoekovitsj om nu eindelijk de handdoek in de ring te gooien is gisteren vergroot door president Koetsjma, die zijn vice-premier Kljoejev, die foto Vasily Fedosenko/RTR belast is met Energiezaken, ont sloeg. Kljoejev is een politieke bondgenoot van Janoekovitsj. Ook Koetsjma stond lange tijd aan de kant van Janoekovitsj, maar hij lijkt nu op te schuiven in de richting van overwinnaar Joesjtsjenko. Overigens heeft premier Janoe kovitsj gisteren een kabinetsbij eenkomst in het regeringsge bouw moeten afgelasten. Hij be sloot daartoe vanwege een blok kadeactie door aanhangers van Joesjtsjenko. ANP/AFP/DPA Advertentie pns de elndejaarsshow van Ben de Graaff Parket is er elke dag veel voordeel. 'Iwel 50% korting! Bovendien ontvangt &re koper een luxe vuilvangmat w 14,95 helemaal gratis! factie 5-daagse start maandag. Dus kom fêlnaar onze showroom want op=op tapijt&parket Echte vakmensen. Je ziet 't verschil. k'gen op Zoom, Breda, Culemborg, Eindhoven, Den Bosch, Sprang-Capelle, Terneuzen, Tilburg en Vlissingen. Bezoek ook www.bendegraaff.nl door Cees van Zweeden GOLI OTOK - Kroatië over weegt het voormalige gevange neneiland Goli Otok in een mu seum te veranderen. Het ver keersbureau van het naburige Lopar heeft bij de regering een gedetailleerd plan ingediend voor de exploitatie van Goli Otok. Ten minste één bedrijf, Studije Modric uit Zagreb, zou geld in het project willen inves teren. Goli Otok was het Robbenei land van Tito, de leider van het toenmalige Joegoslavië. Onder het communisme werden er vijf tigduizend afvalligen 'heropge voed', een pervers proces dat ve len noodlottig werd. Gevangen konden alleen vrij komen door medegevangenen te martelen. Toen Kroatië zich in 1991 uit Joegoslavië losmaakte, was Goli Otok al gesloten. Maar in de chaos van de oorlog die uitbrak, werd het eiland het mikpunt van plunderaars en vandalen. Tegels werden uit vloeren ge sloopt, deuren afgevoerd, meubi lair gestolen. Voormalige gevan genen keerden terug naar de plaats des onheils om vernielin gen aan te richten. In de zomer bezoeken dagelijks honderd tot duizend toeristen Goh Otok, dat per boot in een half uur bereikbaar is yanuit Lo par op het toeristische eiland Rab. Wat zij aantreffen, is deplo rabel. De bioscoop waar ooit propagandafilms werden ge draaid, staat op instorten. In de cellen huizen nu schapen. Het verkeersbureau wil het ei land veranderen in een groot openluchtmuseum, met voorma lige gedetineerden in de rol van toeristische gids. In de bioscoop zouden films over deze zwarte bladzijde in de geschiedenis van Joegoslavië gedraaid moeten worden. In de fabriek, waar dwangarbeid werd verricht, moet een tentoonstelling ko men. Maar een probleem is dat van Goh Otok, anders dan van de Duitse concentratiekampen, geen enkele foto bestaat. Het ei land was een pervers laborato rium van de UDBA, de geheime dienst. Wat zich er vanaf 1948 afspeelde, was zo geheim dat zelfs Tito er het fijne niet van zou hebben geweten. Pas in 1981 werd het bestaan van het kamp onthuld door de dissident Milovan Djilas, hoewel de gru welijkste details pas de afgelo pen jarèn naar buiten kwamen. Stukjes papier Dat was te danken aan enkele voormalige gedetineerden, die hun ervaringen te boek stelden. Een van hen, de Sloveen Dimit- rije Zilevski, noteerde de gege vens van 7200 medegevangenen op stukjes papier die hij vier jaar lang in zijn schoen verbor gen hield. Zijn namenlijst, die nu in de Sloveense staatsarchie ven ligt, telt onder meer dertig generaals en twaalf veteranen van de Russische revolutie. Plet verkeersbureau wil voor vol gende zomer al beginnen met het schoonmaken van het eiland en het aanbrengen van beweg wijzering. De transformatie in een openluchtmuseum zal naar verwachting langer duren. „Go li Otok ligt al veertien jaar braak", zegt directeur Alan Andreskic van het bureau. „Daar kunnen nog wel een paar jaar bij." GPD NEW YORK - Het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties heeft drie voedselkonvooien voor hulpbehoevenden in de Soedanese regio Darfoer terugge roepen nadat de gevechten tussen regeringstroepen en re bellen waren opgelaaid. Zo'n 260.000 mensen blijven daardoor deze maand verstoken van voedselhulp. Dit lieten de VN weten. Jan Pronk, de Speciale Vertegen woordiger van VN-secretaris-generaal Kofi Annan voor Soedan, toonde zich tevens 'bijzonder bezorgd' over de diefstal van zeker dertien VN-voertuigen waarmee hulp goederen werden vervoerd. De VN vrezen dat rebellen die zullen gebruiken voor militaire doeleinden. ANP NEW YORK - De ontwikkelingshulp aan de armste lan den in de wereld is in 2003 met 31 procent gestegen ten op zichte van 2002. Dit hebben de VN bekendgemaakt. De armste landen kregen in 2003 ruim 23 miljard dollar bui tenlandse steun. Het gaat om de hoogste stijging ooit binnen een jaar. VN-ondersecretaris-generaal A. Chowdhury verwelkom de cle ontwikkeling. ANP TONDABAYASHI - Een 19-jarige student in het Japanse Tondabayashi heeft zijn 48-jarige moeder vermoord, om dat die bleef zeuren over de hoogte van de rekening van zijn gsm-telefoon. Dit heeft de Japanse politie gisteren la ten weten nadat de student een bekentenis had afgelegd. De jongen had al weken geleden een mes aangeschaft. Hij stak zijn moeder in nek en hand. Ook probeerde hij de in druk van een zedenmisdrijf te wekken door haar broek open te snijden. Vervolgens probeerde de Japanner het stoffelijk overschot van zijn moeder te verbranden. Volgens de politie had de student in drie maanden gebeld voor circa 90.000 yen (bijna 690 euro). ANP LONDEN - De Britse premier Tony Blair overweegt ver vroegde verkiezingen te houden in april 2005. Dat meldde het dagblad The London Evening Standard gisteren op ge zag van bronnen binnen Blairs Labour-partij. Blair moet voor juni 2006 verkiezingen uitschrijven. Alge meen werd tot nu toe aangenomen dat de verkiezingen be gin mei 2005 zouden worden gehouden. Zijn campagnead viseurs zouden hem echter hebben aangeraden de Britten eerder naar de stembus te roepen omdat de belangrijkste concurrent van Labour, de Conservatieve Partij, het slecht doet in de opiniepeilingen. ANP HERSTAL - Beide voeten van een 51-jarige vrouw uit Plerstal bij Luik zullen moeten worden geamputeerd na de beet van een dolle rottweiler. De vrouw en haar man, die door de hond werd gebeten in zijn schouder, pasten maandagavond op het dier van hun zoon, toen zij plotse ling werden aangevallen. In het ziekenhuis bleek gisteren dat de vrouw alleen te redden was door amputatie van alle twee voeten. De poli tie heeft het dier laten afmaken. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Wie in de Vlaamse randgemeenten rond Brussel woont, moet Nederlands leren of telkens opnieuw officiële do cumenten in het Frans laten ver talen. Zelfs al woont hij of zij in een gemeente waar de meerder heid van de bevolking Fransta lig is en ook de burgemeester Frans spreekt. Met die omstreden uitspraak heeft de Belgische Raad van Sta te zich de woede van de Walen op de hals gehaald. Als het aan de (Franstalige) burgemeester van Wezembeek-Oppem, F. van Hoobrouck d'Aspre, ligt, dan wordt de Vlaamse 'rand' inge lijfd bij Brussel. Daar wordt, zegt hij, tenminste wél rekening gehouden met de wensen van de meerderheid van de bevolking. De Vlamingen op hun beurt kraaien victorie. De Brusselse rand is heilig voor Vlaanderen. De verfransing van de streek is veel Vlaamse politici een doorn in het oog. De discussie over de 'taaifaciliteiten' barstte in 1997 los, toen toenmalig Vlaams mi nister van Binnenlandse Zaken Peeters besloot het gebruik van de Franse taal in de Vlaamse rand rond Brussel te beperken. Wie in Drogenbos, Kraainem, Linkebeek, Sint Genesius-Rode, Wemmei of Wezembeek-Oppem - de zes faciliteitgemeenten - woont, krijgt sindsdien gemeen telijke mededelingen in het Ne derlands. Wie een Franse verta ling wil, moet die apart aanvra gen. In het verleden volstond een éénmalige aanvraag om alle post in het Frans te ontvangen. Een 'oorlogsverklaring' en een 'schending van de grondwet', reageerden de Walen. En ook aan Vlaamse kant was en is er kritiek. De Gucht, nu minister van Buitenlandse Zaken in de fe derale regering, betichtte Peet ers van pesterijen. Maar de Raad van State geeft de oud-be windsman nu gelijk. Wie in Vlaanderen woont, moet de Ne derlandse taal machtig zijn. Peeters reageerde gisteren tevre den op de uitspraak. Hij is blij dat hij na zeven jaar discussie eindelijk gelijk krijgt: de taaifa ciliteiten zijn - zo heeft hij steeds volgehouden - bedoeld voor Franstalige nieuwkomers. „Het is een overgangsregeling. Het is niet aanvaardbaar dat sommigen de taal na dertig jaar nog steeds niet spreken." De Franstaligen op hun beurt zijn furieus en hebben al aange kondigd niet meer mee te wer ken aan de splitsing van de kies kring Brussel-Halle-Vilvoorde. Die beslaat behalve de negen tien Brusselse gemeenten ook 35 gemeenten in Vlaams-Brabant. Hierdoor kunnen Franstalige partijen stemmen ronselen in 35 Vlaamse gemeenten. Het gevangeniseiland Goli Otok was het Robbeneiland van Tito, de leider van het toenm; vië. Het verkeersbureau van Lopar wil het eiland veranderen in een openluchtmuseum. Joegosla- foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5