emanshuis vraagt meer geld Ik zal in het harnas sterven VV Steen ontkent financieel wanbeleid PZC /3 SF iële sores bedreigen toekomst van Varenscentrum in Terneuzen Konijnen- en pluimveeshow Horeca wil meer taxi's tijdens nachtelijke uren Alsof het de Champions League was Wethouder wacht met gerust hart schadeclaim over minirestaurant af Eutonie-avonde Marinebouw blaast belangrijke operatie af donderdag 30 december 2004 fa. 4^ ené Hoonhorst .NEUZEN - De toekomst a het Varenscentrum in Ter- euzen, ontmoetingsplaats voor zeevarenden en binnenschip pers, is nog immer ongewis. Overleg met de gemeente Ter- neuzen en het havenschap Zee land Seaports moet komende maand duidelijk maken of het Varenscentrum voldoende geld bij elkaar krijgt om op langere termijn goed te blijven functio- Net als andere zeemanshuizen in het land krijgt het Temeuzen- se centrum vanaf 1 januari geen landelijke bijdragen meer. Het ministerie van Verkeer en Water staat en de Stichting Zeemans welzijn, afhankelijk van finan ciële ondersteuning van datzelf de ministerie, verstrekken vol gend jaar geen subsidies meer vanwege bezuinigingen. Ze bero ven met dat besluit de Stichting Varenscentrum Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen van tiendui zenden euro's, zo meldde voor zitter J. Wisse bijna anderhalf jaar geleden al. De voorzitter verwachtte des tijds ook dat het Varenscentrum met een extra bijdrage van mini- WESTDORPE - De Konijnen en Pluimveevereniging Westdorpe en Omgeving houdt vrijdag 7, za terdag 8 en zondag 9 januari een tentoonstelling van pluimvee, konijnen en cavia's. De expositie wordt gehouden in cultureel centrum Concordia. Er zijn 365 dieren ingeschreven. De show wordt vrijdag om 20.00 uur geopend door voorzitter Ma rijke Hemelsoet van de dorps raad, gemeenteraadslid Frank vain Hulle en voorzitter Ronald Noët van De Speye/Concordia. Vrijdagavond is de tentoonstel ling geopend tot 22.00 uur, zater dag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. TERNEUZEN - Er moet een op lossing komen voor de moeilijk heden die bezoekers van het Ter- neuzense uitgaansleven hebben om in nachtelijke uren een taxi te vinden. Het bestuur van de af deling Midden-Zeeuws-Vlaande- ren van Koninklijke Horeca Ne derland wil daarover zo snel mo gelijk een gesprek met de ge meente Terneuzen. In een brief aan burgemeester en wethouders stellen de hore- ca-ondernemers dat ze het laat ste jaar keer op keer problemen ondervinden met het inschake len van een taxi voor hun bezoe kers, met name in het weekein de. Secretaris Johan Flessing wijst erop dat ondernemers die hun zaak willen sluiten zich uit eindelijk genoodzaakt zien hun gasten dan maar op straat te zet ten. „Met het gevolg dat perso nen worden lastiggevallen en de politie moet worden ingescha keld. Een en ander staat haaks op het beleid van de politie met betrekking tot veilig uitgaan." De laatste melding die het be stuur van de horeca-afdeling kreeg, was van een ondernemer in Terneuzen die het op eerste kerstdag rond 22.45 uur niet voor elkaar kreeg om een taxi te bemachtigen. De man heeft zijn gasten uiteindelijk zelf maar naar huis gebracht. De horeca-ondernemers vrezen dat de taxiproblemen tot gevolg hebben dat mensen die uitgaan in de toekomst steeds meer hun eigen auto gebruiken om zich te verplaatsen naar een of andere horecagelegenheid en dat de be stuurder het niet meer zo nauw zal nemen met 'glaasje op laat je rijden'. In juni kaartte WD-fractievoor- zitter Pim Broekhuysen de taxi perikelen al aan in schriftelijke vragen aan het college. Toen rea geerde vervoerder Connexxion dat er 's nachts in Terneuzen geen droog brood te verdienen valt, met soms maar drie ritjes op een avond. B en W wezen er in hun antwoord op dat taxiver voer in de nachtelijke uren een private kwestie is 'waar wij als overheid geen invloed op uit kunnen oefenen'. Wethouder J. van Schaik zegt: „Het verve lende is dat Zeeuws-Vlaanderen dun bezaaid is met taxibedrij ven en die zijn dan ook nog eens bijna allemaal verenigd in Taxi- com. Dat is een gesubsidieerde voorziening en die mag maar tot twee uur 's nachts rijden." maal vijftien mille zou kunnen voortbestaan. Penningmeester P. Nuijten wil niet kwijt of dat bedrag nog steeds voldoende is voor een gezonde toekomst van het Temeuzense zeemanshuis. De verhuurder van het Varens centrum is sinds kort bezig met een rigoureuze opknapbeurt van leidingen, bedrading en de achterzijde van het pand. Hoe wel het centrum er dus binnen kort picobello uitziet, blijft de fi nanciële situatie 'nijpend', be vestigt de penningmeester. „We blijven afhankelijk van subsi dies om de begroting rond te krijgen. We hopen dan ook op structurele extra bijdragen van Zeeland Seaports en de gemeen te Terneuzen om ook in de toe komst een ontmoetingspunt voor zeevarenden en binnen schippers open te houden." Geen dikke beurs Nuijten benadrukt nog eens dót de bezoekers van het Varenscen trum meestal geen dikke beurs hebben. Het wagen van hogere prijzen voor bijvoorbeeld con sumpties is daarom niet echt een optie. Nieuw overleg met de gemeente staat komende maand op het programma. Wethouder A. van Waes durft de uitkomst van dat onderhoud niet te voorspellen. Van Waes, ook bestuurder van het havenschap, staat bij dat door Peter Snelders SAS VAN GENT - Het leek wel alsof ze de Champions League hadden gewonnen, zo enthou siast reageerden de zegevieren de teams van De Werf en De Stelle uit Philippine na het laat ste fluitsignaal van het soccer- toernooi voor basisscholen in Sas van Gent. De plaatselijke sporthal stond vrijwel de hele dag in het teken van soccer. Onder luide aanmoe digingen van veel ouders en me deleerlingen leverden in de och tenduren zes meisjesteam strijd om de begeerde eerste plaats. Het zag er naar uit dat het eer ste team van Prins Frederik Hen drik school hoge ogen zou gooien naar de eindzege. Vooral toen die formatie in de tweede wedstrijd met 2-0 van belang rijkste titelkandidaat De Werf won. Maar daarna speelde Prins Frederik Hendrik twee keer ge lijk tegen respectievelijk De Kreeke en De Stelle, terwijl De Werf geen punt meer uit handen gaf. Dat team finishte daardoor met één- wedstrijdpuntje meer op de eerste plaats en stelde voor de derde keer op rij de toernooize ge veilig. Bij de jongens leverde De Stelle 1 eenzelfde prestatie. Ook dat team won voor de derde opeen volgende keer dit toernooi. De sfeer zat er in de middaguren eveneens goed in. In tegenstelling tot de Werf bij de meisjes won De Stelle 1 met overmacht. Het team scoorde uit zes wedstrijden zestien wed- strijdpunten en liet het team van De Kreeke vier punten ach ter zich. Het waren overigens niet alleen de voetballende scho lieren die deze dag in de schijn werpers stonden. Ook leer kracht Wies van Kerckhoven kwam nadrukkelijk in beeld. Hij werd gehuldigd door wet houder Cees Liefting omdat hij al vijfentwintig jaar, zo lang als het toernooi bestaat, de stuwen de kracht is. Namens de deelne mende scholen sprak Theo Sar- neel de jubilaris toe. Flij betrok ook de scheidsrechters Willy de Rooze en Paul Vink in zijn be toog. Zij zijn al meer dan vijf tien jaar bij dit soccertoernooi betrokken. Eindstcmden: Meisjes: 1. De Werf 12 -punten, 2. Prins Frederik Hendrik 11, 3. De Kreeke 10, 4. De Stelle 1, 5. De Valckeburcht 1 punt, 6. Prins Frederik Hendrik 2 1 punt. Jongens: 1. De Stelle 1 16 pun ten, 2. De Kreeke 12, 3. De Stel le 2 11, 4. Prins Frederik Hen drik 9, 5. De Valckeburcht 6, 6. De Esdoornveste 2, 7. De Werf 2 punten. Een speler van De Stelle 1 uit Philippine snijdt in de Sasse sporthal door de defensie van de Prins Frederik Hendrikschool, op weg naar de 3-0 voor zijn team dat uiteindelijk het kersttoernooi wint. foto Wim Kooyman Jan den Doelder: „De groenvoorziening, de weg- en waterbouw of een medisch centrum. Het zijn bedrijven en het management ervan is gelijk." foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr OOSTBURG - Vijftien jaar gele den verkocht Jan den Doelder (64) zijn vier bedrijven in de groenvoorziening en weg- en wa terbouw om te gaan rentenie ren. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Na een sab batsverlof van tien jaar ging de Axelse zakenman een nieuwe uitdaging aan. Nu is hij direc teur van twee privé-klinieken in Oostburg: het Binkhorst Eye Center en Medisch Centrum Het Zwin. In zijn kantoor op de bovenste verdieping van het Antoniuszie- kenhuis in Oostburg, waar de particuliere kliniek voor oogla- serbehandelingen is gevestigd, doet Den Doelder zelf laconiek over zijn. toch opmerkelijke loop baan. „De groenvoorziening, de weg- en waterbouw of een me disch centrum. Het zijn bedrij ven en het management ervan is gelijk. De kunst is goede men sen aan te trekken en te zox-gen voor een goede sfeer binnen de groep." Zakelijk instict Hij spreekt niet tegen dat enig zakelijk instinct hem niet vreemd is. „Ik ben geboren in de familie van de houtzagerij van mijn grootvader in Axel. Ik zat daar altijd en ben er na mijn middelbare school ook gaan wer ken. We kochten veel bomen in de regio en in die tijd werd de herplantplicht wettelijk gere geld. Iedere boom die je kapte, moest je herplanten en daar zag ik wel muziek in." Anekdote Dus begon Den Doelder met één man in dienst op 24-jarige leef tijd zijn eigen groenvoorzie ningsbedrijfje. Dat deed goede zaken en vijf jaar later richtte de Axelaar zijn blik over de grens. „In de beginperiode was het niet zo gemakkelijk om daar als Nederlander aan werk in die sector te komen", diept hij een anekdote op. „Ik kwam bij de burgemeester van Moerbeke om werk vragen. Die keek eens uit het raam en zag mijn auto staan. 'De spoeling is dun en ik zie dat je met een Nederlandse plaque (kentekenplaat, HdP.) rijdt', zei de burgemeester tegen me. 'Ge zoudt beter met een Bei- se plaque rijden'. Toen heb ik een tweedehandsauto gekocht die geregistreerd stond op het adres van de gemeentesecretaris van Moerbeke. Daarna was het gemakkelijker zakendoen in Vlaanderen", lacht hij fijntjes. Den Doelder breidde zijn activi teiten nadien nog uit door het aannemingsbedrijf Sanderse over te nemen en verder uit te bouwen. In 1989 verkocht hij de aandelen van zijn inmiddels vier bedrijven aan Flolding De Vier Ambachten, de huidige H4A Groep. Hij bleef nog een aantal jaren aan als adviseur en kwam in rustiger vaarwater te recht. „Als je iedereen bij je be drijven zelf hebt aangenomen, komen die medewerkers ook al lemaal met hun privé-proble- men bij je langs. Niet dat ik dat erg vond, integendeel zelfs. Maar onbewust vergt het toch veel van je. Er viel dan ook een grote verantwoording van m'n schouders af." Helemaal stilzitten deed hij na de verkoop van zijn bedrijven niet. „Ik ben toen begonnen met de handel in onroerend goed. Al leen voor vrienden en kennis sen. Publiciteit heb ik daar nooit voor gemaakt." Hoewel hij er wel het regionale nieuws mee haalde, want Den Doelder zocht handel in speciale objec ten. Hij kocht achtereenvolgens de kerk in Spui, de kerk in Zuid- zande en de hervormde kerk in Sas van Gent. Vijf jaar geleden nam zijn leven een wending die hem bracht bij zijn huidige baan. „Zelf heb ik een lensimplantatie gehad en mijn twee dochters lieten zich via de lasermethode behandelen om van hun bril af te geraken. Dat werd gedaan door dokter De Wilde in het ziekenhuis in Gent. Ik kwam zodanig onder de indruk van die methode dat het me niet losliet. En toen ik bij opticien Henno Cysouw uit Terneuzen in de zaak kwam, raakte die ook geïnteresseerd. De ouders van dokter De Wilde zijn mijn buren, en zo hebben Cysouw en ik op een maandag ochtend in Gent een paar laser behandelingen gevolgd." Niche Den Doelder zag onmiddellijk een Zeeuwse markt voor deze medische vinding. „We zaten sa men aan de lunch en ik zei tegen hen: 'er ligt in Zeeuws-Vlaande ren een heel terrein braak, want de mensen zijn aangewezen op Eindhoven of Rotterdam voor deze behandeling.' Ze vroegen mij om de kar te trekken en ik ben me vervolgens in alle facet ten gaan verdiepen. Dat raakte allemaal in een stroomversnel ling met als resultaat dat we tien maanden later hier al ge opend zijn. Met één dag in de week. Ik dacht, dat is leuk voor mij, dat kan ik allemaal nog wel organiseren. Maar het is toch weer uitgemond in een volledige dagtaak. En ik moet zeggen, het is bijzonder dankbaar werk." Calimero Een kroon op dat werk kreeg het Binkhorst Eye Center recen telijk met de toekenning van de BOS-trofee van de ondernemers club Junioi'kamer Zeeuws- Vlaanderen. „Na onze nomina tie dacht ik „Wij zijn maar Cali mero ten opzichte van de ande ren.' Ik had er zeker niet opgere kend dat wij zouden winnen en stond achteraf ook versteld van de vele leuke reacties. Iiet is een mooie opsteker voor al onze me dewerkers." Komend jaar bereikt Den Doel der de pensioengerechtigde leef tijd. „Maar je zult het niet aan me merken. Ik heb nog alle da gen arbeidsvreugde. Mensen die in staking gaan omdat ze ander half uur in de week langer moe ten gaan werken, begrijp ik niet. Moeilijk doen over een kwartier langer werken per dag. Het is van de zotte. Ik heb het nu erg druk, maar ik heb dat no dig. Ik functioneer het beste als ik het druk heb. Ik zal in het har nas sterven." Zeeland Seaports al een extra bedrag heeft vrijgemaakt voor de instandhouding van het Va renscentrum. „Ook de gemeente onderschrijft het belang van de voorziening voor zeelieden en schippers. Of daar extra geld van de gemeente voor nodig is en of we dat vrij kunnen maken, kan ik nu nog niet zeggen." door Jean-Lou de Gucht HULST - Wethouder P. Wee- maes van Financiën ligt niet wakker van een eventuele scha declaim van Hulstenaar K. Blommaert. „Flij is gewoon dom bezig. De raad heeft een recht matig besluit genomen over het pand aan de Beestenmarkt 7." Weemaes voegt eraan toe dat hij niet gediend is van de uitlatin gen van Blommaert. „Laten we het er maar op houden dat dit de laatste stuiptrekkingen van Blommaert zijn. Als hij slim is zoekt hij ergens anders ruimte om een klein restaurantje te be ginnen. Op de plek waar hij dat nu wil, de Beestenmarkt, mag dat volgens het bestemmings plan helemaal niet." Bestemming Blommaert is des duivels over de gang van zaken. Hij wilde een huiskamer-eettentje met 25 stoelen beginnen in zijn ouderlij ke woning aan de Beestenmarkt 7. Met dit idee stapte hij naar wethouder B. Pauwels. De wet houder reageerde enthousiast. Wel moest de bestemming van het woonhuis worden gewijzigd. Maar toen dook ineens een be stemmingsplan binnenstad op, door de raad goedgekeurd op 5 april 1995. In dit bestemmings plan staat dat nieuwe horeca al leen mag op de Grote Markt en omgeving. Het college van B en W zag af van een bestemmings planwijziging van het woon huis. Een nipte meerderheid van de gemeenteraad (elf tegen tien) stemde vorige week voor het col- legebesluit. Burgemeester J.F. Mulder waarschuwde dat ont wikkelingen in het centrum wor den gefrustreerd als daar net buiten plannen met goedkopere pandjes worden getolereerd. Dan ligt leegloop op de loer. En dat is niet handig met het stads vernieuwingsproject De Nieuwe Bierkaai in het vooruitzicht. De WD, Algemeen Belang, Progres sief Hulst, Groot Hontenisse en een deel van Groot Hulst wilden deze beginnende ondernemer wel een kans geven. CDA, PvdA en het andere deel van Groo Hulst durfden het echter m aan. Dat schoot bij Blommag in het verkeerde keelgat. Hiji» schuldigde de coalitie v« machtsmisbruik en haalde f uit naar de PvdA. Hij b digde PvdA-leden die Beestenmarkt wonen ervan z| plan om zeep te hebben gehoi pen. Grof „Dat is allemaal behoorllj grof", zegt PvdA'er Weemae „De PvdA heeft helemaal gt behoefte aan uitbreiding I het bestemmingsplan. Er staa genoeg horecazaken te huur te koop in Hulst. Waarom mi dat dan aan de Beestenmarkt; beuren? De gemeenteraad v: Hulst is duidelijk geweest. Di besluit kan ik desnoods tot b de Raad van State verc Het is allemaal verloren tijd di Blommaert hieraan spend® Als hij het als een probleemziê dat een meerderheid van i raad het collegevoorstel hö overgenomen, moet hij zeifee politieke partij oprichten eni meerderheid zien te halen." Blommaert wijst erop dat het besluit in strijd is met het gelij! heidsbeginsel. Wel een shoai matent in de Van Wae berghestraat en geen klein ra taurant aan de Beestenmarl Weemaes ziet het probleem nie „In het pand in de Van W; sberghestraat was altijd aid tailhandel gevestigd. En c in het pand aan de Beeste markt niet het geval." OOSTBURG - De spiritue kring Guirlande begint vrijd 28 januari een nieuwe reeks El lonie-avonden in het Hervorn Kerkcentrum in Oostburg. Eutonie is de leer van de harm nische spanningstoestand, ofa door middel van het zacht aa spannen van lichaamsspieren! wust worden van jezelf, r ven kan bij Marlies de Smeii telefoonnummer 0117-453993 door Jean-Lou de Gucht SINT JANSTEEN - Voorzitter Jan Pleunis van de voetbalver eniging Steen zegt niets te be grijpen van de opmerkingen van Progressief Hulst dat de boek houding en begroting niet op or de zouden zijn. Pleunis wil bena drukken dat de gemeente niet om een lening gevraagd is. „Het gaat om een garantstelling, en dat is heel wat anders." W Steen vraagt de gemeente ga rant te staan voor een geldle ning van maximaal 150.000 eu ro voor de renovatie en nieuw bouw van een bestuursruimte, kleedruimte en kantine. De nieuwbouw is onlangs geopend. De vereniging kan zonder een le ning bij een geldverstrekker niet alle kosten betalen. Het spaarpotje om de nieuwbouw en de renovatie te betalen, is niet voldoende. Daarom vraagt de vereniging aan de gemeente ga rant te staan voor de geldlening. Pleunis wijst erop dat vragen om een garantstelling iets an ders is dan vragen om een le ning. „Dat misverstand wil ik wel uit de wereld hebben." Progressief Hulst wees er op dat W Steen eerst had moeten ken of er wel genoeg g oor de verbouwing. VV Steen volgens het dagelijks gemeen bestuur van Hulst weliswaar staat aan de rente- en aflossiiij verplichtingen te voldoen, raai er is weinig ruimte om incidenl le tegenvallers te kunnen opva gen. Daarom stelde de gemeei aan VV Steen voor een fini cieel verbeterplan op te steil Pleunis: „En dat is heel waia ders dan het niet op ordez van onze boekhouding en beg ting. Wij zijn inderdaad t goed in staat om de lening ter te betalen. Dat er op een ge; ven moment haast was bijl verlenen van de garantstellii was niet onze schuld. We ht ben de aanvraag al een half ja geleden bij de gemeente inj diend. Daar is het om de een andere reden blijven liggen Wethouder Paul Weemaes i Financiën ziet geen risico in garantstelling. „De vereniging heeft zelf eenb hoorlijk bedrag in de renova en nieuwbouw gestoken, borg is het laatste vangnet H college heeft echter alle vertro wen in de vereniging dat hetz ver niet komt." machinekamer en het voorsc! uit het dok worden g waarna ze in omgekeerde volg de weer worden teruggeplaals Voor die operatie is een ex laag tij noodzakelijk. Dinstë ochtend moest de eerste pogi worden afgeblazen wegens harde wind. De tweede pogJ gistermorgen, kon niet do gaan vanwege een te hoge wali stand. Alles leek erop dat deof ratie gisteravond kon plaatsv den. Maar het voorschip instabiel en maakte enigst slagzij, „We weten niet prfl de oorzaak ervan en daan kunnen we geen enkel risicoi men", aldus P. Noordijk d Schelde Marinebouw. Een vierde poging volgt M schijnlijk over vier wekend dan is het weer extra laag* ter. Het afblazen van de opa tie heeft geen gevolgen voor bouwschema. Over andert jaar moet het schip wordenü geleverd. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Schelde Marine bouw heeft gisteravond een om vangrijke operatie voor de der de keer deze week moeten afbla zen. Het gaat om het in de juiste volg orde varen van de drie delen van de Johan de Witt: het twee de Landing Platform Doek (LPD-2) waaraan Schelde Mari nebouw werkt in het overdekte dok op Vlissingen-Oost. Het voor- en achterschip zijn ge bouwd op de werf van Damen. Shipyards in Roemenië; de ma chinekamer bij Schelde Marine bouw in Vlissingen. Het voor- en achterschip zijn in Roemenië aan elkaar gelast en begin de cember verscheept naar Vlissin gen, waar de delen van elkaar zijn gehaald. Om het schip af te kunnen bouwen, moeten de drie delen eerst in de juiste volgorde worden gelegd. Eerst moeten de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40