Cp Aanpak hufters op straat op de lange baan geschoven 2D A staat open voor erlengen Irak-missie Fileleed steeg dit jaar Verhuizing Spaarne Ziekenhuis verloopt vlekkeloos Oudjaar populair bij allochtonen Fototentoonstelling over Bernhard Trainingsvluchten taboe Zwollenaar steelt 150 fietsen Monument verkeersslachtoffers Zorg dat je niet teveel premie betaalt. iiurwerkwinkel ervallen Campagne om Nederland beter te maken vindt gehoor amermeerderheid is voor langer verblijf Hanzespoorlijn krijgt ruim baan Vrom schrapt eenderde van de regelingen mm HOOFDDORP - Een patiënt wordt in Hoofddorp uitgeladen uit een vrachtwagen. De verhuizing van 107 patiënten van het Spaarne Ziekenhuis in Haarlem en Heem stede naar de nieuwbouw in Hoofddorp is gisteren zonder problemen verlopen. De laatste patiënt werd ruim een uur voor het geplande eindtijdstip van 14.00 uur met politiesirenes en onder luid gejuich van het ziekenhuispersoneel ingehaald. De grootscheepse verhuisoperatie begon gisterochtend om half vijf. De patiënten wer den vervoerd met verhuiswagens, die van alle noodzakelijke apparatuur waren voorzien. foto David van Dam/ANP donderdag 30 december 2004 DEN HAAG - Oud en nieuw is onder Turken, Marokka nen, Surinamers en Antillianen het populairste december- feest. Van de Turken en Marokkanen vierde vorig jaar de helft de jaarwisseling, bij Surinamers en Antillianen was dat 85 procent. Dat blijkt uit onderzoek onder ruim 22.000 mensen. Zo'n 85 procent van de Surinamers en Antillianen vierde kerst en bijna de helft sinterklaas. Turken en Marokkanen die sinterklaas vieren, zijn veelal jonge gezinnen van de twee de generatie. ANP DEN HAAG - Prins Willem-Alexander opent 26 januari in het Verzetsmuseum in Amsterdam een tentoonstelling met foto's die prins Bernhard in de Tweede Wereldoorlog maakte. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat gisteren la ten weten. De platen zijn afkomstig uit het archief van de deze maand overleden prins. Willem-Alexander zal het eerste exemplaar van het foto boek over het archief in ontvangst nemen. De expositie is van 27 januari tot en met 17 april te zien. ANP ROTTERDAM - Trainings- en oefenvluchten met ver keersvliegtuigen zijn vanaf 1 januari niet meer op Rotter dam Airport toegestaan. Dat heeft de gemeente gisteren bekendgemaakt na maandenlange onderhandelingen met de luchthaven en luchtvaartmaatschappijen. De gemeente heeft het besluit genomen na klachten van omwonenden over geluidsoverlast. „Vooral gedurende de zomermaanden, wanneer mensen in de tuin zitten, leid den de overvliegende machines die naderingen op en starts vanaf Rotterdam Airport oefenden, met enige regel maat tot klachten", aldus wethouder W. van Sluis. ANP ZWOLLE - De politie heeft een 29-jarige Zwollenaar aan gehouden die sinds begin dit jaar 150 fietsen zou hebben gestolen. De tweewielers verkocht hij door aan helers in Friesland, aldus de politie gisteren. Begin dit jaar constateerde de politie een toename van het aantal diefstallen in Zwolle-Zuid. Door onder meer met camera's plekken in de gaten te houden, wist de poli tie de man aan te houden. Bij de verdachte thuis trof de politie zeventig fietsen aan. Minstens 27 zijn in Zwolle ontvreemd. Inmiddels zijn drie medeverdachten en twee helers gehoord over de zaak. ANP ZEEWOLDE - Zeewolde krijgt een monument voor ver keersslachtoffers. Plet idee kwam vanuit de bevolking. Het Flevolandse dorp kreeg in oktober een schok te ver werken, toen zes jongeren uit de plaats omkwamen door twee ongevallen kort na elkaar. Secretaresse S. de Kroes van de landelijke Vereniging Ver keersslachtoffers kent zeker drie gemeenten die Zeewolde al voor gingen. In Rotterdam en Wassenaar staan al monu menten. Nuenen krijgt vermoedelijk vanaf april een spe ciale herdenkingsplek. Een officieel nationaal monument is volgens De Kroes voorlopig niet haalbaar. ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Nederland heeft dit jaar weer vaker en langer in de file gestaan. De totale file- druk (lengte en duur) nam ten opzichte van 2003 vooral toe door het slechte weer (met 11 procent). Files door ongevallen en wegwerkzaamheden zijn daarentegen gedaald. Dat heeft het ministerie van Ver keer gisteren bekendgemaakt. De combinatie van veel verkeer en slecht weer veroorzaakte een aantal zeer drukke filedagen. De tien drukste dagen van 2004 zijn verantwoordelijk voor 75 procent van de filetoename. Het knooppunt Everdingen op de A2 bezorgde net als in 2003 de meeste fileoverlast. Vooral in november slibden de wegen dicht. Door het slechte weer wa ren er in deze maand 35 procent meer files dan normaal. Ook de gladde snelwegen in de Randstad zorgden voor veel overlast. GPD €36,35 per maand nominale premie 30-,SO en a.mvulienöe verzekering 5.45 individuele particuliere premie slechts 5,8% stijging bij een stijging van maar liefst 10% bij andere zorgverzekeraars Slechts 36,35 per maand. Voor dit bedrag bent u bij CZ al zeer compleet ziekenfondsverzekerd, inclusief een aanvullende verzekering. Dat is een stuk voordeliger dan bij de meeste zorgverzekeraars. Verder stijgen de individuele particuliere premies bij veel andere zorgverzekeraars maar liefst met 10% (bron: lndepender.nl). Bij CZ bent u met een stijging van slechts 5,8% veel beter uit. Kortom: 4,2% minder dan bij de meeste andere zorgverzekeraars. En dat voelt een stuk prettiger in uw portemonnee. Ga nu voor de beste offerte naar www.cz.nl Zorg kan altijd beter. STERHOUT - Twee mannen ben gisterochtend vroeg de werkwinkel in Oosterhout vallen. dwongen onder bedreiging een vuurwapen de bedrijfs- ér en diens twee kinderen respectievelijk 10 en 11 jaar luis te openen. De twee gin- er met onbekend geldbe- vandoor'. verkoop is ondanks de over- ioorgegaan. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vier bezorgde Ne derlanders beginnen vandaag een campagne om Nederland 'veiliger, beter, leefbaarder en perspectiefvoller' te maken. Een aantal maatschappelijke or ganisaties, waaronder Vluchte lingenwerk, Novib, het Neder landse Rode Kruis, de Neder landse Moslimraad en de vak bonden CNV en FNV staan posi tief tegenover het initiatief of hebben hun steun uitgesproken. Dat heeft een woordvoerster van de campagne 'Nederland. Niet kapot te krijgen.' gisteren gezegd. De aanleiding is de moord op filmmaker Theo van Gogh en de onrust die daarop in Nederland ontstond. De campagne, die be gint met een paginagrote adver tentie in de dagbladen, is be doeld om 'iedereen ertoe te be wegen zelf iets te veranderen in de manier waarop we met el kaar omgaan', staat te lezen op de bijbehorende website (www. nederlandnietkapottekrij - gen.nl). Wie de initiatiefnemers zijn, wilde de woordvoerster nog niet zeggen. De namen van deze 'gewone Nederlanders', die werkzaam zijn in allerlei branches, doen er volgens haar niet toe, het gaat om de campag ne. De initiatiefnemers menen dat er grote behoefte is aan nieu we inspiratie 'die niet alleen mensen bindt, maar ook uit daagt om zelf initiatieven te ne men' om iets te doen aan de ei gen leefomgeving. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De aanpak van overlast door hondenpoep, van dalisme, slraatlawaai en graffiti is opnieuw op de lange baan ge schoven. Kabinet en Tweede Ka mer zijn er niet in geslaagd de gemeenten vanaf 1 januari nieu we bevoegdheden te geven voor de bestrijding van hufterig ge drag. Het opleggen van bestuurlijke boetes door stadswachten zal nu op zijn vroegst per 2006 moge lijk worden. Het getalm met het wetsont werp 'algemene wet bestuurs recht' heeft tot grote irritatie bij de betrokken gemeenten geleid. Zij rekenden aanvankelijk op in voering een jaar geleden en wor den nu wederom met uitstel ge confronteerd. „Wij hebben voor uitlopend op deze wet al zestig controleurs aangenomen, maar zij kunnen straks geen bekeurin gen uitschrijven", aldus de Haagse wethouder W. Stolte. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken, dat sinds DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft alle bezwaren tegen tra- cébesluiten voor de Hanzespoor lijn lussen Lelystad en Zwolle van tafel geveegd. Ook de be zwaren tegen de benodigde ont heffingen van de Flora- en Fau nawet zijn verworpen. Hiermee heeft het bestuursrechtscollege het groene licht gegeven voor de aanleg van de Hanzelijn. De spoorlijn tussen Lelystad en Zwolle komt rond 2013 gereed en verbetert het goederen- en personenvervoer per spoor tus sen de Randstad en het oosten en noorden van Nederland. De uitspraken zijn een tegenval ler voor omwonenden, bedrijven en milieuorganisaties. ANP toezicht. En de opbrengsten er van gaan naar de Staat. „Wij draaien op voor de kosten én moeten de inkomsten afstaan", vat een woordvoerder samen. Apeldoorn heeft eveneens haast. „De gemeente heeft legio men sen in dienst die nu min of meer met oogkleppen op door de stra ten lopen", reageert een gemeen tewoordvoerder. „Laat je hen de boetes uitdelen, dan zijn er in eens veel meer ogen en oren in de gemeente, wat de veiligheid ten goede komt." De Tweede Kamer begint haar geduld te verliezen. „We mogen al blij zijn als het per 1 januari 2006 geregeld is", aldus WD-Kamerlid Luchtenveld. Het parlement is er nog niet ge rust op dat de uiteindelijke wet bestuurlijke boetes de gemeen ten voldoende armslag zal ge ven. „Wat er nu in de pijplijn zit, is nog veel te mager", meent de WD'er. „Het ministerie van Justitie wil het uitdelen van boe tes niet uit handen geven aan ge meenteambtenaren. Er woedt een heuse stammenstrijd op de achtergrond." GPD DEN HAAG - Minister Dekker (Vrom) heeft een einde gemaakt aan 170 regelingen die niet meer worden gebruikt. Door deze regelingen te schrap pen, wil zij het gemakkelijker maken voor burgers en bedrij ven om regels te vinden die zij wel nodig hebben. Haar ministerie heeft dat giste ren naar buiten gebracht. De x-egelingen die zijn geschrapt waren vooral van tijdelijke aard, zoals subsidieplafonds, vrijstellingen of commissies die een beperkte periode van kracht waren. Er waren ongeveer 450 regelingen. ANP onze redactie binnenland (HAAG - Het CDA heeft de ivoor verlenging van de Ne- andse missie in Irak verder igezet. In een interview het weekblad Elsevier zegt (-fractievoorzitter Verha- dat 'we een langer verblijf ak moeten openhouden'. ster Kamp van Defensie Ie 1350 Nederlandse militai- in maart volgend jaar laten rekken. Nederland mag pas weg als er eenduidig ge- is, aldus Verhagen. Verlen- ivan de missie zou volgens DA'er bovendien goed zijn de betrekkingen tussen de migde Staten en Europa. 1 is dus niet het moment om aar onze biezen te pakken." Ier hield het CDA alleen een enging van een paar weken mogelijk. g recht (merikanen voeren een stevi- obby om Nederland te bewe- langer te blijven in de pro- je Al Muthanna. Coalitiege- IVVD is al langer voorstan- van een langer verblijf in De kleinste coalitiepartij voelt niets voor verlenging, geldt ook voor oppositiepar- t als de PvdA. „Het kabinet t zijn rug recht houden en maart onze militairen daar lalen", zegt D66-Kamerlid ker i blijft een Kamermeerder- voor verlenging van de mis- mogelijk omdat ook de SGP ie ChristenUnie zich er nog' Ier zouden kunnen scharen. „Wij stonden altijd al kritisch te genover een abrupt einde van de missie", zei SGP-Kamerlid Van der Staaij gisteren. De Christen- Unie is voorzichtiger. „Er kun nen omstandigheden zijn om langer te blijven", meldde een woordvoerder. Ook oppositiepartij LPF kan de doorslag geven. De partij stond eerder niet te springen om de missie te verlengen, maar paste haar standpunt in het laatste de bat voor het kerstreces aan. Het grootste deel van de manschap pen kan naar Nederland terug keren, maar LPF-Kamerlid Her ben wil wel de mogelijkheid openhouden dat Nederlandse militairen blijven voor onder steuning van Iraakse eenheden en hulp bij de wederopbouw. „Door terugtrekking van het ba taljon kan de inzet van twaalf honderd worden teruggebracht naar vierhonderd man", zei Her ben gisteren. Voorzitter W. van den Burg van de FNV-vakbond voor defensiepersoneel AFMP constateert dat de 'verfoeide twijfel weer gezaaid is'. Zijn vakbond hekelt de onzekerheid die steeds rond het einde van de militaire missie wordt opgeroe pen. „Minister Kamp was eerst heel stellig in zijn mededeling dat de missie in maart zou eindi gen. Nu zijn er de nodige barst jes." ANP (Advertentie) 2002 werkt aan een wet voor in voering van bestuurlijke boetes, is de datum van 1 januari we gens juridische haken en ogen niet gehaald. Een jaar eerder voerde minister Remkes precies hetzelfde v argument aan. „De wet kan dit voorjaar naar de Tweede Kamer worden ge stuurd, dan moet het voor 1 ja nuari 2006 geregeld zijn", be zweert een woordvoerder van Remkes nu. Tokkie-overlast Vrijwel de gehele Tweede Ka mer heeft er bij het kabinet meermalen op aangedrongen grote haast te maken met de wet op bestuurlijke boetes. Dankzij die wet kunnen gewone ambte naren zoals stadswachten optre den tegen 'Tokkie-overlast', zo als het met de brommer over de stoep scheuren, hondenpoep of het op straat smijten van huis vuil. De politie komt aan dit soort taken amper toe. Het is de bedoeling dat het salaris van de toezichthouders uit de boetes zelf gefinancierd wordt, waar door de gemeentebelastingen niet verhoogd hoeven te wor den. Ei van Columbus Wethouder Stolte: „Het is het ei van Columbus, maar wij wach ten er nog steeds op. Terwijl uit onze stadsenquêtes 'elke keer weer blijkt dat de gewone bur gers zich het meest ergeren aan hondenpoep en straatvuil. Waar om moet dat dan allemaal zo lang duren?" Ook de gemeente Haarlem, dat het getouwtrek op rijksniveau volgens een woordvoerder 'op gepaste afstand' gadeslaat, wil zo snel mogelijk zelf boetes gaan innen. In Haarlem mogen speciale toezichthouders welis waar boetes uitdelen voor over tredingen als fout parkeren of door rood licht rijden, maar dat gebeurt onder volledig politie- (Advertentie) "WEET JE- WAT- kuM DAN Ou P EK/ NIEUW GEZEL U(i li Ij OAJ5 VI EYZEh-/ (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3