rriniteit achterstandswijk zorg PZC Identificeren voor de veiligheid Vernieuwing recreatiebedrijven langs kust loont Trfl Raadsleden Terneuzen moeten gewoon fatsoen tonen tiket levert Terneuzense wijk extra geld voor huisartsen en projecten op uilbeurs in orgcentrum erneuzen Hennepkweker half jaar gevangenis in Kerststallen Stekene trekken voh LPV wil containers in Singel Verslaafde winkeldief weer cel in Brand gesticht in Vlissingen agenda Dia-klankbeeld Tel. 0115-695555 THEATERAGENDA weekl 30 dec.-6 jan. Wij wensen u een inspirerend 2005! www.scheldetheater.nl donderdag 30 december 2004 I KNEUZEN - De Terneuzense dsleden moeten fatsoenlijke jerlinge omgangsvormen han- ien zich aan afspraken hou- Als de bestuurders dat ad- ter harte nemen, is het hand van vergaderdiscipline t zo moeilijk meer. stelt de SGP-fractie naar aanleiding van de oproep van de PvdA voor een strakkere verga derdiscipline tijdens commissie- en raadsvergaderingen. Raads- discipline houdt direct verband met de vergadercultuur en de in zichtelijkheid van het bestuur, benadrukt fractievoorzitter C. van Burg van de Staatkundig Gereformeerde Partij. „Een ver gadercultuur wordt gevormd door onderlinge omgangsvor men en transparantie van be stuur heeft alles te maken met het zich houden aan afspraken", schrijft Van Burg in een 'drin gende reactie' op uitlatingen van collega-raadsleden. De SGP'er wrijft andere fracties onder de neus dat zij afspraken uit het raadsprogramma te mak kelijk vergeten. Er is destijds af gesproken dat Terneuzen een uitsterfbeleid voor gokgelegen heden voert. Een Holland Casi no mag een andere uitstraling hebben dan een automatenhal, het blijft een gokgelegenheid. En dus valt vestiging van zo'n casino onder de afspraken voor de lopende raadsperiode, be toogt Van Burg. Pas tijdens de verkiezingscampagne voor de nieuwe raad in 2006 kunnen par tijen een andere koers varen, om dat dan weer een nieuw raads programma moet worden vastge steld, aldus de SGP-filosofie. ar Florence Imandt KNEUZEN - De Terneuzen- «ijk Triniteit geldt vanaf 1 ja- iri 2005 als achterstandswijk het om huisartsenzorg gaat. betekent dat huisartsen in wijk meer geld per patiënt gen. Ook komt er geld he fbaar voor projecten om de Kerstand te bestrijden. antwoordelijk voor de aan- nng van Triniteit is het Colle- ran Tarieven in de Gezond- Iszorg (CTG). aanwijzen gebeurt elke vier aan de hand van vier crite- gemiddeld besteedbaar inko- percentage niet-westerse ochtonen, percentage uitke- gsgerechtigden en aantal wo gen. eer geld isartsen die in een achter- ndswijk werken, krijgen van zorgverzekeraar meer geld patiënt (84 euro in plaats ,77 euro op jaarbasis) omdat meer tijd aan een consult ijtzijn. ast de extra patiëntenvergoe- g komt er ook geld beschik- irvoor projecten waarmee de Kerstanden bestreden kun- worden. Daarbij kan ge- ;ht worden aan bijvoorbeeld bndheidsvoorlichting aan itenlandse vrouwen. srijking heel Nederland zijn er bij de igste herijking 185 buurten igewezen als achterstandsge- fd, alleen al in Amsterdam en Iterdam elk ongeveer 25. In 185 buurten tezamen wonen i mensen, van wie zo'n htig procent ziekenfondspa- KNEUZEN - In zorgcentrum thtendieke in Terneuzen rdt zaterdag 8 januari een ile ruilbeurs gehouden. idelaren uit Nederland en !gie bemannen totaal ruim tig meter tafels. Zij presente onder meer verzamelingen Izegels, munten, ansichtkaar- telefoonkaarten, Euro mun- en poststukken. Er is ook mini-postzegelexpositie sterrenkundigen. Voor de gd is er 's morgens om 11.30 reen veiling, 's Middags wor- ;er om 15.00 uur ruim hon dvijftig kavels geveild. De beurs is geopend van 10.00 17.00 uur. lezorgklachten: 600-0231231 maandag t/m vrijdag ge- lurende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur ed actie IEEUWS-VLA AN DEREN tillem Alexanderlaan 45 bstbus 145 1530 AC terneuzen 0115-645769 fax:0115-645742 •mail: redtern@pzc.nl bnny van Gremberghe chef) I/out Bareman laymond de Frel fené Hoonhorst Jené van Stee ■ts Bakker (sport) Budeloo 16 wtbus 62 AB hulst el: (0114)372776 ax: (0114)372771 e-mail: redhulst@pzc.nl 'heila van Doorsselaer :entrale redactie Itationspark 28 'ostbus 31 *460 AA goes el: (0113)315500 fax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl INTERNET <Ww.pzc.nl •mail: web@pzc.nl tiënt is. In totaal kost de lande lijke achterstandsregeling huis artsenzorg ongeveer tien mil joen euro Bij de gemeente Terneuzen wordt verbaasd gereageerd. Woordvoerder Dirk Timmers: „Wij hebben voor die wijk een landelijke prijs gekregen vanwe ge de geslaagde herstructure ring. Van een lage sociaal-econo mische status is volgens ons geen sprake meer. Misschien is het aanwijzen gebeurd op grond van nïet-actuele gegevens." De huisartsenvereniging was gis teren nog niet op de hoogte van de aanwijzing en kon nog niks zeggen over eventuele projecten die van de grond komen. ■BKr' m Vanaf 1 januari moet iedereen vanaf veertien jaar een identiteitsbewijs op zak hebben. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Hoe heet u? Kunt u dat even bewijzen met een identiteitskaart, paspoort of rijbewijs? Niet? Dan krijgt u een boete van vijftig euro. Betaalt u contant of per acceptgiro? Bovenstaande is een denkbeeldig voor beeld van hoe het er vanaf 1 januari op straat aan toe zou kunnen gaan. Op nieuwjaarsdag gaat namelijk de uitbrei ding van de landelijke identificatie plicht in Dat betekent dat iedereen in Nederland vanaf veertien jaar op elk ge vraagd moment moet kunnen aantonen dat zijn of haar gezicht wel degelijk bij zijn of haar naam hoort. De aanscher ping van de identificatieregel is be doeld om de veiligheid te vergroten. Wie zich niet kan legitimeren op het mo ment dat agenten het verlangen, ris keert een boete van vijftig euro. Pas- poortloze jongeren tussen veertien en zestien jaar mogen volstaan met de helft van dat bedrag. Of de jongelui zich iets aantrekken van de nieuwe regel? Niet echt, als we de be richten uit de grote steden in Nederland mogen geloven. De gemeente Den Haag heeft bijvoorbeeld nog 6500 jongeren die geen identiteitsbewijs of paspoort bezitten. Dat aantal zal voor de jaarwis seling nauwelijks meer veranderen, want een aanvraag resulteert gemid deld na één werkweek in de afgifte van een persoonlijk document. Een vergelijking tussen de Zeeuwse ge meenten levert schommelende taferelen op. In Middelburg is veertig procent van de jongeren voorzien van een identi teitskaart, in Goes ligt het percentage op zestig procent en in Veere en Terneu zen heeft ongeveer negentig procent een pas in bezit. Begin december telde de gemeente Ter neuzen nog een kleine 249 jongeren in de leeftijd tot achttien jaar die geen legi timatiebewijs hadden. Een gemeentelij ke brief ter attentie later zijn dat er vol gens woordvoerder Dirk Timmers nog 170. „Ik kan niet precies nagaan hoe veel aanvragen er nog in behandeling zijn, maar de brief heeft dus zeker ef fect gehad. Wij veronderstellen dat veel jongeren tot het allerlaatste moment wachten met een aanvraag. Nu is het dus te laat. Er zijn overigens geen aan vragen voor spoedprocedures binnenge komen." Steekproef Het gros van de Terneuzense jongeren beschikt dus over een persoonsgebon den papiertje, maar dat betekent nog niet dat iedereen het ook op zak heeft, zo blijkt uit een steekproef in het win kelcentrum van de havenstad. „Nee, ik heb dat ding niet bij me. Daar krijg ik nu toch nog geen boete voor?", vraagt Mirjam Dieleman (19) uit Terneuzen zich af. „Op zich vind ik de identificatie plicht wel een goede zaak. Zeker met het oog op de uitgaanswereld. Er ge- foto Wim Kooyman beurt hier niet zoveel als in de Rand stad, maar stel dat je problemen krijgt tijdens het uitgaan. Dan is het toch han dig dat je kunt aantonen wie je bent." Haar vriendin Jisca Docters heeft haar paspoort tijdens het winkelen wel bij de hand. „Maar dat is echt toeval. Het zit in mijn portemonnee en die heb ik lang niet altijd op zak." Temeuzenaar Folker Balk (17) is hele maal niet op de hoogte van de nieuwe regels. „Nou ja, maakt niet uit. Ik heb mijn identiteitsbewijs toch altijd bij. Dat doe ik uit gewoonte, ook wel voor de zekerheid. Ik vind het uit veiligheids overwegingen wel een goede zaak dat het verplicht wordt." De veertienjarige Niels Heijens uit Axel spoedde zich een paar weken geleden op verzoek van zijn ouders naar het ge meentehuis. Sinds twee dagen huist het bewijs in zijn portemonnee. De plicht laat hem koud, net als zijn maat en plaatsgenoot Mei vin Witte (16) er niets om geeft. „Sinds ik mijn brommercertificaat heb, zit dat ding bij mijn overige papieren gevoegd." door René van Stee SLUIS - De recreatiesector in West-Zeeuws-Vlaanderen is op de goede weg om de kwaliteit van de toeristische bedrijven te verbeteren. Dat zegt A. Boom- ert, lid van de Gebiedscommis- sie West-Zeeuws-Vlaanderen na mens de Recron (recreatie-on dernemers). In plaatsen als Breskens, Groe- de, Retranchement en Cadzand staan uitbreidingsplannen van in totaal vijftig tot tachtig hecta re op de rol. De kwaliteitsslag wordt onder meer gemaakt dankzij het vergroten van stand plaatsen, de landschappelijke in passing van vakantieparken en de verplaatsing van slecht gele gen bedrijven. Boomert: „Verder is van groot belang dat de betrokken bedrij ven, bi] uitbreiding in hectares, verplicht zijn te investeren in landschaps- en natuurontwikke ling. Iedere hectare nieuwe be drijvigheid levert twee hectare nieuwe recreatienatuur op. Ook daardoor krijgt de ruimtelijke kwaliteit een belangrijke duw in de rug". De recreatiebedrijven mogen uit breiden op basis van de uit gangspunten van het gebieds- plan Natuurlijk Vitaal, bedoeld om de sociaal-economische en recreatieve toekomst van West Zeeuws-Vlaanderen veilig te stellen. Tot en met 2018, de loop tijd van het gebiedsplan, is het de bedoeling dat de recreatie-on dernemers ongeveer 165 hectare uitbreiden. Hierdoor kan zo'n driehonderd hectare recreatiena tuur kan worden aangelegd. De grond wordt grotendeels ont trokken aan de landbouwsector. In de eerste twee modules van Natuurlijk Vitaal (looptijd tot en met 2009) is meer dan hon derd hectare nieuwe recreatiena tuur en vijftig hectare uitbrei ding en verbetering van ver- blijfsrecreatiebedrijven vastge- legd. Tempo In dit tempo wordt de doelstel ling van driehonderd hectare re creatienatuur in Natuurlijk Vi taal volgens Boomert dan ook ruimschoots gehaald. Zodra de eerste initiatiefnemers aan de slag kunnen, verwacht hij zelfs dat de ontwikkelingen in een stroomversnelling geraken. „Col lega-ondernemers kunnen in fei te niet achterblijven. Want als zij de broodnodige kwaliteits- slag niet maken - en daardoor gasten mislopen - missen zij de boot." Boomert noemt het verder van belang dat de ondernemers af doende inspelen op de ontwikke lingen rond de kustversterking die tussen Het Zwin en Bres kens op stapel staat. De studie naar deze zogenaamde zwakke schakels in de kust moet in 2006 zijn afgerond. Behalve bij Cad zand en Breskens wordt de voor keur gegeven aan landinwaartse versterking. „Bij die landin waartse versterking ontstaan mogelijkheden voor binnendijk- se recreatie, inclusief landschap- door Aector Dooms MIDDELBURG - Een negentien jarige inwoner van Koewacht wilde gisteren in Middelburg he lemaal niets zeggen over zijn rol bij een professionele hennep kwekerij in Terneuzen. De man beriep zich op zijn zwijgplicht, maar dat pakte in zijn nadeel uit. Politierechter M. Klarenbeek legde de verdachte een half jaar gevangenisstraf op. Daarnaast moet hij Delta 8800 euro beta lend, de rekening voor het ille gaal aftappen van stroom. Ten tijde van de inval woonde de man aan de Nieuwediep- straat in Terneuzen, Daar ont dekte de politie 334 hennepplan ten, toen de politie op 4 septem ber vanwege een lekkage inbrak in de woning. Over de huis- kweek legde de man wel een be kentenis af, maar hij zweeg over de loods aan de Finlandweg in Terneuzen, waar de politie na een tip van een buurtbewoner de verdachte op heterdaad be trapte bij de verzorging van 1598 wietplanten. Alles wees op een professioneel opgezette kwe kerij. Volgens officier van justitie H. den Hartog kon het haast niet anders of er waren nog anderen bij de hennepteelt betrokken. Zo stond het busje van de huur- STEKENE (B) - Voor steeds meer wandelaars, fietsen automobilisten gelden de buitenkerststallen in de zo£^ naamde Kiekenhaagwijk in het Belgische grensdorp Stiy kene als echte attractie. Vijf jaar geleden kwam een de. tigtal bewoners hier op bescheiden wijze met een kerst' stal naar buiten. Beeldengroepen en stalletjes van allerlei materiaal en in diverse uitvoeringen trekken in deze perio de dagelijks tientallen kijkers. Een lid van het plaatselij ke feestcomité, woonachtig in deze wijk, kwam tijdens een bewonersbijeenkomst met het idee van deze kerststal lenroute. Inmiddels dragen honderdveertig van de hon derdzestig woningen hun steentje bij aan de kerststallen route. De huizen waar geen stalletje of beeldengroep voor de gevel of in de tuin staat omlijsten het festijn wel met een verlichte ster. De sfeervolle actie in de betrokken stra ten de Kiekenhaag, Nachtegaalstraat en Ketelaarsgras- straat loop nog tot en met zaterdag 8 januari. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlissingen (LPV) wil dat ook in de Singel het huisvuil ondergronds wordt opge slagen. Aan de even kant van de Singel zijn veel bovenwo ningen te vinden. Zij hebben vaak geen schuur of een an dere plek waar zij hun huisvuil kunnen neerzetten. De be woners kunnen hun zakken alleen kwijt op het balkon. Vooral in de zomer is dat geen pretje. De LPV wil dat het college serieus kijkt naar het probleem. Mocht het niet lukken om op korte termijn ondergrondse containers te plaatsen, dan is het volgens Hirdes misschien ook moge lijk om in de zomer wat vaker het afval op te halen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 34-jarige Vlissinger veroordeeld tot vijf we ken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk. De man, alcoholist sinds zijn zeventiende, heeft dagelijks vier flessen port en tien halve liters bier nodig. De man werd op 3 december in Vlissingen opgepakt voor het ste len van een aantal blikjes bier bij de supermarkt. Nog maar net weer op vrije voeten, kon hij geen weerstand bie den aan twee flessen jenever. Het personeel van de slijte rij zette de achtervolging in, de man vluchtte een parkeer garage in waar hij de flessen weggooide. Op zijn vlucht kwam hij ten val. De politie hield hem aan en en zette hem vast. De Vlissinger, die op straat leeft, vertelde be reid te zijn om antabus te slikken om van zijn verslaving af te geraken. Hij moet zich onder toezicht van de reclas sering stellen, ook als hij wordt opgenomen in afkickcen trum De Reilof. De man komt morgen (oudejaarsdag) vrij, omdat hij dan de gevangenisstraf in voorarrest heeft uit gezeten. VLISSINGEN - In de Meidoornlaan in Vlissingen is brand gesticht in een koelkast die in een portiek geplaatst was. De brandweer heeft de brand weten te blussen. De eigenaar van de oude koelkast had het apparaat 's och tends om negen uur alvast buitengezet, omdat het zou worden opgehaald. Om kwart over vier 's middags werd ontdekt dat de vlammen uit het afgedankte apparaat sloe gen. Door de bi^andstichting is de gevel van de woning ge blakerd. Het is niet bekend hoe groot de totale schade i§. I STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.30 uur: Zangkoor; De Halle, 13.45 uur: Eindejaarsbingo, CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden, GROEDE Lutherse Kerk, Tentoonstel ling keramiek en schilderijen met om 15.00 uur kerstvertelling; HEIKANT t Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 20.00 uur: Vertelavond in streektaal; Catharinakerk, 14.00-17.00 uur: Exposi tie kerststallen, - groepen; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO bridge; 9,30 uur: Bil|arten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soosmiddag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-) hartpatiënten; De Lieve, 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; ST.JANSTEEN De Warande. 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Repetitie to neel; TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Eu charistieviering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo, VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30-17.00 uur: KBO kaarten en bingo. TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse en Noord-Belgische af deling van Groei Bloei houdt op dinsdag 18 januari in de kan tine van reïntegratiebedrijf Dethon aan de Mr. F.J. Haar- manvveg in Terneuzen een dia-klankbeeldpresentatie. Rotterdammer Jan van der Vlies combineert dia's met klassieke muziek. Voor de pauze wordt de lente belicht. Beelden van De Keukenhof worden ondersteund door sfeermuziek van Schubert. Na de onderbreking volgt de korte voorstelling met als titel Een jaar tussen de varens. Aan vang 19.30 uur (Advertentie) pelijke ontwikkeling. In dat ge val is geld met geld te maken, want naast de ondernemers doet ook het Rijk een duit in het zak je. Het belang van de kustver sterking overstijgt bovendien de landsgrenzen. Hopelijk slaagt een inventieve politicus er dan ook in om Europees geld uit Brussel in beweging te krijgen." der van de loods bij de loods ge parkeerd. „De huurder houdt zich van de domme en de ver dachte wil niets kwijt over zijn relatie met hem." Gezien de star re houding van de Koewachte naar bleef er voor de officier niets anders over er vanuit te gaan dat hij in zijn eentje verant woordelijk is geweest voor de kwekerij. De politierechter nam het de man kwalijk dat hij na de inval in zijn woning is blijven doorgaan met de hennepteelt. Hij hield hem verantwoordelijk voor beide hennepkwekerijen. „Door te zwijgen riskeert u een hogere gevangenisstraf." Klaren beek vond de eis van de officier passend en vonniste conform. Donderdag 50 december 14.00 u. en 17.00 u. PIPPI LANGKOUS Y Woensdag 5 januari 19.00 u. Balletgezelschap van de Staatsopera van Tatarstan SLEEPING BEAUTY Openingstijden kantoor f tijdens de kerstvakantie ma. t/m vr. 10.00 -12.00 u. Westkolkstraat 16 4531 AW Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39