aravans Duinpolder wijken •ze >ZC Haast met aanschaf identiteitskaart De Pul viert zijn dertigste verjaardag Gesprek over huisvesting statushouders 13 emeente bereikt akkoord met meeste eigenaren ieuwjaarsfeest Ouddorp eceptie Kettingbotsing op A58 Vernieling aan auto in Zierikzee Schip nog niet compleet Springplank wint korfbaltoernooi Anbo-middag in Haamstede agenda donderdag 30 december 2004 yPiet Kleemans IGH-HAAMSTEDE - De ca- ans in duingebied Duinpol- hebben hun langste tijd ge- De gemeente Schou- -Duiveland heeft overeen- nming bereikt met het mee deel van de (particuliere) ei- aren van de caravans voor op of verplaatsing van hun biele vakantieonderkomen. caravans in de Duinpolder icte provincie Zeeland en de :eente Schouwen-Duiveland ieel lang een doorn in het Delen van het overgangsge- q tussen duin en strand wer- ;in de jaren zestig van de vo- :eeuw verkocht aan particu- ien die er vervolgens hun ca- neerzetten. Toenmalig gemeester van Haamstede kheer Roëll vond het maar 5, maar slaagde er niet in de jvans weg te krijgen. Later jemam de inmiddels ook al feheven gemeente Wester- ouwen een nieuwe poging, ar ook deze strandde. is 1996 probeert de provin- samen met de gemeente ïouwen-Duiveland de cara- 3 weg te krijgen uit het na- igebied en nu zit er eindelijk otin de zaak. lieke kans akzij Coastal Tuning, een Eu roproject voor kustzonebe- kan de Duinpolder nu in ie- geval voor een fors deel van jewenste recreatie worden ;daan. Dit tot grote vreugde het dagelijks gemeentebe- Rir van Schouwen-Duiveland spreekt van 'een unieke as'. Kort samengevat voorziet project in verplaatsing of op van circa zeventig procent de caravans. Vervolgens den de ,dan vrijgekomen itjes duingebied overgeno- van de particuliere eigena- Mog'elijkerwijs kan de aan- ochte grond tezijnertijd wor- doorverkocht aan een na- irbeherende organisatie, arbij wordt aangetekend dat in de lijn der verwachting dat vanwege het ontbreken 9DORP - In MFG Dorpstien- in Ouddorp wordt op vrij- januari het begin van 15 gevierd. band Earwaxx staat deze )nd op het podium. Zij spelen iers, maar ook eigen num- rs. Kiaal voor dit nieuwjaars- st zijn drie blazers aan de id toegevoegd. Het feest be- tom 20.30 uur. zorgklachten: 00-0231231 maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; terdags tot 12.00 uur dactie :houwen-duiveland achtweg 23a istbus 80 00 AB zierikzee 0111-454647 0111-454657 mail: redzzee@pzc.nl arcel Modde {chef) 'iet Kleemans Mi Pankow sme Soesman Aelita Lanting udy Boogert (sport) entrale redactie lationspark 28 bstbus 31 160 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl iternet iw.pzc.nl mail: web@pzc.nl van (financiële) middelen de vrij komende percelen gratis wor den overgedragen aan de natuur- beherende organisatie in de Duinpolder. De Duinpol der-kampeerders krijgen als al ternatief een plekje in de Burgh- en Westlandpolder, waar Zeeland-camping Duin oord een kwaliteitsverbeterings plan gaat uitvoeren. Met de ex ploitant van de camping is al overeenstemming bereikt over opvang van de Duinpoldereige- naren. De gemeente wil het pro ject laten uitvoeren onder de pa raplu van Regiovisie Schou- wen-West. De inzet van geld en medewerkers is financieel ver taald in een zogeheten Letter of Committment ter grootte van 364.593 euro. Hierin is een be drag van 216.108 inbegrepen dat is toegezegd door Gedepu teerde Staten. Voorwaarde is wel dat de Europese subsidie aanvraag wordt goedgekeurd door de Europese commissie. De gemeente verwacht daar maart 2005 definitief uitsluitsel over. 1RIKZEE - De Ondernemers- Qg Schouwen-Duiveland ;dt op 24 januari een nieuw- receptie. De bijeenkomst t gehouden in De Vier- ar in het Zierikzeese stad- en begint om 1715 uur. Vooral de laatste dagen halen nog veel inwoners snel een identiteitskaart. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente heeft deze week drié medewerkers van de afdeling Burgerzaken van vakantie teruggeroe pen om te kunnen voldoen aan de grote vraag aan identiteitskaarten. Elke Ne derlander vanaf veertien jaar moet zich met ingang van 1 januari 2005 kunnen legitimeren. „Het lijkt wel of de meeste mensen dat nu pas gaan beseffen", zegt woordvoerster Ria Deurloo-van Don gen van Burgerzaken. Het valt haar op dat vooral oudere men sen deze week plotseling haast maken met de aanschaf van een identiteits kaart. „Sommigen zijn bang dat ze gro te problemen krijgen als ze zich per 1 januari niet officieel kunnen legitime ren", zegt Deurloo. Het valt haar op dat toch heel wat mensen geen paspoort hebben, terwijl specifiek veel oudere vrouwen niet in het bezit zijn van een rijbewijs. Overigens voldoet een rijbewijs niet in alle gevallen als volwaardig identiteits bewijs. Bij het in dienst treden bij een nieuwe werkgever bijvoorbeeld. En evenmin bij het aanvragen van een uit kering. In een aantal gevallen, waarin de nationaliteit of de verblijfsstatus niet van wezenlijk belang is, kan wel met een rijbewijs worden volstaan. Dat geldt bijvoorbeeld voor bezoek aan voet balwedstrijden, de notaris en voor geld zaken bij de bank. „Enkele banken hebben hun klanten een brief gestuurd over de invoering van de uitgebreide identificatieplicht. Daarna is de toeloop hier bij de gemeen te de afgelopen weken behoorlijk op gang gekomen, maar vooral deze week is het extra druk", is de ervaring van Deurloo. Zij hoort veel mensen moppe ren over het bedrag van 28,60 euro dat voor een identiteitskaart moet worden neergeteld. Na 1 januari wordt dat prijs kaartje boven nog wat hoger: 31.50 eu ro. Het geld moet worden betaald en de aanvrager dient een recente pasfoto in te leveren. Tevens dient hij de reisdocu menten waar hij al over beschikt, mee te brengen. „Mochten die zoek zijn ge raakt, dan wordt het wat lastiger", weet de medewerkster burgerzaken in middels. „Als extra zoeken geen resul taat heeft, moet de aanvrager naar de politie om een vermissingsrapport te la ten opstellen. Pas als we daar een af schrift van hebben, kan de aanvraag van de identiteitskaart verder worden afgewerkt", zegt Deurloo. Vermist Volgens een voorlichtster van de Politie Zeeland zijn er deze maand ruim vier maal zoveel vermissingen van reisdocu menten geregistreerd als vorig jaar in diezelfde periode. Er vanuit gaande dat vooral de jeugd at tent gemaakt diende te worden op de nieuwe voorschriften, kregen alle jonge ren vanaf veertien jaar een brief van de gemeente toegestuurd. In de praktijk blijken ouderen op Schouwen-Duive- foto Marijke Folkertsma land zich er wat drukker om te maken. In zorgcentrum Borrendamme in Zierik- zee is dat overigens weer niet het geval. „Wij stellen een fotograaf beschikbaar voor de bewoners die een pasfoto willen laten maken, maar tot nu toe heeft nie mand daar gebruik van gemaakt", zegt regiomanager D. Deceuninck. Volgens hem maken de meeste bewoners zich niet druk om die identificatieplicht. Hij kan dat wel begrijpen. De gemiddelde leeftijd in Borrendamme is 88 jaar en het overgrote deel van de bewoners komt niet meer op straat. „Ik heb een paspoort, maar ik ga nog wel zo'n identiteitskaart aanschaffen, want ik ben niet van plan steeds'met mijn pas op zak te gaan lopen", zegt de zestienjarige Matthijs Timmermans uit Zierikzee. De dertienjarige Malon Ko ling uit Bruinisse is er tijdig bij. Zij heeft dat document al in bezit. Haar vriendin en plaatsgenote Carolien Ver- strate zegt in maart veertien jaar te wor den. „Ik denk dat mijn ouders dan wel zorgen voor die identiteitskaart hoor", zegt ze vol vertrouwen terwijl ze zich vervolgens vol genoegen op haar zakje frites richt door Andrea Bolle BRUINISSE - Op de 'Ouweknarren- avond' in jeugdsoos De Pul in Bruinisse wordt het gastenboek al vroeg opengesla gen. Muziek uit de jaren zeventig, tach tig en negentig schalt door de zaal. Het is afgeladen met bezoekers die weer even te rug zijn op hun oude honk. De jeugdsoos bestaat volgende maand dertig jaar. Een bewijs dat de succesformule nog steeds werkt. De traditionele reünie voor oud-le den tussen kerst en de jaarwisseling heeft daar een vaste plaats in. Sinds vijf jaar wordt dit evenement elk jaar gehouden. Dit keer geen coverband op de planken, de discjokey's van toen mogen het publiek vermaken. Volgens be stuurslid Leon Bal een goede oplossing. „De mensen komen vanavond om met el kaar te kletsen en een biertje te drinken, niet om naar een bandje te luisteren." Niet alleen de discjokey's zijn oud-leden van de Pul, ook de barkeepers tapten in hun jonge jaren al menig biertje. Al dertig jaar speelt de jeugdsoos een be langrijke rol voor de jongeren in Bruinis se en omstreken. Bal omschrijft de Pul als 'een uitgaanscentrum voor jongeren die van hun ouders nog niet naar Renesse mogen'. „Bovendien is er aan deze kant van het eiland naast de soos helemaal niets voor de jeugd tussen de dertien en achttien jaar." De jeugdsoos heeft roerige tijden doorge maakt: van tijdelijke sluiting en een rechtszaak tot de opening van een nieuw Gasten van vroeger bezoeken de jaarlijkse reünie van jeugdsoos De Pul in Bruinisse. foto Marijke Folkertsma gebouw. Ook dit jaar is niet helemaal vlekkeloos verlopen. Begin dit jaar brach ten Pul-bezoekers herhaaldelijk vernie lingen aan in de Connexionbussen die hen naar huis brachten. „Tot het eind van het seizoen heeft de laatste bus niet meer gereden en dat hebben we gemerkt aan het bezoekersaantal", zegt Bal. Sinds september rijdt de bus weer en al tijd lopen er mensen van het Pul-bestuur mee naar de bushalte om een oogje in het zeil te houden. „We zijn zelfs een aantal keren meegereden tot Zierikzee en heb ben precies gezien wie de raddraaiers zijn. Die personen hebben we niet meer toegelaten in de soos en sindsdien is het rustig", vertelt Bal. Het bestuur treedt niet alleen op tegen vernielingen in de bus, ook ópstootjes in het gebouw of vandalisme onderweg naar de bushalte worden bestraft. Sinds twee jaar werkt de Pul samen met een drietal andere horecagelegenheden in Bruinisse. .Door middel van het zoge noemde kaartensysteem kan jongeren die iets uithalen de toegang worden ont zegd. „Een gele kaart is een waarschu wing. Een vechtpartij of dergelijke kan een rode kaart opleveren. Dan kom je er bij ons het hele seizoen niet meer in en krijg je in de andere gelegenheden een ge le kaart", legt Bal uit. Afgelopen jaar zijn er vijf gele en drie rode kaarten uit gedeeld. Bal: „Geen groot aantal, maar als je er één weigert, komt zijn aanhang ook niet meer mee en dat scheelt." Dat de zaken nog steeds goed gaan in de jeugdsoos bewijst de nieuwe verbouwing die voor de deur staat. Plannen voor een nieuwe ingang met geluidssluis, gardero be en toiletten liggen al bij de gemeente en zullen in het seizoen 2006-2007 moe ten zijn uitgevoerd. Het succes van de Pul is mede te danken aan het jeugdbestuur. Zeven Bruënaren in de leeftijd van zestien tot drieëntwin tig jaar regelen gewone Pul-avonden, maar ook speciale avonden zoals de va- lentijnsparty en optredens van bandjes en discjokey's.. De afgelopen weken hebben ze ook de ge le boei op de rotonde schoongemaakt. „Op eerste kerstdag kwamen we er om half vijf 's ochtends achter dat hij voor de derde keer was beklad en om negen uur hadden we hem alweer schoonge maakt", zegt Bal. Hij zou graag willen weten welke Oosterlanders dit op hun ge weten hebben, maar van een dorpen- strijd is volgens hem geen sprake. „Maar die boei is van Bru en daar moet geen Oosterland op staan." ARNEMUIDEN - Bij een kettingbotsing op de A58 ter hoogte van Amemuiden is gisteravond rond kwart over zeven wonder boven wonder niemand gewond geraakt. Een 23-jarige automobiliste uit Vlissingen reed over de rechterrijstrook, toen een van de twee kinderen op de ach terbank begon te huilen. Toen de vrouw zich omdraaide, kwam haar auto op de linkerrijstrook terecht en botste te gen de auto van een 34-jarige man uit de gemeente Rei- merswaal die juist bezig was de Vlissingse in te halen. Bei de voertuigen raakten in een slip; de auto van de vrouw kwam in de middenberm terecht, die van de man in de rechterberm. Een achterop komende 36-jarige automobi list uit Vlissingen reed met zijn voertuig ook op de linker rijstrook en kon een aanrijding met het voertuig van de Vlissingse niet meer voorkomen. Een achterop komende 21-jarige automobilist uit Goes reed vervolgens ook tegen de auto van de vrouw. ZIERIKZEE - Van een geparkeerd staande personenauto in de Scheldestraat in Zierikzee is tussen dinsdagavond tien uur en één uur gistermiddag een ruit ingeslagen. Uit de auto is niets weggenomen. VLISSINGEN - Schelde Marinebouw heeft gisteravond een omvangrijke operatie voor de derde keer deze week moeten afblazen. Het gaat om het in de juiste volgorde va ren van de drie delen van de Johan de Witt, het tweede Landing Platform Dock (LPD-2) waaraan Schelde Mari nebouw werkt in het overdekte dok op Vlissingen-Oost. Het voor- en achterschip zijn gebouwd op de werf van Da- men Shipyards in Roemenië; de machinekamer bij Schel de Marinebouw in Vlissingen. Het voor- en achterschip zijn in Roemenië aan elkaar gelast en begin december ver scheept naar Vlissingen, waar de delen van elkaar zijn ge haald. Om het schip af te kunnen bouwen, moeten de drie delen eerst in de juiste volgorde worden gelegd. Voor die operatie is een extra laag tij noodzakelijk. Dinsdagoch tend werd de eerste poging afgeblazen wegens de harde wind. De tweede poging, woensdagochtend, kon niet door gaan vanwege een te hoge waterstand. Ook gisteravond werd het karwei weer uitgesteld. Een vierde poging volgt waarschijnlijk over vier weken. Pas dan is het weer extra laag water. Over anderhalf jaar moet het schip worden op geleverd. WESTKAPELLE - Basisschool De Springplank uit Aagte- kerke heeft de negenentwintigste editie gewonnen van het schoolkorfbaltoernooi van korfbalvereniging Storm vogels uit Westkapelle. In de finale werd een 2-1 overwin ning behaald op een team van De Lichtstraal uit Westka pelle, dat het toernooi de afgelopen twee jaar won. Het ochtendprogramma werd gewonnen door De Wegwij zer uit Serooskerke na een overwinning in de finale op een ander team van dezelfde school. Aan het toernooi voor de basisscholen voor West-Walcheren, deden veer tien teams mee verdeeld over vier verschillende scholen. De groepen 5 en 6 werkten hun programma 's ochtends af. 's Middags waren de leerlingen uit de groepen 7 en 8 aan de beurt. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De provincie gaat op korte termijn om tafel met de gemeente Schouwen-Duiveland over de huisvesting van status houders. Dit naar aanleiding van een standje van de provin- die en de verontwaardigde reac tie daarop van wethouder G. Houtekamer. Tot twee keer toe kreeg de ge meente Schouwen-Duiveland een reprimande van de provin cie. De gemeente zou zich - even als de gemeenten Hulst, Terneu- zen en Tholen - onvoldoende in spannen voor de huisvesting van vluchtelingen met een defi nitieve verblijfsvergunning. De beschuldiging was tegen het ze re been van Houtekamer. Vol gens hem slaat de provincie de plank mis en verdient de ge meente Schouwen-Duiveland eerder een complimentje dan een vermaning. De provincie ba seert zich volgens Houtekamer op incorrecte gegevens van het Centraal Orgaan opvang asiel zoekers (COA). Achterhaald Gedeputeerde H. van Waveren houdt het erop dat de gegevens niet incorrect, maar mogelijk wel achterhaald zijn. „De offi ciële cijfers lopen altijd iets ach ter bij de actuele realiteit. Ik denk dat dat één van de oorza ken is van ons meningsverschil met de gemeente Schouwen-Dui veland. Wat in de visie van Van Wave- ren ook meespeelt is het feit dat de gemeente Middelburg acht statushouders heeft 'overgeno men' van de gemeente Schou wen-Duiveland. Van Waveren: „En dan kun je erover redetwis ten of je die meetelt voor Schou wen-Duiveland of voor Middel burg." De provincie heeft zich bij haar oordeel over de prestaties van de gemeente gebaseerd op de si tuatie zoals die volgens het COA op 1 december was. Volgens die cijfers zou gemeten over heel Zeeland nog een tekort van 40 woningen zijn. Op Schou wen-Duiveland zouden op dat moment nog 17 statushouders aan een woning moeten worden geholpen. Van Waveren: „Op die cijfers moesten wij afgaan en omdat de gemeente Schou wen-Duiveland daarmee onder de 95 procent huisvesting scoor de is een brief uitgegaan." Volgens wethouder Houtekamer heeft de gemeente Schou wen-Duiveland de achterstand inmiddels weggewerkt en is zelfs voor 2005 al een woning ge reserveerd voor een statushou der. Van Waveren: „Als dat zo is kun je spreken van een goed resul taat voor de gemeente Schou wen-Duiveland." Optimistisch Voor wat betreft Schouwen-Dui veland is Van Waveren optimis tisch. De gedeputeerde ziet voor alsnog geen reden Schou wen-Duiveland op te zadelen met provinciale bemoeienis in de vorm van een provinciaal ambtenaar die meekijkt over de schouders van gemeenteambte naren. Hij houdt veiligheidshal ve nog wel een slag om de arm. BURGH-HAAMSTEDE - De traditionele nieuwjaarsbijeen komst van de Anbo Schou wen-Duiveland vindt plaats op 8 januari. Wannes, Endrik en Jannekee la ten (in het zeeuws) hun licht schijnen over het afgelopen jaar. Daarnaast treedt 't Bruust uit Bruinisse op en is een verlo ting. De nieuwjaarsbijeenkomst wordt gehouden in De Schutse in Haamstede en begint om 13.30 uur. I STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Dikke Toren, 19.30 uui Start Stadswandeling door Zierikzee ii kerstsfeer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33