Ouderen geven hun mening »ZC Rondje met rollator kan ook zonder pas Jeugd vervuilt het eigen nest fZC Varkenshouder blijft celstraf bespaard voor wantoestanden b 13 Jarinebouw ilaast grote dus weer af Werkgroepen adviseren gemeente over beleid senioren - ennepkweker :vangenis in Kinderdagverblijf Ini-Mini geopend Kettingbotsing op A58 Bestelbus belandt in de sloot Vuurtje stoken bestraft Springplank wint korfbaltoernooi Brand gesticht in Vlissingen Geld gestolen agenda donderdag 30 december 2004 por Jeffrey Kutterink LISSINGEN - Schelde irinebouw heeft gister- rond een omvangrijke ope- itie voor de derde keer de- iweek moeten afblazen. et gaat om het in de juiste jlgorde varen van de drie elen van de Johan de Pitt: het tweede Landing 'latform Dock (LPD-2) raaraan Schelde Marine- ouw werkt in het overdek- >dok op Vlissingen-Oost. [et voor- en achterschip ijn gebouwd op de werf an Damen Shipyards in loemenië: de machineka- ïer bij Schelde Marine- ouw in Vlissingen. Het oor- en achterschip zijn in [oemenië aan elkaar gelast begin december ver- cheept naar Vlissingen, aar de delen van elkaar i gehaald. Om het schip te kunnen bouwen, moe- in de drie delen eerst in de iste volgorde worden ge- igd. Eerst moet de machi- ekamer en het voorschip t het dok worden ge- eept. waarna ze in omge- jerde volgorde weer wor st teruggeplaatst, por die operatie is een ïtTa laag tij noodzakelijk, insdagochtend moest de erste poging worden afge- azen wegens de harde ind. De tweede poging, pensdagochtend, kon niet Dorgaan vanwege een te tope waterstand. Alles 'ilek erop dat de operatie «isteravond kon plaatsvin- jHen. Maar het voorschip leek instabiel en maakte iigszins slagzij. „We we- niet precies de oorzaak van en daarom kunnen e geen enkel risico ne- aldus P. Noordijk an Schelde Marinebouw. in vierde poging volgt laarschijnlijk over vier we- in. Pas dan is het weer dra laag water. Plet afbla- ai van de operatie heeft pi gevolgen voor het Óuwschema. :orgklachten: 1-0231231 lp maandag t/m vrijdag «durende de openingstij- ien;zaterdags tot 12.00 uur IEDACTIE bevelandenatholen ilationspark 28 'ostbus31 AA goes el: 0113-315670 R: 0113-315669 •mail: redgoes@pzc.nl rank Balkenende (chef) •grid Huibers lieke van der Jagt reek Janssen lob Paardekam (oen de Vries (sport) larmen van der Werf entrale redactie •tationspark 28 ^ostbus 31 4460 AA goes fel: (0113)315500 ;ax: (0113)315669 :-mail: redactie@pzc.nl internet jww.pzc.nl :-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam KRUININGEN - Het beleid van de gemeente Reimerswaal is als het gaat om senioren niet slecht, maar er zijn nog veel proble men. Dat is zo'n beetje de con clusie die de diverse werkgroe pen trekken naar aanleiding van het project 'Reimerswaal Vi taal'. Dat project behelst een onder zoek van ouderen zelf dat ant woord moet geven op de vraag: is de gemeente 'ouderenproof'. Er zijn vijf werkgroepen van se nioren in het leven geroepen, die elk een eigen thema kregen om te onderzoeken: dienstverle ning, zorg, welzijn, wonen en participatie. De groepen zijn na de zomer op pad gegaan om met ouderen te praten over de ge noemde onderwerpen. De werkgroep dienstverlening kwam erachter dat er veel voor zieningen zijn waar ouderen het bestaan niet van kennen. Ze pleit daarom voor een andere manier waarop informatie ver strekt wordt. Bijvoorbeeld in het dorpshuis, waar over het al gemeen veel ouderen komen voor activiteiten. De werkgroep wonen kreeg van veel mensen te horen dat de hu ren van seniorenwoningen zo hoog zijn. Voor hun huidige wo ning, met bovenverdieping, zou den de mensen minder betalen dan voor een seniorenwoning zonder verdieping. Het gevolg is volgens de werkgroep dat veel ouderen in hun huidige huis blij ven wonen. Verder gaven veel ouderen aan dat ze zich onveilig voelen. Een dorpsagent zou dat gevoel weg kunnen nemen. Gebrekkig Andere problemen die de ver schillende werkgroepen hebben gesignaleerd zijn het verdwij nen van voorzieningen uit de kernen, een gebrekkig openbaar vervoer en lange wachttijden bij de huisartsenpost. Ook het feit dat veel mensen, uit bijvoor beeld Rilland, voor verpleeghuis zorg naar Krabbendijke of zelfs Goes moeten, wordt door men sen als vervelend ervaren. De verschillende werkgroepen informeren de gemeente ko mend voorjaar over hun bevin dingen. Daarbij geven ze ook ad vies over hoe zaken beter gere geld kunnen worden. De senio renraad hoopt de gemeenteraad met die aanbevelingen een hand vat te geven, want nu zou die te vaak besluiten over ouderen moeten nemen, zonder dat ze echt weet wat die groep wil. f DELBURG - Een negentien- e inwoner uit Koewacht wil- -jgisteren in Middelburg hele- al niets zeggen over zijn rol een professionele hennep- kerij in Terneuzen. De man ;p zich op zijn zwijgplicht, dat pakte in zijn nadeel tierechter M. Klarenbeek de verdachte een half jaar igenisstraf op. Daarnaast hij Delta 8800 euro beta- I, de rekening voor het ille- aftappen van stroom, tijde van de inval woonde man aan de Nieuwediep- tt in Terneuzen. Daar ont- de politie 334 hennepplan ten de politie op 4 septem- iwege een lekkage inbrak woning. Mevrouw Visser-de Looff en mevrouw Hage-Meerman (r) krijgen binnenkort een identiteitskaart. door Joeri Wisse COLIJNSPLAAT - Vanaf 1 januari moet iedereen boven de veertien jaar een identificatiebewijs bij zich hebben. Ook ouderen moeten aan deze plicht vol doen. In de gemeente Noord-Beveland werd deze week een speciale middag ge organiseerd om de ouderen van zorgcen trum Cleijenborch in Colijnsplaat in de gelegenheid te stellen om een pasfoto te maken en meteen bij de gemeenteambte naren een identiteitskaart aan te vra gen. Door de service in het zorgcentrum zijn de bewoners van Cleijenborch veel han delingen bespaard gebleven. „Omdat er op Noord-Beveland geen fotograaf is, hadden ze naar Goes moeten gaan om een foto te laten maken", vertelt J. de Looff, raadslid voor de PvdA in Noord-Beveland en voorzitter van de ouderenbonden in de gemeente. Na het maken van de foto zouden ze op het ge meentehuis in Wissenkerke de kaart aan moeten vragen. Twee weken geleden kreeg de directeur van Cleijenborch, R. Oostdijk, een tele foontje van de gemeente om hem te her inneren aan de nieuwe wetgeving. De ouderenbonden boden aan om de foto graaf te betalen. De gemeente was be reid om met ambtenaren langs te ko men om het administratieve gedeelte te verzorgen. Ouderen hebben, in tegenstelling tot jongere mensen, vaak geen geldig rijbe wijs of paspoort. Directeur Oostdijk heeft de bewoners van het centrum door middel van een brief op de hoogte gesteld van de mogelijkheid om in het zorgcentrum een id-bewijs te laten ma ken. Bezorgd Sommige bewoners reageerden bezorgd op de brief van Oostdijk. „Mensen wa ren bang dat ze meteen worden bekeurd als ze geen id-kaart hebben. Maar ik verwacht niet dat de politie ligt te koe keloeren om een bekeuring te gaan ge ven als mensen een rondje met de rolla tor gaan lopen", aldus Oostdijk. Mevrouw Bosselaar (83) verwacht niet dat de politie naar haar identificatiebe wijs gaat vragen. „Hier zie je toch niet veel politie. Maar als ze er op staan, kunnen ze het wel eisen." Ze ziet nog wel een ander voordeel in de id-pas. „Als je onverwacht in het ziekenhuis in Antwerpen moet worden opgenomen, heb je het ook nodig." Het aanvragen van de identiteitsbewij zen verliep niet vlekkeloos. Mevrouw Hage-Meerman (88) heeft nog nooit een paspoort gehad. Bij het aanvragen van de pas konden de gemeenteambtenaren haar gegevens niet vinden. Ondanks dat de ouderenbonden de foto graaf betaalde en de foto's voor een ge reduceerd tarief konden worden afgeno men, blijft het voor veel ouderen een kostbare zaak. Het aanvragen van een foto Willem Mieras identiteitskaart kost 30,56 euro. Daar komt nog vijf euro bovenop voor de kos ten van de pasfoto. In Cleijenborch wonen 88 mensen. Op de georganiseerde middag kwamen meer dan zestig mensen om een identi teitspas. „Mensen die zo'n slechte condi tie hebben dat ze niet buiten de deur ko men, hebben geen pas laten maken", vertelt Oostdijk. Ook mensen van buiten het centrum kwamen langs om een foto te laten ma ken en een aanvraag in te dienen voor een id-pas. „Daar zaten veel 20-euro-le- den van onze stichting bij. Die wonen in aanleunwoningen rond het verzor gingscentrum. Zij hebben ook gebruik kunnen maken van de service." Mevrouw Visser-de Looff (90) heeft ook een foto laten maken voor een identi teitsbewijs. Ze komt niet vaak meer op straat. „Ik ontzie het om mijn mantel aan te doen, maar het is nodig voor in het ziekenhuis." Over de kosten die ge moeid zijn met het aanvragen van een identiteitsbewijs is ze niet te spreken. „Ze pluimen je tot in het bejaarden huis." door Noortje van Manen SINT-PHI LIPSLAND - De ge meente Tholen is van plan de skatebaan in Oud-Vossemeer te verwijderen wegens vandalisme en vervuiling. Daarnaast wordt het uitgebrande jeugdhonk in Sint-Philipsland waarschijnlijk weggehaald. „De jeugd verpest het voor zichzelf", zegt voorzit ter Hermen Geluk van jongeren- raad JoTh. Die raad adviseert B en W om het jeugdhonk in Sint-Philips- land zo snel mogelijk te verwij deren. Flipjop is in juli dit jaar geopend. Het is de eerste plek op Tholen die zonder toezicht 24 uur per dag open is voor jon geren. Wethouder Marianne Velthuis zegt te wachten op het officiële advies van JoTh, alvo rens zij intern gaat overleggen over de toekomst van het honk. Met kots op de vloer en zwart ge blakerde muren, heeft het jeugd honk alle aantrekkelijkheid ver loren. 'Lonsdale' staat er in alle formaten op de stalen muren ge kladderd. Het kledingmerk dat met extreem rechts wordt geas socieerd, is hier en daar 'ver sierd' met een Davidster. JoTh-voorzitter Geluk is teleur gesteld. „We zijn op zoek naar een plek in een andere kern op Tholen. Ik ga er nu nog van uit dat het elders op het eiland niet zo hoeft te gaan. Maar niet alleen Sint Philips- land kampt met vandalisme waardoor jongeren hun eigen nest bevuilen. De gemeente is van plan om in Oud-Vossemeer de skatebaan aan de Patrijzen- weg te verwijderen, na vernie lingen en klachten over over last. Onduidelijk is nog op wel ke termijn dit zal gebeuren. Dure baan Vanaf de opening op koningin nedag vorig jaar is er volgens de gemeentevoorlichter 'alleen maar narigheid geweest'. „En dat terwijl de gemeente spe ciaal een dure baan heeft laten plaatsen van 40.000 euro die minder geluidsoverlast veroor zaakt voor de buurt." GOES - Het doorknippen van het lint met een kinderschaartje viel nog niet mee voor wethouder Thijs 't Hart. Hij was samen met zijn dochter en vele andere kinderen getuige van de opening van kinderdagverblijf Ini-Mini. Het pand aan de Beukenstraat in Goes, wat eerder werd gebruikt door buitenschoolse opvang De Bevelanden, stond ruim een jaar leeg. Eigenaresse Mirjam Beuzenberg heeft het gebouwtje grondig opgeknapt, dus nu kan het fris beginnen aan het nieuwe leven als kin derdagverblijf. foto Willem Mieras ARNEMUIDEN - Bij een kettingbotsing op de A58 ter hoogte van Arnemuiden is gisteravond rond kwart over zeven wonder boven wonder niemand gewond geraakt. Een 23-jarige automobiliste uit Vlissingen reed over de rechterrijstrook, toen een van de twee kinderen op de ach terbank begon te huilen. Toen de vrouw zich omdraaide, kwam haar auto op de linkerrijstrook terecht en botste te gen de auto van een 34-jarige man uit de gemeente Rei merswaal die juist bezig was de Vlissingse in te halen. Beide voertuigen raakten in een slip; de auto van de vrouw kwam in de middenberm terecht, die van de man in de rechterberm. Een achterop komende 36-jarige auto mobilist uit Vlissingen reed met zijn voertuig ook op de linkerrijstrook en kon een aanrijding met het voertuig van de Vlissingse niet meer voorkomen. Een achterop komende 21-jarige automobilist uit Goes reed vervolgens ook tegen de auto van de vrouw. OUD VOSSEMEER - Door onbekende oorzaak raakte een 37-jarige bestuurder van een bedrijfsbus uit Hellvoet- sluis gistermiddag met zijn voertuig in de sloot. Het een zijdige ongeval vond plaats op de Mareweg bij Oud Vosse- meer. De bus belandde op zijn kop in de sloot. Het is niet be kend of de bestuurder verwondingen heeft opgelopen. Zijn auto is weggesleept door een takelbedrijf NIEUWERKERK - De politie heeft dinsdagavond drie processen-verbaal uitgedeeld aan twee jongens van 17 en 18 jaar en een meisje van 14 jaar voor het stoken van een vuurtje bij de vijver aan de Schoolstraat in Nieuwerkerk. Toen de politie na een melding ter plaatse kwam, ging een onbekend aantal personen er snel vandoor. Slechts drie van hen konden worden aangehouden. Zij kregen een proces-verbaal uitgereikt en deden de toe zegging de restanten van het vuurtje snel te zullen oprui- WESTKAPELLE - Basisschool De Springplank uit Aagte- kerke heeft de negenentwintigste editie gewonnen van het schoolkorfbaltoernooi van korfbalvereniging Storm vogels uit Westkapelle. In de finale werd een 2-1 overwin ning behaald op een team van De Lichtstraal uit Westka pelle, dat het toernooi de afgelopen twee jaar won. Het ochtendprogramma werd gewonnen door De Wegwij zer uit Serooskerke na een overwinning in de finale op een ander team van dezelfde school. Aan het toernooi voor West-Walcheren, deden veertien teams van vier verschillende basisscholen mee uit de groe pen 5 tot en met 8. VLISSINGEN - In de Meidoornlaan in Vlissingen "is brand gesticht in een koelkast die in een portiek stond. De koelkast zou opgehaald worden en daarom was hij door de bewoner in het portiek geplaatst. Door de brand is de gevel van de woning beschadigd. door Katja Logtenberg DEN HAAG - Een 37-jarige var kenshouder uit Sint-Philipsland hoeft niet naar de gevangenis voor de wantoestanden op zijn bedrijf aan de Sluisweg. Dat heeft het Haagse gerechtshof gis teren besloten. Het Openbaar Ministerie (OM) ging twaalf dagen geleden in ho ger beroep, omdat ze vond dat de man een flinke straf verdien de en eiste een celstraf van dne maanden en een boete van twaalfduizend euro tegen de ver dachte. Het hof veroordeelde de varkenshouder tot boetes van in totaal ruim vijftienduizend euro en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. De varkenshouder pleegde op zijn bedrijf tussen januari '98 en maart 2001 een reeks strafbare feiten. Het was er een vieze be doeling. Tijdens een controle bleek dat er geen deksels zaten op de vaten met kadavers van biggen en varkens. Op de grond lagen dode maden en de tegels aan de wanden van de varkens- voerkeuken waren besmeurd met brijvoer. De man uit Sint-Philipsland gaf tijdens de behandeling van zijn zaak aan dat hij wel altijd zijn best had gedaan om zich aan de voor schriften te houden, maar bena drukte dat een varkenshouderij nooit zo schoon kan zijn als een ziekenhuis. Hij was zelf ook in beroep ge gaan, omdat hij het er niet mee eens was dat hij was veroor deeld voor het opslaan van afval stoffen zonder de benodigde ver gunning. De varkenshouder sloeg het zogenaamde biowater op, een restproduct van een be drijf dat onder andere zonne bloemolie maakt. De boer haal de het water op om het varkens voer voor zijn beesten mee aan te lengen. Het bedrijf waar hij het haalde, betaalde hem hier voor, omdat ze het afval anders voor meer geld zou moeten laten verwerken De varkenshouder ontkende dat het biowater een afvalstof was. Aanklager mr. J. Wittop Koning vond op zijn beurt dat de recht bank te mild was geweest in haar vonnis op dit punt, omdat de man het afval volgens hem be wust zonder vergunning had op geslagen. Het hof was het op dit punt niet met de aanklager eens. De verdachte moest zich ook ver antwoorden, omdat hij te wei nig fosfaatheffing zou hebben betaald aan de belasting, geen deugdelijke ontsmettingsbak- ken had om de schoenen van zijn werknemers te reinigen en omdat hij geen apparaat had om de vervoermiddelen voor zijn varkens mee schoon te maken. Bij de rechtbank vond het OM in eerste instantie dat de man een flinke straf verdiende en eis te een celstraf van negen maan den en een boete van vijftigdui zend euro. De rechtbank legde een veel lagere straf op: name lijk een boete van een kleine achtduizend euro, drie maanden voorwaardelijke celstraf en een voorwaardelijke boete van vijf duizend euro. De verdachte liet weten dat hij absoluut niet naar de gevange nis wilde gaan, omdat zijn be drijf dan failliet zou gaan. Het hof stuurde hem ook niet naar de cel. Wel bepaalde het hof dat hij tevens een eerder voorwaar delijk opgelegde boete van een kleine vijfduizend euro alsnog moet betalen. BURGH-HAAMSTEDE - In een bedrijfspand in Burgh-Haamste- de is gisterochtend vroeg inge- broken. De inbreker is binnenge komen door de deur te forceren. De buit bedraagt enkele tiental len euro's. STREEKACTIVITEITEN GOES Sportpunt Zeeland, 09.00 uur: Jeugdkerstzaalvoetbal toernooi, Wijkinfowinkel Goese Polder, 10.00 12 00 uur: Inloopspreekuur voor vragen en advies over voeding en gezondheid: HANSWEERT Ka| Munk, 13.00 uur Semorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiénten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17 00 uur: Biljartcompetitie senio ren; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29