F iïet alles wordt duurder in 2005 Goeie dingen verdragen elkaar Beursjaar eindigt op niveau waar het begon Lage rente is niet altijd het voordeligst voor hypotheken 23 pstijgingen lopen meer in het oog dan prijsdalingen Eerste zeestraatbrug van China :hting: g sjoemelt l steeds profijt het bedrijf donderdag 30 december 2004 fcuri TtA" mrice Wilbrink ,G - Alles wordt duur- nuari nadert, met nieu- even, nieuwe heffingen, aanslagen op de porte- Wie de ziektekostenpre- energieprijzen, de trein- i en de lokale belastin- r 2005 heeft bestudeerd, schrik om het hart. itionele eindejaarsver- is deze keer wel op zijn Honderden euro's extra ïen straks in het zwarte de vaste lasten. Daar is kracht van veel mensen en bestand: 2005 is een inleveren, na twee jaar De boosdoener is veel- het Rijk verhoogt de in- ïbelasting, de gemeen- logen de WOZ, de ziekte- erzekeraars schroeven nie op, net als de pen- idsen, en de energiebe- maken het gas duurder, ogingen gaan met pro- egelijk. En in 2005 ont- de Zalm-snip, ofwel de genoegdoening die de de ;n jaren de gemeentelij - istingen nog enigszins 'erzachtten. inemen de opvallendste jingen het zicht op het rijsbeeld. Het Centraal eau verwacht de komen- ilf maanden een inflatie procent, ongeveer het- ils dit jaar. Dat is een natigd niveau, waar de it van De Nederland ank tevreden van gaat Die 1,25 is een gemid- rat wil zeggen dat er ook goedkoper worden. nieuws rom zouden we het goe- (vs verzwijgen? Benzine el bijvoorbeeld zullen - olieproductie in de we- biel blijft - volgend jaar de accijnsveranderin- eer goedkoper worden, en zakken al, en kunnen verder omlaag als de n een vat ruwe olie on- 40 dollar zakt. De lasting op nieuwe diesel auto's met roetfilter zakt met 600 euro. Electronica (compu ters, digitale camera's, enzo voort) worden ook goedkoper. De permanente prijzenoorlog die Albert Heijn heeft afgekon digd, zal het totaal op de kassa bonnetjes nog wat drukken. Wellicht worden boeken goedko per - iedereen mag vanaf 1 ja nuari boeken verkopen nu het predikaat 'erkende boekhandel' verdwijnt. Het is denkbaar dat huizen iets goedkoper worden, ook al spreken de geleerden el kaar hierover tegen. Verder is het mogelijk dat reizen naar dol- largebieden opnieuw goedkoper worden, als de euro verder stijgt ten opzichte van de dollar. Lage re prijzen hangen ook af van het succes van liberalisering: zo is op de markt voor telecom, snel internet en tv-diensten in het ko mend jaar wellicht een prijzen slag te verwachten. Maar zoals altijd zullen de prijs stijgingen meer in het oog lopen dan de dalingen, Een greep uit de aangekondigde verhogingen. De gemeentelijke belastingen gaan gemiddeld met 13 procent omhoog. Harderwijk, dat voor het eerst rioolrecht introdu ceert, springt er met plus 34 pro cent bovenuit. Eenpersoonshuis houdens betalen er volgend jaar in totaal 571 euro gemeentelijke belastingen. Kinderen Gezinnen met kinderen kunnen ook flinke prijsstijgingen voor hun kiezen krijgen. Kinderen van 14 jaar krijgen identificatie plicht en dat kost maximaal 37,96 euro voor een paspoort of 30,56 euro voor een identiteits pas. Veel gezinnen zien de kos ten voor de kinderopvang sterk oplopen. Vooral wie maar één kind heeft, heeft het nakijken omdat dan nauwelijks sprake is van een fis cale tegemoetkoming. Heel veel publiciteit hebben al de verhogingen van de ziektekos tenpremies gekregen. Zieken fondspremies gaan flink om hoog, zeker als mensen aanvul lende verzekeringen afsluiten. Ook particulier verzekerden zien de premies, afhankelijk van hun verzekeraar, tot maximaal 10 procent stijgen. Het kan een doorsnee gezin een paar hon derd euro schelen op jaarbasis. Kostbaarder wordt ook het pen sioen voor heel veel huishou dens. Alle ambtenaren, leer krachten, verplegers, werkne mers in klein- en grootmetaal gaan een hogere pensioenpre mie betalen. Dat kan jaarlijks oplopen tot een paar honderd euro, afhanke lijk van het inkomen. Alimenta tiebetalers zijn ook duurder uit, ze moeten hun ex 1,1 procent meer betalen dan afgelopen jaar. Ook de rokers en automobilis ten worden zoals gewoonlijk niet vergeten: de prijs van shag en sigaretten (van een witmerk) stijgt met respectievelijk 20 en 15 eurocent; boordcomputers, cruisecontrols en navigatiesyste men in nieuwe auto's zijn niet langer vrijgesteld van de BPM-belasting. De accijns op zwavelhoudende diesel gaat per 1 juli een eurocent omhoog. Gratis Energiebedrijven verhogen de prijs van gas en stroom. Dat gaat huishoudens op jaarbasis tussen 150 en 175 euro meer kos ten. Binnenlandse vluchten wor den waarschijnlijk duurder, om dat daar de accijnsvrijstelling voor kerosine verdwijnt. Trein, tram en bus worden zeker kost baarder. De 15-strippenkaart gaat een eurodubbeltje omhoog, een treinkaartje 3,5 procent. Het voordeel van het grijze ken teken geldt vanaf volgende week alleen nog maar voor ge handicapten en ondernemers. Alle andere grijsrijders betalen volgend jaar ongeveer 76 euro meer wegenbelasting. Het jaar begint echter met een voordeeltje: tijdens Nieuwjaars nacht kan gratis met de trein worden gereisd. GPD SHANGHAI - Een luchtfoto van de aanleg van China's eerste zeestraatbrug in Shanghai. De brug, met een geplande lengte van 32 kilometer, wordt naar verwachting voltooid aan het eind van 2005. foto EPA Dure olie en een zwakke dollar hielden dit jaar de AEX-index onder de duim. Per saldo stijgt de Amsterdamse graadmeter in 2004 nauwelijks. En het nieuwe jaar biedt vooralsnog iveinig lichtpunten. door Eric de Bie AMSTERDAM - Kijkend naar de stand van de AEX-index, is snel de conclusie getrokken dat 2004 voor beleggers een verlo ren jaar was. De belangrijkste graadmeter op het Amsterdam se Damrak eindigt ongeveer op dezelfde hoogte als de stand waarmee op 2 januari van start werd gegaan: 342 punten. Beursanalisten zijn echter min der pessimistisch. Zij houden zich vast aan de over het alge meen flinke koersstijgingen bij de kleinere Nederlandse aande len. „Vooral de grotere beurs- fondsen hebben een teleurstel lend jaar achter de rug", aldus Steef Bergakker van onderzoeks bureau Iris. Koninklijke Olie/Shell is er daar één van. Hoewel het aan deel momenteel iets zweeft bo ven de koers van 42 euro die op de eerste handelsdag van dit jaar werd genoteerd, heeft het fonds voor veel commotie ge zorgd op de Amsterdamse effec tenbeurs. Uiteindelijk vier keer moest het in het verleden zo soli de olieconcern de omvang van de bewezen reserves bijstellen. Bij beleggers veroorzaakte dat een schokeffect. Het aantal rechtszaken dat zij hebben aan gespannen tegen Koninklijke Olie, decennialang toch de hoek steen van elke serieuze beleg gingsportefeuille, zijn niet meer op de vingers van twee handen te tellen. Desondanks heeft Koninklijke Olie zich inmiddels aardig her steld van de klappen begin dit jaar. Dat komt door de grond stof waarmee de onderneming haar geld verdient: olie. De prijs van het zwarte goud steeg in 2004 naar recordhoogten en voor bedrijven die olie oppom pen is dat gunstig. Daarmee is het enige voordeel van de stijgende olie- en gasprij- zen genoemd. Verder legde die ontwikkeling een klamme de ken over de beurzen. De stijging was vooral het gevolg van de toe nemende vraag uit groei-econo- mie China en landen als de VS, India en Mexico. Daarnaast zorgden de aanhoudende vrees voor terroristische aanslagen (zeker na de bomaanslagen in Madrid op 11 maart) en de blij vende instabiliteit in produce rende landen als Irak, Nigeria en Venezuela voor extra druk op de prijzen. Het herstel in de Europese economie, dat toch al moeizaam verliep, kreeg daar door in de tweede helft van 2004 extra tegenwind. Weinig verandering Voor komend jaar verwachten analisten weinig verandering in dat beeld. Effectenbank Stroeve denkt echter dat de verkiezin gen in Irak komende maand daarin verandering kunnen brengen. „De uitslag zou het hui dige wankele evenwicht volle dig omver kunnen werpen, met alle gevolgen van dien", aldus analist Bert van Hoogenhuyze. De tweede bepalende factor op de aandelenmarkten dit jaar was de dure euro, of eigenlijk: de zwakke dollar. De herverkie zing van de Amerikaanse presi dent Bush leidde in de laatste maanden van 2004 tot een verde re verzwakking van de dollar ten opzichte van de euro. Beleg gers op de valutamarkten ver wachten namelijk dat het Ameri kaanse begrotingstekort onder zijn bewind groot blijft. Voor veel AEX-fondsen die een deel van hun omzet in de VS beha len, was dat de volgende tegen valler. Door die dollargevoelig heid bleef het rendement van de Amsterdamse beurs ver achter bij Europese tegenhangers in on der meer Parijs, Londen en Frankfurt. Voor beleggers zijn het weinig opwindende vooruitzichten. Beursadviseurs dekken zich nu al in met de dooddoener bij be leggingen 'vooral te spreiden en weinig risico te nemen'. Het langzaam herstellende vertrou- wen bij ondernemers en consu menten is voorlopig de enige strohalm. GPD AAG - In de zorgsector - luizen, verpleeghuizen, spraktijken en apothe- vordt nog steeds groot- gefraudeerd. Dit on- recentelijk getroffen gelen die fraude moeten men. Gerommel met sub- 1 declaraties is aan de or- le dag en komt voor in al en instellingen. De zorg- raars hebben dit jaar al oen euro aan onterechte ties teruggevorderd. Stichting Moreel Besef waar klokkenluiders n hun verhaal kunnen ijn de afgelopen maan- intallen meldingen van binnengekomen. Daar- lie sector na de bouwwe- i bedrijfstak waar volop (esjoemeld met gemeen geld. Het gerommel be- ïch niet tot grote instel- zoals ziekenhuizen. „Het de hele branche", aldus oer, econoom en woord van SMB. il nog niet ingaan op de van de meldingen, om- tichting eerst met de tip- zelf om tafel gaat zitten, beurt in januari. Boer: lokkenluiders zijn bang nbaan." Boer is het gesjoemel jkbaar met dat in de aude. Daar vindt vooral [ing plaats wegens vals- geschrifte, oplichting, on- lofde samenwerkingsver en overtreding van de igwetgeving. eorganisatie Zorgverze- Nederland (ZN) is niet id over de beschuldiging ootschalige fraude. „In Irijfstak waar 44 miljard omgaat, is er altijd spra- fraude", relativeert Wal- ard van de ZN. rdicht erlandse Vereniging van luizen (NVZ) geeft toe steeds mogelijk is om te en binnen het nieuwe fi- fingssysteem, waarin vas- andelingstarieven staan, niet zo dat je mij zult ho gen dat het waterdicht [t woordvoerder Joanne orst van NVZ. „We pro- de fraude inzichtelijk te en de drempels te verla- or het melden van mis- GPD door Henk Postma MIDDELBURG - De meubel boulevard zit in het slop. Er zijn er te veel van. En ze lijken alle maal op elkaar. Dat wreekt zich, nu de consument de hand op de knip houdt. De branche ziet de omzetten kelderen, en kijkt tegen steeds meer leeg stand aan. De toekomst is aan de woonwin kel die zich van de grauwe mid delmaat onderscheidt. Zoals Van de Gruiter Wonen Die zijn. Geen outlet op een naar geestig industrieterrein, maar een attractie die Middelburgs binnenstad verrijkt. Een winkel met een ongewone mix van stij len, gepresenteerd in een sfeer van rust en evenwicht. Van de Gruiter Wonen Diezijn bestaat nu zo'n tien jaar. Je vindt er design-meubels: degelij ke, origineel vormgegeven bank stellen, tafels, stoelen, bedden, lampen en andere woonaccessoi res naast sloophout, kitsch, an tiek en anderen oude spullen. Je kan er ook artistiek ingerichte kinderslaapkamers bekijken. Daarop voortbordurend is er nu ook bijzondere kinderkleding te koop. Gerard van de Gruiter stampte de winkel uit de grond samen met een compagnon die inmid dels een eigen weg is ingeslagen. Aanvankelijk was de opzet nog betrekkelijk bescheiden. De he le handel besloeg krap 150 vier kante meter. Maar de opzet sloeg aan en het economisch tij zat mee. Al na enkele jaren kon worden uitgebreid tot 1000 vier kante meter. Van de Gruiter kwam uit de an tiekhandel. Hij was daar zo'n beetje op uitgekeken, en wilde iets voor zichzelf beginnen. „Een huis vol antiek, dat is al gauw oubollig. Maar zet je het vol design, dan heb je ook een probleem. Dan maak je er een gestileerd, koud huis van, geen leefbare omgeving. Toch zijn er, zowel in de antiek als in design prachtige dingen te koop. Dus ik dacht: als je dat op een goede manier samenbrengt, dan ge beurt er wat." Wil je iets goeds in huis, dan be taal je daarvoor. Van de Gruiter mikt dan ook niet op de aller smalste beurs. Maar goedkope re, of liever goedkoper ogende spullen, vind je er ook. Want, zegt Van de Gruiter: „Overdre ven veel duur spul in huis, dat is Gerard van de Gruiter: „Je moet je kunnen verplaatsen in het leven van de klant. Zoniet, dan bied je foute handel aan." foto Ruben Oreel nergens goed voor." „Hou het bij goede, eerlijke dingen: een paar mooie stukken design. En knuppel de kou eruit met een goed stuk antiek, sloophout of simpele dingen. Een duur jasje kan je ook heel goed met een eenvoudig T-shirtje combine ren. Waar het om gaat, is dat het goed voelt." Zo'n tien tot twaalf keer per jaar richt Van de Gruiter een complete woning in. „Je hebt mensen die redelijk goed zijn in centen verdienen, maar die het nog niet zo goed aandurven zelf hun woning stijlvol in te rich ten. Die vragen me dan om een interieuradvies. Consequent De klant is koning. Maar Van de Gruiter neemt niet iedere op dracht aan. „Het maakt niet uit of het nu in stijl is van De Bou- vrie of van de Zangeres Zonder Naam, ik kan met een hoop din gen leven. Maar het moet wel consequent zijn, zodat een goed verhaal ontstaat. Zelfs als je al leen maar werkt met kitsch, dan kun je daar nog iets van maken Naam: Van de Gruiter Plaats: Middelburg Opgericht: 1994 Aantal medewerkers: 3 Omzet: 650.000 euro wat staat." Wie in de handel zit, bezoekt beurzen. Van de Grui ter dus ook. Hij haalt er de helft van z'n spullen vandaan. De an dere helft is het resultaat van speurwerk, en van een keus uit ontwerpen die de makers zelf ko men aanbieden. „We werken nu nog met drie be kende, heel goede merken. Voor de rest maken we eigenwijs on ze eigen keus. Aanbod van het gemiddelde is er al genoeg. We willen ons daarvan blijven on derscheiden." Ook Van de Gruiter heeft last van het gekenterd economisch tij, maar niet zo veel als de ande re woonwinkels. Daarvan heeft zo'n 75 procent de omzet fors zien teruglopen, soms met wel 20 tot 40 procent. Van de Grui ter daarentegen prijst zich ge lukkig dat zijn omzet stabiel is gebleven. Vorig jaar was er in eens een dip, maar dat is dit jaar weer bijgetrokken. „Het is nu even knokken om vast te houden wat je hebt. Als dat lukt, zit je goed zodra de koopkracht weer wat aantrekt." Van de Gruiter verwacht dat de markt binnen nu en anderhalf jaar weer aantrekt. „Ondertus sen red je het niet met tomeloos kortingen geven. Het is nu voor al belangrijk de service hoog te houden, de kosten te drukken en zo goed mogelijk in te kopen. De mensen laten zich niet meer zo gemakkelijk door merkna men verleiden. Waar ze nu voor al op letten, is de verhouding tussen prijs en kwaliteit." Gluren Van de Gruiter kan 's avonds niet over straat zonder bij men sen naar binnen te gluren. „Dat automatisme waarborgt dat je met beide benen op de grond blijft staan. Wat je ziet is soms diep bedroevend, maar soms ook één groot feest. Daar leer je meer van dan van het aflopen van beurzen. Wat je daar ziet, is niet de norm. Je moet je kunnen verplaatsen in het leven van de klant. Zoniet, dan bied je foute handel aan." Hij richt wel eens een landhuis of villa in. „Zo'n megagroot kot. Ja, dat kan me charmeren. Maar ik kom ook in gewone tussenwo ningen. Die bieden vaak een veel grotere uitdaging. Als je daar iets goed van hebt ge maakt, dan vier je pas echt een feestje." door Hans Sonders DEN HAAG - Een groeiend aantal Nederlanders bezit een eigen huis. In 2003 be droeg het percentage eigen woningbezitters 54 procent van de totale bevolking (te gen 46 procent huurders). Maandelijks staan zo'n 3,7 miljoen huishoudens in Ne derland voor de hypotheekbe- taling, doorgaans hun hoog ste vaste kostenpost. Kostte een eensgezinswoning in 1996 gemiddeld iets meer dan 100.000 euro, zo'n huis kost nu gemiddeld bijna een kwart miljoen euro. Als ge volg van de prijsexplosie op de huizenmarkt is ook de ge middelde hoogte van de hypo theek fors toegenomen. Ter wijl het bruto inkomen in Ne derland vanaf 1990 met ge middeld 30 procent steeg, ver drievoudigde de hoogte van de gemiddelde hypotheek. Loonbevriezing gaat volgens het Nibud nu al drie jaar hand in hand met stijgende pensioenkosten en hogere ziektekostenpremies, dus gaan velen in dit land er netto op achteruit. Het is daarom niet verwonderlijk dat steeds meer mensen met de feitelijke betaling van hun hypotheek in de problemen raken. De Stichting Waarborgsom Eigen Woning telde alleen al bi] mensen met een Nationale Hypotheek Garantie in het eerste halfjaar 152 gedwon gen huizenverkopen (met ver lies). En zij noteerde liefst 835 nieuwe meldingen van huiseigenaren met betalings problemen. Maandlasten Mensen kiezen nu vaker dan in voorgaande jaren voor een hypotheek met de laagste ren te. De laagste rente is de va riabele rente. Die biedt wei nig tot geen zekerheid - de rente ligt immers maar heel kort vast. Maar zo lang de rente laag staat, zijn ook de maandlas ten laag. „Niet echt verstan dig", meent Ronald Vermeu len van Woonfonds Hypothe ken. De keuze voor een variabele rente kan de huizenbezitter bij rentestijgingen voor grote problemen plaatsen. Stel, ie mand heeft een hypotheek van 250.000 euro met een va riabele rente van drie pro cent. Zijn bruto maandelijkse rentebetaling komt dan neer op 625 euro. Maar stel, de Eu ropese Centrale Bank ver hoogt de rente met een pro cent. Dat kan met twee stap jes van een halve procent al binnen enkele maanden het geval zijn. De hypotheekrente uit het voorbeeld stijgt dan ook met 1 tot 4 procent; een maande lijkse stijging van de hvpo- theeklast van meer dan 200 euro (tot 833 euro). Combinatie Woonfonds Hypotheken heeft een mengvorm op de markt gebracht: de hypotheek met Palet Rente. Die combineert de laagste - variabele - rente met een iets hogere rente, maar dan met een vaste loop tijd. Deze rentevorm is te verkrij gen in renteperiodes van vijf en tien jaar en wordt opge deeld in vijf dan wel tien de len. Elk van een jaar. Bijvoorbeeld bij een rentecon tract van vijf jaar wordt een vijfde deel van de hypotheek tegen een eenjaarsrente vast gezet: die is het laagst. Een vijfde deel voor twee jaar: iets hogere rente, een vijfde deel voor drie jaar: weer iets hogere rente, enzovoort. (Het zelfde gebeurt bij de tienjari ge renteperiode, maar dan wordt door tienen gedeeld.) Als het eerste rentejaar ach ter de rug is, wordt de rente voor dit deel omgezet in een vierjaarlijkse, dat is de reste rende totale looptijd van de vijfjarenhypotheek, tegen het rentepercentage dat op dat moment daarbij hoort. Aan het einde van het tweede jaar, wordt het tweejarige deel om gezet naar een driejarige pe riode tegen de dan geldende rente. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23