:c ensioen Thermphos onder loep Zelfstandig inchecken op Schiphol Vrijwillige kavelruil is in opmars Toetreding Turkije mmissie van deskundigen onderzoekt regelingen personeel orbraak ^liswerken ft uit Drie dagen lang tussen knallers Mogelijk overname verbod op SSL FloraHolland voorziet lastig 2005 Porsche haalt 18.000 auto's terug Tiscali krijgt financiering 8:0113-315649 :c.nl jdactie@pzc.nl [s31,4460 AA Goes itie-exploitatie: ten Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. erdag 30 december 2004 Ongekende prijzenslag bij de KLM Jeffrey Kutterink Vi SINGEN - Fosforprodu- Ibermphos en de vakbon- crschillen van mening over osioenregeling voor de 450 lemers. Het bedrijf vindt alleen dat die te duur is, look dat de lasten onevenre- verdeeld. Een commis- d deskundigen gaat de hui- situatie in kaart brengen, srslag moet dienen als ver uit voor een oplossing. an ook wil de directie een cao afsluiten. Nu geldt ude arbeidsovereenkomst Bcieel in mei is afgelopen. ensioenregeling beslaat 30 ot van de loonkosten, ter- at bij andere bedrijven ge- W ïld 15 procent is", zegt di- lid J. Groenink. Daarbij m dat het bedrijf niet langer ij euwedeel van de maande- a premie voor zijn rekening ïen. „Van de totale pen- tosten betaalt het perso- drca acht procent en 92 procent. Bij ande- drijven betalen werkne- veelal een derde van de J i, in sommige gevallen de n O, iirectie van Thermphos rsj het onderwerp in gesprek- de bonden en personeel obleem toegelicht, so tot een acceptabele rege- komen, zal de premie van rknemers omhoog moeten totale kosten omlaag", Groenink. „Hierdoor kan mmige gevallen het pen- hi lager uitvallen. Als we de ng niet aanpassen, gaan de lu n wel zes tot zeven keer italen voor hun pensioen, ersoneel en de vakbonden 5RDAM - De Nederland- jevende werkt in ver- ng met vijf jaar geleden ;r thuis, maar van een is geen sprake, jkt uit onderzoek van ad- reau Ernst Young on shonderd directeuren in drijfsleven en bij de over- ondervraagden werken nenteel vier op de tien ge lijk vanuit huis. Dit is on- hetzelfde aantal als bij dijk onderzoek in februa ri echter een sterke groei erwacht. Volgens onder- J. Verschuur frustreert erheid het thuiswerken. de afschaffing van de vé-regeling in augustus ir heeft kwaad bloed ge len kwart van de onder den geeft aan dat dit een ef effect kan hebben op mtal thuiswerkers onder ersoneel. „Het beleid is terwijl er bijvoorbeeld innige ambities zijn ten n van de bestrijding van aldus Verschuur. iar geleden werkten nog lp de tien directeuren ge lijk thuis. Nu wordt voor- kleine bedrijven en in de msector veel thuisge- aldus Ernst Young. On- tagden geven aan dat zij ficiënt kunnen werken, reistijd en files. ANP accepteerden de uitleg niet. Daarom is in overleg met de on dernemingsraad en de vakbon den besloten om een commissie van wijzen de huidige regeling in kaart te laten brengen. Uit het verslag moet blijken waar om de kosten zo zijn gegroeid. Groenink: „In de afgelopen ja ren zijn de lonen fors gestegen. Vergeleken met vroeger is ook het aantal vakantiedagen toege nomen. Dat betekent dat er meer personeel moet worden in gezet en dus dat de totale loon kosten flink zijn gestegen. Daar bovenop komt dat we met zijn allen ouder worden. De levens verwachting is de afgelopen de cennia gestegen van grofweg 75 naar 77 jaar. Vroeger gingen mensen met hun 65e met pen sioen, nu met hun 62e. Dus vroe ger moest voor tien jaar pen sioen worden opgebouwd: nu voor vijftien jaar. Die vijftig pro cent meer premie hebben we met elkaar nog niet gespaard." Groenink wil geen koppeling maken met het rendement van het bedrijf, dat 'de laatste jaren onder de maat' is geweest. „Mensen denken dat als we winst maken, we het niet over de kosten van de pensioenrege ling hoeven te hebben. Een be drijf moet een zeker rendement hebben om onder andere investe ringen te kunnen doen en gunsti ge leningen te kunnen afsluiten. De afgelopen jaren hebben we onvoldoende rendement be haald. onder andere door sterke concurrentie uit China. Maar de pensioenregeling en het rende ment staan los van elkaar. Bij bedrijven zoals Shell en Akzo zie je soortgelijke discussies over de pensioenregelingen." Vertrekpunt De commissie van deskundigen gaat begin volgend jaar aan de slag. „Het verslag is een vertrek punt om maatregelen te kunnen nemen", aldus Groenink. De vakbonden FNV, CNV en de Unie trekken met elkaar op. CNV-bestuurder P. Verburg be vestigt dat een commissie de hui dige situatie onder de loep gaat nemen. „De uitleg van de direc tie wordt door het personeel niet begrepen, omdat niemand duidelijk is waarom de kosten voor de pensioenregeling zo sterk zijn gestegen. Rond 2000 is het pensioenstelsel bovendien vernieuwd. Misschien klopt het allemaal wel, maar we willen dat deskundigen daar eens goed naar kijken." Verburg verwacht dat als de commissie eenmaal is aangesteld er binnen een maand een beeld op tafel moet liggen. Sjacco Joziasse: „Het is werken met voorzorgsmaatregelen." door Wendy van den Hurk KOUDEKERKE - Door het jaar heen staat Sjacco Joziasse tussen de horten sia's, maar de laatste drie dagen van het jaar op een ontvlambare plek met dui zenden kilo's vuurwerk. Een werkplek die met een groot bord 'explosieven' is aangeduid. Dat kan haast geen supermarkt zijn. Het zijn de bunkers van Intratuin in Koudekerke, die dit jaar voor het eerst vuurwerk ver koopt. Daarin ligt zo'n achtduizend ki lo ontploffingsmateriaal. Gevaarlijk dus. „Ach, het is in feite gewoon handel", zucht Joziasse, directeur van het tuin centrum. Toegegeven, het is geen opslag plaats van tuinartikelen. „Het is wer ken met voorzorgsmaatregelen. Zo gaat niemand met een aansteker of mobiele telefoon op zak de bunkers in. De be drijfshulpverlening geeft instructies over de gevaren die het vuurwerk met zich meebrengt. Dus je kunt het werk niet bagatelliseren. Maar iemand die met zoutzuur in een zwembad bezig is, heeft veel spannender werk." Vanaf vandaag is het pezen voor het vuurwerkteam van zeventien mensen. Het zijn kassiers, 'rapers' die het vuur werk uit de bunkers halen, 'logistieken' die de voorraad in de gaten houden en 'beveiligers' die klanten gestructureerd door dranghekken moeten laten ma noeuvreren. Het zal hectisch zijn, verwacht Jozias se. Het tuincentrum heeft niet voor niets een compleet logistiek plan uitge tekend. Waar de rij met voorverkoop komt te staan. Hoe te rennen tussen kas sa en bunker, tussen mensenmassa en het kleurrijke vuurwerktafereel in de koele bunkers. „Een veld van jeugdsentiment", zo om schrijft Pascal van de Voorde de plek waar hij de komende dagen aan gekluis terd is. Zijn collega Mare Wijne: „Ik dacht dat het was verdwenen, maar de kriebel van het knallen komt helemaal terug." van onze redactie economie SCHIPHOL - Passagiers kun nen vanaf de komende zomer op de C-pier van Schiphol geheel zelfstandig inchecken en instap pen. Personeel is dan vrijwel overbodig, alles verloopt elektro nisch. Dat heeft de luchthaven giste ren meegedeeld. Het was al mo gelijk om zelf in te checken door middel van een elektronisch ticket. Vanaf gisteren kunnen passagiers alvast bij twee gates ook zelfstandig in het vliegtuig stappen. Ze hoeven niet langer hun boarding pass aan een grondstewardess te tonen. Bij de gates Cll en C13 staan poort jes die automatisch opengaan als de boarding pass is gescand. Reizigers kunnen dan naar hun stoel lopen zonder tussenkomst van personeel. Voorlopig blijft het echter ook nog mogelijk op de ouderwetse manier aan boord van het vliegtuig te gaan, zei een woordvoerster van Schip hol. Het zelfstandig instappen moet het vertrek veel sneller laten ver lopen. Bovendien besparen de luchtvaartmaatschappijen veel geld als passagiers alles zelf doen. Schiphol betaalt de beno digde apparaten. De luchthaven heeft bij de ontwikkeling van het systeem nauw samenge werkt met KLM. Deze maat schappij handelt bijna alle vluchten vanaf de C-pier af, waaronder ook die van Transavia, Maersk en Meridia- na. ANP de valreep van het Nederlandse U-voorzitterschap hebben pre- alkenende en minister Bot van landse Zaken toch nog een diplo- t en politiek succes geboekt met sluit om in oktober 2005 onder aarden de onderhandelingen et Turkse lidmaatschap van de beginnen. Lange tijd leek het er- het Nederlandse voorzitterschap irder zou komen dan een reeks taire conferenties over Europese n en waarden en een aantal belas- ereenkomsten. Op de dag dat de door kerk was, zei Balkenende pgelucht: „Wij hebben vandaag edenis geschreven." zeker waar, maar de vraag is wat ending de Turkse toetreding aan opese geschiedenis zal geven, ij in de gehele discussie hierover l is dat dit debat slechts op het culturele, politieke en zelfs religieuze vlak gevoerd is en dat er nauwelijks se rieus over de economische aspecten van het Turkse lidmaatschap op lange re termijn gediscussieerd is. Wat zijn de economische baten en kosten van de opname van Turkije in de Europese fa milie op langere termijn? Mocht Tur kije inderdaad aan de voorwaarden van de EU op het terrein van meer res pect voor democratie en mensenrech ten en een impliciete erkenning van Cy prus voldoen - waaraan ik geen mo ment twijfel - dan zullen de economi sche gevolgen over 10 a 15 jaar voor de EU inderdaad 'historisch' blijken. Omdat Turkije reeds een bevoorrechte handelspartner is, zullen de economi sche baten van meer handel beperkt zijn. Ook zal de betekenis voor de 'outsourcing' (uitbesteding) van produc tieprocessen die nu in de EU plaatsvin den bescheidener zijn dan menigeen verwacht. De Turkse beroepsbevolking mag naar verhouding jonger zijn dan die in het 'oude' Europa, het gemiddel de opleidingsniveau in Turkije is onver gelijkbaar met dat in recente toetre ders als de Baltische staten, Hongarije, Polen, Slovenië en Tsjechië. Vanzelfsprekend heeft het vergrijzende Europa behoefte aan jonge, hoogopge leide migranten, maar die zullen vooral uit landen als China en India komen en niet uit Turkije. De studies van de ver schillende economische denktanken hierover zijn helaas te eenzijdig en op pervlakkig. Daarentegen zullen de kosten van Turk se toetreding voor de EU zeer aanzien lijk blijken. Het is nog maar een paar jaar geleden dat Turkije verzeild raak te in een diepe budgettaire en finan ciële crisis, waarbij hel Internationaal Monetair Fonds (IMF) te hulp moest snellen. Hoewel het IMF de laatste ja ren over een opmerkelijk herstel van de Turkse economie spreekt, is de ma cro-economische stabiliteit in dat land nog niet veiliggesteld. Daarnaast is de 'rule of law' (respect voor de wet) in Turkije nog volstrekt onvoldoende. Bovendien is de toetre ding van Turkije met zijn ruim 70 mil joen inwoners en een bruto binnen lands product (per hoofd van de bevol king) van minder dan de helft van het gemiddelde in de EU toch wel van een andere orde dan die van Bulgarije en Roemenië in 2007. Indien het nog steeds geldverslindende Europese land bouwbeleid tegen die tijd niet grondig gesaneerd is, kan Nederland zijn lol op voor wat betreft zijn netto bijdrage aan de EU. Wat blijft bestaan zijn de Euro pese structuurfondsen. Die zijn be doeld voor de bevordering van de struc turele ontwikkeling van achterbleven regio's. En daarvan zullen we er over 10 a 15 jaar een hoop hebben. Tussen 2000 en 2006 bedragen deze structuur fondsen al meer dan 200 miljard euro. Dat zal er ondanks de Nederlandse in spanningen zeker niet minder op wor den voor de volgende perioden. Nie mand heeft echt zicht op deze kosten van Turkse toetreding. Dat maakt de aanstaande onderhandelingen tot een stap in het duister. Natuurlijk zullen op zeer lange termijn de economische baten groter zijn dan de kosten, maar de vraag is wanneer dat omslagpunt bereikt wordt. Zoals de grote econoom John Maynard Key nes al zei: 'In the long run we are all dead' Sylvester Eijffinger LONDEN - De Britse onderneming SSL International, fa brikant van onder meer Durex-condooms, krijgt mogelijk binnen enkele weken te maken met een overnamebod. Het bureau GPW heeft van een onbekend bedrijf op dracht gekregen voor een boekenonderzoek bij SSL. Dat heeft de zakenkrant Financial Times gisteren gemeld. Als mogelijke bieders noemt de krant onder meer de pro ducent van huishoudelijke producten Reckitt Benckiser en de Amerikaanse ondernemingen Johnson Johnson en Kimberly-Clark. ANP NAALDWIJK - De bloemenveiling FloraHolland ver wacht dat het volgend jaar niet gemakkelijk wordt. De energieprijzen blijven hoog, de concurrentie neemt toe en de dollar is zwak. FloraHolland gaat uit van een gelijkblijvende omzet in 2005. In 2004 bedroeg de omzet 1,9 miljard euro. Het re sultaat voor belasting komt volgend jaar uit op 6,6 mil joen euro (2004: 6 miljoen), aldus de gisteren gepubliceer de verwachting van de bloemenveiling. FloraHolland speelt in op de marktontwikkelingen door scherper op de kosten te letten. Om voldoende bloemen te kunnen verkopen, kunnen kwekers uit de lidstaten van de Europese Unie voortaan lid worden van de veiling. Deze nieuwe regeling is een absolute voorwaarde voor het be houden van de concurrentiepositie, zei directeur J. Tee- len. ANP FRANKFURT - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche haalt 18.165 auto's van het model 911 cabriolet terug naar de garage voor inspectie van het dakmechanisme. Gebleken is dat het dak bij hoge snelheid spontaan open kan gaan, zo heeft het bedrijf gisteren meegedeeld. Voorzover Porsche weet, heeft het mankement tot nu toe niet geleid tot ongelukken of letsel. De auto's zijn ge bouwd tussen augustus 1993 en januari 1998. Er zijn er 8252 van verkocht in Europa, 8952 in de Verenigde Sta ten en de rest elders in de wereld. ANP CAGLIARI - De Italiaanse internetaanbieder Tiscali haalt ongeveer 50 miljoen euro op door 5 procent van de onderneming te verkopen aan de Franse bank Société Générale. Tiscali zal daarvoor nieuwe aandelen uitgeven, zo heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Tiscali-topman Ruud Huisman meent dat met de operatie het grootste deel van de herfinancieringsbehoefte van zijn onderneming is gedekt. ANP/RTR door Rinus Antonisse ELLEMEET - De vrijwillige ka velruil is in opmars. Met name jongere boeren zijn minder 'grond-vast' en meer genegen tot uitwisseling als dat voorde len voor de bedrijfsvoering ople vert, constateert directeur Jo- han van der Slikke van rent meesterskantoor AcvastVander- Slikke in Ellemeet. Zijn bureau heeft sinds 2000 in Zeeland bemiddeld bij 13 grote kavelruilprojecten, het gros (bijna 500 hectare) op Schou- wen-Duiveland en enkele op de Bevelanden. Deze week werd een grote ruil in de Zak van Zuid-Beveland met het passe ren van de notariële aktes afge sloten. Van der Slikke heeft plezier in het tot stand brengen van kavel ruilen. „Het zijn vrij ingewikkel de regeltjes en je moet nogal eens puzzelen. Elke partij moet akkoord gaan, dat is het leuke. Je hebt dan tevreden klanten. Soms lukt het niet. De beslis sing ligt bij de grondeigenaren. Die hebben het zelf in de hand." Hij beklemtoont dat bij het aan pakken van een kavelruilproject (het kantoor wordt door eigena ren benaderd, maar neemt ook zelf initiatieven) het landbouw belang voorop staat. „Er kan na tuur meeliften, maar dat is voor ons geen hoofddoelstelling. Ook het publieke doel heeft bij ons geen prioriteit, het gaat om de grondeigenaar en -gebruiker." Vrijwillige kavelruil is enigszins vergelijkbaar met een landin richtingsproject. Er is een grond- of geldinbreng en er wordt een plan van toedeling ge maakt op basis waarvan de ruil overeenkomst gesloten wordt. Het gaat echter allemaal eenvou diger, sneller en goedkoper. Voor een vrijwillige kavelruil zijn tenminste drie (grond)in- brengende partijen nodig. Het Rijk steunt een ruil met sub sidie voor de notaris- en kadas- terkosten en er wordt vrijstel ling van de overdrachtsbelas ting verleend. Er moet dan wel voldaan worden aan enkele voor waarden, l$gt Van der Slikke uit. Daarbij gaat het onder meer om het landbouwkundig nut, het concentreren van kavels, ver groten van huiskavels en af standsverkorting. Medewerkers Peter Vermeulen en Marco van Sabben van het rentmeesterskantoor stellen vast dat grondeigenaren meer open staan voor ruiling als spra ke is van directe resultaten en la gere kosten. „De jongere genera tie staat een stuk losser van de grond. Ze kijken meer naar de bedrijfseconomische situatie", vult Luuk Vermue aan. Vermeulen merkt op dat kavel ruil ook goed mogelijk is in een gebied waar een landinrichtings project aan de gang is. „Als de door ons begeleide kavelruil niet was uitgevoerd, dan waren de projecten Schouwen-Oost en -West lang niet zover geweest als nu het geval is." De medewerkers geven aan dat waar een landinrichting vele ja ren duurt, een vrijwillige kavel ruil zeker binnen één jaar be klonken kan zijn. Van der Slik ke erkent dat een ruilinitiatief vaker niet dan wel goed ver loopt. „Bij sommige mensen moet het idee ook rijpen en als grond verpacht is, moet ook de pachter ermee akkoord gaan." Taak van het rentmeesterskan toor is vooral het begeleiden van het proces. Daarvoor geldt een bepaalde aanpak. „We zet ten nooit iedereen tegelijk aan tafel", lacht Van der Slikke. „Het gaat stapje voor stapje." Het kantoor rekent een vaste bij drage van 100 euro per toege deelde hectare. De grondeigenaren die willen ruilen, komen uit verschillende geledingen. Veel particulieren, maar ook kerken, stichtingen, de Dienst Landelijk Gebied en natuurbeheerorganisaties. Juist die verscheidenheid aan belan gen maakt het moeilijker. Van der Slikke: „Het is niet gemak kelijk iedereen op één lijn te krij gen. Het moet fair play zijn. We gaan er graag mee door, het zijn kleine projecten die bijdragen aan een stukje leefbaarheid op het platteland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21