Nennemars na val bespreekgeval Jonge dressuurruiters verrassen weer Ahonen winnaar in Oberstdorf Timmer staat bijna gelijk met Aaftink Ali Boussaboun is dolblij met Feyenoord Fout juryvoorzitter dupeert Groenendaal 19 kaatser Beorn Nijenhuis stevent af op nationale sprinttitel inthourenhout opt zich vrij Quick Step Clercq stopt et veldrijden Fortes Rodriguez gaat naar RBC Grugger wint afdaling in Bormio Turijn dicht gat van 150 miljoen Volleyballers Omniworld in finale Tennistoernooi Chennai gaat door Denver Nuggets ontslaat coach donderdag 30 december 2004 me sportredactie IMNGEN - Marianne Tim- hoeft vandaag alleen op de te blijven om het record Christine Aaftink te evena- De ex-schaatsster uit Baam- won tussen 1987 en 1994 nationale sprinttitels. ner won gisteren in Gronin- gen zowel de 500 meter als de 1000 meter. Frouke Oonk, An nette Gerritsen en Marieke Wijs man volgen op gepaste afstand. Het trio plaatst zich vandaag normaal gesproken met Timmer voor het WK sprint in januari in Salt Lake City. Van dit gezel schap zal Gerritsen haar debuut maken op het WK. De negentien jarige sprintster uit Ilpendam maakt, net als haar vriend Sven Kramer bij de mannen, dit sei zoen in haar laatste jaar als ju nior een indrukwekkende en tree bij de senioren. Aanvanke lijk waren het NK sprint en WK sprint niet in de planning van de schaatsster uit Jong Oranje opgenomen. Gerritsen heeft in overleg met coach Peter Kolder iri november haar ambities naar boven bijgesteld. „Er is veel ver anderd ten opzichte van vorig jaar", zei Gerritsen. „Vorig jaar was het trainingskamp met de baanselectie van Amsterdam een groot feest. Nu ga ik op trai ningskamp om te trainen. Ik be leef het schaatsen veel bewus ter." Vandaag schaatst Gerritsen op de 500 meter voor het eerst in haar leven tegen Marianne Tim mer, de regerend wereldkampi oen. „Spannend, want ik keek nog niet zo lang geleden tegen haar op. Maar nu praat ik ge woon met haar." GPD 'Gijs van Oosten ININGEN - Een oud-Hol- [sschaatsvraagstuk hield de jederen gisteren in Gronin- bezig op de eerste dag van [fK sprint. Het is haast on- 15 lijdelijk dat de pas twintig- 1!' if Beorn Nijenhuis vandaag ieuwe sprintkoning wordt, I de aandacht ging vooral de val van Erben Wenne- iop de 500 meter. Daardoor 1 de vraag of hij over drie tn in Salt Lake City zijn we- ilel mag verdedigen. aemars is een bespreekge- ;eworden. Normaliter plaat- Ie eerste vier van het NK at zich voor het WK, maar 'zijn val telt de schaatser jwolle voor het klassement meer mee. De eerste gedach- lie in hem opkwam, toen memars in de bocht viel en is naar de kussens dreef, hij 'de titel op zijn buik schrijven'. Ie teleurstelling volgde de iel Zijn deelname aan het (kampioenschap heeft hij sniet meer in eigen hand. aemars doet nog mee, om- de commissie topsport één de vier WK-plaatsen open- i! om te voorzien in een si- waarin een van de favorie- iets overkomt. „Ik ben nog een bespreekgeval ge- daar denk je dan wel piekerde Wennemars. is toch al niet het seizoen Wennemars. Vorig jaar was mgenaakbaar, vooral op de Imeter. Dit seizoen heeft hij één overwinning, een World ■wedstrijd in Nagano, ach- rijn naam staan. Er is niet voor nodig Wennemars on- STADE - De Belgische itijder Sven Vanthouren- is vrij om voor de Rabop- te tekenen. De 23-jarige reur is op 31 december aan einde van zijn contract bij k Step, nadat hij het zelf afgekocht. sger Patrick Lefevere liet iop zijn verzet tegen de ifer varen. Vanthourenhout ot binnenkort voor twee bij Rabo, waarvoor hij van- januari rijdt. De Belgische erbond gaf Vanthourenhout n licentie voor 2005. „We en het nog rondmaken", zei i-manager Theo de Rooij. !n is straks in het bezit van utentieverklaring, een voor contract waarin wordt ge- dat hij de komende twee werknemer is van het Rabo- Volgende week hopen we ontract af te handelen." veldrijder zelf was opge- „We regelen dit alles nu cel mogelijk, zodat ik zater- over geldige papieren be- t Ik kan met een gerust ge lcrossen, hoewel de handte- cgener nog niet is." looij benadrukte dat Rabo partij was bij de afwikke- van het contract van de hebben er voortdurend op rierd dat Sven eerst de za- met Quick Step netjes zou indelen." ANP SSEL - Totaal onverwacht t Mario de Clercq te kennen ven dat hij vandaag in Sur- 'erveen de laatste veldrit ijn carrière fietst. De Bel- ce ex-wereldkampioen kan niet meer motiveren. „Het noeg geweest", stelde hij. gemaand deed De Clercq al top terug, toen hij zijn plek 'B-selêctie afstond. De drie- üg wereldkampioen was op moment verwikkeld in een "gaffaire. Tijdens een huis zouden groeihormomen gevonden. 'ercq: „Dat dit onaangekon- gebeurt? Wel, voor de men- m mijn omgeving was het elijk dat ik al een tijdje af gaan het nemen was. Van- januari ga ik als leraar aan tork op de school van Ron- AAfP/BELGA zeker te maken, want hij is een schaatser die winnende races no dig heeft ter bevestiging. En een valpartij is niet iets waar Wen nemars zijn schouders voor op haalt. „Ik heb het niet in eigen hand, ik moet er op de tweede dag het beste van maken om me toch te plaatsen voor het WK." Als Wennemars vandaag op de been blijft en een goede 500 me ter laat volgen door een snelle 1000 meter, dan is er weinig re den hem thuis te laten. Tot zo ver beschikt hij over zijn eigen lot. Gecompliceerd wordt het als een van zijn concurrenten vandaag ten val komt of door een valse start uit de wedstrijd wordt geschoten. Er is slechts ruimte voor één bespreekgeval, de eerste drie plaatsen zich zon der voorbehoud voor het WK. Beorn Nijenhuis, Gerard van Velde en Jan Bos voeren het klassement na twee van de vier afstanden in de sprintvierkamp aan. Nijenhuis weet zijn goede vorm van de laatste maanden vast te houden. Hij is de beste Nederlandse sprinter van dit sei zoen, volgens Bos in potentie zelfs de volgende wereldkampi oen. „Hij rijdt belachelijk hard", aldus Bos. „Beorn is heel erg sterk, hij zet keihard af", vol gens Wennemars. Succesfactoren Nijenhuis - hij werd tweede op de 500 meter achter Van Velde en won de 1000 meter met over macht - zegt zelf 'voorzichtig op timistisch' te zijn over zijn titel- kansen. De in Canada geboren schaatser noemt 'concentratie en efficiëntie' als zijn succesfac toren. „Mijn doel is kampioen te worden, maar ik ben tevreden als ik me plaats voor het WK." De vraag of Wennemars ook in de WK-ploeg opgenomen dient te worden, liet Nijenhuis wijse lijk onbeantwoord. Hij liet door schemeren de voorkeur te geven aan Jacques de Koning, zijn teamgenoot bij TVM, die halver wege het toernooi op de vierde plaats staat. Van Velde, die op wonderbaarlijke wijze en met behulp van ontstekingsremmers genas van een heupblessure, brak echter een lans voor Wen nemars. Als het aan Van Velde ligt, is Wennemars geen be spreekgeval. Van Velde (33): „Het is eigenlijk geen issue. Op basis van de eer ste dag kun je al zien welke vier naar het WK moeten. Dat zijn Beorn Nijenhuis, Gerard van Velde, Jan Bos en Erben Wenne mars, daar heb je geen regels voor nodig. Schaatsers als Jac ques de Koning en Simon Kui pers hebben geen recht van spre ken omdat het niveauverschil groot is. Je kunt het niet maken om Erben Wennemars niet naar het WK te laten gaan." GPD Erben Wennemars schuift tijdens zijn 500 meter in de kussens en weet dat hij kansloos is voor de nationale sprinttitel. foto Vincent Jannink/ANP Laurens van Lieren uit Schore en de Brit Carl Hester vooraan in Mechelen door Giel Hendrix MECHELEN - Hij had al een paar puntjes voor de wereldbe ker verzameld in Scandinavië (Aarhus en Stockholm), maar dat hij zich in het Belgische Me chelen tijdens de Kerstjumping zou kunnen meten met de bes ten, was ook voor Laurens van Lieren zelf een verrassing. De Zeeuwse dressuurruiter (23)' eindigde gisteren in de kwalifi catiewedstrijd voor de wereldbe ker als zesde. Achter Sven Rot- henberger (vierde), maar voor Edward Gal (zevende), die niet Gestion Lingh maai- Gribaldi za delde. Van Lieren hield ook zijn landgenotes Madeleine Vrees (elfde) en Thamar Zweistra uit Schore (twaalfde) achter zich. De zege ging naar de Brit Carl Hester. Hij presteerde in Athene goed op de olympische kür, maar had zijn kansen toen al verspeeld door een slechte GP-proef. Twee weken terug werd hij in Londen al tweede. Hester was zelf nog het meest verrast met zijn zege. Drie kwar tier na de huldiging moest hij na melijk al op het vliegveld van Brussel zijn, omdat hij bij het boeken van de terugvlucht naar Londen geen rekening had ge houden met een ereronde. Zijn landgenoot Richard Davison (derde) moest zelfs zijn cheque van 4600 euro voor hem innen bij het wedstrijdsecretariaat. Na de Spelen van Athene heb ben de oudgedienden in de dres suur even afgehaald:. Van Gruns- ven, Bartels, Salzgeber, Van Baaien en Uphoff, om er een paar te noemen, kwamen deze winter om uiteenlopende rede nen nauwelijks in de ring. Met een grijpen jonge ruiters hun kans. Internationaal, maar ook in Nederland. Er zijn jaren ge weest dat de bondscoach amper een ploeg op de been kreeg. „Maar nu zie je dat ze bijna moe ten gaan selecteren, zo veel keus is er", aldus Laurens van Lieren gisteren. „Dat kan natuurlijk wel eens pijnlijk zijn als je erbui ten valt, maar het is aan de ande re kant goed voor de dressuur- sport. De concurrentie dwingt je constant te blijven werken. Dat is helemaal niet erg." De dag voor de kür presteerde Van Lieren met Hexagon's Oil- right zelfs nog beter door in de Grand Prix achter Rothenber- ger tweede te worden. „In de kür op muziek was Ollright niet meer zo scherp als een dag eer der", vond hij. Van Lieren is op gegroeid tussen de paarden op het bedrijf van zijn ouders in Schore. Door een noodlottig on geval in de stallen verloor hij zijn moeder. De familie zette het bedrijf verder en zijn vader bleek een neus te hebben voor de fokkerij. Met de hengst Hexa gon's Rubiquil won Van Lieren onder meer twee keer goud en een keer zilver op het EK voor young riders. De hengst is inmid dels goedgekeurd als fokhengst bij het KWPN-stamboek. Ollright is ook een fokproduct van stal Hexagon en een zoon van Rubiquil. Van Lieren: „Hij is pas acht jaar. Nog lang niet aan zijn top en hij kan nog veel leren. Daar om is het belangrijk dat we op dit soort wedstrijden kunnen starten. Ik kijk zo veel mogelijk ook naar de prestaties van de an deren. Ik zie dingen waar ik eventueel iets mee kan doen voor mijn volgende kür." Van Lieren heeft in Maastricht en Mechelen gezien dat zijn kür iets te makkelijk is om in een sterk internationaal veld mee te strijden om de hoogste prijzen. „Ik moet meer gaan vragen van Ollright, hij kan dat zeker aan. Maar dat vergt veel training. Ik ga Joost Peters benaderen om de muziek te maken voor een nieuwe kür, die heeft er erva ring in. De choreografie houden we in eigen hand. Maar eerst hoop ik nog te kunnen starten in Amsterdam (eind januari) en ze ker in Den Bosch (half maart)." GPD OBERSTDORF - Janne Ahonen heeft gisteren de openingswed strijd van de 53e Vierschansentournee gewonnen. De Finse ski springer haalde op de grote schans van de Zuid-Duitse winter sportplaats Oberstdorf afstanden van 127 en 133,5 meter. Met de waardering van de jury kwam hij uit op 268,4 punten, bijna tien meer dan Roar Ljökelsöy. Die Noor landde bij zijn tweede sprong na 140 meter. Derde werd de Pool Adam Malysz. ANP/DPA foto Thomas Bohlen/RTR ROOSENDAAL - Jose Fortes Rodriguez speelt per direct voor RBC Roosendaal. De 32-jaiige verdediger van AZ te kende gisteren voor een half jaar, met een eenzijdige op tie voor nog twee jaar. Fortes Rodriguez was vorig sei zoen aanvoerder van AZ. Dit seizoen begon hij op de bank en kwam er niet meer vanaf. Kort voor de winter stop raakte hij in conflict met trainer Co Adriaanse 'en mocht in de winterstop transfervrij weg. Hij speelde van af 1994 voor AZ. RKC Waalwijk en De Graafschap waren eveneens in de markt voor zijn diensten. ANP BORMIO - De Oostenrijkse skiër Johann Grugger heeft in Bormio zijn eerste wereldbekerzege behaald. De 23-jarige Grugger won gisteren de afdaling in de Italiaanse plaats. De Oostenrijkse skiërs bezetten in Bormio de plaatsen één tot en met vier. Achter Grugger finishte Michael Waldhofer als tweede. De derde plaats was voor Fritz Strobl. Als vierde eindigde Klaus Kröll. ANP TURIJN - Door tussenkomst van de Italiaanse regering hebben de organisatoren van cle Olympische Winterspe len in Turijn (2006) een gat van 150 miljoen euro op de be groting gedicht. De voorbereidingen op het evenement kunnen hierdoor ongewijzigd doorgaan. Het geld komt niet rechtstreeks van de Italiaanse regering, maar via een omweg. De regering gaf eerder te kennen zelf geen geld te hebben. Een andere instantie heeft zich nu garant gesteld voor het hoge bedrag. De regering bemiddelde. ANP/DPA MAASEIK - De volleyballers van Omniworld hebben dè finale bereikt van het eindejaarstoernooi om de Fortiscup in Maaseik. De Nederlandse bekerwinnaar uit Almere won met 3-1 van Paris Volley, de nummer vier van Frank rijk. Vooral de snelle aanval door het midden was effec tief. De setstanden waren 21-25 25-20 25-21 25-13. In de eindstrijd treft Omniworld vandaag gastheer Noliko Maaseik of SC Charlottenburg Berlin. ANP CHENNAI - Het internationale tennistoernooi in Chen nai gaat volgende week door, hoewel de Indiase regio van de stad is getroffen door de zeebeving en vloedgolven. „De wedstrijd gaat door volgens schema. Geen enkele spe ler heeft afgezegd", verklaarde organisator Ravi Krish- nan. Chennai is de hoofdstad van de provincie Tamil Na- du, waar naar schatting 4500 mensen omkwamen door ts unami's na de zeebeving bij Indonesië. ANP/AFP DENVER - Basketbalcoach Jeff Bzdelik is ontslagen bij Denver Nuggets. Dat besluit is volgens algemeen direc teur Kiki Vandeweghe genomen wegens de aanhoudend slechte resultaten. Maandag leed de NBA-club van Rotter dammer Francisco Elson de zesde nederlaag op rij. Dit maal wax-en de Golden State Wariïors te sterk. ANP/AFP door BasTimmers BREDA - Topscorer bij een goe de middenmoter als NAC, trans fervrij én in de vorm van zijn le ven: het is geen verrassing dat Ali Boussaboun vertrekt bij NAC. De Marokkaan koos giste ren voor Feyenoord. In principe verkast de 25-jaiïge spits per 1 juli naar de Rotter dammers. Al is het niet uitgeslo ten dat hij al in de winterstop vertrekt, mocht één van de hui dige Feyenoord-spitsen (Kuijt, Kalou, Buffel of Lazovic) vóór de transferdeadline van 31 ja nuari verkocht worden. Boussa boun zelf noemt het een belo ning voor negen jaar hard wer ken in het profvoetbal. „Elke dag ben je bezig om je te vex-bete- ren, als je dan zo'n conti'act te kent ben je hartstikke blij. In principe moet ik me lichten op de positie centraal in de spits, maar als het beter is voor het team kan ik ook achter de spits of van de zijkant komen." Lang hoefde hij niet na te den ken toen de belangstelling con creet werd. „25 jaar is een mooie leeftijd voor deze stap. Zo'n kans krijg je niet vaak, dus grijp je hem met beide handen." Feyenoord nam al eerder con tact op met NAC of een ver vroegde overgang bespreekbaar was. In Breda hielden ze toen de boot af, omdat ze zelf nog met Boussaboun in onderhandeling waren over contx-actveiienging Nu de Marokkaans internatio nal voor Feyenoord kiest, be staat de kans dat de club weer aanklopt in Breda voor een on middellijke overgang. Al hoopt trainer Ton Lokhoff dat dat niet beurt. „Als Boussaboun ineens vertrekt, moeten we a la minute een ander hebben." GPD door Ad Pertijs LOENHOUT - Iedereen was ver baasd. De Franse juryvoorzitter Jacky Tarenne gelastte gisteren halfweg de Azencross van Loen- liout Richard Groenendaal uit koers te halen, omdat hij op een verkeerde manier van fiets was gewisseld in de materiaalpost. De Nederlander reed op dat mo ment op de tweede plaats, ach ter zijn ploeggenoot Sven Nys. Groenendaal weigerde uit koers te gaan en werd tweede. Na af loop weigerde winnaar Nys het podium te beklimmen. „Wat hier gebeurt, is belachelijk", zei Nys. „Ik vind dat dit niet kan. Richard is op een domme ma nier uit koers gehaald." Die manier was een wissel die voor Groenendaal verkeerd uit pakte. In de zesde ronde wilde hij de materiaalpost inrijden, maar een gedubbelde renner ver sperde de ingang. De man ver volgde zijn weg en dwong de Ne derlands kampioen voorbij de in gang te rijden. Daarop besloot Groenendaal over het lint te stappen en alsnog een andere fiets te pakken. Groenendaal: „Ik weet dat dat zo niet mag, maar had geen keuze. Noi'maal zou ik zijn doorgereden en een halve ronde later hebben gewis seld, nu zat mijn pion zo vol modder dat ik niet verder kon. Ik heb er geen voordeel uit ge haald. Integendeel, het kostTe me tijd." De dienstdoende commissaris in de post meldde het voorval, waarop juryvoorzitter Tai'enne besloot Groenendaal uit de strijd te halen. Die ingi'eep bete kent dat Groenendaal kansloos is voor de eindzege van de GvA Trofee. Die had hem 20.000 euro opgeleverd. Groenendaal was leider, maar staat nu vijfde. „Dit kost me 15.000 euro." Nys, Sven Vanthoui'enhout (der de) en Erwin Vervecken (viei-dé) waren het met elkaar eens: dit accepteren wij niet. Maar daar mee zei Groenendaal niets te kunnen. „Laat de GvA Trofee mij mijn punten geven. Of deze manche schrappen. Anders is mijn seizoen vooi'bij." De bazen van de GvA Trofee verklaardeh een jurybesluit niet te kunnen negeren. „Maar Richard kan re kenen op compensatie. Wij vin den dat de regels verkeerd geïn terpreteerd zijn", zegt competi tieleider Eddy Vleminx. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19