aterschap kost burger meer geld (acoon brengt in maart geweldig goede' plaat uit IZC Juul Kortekaas steelt het leven Douwe Eisenga spil bij Nieuwe Muziek \rhoogde belastingaanslag onaangename verrassing voor huiseigenaren 15 Vuurwerk in gang ontploft Celstraf voor serie-autokraker Klachten over Nieuwe Muziek Overvaller supermarkten cel in Auto brandt uit in Middelburg donderdag 30 december 2004 [Rinus Antonisse - De Zeeuwse water- ppen bezorgen de huiseige- nkomend jaar een onaange- verrassing. De belasting- jagvoor de gebouwde eigen- men stijgt, doordat de hui- (veel) meer waard geworden zeer fors. Afhankelijk van laardestijging kan er sprake van een verhoging met meer twintig procent. a tijd dat de broekriem en- gaatjes moet worden aange- l,is dat geen prettige bood- p, Gezworene Jaap Hoek- van waterschap Zeeuwse aden beseft dat terdege, r hij verzekert dat het wa- ïap geen mogelijkheden om de stijging binnen de en te houden. In elk geval voor 2005. taterschappen zijn voor het grote deel van hun inkom- aangewezen op belasting- ingen. Er zijn er vier: veront- jgingsheffing voor de zuive- van het water; de ingezete- tnslag voor bewoners van mis; de omslag gebouwde ei- iomrnen voor eigenaren van jen en bedrijfsgebouwen; de lag ongebouwde eigendom voor grondeigenaren, bnan legt uit dat de veront- jingsheffing het meeste oplevert: 46,7 procent, ge- door de opbrengst ge ide eigendommen met 15,5 mt. De mgezetenenomslag Ie omslag gebouwde eigen- men zijn elk goed voor slf procent. Voor 2005 it voor het gebouwd een op- van vijftien miljoen eu- terwacht, voor het onge- ïdvan zes miljoen euro. de verontreinigingsheffing dt de bewoner van een ï- of bedrijfsruimte op ba- tan zogeheten vervuilings- ieden; één wanneer er een oner is, drie wanneer er rdere zijn. Voor de ingezete- imslag wordt een bedrag woonruimte gevraagd, onge- het aantal personen dat er at Belastingplichtige is de- die bij nutsbedrijf Delta als (hoofd)gebruiker staat inge schreven. De verontreinigingsheffing, de ingezetenenomslag en omslag ongebouwd stijgen in 2005 met elk 3,3 procent. Volgens gezwo rene Hoekman is dat nodig om dat het waterschap te maken heeft met stijgende uitgaven (vooral kapitaallasten als rente en aflossing) voor met name nieuwe zuiveringswerken en wa terbeheersing. Ook is de Rijks uitkering voor onderhoud water keringen weggevallen. Dankzij terugdringen van de kosten, is de inflatie niet volledig doorge voerd in de belastingverhoging. Het nieuwe kantoor dat Zeeuw se Eilanden aan het Kanaal door Walcheren betrokken heeft, zorgt voor hogere lasten van ruim één miljoen euro per jaar. Grootste pijn De grootste pijn zit vanaf 2005 in de omslag gebouwde eigen dommen en dan vooral de wo ningen. De aanslag is gekoppeld aan de getaxeerde waarde die een huis heeft voor de onroe rend zaakbelasting van de ge meente. Wettelijk wordt een be drag per zogenoemde waar- de-eenheid vastgesteld. Aan de hoogte van de waarde-eenheid kan het waterschap zelf niks morrelen. Wel aan het tarief per eenheid. Hoekman: „Dat heb ben we verlaagd met twintig procent, van 1,80 naar 1,44 eu ro." De gezworene noemt het 'hart stikke vervelend' dat er niet één lijn te trekken is. „De woning van meneer A stijgt veel meer in waarde dan de woning van me neer B. Het betekent dat de een veel meer moet betalen dan de ander. Daar kunnen we niets aan doen. Er zijn gevallen met een waardevermeerdering van vijftig tot zestig procent." Waarom is het tarief per waar de-eenheid niet extra verlaagd? Hoekman maakt duidelijk dat er dan scheve verhoudingen op treden met de bedrijfsgebou wen, die minder (20-25 procent) in waarde zijn gestegen dan de woningen (rond vijftig procent). Het nieuwe kantoor dat Zeeuwse Eilanden aan het Kanaal door Walcheren betrokken heeft, zorgt voor hogere lasten van ruim één miljoen euro per jaar. foto Lex de Meester „De gemeenten mogen verschil maken tussen tarieven bedrijfs- gebouwd en woningen. Het wa terschap mag dat op grond van de Waterschapswet niet." Het zou er in bepaalde gevallen op neer kunnen komen dat dan ei genaren van bedrijfsgebouwd minder belasting moeten beta len en dat wil het waterschap niet. Om het nog ingewikkelder te maken zit het waterschap ook nog met de taxatiekosten die voor de vorige schattingsronde van de gebouwen betaald moe ten worden: ruwweg 25 procent van de door de gemeenten ge maakte kosten. Gerekend was op 1,7 miljoen euro en de tien ge meenten boven de Westerschel- de hebben een declaratie van ruim drie miljoen euro hoger in gediend. „We vermoeden dat de gemeenten niet al te terughou dend geweest zijn met de toere kening van de kosten", zegt Hoekman diplomatiek. Van die drie miljoen euro haalt het waterschap twee miljoen uit de algemene reserves. Eén mil joen moeten de eigenaren ge bouwd ophoesten, wat neer komt op een extra verhoging van zeven procent. „Het voorne men is de meeropbrengsten en de verrekening van de taxa tiekosten terug te ploegen naar de categorie gebouwd. Het be tekent dat het tarief in 2006 voor het gebouwd waarschijn lijk weer omlaag kan", betoogt Hoekman. Niet alleen de huizen zijn flink in waarde gestegen, ook bij de grond is sprake van een forse opwaardering. Wordt dat ook verrekend in de aanslag ongebouwd, of houdt het water schap de grondeigenaren - vaak boeren die het niet gemakkelijk hebben - uit de wind? Hoekman ontkent dat. Waterschapswet De basis voor de omslag onge bouwde eigendommen wordt eenmaal in de vier jaar vastge legd bij de kostentoedeling naar de verschillende groepen (zuive ring, ingezetenen, gebouwd, on gebouwd). Dat is in 2002 ge beurd en normaal gesproken komt er in 2006 een herziening. Normaal gesproken, want in 2008 wijzigt de Waterschapswet ingrijpend, waardoor niet alleen de bestuurssamenstelling en -verkiezing wijzigt, maar ook de berekeningsgrondslagen voor de belastingen. De gezworene is daar blij mee; hij hoopt dat er dan meer helderheid voor de burger ontstaat. Hoekman merkt nog op dat de huiseigenaren weliswaar meer belasting gaan betalen, maar dat daar tegenover staat dat hun bezit ook aanzienlijk in waarde is gestegen. Hij erkent wel dat dit gegeven voor iemand die zijn huis niet verkoopt, geen direct contant voordeel ople vert. De broekriem moet dus nog een gaatje strakker worden aangehaald. MIDDELBURG - Door de ontploffing van een stuk vuur werk is dinsdagavond laat de ruit boven een voordeur aan de Bogardstraat in Middelburg vernield. Ln verband daarmee is na 23.30 uur een 13-jarige Middelburger aan gehouden op de Vlasmarkt. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De politie heeft de zaak verder in onderzoek. Het vuurwerk was door de brievenbus naar binnen ge gooid. Diezelfde avond werden op de Oude Vlissingseweg in Middelburg enkele brievenbussen vernield. Het schade bedrag is onbekend. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 25-jarige inwoner van Drunen voor het plegen van 53 autokraken in Brabant en Zeeland twee jaar ge vangenisstraf plus een halfjaar voorwaardelijk opgelegd. De Brabander kreeg zeven maanden celstraf extra, omdat hij in zijn proeftijd zat toen hij de delicten pleegde. In de uitspraak werd ook een winkeldiefstal en een snelkraak meegenomen. Bij de snelkraak op 28 september in een kledingzaak in Vlissingen werd hij opgepakt. De man bekende de auto kraken te hebben gepleegd in Drunen (30x), Waalwijk (6x), Nieuwenkuijk (5x), Elshout (2x), Heusden (2x) en Vlissingen (8x) te hebben gepleegd. Bij een aantal bleef het bij een poging. De Brabander is al sinds zijn vijftien de jaar verslaafd aan cocaïne, hasj en alcohol. VEERE - Nieuwe Muziek, dat concerten organiseert in de Grote Kerk in Veere, moet zich aan de geluidsnormen hou den. Dat schrijft het college van Veere in een brief aan de organisatie. De muziekuitvoeringen zorgen regelmatig voor geluidsoverlast. B en W wijzen Nieuwe Muziek op een speciale regeling in de Algemene Plaatselijke Verorde ning. Achtmaal per jaar is het toegestaan om meer geluid te produceren dan in de regels staan. Als Nieuwe Muziek gebruik maakt van de regeling, kan de organisatie buurt bewoners op tijd informeren over de dagen waarop zij wat geluidsoverlast kunnen verwachten. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Nieuw- en Sint Joosland is gisteren in Middelburg voor het plegen van gewapende overvallen op supermarkten veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan een halfjaar voorwaardelijk. De rechtbank nam in het vonnis ook inbraken in caravans en een winkeldiefstal mee. Aan slachtoffers moet de jonge dader 2274 euro schadevergoe ding betalen. Daarnaast is hij verplicht 720 euro aan de Nederlandse Staat te betalen. De man dwong eind augus tus en begin september caissières van drie supermarkten, waarvan twee in Oost-Souburg en één in Koudekerke, on der bedreiging van een mes, geld af te geven. MIDDELBURG - In de Jasmijnstraat in Middelburg is gis terochtend rond half vier een auto uitgebrand. De brand weer heeft nog een poging gedaan om de brand te blus sen. De oorzaak van de brand is niet bekend. unst (Ernst Jan Rozendaal !S - Racoon brengt in maart nieuw album uit. Een ind eerder verschijnt een me single. Dat betekent een «back na een stil jaar. Goes afkomstige pop- p - na Blof de succesvolste iwse band ooit - is nooit op- sen. Nadat platenmaat- ïppij Sony de groep in het van 2002 op straat zette, bet wel doorbijten. Aanvan- jk kon nog geteerd worden ten reeks geboekte concer- maar met het uitblijven van me muziek, nam de belang- van concertzalen ook af. twee keer per maand spe- of minder, kun je geen boter- ismeren", aldus gitarist Den- Huige. „We hebben er alle- Iweer een baantje bij geno- sist Stefan de Kroon en zan- ïart van der Weide verhuis- weer terug naar Goes, ooit thuisbasis van alle bandle- Huige en drummer Paul wonen nog in de Rand- Verzamelpunt van de band ögsteeds Woerden. moment hebben de vier ikanten erover gedacht het je erbij neer te gooien. Kort 't hun platencontract was izegd, belde voormalig Ur- Dance Squad-drummer Mi- Schoots dat hij graag een iwe cd voor Racoon wilde luceren. Hij is ook de produ- van Racoons debuutalbum ceys fly. Begin vorig 'keerde het geluk definitief, platenmaatschappij Play It Again Sam (PIAS) de groep con tracteerde. Inmiddels is een nieuw album zo goed als klaar. „Ik kan niet ontkennen dat we ons af en toe hebben afgevraagd waar het naartoe moest", zegt Huige. „Maar voor ons is mu- ziekmaken altijd een soort hei lig moeten geweest. We besloten dus gewoon liedjes te schrijven. Veel liedjes. De mooiste die we konden maken." Uit een totaal van meer dan vijf tig liedjes hebben de leden van Racoon samen met Schoots ze ventien liedjes uitgekozen om op te nemen. Twaalf daarvan staan op de plaat die in maart uitkomt. Een titel kan Huige nog niet noemen, evenmin als hij kan onthullen wat de nieuwe single wordt. „Voor allebei heb ben we meerdere opties. We zijn er nog niet uit." De nieuwe plaat zal wat meer op de eerste cd lijken dan op het tweede album Here we go, ste reo, aldus Huige. „Het is een al bum van vier muzikanten. Je hoort één gitaar, één bas, één stem en de drums. In een paar nummers hebben we wat key boards toegevoegd. Het is dus geen gelaagd album met allerlei geluiden en sounds, maar een heel pure bandplaat. Het is wat het is. Dat past goed bij ons. Het draait altijd om het liedje. Dat betekent dat de vocalen bij ons op één staan. Daar omheen mag niets in de weg zitten." Huige heeft er alle vertrouwen in dat de popgroep, die in 2002 nog op Pinkpop stond, het ko- V Racoon in 2001, met rechts Dennis Huige. foto René Kramers ffi - De Stichting Nieuwe ii«k Zeeland heeft de Middel de componist Douwe Eisen- füoemd tot composer in resi- Rondom de muziek van fnga staat in 2005 een reeks activiteiten gepland. Douwe Eisenga-jaar begint iieuwjaarsdag. Toen Nieuwe aek nog in de Kloveniers- en n Middelburg huisde, op 1 januari traditiege- w het nieuwjaarsconcert «s. De Grote Kerk van daarvoor minder ge- B,maar directeur Ad van 't Veer heeft er iets op gevonden. Via Omroep Zeeland Televisie wordt het driedelige Piano Con certo van Eisenga uitgezonden. Uitvoerenden zijn pianist Ger ard Bouwhuis en het Xenakis Ensemble onder leiding van Die- go Masson. De opnamen zijn in juni gemgakt in de Grote Kerk van Veere. De uitzending begint om 16 uur en wordt daarna elk uur herhaald. Nieuwe Muziek ondersteunt ook de uitgave van een cd/dvd van het Piano Concerto. In april vinden daarvoor opnamen Zaterdag 23 april voert het Bra bants Kamerkoor onder leiding van Fokko Oldenhuis in Veere Eisenga's compositie Een naam van stilte (2004) uit. Tijdens het Pinksterweekeinde zal het Xenakis Ensemble in het kader van de Nieuwe Muziek Mei Maand een componistenpor tret van Eisenga uitvoeren. Dan staan onder meer de niet eerder uitgevoerde werken Deksels en Cantus op het programma. Ei senga geeft die maand een le zing over de Amerikaanse com ponist Philip Glass. In het najaar presenteert Eisen ga bij Nieuwe Muziek nieuw werk voor het Francis B. Quar tet. mende jaar weer flink aan de weg gaat timmeren. Ten eerste omdat gebleken is dat voor de fans van Racoon het gezegde 'Uit het oog uit het hart' niet op gaat. Huige: „Dat is echt geweldig. Via de fansite komen er alleen nog maar mensen bij. Uit het gastenboek blijkt dat ze bijna ontploffen uit ongeduld over de nieuwe plaat. Onze boeker merkt ook dat we bij de zalen in het land een goede naam heb ben. Ze willen ons voor concer ten boeken zodra het album uit is. Het blijft natuurlijk span nend wat die plaat gaat doen. Ik heb er net nog naar geluisterd en echt: het is zo'n geweldig goe de plaat. Daar moet wel iets mee gaan gebeuren." foto Lex de Meester Kunstenares Juul Kortekaas loopt langs haar schilderijen van tulpen in De Drukkerij. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het liefst had ze de wanden helemaal volge hangen. Kunstenares Juul Korte kaas exposeert in De Drukkerij in Middelburg grote schilde rijen van tulpen. Ze zijn onmoge lijk over het hoofd te zien, maar de Middelburgse kunstenares wilde eigenlijk een compleet 'le ger van tulpen, een massa waar in je kunt verdwijnen'. In zekere zin is haar expositie daarom niet gelukt. Ze had te weinig tijd het aantal tulpen te schilderen dat ze in haar hoofd had. Maar ze vindt het niet erg om te falen. „Je moet altijd am bitieus zijn. Dat is de enige ma nier om een stukje van je dro men te realiseren. Omdat ik hoog inzet, ben ik bijna altijd on tevreden. Dat houdt me aan het werk. Als je het ultieme na streeft en het lukt niet, heb je al tijd een reden om aan het werk te blijven." Ze is de dochter van een tuin der. Als moederdag naderde, hielp ze haar vader met het tul pen snijden. „De eenvoud van die bloem trof mij als kind. Je stopt zo'n bolletje vol zelfstu ring in de grond en dan voltrekt zich het wonder." Tegenwoordig schildert ze bloe men. Tulpen, aronskelken en irissen. Of ze maakt ze in roest vrij staal. Hoewel haar schilde rijen kleurig zijn en vol bewe ging zitten, is de vormgeving strak en stil. Bij haar sculpturen is dat nog sterker. De levendig heid en de beweging weerspiege len zich daarbij wel in het roest vrij staal. „Mijn kunst is een houvast in de enorme chaos van het leven", zegt ze. „De wereld is hartstikke gek en waanzinnig. Ik hoop dat mijn tulpen de men sen een beetje troost en schoon heid bieden." Ze heeft een mooie woordspe ling bedacht voor wat ze doet. „Ik steel het leven. Ik steel tijd van mijn eigen leven om deze kunst te maken. Maar ik plant ook heel letterlijk stelen." Haar bloemstelen zijn reusach tig. Niet voor niets vergelijkt ze een veld tulpen met een leger. Haar bloemen hebben namelijk de maat van mensen. „Voor mij zijn het menselijke gestalten. Ik vind het noodzakelijk ze zo groot te schilderen. Als je er te genover staat, ga je vanzelf bui gen. Uit bewondering voor zo'n bloem die gewoon is wat hij is, terwijl wij allemaal zo moeilijk doen. De simpele schoonheid van zo'n tulp, dat is toch prach tig? Buig daar maar eens voor." Kortekaas verdiept zich graag in de verhalen die horen bij de bloemen die ze schildert. Zo speelt de tulp een rol in de Turk se legende van Sirin en Ferhad. Laatstgenoemde hakt een tun nel door een berg om zo de hand te verkrijgen van zijn geliefde Sirin. Als hij klaar is, hoort hij dat ze is overleden. Daarop slaat hij de bijl waarmee hij zich een weg door de rotsen heeft gebaand in zijn eigen hart. Op de plek waar zijn bloed ach terblijft, ontluikt de tulp, „De tulp is verbonden met de Ot tomaanse cultuur", vertelt Kor tekaas. „Het is de bloem van God. Omdat het verboden was God af te beelden, werd hij afge beeld als een tulp, In 1594 kwam de tulp naar Nederland. Volgens velen is het de Neder landse bloem bij uitstek, maar het is dus wel een allochtoon, hè. Ik heb dat soort verhalen niet nodig om tulpen te kunnen schilderen. Ze doen me wel glim lachen. Ze bevestigen wat ik zo leuk vind aan de tulp.'- Hoewel ze het fijn vindt dat haar werk mensen aanspreekt, doet elk schilderij dat ze ver koopt haar pijn. „Eigenlijk maak ik ze puur voor mezelf, maar ik moet er ook van be staan. Dat is de contradictie. Het liefst zou ik een aantal tem pels willen bouwen, één voor de tulpen, één voor de aronskelken, één voor de irissen. Met wanden vol schilderijen, zodat ik er elke dag doorheen zou kunnen lopen. En niet alleen ik, het zouden mu sea kunnen zijn waar het pu bliek de schilderijen komt bekij ken. Maar ach, dat zijn megalo mane gedachten." Expositie: tulpenschilderijen van Juul Kortekaast/m 29 januari in De Drukkerij in Middelburg, tij dens winkelopeningstijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15