Middelburg is goede woonstad m De politie weet toch wel wie ik ben Wegenonderhoud ligt op schema Raad van State wil grondig onderzoek naar gevolgen Sloelijn 13 mwendaele is minst leefbare wijk ennepkweker loet half jaar tvangenis in Zeemanshoop redt sportvissers Anbo bijeen in Willebrord Springplank wint korfbaltoernooi Auto vernield in Vrouwenpolder Brand gesticht in Vlissingen Schelde blaast operatie weer af Aanrijding op A58 bij Arnemuiden Geld gestolen agenda donderdag 30 december 2004 Nadia Berkelder DELBURG - Dauwendaele minst leefbare wijk van jelburg. Bewoners van aan de andere kant van de roeweg, wonen het prettigst, ilijkt uit een onderzoek dat jijnsorganisatie Scoop heeft aan onder de Middelburgse olking. situatie in Dauwendaele valt Alleen afgezet tegen de van Middelburg valt het oor- van bewoners over hun jnegatief uit. Bijna tachtig cent van de mensen in Dau- idaele voelt zich thuis in de irt. In de rest van de stad is gemiddeld bijna negentig cent. Middelburg blijkt een Itige stad om te wonen. Be- jjrs van Zuid, Arnemuiden de binnenstad zijn het meest Bén. lensen in Dauwendaele voe- ich van alle Middelburgse >n het meest onveilig. Der- irocent van de bewoners aan te willen verhuizen, jen voelen zich minder ver- oordelijk voor de leefbaar van hun buurt dan in ande- len van de stad. Opvallend t: weinig jongeren in Dau- laele lid zijn van een sport- ïiging, nog geen veertig pro- In Nieuw- en Sint Joos- is meer dan zeventig pro lid van een sportclub. Dat hoogste percentage van al- ddelburgse wijken, onderzoek van Scoop geeft :ht in de bevolkingssamen- ing van Middelburg. Er is ventariseerd hoe het staat de werkgelegenheid en de zieningen in de buurt. Men- s, door middel van een en- e, gevraagd wat ze van hun [ving vinden. Het is de be ing dat begin volgend jaar ilan klaar is om de knelpun- te verbeteren. Dat plan t de naam sociale kwali- satlas, als tegenhanger van bestaande kwaliteitsatlas die vooral gericht is op bouwprojecten, dan tien procent van de lelburgers is bang om in de DDELBURG - Een negentien- ige inwoner uit Koewacht wil- jisteren in Middelburg heie niets zeggen over zijn rol een professionele hennep- ekerij in Terneuzen. De man ep zich op zijn zwijgplicht, dat pakte in zijn nadeel tterechter M. Klarenbeek Ie de verdachte een halfjaar ingenisstraf op. Daarnaast et hij Delta 8800 euro beta- de rekening voor het ille- aftappen van stroom. Ten Ie van de inval woonde de a aan de Nieuwediepstraat 'emeuzen. Daar ontdekte de tie 334 hennepplanten, toen ip 4 september vanwege een (age inbrak in de woning. Bezorgklachten: 00-0231231 maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; istot 12.00 uur BED actie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 EB middelburg Tel: 0118-493000 fax:0118-493009 B-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder ïdith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Btationspark 28 Postbus 31 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl B-mail: web@pzc.nl directe woonomgeving lastig ge vallen of beroofd te worden. Meer dan twintig procent vindt dat mensen in de buurt elkaar nauwelijks kennen. Daar staat een positief oordeel van de buurt tegenover. Bijna tachtig procent voelt zich verantwoorde lijk voor wat er in de wijk ge beurt, ruim zestig procent geeft aan veel contact met buurtgeno ten te hebben. Bijna driekwart van de Middelburgers vindt dat hij of zij in een aantrekkelijke omgeving woont. Opvallend is het verschil tussen de wijken. De Griffioen is bij voorbeeld de meest vergrijsde wijk van de stad. Zuid en Arne muiden zijn het jongst. In de Erasmuswijk en Veldzigt wonen de meeste jongeren onder de veertien jaar. In Reyershove is de helft van de bevolking jonger dan dertig. In de binnenstad wo nen weinig gezinnen met jonge kinderen. Ook in Nieuw- en Sint Joosland zijn relatief wei nig kinderen onder de veertien jaar. Opvallend is het verschil In poli tieke voorkeur en politieke be trokkenheid tussen de wijken en dorpen. Arnemuiden stemt chris- telijk, de Stromen wijk vooral links. In de Erasmuswijk en Veldzigt zijn meer mensen met een liberale voorkeur, net als in Klarenbeek. In Dauwendaele en de Magistraat wijk doen relatief weinig mensen mee aan verkie zingen. Het rapport is vanaf vol gende week helemaal te lezen op de website van de gemeente Middelburg. Evi Martens (1) en Inge de Graaf tonen vol trots hun identiteitskaarten. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Voornemen voor het nieuwe jaar: een paspoort of identiteits kaart bij je dragen. Het is voortaan ver plicht voor iedereen vanaf veertien jaar. Alleen lijkt de voorlichtingscam pagne van justitie mislukt; veel jonge ren schaffen geen paspoort of id-kaart aan. Ook op het VUssingse Scheldeplein is weinig enthousiasme te merken. Op de vraag of ze een identiteitskaart bij zich dragen, duiken Evi Martens en Inge de Graaf direct hun tassen in. De passen gaan omhoog de lucht in. „Maar eigenlijk is het toevallig", geeft Evi (16) onmiddellijk toe. „Vandaag hebben we hem echt nodig. We gaan namelijk een wenkbrauwpiercing laten zetten." Toch zullen de dames vanaf 1 januari wel moeten. Alleen zien ze dat niet zo zitten. „Omslachtig gedoe. Je zult er echt niet altijd aan denken om hem mee te nemen", verwacht de even oude Inge. „Als je hem kwijtraakt, kun je telkens een nieuwe kopen. Pff, al die pasjes." Watverderop loopt Ronald Baartmans van 23. Die heeft zijn paspoort conse quent bij zich. „Ik ben hem al vier keer kwijtgeraakt, maar mij zullen ze niet meer hebben. Ik heb al genoeg proble men met de politie gehad." Ook Kim Kramer (18) kan zich identifi ceren. Dan wel met haar rijbewijs, maar toch. „Het moet nu eenmaal en ik ben toch bijna altijd met de auto. Dus ik kan altijd mijn identiteit tonen." Haar vriend Miles Notebaart (19) denkt daar anders over. „Ik ga echt geen pas poort op zak dragen. Wat een onzin." Op de trappen van het Scheldeplein klinkt andere taal. „Het is handig om hem bij je te hebben", vindt Hein Weze- poel van 17 jaar. „Met uitgaan heb je hem nodig en nu ontloop je in elk geval een boete van een paar tientjes. Je went er vanzelf aan hoor." Zijn vriend Alwin van Belzen (ook 17) vindt de identificatieplicht niet nodig. „Misschien in de Randstad, waar veel criminaliteit is, maar hier toch niet?" De Vlissinger kan dan ter plekke ook geen paspoort tonen. Maar hoe zit het dan met de ouderen, die vaak nauwelijks buiten komen? Een bezoek aan mevrouw Nijssen in verzor gingshuis Scheldehof. „Mijn kinderen zeggen tegen me: ma, in je rolstoel word je echt niet aangehouden. Maar ik neem geen risico. Nog deze week laat ik een paspoort maken. Ik kom dan wel niet zo Ai' foto Ruben Oreel vaak buiten, ik ben al 83, maar toch: verplicht is verplicht. Ik vind het ook wel een veilig idee dat iedereen kan la ten zien wie hij echt is. En ach, ik heb ook nog een vervoerspas nodig in het ge meentehuis, dan gaat dat mooi in één moeite." Ontsnapping Terug naar het Scheldeplein. Daar lo pen wat rebelsere types dan mevrouw Nijssen. „Waarom wel?", vraagt Loren zo Luwema zich hardop af. „Ik raak hem toch weer kwijt, dat weet ik nu al." Anders weet zijn kameraad Justin Pat ty wel een snelle oplossing. „Gewoon zo", en hij imiteert een ontsnapping op zijn fiets, „heel hard wegrijden. Die wouten halen je toch niet in. Als je een boete moet betalen is dat domme pech. Daar kan ik me niet druk om maken. Trouwens, ik heb helemaal geen pas poort nodig. De politie weet toch wel wie ik ben." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen ligt op schema met de aanpak van slechte wegen. Het college maakte dit jaar 800.000 euro vrij om achterstan den weg te werken in het onder houd van straten, wegen en voet paden. Inmiddels zijn drie van de twintig wegen herbestraat, zijn er zes plannen in voorberei ding en liggen vier straten open. Het wegenonderhoud in de ge meente Vlissingen is sinds jaar en dag gespreksonderwerp in commissie- en gemeenteraads vergaderingen. Besloten werd tot een extra 'onderhoudsim- puls' van 800.000 euro. Uitgevoerd zijn inmiddels de Be- ciusstraat in Oost-Souburg en de Schoolstraat en Hobeinsteeg in Vlissingen. De vlakbij gele gen Hobeinstraat, die ook op het lijstje stond, moet nog even tjes wachten. De straat is vol gens het college zeer vervuild. Er is nu onvoldoende geld om de Hobeinstraat aan te pakken. In uitvoering zijn op dit mo ment de Berlagestraat, de Jacob Marislaan, de Kroonwerkgracht en de Mesdaglaan. Volgende maand wil de gemeen te beginnen met de herbestra ting van de Nieuwendijk en de Sarazijnstraat in Vlissingen. In maart van 2005 gaat een aantal wegen in Oost-Souburg op de schop. Het gaat om de Bea- trixstraat, de Julianastraat, de Willem Alexanderstraat, de Re- gentessestraat en Van Turnhout straat in Oost-Souburg. De gemeente bekijkt aan de hand van een vijftal aspecten welke straat het eerst wordt aan gepakt. Overwegingen zijn onder meer de verkeerssituatie, de milieu vervuiling, de toestand van het riool, of er wel of geen kabels en leidingen onder het wegdek lig gen en de fundering. BRESKENS - De reddingsboot Zeemanshoop van de KNRM uit Breskens heeft gisterochtend twee sportvissers hulp geboden in het ankergebied Wielingen Noord bij Breskens. De mannen bevonden zich op de boot No Fear uit Terneuzen. Zij kwamen in de problemen toen de anker kabel in de schroef van de boot draaide. Het vaartuig lag dus in feite voor anker aan de schroef van de boot. De Zeemanshoop sleepte het jacht naar de haven van Breskens De gemeente Vlissingen is druk bezig met het bestraten van de Kroonwerkgracht, foto Lex de Meester MIDDELBURG - De oude renbond Anbo in Middel burg houdt zaterdag 8 ja nuari een nieuwjaarsbijeen komst in Sint Willebrord. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Er is onder meer een optreden van het koor Bienaeh Zuuver en Thomas- vaer en Pieternel geven op rijm hun commentaar op 2004. Zij kijken ook voor uit op 2005. De bijeen komst duurt tot ongeveer 16.30 uur. WESTKAPELLE - Basisschool De Springplank uit Aagte- kerke heeft de negenentwintigste editie gewonnen van het schoolkorfbaltoernooi van korfbalvereniging Storm vogels uit Westkapelle. In de finale werd een 2-1 overwin ning behaald op een team van De Lichtstraal uit Westka pelle. Het ochtendprogramma werd gewonnen door De Wegwijzer uit Serooskerke na een overwinning in de fina le op een ander team van dezelfde school. Aan het toer nooi voor de basisscholen voor West-Walcheren, deden veertien teams mee verdeeld over vier scholen. VROUWENPOLDER - Een auto die aan de Fort Den Haakweg in Vrouwenpolder stond geparkeerd is gisteren vernield. Van de auto werd de grille afgebroken en de mo torkap ingedeukt. Het schadebedrag is onbekend. VLISSINGEN - In de Meidoornlaan in Vlissingen is brand gesticht in een koelkast die in een portiek stond. De koelkast zou opgehaald worden en daarom was hij door de bewoner in het portiek geplaatst. Door de brand is de gevel van de woning beschadigd. VLISSINGEN - Schelde Marinebouw heeft gisteravond een omvangrijke operatie voor de derde keer deze week moeten afblazen. Het gaat om het in de juiste volgorde va ren van de drie delen van de Johan de Witt: het tweede Landing Platform Dock (LPD-2) waaraan Schelde Mari nebouw werkt in Vlissingen-Oost. Het voor- en achter schip zijn gebouwd op de werf van Damen Shipyards in Roemenië; de machinekamer bij Schelde MarinebouW. Het voor- en achterschip zijn in Roemenië aan elkaar ge last en begin december verscheept naar Vlissingen, waar de delen van elkaar zijn gehaald. Om het schip af te kun nen bouwen, moeten de drie delen eerst in de juiste volgor de worden gelegd. Voor die operatie is een extra laag tij noodzakelijk. Dinsdagochtend moest de eerste poging worden afgeblazen wegens de harde wind. De tweede po ging, woensdagochtend, kon niet doorgaan vanwege eén te hoge waterstand. Alles leek erop dat de operatie gister avond kon plaatsvinden. Maar het voorschip bleek insta biel en maakte enigszins slagzij. „We weten niet precies de oorzaak ervan en daarom kunnen we geen enkel risico nemen", aldus P. Noordijk van Schelde Marinebouw. ARNEMUIDEN - Bij een kettingbotsing op de A58 ter hoogte van Arnemuiden is gisteravond wonder boven wonder niemand gewond geraakt. Een 23-jarige automo biliste uit Vlissingen reed over de rechterrijstrook, toen een van de twee kinderen op de achterbank begon te hui len. Toen de vrouw zich omdraaide, kwam haar auto op de linkerrijstrook terecht en botste tegen de auto van een 34-jarige man uit de gemeente Reimerswaal. Beide voer tuigen raakten in een slip. Een achterop komende 36-jari- ge automobilist uit Vlissingen kon een aanrijding met de Vlissingse niet meer voorkomen. Een achterop komende automobilist uit Goes reed ook tegen de auto aan. door Mieke van der Jaqt DEN HAAG - De Raad van Sta te stuurt de Stichting Advise ring Bestuursrechtspraak, kort weg STAP, op pad om de bezwa ren tegen het Tracébesluit Sloe lijn van het ministerie van VROM, grondig te onderzoeken. De afdeling bestuursrecht spraak besliste gisteren ook dat de bezwaren tegen het Tracébe sluit van de gemeenten Bergen op Zoom en Roosendaal, van mi lieuorganisatie Benegora en van twee particulieren, niet ontvan kelijk zijn. De bezwaarden zijn, zo oordeelt de Raad van State, geen belanghebbenden. Wel belanghebbend zijn vijftien andere bezwaarden, onder wie het Goese college van burge meester en wethouders, het da gelijks bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden en de Bewonersorganisatie Aanwonen- den Spoorlijn (BAS). Het zijn de mensen en organisaties die di rect te maken hebben met de aanleg van de nieuwe verbin ding. Die zal tussen de haven spoorlijn in het Sloegebied en de Zeeuwse hoofdspoorlijn tus sen de Sloedam en Lewedorp ko men. De aansluiting bevindt zich nu nog bij Eindewege. Voor men sen die langs het nieuwe verbin dingsstuk wonen of langs de hoofdspoorlijn tussen de nieuwe aansluiting en Eindewege, ver andert de situatie in ongunstige zin. Er komen dagelijks veel meer treinen langs vanwege het groeiende aantal goederentrei nen vanuit het Sloegebied. Met de groei van het goederenver voer heeft de Raad van State na drukkelijk rekening gehouden. De dreigende komst van een Westerschelde Container Termi nal (WCT) en de daarmee ge paard gaande explosieve groei van het railverkeer, wordt in de uitspraak, op grond van een uit spraak in 2003, als onwaaiv schijnlijk afgedaan. „Een onze kere toekomstige gebeurtenis op grond waarvan geen belang kan worden aangenomen." Het onderzoek dat nu gelast is, betreft het naast elkaar leggen en controleren van talloze re gels, voorschriften en de feitelij ke situatie. Ook zullen technici van de STAP zich buigen over te verwachten gevolgen van de aan leg van rails en de toename van railverkeer voor de nabijgelegen bewoners en bebouwing. Dat onderzoek is pas in de loop van volgend jaar klaar, waarna bezwaarden erop kunnen reage ren. De uitspraak van een zit ting die dan volgt, kan volgend jaar rond deze tijd worden ver wacht. P. Gruijters van de BAS is ver heugd over de uitspraak. „Ten eerste omdat van verschillende kanten is gesuggereerd dat de bewoners tussen de nieuwe aan sluiting en Eindewege geen be langhebbenden zouden zijn. Wij vertegenwoordigen ook die men sen en de Raad van State heeft nu beslist dat zij wel degelijk be langhebbenden zijn. Dat is ook nogal wiedes want er rijdt nu over het hoofdspoor bijna geen enkele goederentrein tussen Ein dewege en Walcheren. Het goe derenverkeer neemt voor die mensen dus enorm toe." Nog blijer is Gruijters omdat de Raad van State het bezwaar van BAS nu inhoudelijk gaat behan delen. „Daar hebben we natuur lijk alle vertrouwen in. Laat die mannen van de STAP maar ko- BURGH-HAAMSTEDE - In een bedrijfspand aan de Burghse- weg in Burgh-Haamstede is woensdagochtend vroeg ingebro ken. De inbreker is binnengekomen door de deur te forceren. De buit bedraagt enkele tientallen STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Bar American, 21.00 uur: Neil Young Mirrorband, De Drukkerij, 15.00-16.30 uur Optreden Igor Presnyakov, gitaarmuziek; OOST-SOUBURG Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN Petruskerk, 9.30 uur 55+ yoga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13