[anoekovitsj erkent verlies niet Grootste soennitische partij boycot Iraakse verkiezingen 2 HALEN 1 BETALEN lekraiense minister lood thuis gevonden Cordon sanitair staat op barsten in België 5 Eszeth Doden door explosie in Mulhouse Polen goedkoopste EU-land Fouten verkiezingen Oezbekistan Standbeeld Tito opgeblazen Wateroverlast in Venetië lichtbrug met voedsel oor binnenland Suriname kkraiense premier rept van onrechtmatigheden tijdens stembusgang Werkstraf voor veroordeelden in Belgisch leger Israël laat 159 Palestijnen vrij Ben de Graaft dinsdag 28 december 2004 Fits u van aparte tnocfe Houdt Open wo. t/m za. 10.00- 17.00 uur. Loskade 9, Middelburg 0118-623246 MULHOUSE - Door een explosie in een vier verdiepin gen tellend appartementenblok in de Franse stad Mulhou se zijn zondag zeker zeventien mensen om het leven geko men. Twee mensen worden nog vermist. De brandweer liet gisteren weten te vrezen dat ook de vermisten de ont ploffing niet hebben overleefd. Vijftien mensen raakten lichtgewond. De flat werd volle dig verwoest. De politie kon gisteren nog niet zeggen of de explosie het gevolg is geweest van een technisch defect of van menselijk falen. ANP/AFP/DPA VOORBURG - Het prijsniveau voor levensmiddelen, alco holische dranken en tabak in de nieuwe lidstaten van de Europese Unie is in het algemeen een stuk lager dan het gemiddelde prijsniveau in de hele unie. Dat blijkt uit gis teren gepubliceerde gegevens van het CBS. Het goedkoopste land is Polen, het duurste is Ierland. Ne derland neemt een middenpositie in, samen met de ons omringende landen. ANP TASJKENT - De parlementsverkiezingen van zondag in Oezbekistan voldeden niet aan de internationale normen. Dat heeft een waarnemersmissie van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) gisteren gemeld. De OVSE wees erop dat alleen partijen die loyaal zijn aan president Karimov, aan de stembusgang mochten mee doen. Vier oppositiepartijen konden niet deelnemen, om dat het ministerie van Justitie deze groeperingen om on duidelijke reden niet wilde registreren. De OVSE-missie heeft geen grote onregelmatigheden en incidenten tijdens de verkiezingen geconstateerd. Opposi tiepartijen spraken echter hun verbazing uit over de hoge opkomst van 85 procent. ANP/RTR ZAGREB - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag een standbeeld van Josip Broz Tito opgebla zen in zijn Kroatische geboorteplaats Kumrovec. De gewe zen partizanenleider en communistische dictator van Joe goslavië stierf in 1980. Hij regeerde met ijzeren vuist van 1945 tot aan zijn dood. De politie heeft geen mededelingen gedaan pver verdach ten en/of motieven. ANP/DPA/RTR VENETIE - Dagenlange regenval heeft in de Italiaanse stad Venetië grote wateroverlast veroorzaakt. Op sommi ge plaatsen in de lagunestad reikt het water tot kniehoog te. Toeristen hebben laarzen nodig om de toeristische trek pleisters te bereiken. De waterstand in Venetië is 1,28 meter boven het normale peil. De overstromingen hebben ongeveer 60 procent van de inwoners getroffen. Ook in de rest van Italië is het noodweer. In regio rond de zuidelijke stad Napels houden de autoriteiten rekening met aardverschuivingen en 2500 mensen zijn uit voorzorg geëvacueerd. ANP/DPA e redactie buitenland ÏAMARIBO - De Surinaam- tegering heelt een luchtbrug Bteld om de door droogte ge len inwoners van het binnen- ivan voedsel te kunnen voor- i.De aanvoer van levensmid- n is gestagneerd doordat sport over de rivieren en ien die droog liggen, onmo- ik is. De regering laat twee liculiere vliegmaatschap- acharters uitvoeren. vliegtuigen zijn beladen met Jen suiker. Deze producten den aan de plaatselijke win- te in de dorpen verkocht, doorverkopen aan de in j(lverkerende burgers. Over- üambtenaren zien erop toe iff geen woekerwinsten wor- i gemaakt en dat er niet "it gehamsterd. 'de voedselnood in het bin- sand heel hoog is, bewijst feit dat de beide vliegmaat- ïppijen voor de komende sweken volgeboekt zijn met ta vluchten. Ook particulie- icharteren de vliegtuigen om ^middelen in te slaan. Per vlieguur moet 300 Amerikaanse dollar worden neergeteld. Het waterpeil in de rivieren en kreken is in tientallen jaren niet zo laag geweest. Sinds enkele maanden is er nauwelijks neer slag en volgens de meteorologi sche dienst zullen de zware re genbuien die nodig zijn om de waterstand op peil te brengen, tot zeker eind februari uitblij ven, een gevolg van het natuur verschijnsel El Nino. Niet alleen de voedselvoorzie ning is in gevaar, er zijn door de droogte ook drinkwater- en brandstof problemen. Overheids diensten buigen zich over een mogelijke oplossing hiervoor. Om het dreigende tekort aan energie in en rond de Surinaam se hoofdstad te keren, hebben de bauxietmaatschappij Sural- co en de regering besloten aggre gaten te huren van een buiten lands bedrijf. Suralco moet con tractueel stroom leveren aan het energiebedrijf EBS in Paramari bo. Die stroom wordt gegene reerd in de waterkrachtcentrale in Afobaka. Door de lage water stand in de Suriname-rivier wordt dat bemoeilijkt. ANP Üjjemco Reiding N Een dag na de omstre- presidentsverkiezingen is Oekraiense minister van asPort dood gevonden. Poli- 'Stnlen troffen het lichaam 'Grigori Kirpa gisteren aan a)n buitenhuis in de omge- ïvan de hoofdstad Kiev. Dat akle zijn persvoorlichter wdZenjoek bekend. P zou door een pistoolschot (Advertentie) om het leven zijn gekomen. De Oekraiense politie wilde niet zeggen of er sprake was van zelf- moord.De oppositie beschuldig de Kirpa enkele weken geleden van het regelen van extra trei nen om supporters van premier "Viktor Janoekovitsj naar Kiev te vervoeren. Aanhangers van Viktor Joesjtsj enko, zondag gekozen tot de nieuwe president, waren daar de straat op gegaan om te protes teren. Volgens de oppositiewebsite Maidan was Janoekovitsj juist woedend omdat Kirpa niet had verhinderd dat mensen uit het westen naar de hoofdstad trok ken om Joesjtsjenko te steunen. De presidentskandidaat zou hem twee tanden uit de mond hebben geslagen. De 58-jarige Kirpa was een lei dinggevend figuur in de Verenig de Sociaal Democratische Partij van Viktor Medvetsjoek, het hoofd van de presidentiële admi nistratie van aftredend presi dent Leonid Koetsjma. GPD BRUSSEL - Veroordeelden die in België een werkstraf hebben gekregen, kunnen die voortaan ook uitvoeren in het leger. Daarbij zouden zij bijvoorbeeld het onderhoud kunnen verzor gen van militaire begraafplaat sen. Daarmee is eerder dit jaar in België ook een proefproject succesvol afgesloten. De Belgische ministers Onke- linx (Justitie) en Flahaut (Defen sie) hebben gisteren een samen werkingsakkoord ondertekend om werkstraffen in het leger mo gelijk te maken. Onkelinx zoekt al langer naar- mogelijkheden om de overbevolking in de Bel gische gevangenissen tegen te gaan. In de Belgische gevangenissen zitten 9400 mensen opgesloten. Officieel is er plaats voor 8100 veroordeelden. ANP/Belga van onze redactie buitenland BRUSSEL - In België lijken steeds meer gaten te ontstaan in het zogeheten 'cordon sanitaire' rondom het Vlaams Belang, dat de partij van de macht moet hou den. De linkervleugel van de Vlaam se liberale regeringspartij VLD van premier Verhofstadt pleitte er gisteren openlijk voor in de toekomst coalities aan te gaan met het Belang, de opvolger van het wegens racisme verboden ex treemrechtse Vlaams Blok. In diverse interviews noemde VLD-senator Vankrunkelsven een coalitie met het Belang maandag 'verre van ideaal, maar wellicht niet meer te ver mijden'. Vankrunkelsven, een van de aanvoerders van de lin kervleugel van de partij, vreest dat het Belang anders op ter mijn in bepaalde gemeenten een absolute meerderheid kan beha len. „Dan kun je maar beter een coalitie hebben van het Vlaams Belang met democraten." Vankrunkelsven zegt de politie ke draai vooraf te hebben be sproken met medestanders bin nen de linkervleugel van de VLD. Eerder pleitten meer recht se liberalen er voor om bijvoor beeld in Belang-bolwerk Ant werpen een coalitie te vormen met de partij van Filip Dewin- ter. Begin jaren negentig, toen het Vlaams Blok plots sterk in opkomst kwam, besloten alle an dere Vlaamse partijen nooit een coalitie met extreemrechts aan te gaan, het 'cordon sanitaire'. Bij de regionale verkiezingen van dit jaar haalde toen nog het Vlaams Blok 24,1 procent van de stemmen. ANP mnze redactie buitenland [V - De Oekraiense premier presidentskandidaat Janoeko- alegt zich niet neer bij de uit- j van de verkiezingen van «lagen stapt naar het hoogge- llshof. Net als bij de door hof ongeldig verklaarde (obusgang van vorige maand ier fraude zijn gepleegd, dit- aldoor de oppositie. kiescommissie heeft na het a van bijna alle stemmen gen bevestigd dat Joesjtsjen- jen circa 52 procent van de in Laden roept itot boycot rkiezing Irak BAI - De leider van het ter- metwerk Al Qaeda, Osama Laden, heeft de Irakezen gis- m opgeroepen de verkiezin- ivan eind volgende maand te totten. Dat berichtte de Ara die nieuwszender Al Jazeera, een geluidsband liet horen nop Bin Laden te horen zou dereen die deelneemt aan de- iffkiezingen, is een ongelovi- aldus de stem op de band. lat de bandopname op het in- j»l was verspreid, liet een ctionaris van de Amerikaan- iichtingendienst weten dat ren stemanalyse is gebleken het zeer waarschijnlijk om Laden gaat. meest gezochte terrorist ter sld noemt in de opname de ianiër Abu Musab al Zarqa- als 'emir' of leider van Al da in Irak. Al Zarqawi, een ianiër, wordt gezien als de jende kracht achter het ver legen de militairen van de Sitie en de huidige overgangs- üring in Irak. pep rond de Jordaniër had land in talrijke aanslagen, dingen en moorden. In okto- zwoer Al Zarqawi al trouw de leider van Al Qaeda. MFP/RTR/DPA oordeelde daarop dat de tweede ronde van de presidentsverkie zingen moest worden overge daan wegens fraude door aan hangers van Janoekovitsj. Medestanders van de premier hebben honderden bezwaar schriften ingediend tegen het verloop van de stembusgang van zondag. De Centrale Kies commissie maakte gisteren be kend dat het 550 bezwaren heeft ontvangen. Zeker 1,5 mil joen kiesgerechtigden die slecht ter been zouden zijn, konden niet stemmen door een nieuwe wet die thuisstemmen verbiedt. Janoekovitsj zou hierdoor dis proportioneel zwaar getroffen zijn, aldus zijn campagneleider. Bewijzen Oekraiense waarnemers denken niet dat de protesten veel uit zul len halen en betwijfelen of het kamp van de premier wel vol doende bewijzen in handen heeft om hun zaak hard te ma ken. De Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) heeft zich gistermid dag voorzichtig positief uitgela ten over het verloop van de laat ste ronde. Volgens het hoofd van de OV- SE-waarnemerscommissie, B. George, 'heeft Oekraïne een be langrijke stap voorwaarts ge zet'. De stembusgang voldeed volgens hem overigens niet aan de richtlijnen van zijn organisa tie, maar de jongste ronde in de presidentsverkiezingen was wel vrijer en beter georganiseerd dan de twee voorgaande. Voorzitter Barroso van de Euro pese Commissie verwelkomde gisteren de zege van Joesjtsjen ko. Premier Balkenende, huidig EU-voorzitter, liet gisteren we ten dat de strijd tussen Janoeko vitsj en Joesjtsjenko evenwichti ger heeft kunnen verlopen dan in november. Ook de Navo heeft bij monde van secretaris-generaal De Hoop Scheffer verheugd gerea geerd op de uitslag van de ver kiezingen in Oekraïne. Het bond genootschap hoopt op een goede samenwerking met het Oost-Eu- ropese land. ANP/AFP/RTR door Joris Thomassen BAGDAD - De grootste soenniti sche partij van Irak doet niet mee aan de verkiezingen van 30 januari. De voorzitter van de Iraakse Islamitische Partij (IIP) vindt dat de autoriteiten de ver kiezingen zes maanden hadden moeten uitstellen. Volgens de partij durven veel mensen in het noorden en wes ten van Irak vanwege het aan houdende geweld niet te gaan stemmen. „We roepen niet op tot een boy cot van de verkiezingen, we heb ben alleen gezegd dat we pas meedoen wanneer er aan bepaal de voorwaarden wordt voldaan en dat is niet het geval", aldus partijvoorzitter Mohsen Abdel Hamid gistermiddag. Enkele uren voordat de IIP be kendmaakte dat zij niet aan de verkiezingen zouden meedoen, werd er in Bagdad een bomaan slag gepleegd op de partijvoor zitter van de Hoge Raad voor de Islamitische Revolutie (HRIR), Abdul Aziz al Plakim. De leider bleef ongedeerd maar dertien omstanders vonden de dood. Al Hakim roept zijn volgelingen op om geen vergeldende acties te ondernemen. „Wij hebben het pad van geweldloosheid geko zen en daar blijven wij bij." De bom ontplofte op de stoep van het hoofdkantoor van de groot ste sjiitische partij in Irak. Al JERUZALEM - Israël is giste ren begonnen met de vrijlating van 159 Palestijnse gevangenen. Het is een gebaar van goede wil naar de Egyptische president Hosni Moebarak en de Palestijn se PLO-leider en favoriet bij de presidentsverkiezingen, Mah- mud Abbas. De vrijlating komt nadat Egypte eerder deze maand de Israëliër Azzam Az- zam had vrijgelaten. Die zat daar vast wegens spionage. Ab bas heeft de vrijlating van Pales tijnse gevangenen in Israël on derdeel gemaakt van zijn cam pagne om Palestijnse militanten aan te moedigen de wapens neer te leggen. ANP/AFP Hakim wijst in de richting van soennitische opstandelingen en aanhangers van Saddam Hoes sein. „De enige ideologie die deze mensen kennen is die van ter reur. Wij hebben onze wapens neergelegd ten bate van het plu ralisme." Hamid van IIP veroor deelde de aanslag en ziet het als een poging om de sjiieten en soennieten te verdelen. Waarschuwing Amerikaanse en Iraakse verte genwoordigers hebben gewaar schuwd voor een toename van geweld in de aanloop naar de verkiezingen op 30 januari. De secretaris-generaal van de IIP zei: „De veiligheidssituatie zal in de komende weken niet ge noeg verbeteren om geloofwaar dige verkiezingen te kunnen houden." Ondanks de aangekon digde boycot bestaat er nog al tijd een kans dat er op de soenni tische leden van de IIP gestemd kan worden, want de partij staat waarschijnlijk gewoon op het stembiljet. Van de sjiitische partij HRIR wordt verwacht dat zij, dankzij de sjiitische meerderheid in stemmen niet meer in te halen is door Janoekovitsj, die bleef ste ken op zo'n 44 procent. Ruim 77 procent van de Oekraiense kies gerechtigden heeft zondag ge stemd. Janoekovitsj zei gisteravond 'nooit zijn nederlaag te zullen er kennen'. Hij bevestigde tijdens een persconferentie in Kiev ook dat hij de voorlopige uitslag zal voorleggen aan het hoogge rechtshof. Volgens de premier zijn de verkiezingen ongeldig 'omdat de grondwet en de rech ten van de mens' met voeten zijn getreden. Een woordvoerder van Janoekovitsj repte eerder van 'systematische schendingen' tijdens deze verkiezingronde. Na de vorige ronde op 21 novem ber van de presidentverkiezin gen wendde Joesjtsjenko zich tot het hooggerechtshof. Plet hof Aanhangers van oppositieleider Joesjtsjenko vieren in het centrum van Kiev diens overwinning. foto Petar Kujundzic/RTR Irak, een belangrijke rol gaat spelen. De Irakezen gaan naai de stembus om het Iraakse parle ment te kiezen. De 275 tellende volksvertegenwoordiging zal be last zijn met het opstellen van de nieuwe grondwet en het vor men van het kabinet. GPD/RTR Advertentie Tijdens de eindejaarsshow van Ben de Graaft Tapijt Parket is er elke dag veel voordeel. Tot wel 50% korting! Bovendien ontvangt iedere koper een luxe vuilvangmat t.w.v. 14,95 helemaal gratis! De actie 5-daagse start maandag. Dus kom snel naar onze showroom want op=op tapijt&parket Echte vakmensen. Je ziet 't verschil. Bergen op Zoom, Breda, Culemborg, Eindhoven, Den Bosch, Sprang-Capelle, Terneuzen, Tilburg en Vlissingen. Bezoek ook www.bendegraaff.nl Amerikaanse militairen inspecteren bij het kantoor van de Hoge Raad voor de Islamitische Revolutie de plek waar een autobom dertien levens heeft geëist. foto Ali Abbas/EPA (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5