telgen meten dioxine in Schelde Iét loket voor kunst in Zeeland Oekraïne krijgt een nieuwe kans Serie Moedertaal krijgt vervolg Zeeuwen nauwelijks naar theater Treinverkeer ontregeld door defect PH en Weemaes ruziën voort deputeerde Kramer maakt zich voorlopig geen zorgen Zeeuws Orkest met operette 2005 in liebollenactie Ossenisse dinsdag 28 december 2004 zl-5 AMSTERDAM - Zeeuwen brengen nauwelijks een bezoek aan het theater. Die conclusie trekt onderzoeksbureau GfK in een onderzoek naar onder meer het koop- en eetge drag, interesses en hobby's onder 4400 huishoudens in de twaalf provincies in Nederland. Volgens het onderzoek hebben Groningers en Drentgn meer interesse in soaps. In Friesland en Noord-Brabant hebben ze weer meer interesse in showprogramma's. Lim burgers zijn nog steeds Bourgondiërs en frequente caféfte* zoekers. In Groningen en Drenthe is respectievelijk 23' procent en 24 procent meer dan gemiddeld interesse mi soaps. In Friesland is 14 procent en Noord-Brabant 13 procent meer interesse in showprogramma's dan gemïdf. deld in Nederland. In de zuidelijk provincies Noord-Brabant en Limburg i$ de kat minder populair dan elders in Nederland. In, Noord-Brabant gaat de voorkeur vooral uit naar de hoiidj. aldus GfK. In Noord- en Zuid-Holland besteden de men sen door de weeks minder dan gemiddeld in Nederland tijd aan het bereiden van een maaltijd. Limburgers ,'eii Zeeuwen nemen daar de meeste tijd voor. Volgens de onderzoekers zijn tuincentra vooral popufait. in het oosten en midden van het land. De Zeeuwen be^itf ten daarentegen relatief vaak een tuin en volkstuin. 'In Zuid- en Noord-Holland hebben de meeste mensen geen, tuin. De doe-het-zelvers zitten vooral in Drenthe en Over- ijssel, zegt GfK. ANP GOES - Het treinverkeer tussen Vlissingen en Bergen oja. Zoom heeft gisteren gedeeltelijk stilgelegen. De oorzaak was een defecte trein tussen de stations Kruiningen-Yer- seke en Kapelle-Biezelinge. Een kapotte stroomafnemer op het dak van de intercity had een stuk van de bovenleiding beschadigd. In de loog van de middag werden de reparatiewerkzaamheden afgeT rond. Vanaf 9.00 uur reden er geen intercity's tussen Vlissingeh en Bergen op Zoom. De stoptrein tussen Vlissingen etï Roosendaal kon wel rijden. Vanaf vier uur 's middags re den de treinen weer normaal. HULST - Progressief Hulst en PvdA-wethouder P. Weei maes zijn elkaar opnieuw in de haren gevlogen. Weemae^ betichtte PH onlangs van volksverlakkerij inzake de scha-- declaim van BAM. Progressief Hulst beschuldigt WeeL maes er nu van dat hij verkiezingsbeloftes heeft gebroi ken. De gemeente Hulst moet 320.000 euro betalen aan project* ontwikkelaar BAM, omdat die het oorspronkelijke cenA trumplan niet mag uitvoeren. Progressief Hulst en Alge*-' meen Belang vinden dat daarmee veel te veel wordt bel taald. Weemaes noemt dat volksverlakkerij; omdat het ïjef sluit met BAM in zee te gaan democratisch was genomëni, heeft PH zich daar volgens hem ook aan te houden. Maai- PH heeft het contract met BAM juist altijd gehekeld en Al# gemeen Belang zat in die tijd nog niet eens in de Hulstef gemeenteraad, Fractievoorzitster A. Hegger van PPI is laaiend. Zij zegt. dat Weemaes en zijn partij voor de verkiezingen hebben beloofd de onroerendezaakbelasting niet te verhogen*' maar dat binnen een jaar daarna wel hebben gedaan-, „Over volksverlakkerij gesproken", zegt Hegger. aor Ernst Jan Rozendaal En wat weet u nu over de organisatie? door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het Zeeuws Orkest opent het nieuwe jaar traditio neel met een aantal promconcer- ten. Tijdens uitvoeringen in Goes (donderdag 6 januari), Vlis singen (7 januari) en Aarden burg (8 januari) staat dit jaar de operette centraal. Het begin was vier jaar geleden bescheiden: één concert in Vlis singen. Sindsdien geeft Het Zeeuws Orkest elk jaar in ja nuari met veel succes een serie promconcerten. Het orkest laat zich bij die gelegenheden van zijn vrolijkste kant zien. Dat geldt helemaal voor dirigent Jo an Berkhemer. Hij is een gere nommeerd violist. Eerder speel de hij tijdens een prómcencert al dirigerend viool. Twee jaar ge leden zag hij er niet tegenop be halve viool ook piano te spelen en zelfs een stukje op zijn vin gers te fluiten. De afgelopen jaren waren de promconcerten gelegenheden om samen te werken met Zeeuw se talenten als trompettist Rik Mol, violist Matthieu van Bellen en zangeres Marjon van Iwaar- den. De solisten komen dit jaar niet uit Zeeland. Het zijn stuk voor stuk veelgevraagde zan gers op (inter)nationale podia en voor radio en televisie, riet gaat om de sopraan Renate Arends, tenor Alexei Grigorev en bariton Henk Smit. Met fiet orkest vertolken zij vrolijke ope rettemelodieën uit Die Fleder- maus, MikadoEl Périchole, El Barberillo, Der Bettelstudent en Die Czardafürstin. De concerten vinden plaats in de Grote Kerk in Goes (6 janua ri, 20.00 uur)-, de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen (7 janua ri, 20.15 uur) en de Sint Baafs in Aardenburg (8 januari, 20.00 uur) /Abvan der Sluis PDELBURG - Mondingen iile Schelde en de IJzer zijn iar verontreinigd met dioxi- Dat blijkt uit onderzoek lie Vrije Universiteit van B$el en het Belgische Weten- ippelijk Instituut Volksge- jlieid. De vervuiling is zo jals zeker aangevoerd via al- (iriviertjes, die uitkomen op Schelde. Gedeputeerde T. mer ziet geen aanleiding te ien voor de volksgezondheid ecland. jëwerd in mei 1999 opge- ikt toen kippen, varkens en ceren besmet bleken te zijn kankerverwekkende dioxi- en pcb's. Oorzaak was de uiling van veevoer met her- aiikte vetten, waarin ook sformatieolie was verwerkt, aevolg van de crisis moes kip, eieren, vlees en aanver- ie producten uit de schap- worden gehaald. Volgens ru- schattingen van onderzoe- ;van de universiteiten van k Brussel, Antwerpen en ven in februari 2001 zullen komende jaren naar schat- itussen de vier- en achtdui- i mensen meer aan kanker Ijlen. krzoekers van de Vrije Uni- (ENISSE - Carnavalsvereni- d'Ossekoppen in Ossenisse- j| aanstaande donderdag oliebollenactie. den van de vereniging bren- vanaf tien uur 's ochtends ikkernijen in Ossenisse en abije omgeving aan de man. ii de huis-aan-huisverkoop de oliebollen ook telefo- !i te bestellen via het num- 0114-683445. pbrengst van de oliebollen- jis bestemd voor de organi- :van de festiviteiten rond komende carnaval in Osse- Te Veldhuis: „Ik weet hoe het CBKZ for meel is georganiseerd. Het is een van de dragende culturele instellingen in Zee land. In de raad van toezicht zitten men sen in die van wanten weten. Op af stand gaan we meedenken met de direc tie, die we willen inspireren en waar voor we een klankbord zijn. Ik hoop er toe bij te dragen dat Zeeland om meer bekend staat dan de ruimte, de stran den en de zon. Er is hier veel aan kunst en cultuur. Het CBKZ kan helpen de kwaliteit in stand te houden en waar mogelijk te verbeteren. Ik wil meehel pen de kunst en cultuur in Zeeland zichtbaar, tastbaar, voelbaar en merk baar maken. Het CBKZ kan dat niet al leen. We moeten proberen dat in geza menlijkheid met anderen vorm te ge ven." Het CBKZ is veruit de kleinste dragen de culturele instelling in Zeeland. Als samenwerking zo belangrijk is, ligt het dan niet voor de hand de taken van het CBKZ onder te brengen bij het Zeeuivs Museum in plaats van een nieuwe orga nisatie in het leven te roepen? Dat zou ook een besparing kunnen zijn op het be perkte budget voor cultuur in Zeeland. Van Hunnik: „Je bent je tijd ver voor uit." Te Veldhuis: „Een museum heeft een an dere functie dan een centrum voor beel dende kunst. Stimulering van het kunst klimaat is iets anders dan het beheer van een voornamelijk historische collec tie. Bovendien moeten we niet te veel in structuren denken, dat is niet interes sant. Laten we eerst in gezamenlijkheid een visie ontwikkelen, daarna kunnen we altijd nog kijken hoe we dat vormge ven." „Het mooie aan het centrum voor beel dende kunst is dat we ons niet alleen be zighouden met binnen, maar ook met buiten. Naast de kunstuitlenen is ook de stichting Het Zeeuws Gezicht een poot van het CBKZ. Die stichting houdt zich bezig met hoe wij onze fysieke leefomgeving vormgeven. Hoe willen wij in Zeeland dat onze provincie eruit ziet? Dat interesseert mij persoonlijk ook. In het Bestuurlijk Platform Beve- landen hou ik me daar ook mee bezig. Via het CBKZ hoop ik erover mee te denken. Uiteindelijk gaat het erom de beeldende kunst in al zijn vormen zo dicht mogelijk bij de mensen te bren gen. Daar hoef je niet een grote en dure organisatie voor op te tuigen." Van Hunnik: „Het CBKZ kan net het extra duwtje geven, financieel of door het leveren van kennis of informatie, waardoor in Zeeland interessante din gen mogelijk worden." Rony Verbiest en Antje de Boeck door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Stichting Porgy Jazz geeft zondag 9 ja nuari een vervolg aan de serie Moedertaal-concerten. Accor deonist Rony Verbiest trapt sa men met zangeres Antje de Boeck een nieuwe reeks optre dens af in de Terneuzense jazz club Porgy Bess. De stichting riep de serie in het leven om meer Nederlandse zang op het podium van Porgy Bess te brengen. Gaandeweg ontwikkelde het idee zich tot een concept waarbij uitdruk king in de moedertaal centraal staat. Dat resulteerde vorig jaar niet alleen in Nederlandstalige optredens, maar ook in bijvoor beeld performances waarbij de Papiamento-taal de boventoon voerde. Accordeonist Rony Verbiest bijt zondag 9 januari met zijn trio het spits af van een nieuwe se rie. Voor de gelegenheid wordt hij bijgestaan door zangeres en actrice Antje de Boeck. Samen brengen zij het muzikaal reisver haal 'Den Boek', dat leidt van een Argentijns bordeel tot een Duits kerkportaal. De Boeck brengt tijdens het optreden en kele verhaalfragmenten, die as| sociaties oproepen met accori deonmuziek uit totaal uiteenlor pende streken. Naast het voorf dragen van verhalen en gedicht ten zingt de actrice een aantal' liedjes. Ook wordt af en toe ge-; bruik gemaakt van filmbeelden. Het concert begint om 16,00 uur. De stichting Porgy Jazi heeft voor 2005 vier Moedjerj- taai-optredens in petto. Twe$ daarvan moeten nog worden inf gevuld. Op zondag 20 februari verzorgt de in Amsterdam woon achtige Terneuzenaar Laurens Joensen met een trio zijn optre? den Zeeuw in Zuid. di versiteit in Brussel en het Insti tuut voor de Volksgezondheid troffen dioxines aan in afzettin gen aan de Belgische kust. Aan de mondingen van Schelde en de IJzer werden soms waarden gemeten die tien tot honderd keer hoger liggen dan de natuur lijke achtergrondwaarden. Di oxines en soortgelijke stoffen zijn moeilijk afbreekbaar en kunnen zich in het vetweefsel van de mens ophopen. Gedeputeerde Kramer heeft gis teren geprobeerd het rapport van de Universiteit van Brussel te achterhalen. Dat is door slui ting van de instelling niet ge lukt. „Ik heb de indruk", zegt hij, „dat het gaat om een deel rapport van een bredere studie naar dioxine in Vlaanderen. De Belgen zijn, zeker na de dioxine crisis, wereldrecordhouder di oxine in hun lichaam. Ik weet dat een aantal universiteiten on derzoek doet naar de gevolgen van dioxine in de voedselke ten." De Zeeuwse provinciebestuur der kan niet aangeven wat de ge volgen zijn voor de provincie en het water in de Westerschelde. „Dat er hoge waarden zijn ge vonden in de mondingen van de Schelde en de IJzer wijst erop dat de verontreiniging uit het achterland komt." Kramer onderstreept dat het wa ter van de Westerschelde voort durend in de gaten wordt gehou den door het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Hij gaat er van uit dat onderzoek naar di oxine deel uitmaakt van het re guliere meetprogramma„Ik ver moed niet dat er hogere gehaltes dioxine in de vis in de Wester schelde zitten. Het maakt na-, tuurlijk nogal uit of je meet in de monding of dat je meet in de Westerschelde waar het enorm is verdund. Ik ga er ook vanuit dat onze vissen regelmatig ge controleerd worden." De gedeputeerde wil zo snel mo gelijk het rapport zien te achter halen om het te lezen. Hij wil antwoord op de vraag wat er be kend is over de situatie langs de Zeeuwse kust. Ook gaat Kramer navraag doen bij Verkeer en Wa terstaat over het reguliere meet programma en of er aanleiding is om nader onderzoek te doen. Ii Hunnik is meer dan zeven jaar rzitter geweest van de koepel van de iuwse kunstuitlenen. Een overstap jr de raad van toezicht van het ICZ, waaronder de kunstuitlenen blij- .'vallen, was voor hem geen optie, was voorzitter van een bestuur. De fzitter van een raad van toezicht ft een andere rol. Ik ken mezelf. Ik ,me inhoudelijk veel te veel met het blijven bemoeien. Dat is niet de loeling. Directeur Kathrin Ginsberg rdt nu de bestuurder. De raad van «zicht controleert haar." krom was het eigenlijk nodig de khting Kunstuitleen om te vormen 'teen Centrum voor Beeldende Kunst? dat niet eigenlijk meedoen aan een mverschijnsel? td het CBKZ niet gewoon een bestuur minen krijgen, zoals de SKZ dat had? 1 Hunnik: „Een echte bestuurder 'je toch niet. In de praktijk gebeurt t meeste door de directeur. Als de tetsverhoudingen zo liggen, leg het Stuur dan neer bij de directie. Dat is töstischer." Veldhuis: „Het is heel gebruikelijk 'publiek gefinancierde instellingen fken met een directie en een onafhan- Kjke raad van toezicht, zoals een raad van commissarissen in een beursge noteerd bedrijf. Het is een professionele manier van werken. De bestuurder is uitvoerder. Aan de raad van toezicht wordt verantwoording afgelegd." Waarom is Jan te Veldhuis aangezocht als voorzitter? Van Hunnik: „Ik moest iemand hebben die affiniteit heeft met het werkterrein. Het moest ook iemand zijn die het CBKZ smoel kan geven, onder meer om dat hij een netwerk aan relaties heeft. Het moest iemand zijn die wilde en tijd had. Tenslotte moest het iemand zijn die ik kende. Jan voldeed aan alle eisen, maar hij was een taaie rakker." U wilde niet meteen? Te Veldhuis: „Ik zeg nooit direct ja. Ik wilde de organisatie goed kennen. Ik wilde weten wat de plannen zijn en ik wilde geen lijken in de kast aantref fen.1" QDDELBURG - De Stichting iunstuitleen Zeeland (SKZ) houdt vrij- ag op te bestaan. Een dag later is het tntrum voor Beeldende Kunst Zee rad (CBKZ) officieel een feit. Dat bete ra! ook dat voorzitter Henk van Hun- ik van het bestuur van de SKZ plaats aakt voor Jan te Veldhuis, die de raad ra toezicht van het CBKZ gaat voorzit- a. Een gesprek met de gaande en ko- lende man. an Hunnik: „Dat denk ik niet. Toen ik fgon, lag de nadruk nog voor negentig tocent op de kunstuitlenen. Inmiddels het landelijk en provinciaal inder- iad een trend dat te smal te vinden. I kunnen meer doen voor het publiek adebeeldend kunstenaars. Dat is door at onderzoeksbureau Berenschot en de uidelijke koepelorganisatie geconsta- «d, maar we hebben het ook zelf erva- ai.Marktverkenningen van Scoop heb- «i uitgewezen dat in Zeeland behoefte aan een centrum voor beeldende ®st. De kunstuitleen blijft een van de te. Daarnaast is het CBKZ er om, zo- rivij dat zeggen, te informeren, advi- te, faciliteren en stimuleren. Wij pro- te hét loket te zijn voor iedereen die wil met beeldende kunst in Zee- fi" Henk van Hunnik (staand) en Jan te Veldhuis: de gaande en komende man. foto Lex de Meester door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het wordt geen makkelijke tijd voor Oek raïne, maar wel een andere. Dat staat voor de Oekraïense Tama- ri Derzhavets - sinds drie jaar in woonster van Scharendijke - als een paal boven water. Derzha vets is ervan overtuigd dat de verkiezingsoverwinning van Vik tor Joesjtsjenko haar vaderland een nieuwe kans bezorgt. De afgelopen weken waren voor de 37-jarige Oekraïense en haar Nederlandse partner Piet Ver schuur (66) bijzonder spannend. Met het groeien van de mensen massa op het Onafhankelijk heidsplein in Kiev groeide ook het besef dat hier zich krachten ontplooiden die de machtheb bers, premier Viktor Janoeko- vitsj en president Leonid Koetsj- ma, met geen mogelijkheid nog konden negeren. Dat zouden de toegestroomde Oekraïners vol gens Derzhavets ook niet gepikt hebben. „Ik ben ervan overtuigd dat zij koste wat kost zouden zijn doorgegaan met de strijd." Angst Die vastberadenheid heeft vol gens Derzhavets niet zozeer te maken met de grote tegenstel ling tussen de smalle rijke bo venlaag en de slechtbetaalde ar beiders maar meer met de angst. Angst om voor je mening uit te komen omdat protest tegen de 'Ja Joesjtsjenko' staat er op het spandoek dat de Oekraïense Tamari Derzhavets heeft opgehangen aan haar balkon in Scharendijke. foto Marijke Folkertsma huidige machthebbers je wel eens je baan kan kosten. Of er ger. Dat maakt het, zegt Derzhavets, zo bijzonder dat de Oekraïners nu wel duidelijk de streep heb ben getrokken en massaal in op stand zijn gekomen tegen het huidige bewind. Corruptie, zegt Derzhavets partner Verschuur, viert hoogtij in het 48 miljoen in woners tellende Oost-Europese land. De natuurlijke rijkdom men van het land - ooit de graan schuur van Europa - komen slechts een kleine toplaag ten goede. Wie geld heeft kan veel, zo niet alles, gedaan krijgen, maar voor wie minder in de por temonnee heeft ligt dat heel an ders. Dat de dagen van het bewind van Janoekovitsj en Koetsjma geteld zijn staat voor Derzha vets en Verschuur vast. Derzha vets: „Ik heb diep respect voor het hooggerechtshof dat het heeft aangedurfd vast te stellen dat de eerdere verkiezingen on rechtmatig zijn verlopen. Daar is veel moed voor nodig." Hart en ziel Aanhangers van Janoekovitsj zeggen, hoorde Derzhavets van vrienden in Oekraïne, dat de aanhangers van Joesjtsjenko al leen naar het Onafhankelijk heidplein komen omdat ze er voor betaald worden en sterke drank krijgen. Baarlijke non sens volgens Derzhavets. „Die mensen staan daar omdat ze er met hart, en ziel van overtuigd zijn dat Janoekovits plaats moet maken voor Joesjtsjenko. Als je naar hun gezichten kijkt zie je dat. De in gang gezette bewe ging is naar de vaste overtui ging van Derzhavets en Ver schuur onomkeerbaar. Het is een volksrevolutie, een bloemen- revolutie. Een revolutie die Ja noekovitsj bang voor de kracht van het volk heeft gemaakt. Joesjtsjenko zal, weten Derzha vets en Verschuur, enorm veel werk moeten verzetten. De angst voor het regime zal moe ten wegebben en dat zal tijd kos ten. „Joesjtsjenko is geen tove naar. Maar hij heeft wel abso luut historie geschreven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43