Circa 2000 Nederlanders in gebied PZC Door het oog van de naald PZC De lijn bleef dooi Ik doe het niet voor mezelf, ik doe het voor mijn land Vermoedelijk geen doden of zwaargewonden onder reizigers uit ons land Overlevende klampt zich uren aan lijk vast Uitdeelspullen staan klaar 28 december 1954 dinsdag 28 december 2004 van onze redactie Vermoedelijk verblijven een kleine tweeduizend Neder landse toeristen in de landen in Zuidoost-Azië die door de zee beving zijn getroffen. Zo'n 1600 zijn met reisorganisaties op pad, de overigen reizen ongeor ganiseerd. Het zijn ruwe schat tingen, met name wat de groep ongeorganiseerden betreft. Meestal hebben zij ergens een vliegtuigstoel geboekt en reizen zij verder op eigen houtje. Zo weet Miranda Bouma van reisbureau Van Laere in Hulst dat negen klanten - zeven Zeeuws-Vlamingen, twee Bevel anders - van haar werkgever op het Indonesische Bali vertoe ven. „Ik heb contact gehad met de touroperator, die meldde dat zij geen lichamelijk letsel heb ben opgelopen. Ze begeven zich ook niet in het grootste risicoge bied. Na een rondreis sluiten zij hun vakantie af met een strand- verblijf. Zij hebben de beving ongetwijfeld gevoeld, maar dat heeft voor hen geen negatieve gevolgen gehad. Het is de bedoe ling dat zij volgende week naar Nederland terugkeren. Ik heb nog niet vernomen of dat nu eer der zal gebeuren", zegt Bouma. Het Terneuzense reisbureau Star Travel heeft op dit mo ment geen klanten in de getrof fen gebieden. „Morgen staat er een reis gepland naar het noor den van Thailand. Die klanten gaan gewoon, omdat het noor den niet echt is getroffen. Latei- in de week hebben we mensen die een reis naar het zuiden van Thailand hebben geboekt. We moeten het natuurlijk per dag bekijken, maar ik vermoed dat er veel reizen niet zullen door gaan", aldus Cor Dey van Star Travel. Lotus Reizen in Sluis heeft momenteel ook geen va- kantievierders in de risicozone. Claims Het Calamiteitenfonds ver wacht dat er tussen de 2 en 3 miljoen euro aan claims zal wor den uitbetaald. Het gaat om kos ten die de reisorganisaties heb ben gemaakt om hun passagiers eerder terug te halen en het ver goeden van (een deel van) de reissom die een klant heeft be taald. Directeur P. Silbermann van het fonds: „Hoewel het een megaramp is, valt voor ons de schade mee, omdat er naar ver houding niet veel Nederlanders in het gebied waren. Indien zo iets in de zomer langs de Turkse kust gebeurt, praat je over het tienvoudige aan claims." Het Calamiteitenfonds heeft het rampgebied aangeduid als een 'uitkeringsvatbare situatie', zodat reizigers die him vakantie zagen mislukken een claim kun nen indienen. Dat geldt voorlo pig voor Sri Lanka, Malediven en het Thaise Phuket, inclusief Ko Phi Phi, maar Silbermann vernacht dat daar snel India, In donesië en Maleisië bij zullen komen. Zolang het. Calamiteitenfonds dit etiket op het gebied heeft ge legd, krijgen de aangesloten reisorganisatoren het dringende advies geen vluchten naar die regio aan te bieden. „De reis moet voldoen aan de verwach tingen van de reiziger. Als de reis daar niet aan voldoet, is de touroperator zelf aansprake lijk", meldt het fonds. Dit bete kent in de praktijk dat voorlo pig alle reizen naar Sri Lanka, Malediven, Phuket en Ko Phi Phi zijn geschrapt. De meeste touroperators zijn inmiddels druk bezig hun reizigers uit de zwaarst getroffen gebieden te evacueren. Gisteravond kwam een eerste toestel van Holland Exel met zo'n 270 Nederlanders terug. Een vliegtuig van Martinair, ge charterd door Hotelplan, met aan boord ook reizigers die bij OAD hadden geboekt, is gister ochtend vertrokken en keert vanmiddag terug, met naar schatting 260 passagiers aan boord. OAD en De Jong Intra Vakanties meldden eerder al geen extra charter in te zetten, maar passagiers die terug wil len, worden overgeboekt naar vluchten. „We pakken elke stoel die we kunnen krijgen", al dus een OAD-woordvoerder. TUI en Thomas Cook charter den gisteren wel een extra vlieg tuig om de zwaarst getroffen toeristen op te -halen. Op de heenweg gingen diverse hulp goederen, kleding, dekens en pakketten voor persoonlijke hy giëne mee aan boord naar het rampgebied. Vrijdag komt een reguliere charter terug met een deel van de overige reizigers. TUI had zo'n 170 reizigers in de ergste rampgebieden, Cook een kleine 160. Hotelplan meldt er 220; OAD circa 100, evenals De Jong Intra. „De minst getroffen toeristen kunnen in de meeste gevallen hun vakantie normaal afmaken en komen op de geplande da tum terug", aldus een woord voerder van TUI. Zoals reizi gers van overige reisorganisato ren soms ook al hebben aangege ven niet eerder naar huis te wil len. Hotelplan is met dit laatste niet zo blij. „Wij geven onze rei zigers het dringende advies te rug te keren, zeker nu er epide mische ziektes dreigen", aldus directeur Wouter de Wolf. Voor zover kan worden nage gaan hebben de reisorganisato ren geen meldingen gekregen dat er onder hun reizigers do den of zwaargewonden zijn ge vallen, Thomas Cook en Hotel plan maken wel melding van een aantal vermisten in de om geving van Phuket. Hoe lang het duurt voordat het toerisme naar de getroffen stre ken weer op gang komt en of bij voorbeeld geplande reizen, in de krokusvakantie doorgaan, kun nen de reisorganisatoren niet zeggen. „Ik ga niet speculeren", zegt de woordvoerster van Tho mas Cook, „maar het is duide lijk dat dit natuurgeweld z'n sporen achterlaat." Andere tour operators wijzen erop dat erva ringen in het verleden hebben geleerd dat de wederopbouw sneller verloopt dan gedacht. Reizen die binnen twee weken naar de regio plaats hadden moeten vinden, kunnen bij de meeste toeroperators kosteloos worden omgeboekt. Wie echter nu al z'n trip in februari wil an nuleren, zal daarvoor de gebrui kelijke kosten moeten betalen. Hoe groot de schade is die de touroperators lijden, kan nie mand inschatten. Directe kos ten die met de evacuaties zijn gemoeid, kunnen bij het Calami teitenfonds worden geclaimd, maar het verlies aan inkomsten niet. „En dat kan in de tonnen gaan lopen", meldt de OAD-woordvoerder. Hotelplan nuanceert iets: „Mogelijk dat andere bestemmingen nu beter gaan lopen." GPD De 29-jarige Canadees Sean Lewis heeft de vloedgolven na de beving zon dag in Azië overleefd door zich tien uur lang vast te hou den aan een dode visser in een zwemvest. Jerome Lewis, vader van de Canadese overlevende van het natuurgeweld, deed in de maandageditie van de krant Globe and mail verslag van de redding van zijn zoon. Jerome Lewis zei tegen de Ca nadese krant dat zijn zoon op het Thaise vakantie-eiland Phuket door een metershoge golf werd verrast. Sean Lewis werd de zee in geJ sleurd, waarna hij samen mei een hem onbekende man het lichaam van de visser wis grijpen. Na tien uur pikte een r._ dingshelikopter Sean Lews en de andere man op uit ze., De reddingswerkers brachten de twee mannen over n een ziekenhuis. Vader Jerome Lewis had een kort telefo nisch onderhoud met zijn zoon, die het redelijk g maakt. ANP door Edith Ramakers Middelburger E. van Toll verbleef precies een jaar geleden in Indonesië, op Pulau Telo, vlakbij het epicentrum van de zware aardbeving van eergisteren. „We wilden volgen de maand weer gaan. Nu weet ik niet zo goed wat we moeten doen", zegt hij. Van Toll, die ook eigenaar is van Indonesisch, restaurant Su rabaya in Middelburg, was vo rig jaar in Indonesië om de mo gelijkheden te onderzoeken voor een visserijproject op Pulau Telo. „De gouverneur van Noord-Sumatra, een goede vriend van me, had aan m vraagcl om dat te doen." Hi ook bezig met de ontwikkelu van zonne-energie en d nische bewerking en conséry ring van levensmiddelen, Van Toll hoopt dat het vissc project een bijdrage kan lev ren aan een beter bestaan voi de Indonesische be\ „Dat is de bedoeling project. Maar misschien moeli we na deze vreselijke ramp w eerst humanitaire hulp biedeii Hij heeft inmiddels geprobee! om mensen op het eiland te b reiken. Maar tevergeefs. De li bleef dood. „Ik heb daar ga echte vrienden. Het zijn me zakenrelaties." Onze hulp is nu extra nodig", zegt Marylein van Liere uit Kapelle. Zij zou tijdens de kerst dagen eigenlijk naar Sri Lanka zijn afgereisd om hulp te bieden aan projecten, maar de vlucht werd een week uitgesteld. „Er staan hier zes koffers met uitdeelspullen klaar voor kin dertehuizen", vertelt Van Liere. Met workshops en een kerst markt is er ook geld opgehaald voor projecten op Sri Lanka. door Joerie Wisse Van Liere komt al langeroph eiland. Haar drie geadopteei kinderen komen er vandaan. Op Sri Lanka ondersteunt V: Liere veel projecten, zoals kil dertehuizen en een babyk Eén tehuis staat in een v dorpje. Dat dorp bestaat uithu jes die op het strand zijn gi bouwd. Daar vreest Van Liei het ergste voor. De familie wacht de bericht voorlopig af. Zodra het mog lijk is vertrekken ze naar hete land om de projecten te bi ken. door Melita Lantinq Kumari Bevelander uit Zie- rikzee kan het nauwelijks bevatten. „De krottenwijk is he lemaal weggevaagd, maar ons projectgebouw staat er nog." De zeebeving en vloedgolf die Azië heeft getroffen heeft ook grote verwoestingen aangericht in Dehiwela op Sri Lanka. In die stad steun de zeventienjari ge Kumari een hulpproject voor moeders en kinderen uit de krot tenwijk. „We steunen een babykliniek en een maaltijdvoorziening voor kinderen uit de krotten- wijk van Dehiwela", legt Kuma- ï'i uit. Ze is zelf geboren in Gal- le, een stad die wat zuidelijker in Sri Lanka ligt. Als baby is ze geadopteerd en naar Zierikzee gekomen. Daar zit ze nu de hele dag naar de televisie te kijken, in de hoop meer te weten te ko men over de situatie in haar ge boortestad en Dehiwela. „Kijk, is dat niet het hotel waar we hebben gezeten?" Zodra Galle of omgeving op de televisie ver schijnt kijkt Kumari ingespan nen naar de beelden. Die zijn schokkend. Lichamen drijven naast ondefinieerbare troep voorbij in een kolkende water massa. Het is voor Kumari moei lijk. Afgelopen zomer was ze Kumari (r) deelt een knuffel uit aan een tienermoeder met haar kind. nog met haar adoptiemoeder in •dit gebied. „Al die kindergezich ten, ze staan nog zö op ons net vlies." Zo vlak na de ramp is nog veel onduidelijk over het lot van de vele mensen die ze daar ontmoet hebben. „We heb ben contact gehad met Marit de Jong. Zij is samen met haar man en twee zoontjes op Sri Lanka. Ze doen daar zendings werk vlak bij Dehiwela. Ze heb ben ons een e-mail gestuux-d. Daarin schrijven ze dat de krot tenwijk helemaal is wegge vaagd. Ons gebouw staat er nog wel, het water is niet eens naar binnen geweest. Ze schrijven ook dat alle projectleiders en een arts inmiddels een noodkli- niek hebben opgezet." De krottenwijk van Dehiwela stond op het strand, ingeklemd tussen een spoorlijn en de oceaan. Alleen daar is de grond gratis en kunnen de allerarm sten een hutje bouwen voor zich zelf en hun familie. De armoede en ellende is er- groot. Mannen zijn vaak ver slaafd aan drugs of alcohol en jonge meisjes en vrouwen wer ken in de prostitutie. Meisjes krijgen vaak op heel jonge leef tijd (negen, tien jaar) hun eerste kind en zijn nauwelijks in staat om hier voor te zorgen. De vloedgolf kwam op een tijd stip dat veel vissers op zee wa ren. Die zijn vrijwel zeker alle maal verdronken. De overleven den van de krotten op het strand zijn opgevangen in tem pels of scholen. „We hebben ge vraagd wat we kunnen doen. Marit de Jong schrijft dat we niet moeten komen, maar dat er- wel grote behoefte is aan geld." Dat geld is vooral bedoeld voor noodhulp aan de slachtoffers. Kumari probeert op alle moge lijke manieren geld in te zame len voor haar project. Ze werkt daarbij nauw samen met de Ne derlandse stichting Sharity. De ze stichting is opgericht door adoptieouders en richt zich op kleinschalige projecten in Sri Lanka. Kumari zamelt geld in door regelmatig lezingen over haar bezoek aan Sri Lanka te geven en binnenkort is ze te ho ren op radio Schouwen-Duive- land. „Alle steun is welkom", zegt Kumari. „Ik doe het niet voor mezelf, ik doe het voor mijn land." Een Thaise man temidden van de ravage op een strand van het toeristenoord Phuket. foto Luis Enrique Ascui/RTR Een metershoge vloedgolf heeft tweede kerstdag dood en ver derf gezaaid in Zuidoost-Azië. Nederlandse hulpverleners en toeristen die de vloedgolf heb ben gezien, vertellen schrijnen de verhalen. „De mensen hier hebben alles verloren. door Rudi Buis en Henk van Inqen Een wandelingetje buiten haar strandhotel in Kaluta- ra (Sri Lanka) werd haar bijna fataal. ,,'Gea, Gea, weg! Weg!', riepen ze naar me. Ik keek om en zag .een grote vloedgolf op me afkomen, dat was erg beangsti gend", vertelt Gea Krekel (64) uit Langeraar, Zuid-Holland. Gea sprintte naar haar kamer en mikte snel haar spullen in de koffer, ter-wijl het water steeg. Meubilair begon te drijven, de televisie viel om, zegt ze, waar na ze naar de hoger gelegen re ceptie rende om de voeten droog te houden. „Stoelen, tafels, strandhuisjes en complete cafés; alles spoelde weg. Zelfs het strand is verdwenen. De mensen hier hebben alles verloren." Het paradijseli jke oord, waar ze al zeven jaar de maand decem ber doorbrengt, is binnen korte tijd getransformeerd tot rampge bied. Ze zit nu in de hoofdstad Colombo, waar- ze door haar reis organisatie naar toe is gebracht. Daar wacht ze af hoe het verder gaat. Terug naar Nederland wil ze niet. „Ik zit hier goed. Alleen een beetje duur, je betaalt een vermogen voor een glas sinas. Maar ja, het is ook een vijfster renhotel. Ik kan donderdag te rug, maar ga pas zaterdag. Tot die dag heb ik geboekt." Ze gaat volgend jaar zeker weer naar Sri Lanka. Maar niet naar het zelfde hotel. Een paar dagen voor de vloedgolf is driehonderd euro uit haar kamer verdwenen. Gea reageert in de hoofdstad Co lombo vrij nuchter op de ramp. In de arme gebieden vlak achter- de kuststrook heerst paniek, zegt Timmo Gaasbeek (29) van ZOA, een christelijke organisa tie voor vluchtelingenhulp. Vele vissersdorpen waar hij al jaren werkt, zijn weggevaagd. „Alle huizen langs de kust liggen in puin. Gammele hutjes in verder op gelegen sloppenwijken ook. Overal liggen gewonden en lij ken." Volgens Gaasbeek werd de kust van Sri Lanka overspoeld door golven van drie tot tien meter hoog. Na de catastrofe ging hij naar buiten. Ver kwamen hij en zijn vertaler' niet in de auto. „We zaten allebei te huilen. Het is door de puinhoop onmogelijk overlevenden te zoeken." In het zuiden van Thailand zit ten ziekenhuizen tjokvol slacht offers. In Phuket, vlakbij het ge bied waar veel buitenlandse toe risten zijn omgekomen, heeft het Bangkok Hospital een depen dance. De Nederlandse Daphne Pels werkt in het ziekenhuis als coördinator voor westerse pa tiënten. Het is een chaos, zegt ze. „We horen de meest schrrj- nende verhalen. Toeristen die op het strand lagen werdeh over vallen door de golven." Helikopters In het ziekenhuis bevinden zich minstens twaalf Nederlanders, zowel licht- als zwaargewon den. De gewonden worden, als dat mogelijk is, met helikopters aangevoerd. „Velen zijn niet sta biel genoeg om te vliegen. Dat is lastig, want veel wegen zijn on begaanbaar", vertelt Pels. Phu ket is zeer populair bij westerse toeristen, vooral Fransen, Duit sers, Belgen en Scandinaviërs. Rotterdammer Stefan Scherin- ga en zijn vriendin Karlijn van Lierop, op het moment van de ramp net vijf dagen op vakantie in Thailand, beseffen dat ze alle geluk van de wereld hebben ge had. Op het eiland Ko Phi Phi zagen ze de eerste gölf op zich afkomen, net toen ze op weg wa ren naar een boot om door te rei zen naar het eiland Ko Lantra. „Dat eiland bestaat nu niet meer", vertelt Karlijn. Via een trap vluchtten de twee naar een hoger gedeelte, waar ze het dak van een gebouw wis ten te bereiken. Daar zagen ze de tweede golf toeslaan, waarna ze bliksemsnel naar een hoger stuk zijn gerend, in een bos op een berg. „De volgende ochtend bleek het gebouw waarnaar we aanvankelijk waren gevlucht, niet meer te bestaan." Andere Nederlanders die nog even naar het strand zijn geweest, zagen daar 's ochtends veel lijken. De nacht op de berg vergeten de twee nooit meer. In het donker zaten daar zeker duizend slacht offers bijeen. Er ontstonden brandjes omdat sommigen licht wilden maken. Stefan en Kar lijn willen nu zo snel mogelijk te rug naar Nederland. „We zijn door het oog van de naald gekro pen." GPD NAVO - De meerderheid van de Franse Nationale Vergade ring heeft gisteravond gestemd voor toelating van West-Duits- land tot de Navo. De officiële uitslag was 289 tegen 251 stem men. HERDENKING - De gesneu velde militairen in het voorma lig Nederlands, Indië zijn gis termiddag herdacht in Amster dam. Vijf jaar na de over dracht van de soevereiniteit aan Indonesië hield het Vetera nen Legioen Nederland een herdenkingsdienst in de oude Lutherse Kerk en een korte plechtigheid bij het - voorlo pig - nationaal monument! de Dam. Verschillende deleg ties, waaronder die van d publiek der Zuid-Molukte legden kransen neer. VERTREKTIJDEN - Dedirec tie van de-Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland heelt een vertrektijdenschema ii leverd bij de busondernemiij gen ZVTM en SB.M in Zeeuw Vlaanderen en de NV Stoom tram Walcheren. Doel is d wachttijden voor boot- f treinpassagiers in plaats vai de gemiddelde drie kwartier te- rug te brengen tot enkele minti ten. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher(adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail; redactie-@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc,nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mafl: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevw™ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envolgd* de Regelen voor het Advertentiewezel Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren ■n DedW» Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conccrn 01. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt w™ (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 8^e'S de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bif 'L zersservice, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot 'Sv WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4