iiekenhuis bewaakt wachttijd emeente Hulst wijst lichting Tragel terecht Gimbrère Windmolenbouwer blijft bij prognose werkgelegenheid 1/2 PRIJS Dode bij ongeval door gladheid Genieten van kerst en vakantie 21 9 B 9| 2 - Zorgstichtingen fuseren Kritiek op plan kunstmuseum Rechter mild voor Terneuzense WINTER COLLECTIE zeeuwse almanak Leutig wijsje it langer dan twintig minuten wachten in Zeeuws-Vlaanderen idheid eist tol B: 0113-315649 zc.nl ,,edactie@ pzc.nl j531(4460 AA Goes Kentie-exploitatie: Lp Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; 1|; 020-4562500. jag 28 december 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Schalken trekt boetekleed aan IroteMarkc 11-13 4461 AH Goes Woon: 0113 227607 fen-Lou de Gucht ft - Het gemeentebestuur luist wil dat Stichting Tra sluiting van de keuken en 'tüurant op het Sterre-ter- ia Clinge heroverweegt, wordt de filosofie van de leerde integratie geweld 'laan", zegt wethouder üeemaes van Volksgezond- omstige bewoners hebben verleden van Stichting toezeggingen gekregen 'gebruik konden maken la voorzieningen van. De -En nu wonen die mensen W en wel en krijgen ze pet; Tragel moet wegens piemen bezuinigen. Een Maatregelen is het slui- I (Advertentie) straat j« vussingen ten van de keuken van het res taurant. Natuurlijk zijn nieuwe bewoners dan boos. Ze zijn spe ciaal op het Sterre-terrein ko men wonen voor die voorzienin gen." Weemaes heeft er alle begrip voor dat Stichting Tragel moet bezuinigen. Waar het hem om gaat is dat hier de filosofie van de omgekeerde integratie ge weld wordt aangedaan. Omge keerde integratie houdt in dat op het terrein van De Sterre wo ningen komen te staan die be doeld zijn voor niet-verstande- lijk gehandicapten. Zo ver dwijnt de scheiding tussen het instituut en de overige inwoners van het dorp en ontwikkelt het Sterre-terrein zich tot een zo ge woon mogelijke woonwijk. Het plan maakte deel uit van de tweede fase van de herstructure ring van De Sterre. Het gehele project bestaat uit 23 nieuwe woonunits voor verstan delijk gehandicapten en 23 koop- en huurwoningen voor an deren. Begin dit jaar betrokken de eer ste mensen zonder functiebeper king hun nieuwbouwwoning op het Sterre-terrein. Stichting Tra gel kwam echter vorige maand in zwaar weer terecht. Ze moe ten volgend jaar een dreigend te kort van 1,7 miljoen euro afwen den. Dat denken ze te bereiken door veertig arbeidsplaatsen te schrappen, een vacaturestop af te kondigen en het restaurant en het informatiecentrum van De Sterre te sluiten. Weemaes: „Wat Tragel doet kan helemaal niet. Met het project omgekeerde integratie is geld van het ministerie gemoeid. Daar kun je niet zomaar een streep door zetten. Daar is op z'n minst overleg voor nodig. Dit kan echt niet." Het gemeentebestuur van Hulst gaat volgende maand een ge sprek voeren met Ti'agel over de voorgenomen bezuinigingen op de voorzieningen. Directeur Bob Gebruers en beleidsmede werker directie Jos van Hooij- donk waren wegens vakantie niet voor een reactie bereikbaar. (Advertentie) Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 www.9292ov.nl [0900l g WW OOSTBURG - De Stichting Woonzorg West- Zeeuws- Vlaanderen (SWWZV) en de Stichting Ouderenzorg West-Zeeuws-Vlaanderen (SOWZV) gaan per 1 januari 2005 fuseren. Dankzij deze samenwerking hoopt de nieu we organisatie beter in te kunnen spelen op de ontwikke lingen in de zorg- en dienstverlening voor ouderen en de modernisering van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten. Verder verwacht zij haar positie in de kernen Oostburg, Sluis en Breskens te versterken. Ook is het de bedoeling kennis en deskundigheid te combineren ten be hoeve van nieuwbouw van zorgcentra in Breskens en Oostburg. De SWWZV beheert en exploiteert de woonzorgcentra Ro- zenoord in Sluis en Ter Schelde in Breskens en verpleeg huis De Stelle in Oostburg. De SOWZV is verantwoorde lijk voor verzorgingscentrum De Burght in Oostburg. Er vervallen geen banen door de fusie. TERNEUZEN - De raadsfractie van GroenLinks ziet wei nig heil in plannen voor een museum voor moderne kunst in Terneuzen. De partij heeft er weinig vertrouwen in dat provincie en gemeente een substantiële financiële bijdra ge verstrekken voor de oprichting van een kunsttempel. Sponsoring door bedrijven is een optie, maar door de vele verzoeken wordt de spoeling te dun, verwacht Groen Links. Fractievoorzitter P. Clijsen, als glazenier zelf kun stenaar, ziet ook liever een alternatief kunstbeleid in Ter- neuzen in plaats van een groot museum. Hij wil kunste naars uit de regio meer werken laten maken voor de open bare ruimten in alle kernen van de gemeente. De opdrach ten moeten worden verstrekt via openbare aanbestedin gen. MIDDELBURG - Zeer zenuwachtig stapte de 33-jarige Terneuzense gisteren de Middelburgse rechtbank binnen. Ze moest bij politierechter M. Meeuwisse verschijnen om dat ze op 10 juli,in Terneuzen betrapt was op het rijden met veel te veel alcohol in haar bloed. Ze had die dag vier Ploegaarden gedronken, verklaarde ze. Tegelijkertijd ge bruikte ze ook zware medicijnen tegen depressiviteit. Op de weg naar huis werd ze aangehouden omdat ze nogal slingerend reed. Tegenover cle rechter vertelde ze dat ze het die dag niet makkelijk had omdat een van haar dochters bijna jarig was en niet meer thuis komt. Officier van justitie L. Boogert hield rekening met de om standigheden en eiste, gezien de overtreding, een betrek kelijk milde straf: een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden en een boete van vierhonderd euro. Meeuwis se vonniste conform. door René van Stee SCHOONDIJKE - Emergya Wind Technologies (EWT) uit Barneveld mikt in 2010 nog steeds op een kleine tweehon derd nieuwe arbeidsplaatsen op industrieterrein Technopark Zeeland (TPZ) in Schoondijke. Bij toeleveranciers worden min stens honderd nieuwe banen ge creëerd. Dat zegt G. van der Sluys van Business Creation uit Hoofddorp. Business Creation is er onder meer in gespecialiseerd slechtlo pende bedrijven nieuw leven in te blazen. Van der Sluys bege leidt de doorstart van EWT, de opvolger van Lagerwey Wind turbine dat eind 2003 failliet ging. Het bedrijf vestigt zich op het park. De komst van EWT is gestimuleerd door de gemeente Sluis en de provincie, in ver band met de doelstelling van het technopark - hoogwaardige werkgelegenheid in innovatieve bedrijfstakken. Sluis en de pro vincie stelden elk een renteloze lening van 200.000 euro beschik baar, waardoor een bankkrediet van 1,6 miljoen euro kon wor den verkregen. EWT had daar door de financiering van de doorstart rond. Dit jaar werd gemikt op vijftien vaste arbeidsplaatsen in Schoon dijke en vijfentwintig banen bij toeleveranciers. Tot dusver zijn deze aantallen bij lange na niet gehaald. Nu zijn zes werkne mers van EWT op het TPZ ac tief. Volgens Van der Sluys komt dit doordat er eerst nog een certificeringsprocedure moet worden afgerond voor een door EWT ontwikkelde windmo len met een capaciteit van 0,9 megawatt. In januari moet dat rond zijn. De nieuwe turbines moeten komen in de Anna Ma- riapolder bij de Kreekrakdam. In totaal gaat het om de opwek king van meer dan tien mega watt windenergie. Inmiddels zou EWT orders ter grootte van tweehonderd megawatt - ofte wel meer dan tweehonderd tur bines - hebben binnengehaald, onder meer in India en Canada. EWT richt zich ook op off shoretoepassingen. Het gaat dan om turbines in zee met een capaciteit van vijf megawatt. (Advertentie) GEHELE (m.u.v. manleis jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG In het Bevelandse verzor gingshuis is het een mooie ge woonte: met enige regelmaat wordt daar ter verstrooiing een optreden van een koor ge organiseerd. In de recreatie zaal klinken dan fraaie liede ren over karretjes die over zanderige wegen rijden en wordt er gezongen over ree bruine ogen die naar een ja ger staren. Binnenkort staat er weer zo'n koormiddag op het program ma. Alle bewoners hebben in middels een keurig verzorgde convocatie ontvangen. Van het daarop afgedrukte tekstje gaat echter een weinig wer vende werking uit: 'Wie gaat er mee zo zingend door het leven. Zo'n leutig wijsje Dan word je niet oud.' Het zal die middag vermoede lijk akelig leeg blijven in de recreatiezaal. larold de Puysseleijr 1UZEN - Ziekenhuis ^Vlaanderen houdt de patiënten in de wachtka- ran de poliklinieken moe- iltn nauwlettend in de ga- jegcntig procent van alle fen moet binnen twintig jjnaan de beurt zijn. ger wachten. Dat is onvermijde lijk. Daar is echter ook wat aan te doen in de informatievoorzie ning. Vertel je de mensen in de wachtkamer dat de dokter is weggeroepen voor een beval ling, dan hebben ze daar meest al wel begrip voor. Een andere optie is om één specialist be schikbaar te houden voor spoed gevallen, terwijl de ander de pa tiënten die op afspraak komen behandelt." Uit een (beperkt) onderzoek dat zorgverzekeraar OZ dit jaar hield naar de tevredenheid van patiënten die in ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen zijn behan deld, blijkt dat slechts tien pro cent klachten heeft over de tijd dat ze moesten wachten voordat ze geholpen werden. OZ ver stuurde vragenlijsten aan pa tiënten die behandeld waren op de dagverpleging, patiënten van wie de maag geheel of gedeelte lijk werd verwijderd, en patiën ten voor de reumatoloog, de car dioloog en de longarts. Drie kwart van de ondervraagden werkte aan het onderzoekje mee. Een groot deel (86 procent) toonde zich zeer tevreden over de geleverde kwaliteit in de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen. BRESKENS - Bij een ongeval als gevolg van glad heid in de buurt van Breskens is gistermiddag een 55-jarige automobilist uit het Duitse Merzig om het leven gekomen. Op dezelfde weg waren 's och tends al vier mensen gewondgeraakt, eveneens na een slippartij. Het Duitse slachtoffer raakte de macht over het stuur kwijt toen hij bij buurtschap het Zandertje plotseling terechtkwam op een beschaduwd deel van de weg, dat nog spekglad was. Zijn auto raak te van de weg af, gleed een naastliggend dijkje op en kantelde. De bestuurder, die volgens de politie vermoede lijk geen gordel droeg, werd uit de auto geslin gerd en raakte daaronder bekneld. Nadat de brandweer hem had bevrijd, is nog een vergeefse poging tot reanimatie gedaan. De man is ter plek ke overleden. Anderhalve kilometer verderop, waar de weg Wa- lendijk heet, is gisterochtend bij een ongeluk dooi de gladheid een vrouw ernstig gewondgeraakt. Ze is met zwaar hoofdletsel per ambulance naar het ziekenhuis in Brugge overgebracht. Het slachtof fer zat in de auto bij een 24-jarige man uit Bres kens. Deze raakte op het gladde wegdek in een slip en botste tegen een geparkeerd staande auto. De bestuurder zelf en twee andere inzittenden, een 19-jarige man en een 17-jarige vrouw even eens uit Breskens, zijn ter observatie overge bracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. foto Peter Nicolai jchttijd in de wachtka- iiverheven tot aandachts adat was gebleken dat in ige gevallen verbetering ikelijk was. „We meten [schillende momenten de 3i]d", zegt algemeen direc- 'iul Rademacher van zie- s Zeeuws-Vlaanderen. bij gaan we wel uit van jdstip dat een patiënt een iak heeft. Stel dat die een ivoor zijn afspraak al in ihtkamer zit, dan moet je dbij de grens van twintig ai optellen." ser blijkt dat er voor som- ipecialismen in de polikli- sn structurele wachttijd il, wordt het plannings- avolgens Rademacher kri- onder de loep genomen, tan zijn dat er in de plan- Ie weinig tijd voor de pa- irordt genomen. Staan er ie van spreken twee nieu- inten in één uur gepland ine herhalingspatiënten, eet je daar misschien wat ifl." Igeval iarvan blijven onvoorzie- slandigheden van invloed wachttijd, legt de zieken- recteur uit. „Als de dok- ar een spoedgeval wordt roepen, moeten patiënten de wachtkamer zitten lan- IDE - Een 24-jarige man Ééns is gisteren in Groe ide gladheid tegen een ge ilde auto gereden. Hij en inzittenden raakten ge- Eén van hen liep hoofdlet- en werd naar het zieken- iBrugge overgebracht. (Advertentie) Deelnemers aan de vakantieactiviteiten bezig met kerststukjes maken in 't Jagertje in Hulst. door Jeanette Vergouwen HULST - Een veertigtal fietsen staat tussen de afgevallen bladeren op het ter rein van buitencentrum 't Jagertje in Hulst. Uit het raam van het gebouw gol ven flarden discomuziek naar buiten. Jeugdvakantiewerk hield gisteren een kerstvakantiemiddag. „Normaal komen er zo'n negentig kinde ren naar deze jaarlijkse activiteit, maar nu zijn er honderdzeventig. Een re cord!", vertelde voorzitter Denny Mac Taggart gisteren. „We hebben meer kin deren uit de buitenkernen. Het was ge woon een file voor de inschrijftafel." Ondanks het erg mooie weer was het toch net iets te koud om de spelen bui ten af te werken. Daarom vond alles plaats in vier lokalen van 't Jagertje. De zalen waren bomvol. In de creatieve hoek werd gegoocheld met kersttakjes en versieringen. „Ik maak een leuk stuk je voor mijn mama en ik vond de film erg leuk", vertelde Jeroen. Even later werd uit volle borst een ouderwets kerstliedje meegezongen. Vervolgens kwam de kerstman de aanwezigen hoogstpersoonlijk attenderen op de vol gende activiteit: de kerstboom-estafet te. Even later werd er fanatiek door hoe pels gekropen en over horden gespron- foto Wim Kooyman gen. De groep die het eerst een kerst boom van ballen en slingers wist te voorzien, was de winnaar. In een ander lokaal dansten de kinderen op de mu ziek en kaatsten met een bal de maat. Omdat die maat telkens wisselde, rol den er nogal eens ballen weg. De enige rustige plek was de filmzaal, waar kinderen naar een video keken, een rebus oplosten en vergast werden op oliebollen en chocolademelk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39