Welzijnswet roept veel vragen op imbiéie Rode Kruis hecht aan goed onderdak Populieren moeten het veld ruimen 21 ihouder wil duidelijkheid en voldoende geld van Rijk Gewonde bij vechtpartij Slippartijen bij afrit Zeelandbrug Kerkganger bestolen van geld Schade aan beeld Voorwaardelijk voor Goesenaar tie betrapt drijders gehele WINTER OLLECTIE '/2 PRIJS j gehele WINTER OLLECTIE 'AFRIJS Overvallers automatenhal Haamstede nog zoek Oer-Hollands plaatje bij Zandkreekdam zeeuwse almanak Leutig wijsje j; 0113-315649 ic.nl .dactie@pzc.nl ^31,4460 AA Goes gntie-exploitatie: n Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; lal: 020-4562500. dag 28 december 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 Schalken trekt boetekleed aan editie Schouwen-Duiveland IPankow KZEE - De nieuwe Wet ihappelijke Ondersteu- §10) moet ervoor zorgen Jereen volwaardig aan de laving kan deelnemen, uder G. Houtekamer het een mooie ideologie, lolgens hem moet het Rijk voldoende geld voor op ta- gen, zodat de gemeente uk naar behoren kan uit- .Voorlopig bestaan daar sl wat vragen over. B de wethouder moet re- worden gehouden met aifieke karakter van een landsgemeente. De erva- geleerd dat het Rijk -.omameiijk baseert op de jein grotere gemeenten bij jreiding van nieuwe wet- Dat is ook de reden voor ambtenaar F. Babijn te i voor een plaats in de ijke Klankbordgroep die ioeve van de WMO een aar geleden is ingesteld, veertig deelnemende ge in zijn er slechts drie uit lltelandsgebied. zieningen van het huidige peil aan welzijnsvoorzieningen norop bij Houtekamer, hamert hij erop dat het iudget moet meegroeien ^demografische ontwikke- „Bij toenemende vergrij- ontgroening moeten we woners die voorzienin- kunnen garanderen", wethouder. Evenals ve riest hij dat achter die ".ogie een bezuini- saatregel schuilgaat, aBabijn voorziet het Rijk ongebreidelde kostenstijging als er geen wijziging komt in de AWBZ. Het streven is die alge mene wet weer terug te brengen tot waar hij oorspronkelijk voor was bedoeld: steun aan chro nisch zieken en gehandicapten. Dat is een van de belangrijkste redenen de huidige structuur te gen het licht te houden. Met de WMO, die een deel van de AWBZ, de Welzijnswet en de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG) moet vervangen, legt het Rijk de regierol bij de ge meente. Die krijgt als taak te zorgen voor de zelfredzaamheid van de burgers. Voor een groot deel zijn de inwoners daar zelf verantwoordelijk voor. Zorgplicht Daarnaast dient de gemeente op basis van de zorgplicht borg te staan voor voorzieningen van maatschappelijke zorg als aan vulling op die zelfredzaamheid. Er kan immers niet eindeloos een beroep worden gedaan op de zorgzame samenleving. Even min kan de druk op mantelzor- gers steeds verder opgevoerd. „En ik moet er niet aan denken dat er met tegenzin hulp ver leend gaat worden. Arme men sen die daarop aangewezen zou den zijn", zegt Houtekamer. In dit verband maant hij ook voor voorzichtigheid bijvoorbeeld bij het inzetten van bijstandtrek kers voor zorgtaken. Streefdatum voor invoering van de WMO is 1 januari 2006. Er komt in dit verband veel werk op de gemeente af. Babijn geeft de gemeenteraad daar donder dag 6 januari aansluitend op de vergadering van de Commissie Samenleving een presentatie over. Houtekamer heeft voor het opstellen van een gemeentelijke visie binnenkort nader overleg met de zorgaanbieders evenals met de cliëntenorganisaties in de regio. Via het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oos- terschelderegio wordt onder meer de gezamenlijk inkoop van zorg besproken. Om werkelijk stekken te kun nen steken is het echter zaak dat staatssecretaris Ross snel met een wettelijk kader komt en daarin de prangende vragen be antwoordt. ZIERIKZEE - Bij een vechtpartij in de Caustraat in Zie- rikzee is gisterochtend een twintigjarige Zierikzeëenaar gewond geraakt. Door een uit de hand gelopen ruzie on- stoncl rond een uur of tien een worsteling. Hierbij trok een vijftienjarige Zierikzeeënaar een mes. De twintigjari ge pakte uit zelfbescherming het lemmet van het mes vast waardoor hij lichtgewond raakte aan vingers en hand. De vermoedelijke dader is later aangehouden in de Zierikzee- se Keetenstraat en in verzekering gesteld. COLIJNSPLAAT - Door de gladheid zijn twee automobi listen, een 42-jarige automobiliste uit Zierikzee en een 30-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duive land, gisterochtend op de afrit van de Zeelandbrug bij Co- lijnsplaat tegen de vangrail gereden. Hun voertuigen raak ten beschadigd. ZIERIKZEE - Een kerkganger is afgelopen zondag besto len van enkele honderden euro's. Het geld zat in een porte monnee, samen met persoonlijke papieren. De man had de portemonnee achtergelaten in zijn jas, die in de garde robe van het kerkgebouw hing. ZIERIKZEE - Een betonnen engelenbeeld is afgelopen weekend zwaar beschadigd geraakt in Zierikzee. Het beeld stond in de Meelstraat en is van de sokkel geduwd. Daardoor is het hoofd van de engel afgebroken. De scha de bedraagt enkele honderden euro's. MIDDELBURG - Een 23-jarige Goesenaar is op de goede weg, oordeelde gisteren politierechter M. Meeuwisse. Hij lijkt verlost van zijn drugs- en alcoholverslaving, heeft ge regeld werk en wil een vak leren. Om die reden veroor deelde ze hem niet tot een gevangenisstraf maar tot een taakstraf van veertig uur. De man had samen met een paar maten de le juli van dit jaar een aantal ruiten van een abri in Goes ingeschopt. Vier weken later kreeg hij in een dronken bui problemen met iemand anders. Hij gooide een bezemsteel naar hem en bedreigde hem. Hoewel de man een fiks strafblad heeft vond officier van justitie L. Boogert dat de Goesenaar nog een laatste kans moest krijgen. Meeuwisse volgde hem daarin. De Goesenaar moet ook een deel van de ka potte ruiten van de abri betalen. KZEE - De politie heeft ai bij snelheidscontroles rikzee en Oosterland bijna onderd hardrijders be- ïiten gaven op de N59 bij tussen 9.30 en 12.15 Ivan de 986 gecontroleer- ituurders een bekeuring ge het overschrijden van nmumsnelheid van 80 ki- Op de N59 ter hoogte josterland liepen tussen en 16.15 uur 68 van de ïssanten tegen de lamp. Advertentie (m.u.v. mantels jacks) 'ALSTRAAT 199 VLISSINGEN Advertentie ku.v. mantels jacks) «DELFT 16 MIDDELBURG A. van Oeveren in De Driehoek, het gebouw waar ook het Rode Kruis in Zierikzee intensief gebruik van maakt: „Ik vraag me af of ze bij de gemeente weten wat wij doen en hoe belangrijk dat is." foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ze horen zo bij het gewone straatbeeld dat je bijna zou vergeten wat Rode Kruismedewerkers voor de sa menleving betekenen. Dat is ook de angst van A. van Oeve ren van het Rode Kruis afdeling Zierikzee. Ze vreest met 'haar club' tussen wal en schip te ra ken, nu de toekomst van ge bouw De Driehoek ter discussie staat. Hoewel het nog niet met zoveel woorden is gezegd, hebben alge meen coördinator Van Oeveren en M. van den Houten (penning meester, secretaris en gebouwbe heerder) weinig hoop op behoud van het onderkomen waar zij nu al een jaar of twintig gebruik van maken. In het kader van het strategisch accommodatiebeleid is de toe komst van het voormalig school gebouw aan Kerkhof onzeker. Jeugd- en jongerenwerk heeft dit pand inmiddels verlaten. An dere gebruikers zijn in gespan nen afwachting van het vervolg op de gemeentelijke discussie. Onder hen is het Rode Kruis, dat in januari een gesprek met de gemeente heeft over mogelij ke alternatieve locaties. Als de mogelijkheid er is, blijft het Ro de Kruis het liefst in de Drie hoek. „Als dat niet gaat, willen we iets gelijkwaardigs terug. En dan beter onderhouden", somt Van Oeveren enkele wensen op. De leden van de Zierikzeese club hebben aardig de ruimte nodig. Dat heeft te maken met de verschillende taken die ze vervullen. Van de circa veertig leden die de afdeling Zierikzee telt zijn er vijfentwintig die een EHBO-diploma hebben. Het zijn de mensen die bij elk evene ment in de regio (verplicht) aan wezig zijn om op sociaal-me- door Hester Timmermans BURGH-HAAMSTEDE - De po litie is volop bezig met het on derzoek naar de gewapende overval in Funtastic Casino Haamstede. Inmiddels is duide lijk dat één van de overvallers gemaskerd was. Signalementen zijn nog niet bekend. De overval vond zondagmiddag plaats om zes uur. Medewerker A, Hoogendoorn blijft nuchter onder de hele si tuatie. „Het was wel even schrik ken, maar ik heb het ergens an ders ook al een keer meege maakt, dus ik ben wel wat ge wend. Het is wel raar om het in dit dorp mee te maken." Voor Hoogendoorn was het dui delijk waar het om ging. „Al leen om geld, geld en geld. Ze probeerden spul in mijn gezicht disch vlak een bijdrage te leve ren; van blaren verzorgen tij dens de avondvierdaagse tot het verlenen van eerste hulp tijdens de historische spelen of een acti viteit als het Brouwersdamcon- cert. Zij moeten worden ge schoold en jaarlijks op herha ling, schetst Van Oeveren. Daarnaast worden cursussen re animatie verzorgd voor groepen mensen in bijvoorbeeld bedrijfs verband. Voor het geven van op leidingen heeft het Rode Kruis twee leslokalen, waaronder één grote, in gebruik. Die ruimte wordt ook gebruikt als er op bo venlokaal niveau een bijeen komst wordt gehouden. Het Ro de Kruis heeft bovendien een taak te vervullen als er sprake is van een ramp. De medewerkers zijn er op getraind in zo'n geval een opvang- en verzorgingscen trum in te richten op een door de burgemeester te bepalen plek. Spullen voor die eerste op vang, onder meer stapelbedden, staan opgeslagen op de zolder van De Driehoek. Ook is er in dit gebouw een verbindingslok aal, van waaruit de communica tie kan worden geregeld. Opslag En dan is er nog de afdeling so ciale activiteiten, de voormalige welfare, die De Driehoek onder meer gebruikt voor opslag van materialen. Het verlenen van hulp aan de kwetsbaarsten, nog zo'n taak die Rode Kruismede werkers op hun schouders heb ben genomen, speelt zich hele maal buiten het gezichtsveld van de meeste mensen af. Nut genoeg dus, maar Rode Kruismedewerkers hebben er een handje van haast onzicht baar op de achtergrond hulp te verlenen - erkent Van Oeveren. „Ik vraag me af of ze bij de ge meente weten wat wij doen en hoe belangrijk dat is?" Met Van den Houten hoopt zij op een on geveer even grote nieuwe loca tie, waar diverse ruimten voor handen zijn. Ruimten die, om or ganisatorische redenen, niet met anderen hoeven te worden gedeeld. Daarnaast pleit de Ro de Kruismedewerkster in hart en nieren - ze is al 38 jaar aan de organisatie verbonden - voor een centrale ligging in de stad Zierikzee. te spuiten en vroegen om de sleu tel van de kluis. Die heb ik ze niet gegeven." De overvallers hebben niet veel geld mee kun nen nemen. Volgens Hoogen doorn 430 eui-o. Tijdens de overval waren er drie personeelsleden aanwezig en twee klanten. „We waren met zijn drieën aanwezig want we zouden nog wat gaan drinken voor kerst." Hoogendoorn is gisteren ge woon weer aan het werk ge gaan. „Er zijn geen slachtoffers gevallen. Ik ben vrij nuchter dus ik werk weer. Alles gaat hier ei genlijk prima." Er is direct na de overval een buurtonderzoek gehouden, maar daar is nog niet veel duide lijk uit geworden. Gisteren was de politie vooral bezig met spo renonderzoek en met het verho ren van getuigen. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ze zijn oud, versleten en ze begin nen langzamerhand gevaar op te leveren. Dertig populieren langs het fietspad tussen het Slotbos en de Zeepeduinen bij Burgh-Haamstede staan op de nominatie voor kap. Ook vijf wilgen, vier essen en een es doorn moeten worden gerooid. De populieren hebben het aar dig lang volgehouden, stelt F. Zijderveld van Natuurmonu menten, de beheerder van Slot bos en Zeepeduinen. De coördi nator terreinbeheer schat de leeftijd van de populieren, van wege de bruikbaarheid van het hout voor klompen en pallets ook wel broodboom genoemd, langs het fietspad op veertig tot vijftig jaar. Dat is - weet hij - be hoorlijk bejaard voor een popu lier. „Er zitten er bij met een stamdoorsnede van zo'n 90 centi meter. Maar ze beginnen nu ge vaarlijk te worden. Sommige zijn compleet hol en als het een beetje stevig waait, breken er takken uit. Er zit heel veel dood hout in en dat levert gevaar op. Als een fietser door zo'n tak ge raakt wordt, zijn wij aansprake lijk. Dus hebben we er voor ge kozen om de populieren te rooien." Hoewel het om een fors aantal te kappen bomen gaat, is er vol gens Zijderveld geen sprake van kaalslag. Volgens hem blijft er langs het fietspad nog meer dan voldoende groen over. „Nee, je krijgt echt geen kale stukken. Het fietspad loopt deels door het bos." Het fietspad is, vertelt Zijder veld, een gedeelde verantwoor delijkheid van Natuurmonumen ten en de gemeente Schou wen-Duiveland. „Het is een beetje vreemde situatie. Het fietspad en de grond zijn beide van de gemeente, maar de bo men in de berm zijn dan weer van ons." Met de gemeente Schouwen- Duiveland is overeengekomen dat als Natuurmonumenten aan de gang gaat met het rooien van de bomen, de gemeente zich ont fermt over de berm. Overwogen wordt het aantal bankjes langs het fiets- en wandelpad uit te breiden. Natuurmonumenten heeft in middels de benodigde kapver- gunning binnen. Het is de bedoe ling dat de bomen in kwestie voor eind maart, nog voor aan vang van het broedseizoen, ge rooid worden. (Advertentie) VL KATS - Automobilisten die over de Zandkreekdam bij Kats reden werden gisteren getrakteerd op dit schilderachtige plaatje. Het fraaie, stille winterweer zorgde voor een flinterdun ijslaagje op het Veerse Meer, op de achtergrond steekt de 'skyline' van Wolphaartsdijk mooi af tegen de winterse lucht. 'Hol landser' kan bijna niet. foto Dirk-Jan Gjeltema In het Bevelandse verzorging stehuis is het een mooie ge woonte: met enige regelmaat wordt daar ter verstrooiing een optreden van een koor ge organiseerd. In de recreatie zaal klinken dan fraaie liede ren over karretjes die over zanderige wegen rijden en wordt er gezongen over ree bruine ogen die naar een ja ger staren. Binnenkort staat er weer zo'n koormiddag op het program ma. Alle bewoners hebben in middels een keurige verzorg de convocatie ontvangen. Van het daarop afgedrukte tekstje gaat echter een weinig wer vende werking uit 'Wie gaat er mee zo zingend door het leven. Zo'n leutig wijsje Dan word je niet oud.' Het zal die middag vermoede lijk akelig leeg blijven in de recreatiezaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35