IC reugdevuren gaan gewoon door Opeens word je gezien als dierenbeul v#" koop! Vrijspraak van seksueel misbruik Gimbrêre OPRIJS Overvallers nog zoek 1/2PRIJS 21 mdweer is onopvallend paraat tijdens nieuwjaarstraditie «missie zoekt tdijkse foto's de oorlog IVINTER OLLECTIE Oer-Hollands plaatje bij de Zandkreekdam Slippartijen bij afrit Zeelandbrug Goesenaar krijgt voorwaardelijk Dodelijk ongeval bij Breskens Vlissinger gaat in hoger beroep WINTER COLLECTIE zeeuwse almanak Leutig wijsje 128 december 2004 Schalken trekt boetekleed aan editie Bevelanden-Tholen jbPaardekam RINGEN - De gemeente Rivaal vindt dat de diver- igdevuren in de nieuw- icht gewoon door moeten naar houdt wel streng toe liet zou zelfs kunnen dat andweer op oudejaars- besluit om het niet ■laten gaan. ■ugdevuren leveren elk gr de 'nodige discussie op nerswaal. De gemeente traditie echter niet de sdraaien, temeer omdat «og enigszins in goede ba- Jjid kan worden, terwijl wellicht een wildgroei «jgdevuren zou ontstaan, aerde het vreugdevuur in ■de afgelopen jaren al de commotie op. Het werd iele jaren geleden steeds jen op het Kerkplein, gebeurde dat zo ij woonhuizen en winkel - dat enkele daarvan opliepen. De gemeente üe vergoed. De kruising Langeville, de Julia- en de Vierstraat bleek nsgeen succes en daarom traditie vorig jaar voor it plaats in de haven, op üsing van de Groeninx denstraat en de Haven laar zijn de omwonenden jmee. Onder meer vanwe- abijheid van een gasver- Èon. indt de gemeente dat alle fvuren, dus ook die in door moeten gaan. Vol- jemeentelijk brandweer- indant G. van Die zijn er ook vuren in Kruinin- rabbendijke en Oostdijk. indweer houdt op al die DIJK - De activitei- raissic van het dorpshuis stdijk heeft het plan Hom op 18 februari 2005 idenkingsavond over de Wereldoorlog te hou- ibben ons ten doel gesteld Limaal twee keer per jaar organiseren in dorpshuis om", zegt L. van Li ere commissie. itersnoodramp van 1953 we al eens gehad, dus Men: laten we nu eens 1deoorlog doen." de bedoeling dat er een 'komt die iets over de ja- ■45 vertelt, maar de com- wil ook een expositie :oorlog maken. Mris ze nog op zoek naar ut die tijd. Die hoeven se in Oostdijk gemaakt omgeving mag die een foto hebben, bellen naar Van Liere telefoonnummer 0113- (Advertentie) GEHELE ku.v. mantels jacks) •STRAAT 199 VLISSINGEN plaatsen onopvallend toezicht. „Dat moet wel, want als we daar geüniformeerd of met de brandweerauto gaan staan, werkt dat als een rode lap op een stier", zegt Van Die. „We kij ken toe op de achtergrond en la ten ons pas zien als het uit de hand dreigt te lopen." De brandweer heeft in principe het recht om op oudejaarsavond nog te besluiten dat een vreugde vuur niet door mag gaan, maar volgens Van Die is die kans klein. „Het kan gebeuren dat er bijvoorbeeld meer stookmateri- aal ligt dan we hadden afgespro ken. In dat geval halen we een deel weg in plaats van meteen de boel af te gelasten." De gemeente heeft in alle dor pen een verbod ingesteld om tus sen negen uur 's avonds op oudejaarsavond en de volgende ochtend negen uur met stookma- teriaal op straat te lopen. „Om negen uur komen wij als brand weerkorpsen bij elkaar om te be spreken of de vreugdevuren op een verantwoorde wijze door kunnen gaan", legt Van Die uit. „Het is niet de bedoeling dat we daarna nog worden verrast door mensen die met extra stookmate- riaal naar het vuur gaan." KATS - Automobilisten die over de Zandkreekdam bij Kats reden werden gisteren getrakteerd op dit schilderachtige plaatje. Het fraaie, stille winterweer zorgde voor een flinterdun ijslaagje op het Veerse Meer, op de achtergrond steekt de 'skyline' van Wolphaartsdijk mooi af tegen de winterse lucht. 'Hollandser' kan bijna niet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Op het ene moment ben je olifanten aan het redden in Afrika en drie maanden later word je in Nederland voor die renbeul uitgemaakt. Wolter Kos ter (57) uit Goes kan er over mee praten. Koster kwam enkele jaren gele den, toen hij afzwaaide bij de luchtmacht, terecht bij Zeeland Airport, beter bekend als vlieg veld Midden-Zeeland. Daar werd hij al snel opgezadeld met het 'zwanenprobleem'. Op het vliegveld zitten regelmatig knob belzwanen die bij het landen en opstijgen van vliegtuigen niet willen wijken. De provincie verleende het vlieg veld onlangs een vergunning om in het uiterste geval een paar zwanen per jaar af te schieten om voor een schrikeffect bij de andere zwanen te zorgen. Een berg aan kritiek was het gevolg. „Dat de dierenbescherming ons hierover aanspreekt kan ik be grijpen", zegt Koster. „Maar een kerstkaart die ik kreeg, ver baasde me toch wel heel erg." Een vrouw, die Koster helemaal niet kent, scheef daarin: 'a.u.b geen jachtgeweren, vrede op aar de, ook voor onze mooie zwa nen.' Daarbij had ze ook nog een foto van een stel zwanen ge daan. „Ze had er echt werk van gemaakt", zegt Koster, die best onder de indruk zegt te zijn. „Ik dacht meteen: zo sta je in Nami bië de olifanten te redden en zo wordt je min of meer uitge maakt voor dierenbeul." In oktober zat de Goesenaar zo'n drie weken in het nagenoeg onbewoonde woestijnlandschap van Namibië voor de Elephant Human Relations Aid (EHRA). Dat is een organisatie die zich ten doel stelt om olifanten weer samen met de mensen te laten le ven in plaats van ze op te slui ten in reservaten. Ze doet dat door het beschermen van drink waterinstallaties tegen olifan ten. „Zo'n beest ruikt water van twee kilometer afstand", vertelt Koster. „Als ze dan bij de bron aankomen, maar er blijkt geen water meer te zijn, vernielen ze de installatie. Daar worden de boeren natuurlijk door gedu peerd, en dan nemen ze wraak op de olifanten." Samen met een gids en zeven an dere West-Europeanen trok Kos ter de binnenlanden van Nami bië in om een watermolen te her stellen, de waterbassins van een waterafstotende laag te voor zien en een muur te bouwen, waardoor de olifanten de instal latie niet meer kunnen slopen en dus vredig kunnen samenle ven met de weinige mensen die in het gebied wonen. De watermolen was snel ge maakt en de dieren wisten die snel te vinden. „Opeens kwa men er uit het niets een heleboel geiten die zich laafden aan het water", lacht Koster. „Een dag later stonden er ook een stel run deren. Kennelijk kunnen die het water ook van grote afstand rui ken." Een heleboel zaken hebben in druk op Koster gemaakt. De to tale duisternis bijvoorbeeld, want als het daar donker is, zie je volgens hem ook echt hele maal niets meer. Koster: „Wat ook wel grappig was: ze steken daar olifantendrollen aan, om dat de rook insecten verjaagt." Na anderhalve week hard wer ken aan de watermolen in de ver zengende hitte (het kwik steeg vaak tot boven de veertig gra den) trokken de Europeanen en hun begeleider in een oude land- cruiser het land in om dieren op te sporen, te observeren en hun kenmerken te noteren. „We heb ben heel veel olifanten en zelfs een zwarte neushoorn gezien, en die zijn er nog maar heel wei nig", vertelt Koster. „Dan heb ben we ook nog een leeuwen echtpaar gevonden. Geweldig gewoon. Zoiets zie je toch niet als je meegaat op de eerste de beste safari?" Koster spreekt van een mooie er varing. Zo mooi, dat hij over een paar maanden terug gaat. Want er zijn nog veel meer waterin stallaties die gerepareerd en be schermd moeten worden, zodat de olifanten ze niet slopen en dus niet hoeven te vrezen voor wraakzuchtige boeren. En de zwanen op Midden-Zee land? Die hebben volgens Kos ter ook weinig om bang voor te zijn. „Alsof wij het leuk vinden om ze af te schieten. Dat is echt het laatste wat we doen"bena drukt hij nog eens. „Als we het doen is het echt in zeer beperkte mate, om de rest van de groep af te schrikken." door Hester Timmermans BURGH-HAAMSTEDE - De po litie is volop bezig met het on derzoek naar de gewapende overval in Funtastic Casino Haamstede. Inmiddels is duide lijk dat één van de overvallers gemaskerd was. Signalementen zijn nog niet be kend. De overval vond zondag middag plaats om zes uur. Medewerker A. Hoogendoorn blijft nuchter onder de hele si tuatie. „Het was wel even schrik ken, maar ik heb het ergens an ders ook al een keer meege maakt, dus ik ben wel wat ge wend. Het is wel raar om het in dit dorp mee te maken." Voor Hoogendoorn was het dui delijk waar het om ging. „Al leen om geld, geld en geld. Ze probeerde spul in mijn gezicht te spuiten en vroegen om de sleu tel van de kluis. Die heb ik ze niet gegeven." De overvallers hebben niet veel geld mee kun nen .nemen. Volgens Hoogen doorn 430 euro. Tijdens de overval waren er drie personeelsleden aanwezig en twee klanten. „We waren met zijn drieën aanwezig want we zouden nog wat gaan drinken voor kerst." Nuchter Hoogendoorn is gisteren ge woon weer aan het werk ge gaan. „Er zijn geen slachtoffers gevallen. Ik ben vrij nuchter dus ik werk weer. Alles gaat hier ei genlijk prima." Er is direct na de overval een buurtonderzoek gehouden, maar daar is nog niet veel duide lijk uit geworden. Gisteren was de politie vooral bezig met spo renonderzoek en met het verho ren van getuigen. COLIJNSPLAAT - Door de gladheid zijn twee automobi listen, een 42-jarige automobiliste uit Zierikzee en een 30-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duive- land, gisterochtend op de afrit van de Zeelandbrug bij Co- lijnsplaat tegen de vangrail gereden. Hun voertuigen raak ten beschadigd. MIDDELBURG - Een 23-jarige Goesenaar is op de goede weg, oordeelde gisteren politierechter M. Meeuwisse. Hij lijkt verlost van zijn drugs- en alcoholverslaving, heeft ge regeld werk en wil een vak leren. Om die reden veroor deelde ze hem niet tot een gevangenisstraf maar tot een taakstraf van veertig uur. De man had samen met een paar maten de le juli van dit jaar een aantal ruiten van een abri in Goes ingeschopt. Vier weken later kreeg hij in een dronken bui problemen met iemand. Hij bedreigde de ze persoon en gooide een bezemsteel naar hem. Hoewel de man een fiks strafblad heeft vond officier van justitie L. Boogert dat de Goesenaar nog een laatste kans moest krij gen. Meeuwisse volgde hem daarin. De Goesenaar moet ook een deel van de kapotte ruiten van de abri betalen. BRESKENS - Bij een ongeval als gevolg van gladheid in de buurt van Breskens is gistermiddag een 55-jarige auto mobilist uit het Duitse Merzig om het leven gekomen. Op dezelfde weg waren 's ochtends al vier mensen gewond ge raakt, eveneens na een slippartij. Het Duitse slachtoffer raakte de macht over het stuur kwijt toen hij bij buurt schap het Zandertje plotseling terechtkwam op glad weg dek. Zijn auto raakte van de weg, gleed een naastliggend dijkje op en kantelde. De bestuurder, die volgens dp poli tie vermoedelijk geen gordel droeg, werd uit de auto ge slingerd en raakte onder zijn voertuig bekneld. Nadat de brandweer hem had bevrijd, is nog een vergeefse poging gedaan tot reanimatie. De man is ter plekke overleden. MIDDELBURG - Een 38-jarige Vlissinger vindt het onte recht dat de Middelburgse politierechter M. Meeuwisse hem gisteren veroordeelde tot een werkstraf van vijftig uur. „Ik ga in hoger beroep", riep hij direct de uitspraak. De man heeft volgens de rechter een bijstandsconsulente met de dood bedreigd door haar voor te houden: „Jou moet ik niet tegenkomen, jou maak ik dood". Dit zei hij nadat ze had geweigerd hem een volledige uitkering te ge ven. Zelf hield hij vol dat hij iets anders had gezegd. Ge zien de verklaringen van twee getuigen vond de rechter dat de bedreiging bewezen was. door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 38-jarige Ha genaar is gisteren in hoger be roep door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken van sek sueel misbruik van zijn 19-jari- ge stiefdochter in Vlissingen. Eerder was de man door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een celstraf van drie jaar. Van deze straf zat de man tien maanden uit totdat het gerechts hof zijn voorlopige hechtenis op schortte. De uitspraak in hoger beroep houdt in dat de Hage naar deze tijd onschuldig heeft vastgezeten en een flinke schade vergoeding kan eisen van justi tie. De vrijspraak is overeenkom stig de eis van de aanklager Groen. Deze zette vraagtekens bij het liefdesleven van de Hage naar, dat niet aan 'de standaard normen voldeed'. De hofaankla- ger had echter te veel twijfels bij de verklaringen van het meis je. De man kreeg drie jaar gele den in korte tijd twee aangiften van seksueel misbruik van zijn stiefdochters. Het betrof in bei de gevallen de dochters van een vrouw, waarmee hij een relatie heeft gehad. De man is door de rechtbank in Middelburg vrijge sproken van seksueel misbruik van een 5-jarige meisje, maar werd veroordeeld voor het mis bruiken van de andere 12-jarige stiefdochter. Volgens deze stief dochter had de man seks met haar, waarbij hij een boterham zakje als condoom gebruikte. Zij beschuldigde haar stiefva der er eveneens van uitwerpse len in haar kamer te hebben ge legd om haar in een verkeerd daglicht te stellen. Tijdens haar verhoor als getuige kon het meis je echter niet vertellen wanneer en hoe vaak het misbruik pre cies plaatshad. (Advertentie) (Advertentie) GEHELE (m.u.v. mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Wolter Koster leest een boek over olifanten. De Goesenaar is onlangs naar Afrika geweest om olifanten te redden. foto Dirk-Jan Gjeltema In het Bevelandse verzorging stehuis is het een mooie ge woonte: met enige regelmaat wordt daar ter verstrooiing een optreden van een koor ge organiseerd. In de recreatie zaal klinken dan fraaie liede ren over karretjes die over zanderige wegen rijden en wordt er gezongen over ree bruine ogen die naar een ja ger staren. Binnenkort staat er weer zo'n koormiddag op het program ma. Alle bewoners hebben in middels een keurig verzorgde convocatie ontvangen. Van het daarop afgedrukte tekstje gaat echter een weinig wer vende werking uit: 'Wie gaat er mee zo zingend door het leven. Zo'n leutig wijsje Dan word je niet oud. Het zal die middag vermoede lijk akelig leeg blijven in de recreatiezaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31