Werklozen mogelijk ngezet door overheid Tbs'er geeft loper terug aan kliniek in Eindhoven Woonsdag! 15.-1 J 135T"# k y I opruiming ferco 5.50 De Waal vroeg Zalm om vertrek De Geus Adoptie stiefkind gemakkelijker IKEA aastricht onderzoekt verplichte tewerkstelling trkenden in :n Haag krijgen 'elijk eerder huurhuis stcode Kanjer 20,9 miljoen t in Rotterdam Tal van aanrijdingen bij Moerdijk uurwerk ligt onder kinderbed Piepschuim viaduct HSL in brand Ontslag na relatie met leerlinge Neergestoken vader overleden Referendum in Zwolle over gokhal Uitzettingen wegens overlast Minima mogen standaard ziektekosten aftrekken morgen is het de héle dag S dinsdag 28 december 2004 (ARD- De gemeente Maas- II onderzoekt of het is toe- om werklozen in te ifcelen bij de uitvoering van (overheidsprojecten, zoals (oorbeeld de ondertunne- van de A2 in de Limburgse (dstad. zegt wethouder H. Hoogma iale Zaken) van Maastricht, gemeentebestuur heeft daar- ;et. ministerie van Sociale 75.000 euro gevraagd om onderzoek naar te mogen De aanleiding voor het üHAAG - De gemeente Den ig wil dat mensen die in de werken eerder voor een thuis in aanmerking komen anderen. Zij onderzoekt of nomische gebondenheid' worden meegewogen bij de rijzing van huizen. miee lijken regionale afspra- overwoningverdeling onder ;te komen staan. In Haag- en hebben alle inwoners reel kans om zich ergens in igio te vestigen, besluit om te onderzoeken erkenden in Den Haag voor voeten krijgen bij het ver van huurhuizen, is in de genomen. Burgemeester ethouders keurden begin de- een economische nota Iwaarin een alinea aan wo- rerdeling is gewijd. Vol- een woordvoerder is het de rente niettemin menens. ITERDAM - De hoofdprijs 20,9 miljoen euro van de Icode Loterij is gevallen in heeft de Postcode Loterij sen bekendgemaakt. deelnemers aan de loterij fepostcode 3068 in hun lot- ffler, vallen in de prijzen, nieuwjaarsdag worden dan èe twee letters van de win- postcode bekendge- zodat duidelijk wordt reel de winnaars precies ge uren hebben. régenoemde Postcode Kan- tordt dit jaar voor de negen- teer uitgereikt. gaat om het hoogste bedrag de Postcode Loterij. verzoek vormen de reorganisa ties bij bedrijven als Sphinx, En- ci en Mosa Porselein, waardoor vele honderden banen in de stad verloren gaan en de werkloos heid de komende tijd fors zal stijgen. Hoogma wijst erop dat Maas tricht door de invoering van de nieuwe wet Werk en Bijstand grote financiële risico's loopt bij een forse toename van vooral de langdurige werkloosheid. Dit komt doordat de stad op grond van de nieuwe wet een deel van de toekomstige bijstandsuitke ringen zelf moet betalen. Daar om vindt hij het niet meer dan billijk dat de stad werklozen met behoud van hun uitkering moet kunnen inschakelen bij al lerlei werkzaamheden. Het liefste zou Hoogma zien, dat werknemers die hun baan in het bedrijfsleven verliezen zon der onderbreking vanuit hun oude baan naar nieuw werk kun nen overstappen. Allerlei regels verbieden dit echter. Hoogma wil antwoord krijgen op een aantal vragen. Mag van mensen in de bijstand gevraagd worden dat ze werken voor hun uitkering? Hoe lang mogen men sen met behoud van een uitke ring werken? Hoe wordt voorko men dat mensen die werken met een uitkering bestaande banen verdringen? De oproep van Hoogma komt op een moment dat meer partijen zich sterk ma ken voor werken met behoud van uitkering. Onlangs riep ook de Limburgse Werkgevers Vere niging (LWV) de politiek op de obstakels uit de weg te ruimen die dat nu nog verhinderen. Volgens de LWV bleek uit een enquête onder haar leden in Limburg dat op die manier di rect drieduizend banen te schep pen zijn in het Limburgse be drijfsleven. Banen die nu niet be zet worden, omdat ze niet renda bel zijn, oordeelde de LWV. In Duitsland wordt inmiddels ook geëxperimenteerd met de ver plichte tewerkstelling van werk lozen. Hoogma: „Alle partijen die bij dit onderwerp betrokken zijn, moeten zich met elkaar ver staan. Het kan niet zo zijn dat we nu werknemers van pakweg Enci en Sphinc in de WW en de bijstand dumpen en over drie jaar Letten en Polen moeten ha len om die tunnel onder de A2 te bouwen, omdat onze eigen men sen dan thuis achter de gera niums zitten en niks meer kun nen en mogen." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - FNV-voorzitter De Waal heeft dit najaar bij het kabinet aangedrongen op het vertrek van CDA-minister De Geus van Sociale Zaken. Het Ra dio 1 Journaal berichtte gister ochtend dat De Waal dit ver zoek deed tijdens een van zijn 'geheime' besprekingen met VVD-minister Zalm van Finan- De Waal voerde met de vice-pre mier vertrouwelijk overleg inde aanloop naar het uiterst moei zaam tot stand gekomen sociaal akkoord van begin november tussen kabinet, vakbeweging en werkgevers. Zalm liet De Waal weten dat van een gedwongen vertrek van De Geus geen spra ke kon zijn. Het was al veel langer bekend dat De Waal en andere FNV-be- stuurders een bloedhekel had den (en hebben) aan De Geus, die pikant genoeg zelf afkom stig is uit de vakbeweging (het CNV). De FNV-top raakte dit jaar in toenemende mate geïrri teerd en gefrustreerd door de in haar ogen starre en onbetrouw bare opstelling van de minister van Sociale Zaken. Nadat het Voorjaarsoverleg stukliep, ont stond er een maandenlange pat stelling. Ook nu er wel een akkoord ligt, zijn de persoonlijke verhoudin gen tussen de FNV-top en De Geus niet veel beter dan voor heen. Harde kritiek op de minister van Sociale Zaken is er overi gens niet alleen aan de zijde van werknemersorganisaties. Zo drong voorzitter Kraaijeveld van FME-CWM, de werkgevers organisatie voor de metaal- en elektrotechnische industrie, be gin oktober in het televisiepro gramma Buitenhof nog expliciet aan op een vervroegd aftreden van De Geus. Kraaijeveld had de stellige in druk dat het toentertijd al maan den slepende conflict over de ka binetsplannen aangaande vut en prepensioen niet meer viel op te lossen onder de regie van de volgens hem zwak opererende De Geus. GPD MOERDIJK - Op de Moerdijkbrug (foto) zijn gistermiddag tegen half een bijna twintig personenauto's en een vrachtwagen betrokken geraakt bij zes afzonderlij ke ongevallen. Daarbij zijn vier gewonden gevallen, meldde de politie. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de politie was het niet glad op de brug. Zij zoekt de oorzaak meer in het drukke en onrustige verkeersbeeld van dat moment. De snelweg A16 (Rotterdam-Breda) is enige tijd afgesloten geweest. Het verkeer in de rijrichting Breda-Rotterdam werd via de A27 omgeleid. Op de plaats van het on geval zijn de traumahelikopter, twee ambulances en diverse hulpverleningswagens ingezet. Even later reed op de A17 bij Moerdijk een personenauto tegen een vracht wagen die achteraan in een file stond. Die was ontstaan door het ongeluk op de Moerdijkbrug. Een persoon is met nekklachten naar het ziekenhuis afgevoerd. Om streeks elf uur waren ook nog op de A16 twee personenauto's ingereden op een au toambulance die tegen de vangrail was aangereden. Daarbij viel een gewonde. Eer der op de ochtend reden bij het knooppunt Klaverpolder op de A16 vier personen auto's op elkaar. Daarbij raakte een persoon bekneld en gewond. foto Cor Viveen/ANP INDAM - Een 42-jarige inwoner van Zaandam heeft maanden- Imim 23 kilogram vuurwerk onder een kinderbed verstopt. sdepolitie na een tip kwam kijken, verleende de man alle mede- en toonde de doos met vuurwerk. Het ging om een 'Flower- van 14,6 kilo en een honderdduizendklapper van 8,5 kilo. Het Mden vuurwerk lag er al twee maanden. GPD WE wistum TOCH /ALLEBEj v/VE maai B^GOA/MEN van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Een patiënt van de tbs-kliniek van de GGZ Eind hoven heeft gisteren een gesto len loper-sleutel ingeleverd bij de leiding van de zorgeenheid. De diefstal van de sleutel werd op 13 december binnen dezelfde zorgeenheid ontdekt en leidde tot gevoelens van onveiligheid en onrust onder het personeel van de tbs-kliniek. J. Huisman, de eerste geneeskun dige van de tbs-instelling, zei gistermiddag dat de loper naar alle waarschijnlijkheid de hele tijd binnen de wooneenheid is gebleven waar de loper half de cember verdween. De patiënt die de sleutel gisteren inleverde, verblijft met acht andere patiën ten in deze wooneenheid en is voor zover bekend niet wegge weest. Desondanks valt niet uit te sluiten dat er, mogelijk in het illegale circuit, een kopie is ge maakt van de gecertificeerde sleutel. Verbijsterd De belangenorganisatie van het personeel NU'91 liet donderdag al weten er verbijsterd over te zijn dat de directie de sleutels in de kliniek niet direct heeft laten vervangen, foen op 13 december duidelijk werd dat de loper kwijt was. De directie heeft wel maatrege len genomen die de vrijheid van alle patiënten beperkten. Zij liet weten dat een aantal sloten wordt vervangen. Die nieuwe sloten zouden op 1 februari moe ten zijn geplaatst. NU'91 vindt dat onacceptabel en stelt dat al le sloten onmiddellijk moeten worden vervangen. Over het vervangen van de slo ten in de instelling werden giste ren geen nadere mededelingen gedaan. ;,De na 13 december 2004 genomen maatregelen blij ven, waar dat in het belang van de veiligheid van patiënten en medewerkers is aangewezen, van kracht", luidt het commen taar van de instelling. De loper raakte zoek, nadat een medewerker een sleutelbos was verloren. Toen die werd terugge vonden, miste de loper-sleutel. „De patiënt heeft gezegd dat hij de bos heeft gevonden op een door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Stiefouders kun nen straks gemakkelijker het kind van hun partner adopte ren. Dat is de strekking van een wetsvoorstel waaraan minister Donner van Justitie werkt. De gevolgen zijn vooral belang rijk voor twee vrouwen die met elkaar zijn getrouwd. De part ner van de biologische moeder kan het kind al vanaf de geboor te adopteren. Nu moeten de biologische moe der en haar partner (man of vrouw) ten minste drie jaar heb ben samengewoond voor adop tie mogelijk is. Dat betekent voor lesbische stellen met een kind dat de 'niet-biologische moeder' maximaal drie jaar lang niet officieel de ouder van het kind is. Donner wil deze ter mijn schrappen voor stellen die zijn getrouwd of een geregis treerd partnerschap hebben, heeft hij de Tweede Kamer giste ren laten weten. Testament Ondanks deze maatregel zijn kinderen van een homoseksueel stel ook straks niet helemaal ge lijk voor de wet. Een 'duo-moe- LEIDERDORP - Een flink stuk piepschuim van het via duct van de hogesnelheidlijn HSL bij Leiderdorp heeft zondagavond laat in brand gestaan. Het ging om een stuk van 20.000 kubieke meter. De brandweer had grote moei te de dikke zwarte rook te bedwingen, aldus een woord voerder van de brandweer. De brandweer had rond elf uur de vlammen onder contro le. Er kwamen geen gevaarlijke stoffen vrij. De politie heeft een rijbaan van de nabijgelegen snelweg A4 tijdelijk afgesloten. ANP GOUDA - De christelijke scholengemeenschap De Goud se Waarden in Gouda ontslaat een docent, omdat hij een verhouding zou hebben gehad met een 14-jarige leerlinge. Ook heeft de school aangifte gedaan tegen de 43-jarige man. Dat heeft rector A. Holster gisteren bevestigd. Het meisje zit inmiddels niet meer op de school, maar de rector laat weten dat dit niets te maken heeft met deze zaak. Volgens de politie is de man een paar weken gele den aangehouden in verband met deze zaak. ANP OMMEN - De 62-jarige man uit Ommen die vorige week thuis door zijn 15-jarige zoon werd neergestoken, is zon dag aan zijn verwondingen overleden. De jongen heeft in middels bekend, meldde het Openbaar Ministerie giste ren. Het OM vermoedt dat de aanleiding voor de steekpartij een ruzie was. De kinderrechter laat de 15-jarige Omme naar onderzoeken. Morgen zal de dfficier van justitie vragen om verlenging van het voorarrest met dertig dagen. ANP ZWOLLE - In Zwolle wordt definitief een volksraadple ging gehouden over de komst van een grote gokhal bij het stadion van FC Zwolle. Dat heeft de voorzitter van het Zwolse stembureau gisteren bekendgemaakt. Volgens de gemeente zijn er 8766 geldige handtekeningen gezet onder het verzoek tot een referendum, ruim meer dan de vereiste 5000. Als bezwaren tegen de telling van de handtekeningen uitblijven, bepaalt het gemeentebe stuur op 4 januari wanneer het referendum wordt gehou den. De raad kan de uitslag overigens naast zich neerleggen, omdat het gaat om een raadgevend referendum. ANP LEEUWARDEN - Burgemeester Dales zet twee overlast veroorzakers in Leeuwarden uit hun huis. Als de bewo ners voor 3 januari niet zijn vertrokken, worden ze op straat gezet, zei burgemeester Dales gisteren. Volgens Dales hebben de mensen genoeg kansen voor ver betering gehad. In oktober gaf de burgemeester een tien tal overlastveroorzakers per brief een laatste waarschu wing. De overlast, vaak bestaande uit lawaai, drugsge bruik en -handel, is daarna op veel van de aangeschreven adressen verstomd. Op andere adressen zijn de bewoners vertrokken. ANP door Anita de Haas DEN HAAG - Mensen die nau welijks belasting betalen maar wel veel ziektekosten hebben, krijgen ook volgend jaar de gele genheid hun kosten op de fiscus te verhalen. De regeling 'Tege moetkoming buitengewone uit gaven' (Tbu) die eind december 2003 als tijdelijk was ingevoerd voor de jaren 2003 en 2004 is om gezet in een permanente rege ling. Op jaarbasis komen naar schat ting 300.000 ouderen, chronisch zieken en (jong)gehandicapten met een minimuminkomen voor Tbu in aanmerking. De regeling is bedoeld voor mensen die zo weinig belasting en premies be talen, dat ze normaal gesproken ook nauwelijks buitengewone lasten kunnen aftrekken. Veel van hen vullen om die reden nooit een belastingformulier in, terwijl het juist een groep be treft die veel kosten kan hebben in verhouding tot het inkomen. Omdat ze zo'n laag inkomen hebben, halen ze al heel snel de 'drempel' om voor aftrek van ziektekosten of andere buitenge wone uitgaven in aanmerking te komen. Via allerlei overheidscampag nes, rechtstreekse brieven aan 270.000 ouderen en 25.000 jong gehandicapten, en via gehandi capten- en ouderenorganisaties heeft het ministerie het afgelo pen jaar geprobeerd deze groep mensen op de regeling te wijzen. Tot nu toe hebben 112.000 men sen er ook daadwerkelijk ge bruik van gemaakt. De teruggave heeft geen enkele invloed op de uitkering of het spaargeld. De Belastingdienst voert de rege ling uit, maar het extra geld komt van het Ministerie van Volksgezondheid. GPD (Advertentie) kast in de wooneenheid", zei Huisman namens de tbs-kli niek. Huisman zei dat nader on derzoek moet uitwijzen hoe een en ander heeft kunnen gebeu ren. Ministers NU'91 heeft de ministers van Justitie en van Volksgezondheid geïnformeerd en hun gevraagd de directie van de tbs-ldiniek in Eindhoven dwingende maatrege len op te leggen. ANP met nog heel veel keus lange vorststraat - goes (Advertentie) der' die wil dat haar (geadop teerde) kind van haar erft, moet een testament maken. Bij ge trouwde heteroseksuele stellen gaat de erfenis automatisch naar de kinderen. Welke rol de biologische vader krijgt, moeten de betrokken zelf afspreken. Als er een conflict ontstaat, dan is het laatste woord aan de rech ter, die de adoptie moet uitspre ken. Ook moeten de twee moeders en de vader aan het kind 'duidelijk maken welke rol ieder van hen ten opzichte van het kind ver vult'. GPD KINDERACTIVITEIT vonof !0 our SPARSAM Spaarlampen Por 2 stuks ZWEEDSE VEILING Mei onweerstaanbar aanbie- (fCd handgetuft tapijt (X) Woonsdag éTï Vu/ 170x240 Vu/ Vu/z,|n er speciale Vu/ I vanaf 15 uur l^vanof 17 uur reslauranl- aanbiedingen Voor alle aanbiedingen geldt: alleen geldig op 29 dec.'04 OP OP en max. 3 p.p. 0900 235 45 32 (0.1 O/min woonsdag.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3