t Duinen zee Vogelen bij het Grote Gat Het poldertje van Zuidzande De sloot, vlak bij ons huis Een uurtje havens De Kreeke, de moeite waard De Braakman PZC - iCicïirt Bmtencjebied Dinsdag 28 december 2004 1 PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 30 Weetje wat er ook zit? Een vos, maar die kan al weer een eindje verderop zitten. Door Stephan Jansen en Ramon Baars OOSTBURG - Wij wonen allebei in Oostburg. Vanuit onze kamers zien wij het Grote Gat liggen. We vinden allebei het Grote Gat een mooi landschap. Er zwemmen allerlei dieren zoals ganzen, meerkoeten, waterhoentjes enzovoort. Er is ook een weiland waarin koeien lopen. Er zitten ook nog zangvogels zoals koolmezen, mussen, pimpelmezen en nog veel meer. Ook zitten er hazen en konijnen, maar ook lepelaars en rei gers kun je er vinden. Meestal tref je er ook kluten, grutto's en aalscholvers aan Weet je wat er ook zit? Een vos, maar die kan al weer een eindje verderop zitten. Er zitten ook nog twee ooievaars. In het water van het Grote Gat zwemmen allerlei vissen zoals snoe ken, karpers, voorns enzovoort. Ook staan er veel bomen en struiken, zoals berken, beuken, doornstruiken en braamstruiken. Een vogel hut staat er ook. Je kunt daar rustig vogels bekijken zonder dat ze wegvliegen. Daarom vinden wij het Grote Gat ons mooiste plekje. OBS De Berenburcht, Oostburg ui msm ■A Hl BI i3MM 'Eigenlijk is het een leuk plekje om te lopen'. Tekening Marieke Fieret. Door Marieke Fieret ZUIDEZANDE - Mijn plekje in Zeeland is het poldertje van Zuidezande, nel buiten Zuidzande. In de winter, als het 's nachts gevroren heeft, ligt er een laagje ijs op de akkers ernaast. Als je dat wilt zien, moet je 's morgens vroeg komen. We gaan er vaak lopen met onze hond en dat vindt zij heel leuk. In de Akkerput - zo heet de polder - leven veel dieren' eenden, fazanten en konijnen. Konijntjes zie ik 's avonds vaak over de weg lopen. In de polder staan veel vakantiehuisjes. Een paar jongens van Zuidzande hebben er een bunker gevonden uit de oorlog. Ze hebben er ook wel eens een hut gebouwd in de strui ken, maar die heeft de gemeente weggehaald omdat die jongens over het land liepen. Een stuk (ongeveer 250 meter) is van hel Zeeuwse Landschap. Eigenlijk is het een leuk plekje om te lopen Het is ongeveer twee en een halve kilometer. Veel mensen uit Zuidzande lopen elke dag een rondje Akkerput. Er groeiden ook berenklauwen en hun sap is erg giftig. Maar gelukkig heeft de gemeente ze omgekapt. Er liggen ongeveer drie boerderijen in de Akkerput. Vroeger, toen ik klein was, ging ik altijd op een boerderij in de Akkerput de kippetjes voeren We gaan er ook regelmatig skeeleren en dan gaan we richting Nieuwvliet. Laatst heeft er in de Akkerput een bietenrooier in brand gestaan. De brandweer moest komen en ze hebben heel lang staan blussen. Eigenlijk is de Akkerput een hele mooie pol der met heel veel dieren en planten. Ik loop er heel graag en vooral met mijn hond Bodie en natuurlijk met mijn familie. Europaschool, Zuidzande PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 bij Nieuwe Sluis Storm bij uitloop van het gemaal van Nieuwe Sluis. Door Caroline Menu NIEUWE SLUIS -Wat veel mensen niet welen is dat tussen Breskens en de Groede het gehucht Nieuwe Sluis ligt. Bij het dorpje staat een gemaal. De uitloop van het gemaal is een mooi stukje natuur. Er is een zee, een strand en er zijn duinen. Het is er ideaal om te wandelen en om er zomers te zwemmen. Veel vogels zoals meeu wen en sternen kunnen in de duinen onge- Mooi stukje Zeeland bij Nie Fotol> Caroline Menu stoord broeden in het lange duingras. De uitloop van het gemaal van Nieuwe Sluis: het is een mooi gebied met duinen, zee en strand. Ik heb dit stukje Zeeland uitgekozen omdat ik van de zee en van het strand houd. Bovendien zijn er een heleboel vogels zoals meeuwen en sternen. Je kan er mooie wandelingen maken en je kan er goed vissen. In de zomer kan je er zwem men of gewoon in de zon liggen. Met eb is er in de uitloop van het gemaal geen water en kan je er mooie wandelingen maken. Het is er zo mooi omdat afhankelijk van het tij er wel of geen water in staat Verrassing Ik ga er graag heen met mijn ouders en opa en oma omdat het altijd weer een verrassing is hoe het er op dat moment uitziet. De foto's illustreren dat. De ene foto laat deze plek zien bij laag water. Op de andere foto kijk je vanaf dezelfde plaats richting zee tijdens een storm deze winter. Het is er dan erg ruig. Ik vind het interessant dat je op een en dezelfde plek zoveel verschillende kanten van de zee kunt zien. Daarom heb ik dit stukje Zeeland uitge kozen en het is echt de moeite waard om eens te komen kijken. OBS De Schakel. Vogelwaarde PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 28 Je kunt er ook vissen Foto: Nadia van der Velde Door Nadia van der Velde THOLEN - De mooiste plek vind ik bij de sloot. Hij is vlak bij ons huis. Het is een hoekje en het is daar heel mooi. Ik zit er vaak met mijn zus en de konijnen. Daar kunnen ze gras eten zoveel ze maar willen. Vooral in de zomer zit ik er vaak. En als ik een hele boze of verdrietige bui heb, ga ik er naar vaak naar toe. Dan schijnt de zon op mijn gezicht. Dan voel ik de wind in mijn haren. Dan zie ik dc eender» ei» de vissen zwemmen Mijn boze of verdrietige bui gaat dan heel snel weg. Je kunt er ook vissen, maar dat doe ik niet want dat vind ik zielig. En in de lente is het daar heel mooi want er zwemmen dan jonge eendjes Die vind ik zo lief. Dat is het mooiste plekje in Zeeland. Zo zie je maar. Je hoeft heus niet ver weg om een mooi plekje te zien. Dan kan ook bij je eigen huis zijn of in de buurt. Hel ligt eraan wat jij het mooist vindt. Eben-Haezcrschool, Tholcn PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 9 pze Kiein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 22 De prachtige visserschepen van Yerseke. Tekening: Anne van der Dussen Door Anne van der Dussen YERSEKE - Altijd ga ik even met mijn opa en oma naar de havens van Yerseke. Heerlijk de zeewind van de Oosterschelde in je gezicht. Kijken bij de vissersboten, rondvaartboten, speedboten, zeilboten en nog vele andere soorten. Ook kijken bij de oesterputten is leuk. Meestal varen de boten in en uit. Als het hard waait, waaien de zoutvlokken in je gezicht. Met m'n opa en oma ga ik altijd een rondje wandelen in de haven. In de haven kijk je je ogen uit. De meeuwen vliegen krijsend door de lucht. Meestal liggen er heel veel boten aan de steigers. Zeilboten varen bij harde wind niet uit. Soms gaat m'n vriendin Lisanne mee. We gaan dan overal kijken. Op de kade slaan ook wel eens boten die uit het water zijn getild Ook zijn er grote hallen waar boten gerepareerd worden. Soms zie je scholen met vissen bij de boten zwemmen. Op de dijk heb je een plattegrond van de haven Ook slaat er een bord waar alle soorten vissen uil de Oosterschelde op staan. Het ventje Soms gaan we naar het 'ventje'. Dat is een standbeeld van een man die een mand met vis sen vasthoudt. Daar heb je ook prachtig uit zicht over de zee. In de Oosterschelde worden heel veel mosselen gekweekt. Ook andere schelpdieren leven in de zee. Zomers kun je een rondvaart krijgen over de Oosterschelde Dat is heel gezellig. Zwemmen kun je ook in de zee Maar dat lijkt mij heel griezelig met al die krabben en kreef ten. Vooral kun je jezelf bezeren aan oester schelpen De zee is mooi, maar jezelf bezeren is niet leuk! Op de dijk kun je een eindje over de Oosterschelde kijken ln de verte zie je de prachtige visserschepen van Yerseke. Echt waar, het mooiste haventje ligt in Yerseke! Eben-Haezerschool, Tholen Het is zeker.de moeite om er eens naar toe te gaan en te genieten van de rust Foto: Stichting Het Zeeuwse Landschap Door Danièlle de Taeye AARDENBURG - Ik heb dit stukje uitgeko zen, omdat ik de Kreeke het mooiste plekje uit Zeeland vind. Aan de rand van Aardenburg kunnen jullie mijn mooiste plek je vinden. Het is zeker de moeite om er eens naar toe te gaan en te genieten van de rust. Mijn mooiste plekje in Zeeland is een zijarm van de Stierskreek in Aardenburg, gelegen op de laatste draai in de Romanlaan. Ik kom er heel vaak, want mijn tante woont er maar tien meter vandaan. Ik vind het het mooiste plek je, omdat het er heel rustig is. Als ik aan de rand van de Kreeke zit, zie ik de eendjes zwemmen en ze hun nest maken om te kun nen broeden. Elk jaar komt er ook de blauwe reiger terug. Ik weel niet of het dezelfde is, maar dat lijkt wel zo. Deze zie je dan doodstil staan, om dan daarna een vis te vangen. Er zitten nog wel vis sen in de Kreeke, maar niet veel. In ieder geval is het zeker de moeite waard om eens te gaan kijken, misschien kom je dan de reiger wel tegen. Succes, en veel plezier! pze Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 11 pze Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 20 De muziektent, het middelpunt van Aardenburg Ook met kerst is het een prachtig gezicht. Foto: Slichting Het Zeeuwse Landschap De Braakman het is gewoon prachtig. Foto: Stichting Het Zeeuwse Landschap Door Rens Hamelijnck AARDENBURG - De muziektent waar ik het over wil hebben, staat in Aardenburg tegenover het gemeentehuis. Je kunt er skeeleren, je kan er skaten, je kan er muziek maken. Van alles. Ik vind de muziektent het mooiste plekje in Zeeland, omdat ik er kan skeeleren en omdat er wel eens een rommelmarkt wordt opgezet. De muziektent werd in 1909 opgebouwd. In 1944 was de muziektent heel erg beschadigd en dat kwam door de oorlog. Vooral aan het dak en de goten was de schade erg groot. Er werd aangifte van oorlogsschade gedaan zodat de tent kon worden gemaakt en de kosten daarvan werden voor een deel door het Rijk betaald. Rond 1980 was het echter dringend nodig de tent weer een grondige opknapbeurt te geven. De gemeente had deze keer ook een groot deel van de kosten vergoed, zodat in 1 082 de vernieuwde lem weer kon worden gebruikt. De kosten bedroegen 50.000,- gulden. Dankzij de restauratie kan de muziektent weer het middelpunt zijn van allerlei activiteiten Vroeger werd er altijd Koninginnedag gevierd, maar dat is jammer genoeg verplaatst naar een andere locatie. Bij de culturele week van Aardenburg mocht een aantal kinderen schilderijen maken over een bepaald thema. Deze schilderijen werden allemaal rond de muziektent opgehangen. Ook met kerst is het een prachtig gezicht als hij zo verlicht is. Er is een groot geschilderd decor van Jozef en Maria en het kindje Jezus. Ook de dne koningen staan erbij en er staan echte schapen in. Het is nog mooier als er tij dens de kerstdagen sneeuw op het dak en rond de muziektent ligt. Het is gewoon een feest- markt, het is het mooiste plekje van Aardenburg. Door Wouter van Broekhoven ZUIDZANDE - Mijn mooiste plekje in Zeeland is het natuurgebied de Braakman. Dit is natuurschoon met dieren bomen en planten. Het is gewoon prachtig. Soms ga ik met mijn ouders naar het natuur gebied de Braakman. Ze hebben daar een mooi bos. Tussen dat bos stroomt een kanaal. Wij gaan meestal naar de noordkant. Dan moet je eerst over een bruggetje. Als je daar over heen loopt, geeft je dat een prettig gevoel. Je ziet een mooi landschap van elkaar overlap pende weilanden en je ziet kleine boerdenjtjes. Als je voor je uitkijkt zie je het uitgestrekte bos: groen en duister. Als je in het bos bent, zie je een heleboel soorten planten, bomen, paddestoelen en dieren. Sommige stukken zijn dicht bebost; de andere juist licht bebost. Je hebt daar ook stukken sparrenbos. In die stukken sparrenbos leven dieren leven hebben er ook roofvogels hun jachtgebied. Die roofvogels hebben daar hun nesten hoog in de bomen, goed verscholen tussen de boomkruinen. Op de grond liggen donsveertjes en stukjes bont. Kiekendief Op een keer was ik mee met mijn broertjes ver jaardag. Toen we even aan het rusten waren vond ik in zo n stukje sparrenbos een dode brui ne kiekendief. Die was waarschijnlijk neerge schoten. Dat zijn mooie beesten, die kiekendie ven. Ik heb ook eens een vos met haar welpjes gezien. Dat was een schattig gezicht. Ik heb ze maar met rust gelaten, wantje weet maar nooit. Ik heb in dat bos veel zeldzame paddenstoelen gezien Vliegezwammen en groene giftige pad denstoelen. Maar het mooiste van alles is als je 's avonds uit het bos komt. Je ziet dan de roodgloeiende ondergaande zon zich over het water uitstrekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26