1ir: Klein Buitengebied Het strand van Breskens Hoe werkt het? De Punt, punt uit! Vele inzendingen! pzc Klein Buitengebied PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 23 PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 Het steigertje aan het Grevelingenmeer Het steigertje aan het Grevelingenmeer bij Sirjansland. Tekening Just in van den Anker Door Justin van den Anker SIRJANSLAND - Mijn lievelingsplekje in Zeeland is het steigertje aan het Grevelingenmeer bij Sirjansland. Je lean er lekker zwemmen en krabben vangen. Je kan er oesters vinden. Je kan er duiken en het is er nooit zo heel druk. Je hebt er een mooi overzicht op de boten Er zijn bijna nooit kwallen. Dus daar hoef je niet bang voor te wezen. En krabben zijn eer der bang dan jij moet zijn. Maar je moet er wel schoenen aandoen. Maar als er kwallen zijn, dan zou ik uitkijken. En als je aan het krabben vangen bent, kijk dan uit voor zijn scharen. Want daar kun je je lelijk mee bezeren. En ik zegje, dat doet heel veel pijn En dat geldt ook voor kwallen. En je kan ook de Grevelingendam zi en ook het bruggetje van Bruinisse. O.B.S. Duiveland, Sirjansland i liggen Het Zwin, de natuur is er prachtig en je kunt er heerlijk spelen. Foto: Yanmck Wille Door Yannick Wille RETRANCHEMENT - Het Zwin, bij Retranchement, is mijn lievelingsplek. Het mooiste plekje van Zeeland. De natuur is prachtig en je kunt er heerlijk spelen. Het is er vaak rustig en dan kun je lekker in de hoge duinen zitten om een beetje na te den ken. Natuurgebied het Zwin is groot en ligt in Nederland en België. Met een gids mag je het gebied in. Dat heb ik ook eens gedaan. Hij nam ons mee door de geulen. Ik was kleddernat! Er zijn heel veel vogels in het Zwin, maar ook andere dieren, zoals konijnen. Die kom je vooral 's avonds tegen als de zon onder gaat. Dat is hartstikke mooi, want dan valt er een oranje gloed over het Zwin. Er zijn ook veel bijzondere planten te vinden. Net voor de zomer zie je overal paars in "t Zwin. Dan bloeit de Zwinneblomme, Ik kom vooral in het Zwin om te spelen. Zomers kun je lekker door de geulen zwem men, zandkastelen bouwen, voetballen en wandelen. Ik kijk ook graag naar de kitesur- fers. Die kunnen hele mooie stunts. Ik ken er een, die heet Kirsten en hij kent echt coole trucs! De surfers zitten altijd bij strandpavil joen De Zeemeeuw. Op nieuwjaar gaan ze daar zwemmen. Ik heb wel eens gekeken, maar nog nooit meegedaan, brrrr. Bunker Er staat in het Zwin ook een bunker uit de Tweede Wereldoorlog. Daar speel ik graag met vriendjes. Ik spaar ook spulletjes uit de Tweede Wereldoorlog. Er zijn nog meer oude spullen te vinden. Vorig jaar lag er een houten schip uit de Middeleeuwen op het strand. Rond dat schip hebben we ook gespeeld- Volgens mij is dat nu weer ondergespoeld of weggehaald. Gelukkig zorgen ze goed voor het Zwin. Vorig jaar was er bijna een olieramp. Toen hebben ze een dam gemaakt om planten en dieren te beschermen. Gelukkig maar, want dan kan ik nu nog genieten van mijn lievelingsplek! Europaschool, Zuidzande PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 21 PZC Klein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 10 Over eenden en mieren in de Eendenkooi V V ~v ~Y -y- Nergens kan je zo'n schitterende zonsondergang zien. Tekening: Lizanne en Wildana Door Lizanne Salomé en Wildana Kokor BRESKENS - Breskens heeft een mooie vis sershaven, maar iets wat nog mooier is, is het goudgele strand. Als je 's avonds rond vijf uur (in de winter) of negen uur (in de zomer) naar het strand gaat, kan je iets zien wat echt prachtig is. Daar is de zonsondergang. Nergens kan je zo'n schitte rende zonsondergang zien. En wat nog beter is, is dal dit strand het mooiste strand van Zeeland is. Zeggen wij. Wildana Kokor vindt dat het mooiste strand van de wereld. Het is echt een aanrader voor alle mensen van de wereld s Avonds heb je ook nog een prachtige uitzicht over de zee. Je kan dan alle boten zien. Als het er niet druk is en als er een goeie wind staat, kan je er ook nog gaan surfen. Strandwandeling Je kan er ook een prachtige strandwandeling maken. En 's avonds zwemmen er ook alle maal visjes en garnalen enz. En er zijn clan ook nog allemaal diertjes die zich begraven in het zand. Als je geluk hebt, kunnen er ook grote beesten uit zee spoelen. Overdag kun je er heerlijke ijsjes kopen en lekker bij het restau rant zitten. Sommigen vangen ook kreeftjes en krabbetjes. En toen ik een keer naar het strand ging, kwam er een kleutertje aanlopen met een kreeft van dertig centimeter lang. De duinen In de duinen lean je heerlijk verstoppertje spe len. Er zijn veel kinderen die met feestjes naar hei strand gaan. Met de kinderclub zijn we ook al eens naar het strand geweest. Toen waren er allemaal kwallen. Dat vinden wij hele vieze beesten. Dn was ons verhaal en niet vergeten om eens naar het strand te komen kijken. Door Marinda Versluis en Jorien Giljam ANNA-JACOBAPOLDER - Ons mooiste plek je in Zeeland is bij de Eendenkooi in Anna- Jacoba polder. Het is daar een natuurgebied met allemaal eenden. Je zult misschien denken dat er allemaal eenden in een kooitje zitten, maar dat is dus niet zo. Wij zijn er een keer met school heen geweest Je moet er heel erg stil zijn voor de eenden, want anders gaan ze allemaal weg Je kan er ook zien wat er vroeger allemaal gedaan werd met eenden. Dan stond er een val die de eenden naar binnen lokten met een stukje brood. Er zijn ook heel veel andere dieren zoals: vlin ders, vogels, rupsen, rode mieren, en ook heel erg veel muggen en rode mieren die allemaal in je schoenen kruipen. En wij werden heel erg gebeten door rode mieren. Dal deed heel erg zeer. Het was er ook heel erg modderig, omdat het net geregend had. Er zijn allerlei soorten eenden in de Eendenkooi. De vrouw die ons rondleidde door de Eendenkooi wist er echt superveel over te vertellen, dus de morgen was zo weer om. De hond van die vrouw heette Fleur. Er waren ook rietschèrmen en dat hondje liep er dan steeds langs en door en dat hondje lokte die eenden mee. We gingen ook nog even in haar huis kijken. Daar had ze heel veel dingen nagemaakt zoals een stukje van de eendenkooi zelf en nog veel meer. Ze had ook heel veel opgezette dieren zoals een uil, een hommel, een vlieg en een vlinder. Het was echt geweldig. Je had er ook heel veel mooie bomen Je hoor de er ook veel verschillende vogels fluiten. Eben-Haezerschool, Tholen Je zult misschien denken dal er allemaal eenden een kooitje zitten, maar dat is dus niet,zo. Foto: Stichting Het Zeeuwse Landschap Zelf jouw Klein Buitengebied samenstellen 'Mijn mooiste plek in Zeeland' Op deze pagina en de volgende drie vind je 32 afbeeldingen van kleine pagina's. Hiermee kun je zelf jouw minikrant Klein Buitengebied samenstellen. Maak de twee grote pagina's van elkaar los en knip ze langs de stippellijn in twee keer vier gelijke stukken. Leg tegen de pagina's 2 en 31 de pagina's met de num mers 3 en 30. Vervolgens tegen 4 en 24 de nummers 5 en 28. Enzovoort. Als je het sta peltje in één keer vouwt, ontstaat het Klein Buitengebied van 32 pagina's. COLOFON PZC Afdeling Marketing Postbus 314460 AA Goes communicatie@pzc.nl Vormgeving: Esther van der Broek Eindredactie: Jacqueline Buijsrogge Klein Buitengebied is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant, i.s.m. de Stichting Het Zeeuwse Landschap. ti tk Aalscholvers bij de Oesterdam. Foto: Willem Mieras Door Anita Donken THOLEN - Mijn mooiste plekje ligt in Tholen. Mijn mooiste plek heet: de Oesterdam. Aan beide kanten van de sluis heb je een prachtig uitzicht. Als je op de sluis gaat staan, kan je goed over het water kijken. Dan heb je een prachtig uit zicht. Soms varen er visserskotters. Prachtig om te zien Ik ga er na toe in de zomer als ik zin heb Soms met mijn familie, met het gezin of kennissen. Zoals met mijn vriendinnen Karin of Leonie. Leuk hoor. Soms ga ik er heen om te genieten. Soms ligt er vuil of rommel. Soms liggen er ook ste nen als het eb is. Maar het is in ieder geval heel leuk Een keer ging ik met de oom en tante van mijn moeder naar de Oesterdam, met de hond, Het was in de winter; het waaide ver schrikkelijk hard. We waaiden bijna in het water, maar daar letten we niet op. De hond vloog bijna door de lucht. We liepen over de dijk. Mijn zusje en ik leefden ons hele maal uit In de zomer zijn we er ook naar toe geweest met mijn kennissen Leen, Karina en de kin deren. Met de opblaas-orka gingen we het water in. Ook ging ik met mijn vader en Leen in een bootje. En dan maar wiebelen tot. jawel daar gingen we. Plons! Plons! Plons! het water in. Een dag later zat er een groot gat in de rub berboot. Hi Hi Hi. Dal was lachen, we lagen helemaal in een deuk. Eben-Haezerschool, Tholen In de zomer vaart de pont De Harpoen vanaf de Punt naar Yerseke Foto: Dirk-Jan Gelterna DoorAnnemarie Ponse GORISHOEK-SCHERPENISSE - Op de Punt is van alles te beleven. Duikers, vissers, vogels, boten, fïetsveer. Zwemmers, krabben, water, de overkant, slik en kreukels, schel pen en véél plezier. Op de Punt is van alles te beleven en te zien. Bij mooi weer zie je er veel vissers. Ze van gen het meest geep. De kop snijden ze eraf. Deze geven ze aan de krabbenvangers. Die doen dit aan een stukje touw en vangen er krabben mee. Als je op de Punt staat zie je de overkant Yerseke bij helder weer. Op het water varen allerlei soorten boten. Als je luchtbellen ziet in het water kunnen dat duikers zijn. Je ziel er ook veel soorten vogels Bijvoorbeeld de kok meeuw, de zilvermeeuw, visdiefjes, aalschol vers, eenden. Pontje Bij eb ligt er slik en dan kun je s.chelpen rapen Tussen de stenen liggen er kreukels die je kunt eten. Op de Punt kun je ook met het pontje mee naar Yerseke, maar dat vaart alleen in de zomer. Vooral 's zomers, als ik met mijn vader en moeder ga fietsen zie je er dan veel vakan tiegangers. Die verblijven meestal op de cam ping in de buurt. Ze komen voor de rust, zon, zee en het strand naar hier. Dat is allemaal te vinden in Zeeland. Met de boot van mijn vader zie ik de Punt van alle kanten: vanaf het water en vanaf de oever. De Punt is het mooiste plekje van Zeeland, punt uit! Dinsdag 28 december 2004 29 De Oesterdam met een prachtig uitzicht PZC Kiein Buitengebied Dinsdag 28 december 2004 2 De oproep aan basisscholen in de PZC-bljlage 'Zeeland Natuurlijk' van 19 november jl. om leerlin gen een artikel te laten schrijven over hun mooiste plek in Zeeland, heeft meer dan 150 inzendingen opgeleverd uit de groepen 7 en 8! De deskundige jury had een behoorlijke kluif aan het selecteren van de beste dertig artikelen. Er is gelet op originaliteit, schrijfstijl en het moest op een krantenartikel lijken. Liefst met een foto of tekening. De dertig winnende artikelen staan in deze bijlage 'Klein Buitengebied'. De schrijvers ervan krijgen voor de hele klas gratis toegang tot het onlangs her opende Terramaris in Domburg. Bovendien krijgen de schrijvers van de eerste tien artikelen in dit kran tje ook gratis busvervoer naar het voormalige Zeeuws Biologisch Museum aangeboden door de Stichting Het'Zeeuwse Landschap. Met de hele klas natuurlijk. Proficiat!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25