De sneppekes zijn weer veilig Verkleed als pinguïns een wedstrijd schaatsen Me zü een glasje op je drienke en ons wensje doe Nieuwe raadkaart ^KtH dinsdag 28 december 2004 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Het is heerlijk om, op een koude winterdag zo rond kerst, ingepakt in een dikke jas, warme muts en sjaal op pad te gaan. De natuur in. In een verwar mend tempo de kou trotse rend. Met een beetje geluk is daar de winterzon die je wat verwarmt en de hele we reld er vrolijker doet uit zien. Natuurgebied het Groote Gat bij Oostburg. foto's Het Zeeuwse Landschap Aangekomen bij natuurge bied het Groote Gat bij Oostburg is er keus genoeg. Wandelen over bestrating met je nette schoenen aan of toch dat laarzenpad door het weiland op weg naar de vogelobservatie hut? Eerder was hier te lezen hoe na tuurgebied het Groote Gat bij Oostburg is ontstaan. Het is een uniek gebied vol verborgen his torie. De geschiedenis van Oost burg, de stad die zo vaak ver woest is in het verleden: alles is terug te vinden in dit natuurge bied. Het Groote Gat is sinds 1960 in het bezit van Het Zeeuwse Land schap. Voordien was het gebied eigendom van een adellijke fami lie. Het werd gebruikt als jacht gebied. Vooral de watersnippen waren populaire slachtoffers. Watersnippen worden hier ook wel 'sneppekes' genoemd. Of die watersnippen nu zo geweldig lekker waren? Misschien was het jagen hierop gewoon een gro te uitdaging omdat een opvlie gende watersnip zigzaggende be wegingen maakt totdat hij op de juiste hoogte is. Als een water snip opvliegt, lijkt het net of er een doek in tweeën scheurt, zo'n geluid maakt het. Gelukkig kun nen de sneppekes zich nu veilig wanen, de jacht op hen is onder tussen verboden. Aan de Nieuveltweg staat een Watersnippen of sneppekes. bordje in de wei van Het Zeeuw se Landschap. Hier begint, ach ter het hek, een (laarzen)pad dwars door he^ weiland. Links wuift het riet met al zijn begroei ing en vogelgekwetter en rechts is er de vlakte van het weiland met een weids uitzicht over de polders. Via houten bielzen kom je uiteindelijk bij de vogelobser vatiehut. Dan de hut in en plaats nemen op de houten bank jes. De luikjes allemaal openen en vlak voor je ogen allerlei vo gels ontdekken. Het liefst met verrekijker, dan zie je het meest. Dan is het tijd om achte loos te genieten. Te ontspannen en gewoon te kijken en te luiste ren. Het uitzicht vanuit de hut is van een rustgevende schoon heid. Met of zonder vogelkennis, het maakt niet uit. Er is zoveel te zien, zoveel beweging van ver schillende vogels. In allerlei kleuren en afmetingen. Het is een waardevol gebied voor wei- de-, water- en moerasvogels, ook in de winter. Het is er vaak een gekwetter van jewelste. Win tertaling, meerkoet, waterhoen, grutto, gans. Smienten met op de kop van de mannetjes die goudgele kuif. Om alle vogels te kunnen benoe men, moet je over enige kennis bezitten. Ganzen kent iedereen wel. Die zitten er volop. Zoals op veel plaatsen neemt de popu latie grauwe ganzen meer toe dan wenselijk is. Er worden soms maatregelen genomen zo als eieren schudden. De natuur gaat ook in dit gebied zijn gang: er is regelmatig een vos op een roofzuchtig bezoek geweest, een natuurlijke vijand van de gans. In het voorjaar en de zomer zit ten er weer andere vogels. Er broeden soms bruine kiekendie ven en baardmezen, wat vermel denswaardig is. En grutto's, tu reluurs, kluten. Polderwater Het Groote Gat heeft een afwa- terings- en bufferfunctie voor het overtollige polderwater. Dit beïnvloedt helaas de natuur waarden niet altijd positief. Vis sen zwemmen nu eenmaal liever in wat dieper water en kunnen in bepaalde periodes van ex treem lage waterstand niet over leven. Kruipend moerasscherm houdt juist van wisselende wa terstanden en gedijt dan ook goed in het Groote Gat. Het is een heel bijzondere, gevoelige en zeldzame plant, die voor komt op de Europese rode lijst. Er zijn maar een paar groei plaatsen in Nederland. Tussen het brakke riet groeit heemst (Althaea officinalis), een broertje van de stokroos en kaas jeskruid. Ook dit is een bijzonde re plant. Hij groeit op vochtige, liefst brakke, plaatsen. Het is een opvallende plant met paars- roze getinte, grote bloemen. De plant kan meer dan een meter hoog worden. Heemst was vroe ger een erkend geneeskruid. De Romeinen aten heemst als deli catesse in de vorm van groente. De Engelse naam is misschien leuker? Marsh Mallow. Maar er zijn nog meer bijzonde re dingen te vinden in het Groote Gat: Levende stenen. Het zijn een soort groeiende ste nen, koraalachtige groeisels, ook wel palingbrood genoemd. Het zijn net ruwe brokken steen die in het brakke water liggen. Ze worden gevormd door kolo nies van mosdiertjes. Die ster ven af maar dan groeit er weer een nieuwe generatie aan vast. Zo nemen ze in omvang toe. He laas lijkt het nu afgelopen te zijn met die aangroei dus eigen lijk zijn de levende stenen nu dood. Joke Sanderse Joke Sanderse is medewerker externe betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Aan het eind van het jaar nog wat klesjes, overschot jes van de maaltijd. Mevrouw M.J. van der Plicht-Wattel uit Waddinxveen reageerde enige tijd geleden als enige op de op roep wie het woord veraekt of weraekt kende en betekenis of herkomst wist. Ook zij weet het niet en is nieuwsgierig, want ze schrijft dat haar opoe het ge bruikte als je bijvoorbeeld aan tafel zat en je niet netjes ge droeg. 'Dan zei opoe: „Meisse, doe nie zo weraekt." Ook een oudtante gebruikte het woord. Als ze zich beroerd voelde, zei ze: „Tc Bin zo weraekt.Duide lijk is dat het iets negatiefs aan duidt, maar we blijven dus voor lopig nog zoeken naar een ver klaring. Het mooiste Zeeuwse woord heeft heel wat teweeg gebracht. Je was amper ergens binnen of men begon er over. Vaak instem mend, maar ook vond men plat te zeuge helemaal niet het mooi ste woord. Gesprekken over wat het dan wel had moeten zijn, hebben menige verjaardagsvisi te gevuld. In Limburg heeft het Limburgs Dagblad een dergelij ke wedstrijd uitgeschreven. Daar wint de scheuteldoek het met glans. In Limburg heet dat schóttelslet. In sommige delen van Limburg spreken ze over sjóttelslet of sjöttelsplak, met sj dus in plaats van met sch. De scheuteldoek had het in Zeeland ook goed gedaan. Er is zelfs ooit een ode aan de scheuteldoek ge maakt. Vlaanderen In Vlaanderen riep Radio 1 op om het mooiste woord in te stu ren. Uit de resultaten voel je eni ge verwantschap met Zeeuwse dialecten. De genomineerde woorden zijn: geroezemoes, goes ting, kittelorig, klootjesdrogerij, ledikant, lichtekooi, oelewap per, poelepetaat, reutemeteut en verdonkeremanen. Het woord kittelorig betekent een streling voor het oor. Een klootjesdroge rij is een 'komiek synoniem voor een seminarie, een instelling waar priesters worden opge leid'. Poelepetaat kennen we in Zeeland ook, al heet het hier een poelepetane. Dat sommige bloemlezers ver der kijken dan hun taal lang is, blijkt uit de onlangs bij Interna tionaal Forum verschenen bun del Honderd Dichters 8. In deze bundel zijn dichters uit tal van landen en volken opgenomen, wier gedichten in de meeste ge vallen vertaald zijn. Vanuit Ne derland staan er gedichten in ge schreven in het Limburgs, het Leids en het Walchers. Jan Zwe- mer zijn gedicht Op een reeke en gepubliceerd in Noe werd daarvoor uitverkoren. Het gaat Op een reeke Ilc 'oore soms de letters smeke: Toe, zet ons op een reeke Vriengt ons in een woordenspel Spelt ons, kwelt ons, voelt je vrie Kop over bol, de baosbinjie En over ivdt, d'as ons aol wél As me maè diene meuge 't woord - letters bin nie gauw ontspoord laet ons krupe uut een penne elk klienket ei toch een menne saemen bin me bóvens groot klienke m'in aolleman z'n 'odd alleên as tonen op een reeke toöne m óns van ons beste kant - toe dan, zet ons naèj'n and 'oor je ons nie smeke? En om het ouwejaer dan ok vad- der mae dichterlijk af te sluten, eindig ik mie een nieuwjaers- wensje: Gelukkig nieuwejaer 't Is een druppel op een plaete, een sprankje 'ope, een splinter vree Je zou 't misschien ok kunne laete, wan resutaat eit het nie vee Mae ten teêken a m' an je dienke, en dat doe me af en toe Zü me een glasje op je drienke 'én dan toch ons wensje doe: Vrede en geluk, gezond'eid: doet 'r an wat a je kan En wat a het lot d'r bie leit, anvaerdt het en maèkt 'r wat van. Toet kommende jaere! Engel Reinhoudt Agenda In het Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) wordt donder dag van 13.30-16.00 uur een 'open middag' gehouden. Engel Reinhoudt zingt liedjes in het Zeeuws. Wim van de Wege speelt orgel en exposeert schilde rijen. Zie ook: www.ellesdiek.nl. Erg leuk die foto van de Vlissingse Spuikom (de grote); de kleine heb ik nooit als ijsbaan meegemaakt, schrijft W. H. Sandifort uit 's Heer Abtskerke over de raadkaart van vori ge week. Een voor veel inzenders her kenbaar beeld en uit de reacties blijkt dat menigeen er goede herinneringen aan bewaart. „Afhankelijk van de vorst, was de Spuikom een pracht ijs baan. Ook de hellingen waren te ge bruiken met de prikslee. Later werd de kom versierd met een eilandje", al dus Sandifort. Eerst over de prentbriefkaart zelf. Die is hartje zomer van 1914 ver stuurd aan J. Rens, die in de Koning Willem III-kazerne te Vlissingen ver bleef. Zo te lezen zat hij een straf uit, de kaart loopt via de provoost. „Uw tijdje begint te naderen, nog drie da gen. Ik zal blij zijn als uw tijd erop zit, want ik zit liever met u te praten dan schrijven", bericht J. Hein uit de Gra venstraat aan waarde vriend Jan. Op de kaart zelf staat de simpele medede ling 'ijsvermaak Vlissingen' gedrukt. De foto is genomen vanaf de Komme- dijk, richting watertoren, weet M. A. Roelse uit Koudekerke. „De gro te Spuikom is hier nog in de oorspron kelijke staat. In 1975 is de kom gedeel telijk met zand volgespoten. Later is er de Spuikomweg over aangelegd, vanaf de watertoren naar de verleng de Spuistraat. Rechts vooraan is nu de parkeerplaats van Edah. De huizen zijn de achterzijde van de Badhuis straat." A. Cijs-Groenenberg (en veel andere inzenders) heeft menigmaal op de Spuikom geschaatst, toen het nog streng vroor. „Er werd een hele cul tuur omheen gebouwd, met kraam pjes, lichtjes, muziek. Er was ook eens een wedstrijd verkleed schaatsen uit gezet. Mijn moeder Rie Groenen- berg-Tavenier kon aan zwart en wit plastic komen en ze maakte voor de hele familie een kostuum. We waren pinguïns. Het was een geweldig succes en we vielen in de prijzen." W. A. Nooijens uit Middelburg wijst erop dat de er een grote en kleine Spui kom (niet zichtbaar) waren, waartus sen een brugje lag. „Met een uitwate ring naar de zee, die later is afgebro ken voor de bouw op de Boulevards." B. Wijtenburg noemt de kom 'tegen woordig een nare, dichtgegooide put', waaraan de gemeente Vlissingen on danks vele plannen nog steeds niets heeft gedaan. „Een gruwel voor een oud-Vlissinger." L. Hoekstra-de Meij uit Kapelle herinnert zich dat in het gymlokaal van de Muloschool aan de Coosje Buskenstaat de schaatsen wer den ondergebonden. R. Schout uit Middelburg geeft aan dat alle plaatsen met een getijdenha- ven een doorspoelmogelijkheid zoals de Spuikom hadden. „Bij hoogwater werd vanaf de Westerschelde via een duiker onder de boulevard door, de kom vol gezet. Bij laagwater liet men dit af via de kades naar waar nu de loodsenhaven is." C. P. Fase uit Sint-Annaland merkt op dat voor de afwatering een sluis werd gebouwd in 1872. „Tussen de doorgegraven zee dijk en de sluis ontstond een kleine voorhaven, het haventje De Meijer ge noemd, naar een geslacht van sluis wachters." S. van Pamelen-Hokke uit Vlissingen maakt duidelijk dat een groot deel van de Spuikom in beslag is genomen door een parkeerterrein en de weg die naar de stad loopt, langs bioscoop Cinecity. A. V. M. Goormachtig uit Vlissingen merkt op dat omstreeks 1935 in de kom een eilandje is ge maakt voor 10.000 gulden. Daarop stond de koek- en zoopietent. Namens de ijsvereniging zorgde de heer Dert voor de verlichting en werklozen ver diend wat bij als baanveger. „Als om tien uur het licht uit ging, werd er nog doorgeschaatst tot tegen twaalf uur." A. Francke uit Goes heeft in de zesti ger jaren van de 20e eeuw tijdens zijn HBS-tijd nogal eens op de kom ge schaatst. „Ook de tekenlessen van de heer Naerebout, die regelmatig buiten plaatsvonden, speelden zich wel eens af bij de Spuikom." Als HBS-er schaatste M. Nieuwdorp uit Terneu- zen er ook, alleen dertig jaar eerder dan inzender Francke. M. D. Niewen- huijse uit Oost-Souburg meldt dat de kom eertijds Molenwater heette en aanvankelijk buiten de omwalling van Vlissingen lag. In de Franse tijd werden versterkingen aangelegd en kwam de kom erbinnen te liggen. „Ten noorden van de Spuikom lag Oud-Vlissingen, dat door de uitbrei ding volledig gesloopt werd." Enkele inzenders meenden Scherpenis- se te herkennen en genoemd werden ook de Piet bij Wolphaartsdijk en Kloetinge. Velen voegden aan de oplos sing de beste wensen voor het komen de jaar toe, waarvoor hartelijk dank. Rinus Antonisse De waardebonnen zijn voor: M. van de Zande, Vlissingen, T. van den Dries-Geijsen, Sluis en I. van der Lee-van de Buuse, Kortgene. Zeeland kent veel zogenaamde ring en voorstraatdorpen. Hans Linden- bergh haalde uit zijn verzameling een prentbriefkaart van een voorstraat dorp. Vraag is: welk? Nadere bijzon derheden over de afgebeelde en huidi ge situatie zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiter lijk vrijdag 31 december (één dag eer der dan gebruikelijk vanwege de jaar wisseling) worden gestuurd naar: Re dactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669 of e-mail redactie@pzc.nl. Onder de in zenders van goede oplossingen wor den drie waardebonnen verloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24