ROVINCIALE ZEEUWS )odental zeebeving loopt fors op Gedogen roken in zorghuis voorbij GUCCI 150% PZC t lertien Nederlanders vermist KORTING AOW, ANW, WAZ, Wajong, ZW, WW, WAO, IOAW, IOAZ, WWIK 6 induizenden mensen zijn zoek en ruim een miljoen zijn dakloos in overleeft val i twaalf hoog «van Vlijmen 'loverleden Koers euro piekt opnieuw -WKKt 23 Soennieten Irak niet naar stembus Hoop voor een beter Oekraïne 5 en 15 Rentree Jimmink in Dakar Rally NK sprint cruciaal voor Jan Bos IIWT OP: l5° 4 2° SS® Z 3 ^elzon en droog. Matige, geleidelijk zuidwest tot zuid draaiende wind. ,ïna rond 5 graden. Jaargang no. 306 lag 28 december 2004 gmmer€ 1,25 ge redactie buitenland OMBO - Het dodental Ie zeebeving zondag in idische Oceaan en de joor veroorzaakte golven is opgelopen 23.000. Tienduizen- lorden nog vermist. igswerkers zijn sinds gis- ep zee op zoek gegaan ermiste vissers en toeris- Pe angst voor ziekten en aieën neemt toe door de ijken, van mensen en die- is nog overal liggen, irleners proberen de do- snel mogelijk te begra- massagraven om de ver- ling van ziekten te voorko- i'anuit de hele wereld wor- silpgoederen, geld en red- nerkers gestuurd. Maar not deel van de wegen en «leidingen is weggesla gen, wat reddingswerk bemoei lijkt. Wegen, spoorlijnen en ha vens zijn verwoest. Verschillen de landen hebben marinesche pen en vissersboten ingezet om getroffenen te redden. De zwaarst getroffen landen zijn Indonesië, Sri Lanka, India en Thailand. In Atjeh op Suma tra, dicht bij het epicentrum van de zeebeving, zijn circa 4900 mensen omgekomen. Op Sri Lanka zijn volgens de autori teiten 10.200 mensen omgeko men door de vloedgolf. Op de kleine Indiase Andaman- en Nicobar-eilanden zijn zeker vijf dorpen door vloedgolven vol ledig van de kaart geveegd. Eer der werd bekend dat op de eilan den zeker drieduizend doden zijn gevallen, maar volgens een lokale overheidsfunctionaris zijn er zeker dertigduizend ver misten en loopt het dodental nog enorm op. De beving met een kracht van 9 op de schaal van Richter, die een verwoestende vloedgolf, een tsunami, veroorzaakte, is de zwaarste in veertig jaar. De vloedgolf bereikte ook de kust van Afrika. In Somalië en Kenia worden honderden kustbewo ners en vissers vermist en zijn kustdorpen weggevaagd. Weinig tijd Vloedgolven verplaatsen zich met honderden kilometers per uur door de oceaan, waardoor de waarschuwingstijd meestal slechts een paar uur bedraagt. Op de Indische Oceaan ont breekt het aan tsunami-waar- schuwingssystemen, die opko mende vloedgolven van tevoren zien aankomen. Golven met een hoogte tot tien meter verrasten miljoenen kustbewoners en toe risten. Onder de doden bevinden zich honderden buitenlandse toeris ten. Vermoe'delijk verblijven bijna tweeduizend Nederlandse toeristen in de getroffen landen in Zuidoost-Azië. De samenwerkende hulporgani saties hebben giro 555 geopend voor hulp aan de slachtoffers van de zeebeving. Dit geld wordt verdeeld over Nederland se hulporganisaties als het Rode Kruis, Mensen in Nood en Art sen zonder Grenzen, die er hun eigen hulpprogramma's van be talen. In de getroffen regio zijn miljoenen mensen dakloos ge worden. Volgens het Internatio nale Rode Kruis zijn een mil joen mensen op Sri Lanka dak loos geworden, in Thailand der tigduizend en in India duizend. GPD/RTR pagina 2 tweeduizend Nederlanders in rampgebied door het oog van de naald ik doe het niet voor mezelf de lijn bleef dood ionze redactie binnenland HAAG - Na de natuur- ip in Zuidoost-Azië wor- in dat gebied dertien Ne landers vermist. Het is on- idelijk of er Nederlanders omgekomen door het na- rgeweld. ministerie van Buitenland- laken doet nog geen mede- ingen over vermisten, tot- het departement een goed rzicht heeft. Buitenlandse probeert met hulp van bassades en consultaten in egio een beeld te krijgen het aantal Nederlandse behoevenden. troffen Nederlanders wa- op vakantie op de Thaise aden Phuket en Ko Phi ker 45 Nederlanders zijn zondag gewondgeraakt. I verwondingen variëren mijwonden tot botbreu- ert Fröling en zijn vriend in Groenewegen werden hun echtgenotes slachtof- van een vloedgolf, op de dat zij uitcheckten uit hun fel Hun vrouwen zijn nog irloos. „Albert kan door kneuzingen niet meer lo- en bovendien heeft hij erts. Maar ik trek er op uit wouwen terug te vin- Albert Fröling (r) en Arjan Groenewegen (1) zijn gered vanaf het eiland Ko Phi Phi en opgenomen in een ziekenhuis in Phuket. De vrouwen van de mannen zijn vermist. foto Robin Utrecht/ANP den", vertelt de uit Maasdijk afkomstige Groenewegen. De bevriende echtparen zou den zondag na hun vakantie op Ko Phi Phi vertrekken toen zij een muur van water op zich af zagen komen. Arjan en zijn Annemarie die op het strand stonden, probeerden te vluch ten door het raam van een wc-hok in te klimmen. Maar het gebouw werd door de kol kende watermassa meege sleept. Toen het water zich te rugtrok, zat Arjan zeven meter hoog in een boom, waaraan hij zich had vastgeklampt. „Maar Annemarie was spoorloos", zegt hij. Albert en zijn vrouw Birgit uit Den Haag stapten net uit hun appartement om te zien waar het lawaai vandaag kwam, toen het water hen meesleur de. Een tijdje spoelden ze sa men een richting uit, maar toen werd Albert een soort werkplaats ingezogen. Sinds dien heeft hij Birgit niet meer gezien. ANP De lichamen van slachtoffers worden verzameld in de stad Banda in Atjeh. 1ERDAM - Een 26-jarige tót gisterochtend een val ttfd van de twaalfde ver- gvan een flatgebouw aan permark in Amster- pd. fam op zachte grasgrond In het gras sloeg de man van 25 centimeter, chtoffer is zwaargewond en ziekenhuis overge- Kort na de valpartij ipolitie een bewoner van aan. Na verhoor bleek s niet de val te maken te ANP EILLON - Componist Jan Rijmen is eind vorige week "ja Franse woonplaats ilkm op 69-jarige leeftijd Wen. Gisteren is hij begra- !0 üet zijn vorige werkge- Holland Festival weten, "lijmen was tot 1997 direc- Tan het Holland Festival, voorwerkte hij onder meer a Koninklijk Conservato ren Haag en het Utrechts ^atorium. lijmen componeerde ka- ^iek, orkestwerken en 'S. Meerdere keren nam hij e publiciteit stelling tegen i11 °gen slechte overheids ka voor het muziekonder- pdërland. ANP n '5ven in dienst van kunst door Ap van den Berg DEN HAAG - Het rookverbod in zorginstellingen wordt vanaf 3 januari weer streng gecontro leerd. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid wil het 'ge- doogjaar' 2004, waarin inspec teurs van de Voedsel- en Waren autoriteit rookovertredingen nog door de vingers zagen, niet verlengen. Eerder eiste een Kamermeerder heid van CDA, PvdA, SP en GroenLinks verlenging van het gedoogjaar. Begin volgend jaar volgt hierover een Kamerdebat. Krachtens de Tabakswet heeft iedere werknemer recht op een rookvrije werkplek. Hierdoor kunnen bewoners van verpleeg- en verzorgingshuizen, woonge meenschappen voor gehandicap ten en psychiatrische ziekenhui zen niet meer vrijuit een sigaret opsteken. Zij zijn aangewezen op speciale, afgesloten rook ruimten en de buitenlucht. Op aandringen van de Tweede Ka mer kregen de instellingen in 2003 een extra jaar de tijd om bouwkundige aanpassingen uit te voeren. Veel heeft dat gedoogjaar niet opgelost, blijkt uit een rappor tage van de Voedsel- en Waren autoriteit. „Relatief weinig in stellingen hebben 2004 benut om daadwerkelijk knelpunten op te lossen." In sommige zorghuizen nam het (Advertentie) Koop nü uw Oudejaarsloten! Oudejaarsloterij aantal rookovertredingen zelfs toe. Welwillende directies wer den gedwarsboomd door tijdro vende vergunningen, bouwkun dige beperkingen en geldge brek. De minister beschouwt het als 'winst' dat in veel instel lingen indringend is nagedacht over oplossingen voor rokers en niet-rokers. AMSTERDAM - De koers van dc euro is gisteren gestegen tot een record van 1,3639 dollar, zo'n cent meer dan het vrijdag bereikte hoogtepunt van 1,3549. Valutahandelaren gaan ervan uit dat de Europese noch de Amerikaanse autoriteiten ingrij pen om de opmars van de euro tot staan te brengen. Dat kon bij de bescheiden omzetten in de laatste week van dit jaar makke lijk leiden tot een verdere ver zwakking van de dollar. De hoofdoorzaak van de gestage waardevermindering van de dol lar is bezorgdheid bij beleggers over de enorme tekorten op de handelsbalans en de begroting van de Verenigde Staten. De eurokoers is nu 17 procent hoger dan de eerste formele no tering van de Europese eenheids munt op 4 januari 1999. ANP pagina 7 wall street Hoogervorst houdt, mede om die reden, niet rigide vast aan de strikte regelgeving in de Ta bakswet. Hij schrijft in een brief aan de Kamer begrip te hebben voor instellingen die moeten schipperen met de vaak beperkte leefruimte die ze bewo ners en personeel kunnen bie den. De minister maakt er in het vervolg dan ook geen punt van als de 'rook-kantine' en de 'niet-roken-kantine' op dezelfde etage zijn gesitueerd. De 'verdie- pingeneis' wordt uit de wet ge schrapt. Er zijn aanleunwoningen die for meel niet tot een verzorgings- of verpleeghuis behoren, maar ei- (Advertentie) Tot en met 2 januari ontvangt iedere klant op het gehele Gucci assortiment 10% KORTING en met uw Douglas Card 5% EXTRA KORTING. UW CADEAU Bij besteding vanaf 50,- aan Gucci producten. M J' Koenkelen: van oudejaarsvermaak naarfolklore foto Beawiharta/RTR gendom zijn van een woning bouwcorporatie. Die huizen of appartementen worden vaak be woond door mensen die van som mige voorzieningen van de zorg instelling gebruik maken. Zij mogen in die 'kleinschalige woonvormen' wel blijven roken. De minister heeft de Voedsel- en Warenautoriteit ook op dracht gegeven soepel op te tre den in de dagopvang voor dak en thuislozen, verslaafden en (ex-)psychiatrische patiënten. Hoogervorst benadrukt dat de niet-rokende werknemers en be woners het uitgangspunt vor men en niet de rokers onder hen. GPD Op de dag dat de grootste soennitische partij van Irak aankondigde niet mee te doen aan de verkiezin gen van 30 januari, ont snapte partijvoorzitter van de Hoge Raad voor de Isla mitische Revolutie, Al ITa- kim (foto), aan de dood. De sjiitische leider overleefde een bomaanslag. De Oekraiense premier Ja- noekovitsj legt zich er niet bij neer dat hij de verkiezin gen van zondag heeft verlo ren. Tamari Derzhavets uit Scharendijke ziet in de winst van Viktor Joesjtsjen- ko juist nieuwe hoop voor haar geboorteland. In 1998 reed Gerard Jimmink zijn laatste Dakar Rally. Hij deed tot dan vier keer mee, haalde drie keer de eind streep en was de eerste Nederlander die een etappe won. Toen vond Jimmink het welletjes. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, dus doet hij in de ko mende rally weer mee. Als navigator van zijn landgenoot Cor Euser. Voor schaatser Jan Bos hangt veel af van het NK sprint, dat morgen en donderdag in Groningen wordt gehouden. Met een plaats bij de beste vier in het eindklasement kwa lificeert de inwoner van Harderwijk zich voor het WK sprint in januari en het tweede deel van de wereldbekercy clus. Bos: „Maar als ik me niet voor het WK sprint plaats, val ik financieel gezien in een groot gat." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 21; Buitengebied: 23, 24, 29 en 30 (Advertentie) Voor alle Lundia-adressen kijk je op www.lundia.nl (Advertentie) kortinggekll niet voor rieds afgeprijsde produ&éh voorletters: mjv straat: nummer postcode: plaats: telefoon: e-mail: (postibankiekeningnummer Wandtekening: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso 222,50). PZCbvgaet wgvuldtg om met persoonsgegevens In de colofon leest u er meer over Kijk op. www,pre nl/abonneren, bei gratis 0800 - 023i 23! ol stuur dere bon naar PZC, afdeling lerersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes «zhósshssssso» het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1