roede coach gaat vóór goed geld Wel de lusten, maar niet de lasten IC Ontslagen Selinger staat toch voor Oranje Museeuw dagvaardt Belgische wielerbond 19 Nog geen licentie profploeg Moser-Trentino sprint bepalend voor toekomst van schaatser Jan Bos looij wil geen miek over ithourenhout ngers weer op it van Celtic Davenport zegt Hopman Cup af Papadopulo nieuwe trainer Lazio Azaouagh van Mainz naar Schalke Van Velde mogelijk toch op NK Nesselande mist volleybalfinale Voetballers geschorst na afpersing dinsdag 28 december 2004 nick Heuvelman - De wielerploeg van er-Trentino is nog niet toe- en tot de één na hoogste di van het internationale wielrennen, de Pro itinental- klasse. Dat blijkt door de internationale eninie UCI vrijgegeven van teams die groen licht len gekregen voor deelna- i het circuit direct onder roTour. rook op de lijst van afge- wezen ploegen die een herkan sing krijgen en voor 17 januari van UCI-accountant Ernst Young een betere begroting moeten overhandigen, ont breekt de naam van Moser-Trentino. Bert van der Tuuk, die naast de huidige be- loftenploeg' van Moser een pro fessioneel team op de weg wil brengen, kijkt er niet van op. „Simpelweg", aldus Van der Tuuk, „omdat we ons nog niet officieel hebben aangemeld bij de UCI. Ik wist wel dat we ons voor 20 december officieel moesten aanmelden, maar dat had geen zin omdat we die dag de boel nog niet rond hadden. Dan hadden we nu op de lijst van afgewezen ploegen ge staan, maar wat heb je daar aan? Ik ga pas een licentie aan vragen als we de zaken voor el kaar hebben." Volgens Van der Tuuk is dat inmiddels het geval na het vinden van een hoofds ponsor. De naam wil hij nog niet kwijt. „Die maak ik pas be kend als we de licentie hebben. Lukt dat niet, dan heeft de sponsor namelijk het recht om weer af te haken." Het zou gaan om een geldschie ter die in de jaren tachtig ook al een professionele wieler ploeg sponsorde. Hoewel de profploeg van Van der Tuuk de tijdslimiet van de UCI niet haal de, gaat hij er vanuit dat de li centie komt. „Ik kan me niet voorstellen dat de UCI werkgelegenheid voor vijftien man in de weg staat om dat we niet op tijd waren met de aanvraag. Zo'n datum moet helemaal niet belangrijk zijn. Als iemand een week voor de Tour een ploeg wil beginnen, moet dat mogelijk zijn. Zeker in een tijd waarin het aantal wielerprofs vanwege de econo mische recessie terugloopt. Het belang van de professionele wielersport, daar hoort het om te gaan. Wij kunnen daaraan een structurele bijdrage leve ren." De voornaamste renners bij Moser-Trentino zijn Bart Vos kamp, tijdrijder Jan van Vel- zen, de Pool Petr Mazur, Addy Engels en Bert Hiemstra. GPD |svan Oosten [NGEN - Het NK sprint or schaatser Jan Bos en- iren terug een aangenaam doortje. Omdat familie en (n langs de baan stonden druk geen sprake was. isvroeger, het kampioen- dit seizoen is voor (29) in sportief opzicht ijdop leven en dood. angt voor Jan Bos af van sprint, dat morgen en 'j in Groningen wordt jen. Met een uitslag bij de lier, kwalificeert de inwo- i Harderwijk zich voor sprint in januari en het ideel van de wereldbeker- „Maar als ik me >r het WK sprint plaats, financieel gezien in een ,t." [heeft de weelde gekend mmerciële ploegen als ielect en DSB, waar het jnschijnlijk niet op kon. jt seizoen is hij volledig zelf aangewezen. Vorig liep het contract bij Bos besloot als veredel- teur verder te gaan en het belang van een goede «ven een goed salaris. ervaringen bij DSB, éroen Otter zijn coach oot Bos halverwege het seizoen een verbond met 'Poltavets. De schaats en Oekraiense afkomst een gevoelige snaar bij - Sven Vanthouren- «laat in de belangstelling fotobank. Maar de Bel- f veldrijder die ontslag lij Quick-Step moet eerst aakjes oplossen met zijn nalig werkgever, stelt Theo »ij, directeur van de Rabo- ïielerploegen. geen polemiek opstarten ifanthourenhout", zegt De reactie op uitlatingen Lefevere. De mana- 60 Quick-Step is woedend die zijn ar- overeenkomst eenzijdig Bos, want hij plaatste zich via een omweg voor het WK afstan den in maart. „Het belangrijk ste was dat ik wist wat me te doen stond: goed trainen met een goede trainer." Bos had zich kunnen aansluiten bij een commerciële ploeg, maar zou dan verder moeten met een andere coach dan Poltavets. En dat was hem in het verleden - met Pfrommer en Otter - slecht bevallen. „Ik sloot het vorige sei zoen af met een goed gevoel. Het zou stom zijn dat op te geven. Geld is in mijn keuze niet bepa lend geweest." Poltavets leeft van een uitke ring, Bos van zijn spaarcenten en het geld wat sponsor Afab Geldservice hem toestopt. De schaatsbond KNSB stelt de trai ningsfaciliteiten op de ijsbaan in Heerenveen ter beschikking en daarmee moet hij het doen. „De sportbeleving is er niet min der om", stelt Bos ondanks zijn financiële beperkingen. Hoogtepunt Bos nam afgelopen zomer als baanwielrenner met zijn broer Theo en Teun Mulder deel aan de Olympische Spelen op het on derdeel teamsprint. De zesde plaats in Athene was een hoogte punt voor Jan Bos, die als schaatser zowel in 1998 als in 2002 olympisch zilver won op de 1000 meter in Nagano en Salt Lake City. Na Athene richtte hij zich weer op het ijs, want de Winterspelen van Turijn in 2006 Was het NK sprint voor schaatser Jan Bos enkele jaren geleden nog een aangenaam tussendoortje, dit keer is het in sportief opzicht een strijd op leven en dood. foto Catrinus van der Veen/GPD vormen zijn volgende doel. Bos heeft nog een lange weg te gaan, want het aantal concurrenten op de sprint in Nederland neemt elk jaar toe. Een trend die hij als pionier in de jaren negentig van de vórige eeuw zelf op gang heeft gebracht. In 1998 was Jan Bos de eerste Nederlandse wereldkampioen sprint. Jaren achtereen was het NK een invuloefening met Jan Bos, Erben Wennemars en Ger ard van Velde als zekerheden. De tijden zijn veranderd, want de jonge garde, aangevoerd door Beorn Nijenhuis en Simon Kui pers, maakt er tegenwoordig een zwaar gevecht van. Een plek bij'de eerste vier volstaat voor kwalificatie voor het WK sprint. Nog niet zo lang geleden een koud kunstje voor Bos, die in 1997, 1998. 1999, 2000 en 2003 de nationale sprinttitel won. Bos is op basis van de goe de trainingen van de afgelopen maanden optimistisch over een goede afloop. Niettemin wordt het spannend. Als Bos zich niet plaatst voor het WK sprint, blijft dat voor hem niet zonder financiële gevol gen. Het contract met sponsor Afab loopt zaterdag af. Een nieuwe sponsor heeft zich nog niet aangediend. „Wat betreft de trainingsfaciliteiten red ik me wel", zegt Bos, „maar van de lucht kan ik niet leven." GPD Gerard Jimmink als navigator terug in zijn geliefde Dakar Rally gaan niet akkoord zolang ït de moed heeft gehad mij ja gezicht te zeggen wat er tos Lefevere, die een over man Vanthourenhout naar ®ik „geen optie" noemt. Pro-Tour ploegen hebben &oord om geen renners te elkaar die onder con- iiaan." is gecharmeerd van De bijna 24-ja- ianer staat tweede op de fanglijst achter Sven Nys )Qor Rabobank rijdt, seen van de beste crossers s moment en hij kan in de üst misschien ook een goe- prenner worden. Als hij tablemen met Quick-Step :en al zijn verplichtingen kunnen we praten." G0W - Glasgow Rangers a het spoor van de Schot- 'aper Celtic. Rangers ver- fêteren Motherwell: 4-1. aanse spits Nacho Novo te- voor de eerste twee goals, staat na twintig speelda- apunt voor op Rangers. Rangers had na 45 mi- al een gat geslagen door endheid van Novo, seizoen in de competitie 3'öen doelpunten achter lam heeft staan. De eerste 'van gisteren volgde op van de Nederlander tóoRicksen. "an nam de derde plaats 313 Aberdeen door Dundee 4-1 te verslaan. Ab- niet verder dan Inverness. Hibernian 'dertien punten achter- Rangers. ANP door André Hoogeboom KOLHORN - In 1998 reed Gerard Jim mink zijn laatste Dakar Rally. Het was mooi zo. Vier keer meegedaan, drie keer gefinisht, de eerste Nederlander die een etappe won, in totaal drie ritten gewon nen. Beter zou het niet worden en Jim mink vond het genoeg. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, dus gaat hij weer meedoen. Denkend aan Dakar begint het elk jaar rond de feestdagen te kriebelen bij Ger ard Jimmink. En uiteindelijk kon hij de verleiding niet weerstaan. Hij doet weer mee. Misschien een beetje als een toerist, als bijrijder en co-piloot van Cor Euser, maar dan wel een toerist met een schat aan ervaring. De 41-jarige Noord-Hollander denkt nog vaak terug aan de mooiste momenten van de strijd. Alleen in de woestijn, de brandende zon hoog aan de hemel, het ge vecht met de zandduinen, de gecontro leerde snelheid over nauwelijks begaan bare wegen. Elke dag, al is het maar even, duikt de herinnering op als een oa se in een woestijn van dagelijkse beslom meringen. Loonwerker Jimmink heeft zijn bedrijf verhuisd van Kolhorn naar Barsinger- horn. Hij heeft grote schuren neergezet, met imponerende landbouwmachines; veertien mensen die voor hem werken. In die omstandigheden is er geen tijd voor hobbyisme. Z'n bedrijf in de steek laten om een paar weken uit te waaien in Afri ka is niet zijn stijl. Want het blijft niet bij die paar weken rijden. Jimmink is ge dreven. Zowel privé als in zijn sport wil hij het hoogste bereiken. Meer dan die vijfde plaats, destijds, zat er niet in. Of hij moest professional worden. Maar dan nog, het loonwerken ligt hem te na aan het hart. Jimmink geniet net zo hard van zijn bedrijf als van 'Dakar', van het contact met klanten en zijn 'jongens'. De mobiele telefoon gaat bijna 24 uur per dag. Meer rijden met de motor bete kent meer 'nee' zeggen tegen z'n directe omgeving. Dat kon hij niet meer verant woorden. En wat te denken van de risi co's. Laatst nog verongelukte een vriend van hem, een door de wol geverfde cou reur, die talloze Dakar Rally's achter zijn naam had staan en beschikte over een schat aan ervaring. Een moment van onachtzaamheid, een fataal ogenblik van concentratieverlies en het kan misgaan. Dakar eist tenslotte elk jaar wel een slachtoffer. Jimmink krijgt kippenvel als hij eraan denkt. Verslavend Die verantwoordelijkheid kon hij niet meer nemen. Maar toch, de mooie herin nering bleef levend. Sportief gezien was Dakar misschien niet zijn hoogtepunt, Gerard Jimniink in zijn motormuseum. dat was een overwinning in de enduro zesdaagse in Spanje. Maar Dakar is de overtreffende trap van sport. Het is avon tuur, het is mondiaal, het is een versla vend mediacircus. Geen wonder dat een aanbieding van Cor Euser, die met een buggy de rit van Barcelona naar Dakar hoopt te volbren gen, in goede aarde viel. Dit was zijn kans. Wel de lusten, niet de lasten. Jim mink had al aangetoond dat hij een uit stekende navigator is. Dan stopte hij op de top van zandduinen, stapte af, nam de omgeving in zich op, en reed weer ver der. Zich bewust van de gevaren die het verraderlijke terrein in zich herbergt. Hij reed vervolgens hard, heel hard, maar nam nooit onverantwoorde risico's. Die beredeneerde wedstrijdmentaliteit oogst te bewondering. Nimmer na hem was een Nederlandse motor-, auto- of truckchauffeur zo suc cesvol. Zijn etappezeges, de achtste plaats in de eindstand bij z'n eerste deel name, de vijfde bij z'n laatste. Het is niet geëvenaard. Sterker, niet één landgenoot op de motor kwam ook maar in de buurt. Alleen Gerard de Rooy in een truck reik te hoger, een derde plaats vorig jaar. Jim mink was uniek in z'n soort. Het was niet alleen zijn koelbloedige rijvaardigheid, maar ook z'n richtingsgevoel en het in schatten van gevaren waardoor hij zo'n sterke beurt maakte. Brabander Euser (47) is een naam in de Nederlandse autosport, reed in talloze klassen, maar had nog één wens: mee doen in een woestijnrally. De sponsoring had hij snel rond, een navigator was een ander verhaal. Jimmink bleek de ideale man. Euser zorgde voor alles: auto, spon soring, logistiek, Jimmink hoefde maar in te stappen en dat wilde hij wel. Op de ze manier kon hij meedoen aan Dakar wel verantwoorden, vond hij. Bij de eerste de beste training in Tunesië voelden de twee ervaren rotten elkaar al bijna blindelings aan. Euser, onbekend met het fenomeen zandduinen en valkui len, dacht even op zijn temperatuurme ter te kunnen kijken, één, hooguit twee seconden. En gelijk ging het bijna mis. „Wat doe je nou", riep Jimmink veront waardigd. „Dit kan echt niet. In Dakar moet je vooruit kijken, één ding tegelijk doen, geconcentreerd blijven." Seconde Anders kan het zo voorbij zijn. Binnen één seconde is de droom over, het feest geweest. Hij heeft ze gezien, de minder gelukkigen. Niet op de motor, daarmee reed Jimmink altijd vooraan en kwam hij altijd aan. Nee, de ongelukken en de foto John Oud/GPD gevallen van pech kon hij later zien, op televisie. Daar verheugt hij zich al op. Co-piloot in een buggy is weer eens iets anders dan zelf sturen, maar ontspan nend is het niet. Sterker, het is bijna het zelfde als achterop de motor zitten en dat is vreselijk. Het lot van de bijrijder ligt in handen van de chauffeur en dat is Jimmink niet echt gewend. Een echte Jimmink neemt tenslotte het lot in eigen hand. Maar on derschat de rol van navigator niet. Zelf zegt hij dat zijn inbreng meer dan vijftig procent zal zijn. Hij herinnert zich. een moment in Tune sië. Een zandduin, zo hoog en steil dat je er lopend niet op kon. Blindelings volgde Euser de aanwijzingen van Jimmink en de twee-wiel aangedreven buggy kwam spinnend van genot op de top. Als je maar hard genoeg gaat, kun je zelfs over water rijden, zegt Jimmink. En hij grin nikt. De voorpret doet hem watertanden. Vroe ger, nog voor hij hem zelf had gereden, stond hij op 1 januari 's morgens om half vier op, om op tijd in Parijs te zijn. Dan keek hij naar de start. En 's middags was hij weer op tijd terug om een biertje te pakken in een café in Schagen. Dakar zit immers in zijn bloed. En het zal er waar schijnlijk ook nooit meer uit gaan. GPD PERTH - Lindsay Davenport heeft zich afgemeld voor de Hopman Cup, het landentoernooi van gemengde teams dat zaterdag in het Ausrialische Perth begint. De Ameri kaanse tennisster, die de wereldranglijst aanvoert, is ge blesseerd aan haar knie. Ze liep de kwetsuur vorige week op tijdens een demonstratiepartijtje. Meghan Shaughnessy neemt de plaats in van Davenport. James Blake vormt het mannelijk deel van het Amerikaan se team. Ook Nederland heeft zich aangemeld voor de Hopman Cup. Michaëlla Krajicek en Peter Wessels spelen zaterdag tegen Zimbabwe om een plaats in het hoofdtoer nooi. ANP/AFP ROME - De Italiaanse voetbalclub Lazio Roma heeft Gui- seppe Papadopulo aangesteld als nieuwe hoofdtrainer. Hij volgt Domenico Caso op, die woensdag werd ontsla gen nadat Lazio met 3-0 van Udinese verloor. Lazio Ro;- ma staat met zeventien punten uit zestien wedstrijden op een teleurstellende vijftiende plaats in de Serie A. GELSENKIRCHEN - Mimoun Azaouagh (22) stapt per di rect over van FSV Mainz naar Schalke 04. De voetbalclub uit het Duitse Gelsenkirchen legde de middenvelder vast tot medio 2009. De Duitse jeugdinternational kampt nog wel met een knieblessure, maar Schalke denkt hem na de winterstop in te kunnen zetten. GRONINGEN - Gerard van Velde start morgen mogelijk toch op de nationale titelstrijd sprint. De schaatser uit- Heerde hervatte gisteren na een pauze van tien dagen de- training. „Als hij geen pijn heeft, doet hij mee", zei zijn coach Geert Kuiper na de training. De olympisch kam-: pioen op de kilometer heeft last van een heupontsteking. Van Velde kreeg last van de kwetsuur, kort na de wereld bekerwedstrijden in Nagano en Harbin. „Hij heeft de oe— fensessie afgemaakt. Dat is al heel wat", zei Kuiper. ANP SINT-NIKLAAS - De volleyballers van Nesselande zijn er niet in geslaagd de finale te halen van het einclejaars- toernooi in Sint-Niklaas. De kampioensploeg van trainer; Peter Blangé verloor in een marathonpartij van de Bel gische favoriet Knack Roeselaere: 2-3 (24-26 25-21 30-28 20-25 13-15). De Rotterdammers spelen vandaag om het' brons tegen Levski Sofia, dat van Cannes verloor. ANP VEENDAM - Voetbalclub Veendam heeft drie jeugdspe lers tot 1 maart geschorst. De drie voetballers, in de leef tijd van 18 tot 22 jaar, zouden zeven spelers van 11 tot 13 jaar uit de C- en D-jeug"d hebben bedreigd en afgeperst. De afgeperste spelers zeggen onder druk te zijn gezet om. van hun ouders geld te vragen voor een bezoek aan McDö- nald. De oudere spelers zouden vervolgens met het geld naar de rosse buurt zijn gegaan. GPD door René Banierink ALMELO - Met de nationale vrouwenploeg werkt Avital Se linger deze week een trainings stage inclusief twee oefenduels af in Almelo. En dat terwijl hij officieel ontslagen is als bonds coach van de Oranje-volleybal- sters. „Het is weer hobby, hè." Selinger streek gisteren neer in Twente met zijn groep overwe gend jonge volleybalsters. Na een voor hem wel heel bijzonde re kerst: als werkloze. Dat is hij sinds het faillissement van zijn werkgever Pro Volley, de top- sporttak van het Nederlandse volleybal, enkele weken terug. Maar gisteren leidde hij toch de eerste training van de selectie. De komende dagen zal hij, in het bijprogramma van de Cogas Volleyball Classic, een interna tional mannentoernooi voor clubteams in Almelo, een jeugd- clinic geven en bij twee oefen duels tegen Engeland (morgen en donderdag) aan de kant staan als coach van Oranje. Se linger haalt zijn schouders op over deze manier van vrijetijds besteding. Op de vraag hoe hij de kerst doorkwam, geeft hij la coniek antwoord. „Als altijd. Eten, drinken, voor de tv zitten, een beetje zappen." Nee, hij is niet omgekomen van honger of dorst. En ja, hij heeft nog geld overgemaakt gekregen. Want hoewel hij officieel niet meer in functie is, is er wel een tijdelijke oplossing. „Ik heb - geen salaris gekregen, maar een lening, een soort voorschot." Dit dient ter overbrugging naar een gepland nieuw dienstver band bij de Nederlandse volley- balbond, die de nationale teams weer onder zijn hoede namen. Half januari moet Selinger, als het goed is, weer in het bezit zijn van een contract als bonds coach van het vrouwenteam. In de selectie waarmee hij de da gen tussen kerst en oudjaar in Twente doorbrengt, zijn slechts vier basisspeelsters van het laat ste grote toernooi, de GP-kwali- ficatie in Turkije, van de partij: spelverdeelster Riette Fledder- us, de aanvalsters Chaine Stae- lens en Debby Stam en libero El ke Wijnhoven. De rest is jong en/of onervaren. GPD van onze sportredactie BERINGEN - Johan Museeuw vecht voor de rechtbank de be slissing aan van de disciplinaire commissie van de Belgische wie lerbond (KBWB). Die veroor deelde hem in de zaak rond veearts Landuyt, die de Bel gische oud-wielrenner van do ping zou hebben voorzien, tot een schorsing van vier jaar, waarvan twee voorwaardelijk. Museeuws raadsman is van me ning dat de commissie onbe voegd was en dat het vermoeden van onschuld met voeten is ge treden. Dat zou in strijd zijn met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Cyriel Coomans, voorzitter van de juridische commissie van de KBWB, is niet onder de indruk. „Zoiets klinkt indrukwekkend, maar is het in dit geval niet. De argumenten die worden aange bracht, had men moeten voorleg gen aan de sportrechtbank TAS. In de regels is voorzien dat de KBWB de procedure voert inza ke dopingaffaires en dat daarte gen alleen bij het TAS in beroep kan worden gegaan. Dat gebeur de niet. Museeuw liet de termijn verstrijken. Logischer is dat je eerst alle inwendige procedures uitput voordat je naar de burger rechter stapt. Een rechtbank die alleen kan oordelen over het al dan niet correct volgen van de procedure, niet over de inhoud." Museeuw heeft altijd ontkend doping te hebben besteld bij en gekregen van veearts José Lan duyt. Ook de renners Jo Plan-, ckaert en Chris Peers werden ge schorst voor hun vermeende aan deel in de affaire. Museeuw, die dit voorjaar zijn actieve carrière beëindigde, is ploegleider bij Quick Step, maar mag vanwege de schorsing geen werkzaamhe den verrichten in de wieler sport. De zaak dient op 7 janua ri in Brussel. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19