■at !C [oreca houdt zich aan regels Opeens ben je een dierenbeul imbrére Oliebollenkraam terug na brand ■/ïPRUS V: PRIJS Veere herstelt slechte vloeren in gymzalen gehele WINTER LLECTIE gehele WINTER OLLECTIE 9 9| 2 zeeuwse almanak Leutig wijsje Overvallers casino nog spoorloos Aanhouding voor vernieling Fietser valt door gladheid Vlissinger in hoger beroep ndweer en gemeente Middelburg voeren brandveiligheidscontroles uit ienaar krijgt ite kans editie Walcheren (Advertentie) ku.v. mantels jacks) ÏDE1H 16 middelburg Advertentie ku v. mantels jacks) '«TRAAT 199 VlISSINGEN door Ab van der Sluis DOMBURG .- Burgemeester en wethouders van Veere willen ruim 66.000 euro uittrekken om de slechte vloeren in gymzalen en dorpshuizen te herstellen. De vloeren zijn aangetast door be tonrot. Als ze versterkt worden door stalen liggers, kunnen ze in elk geval tot 2025 mee. In de gymzalen van Aagtekerke, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zoutelande en in het dorpshuis annex gymzaal van Meliskerke is een onderzoek in gesteld naar de technische staat van de vloeren op de begane grond. De vloeren in die gebou wen zijn zogeheten Kwaai- taal-systeemvloeren. In de jaren zeventig bestond een grote behoefte aan woningen. De bouwwereld zocht voortdu rend naar snellere productie- en bouwmethoden. Door cal- ciumchloride toe te passen ver snelde het verhardingsproces van betonvloeren. In de loop der jaren tastte de calciumchloride echter de stalen wapening aan, die begon te roesten. Met name de producenten Kwaaitaal en Manta gebruikte calciumchlori de. Als de wapening wegroest, kan de vloer bezwijken. Aantasting Uit het onderzoek in de gemeen te Veere kwam naar voren dat de wapening in alle Kwaaitaal- vloeren in meer of mindere mate is aangetast. Aan die roest, valt weinig te doen. De situatie in de gymzalen is zo nijpend dat de draagkracht van de vloeren is af genomen. In de toekomst zal dat proces versnellen. De gymzalen zijn gebouwd in 1975, het dorpshuis in Melisker ke een jaar later. De gebouwen zijn in 2025 afgeschreven. Als de vloeren hersteld worden, krijgt de gemeente een garantie van twintig jaar met een ver wachte levensduur van vijftig jaar. B en W van Veere hebben twee offertes aangevraagd. Het college kiest voor het aanbren gen van verzinkte stalen liggers onder de bestaande vloeren. De gemeente wil dat de werkzaam heden voor 1 mei van het vol gend jaar klaar zijn. Als de vloeren nu niet worden aangepakt, zijn regelmatig in specties nodig. Ook die kosten geld. (Advertentie) Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 www.9292ov.nl f0900l B i In het Bevelandse verzor gingstehuis is het een mooie gewoontemet enige regel maat wordt daar ter verstrooi ing een optreden van een koor georganiseerd. In de re creatiezaal klinken dan fraaie liederen over karretjes die over zanderige wegen rijden en wordt er gezongen over ree bruine ogen die naar een ja ger staren. Binnenkort staat er weer zo'n koormiddag op het program.- ma. Alle bewoners hebben in middels een keurige verzorg de convocatie ontvangen. Van het daarop afgedrukte tekstje gaat echter een weinig wer vende werking uit: 'Wie gaat er mee zo zingend door het leven. Zo'n leutig wijsje Dan word je niet oud.' Het zal die middag vermoede lijk akelig leeg blijven in de recreatiezaal. 0113-315649 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; ig 28 december 2004 BURGH-HAAMSTEDE - De politie is volop bezig met het onderzoek naar de gewapende overval in Funtastic Ca sino Haamstede. Inmiddels is duidelijk dat één van de overvallers gemaskerd was. Signalementen zijn nog niet bekend. De overval vond zondag plaats om 18.00 uur. Verantwoordelijk medewerker A. Hoogendoorn blijft nuchter onder de hele situatie. „Het was wel even schrik ken, maar ik heb het ergens anders ook al een keer meege maakt, dus ik ben wel wat gewend. Het is wel raar om het in dit dorp mee te maken." Voor Hoogendoorn was het duidelijk waar het om ging. „Alleen om geld, geld en geld. Ze probeerden spul in mijn gezicht te spuiten en vroegen om de sleutel van de kluis. Die heb ik ze niet gegeven." De overvallers hebben niet veel geld mee kunnen nemen. Volgens Hoogendoorn 430 euro. Tijdens de overval waren er drie personeelsleden aanwezig en twee klanten. Er is direct na de overval een buurtonderzoek gehouden, maar daar is nog niet veel dui delijk uit geworden. Gisteren was de politie vooral bezig met sporenonderzoek en met het verhoren van getuigen. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend vroeg drie 20-jarige Vlissingers opgepakt in de Bloemenlaan. Zij hadden vlak voor half vier een autospiegel vernield in de Scheldestraat. Eén van de drie bekende de vernieling. Hij beloofde de schade te vergoeden. OOST-SOUBURG - Een 66-jarige man uit Oost-Souburg is gisteren met pijn in zijn borst overgebracht naar het zie kenhuis in Vlissingen. De man viel rond elf uur met zijn fiets als gevolg van de gladheid op de Sportweg in Vlissin gen. MIDDELBURG - Een 38-jarige Vlissinger vindt het zeer onterecht dat de Middelburgse politierechter M. Meeuwis- se hem gisteren veroordeelde tot een werkstraf van vijftig uur. Ik ga in hoger beroep, riep hij direct nadat de rechter de straf had uitgesproken. De man heeft volgens de rechter een ambtenaar van de ge meente met de dood bedreigd door haar voor te houden; 'Jou moet ik niet tegenkomen, jou maak ik dood'. Die woorden heeft hij tegen de bijstandsconsulente gezegd na dat ze hem had geweigerd een volledige uitkering te ge ven. Zelf hield hij vol dat hij iets anders had gezegd. Ge zien de verklaringen van twee getuigen vond de rechter dat de bedreiging bewezen was en veroordeelde ze hem tot een werkstraf. Schalken trekt boetekleed aan van der Sluis - De Middel- houdt zich over keurig aan de aan- brandveiligheidsre- bleek tijdens een con- de nooduitgangen en al bezoekers afgelopen ht. Eén horecaonderne- Tijdens de afgelopen kerstnacht kregen zes horecazaken een be zoekje. In alle gevallen waren de nooduitgangen goed bereik baar en werden de vluchtwegen niet geblokkeerd door bijvoor beeld opgestapelde kratten bier. In slechts één geval ging een on dernemer over de schreef. Een horeca-inrichting heeft het maximaal aantal toegestane mensen in zijn vergunning staan. Dat aantal is onder meer afhankelijk van de vloeropper vlakte en de vluchtmogelijkhe- den. De horeondernemer die op de bon werd geslingerd, had drie honderd mensen in zijn zaak in plaats van de voorgeschreven 250. „Het liefst zou ik zien", al dus Hamelink, „dat de portier een handteller heeft en bijhoudt hoeveel mensen er binnen zijn. De horeca zegt dat dat niet kan. Ik heb wel 's gezien dat de men sen geteld werden, die aan boord van een schip gingen, dus dat moet in de horeca ook kun nen." Blusmiddelen en verlich ting van de nooduitgang zijn tij dens de kerstnacht niet gecon troleerd. Volgens Hamelink heeft het geen zin om 's nachts naar een stickertje op een brandblusappa- raat te kijken. Zulke controles vinden overdag plaats. Of er de komende tijd nog meer controles plaatsvinden, wil Ha melink niet zeggen. „De gemeen te Middelburg is wel enthou siast", zegt hij. De controle tij dens kerstnacht was ook niet aangekondigd. eg een proces-verbaal. Ie veel mensen in zijn e cafébrand in Volen- 2001 zijn de landelijke iligheidsregels ver- Versiering met echte ken is bijvoorbeeld uit :e. Horecaondernemers ïun zaak wel opvrolij- ing ze maar wel de voor- i in de gaten houden, iersels mogen niet bij langen of bij andere he rerpen. Ook moeten ze loeilijk brandbaar zijn. de afgelopen tijden kerken en hore- gecheckt", aldus K. Ha- de stadsgewestelijke had kersttakken of brandbaar materiaal, geleerd van de afgelo- n. Er is sprake van een grote verbetering, allerlei leuke alter- bedacht, zoals een pak aan het plafond of van metaal. In Volen- igen de kersttakken te i het plafond en waren l mensen. Toen ging ook kalles fout." leente Middelburg en ;er voeren tijdens de en extra controles uit I of de horeca zich aan escherpte regels houdt. foto Dirk-Jan Gjeltema Wol ter Koster leest een boek over olifanten. De Goesenaar is onlangs naar Afrika geweest om olifanten te redden. - Een 23-jarige is op de goede weg, gisteren politierech- lijkt verlost van zijn alcoholverslaving en regeld werk. Om die re- oordeelde ze hem niet gevangenisstraf, maar taakstraf van veertig man had samen met een ilen in juli van dit jaar lal ruiten van een abri in geschopt. Vier weken la- g hij in een dronken bui len met iemand anders, de man een fiks straf- eft, vond de officier van dat de man nog een laat- imoest krijgen. (Advertentie) door Rob Paardekam GOES - Op het ene moment ben je olifanten aan het redden in Afrika en drie maanden later word je in Nederland voor die renbeul uitgemaakt. Wolter Kos ter (57) uit Goes kan er over mee praten. Koster kwam enkele jaren gele den, toen hij afzwaaide bij de luchtmacht, terecht bij Zeeland Airport, beter bekend als vlieg veld Midden-Zeeland. Daar werd hij al snel opgezadeld met het 'zwanenprobleem'. Op het vliegveld zitten regelmatig knob belzwanen die bij het landen en opstijgen van vliegtuigen niet willen wijken. De provincie ver leende het vliegveld onlangs een vergunning om in het uiterste ge val een paar zwanen per jaar af te schieten om voor een schrikef- fect bij de andere zwanen te zor gen. Een berg aan kritiek was het gevolg. „Dat de dierenbe scherming ons hierover aan spreekt kan ik begrijpen", zegt Koster. „Maar een kerstkaart die ik kreeg, verbaasde me toch wel heel erg." Geen jachtgeweren Een vrouw, die Koster helemaal niet kent, scheef daarin: a.u.b geen jachtgeweren, vrede op aar de, ook voor onze mooie zwa nen. Daarbij had ze ook nog een foto van een stel zwanen ge daan. „Ze had er echt werk van gemaakt", zegt Koster, die best onder de indruk zegt te zijn. „Ik dacht meteen: zo sta je in Nami bië de olifanten te redden en zo word je min of meer uitgemaakt voor dierenbeul." In oktober zat de Goesenaar zo'n drie weken in het nagenoeg onbewoonde woestijnlandschap van Namibië voor de Elephant Human Relations Aid (EHRA). Dat is een organisatie die zich inzet om olifanten weer samen met de mensen te laten leven in plaats van ze op te sluiten in re servaten. Ze doen dat door drinkwaterinstallaties te be schermen tegen olifanten. „Zo'n beest ruikt water van twee kilo meter afstand", vertelt Koster. „Als ze dan bij de bron aanko men, maar er blijkt geen water meer te zijn, vernielen ze de in stallatie. Daar worden de boe ren natuurlijk door gedupeerd MIDDELBURG - Maak je maar geen zorgen, vertelde haar va der, in december sta je gewoon weer op je vertrouwde stekkie. Begin vorige maand brandde het interieur van de oliebollen- kraam van Marie-José Roels vol ledig uit. De oorzaak is nog niet bekend. Sinds gisteren staat ze weer met haar eigen, geheel op geknapte, kraam oliebollen te bakken op het Plein 1940 in Mid delburg. Terwijl familieleden nog de laat ste hand leggen aan de kraam, helpt Marie-José alweer de eer ste klanten. „Het is druk", zegt ze tevreden. „Deze vijf dagen voor de jaarwisseling zijn abso luut de topdagen voor mij." Op 2 november jongstleden zag ze haar broodwinning in vlam men opgaan. Marie-José moest eventjes een parkeervergunning ophalen. Ze had net beslag ge maakt en de ovens aangestoken. Onderweg kreeg ze een telefoon tje dat er rook uit de kraam kwam. „Het was verschrikke lijk. Alles was weg. Ik besefte ge lijk dat het helemaal fout was toen ik de rook uit mijn kraam zag komen. Je hebt gewoon even tjes helemaal niets meer. Deze kraam is mijn geld, maar ook mijn leven. Mijn vader en moe der zijn ooit met de oliebollen- kraam begonnen. Dit jaar was een jubileumjaar, maar nu stond de hele boel in de fik. Ik had best in de krant willen ko- Marie-José Roels is nog druk bezig met het inrichten van haar opgeknapte oliebollenkraam op Plein 1940 in Middelburg. foto Ruben Oreel men met het jubileum, maar niet met dit vuurwerk." Een dag na cle brand kon Ma rie-José al weer aan de slag met de oliebollenkraam van haar zus. Haar vader, moeder, zwa ger en een goede vriend begon nen begin deze maand met het strippen van de uitgebrande olie bollenkraam. Alles moest wegge haald worden tot de stroom-, water en gasvoorziening toe. Vanaf het aluminiumonderstel kon begonnen worden met de op bouw. „Gelukkig", lacht Marie-José, „heb ik een heel flexibele fami lie. Het was één bonk roet. Mijn vader had me beloofd dat ik voor de jaarwisseling weer te rug zou zijn en dat is gelukt." Reacties Ze kreeg veel reacties van vaste klanten, maar ook van vreem den die langskwamen. „Ze vroe gen of ik al een beetje van de schrik was bekomen en of 't wel goed met me ging. Ook heb ik veel bloemen gekregen en veel complimenten over de andere kraam. Dat was een soort Duits huisje, compleet met ijspegels. Je eigen kraam is toch anders. De oven van mijn zusje heeft ronde ovens. In mijn eigen kraam heb ik vierkante pannen nodig. De capaciteit daarvan is veel groter. Gelukkig maar." en dan nemen ze wraak op de olifanten." Samen met een gids en zeven andere West-Europea nen trok Koster de binnenlan den van Namibië in om een wa termolen te herstellen, de water bassins van een waterafstotende laag te voorzien en een muur te bouwen, waardoor de olifanten de installatie niet meer kunnen slopen en dus vredig kimnen sa menleven met de weinige men sen die in het gebied wonen. De watermolen was snel gemaakt en toen kwamen de dieren ook snel. „Opeens kwamen er uit het niets een heleboel geiten die zich laafden aan het water", lacht Koster. „Een dag later stond er ook een stel runderen. Kennelijk kunnen die het water ook van grote afstand ruiken." Een heleboel zaken hebben in druk op Koster gemaakt. De to tale duisternis bijvoorbeeld, want als het daar donker is, zie je volgens hem ook echt hele maal niets meer. Koster: „Wat ook wel grappig was: ze steken daar olifantendrollen aan, om dat de rook insecten verjaagt." Na anderhalve week hard wer ken aan de watermolen in de ver zengende hitte (het kwik steeg vaak tot boven de veertig gra den) trokken de Europeanen en hun begeleider in een oude land- cruiser het land in om dieren op te sporen, te observeren en hun kenmerken te noteren. „We heb ben heel veel olifanten en zelfs een zwarte neushoorn gezien, en die zijn er nog maar heel wei nig", vertelt Koster. „Dan heb ben we ook nog een leeuwen echtpaar gevonden. Geweldig gewoon. Zoiets zie je toch niet als je meegaat op de eerste de béste safari?" Koster spreekt van een mooie er varing. Zo mooi, dat hij over een paar maanden terug gaat, want er zijn nog veel meer waterin- stallaties die gerepareerd en be schermd moeten worden, zodat de olifanten ze niet slopen en dus geen vrees hoeven te hebben voor wraakzuchtige boeren. En de zwanen op Midden-Zee land? Die hebben volgens Kos ter ook weinig om bang voor te zijn. „Alsof wij het leuk vinden om ze af te schieten. Dat is echt het laatste wat we doen", bena drukt hij nog eens. „En als we het doen is het echt in zeer be perkte mate, om de rest van de groep af te schrikken." door Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11