Voetbal op zondag is heilig alerie toont met Winterkos hoonheid van het seizoen Foto's en poëzie smelten samen Voetbalrechten Centrale balie gemeente Goes Gewonde bij aanrijding Vondsten te zien in bibliotheek Jop weg na overlast Inbraak in woning Vlissingen inst Jos Jobse gevraagd als voorzitter Nieuwe Muziek nis koerst af tekort van miljoen euro Bsné van Stee 5 - De gemeente Sluis 4 dit jaar af op een tekort anderhalf miljoen euro als Kii aanvullende maatrege- rorden genomen. Dat blijkt |e tweede bestuursrappor- 2004. it in de begroting is door Ellende redenen ontstaan, een miljoen euro aan ge- de opbrengsten in het ka de herinrichtingsplan- Cadzand-Bad niet ver oord. Ook is er een tegen aan 300.000 euro vanwe- jstra uitgaven aan zorg- L waaronder voor de Wet lening Gehandicapten, gris het niet gelukt goedko- m te kopen (tegenvaller ))0 euro) en te bezuinigen (personeel (53.000 euro), louder R. Leentfaar (finan- jsèetste woensdag tijdens adsvergadering een niet al ruber beeld. Hij verzekerde Sad dat het miljoen voor and-Bad, afkomstig van de ^ontwikkelaar die in de ra- voor de herinrichting van jidplaats, volgend jaar op de |ing van de gemeente Égestort. Verder zei hij dat (iurele besparingen op in- p, en personeelsreductie in jwel de gewenste effecten sorteren. tekort van anderhalf mil- dekken, wordt geput uit reserve.Zodra het jen voor Cadzand-Bad is jngen, wordt dit bedrag te- jstort. Dit geldt ook voor agsten uit 'zogenaamde ^scheppende maatregelen de al eerder genoem- op inkoop en die alsnog worden gerealiseerd, hat echter onverlet dat er tekort overblijft van onge- 0 0 euro. De raadsfrac- ielden hun kruit woensdag- idroog. Zij droegen het col- anB en W op zo snel moge- In oplossing te zoeken voor dtking van het overgeble- zij aan zelf met idee- komen die zij bij burge- en wethouders zullen door Raymond de Frel Ah, lekker. Eerst een potje korfbal, dan een wedstrijd bobsleeën en ten slotte een reportage over het wereld kampioenschap krulbollen in het verre Aardenburg. Geloof je het zelf? Nee, na tuurlijk niet, met respect voor alle korf-, slee- en bolliefhebbers: bij de zon dagavond hoort in het doorsnee gezin voetbal, heel veel voetbal. Daar zal op zich geen verandering in ko men. John de Mol zal op zijn nieuwe zender de samenvattingen van de eredi visiewedstrijden ook tussen zeven en ne gen uur uitzenden, maar toch zal het ge voel nooit meer hetzelfde zijn. NOS Stu dio Sport verzorgde 45 jaar lang, op een korte onderbreking in 1996 door het Sport 7-drama na, de samenvattingen van de eredivisiewedstrijden. Jarenlang was zelfs het complete voetbalaanbod (dus inclusief Europese ontmoetingen, bekerpartijen en wedstrijden van het Nederlands Elftal) via het publieke net te zien, maar sinds de komst van com merciële zenders moet de voetballief hebber steeds vaker zappen voordat het beeldscherm met zijn favoriete kleur groen is gevuld. Bekervoetbal, thuiswed strijden van Oranje en eerste divi sie-partijen op SBS6, Champions Lea gue op Nederland 2, live-wedstrijden van eredivisieclubs op betaalzender Canal Plus en een paar maanden gele den zocht half Holland zich suf naar te kenfilmzender Nickelodeon, omdat via die zender de WK-kwalificatieknaller Macedonië-Nederland werd aangebo den. Laatstgenoemd kanaal zal overi gens worden omgeturnd tot de nieuwe sportzender van De Mol. Daar is Biervlietenaar Ronald Verstra ten helemaal niet blij mee. Hij is bijzon der gefrustreerd over de verdeling van de voetbalx-echten. Als bewoner van een huis in het buitengebied is hij aangewe- De zondagavonduitzending van Studio Sport is voor veel Nederlanders heilig. zen op een beperkt aantal zenders. Nickelodeon en RTL5 zijn voor hem ab- acadabra. „Ik kan wel alle BBC-zen- ders ontvangen, gratis nog wel. Dus stort ik mij voortaan maar op het Engel se voetbal. Is trouwens ook stukken spectaculairder dan dat geklungel in de Nederlandse competitie." We krijgen maar geen genoeg van voet bal en dus wordt er al jaren gestreden om de rechten voor elk willekeurig wed strijdje. Een nietszeggende oefenpot van Ajax tegen Barcelona in een nage noeg leeg stadion werd twee weken gele den door RTL5 goed genoeg bevonden voor uitzending, Feyenoord heeft zijn ei gen tv-programma, hoofdredacteur Jo- han Derksen van tijdschrift Voetbal In ternational en columnist Hugo Borst mogen wekelijks hun liefhebbers en ha ters kietelen of ergeren met hun onge zouten mening over het spel en gedrag van voetballers. Het aanbod wordt er vanaf volgend sei zoen zeker niet minder om, nu de voet balrechten voor 2005 tot en met 2008 zijn verdeeld. Alleen, afscheid nemen van iets vertrouwds is moeilijk. De ac tie van Studio Sport-fan Rens den Hol lander in 1995 is daarvan een sprekend voorbeeld. Plij ontketende een hevig kij kersprotest tegen het verdwijnen van de herkenbare blazerstune van Tonny Eyk. Resultaat: de leader werd nieuw le ven ingeblazen. Miljoenen De achttien clubs hechten niet zo aan die nostalgie, zo bleek woensdag. Una niem vielen zij voor de miljoenen van De Mols bedrijf Talpa, Versatel en RTL. Clichés als 'televisie kijken met het bord op schoot' en 'de Chinese restau rants varen er wel bij' blijven immers toch wel overeind, is de overtuiging. Daar denkt uitbater Fons Baart van ca fé 't Bierwinkeltje in Terneuzen net zo over. „Er verandert eigenlijk toch helemaal niets? Ja, je moet alleen op een andere foto Peter Nicolai knop van de afstandsbediening druk ken. Maar het is ook weer zo dat Studio Sport een goed en vertrouwd program ma is. Voor veel mensen is hun uitzen ding op zondagavond heilig. Ik sluit mijn kroeg altijd vroeg op zondaga vond, simpelweg omdat er dan geen kip te zien is. Dat komt door Studio Sport." Baart vreest wel voor een overdaad aan reclames en sms-acties voor uitverkie zingen van de man van de wedstrijd en het mooiste doelpunt, zoals dat nu op SBS6 al gebruikelijk is. Het verlies van de voetbalrechten is niet alleen voor de NOS een grote klap. Ook betaalkana'al Canal Plus zal voor taan een andere koers moeten varen. De zender werft vooral leden met de recht streekse verslagen van wedstrijden van Ajax, PSV, Feyenoord en de buitenland se toppers. Baart: „Daarom heb ik een abonnement op Canal Plus. Als voetbal café moet je wel. Gaan die wedstrijden nu naar Versatel? Dan stap ik over naar dat kanaal." GOES - Bewoners van de gemeente Goes kunnen vanaf maandag 3 januari voor al hun zaken terecht bij één balie in het stadskantoor: de nieuwe afdeling publiekszaken. Nu moeten mensen die bijvoorbeeld een parkeer- of mi lieuvergunning nodig hebben nog naar het Landbouwcen trum aan de andere kant van de stad. Alleen de afdeling sociale zaken houdt zijn eigen balie. Klanten komen straks eerst terecht bij een centrale informatiebalie, waar bijvoorbeeld folders gevraagd kunnen worden. Als de be woner verregaande dienstverlening nodig heeft, wordt hij of zij doorverwezen naar een baliemedewerker. Er komen ongeveer tien van die balies. Halverwege februari krijgt de gemeente ook nog een callcenter, waar vanaf dat mo ment alle telefoontjes op het algemene nummer binnenko men. Het is de bedoeling dat de medewerkers van het call center zo veel mogelijk vragen zelf afwerken. De mede werkers van publiekszaken gaan de komende maanden oe fenen op vraaggericht werken, zodat de afdeling bij de opening van het nieuwe stadskantoor, in oktober 2005, op timaal functioneert. MIDDELBURG - Een 33-jarige Middelburgse automobi liste is gisterochtend lichtgewond geraakt bij een aanrij ding. Toen zij vanaf de Nieuwlandseweg het kruispunt met de Kanaalweg naderde, schoot ineens een andere au to voor haar voertuig. In een poging deze te ontwijken, reed zij tegen een boom. De auto is weggevoerd. VLISSINGEN - De Vlissingse bibliotheek 't Spui stelt tot eind januari allerlei vondsten tentoon, die afkomstig zijn uit de Spuistraat en de Oude Markt. Het gaat om veel aar dewerken schei-ven, die vooral uit beerputten tevoor schijn kwamen. Bijzonder zijn een stenen engel en een leeuw (mogelijk van het oude stadhuis). Sinds een paar dagen is ook een leren damesschoentje uit de vijftiende eeuw te zien. Het schoentje wordt in plastic tentoongesteld, omdat het bij contact met de lucht snel zou verpulveren. Bij de expositie is een korte notitie met afbeeldingen ge maakt. Twee maal per week is er gelegenheid om met een gids de vindplaats te bezoeken, elke dinsdag en woensdag om 15 uur. SINT PHILIPSLAND - De jeugdraad van Tholen wil de jongeren ontmoetingsplek (jop) op het havenplateau van Sint Philipsland weghalen. Een paar weken geleden werd de container in brand gestoken en sindsdien zijn er veel klachten bij de gemeente binnengekomen van overlast. De jop werd deze zomer geopend. Omwonenden werd toen beloofd dat de container zou ver dwijnen, als ze last zouden ondervinden van de jongeren. VLISSINGEN - Uit een woning aan de W. Witsenlaan in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag een onbekend geldbedrag meegenomen. De dader(s) kwam(en) binnen door de toegang open te breken. i 'in de presentatie bij galerie Kos zijn de sieraden van Bob Maase. foto Dirk-Jan Gjeltema KZEE - Landschappen, stillevens en staan centraal tijdens de winterex- bij galerie Kos in Zierikzee. Rust, bezinning en de hoop op de herle- ntde natuur op korte termijn worden gevat in de titel van deze tentoonstel- Wnterkos'. r neemt bij galerie Kos per definitie kngrijke plaats in. Dat heeft alles te de eigen voorkeuren van de gale is Els en Chris Grinwis. Dit keer aan al die interpretaties van flora iets toevoegen. Zij doen dat met en op klein formaat van Lies- Jaaijpoel en met sieraden van edel- poel geeft in haar kleurrijke stille- tok een ode aan mensen en zaken die a aan het hart liggen. Zo prijkt aan "1 bij Kos onder meer een in olieverf compositie van spullen op een met prominent in het midden een boek over de schilder Chardin. De werkwij ze van Krysia Peka blijkt een tegenhanger van die intieme stillevens. Haar landschappen kenmerken zich door een expressieve en krachtige penseelstreek. Peka verbeeldt haar fascinatie voor de Fran se Dordogne bijvoorbeeld met dikke lagen olieverf op linnen in felle constrasterende kleuren. Ook met haar interpretatie van het Kraling- se Bos zegt zij 'de braafheid' van het land schap te willen doorbreken. Een opvallend tafereel biedt ook Peka's weergave van een groep pelikanen. Slootkant Kunstschilder Dick Bakker presenteert in Kos de vier seizoenen in strak vormgegeven, schilderijen op groot formaat. Extra aan dacht verdient zijn slootkant met fluiten- kruid in olieverf op paneel. Hij vangt hierin met een fraaie combinatie van grijstinten met wit de verstilde sfeer van de winter. Contrast daarmee vormt dan weer het uit bundig bloeiende koolzaad in het voorjaar. Nieuw voor galerie Kos is de presentatie van sieraden van edelsmid Bob Maase. Zijn werk getuigt van voorkeur voor gestileerde vormgeving in draagbare uitvoering. Maase maakt sieraden in zilver en goud of een com binatie van beide. Toppers in zijn collectie zijn een zilveren broche met een onix steen tje en een hanger met een agaat. De Vlaamse schilder Jef van Campen is te elfder ure aangehaakt bij 'Winterkos' als voorproefje op zijn expositie die in het voor jaar van 2006 in galerie Kos gepland staat. Dat duurt dus nog even, maar met zijn schil derijen van onder meer de Westerschelde in wintertijd en zijn atelierstillevens geeft hij een beloftevol visitekaartje af. Tenslotte toont galeriehouder Chris Grin wis zelf nog een collectie uit zijn serie schil derijen van Tiengemeten door de seizoenen heen. Hij weet in zijn expressionistische werkwijze zijn persoonlijke liefde voor dat eiland weer te geven. De tentoonstelling in galerie Kos is tot en met 23 januari te zien van vidjdag tot en met zon dag lussen 11.00 en 17.00 uur. door Anita Tournois TERNEUZEN - We dromen wel van een betere wereld, maar dit hier is het paradijs. Een eindzin van een gedicht van Dirk De Bosschere en één van de gedich ten die de foto's van Deborach Antonio vergezellen. Haar toe passelijke fotowerken in zwart-wit en sepiatinten vor men een boeiende combinatie met verzen van Vlaamse en West-Zeeuws-Vlaamse dichters. Zij aan zij hangen ze keurig in gelijst naast elkaar in de diverse ruimtes van restaurant d'Ouwe Kercke. De foto van Antonio bij het gedicht van De Bosschere over een vakantie in eigen tuin toont een verstild moment. Twee tuinstoelen staan uitnodi gend klaar tussen het lover, de stilte en warmte zijn voelbaar. Overduidelijk wordt aange toond dat je vaak geen wereld reizen hoeft te maken om het diepste genoegen te ervaren, maar dat het vlakbij te vinden is. Band Een bezoek van Antonio aan een bijeenkomst van een dich tersgroep, leden van Concept - een multicultureel literair tijd schrift in België - vormde de aanzet en basis voor deze exposi tie. Beeldhouwer Chris Ferket is een van de leden van de groep; hij heeft een bijzondere band met Terneuzen en is daar elke zomer te vinden. De dichters ver trouwden in totaal tien gedich ten aan Antonio toe. Antonio: „Ik heb mij in hun gedichten ver diept, als vanzelf kreeg ik er beelden bij, wist zelfs waar ik deze zou kunnen vinden en toog op pad om te fotograferen. Het resulteerde in zwart-wit en se piatinten omdat dit voor mijn gevoel het beste bij deze sfeer beelden paste." 4 Een foto van een vis op het strand hoort bij het gedicht Etenstijd en is te zien in restaurant d'Ouwe Kercke in Terneuzen. foto Peter Nicolai Het resulteerde in mooie mo mentopnames en fraaie links. Facetten van de natuur over heersen in het merendeel van de afbeeldingen, vooral het plaatse lijke landschap is terug te vin den maar veelal in een speelse context. Enkele voorbeelden zijn het gedicht Etenstijd, waar bij een foto van een vis op het strand of de fraaie combinatie van woord en beeld getiteld Schelde. De lay-out van het woordmateriaal berustte even eens bij Antonio. „Ik heb be wust bepaalde woorden of frag menten naar voren gehaald om aspecten uit het vers te bena drukken", legt zij uit. De passie voor fotografie, steeds sluimerend aanwezig, vond weerklank toen zij een aantal ja ren geleden een camera van een oom/fotograaf cadeau kreeg. Om zich te bekwamen studeert zij nu anderhalve dag in de week aan de Academie voor Schone Kunsten in Sint Ni klaas. Voor de fijne kneepjes van het vak woi'dt zij bovendien begeleid door een professioneel fotograaf. De kunstfotografe, die een nieuwe uitdaging vindt in portretfotografie, werkt nog steeds analoog, al sluit ze ande re mogelijkheden niet uit voor de toekomst. Haar artistieke achtergrond vormt een prima basis, Antonio volgde namelijk de opleiding textielontwerpen aan de Mode academie van Charles Montaig ne in Amsterdam. Styliste Na een hectische periode van ja ren hard en enerverend werk als styliste keerde zij terug naar Terneuzen, de plek waar zij haar jeugd - van haar derde tot haar negentiende - doorbracht. En waar zij de gewenste rust vindt om zich volledig op deze nieuwe kunstvorm te storten. Een discipline die haar mate loos boeit en waarop zij nog lang niet is uitgekeken. Tentoonstelling t/m 14 februari in restaurant d 'Ouwe Kercke, Noord straat 77, Terneuzen. Openingstij den: ma. 11.00 - 14.00 uur, di. t/m zo. 11.00 - 22.00 uur, gesloten van 14.00 - 17.00 uur. (Advertentie) het alfabet van Zeeland hij aan. Toen hij twee jaar gele den stopte met werken, heeft hij zich daar weer gevestigd. Jobse is Nieuwe Muziek altijd van nabij blijven volgen. Hij is gepolst om G. Schoenmakers op te volgen als voorzitter. Die is deze maand teruggetreden, hoe wel zijn termijn er eerder opzat. Dat geldt ook voor secretaris H. Koch. In januari wordt duide lijk wie hem gaat opvolgen. VEERE - J. Jobse uit Middel burg is de beoogde nieuwe voor zitter van de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland. De verwach ting is dat het bestuur zijn be noeming binnenkort zal accorde ren. Tot vijftien jaar geleden was Jobse architect in Vlissingen, daarna verplaatste hij zijn werk zaamheden naar Rotterdam. Zijn huis in Middelburg hield

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 89