4>g-transport keuze van klant zc Schippers willen in hun eentje varen Negen jaar geëist in moordzaak Zwarte John Peter R. de Vries hekelt optreden OM in gijzelingszaak 19 'lissings gasoverslagbedrijf Vopak kan weinig met voornemen kabinet breker moet dagen zitten lagocampagne dient CDA'er zijn wenken de \a9eï «35$ Politici bekijken ouderenbeleid Internationale drugsenquête Zaak baby Baarland aangehouden FOCUS OPTIEK GESLOTEN OPTIEK b.v. vrijdag 24 december 2004 iMaurits Sep en wKutterink gSlNGEN - Vopak wil wel, jkan geen andere manier linnen om Ipg te transporte- Die beslissing wordt geno- iiioor de klanten, niet door ak, zegt een woordvoerder het bedrijf. ijk reageert daarmee op het van staatssecretaris P. van (milieu) om vloeibaar gas aan per schip of per trein [aten vervoeren. Transport de weg is uit den boze. Van Iwilzo de veiligheid vergro- 2jn plan heeft consequen- twee bedrijven in Zee- iVopak in Vlissingen en Ya- iSluiskil. kabinet, wil met Vopak al ien maken om het trans van lpg zo veel mogelijk schip (met versterkte eepswand) te vervoeren. Vo- onderschrijft de conclusies let rapport. „Als we een rol spelen in het vergroten de veiligheid, dan doen we zegt woordvoerder D. Ri- ajkertijd wijst Vopak erop iet wel wil, maar niet kan ïerken. Het bedrijf ver- iDELBURG - Een 21-jarige ;,aer van Oostburg treft vol- Middelburgse officier justitie G, Oosterveld geen ddaan brandstichting. 'achtte de officier bewezen aeman bij een inbraak op 3 tier een televisie had gesto- De officier eiste tegen hem sgen gevangenisstraf en ook zestig uur taakstraf, omdat Mgin zijn proeftijd zat van eerdere veroordeling. De ver- ite vertelde veertig glazen te hebben gedronken voor samen met een 25-jarige tsgenoot de woning binnen- Terwijl hij met de televi- :aar buiten ging, stak zijn paan de woning in brand. IDELBURG - Mark Faasse lie vroeg gesproken. Of wa debedenkers van de imago- pagne de CDA-politicus ivoor? Hoe dan ook, de ïwse succesverhalen spelen ii aanstaande maandag een sgrijke rol in de campagne ton in Zeeland. aek naar het beste café van aland? Welkom in Zeeland, teste restaurant van Neder- 1 Welkom in Zeeland. Al t jaar de miss Nederland? beantwoord. De beste scho- toor voortgezet onderwijs? ïl Een kleinschalige maar denkende universiteit? Nog 's'Welkom in Zeeland, ragen, één antwoord. Elke [wordt een apart radiospot- smen zorgen ze voor een nturvan spotjes om de gran- kwaliteiten van Zeeland t de aandacht te brengen, facteur Wilbert van den divan Publicis Van Sluis totants weten. mreau zorgt voor de imago- ®gne. Volgens Van den 1 zal de luisteraar steeds Zo, dat ook al in Zee ben ik zeer content mee", Mark Faasse aange- verrast. Hij heeft het be- 'van Van den Bosch nog Nen, maar het komt tege- 'aan zijn wensen en zijn kri- hij twee dagen geleden Jaan het aches van de beden- 'ran Welkom in Zeeland. (Advertentie) ,a^ eïV- zorgt slechts de op- en overslag van gassen; klanten Zorgen voor de aan- en afvoer. Richelle: „Vo pak is geen transporteur. Dus het kabinet kan wel naar iets streven, maar onze klanten bepa len wie het gas transporteert en hoe." Volgens Richelle is het te-vroeg om de vervolgstappen te bepa len. „We kunnen niet de klanten bellen en zeggen dat het gas voortaan per schip moet worden vervoerd. Dan kiezen ze gewoon een andere terminal." Vopak zal echter niet achter overleunen. „We zullen de resul taten van het onderzoek en de doelstellingen van het kabinet bespreken met klanten. We heb ben niet de indruk dat het ver voer heel anders kan worden in gericht. Wat met schepen kan worden vervoerd, komt al over water. Betuwelijn De lpg die niet per schip ver voerd kan worden maar per trein, mag niet meer dwars door Noord-Brabant naar Duitsland. Die treinen moeten via Dord recht naar de Betuwelijn. Een verplaatsing van de terminal van Vlissingen naar Rotterdam zou een betere aansluiting op de Betuwelijn geven. Verhuizing is echter nog niet aan de orde, zegt Richelle. Het kabinet wil ook minder am- moniaktransporten op de Wes- terschelde. Dat is te bereiken door de productie en de verwer king van ammoniak bij Yara in Sluiskil op één locatie wordt on dergebracht. De kunstmestfabri- kant streeft zelf ook naar die concentratie van activiteiten. Het kabinet wil daaraan mee werken. Dat geldt ook voor de gemeente Terneuzen en de pro vincie Zeeland. De uitbreiding van het bedrijf die daarmee sa menhangt, heeft wel tot gevolg dat in de omgeving woningen moeten worden gesloopt. Bij Yara was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar. Commissaris van de koningin W. van Gelder, verantwoorde lijk voor veiligheid in de provin cie, onderschrijft de visie van het kabinet. Hij wijst erop dat één binnenvaartschip een veel voud van wegtransporten met lpg kan overnemen. „Bovendien zijn transporten over water veiliger dan over weg en spoor. Een aanvaring veroorzaakt niet meteen dezelf de problemen voor de bevolking als een ongeluk met een vracht wagen of een trein." Tegenover de toename van lpg-transport over de West- erschelde staat in de plannen van het kabinet een afname van het aantal ammoniaktranspor- ten als Yara in Sluiskil de pro ductie en verwerking van ammo niak op één locatie concen treert. Van Gelder beaamt dat theoretisch gesproken het ene ri sico wordt vervangen door het andere. „Je kunt risico's nooit volledig wegnemen, je kunt ze wel zo klein mogelijk maken", merkt hij op. Voor de veiligheid op de Westerschelde is het goed als er minder ammoniakschepen varen. Dat heeft wel consequen ties op het land. Huizen moeten worden gesloopt om de uitbrei ding van Yara mogelijk te ma ken. Van Gelder: „Het risico gaat op de ene plek omlaag maar op de andere plek om hoog. De optelsom moet gunsti ger zijn dan cle huidige situa tie." De Belgische politie gaat aan boord na het uitschrijven van het proces-verbaal. foto Gianni Barbieux door Kris Naudts EVERGEM - Sluispersoneel en scheep- vaartpolitie hebben op de drukst ge bruikte sluis van België op de Ring vaart in Evergem wel meer schippersac- ties meegemaakt. Maar twee enkelingen die zich op eigen verzoek laten bekeu ren: daar keek de politie vorige week wel wat vreemd tegenaan. De schippers Mario Noldes van de So Long uit Maasbracht en zijn Terneuzen- se collega Johan Paauwe van de Adria- na bekeken na afloop met tevredenheid het proces-verbaal dat ze wegens onder- bemand varen aan de broek kregen. Op de deur van de stuurhut van de So Long waarschuwt een sticker voor een gevaarlijke kat aan boord. De witte poes is het enige levende wezen dat Nol des vergezelt op zijn reizen naar Frank rijk. Öp zijn passages door België onder vond hij tot voor kort nooit noemens waardige problemen. Ondanks het feit dat hij daarbij een wet uit 1880 over treedt die stelt dat vrachtschippers om redenen van veiligheid niet alleen mo gen varen. In Nederland is alleenvaren toegestaan mits het schip met een boeg schroef is uitgerust. Volgens de actie voerders gaan Belgische sluiswachters de laatste tijd steeds vaker de politie bellen als ze een alleenvarende schipper opmerken. Johan Paauwe: „In februari van dit jaar hielden ze me in Evergem tegen. Ik moest even van boord af om een papier tje af te geven. Zo kregen ze het in de ga ten. Ik mocht pas verder als ik iemand mee aan boord nam. Een kameraad die daar toevallig ook lag heeft me uit de nood geholpen." Paauwe zei dat hij veel liever een bekeu ring kreeg zodat hij het voor de rechter zou kunnen uitleggen hoe verouderd die reglementering wel is. Dwars „Sinds de dood van mijn vrouw vaar ik al 26 jaar alleeni Ik heb nooit dwars voor een sluis gelegen. We hebben echt wel moderne schepen. We hoeven niet meer om de twee uur in de machineka mer om te smeren. Ik heb destijds 30.000 gulden geïnvesteerd in een boeg schroef.'In al die jaren heb ik in België geen problemen gekend met sluismees- ters. Maar tegenwoordig worden we op gehouden naargelang de pet van de sluismeester staat. Ik kan geen extra mannetje aan boord nemen. Ik heb er het geld niet voor en ik kan hem niet huisvesten." Paauwe kwam speciaal voor de actie leeg uit Temeuzen. Hij raakte probleem loos door de sluis en glipte nadien ook alleen weer weg. Noldes was met 250 ton pallets op weg van Noord- Frank rijk naar Veghel. Hij bleek enige zeker heid te hebben ingebouwd. Voor het geval de politie hem zou ver plichten een man extra aan boord te ne men had hij 'daar toevallig zijn oom in de buurt fietsen'. Over de aanpak van de politie hadden de actievoerders niet te klagen. Die ging, na enige aarzeling, toch maar in op de telefonische oproe pen van de schippers om hen te verbali seren. Een glimlachende Mario Noldes: „Ze hebben mijn verklaring netjes geno teerd. Ik heb ze onder meer uitgelegd dat ik al elf jaar alleen vaar, heel Frank rijk door tot in het zuiden, naar Basel ook, zonder problemen of schadevarin- gen. Het proces-verbaal gaat nu naar de procureur. Het is nu afwachten of die een boete oplegt of niet. Ik hoop dat ik het later voor de rechter kan vertellen. Er varen naar schatting zo'n 250 schip pers alleen. W7e moeten in België einde lijk maar eens de discussie voeren die we in Nederland vijftien jaar geleden al hebben gehad". Diversé overheidsdiensten die in België met binnenvaart hebben te maken, wil len geen vergunning voor alleenvaren den regelen. De wet is de wet, luidt het daar. Verouderd Een woordvoerder van de scheepvaart- politie geeft toe dat de wetgeving, die een laatste keer in 1935 een beetje werd aangepast, verouderd is. De politie hoopt dat er spoedig een nieuwe rege ling komt. In een reactie op de verbalisering van het koppel Nederlandse spitsenschip- pers laat Belgische federaal minister van Verkeer R. Landuyt weten bereid te zijn om de wet te herzien maar dat hij daar wil mee wachten tot er een gelijk vormige Europese wetgeving tot stand komt. „Maar", verduidelijkt Landuyt. „De oude wet is er niet zomaar. Ze werd in eerste instantie opgesteld om de veilig heid te garanderen." door Aector Doorns MIDDELBURG - Wanneer is de 56-jarige John Andro Wijngaar- de met geweld om het leven ge bracht? Officier van justitie L. Boogert verkeerde gisteren bij de rechtbank in Middelburg nog altijd in onwetendheid over de datum. Meer zekerheid had de officier omtrent de dader: een 34-jarige man uit Sas van Gent, tegen wie hij negen jaar gevangenisstraf eiste. In de eis werden diefstal len en vernielingen meegeno men. Een twintigjarige Terneuzenaar hoorde voor het belemmeren van de rechtsgang - door de be bloede jas van de 34-jarige man als mogelijk bewijsstuk te ver branden - 114 dagen gevangenis straf tegen zich eisen. Die straf heeft hij in voorarrest uitgeze ten. Het slachtoffer werd 16 mei vo rig jaar in een loods aan de Sta tionsstraat in Terneuzen onder een vloerkleed en planken aan getroffen. Het lichaam van Zwarte John, zoals hij in het Ter- neuzense circuit van daklozen en drugsverslaafden bekend stond, was in verregaande staat van ontbinding. De jonge Terneuzenaar speelde in de ogen van de officier een cruciale rol in de bewijsvoering'. De verdachten waren op een avond naar de loods, ook wel De Bunker genoemd, gegaan. Daar ontstond ruzie over drugs tus sen de 34-jarige man en Zwarte John. Cocaïne „Hij was opgefokt, omdat hij nog geen cocaïne had. Hij wilde zijn portie", zei de jonge ver dachte over de Sassenaar. Het incident escaleerde. De Sas senaar sloeg met een hard voor werp (waarschijnlijk een steen) meermalen tegen het hoofd van Wijngaarde, „Ik zag hem neer vallen. Daarna was het stil", zei de twintigjarige man. Volgens de officier was er sprake van ex treem geweld. „En dat(voor tien euro coke. Het was een ongelij ke strijd. Het slachtoffer was een 56-jarige getekende junk." De 20-jarige Terneuzenaar woonde vorig jaar in bij zijn oudere kompaan en vriendin in de Terneuzense binnenstad. Hij keek tegen hem op. „Ik werd door hem met de dood bedreigd. Ik moest die jas verbranden." De politie stond voor een raad sel toen het lichaam van Zwarte John in. de loods temidden van vuilnis, injectienaalden en uit werpselen werd gevonden. Tech nisch onderzoek wees uit dat het slachtoffer tenminste vier weken dood moet zijn geweest. In april hadden agenten regel matig een kijkje genomen in de loods, maar ze hadden geen lijk lucht geroken. De officier hield vast aan de periode tussen 10 ja nuari en half april. De politie voelde de hele Terneuzense drugsscene aan de tand, maar dat leidde aanvankelijk niet tot resultaat. Ook via het televisie programma Opsporing Verzocht werd aandacht besteed aan de raadselachtige dood van de Ter neuzense junk. Een verslaafd stel, dat in De Bunker woonde, werd aangehouden maar niet veel later weer vrijgelaten. In het circuit gonsde het inmid dels van de geruchten over de dader. Loslippig Ook de verdachte was volgens enkele getuigen loslippig ge weest. Zo zou hij hebben verteld dat hij een neger van kant had gemaakt. Nadat het duo 8 maart dit jaar was opgepakt kwam de jongste verdachte uiteindelijk met belas tende verklaringen. Volgens de raadsman van de Sassenaar, W. Suijkerbuijk, had hij alles bij elkaar gefantaseerd. „Hij is niet betrouwbaar, want hij is eerst zelf verdachte geweest. Er zijn geen sporen. Er is geen spe cifieke daderinformatie." De strafpleiter vroeg zijn cliënt vrij te spreken. De zitting werd ook bijgewoond door familie van Zwarte John. „Een half jaar voor zijn dood heb ik nog con tact met hem gehad. We wilden John in een kliniek te laten opne men. We hebben hem niet ver teld dat wij de kosten zouden be talen. Dat wilde hij niet, want hij schaamde zich daarvoor", vertelde een broer. Het plan mislukte, omdat hij op de hoogte was gebracht van de bedoelingen van zijn familie. „John is daarna met onbekende bestemming vertrokken. Wel licht had de dood van John voor komen kunnen worden", meen de de broer. De rechtbank doet 5 januari uit spraak. MIDDELBURG - De Tweede Kamer-themacommissie voor ouderenbeleid bezoekt maandag 17 januari Zeeland. Centraal staat het onderwerp welzijn met het oog op het ouderenbeleid van de toekomst. De commissie bezoekt vanaf 10.00 uur in Heinkenszand het gemeentehuis van Borsele, waar het lokale ouderenbe leid uiteen wordt gezet. Vanaf 13.30 is het gezelschap op het Provinciehuis in Middelburg. Daar krijgt de commis sie uitleg over de woonservicezones die de provinciehoofd stad realiseert in de diverse wijken. Het bezoek eindigt met een rondetafelgesprek met belanghebbenden vanaf 15.15 uur. TERNEUZEN - Er komt een grensoverschrijdend onder zoek naar het drugsgebruik onder leerlingen in de hoogr ste klassen van het voortgezet onderwijs. Volgend voor jaar wordt onder ongeveer drieduizend jongeren in de pro vincies Zeeland, West-Vlaanderen en Oost-Vlaanderen een enquête afgenomen. Het is de bedoeling dat in het onderzoek, uitgevoerd door het Gentse bureau De Sleutel, niet alleen cijfers worden vergaard, maar dat er ook wordt gekeken naar verban den, oorzaken en gevolgen. Aan de hand van de resultan ten, die in juni 2005 gereed zijn, kunnen gerichte preven tieactiviteiten worden opgezet. Overheden kunnen de gegevens gebruiken bij het opstel len van hun beleid. In Zeeland worden de provincie, de ge meenten Vlissingen, Terneuzen, Goes en Middelburg, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en de GGD bij de uitvoering betrokken. Het grensoverschrijden de project heeft een Europese subsidie gekregen.Daar- naast betalen de drie betrokken provincies en de gemeen te Vlissingen mee. MIDDELBURG - Een dertigjarige man uit Baarland heeft volgens het Openbaar Ministerie in Middelburg ge probeerd zijn zoontje van het leven te beroven. Dit bleek gisteren in Middelburg tijdens de proforma-zitting. De man moet eerst onderzocht worden door een psychiater en een psycholoog alvorens de zaak inhoudelijk behan deld kan worden. De verdachte wordt ervan beschuldigd op 29 september zijn drie maanden oude baby in de keu ken van hun woning tegen een koelkast, een fornuis en de muur te hebben gegooid. Ook wordt hij verweten hét zoontje door elkaar te hebben geschud. De gevolgen voor het slachtoffertje waren ernstig: zwaar hersenletsel, waar schijnlijk van blijvende aard. De ouders hadden hun zoontje naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Het jongetje werd vanwege ernstig letsel direct doorgestuurd naar het ziekenhuis in Antwerpen, waar de behandelend arts vermoedde dat het om een mis drijf ging en de politie inschakelde. De ouders werden meteen aangehouden. De vrouw werd later in vrijheid gei- steld. Raadsman A. Bals zei dat zijn cliënt, die in emotionele toe stand verkeerde, onder druk een bekentenis zou hebben afgelegd. De strafpleiter vroeg de verbalisanten als getui ge op te roepen. Zover wilde de rechtbank niet gaan. De zaak werd terugverwezen naar de rechter-commissaris. Die zal aan de hand van de video-opnamen bepalen wat er nog van belang kan zijn voor het onderzoek. De behan deling van de zaak staat gepland voor 3 februari. door Luc Oqqel RETRANCHEMENT - De ver dachte die is aangehouden in verband met de mishandeling en gijzeling van Francine van Assel uit Retranchement is door een blunder van officier van jus titie A. Flikweert op vrije voe ten gekomen. Dat beweerde mis daadverslaggever Peter R. de Vries gisteravond in zijn pro gramma. Het Openbaar Ministe rie in Middelburg zegt dat er on voldoende grond was om de ver dachte langer vast te houden. Volgens De Vries kreeg de 59-ja- rige Van Assel in september op haar boerderij bezoek van een haar onbekende man die haar zeer zwaar mishandelde en be dreigde met de dood. De Engels sprekende man kwam tot beda ren nadat Van Assel hem geld had gegeven. Ook zei ze nog hor loges en juwelen te hebben. De man dwong haar om met haar auto naar Antwerpen te rijden, maar hij stapte in Aardenburg al uit. Tijdens de rit had hij via een portofoon contact met een handlanger. Van Assel belde bij thuiskomst direct met het signa lement van de dader naar 112. Hij kon echter niet worden aan gehouden. Wel nam de politie voor sporenonderzoek een blik je bier mee waar de man uit had gedronken. Drie weken later verschenen twee mannen op Van Assels erf. Eén van hen herkende ze direct als de man die haar had mishan deld. Aan zijn stem, maar ook omdat hij dezelfde blauwe pet en zonnebril droeg als de vorige keer. Assels kon net op tijd haar huis invluchten. De gealarmeer de politie hield de twee mannen even later aan. De mannen wer den vastgezet en ook hun auto, voorzien van gestolen Belgische kentekenplaten, werd in beslag genomen. Omdat officier van justitie A. Flikweert echter van mening was dat de signalemen ten van Van Assel te vaag wa ren, werden de mannen drie da gen later weer in vrijheid ge steld. Zelfs de auto kregen ze te rug. Van Assel stelde in het program ma dat ze de man 'uit duizen den' zou herkennen. Volgens De Vries getuigt het oordeel van Flikweert van ernstige nalatig heid. Hij zocht per fax contact met Justitie in Middelburg en wil onder meer weten waarom er geen DNA-onderzoek is ver richt. Een antwoordfax van pers officier L. Boogert, die pas bin nenkwam op de dag van de ge plande uitzending van 11 novem ber, ging niet in op de vragen van De Vries. Die stuurde ver volgens weer een fax, dit keer met de officiële verklaring van Van Assel. Boogert liet weten dat er in het belang van het on derzoek zo weinig mogelijk in formatie aan 'derden' wordt ver strekt. De voorlichter van het OM in Middelburg laat in een reactie op de uitzending weten dat De Vries 'zijn eigen invalshoek' heeft gekozen, Ze bevestigt de correspondentie, maar stelt dat het OM 'onvoldoende ernstige bezwaren' had om de verdach ten langer vast te houden. „In dat geval mag er ook geen DNA-onderzoek worden ge daan." Overigens zijn er volgens de parketvoorlichter geen spo ren aangetroffen op het blikje. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Advertentie Maandag Tl december en vrijdag 3 I december zijn wij FOCUS NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 01 18-625310

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 79