legering ony Blair inder vuur zc Mijnwerkers Oekraïne vrezen overwinning van Joesjtsjenko Hoge opkomst bij eerste Palestijnse verkiezingen 2e kerstdag open Zwitsers kerstcadeau van veertien miljard Atomium gerenoveerd Poetin verdedigt veiling oliebedrijf documenten vernietigd litairen dood elgische premier wil (erendum over Turkije V eiligheidsdienst ontkent schuld aan vergiftiging Radongas extra risico voor rokers Christen vermoordt atheïst Nigeriaanse pijpleiding explodeert Moslims doden Thaise leraren Berlusconi speelt voor kerstman te beste plek voor het vinden van werk js nog altijd jobTrack.nl <*l KeukenMarket vrijdag 24 december 2004 wRnb Kroon pjjsfDe Zwitserse Nationa- Bank verrast alle 7,2 miljoen goners van het Alpenland jïl een kerstgratificatie van 0 2000 euro. Indirect, wel te Rationale Bank had 1300 jdgoud te veel en heeft dat de gelopen twee jaar mondjes mat verkocht, om de goud glit niet in een klap te ont- wrichten. De enorme op brengst, 21 miljard Zwitserse francs, oftewel 14 miljard euro, wordt nu verdeeld onder de kantons en de federale over heid. Maar wat die ermee mo gen doen, is al een jaar lang het onderwerp van een verhit de bat in het parlement. Eerst was er een plan voor een Solidariteitsfonds, deels voor de lijdende mensheid, deels voor Zwitserse achtergestel- den, want die zijn er ook. Maar voor zoveel medemense lijkheid was geen parlementai re meerderheid te vinden. Dan moet de hele poet maar naar de AOW, meenden onder anderen de Socialisten, want daar dreigt door de vergrijzing van de bevolking mettertijd een dra matisch kastekort. Maar de re kenmeesters van de federale re gering wilden al dat geld niet zien verdwijnen in wat voor bo demloze put ook. Het ministerie van Financiën stelde daarom voor het megaka- pitaal gewoon in aandelen of obligaties te beleggen. Dat zou zo'n 400 miljoen euro per jaar opleveren, en daar kon je dan tot in lengte van dagen leuke dingen mee doen. Schulden Omdat ook hiervoor geen meer derheid te vinden was heeft de regering nu de knoop doorge hakt: er gaat vijf miljard naar Bern om het nationale begro tingstekort terug te dringen, en de rest wordt onder de 26 kan tons verdeeld met de bedoeling dat die hun eigen kantonale schulden gedeeltelijk inlossen. Die verdeelsleutel is nu aan vaard, maar het bestedingspa troon nog niet, want de kan tonale overheden willen over deze opsteker naar eigen goed dunken kunnen beschikken. GPD onze redactie buitenland (DEN - De Britse regering iieligt in deze laatste dagen het jaar in snel tempo grote üllen officiële documenten, evoorkomen dat het pu- zeper 1 januari 2005 op- gt. Die beschuldiging uit de (toppositie aan het adres premier Tony Blair. end jaar treedt in ji-Brittannië een nieuwe Vrijheid van Informatie) in ting, waardoor burgers do sten kunnen inzien die der- argeheim gehouden zijn. mservatieve parlementslid a Lewis zei gisteren 'zeer Igd' te zijn over de snelheid mee grote hoeveelheden pa- de papierversnippe- n. Volgens hem heeft ERN - Twee Nederlandse iiten van de kazerne in het jse Seedorf zijn gistermor- Itroeg verongelukt toen ze k vlucht waren voor de Selijke politie. ANP/DPA het ministerie van Handel en In dustrie tussen 2003 en 2004 ruim 97 duizend dokumenten vernietigd, het dubbele van het aantal uit de periode 1999-2000. Het ministerie van Werk en Pen sioenen vernietigde dit jaar 30 procent meer dossiers. „Het is typerend voor Blairs schaamte loze regering hoog op te geven over wetgeving die het mogelijk maakt inzicht te krijgen in de wijze waarop de regering werkt, terwijl ze er in werkelijkheid op uit is alles te verbergen, zodat zelfs historici in de toekomst niet meer kunnen nagaan wat er precies gebeurd is", aldus Le wis. De regering ontkent alle aantij gingen en zegt dat slechts 5 pro cent van alle overheidsdokumen- ten historisch belangrijk materi aal bevat en de moeite van het bewaren waard is. De rest kan worden vernietigd. „Geen enkel departement ver nietigt dossiers in opdracht van de premier", aldus een regerings verklaring. „Dat zou ook totaal in tegenspraak zijn met de inten tie van deze regering om de openheid juist te vergroten." GPD/RTR onze redactie buitenland "SSEL - De Belgische pre- rVerhofstadt vindt dat zijn leen referendum moet orga- Mover toetreding van Tur- W de Europese Unie. {referendum zou moeten ltsvinden op het moment dat Verhandelingen daarover i afgerond, waarschijnlijk svertien jaar. Dat heeft Ver- tedt gisteren gezegd in een rviewmet de krant Le Soir. drnjk en Oostenrijk willen 'den jaar ook al volksraad- jagen houden. In deze beide lidstaten staan de regerings- |en nogal negatief tegen zet begin van onderhande- simet Turkije, vanaf okto- '%nd jaar. Zij konden jag ook alleen schoorvoe- i akkoord gaan met het be- van onderhandelingen i voorwaarden. Belgische premier is echter groot voorstander van lidmaatschap van de '.Een van de belangrijkste M om Turkije in de EU te {dieren, is dat daardoor het {*italisme beter te be den is", aldus de liberale re- leider. Het Belgische par- ait zou nog wel moeten in- -len met de organisatie van Ook is nog onduidelijk of het om een besluitvormend of een raadge vend referendum gaat, waarvan regering of parlement de uit komst kan negeren. ANP KIEV - De Oekraïense veilig heidsdienst (SBU) heeft elke be trokkenheid bij de vergiftiging van oppositieleider Viktor Joes- jtsjenko ontkend. De SBU deed dat in een verklaring die de dienst gisteren op zijn website zette. De SBU zegt in de verklaring dat geen overhaaste conclusies moeten worden getrokken. „We gens tal van mediaberichten acht het perscentrum van de SBU het noodzakelijk te verkla ren dat de SBU niets te maken had met de verslechtering van Joesjtsjenko's gezondheid", staat op de website. Joesjtsjen- ko werd ziek na een diner op 5 september met het hoofd van de SBU en diens assistent. Deskun digen in Wenen hebben gecon stateerd dat de ziekte, die zijn gelaat heeft vervormd, is veroor zaakt door pure TCDD, een vorm van dioxine. ANP BRUSSEL - Bouwvakkers verwijderen stukken van het Atomium, het gigantische complex van kogels en buizen in Brussel. Het 102 meter hoge bouwwerk wordt gerenoveerd, 46 jaar na zijn openstelling voor de Wereldtentoonstelling van 1958. foto Francois Lenoir/RTR Wordt hervormer Viktor Joesjtsj enko zondag tot president geko zen, dan vrezen de mijnwerkers in de Oekraiense Kalininmijnen voor hun lonen. Het is zwaar, maar het is mijn werk. door Remco Reidinq DONETSK - Een bel rinkelt, een metalen lift verschijnt uit een donker gat. Helmen met lampjes verlichten pikzwarte ge zichten. Mijnwerkers haasten zich naar buiten, op zoek naar water. Om te drinken, om zich te wassen. Zes uur lang hebben de kompels van de Kalininmijn, aan de rand van de Oekraïense stad Do netsk, zich afgebeuld. Op hun knieën of liggend in een donker gat, zoekend naar het zwarte goud van de Donbass. Zonder steenkool zou d.e mijnwerkers- en staalbewerkersregio in het oosten van het land nauwelijks werk hebben. Viktor Larin hoest en oogt onge duldig. Als het loodzware werk er voor hem opzit, is Vladimir Kanisjev net 1200 meter afge daald. De 70-jarige oudgedien de is van een uitstervend soort. Hij werkt in de Kalininmijn sinds de dag dat de schacht in 1961 open ging. Het leven van een mijnwerker is gevaarlijk, on gezond, zwaar en vies en daar door vaak kort. Gezondheidspro blemen, ongelukken door ont ploffend methaangas, Kanisjev maakte het allemaal mee. „Veel van mijn vrienden zijn gestor ven. Maar het zijn incidenten, het is geen systeem. Bovendien, wat kun je eraan doen?" Het laatste ongeluk in de Kali ninmijn, waarbij zes doden vie len, dateert van 1987, lang gele den dus. In de ruim 200 kolen mijnen van Oekraïne komen jaarlijks echter zo'n driehon derd mensen om. De mijnen wor den weliswaar zwaar gesubsidi eerd, maar ze gelden nog altijd als zeer onveilig. Hun leven is 'oké', zeggen de kompels desal niettemin. Ze zijn niet anders ge wend. Geen vetpot Het inkomen van een kompel is geen vetpot, maar in Donetsk zijn ze allang blij dat ze tegen woordig uitbetaald krijgen. On der premier Viktor Joesjtsjenko was dat wel anders. Pas toen Viktor Janoekovitsj de scepter overnam, werden mijnen gemo derniseerd en kwam er beter ma teriaal, zeggen de mijnwerkers. Hun salaris ging omhoog en ach terstallige betalingen stroom den binnen. Het is de belangrijk ste reden waarom ze zondag massaal stemmen voor Janoeko vitsj. „Joesjtsjenko is aan de macht geweest en we hebben zijn beleid niet alleen gezien, maar ook gevoeld", zegt Nikolaj Gazin, al zeventien jaar werk zaam in de Kalininmijn. Hij vreest evenals zijn collega's voor zijn salaris, mocht Joesjtsj enko tot president worden uitge roepen. De hervormer Joesjtsjenko en zijn medestrever Joelia Timosj- enko kijken neer op de arbei ders in Donetsk, denken de mijn werkers. „Ik was geschokt en boos over wat Timosjenko heeft gezegd", zegt Gazin. „Ze adviseerde onze vrouwen geen seks meer met ons te heb ben, omdat er dan nog meer en gerds in Donetsk geboren zou den worden." Geen salaris, geen seks; de mijnwerkers kijken wel uit. Joesjtsjenko kan de pot op, ze stemmen zondag voor Janoe kovitsj. GPD 'jnsevrouwen in Halhoul op de Westelijke Jordaanoever staan in de rij om hun stem uit te bren- foto Nayef Hashlamoun/RTR van onze redactie buitenland RAMALLAH - Op de Westelijke Jordaanoever vormden zich gis teren lange rijen voor de stembu reaus, waar Palestijnen hun stem uitbrachten in de gemeen teraadsverkiezingen. Het waren de eerste lokale verkiezingen sinds 1976. De Palestijnse premier Ahmed Qurei prees de verkiezingen als 'de eerste stap naar de vestiging van de Palestijnse staat'. Zij gel den als een generale repetitie voor de presidentsverkiezingen op 9 januari. Dan kiezen de Pa lestijnen een opvolger voor de vorige maand overleden Jasser Arafat. De gemeenteraadsverkiezingen zijn vooral een krachtmeting tus sen de Fatah-beweging van de gematigde pi'esidentskandidaat Mahmoud Abbas en de radicale Harnas. Harnas heeft opgeroepen tot een boycot van de presidentsverkie zingen, maar had wel kandida ten naar voren geschoven voor de verkiezingen van gisteren. Die moeten uitwijzen hoe groot de steun voor Hamas is buiten de Gazastrook, Daar worden eind januari lokale verkiezingen gehouden. V erkiezingscampagne Ruim 140.000 stemgerechtigde Palestijnen maken een keuze uit bijna duizend kandidaten voor de zetels in de 26 te kiezen ge meenteraden. De eerste uitsla gen worden zaterdag verwacht. Die zaterdag begint ook de ver- BRUSSEL - Inademing van het natuurlijke gas radon houdt voor rokers een 25 maal hoger risico in op longkan ker. Dat concludeert de Europese Commissie, die gisteren de resultaten presenteerde van een uitgebreide internatio nale studie. De aanwezigheid van radongas in huizen zorgt elk jaar voor twintigduizend nieuwe gevallen van longkanker. Een betere ventilatie onder woningen is in de meeste gevallen voldoende om het gevaar in te dammen. Radon is een natuurlijk, reuk- en kleurloos gas dat ont staat door het verval van uranium in grondlagen. ANP BRISBANE - Een fanatieke christen moet achttien jaar de cel in omdat hij een man vermoordde die atheïst was. Een rechtbank in het Australische Brisbane veroordeelde de zwerver (40) gisteren voor doodslag en mishandeling. De christen ging de man met een bijl te lijf. Hij bracht dp eveneens atheïstische echtgenote zware verwondingen toe. Het echtpaar had de man een lift gegeven en uitgeno digd voor de lunch. De zwerver was twee dagen te gast bij zijn weldoeners, toen de vrouw vertelde dat zij en haar man niet in een god geloofden. ANP LAGOS - Zeker twintig mensen zijn omgekomen na een ontploffing in de nacht van woensdag op donderdag bij een beschadigde oliepijplijn in een vissersdorp bij de stad Lagos in Nigeria. De slachtoffers probeerden op dat mo ment olie te stelen uit de pijplijn, aldus de politie. Een politiewoordvoerder zei dat na de ontploffing brand uitbrak. ANP/AFP BANGKOK - Ruim de helft van alle scholen in de Thaisè provincie Pattani is gisteren voor onbepaalde tijd geslo ten na de moord op twee onderwijzers door militante mos lims. Pattani is een van de drie provincies waar begin dit jaar de strijd voor onafhankelijkheid oplaaide. De scholen in de twee andere provincies overwegen verge lijkbare acties. De onderwijzers eisen kogelwerende ves ten en meer bescherming door politie en strijdkrachten. Het separatische geweld in het islamitische zuiden van het overwegend boeddhistische Thailand laaide begin dil jaar op en kostte al ruim 560 mensen het leven. ANP/AFP ROME - De steenrijke Italiaanse regeringsleider Silvio Berlusconi heeft gisteren partijgenoten en ministers weer beloond voor hun inzet. Dit jaar kunnen ministers en par lementariërs rekenen op Zwitserse horloges, aldus Itali aanse media gisteren. Mannelijke parlementariërs kregen Longines horloges van 2500 euro per stuk van de miljardair. Hun vrouwelij ke collega's werden vergast op zwarte parelen oorhangers en ringen met eenzelfde waarde. Ministers en senatoren van zijn Forza Italia partij toucheerden elk een Omega horloge. De cadeaus zijn bedoeld als extraatje en bedank je van Berlusconi, omdat de politici tijdens de feestdagen moeten doorwerken om de begroting voor 2005 nog voor nieuwjaar in te kunnen dienen. ANP/AFP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Poetin vindt dat de veiling en verkoop van het Yukos-on- derdeel Yuganskneftegaz nor maal is verlopen. Poetin stelde gisteren dat de nieuwe eigenaar, het staatsolie- bedrijf Rosneft, volledig in over eenstemming met de regels van de vrije markt heeft geopereerd. Hij trok een vergelijking met de privatiseringsronde in de jaren nengentig waar 'vrije jongens' voor een relatief zacht prijsje kroonjuwelen uit de failliete in dustriële boedel van de Sov'- jet-Unie wisten te bemachtigen. De nieuwe eigenaren ontpopten zich tot zogenoemde oligarcheh die ook steeds meer politieke in vloed opeisten. „Vandaag heeft de Russische staat gebruik ge maakt van legale marktmecha- nismes om zijn belangen veilig te stellen", zei Poetin. Woensdagavond werd duidelijk dat het Rosneft eigenaar is ge worden van de productiedivisie van Yukos. AFP/RTR Advertentie OJ°Sack.nl_„„ kiezingscampagne in de Pales tijnse gebieden voor de presi dentsverkiezingen. De zeven kandidaten voor het leiderschap van de Palestijnse Autoriteit mo gen tot middernacht op 7 janua ri campagne voeren. Mahmoud Abbas, de nieuwe leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie en kandidaat van de door Arafat opgerichte Fatah geldt als favoriet. Abbas had woensdag een voor stel verwelkomd van de Britse premier Tony Blair om in fe bruari een conferentie te hou den over economische en politie ke hervormingen in de Palestijn se gebieden. De Palestijnse premier Qurei zei tegen de pers dat eerder behoef te is aan een vredesconferentie. ANP (Advertentie) Cadeau- weken bij Keukenmarket GRATIS 2.500,- aan apparatuur' Deze week GRATIS kookklaar geïnstalleerd Deze week RVS keukenset t.w.v.€ 189,- cadeau voor iedere keukenkoper 1 Bij aankoop van een keuken va. 4.500,- exd. apparatuur en max. S00,- per apparaat. ROOSENDAAL NOORD - A17 - AFSLAG 21 - Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel vlak voor hel viaduct - T 0165-510 600 www.keukenmarket.nl Zo leuk kan het kopen van een keuken zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5