Laos B net het wilde westen luwte van Laos Vraag tkantwoord Vraag via de website van deze krant de reisbrochures aan en oriënteer u op uw vakantie(s) in 2005 Isctie bijlagen: 0113-315680 bzc.nl Kredactie@pzc.nl ^$31,4460 AA Goes en Midden-Zeeland; 0113-315520 ■Vlaanderen; 0114-372770 ll; 020-4562500 ag 24 december 2004 Uitgaanstip Sponge Bob is prominent aanwezig op het kinderfeest Xtreme Fun Event, 28 t/m 30 december in de IJsselhallen te Zwolle, 1-0-17 uur, entree voorverkoop €10. Meer info: www.xtremefunevent.nl. rmA «T Luang Prabang Plain of Japs (vlakte der kruiken) LAOS .Vientiane' i CAMBODJA In Amerika worden natuurlijk geen vleermuizen en wasberen langs de weg verkocht. Maar of de communistische machthebbers het nu leuk vinden of niet, wie met de bus door de bergen en vlaktes van noordoost-Laos reist moet regelmatig aan het land van Coca Cola en John Wayne denken. Al spreek je elkanders taal niet, de bevolking is altijd in voor een ontmoe ting. Foto WEGENER issie bij de That Luangtempel in Vientiane. Foto EPA houden hun tradities in 6 iwen, Laos heeft niet de stranden van Thailand en Vietnam, ifgezien daarvan verenigt het land het beste van deze twee jnzich: restanten van al lang van hun voetstuk gevallen be llen, de Mekong-rivier, ongerepte natuur, traditioneel leven- volkeren, Franse koloniale architectuur, eeuwenoude boed ille tempels, en 5,5 miljoen gemoedelijke inwoners. Geldt de koninklijke hoofdstad Luang Prabang, schitterend gele- heuvel aan de Mekong en door Unesco tot werelderf- als de belangrijkste bezienswaardigheid, er is nog te zien en te doen. Het land is goed zelf te bereizen. De zijn er, maar toerisme is er (nog) geen massa-indu- erschillende Nederlandse touroperators bieden georgani- groepsreizen aan, al dan met in combinatie met Vietnam, of Thailand. lijk kerit Laos ook minder fraaie kanten. Kleine hervormingen le^-partijstaat ten spijt, worden mensenrechten soms ge- kien waren er de laatste jaren af en toe gewelddadige inci- ''laar de rust lijkt inmiddels wedergekeerd. Zie ook- ^lüestyjil; www.minbuza.nl;www.laos.starttips.com ^ildaos.com en www.laos.startkabel.nl Door JEROEN BALEMANS Aan alle kanten strekt de vlakte zich uit. Een bruingele zee van kaal geslagen velden waar van de golven tegen de bergen slaan die deze streek tot een soort niemandsland maken. In de verte plooit de aarde zich in nog hogere bulten. In het avond schemer zijn het schimmen, am per van elkaar te onderscheiden vlakken bruin, grijs en zwart die door de oranje gloed van de ondergaande zon naar de wol ken proberen te reiken. Het is het perfecte decor voor een western-film. Of de bewo ners van het handjevol armoedi ge dorpjes op deze eenzame vlakte hiermee zouden instem men valt echter te bezien. We staan immers in het noord-oos ten vanN-ommunistisch Laos, op een heuvel in de Plain of Jars, de Vlakte der Kruiken. Dit plateau dankt zijn naam aan zo'n driehonderd uit steen ge houwen kruiken die meer dan tweeduizend jaar oud zijn. Het geheim van deze vlakte is nog steeds niet ontrafeld. De krui ken, waarvan de grootste ruim twee meter hoog en wel zes ton zwaar, staan en liggen her en der verspreid op verschillende heuveltoppen, alsof een meute reuzen het hier ooit op een drin ken heeft gezet en daarna zon der op te ruimen is vertrokken. Normaal gesproken moet, behal ve het uitzicht, ook de stilte op deze verlaten heuveltop indruk wekkend zijn. Niet vandaag. De hele middag heeft het gepiep van een metaaldetector geldon ken waarmee een met waarschu wingsborden en rood lint afge zet deel van de heuvel is uitge kamd. 'Niet-geëxplodeerde clus- terbommen', zegt onze gids als we vragen naar het doel van de ze speurtocht. Volgens hem was 2003 een 'goed' jaar. 'Toen had den we hier maar veertig onge vallen met spelende kinderen en boeren, normaal gesproken zijn het er minstens honderd en vaak dodelijk.' Explosieven opruimen De Verenigde Staten van Ameri ka. Niet alleen vanwege het landschap voelen ze dichtbij. Het is ook de veelbewogen ge schiedenis van deze streek. Dit dunbevolkte agrarische gebied, waar het merendeel van de be volking in uit hout en bamboe opgetrokken onderkomens woont, werd in de jaren zestig en zeventig bedolven onder een Amerikaans bommentapijt. De geheime oorlog die Washington in Laos voerde kon niet verhin deren dat door het oosten van dit land de Ho Chi Minh-trail liep, het geheime netwerk van paadjes en weggetjes dat ge bruikt werd om mensen en ma terieel vanuit Noord-Vietnam naar Zuid-Vietnam te transpor teren. Net zo min konden ze voorkomen dat uiteindelijk ook in Laos de communisten, ge steund door hun Vietnamese ka meraden, de macht grepen. De cynische gedachte die hier opborrelt is dat het maar goed is dat sinds de jaren negentig wes terse toeristen weer welkom De herkomst van de kruiken is nog steeds onbekend. Res tant van een reuzenbaccha- naal? Foto GPD zijn in het land. Wellicht dat daarom nu eindelijk, met bui tenlandse steun, werk wordt ge maakt van het opruimen van de explosieven. Het zou natuurlijk vervelend zijn als ongelukken met toeristen de gestage op mars van Laos als reisbestem- ming tot staan zouden brengen. De laatste jaren zijn praktisch al le hoofdwegen geasfalteerd waardoor de meeste delen van dit zo lang van de buitenwereld afgesloten land nu relatief mak kelijk bereikbaar zijn. Zo duurt vanuit de hoofdstad Vientiane de tweehonderd kilometer lan ge rit in een door Zuid-Korea ge schonken oude schoolbus naar de Plain of Jars niet meer enkele dagen, maar 'slechts' tien uur. Nog altijd een hele toer, maar dat komt ook omdat de chauf feur in de bergdorpen wel eens een extra stop maakt om plaat selijke delicatessen als vleermui zen en wasberen in te slaan. Voor wiens maag wel tegen een stootje kan: vanuit de Plain of Jars is het nog tien uur meer aan bochtenwerk, stijgen en dalen, en je vergapen aan meeslepen de berglandschappen en de handgeweven klederdracht van de mede-passagiers om de twee honderd kilometer naar Vieng Xai te overbruggen. Hier, pal te gen de grens met Vietnam, lig gen de grotten waarin zo'n 25.000 communistische rebel len zich jarenlang verschansten voor de Amerikaanse bommen. En net als in de Plain of Jars be kruipt je soms dat gevoel in het wilde westen te zijn in plaats van in de tropen. Het komt door Amerikaanse Aziaat Natuurlijk blijft het Laos. Nog genoeg communistische vlag gen, aftandse Russische vracht wagens en varkens en kippen die ongestoord langs de stoffige wegen rondscharrelen om je daaraan te herinneren. Maar zelfs in de bakermat van de revo lutie voelt het land van Coca Co la en John Wayne nooit ver weg. 'Where are you guys from?', vraagt de in jeans en Nike-sneak- ers gestoken Aziaat die ons in de grotten tegemoet komt gelo pen. Het lcnauwerige accent is onmiskenbaar Yankee, maar we zijn toch verrast om te horen waar de man zelf vandaan komt: 'Minnesota, USA!' En wij maar denken dat deze met een bierbuik en matje in z'n nek toe geruste veertiger de zoveelste Thaise toerist is die ons pad kruist in Laos. De man leest de verbazing op onze gezichten en geeft antwoord voordat de ver volgvraag gesteld wordt. 'We left Laos some twenty years ago. This is the first time we're back.' ('We verlieten Laos zo'n twintig jaar geleden. Dit is de eerste keer dat we terug zijn'). We vermoeden dat de man Hmong is. Deze bergstam vocht in de jaren zestig en zeventig aan de kant van de Amerikanen. Toen de strijd verloren was zoch ten veel Hmong een veiliger heenkomen in de VS. Vragen kunnen we het hem niet, want hij steekt alweer zijn hand op: 'Well, enjoy your trip!' Als hij uit ons zicht is verdwenen, be vestigt onze gids dat de man Hmong is. De beduusde uitdruk king op zijn gezicht en de fluis terende toon waarop hij plots praat zijn veelzeggend. 'Een paar jaar geleden was dit niet mogelijk geweest.' Vorige week vroegen wij u wat u zou veranderen aan de Vakantiebeurs als u de regie in handen zou hebben. Blijkbaar hebben we behoefte aan vi suele prikkels. Lopend over de beurs zouden we meer tot de bestemming omgetoverde stands tegenkomen en zouden veel diavoorstellingen en films plaatshebben. De uitslag: Tot de bestemming omgetoverde stands Meer diavoorstellingen 20% en films Meer nadruk op gebieden 17% dan op bekendmaken merknamen Mogelijkheid tot praten 13%' met reisbegeieiders Snelheidsduivels in Les Arcs Altijd al eens met 150 km per uur van een berg afwillen skiën? Les Arcs biedt snelheidsduivels in de week van 3 tot 8 januari de mogelijkheid om deze uitdaging aan te gaan. Tijdens de 'Open Güsse' kunnen skiërs hun snelheid tes ten op de speedski piste in Are 2000 onder bege leiding van professionals. Deelname staat open voor volwassenen en kinderen vanaf tien jaar. Ook worden speedski demonstraties gegeven, krijgt het publiek toegang tot de speedslcipiste en kan men deelnemen aan wedstrijden. Diezelfde week biedt de skiliftmaatschappij van de Franse wintersportplaats Les Arcs ook de mogelijkheid om een kijkje achter de scher men te nemen. Onder het thema 'Ons beroep, een passie die wij willen delen', kunnen winter sporters met professionals op pad. Explosie- venexperts verklaren hoe en waarom zij lawi nes opwekken, skiërs kunnen mee op patrouil le met de pisteurs en reddingswerkers laten zien hoe lawine-slachtoffers worden getra ceerd. Bij de onderdelen die een uitleg vereisen is Nederlandstalige begeleiding aanwezig. Meer informatie: tel. 023-551 22 91, www.frankrijkhuis.nl en www.lesarcs.com. Bedden in soorten en maten Als ik een hotel hoek vragen ze weieens of ik een twin, double, queen of kingsize bed wil. Wat is het verschil? Chantal van de Jagt van Visit USA Center: 'Bij veel hotels, zeker ook in de VS, kan je altijd kiezen tussen bedden met verschillende forma ten. Een twin bestaat uit twee losse, tegen el kaar aangeschoven bedden van elk één meter bij één meter negentig. De twin extra bestaat uit twee bedden van één meter bij twee meter drie. De double is ongeveer hetzelfde als ons tweepersoonsbed met een formaat van één me ter vijfendertig bij één meter negentig. De queen meet één meter drieënvijftig bij twee meter drie. De king meet twee meter bij twee meter drie en de Californian long is het langst met één meter vijfentachtig bij twee meter der tien. Je betaalt in Amerika altijd per kamer en in die kamer staan meestal twee tweepersoons bedden. Laatje er nog een bed bijzetten dan kan je in één kamer dus al terecht met vijf ge zinsleden.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antworoden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51