berken voor één euro ;an ook in Nederland Bernhard stuurde Hitier brieven Fijne Kerst! Harlingse kerk brandt uit Hof handhaaft straf voor Murat Demir 'litse maatregel tegen werkloosheid Consument heeft te weinig geld om te kunnen sparen I Minderderheid wil Balkenende nog in 2007 LTO betaalt niet mee aan levensloopregeling Autogordel vergeten: megaboete Een op vijf ouderen viert kerst niet Stuntpiloot blijft nog aan de grond Twee jaar voor bedreiger Verdonk Spookrijder veroorzaakt chaos Vrijlating zaak metselmoorden vrijdag 24 december 2004 James McGonigal insvan Soest U^G - Het Duitse model le'één euro-job' - dat werk- verplicht te werken voor (lir0 per uur - kan morgen ^rland worden ingevoerd. ter, zelfs zonder enige beloning zouden werklo st een uitkering verplicht worden tot maatschap- knuttig werk dat nu blijft Q bij gebrek aan geld of uaciële aantrekkings- Us PvdA-senator S. van [en econoom L. Delsen van aiversiteit van Nijmegen is genoeg bestaan- en regelgeving om het voorbeeld te volgen. Het alleen een wat dwingen- lomgang met werklozen: er meer eisen worden ge- taan wat een uitkeringsge- zelf doet om aan de svolgens Van Driel en Del gen twijfel dat het verrich- [jnwerk heel nuttig is voor bom (weer) meer struc- in hun leven te krijgen. Indien groeit het gevoel in tiland dat wie een inkomen zonder daarvoor te en" best iets terug kan doen teste fraude ft onontdekt HAAG - Negen van de tien in van fraude met bij- öiitkeringen blijven onont- Het gaat om mensen die i bijverdienen of niet mel- ize samenwonen, lijkt uit onderzoek van de ctieWerk en Inkomen. Het dat één op de zeven bij- gerechtigden fraudeert, daarvan slechts één wordt ontdekt. GPD part van tppers rookt I steeds niet HAAG - Een kwart van de ttn die als goed voornemen januari zijn gestopt met ro- boudt dat nog steeds vol. Idevorige jaarwisseling be- :tn meer dan een miljoen a aan een poging van het saf te komen. Daarvan heb- a 239 duizend dat tot nu plgehouden, blijkt uit on- van TNS Nipo in op- iilvan de Stichting Volksge- ïad en Roken (Stivoro). fijkste aanleiding om te Mimet roken was de forse ®ihoging van shag en ta- Andere redenen de sigaret ml te willen zeggen, waren «teen van artsen, een tvoorbeeld willen zijn voor ïen en/of het gevoel dat de aleving roken steeds meer tri. moment rookt naar schat- Mg 28 procent van de Ne- bevolking, twee pro- iminder dan vorig jaar. In to- rokennog 3,7 miljoen men- voor de maatschappij. Iedereen die niet aan een gewone baan kan of wil komen, kan heel goed boterhammen smeren in een be jaardentehuis of een plantsoen schoonhouden. Dat is nuttig werk." Van Driel en Delsen waarschu wen dat ook bij een aantrekken de economie veel mensen niet in staat zullen zijn een reguliere baan te vinden. Dan moet de overheid werk aanbieden dat niet geweigerd kan worden, op straffe van een flinke korting op de uitkering. Alleen op die manier kan wor den voorkomen dat groepen mensen in een maatschappelijk isolement komen of afglijden naar onacceptabel gedrag of cri minaliteit, menen zij. Ook in Nederland is het voor ge meenten makkelijker geworden om werklozen aan het werk te zetten. Zo is sinds begin dit jaar de nieuwe Bijstandswet van kracht. Die regelt onder meer dat werklozen die een aangebo den baan of herscholing af slaan, eerder op hun uitkering worden gekort. De Tweede Kamer staat niet te trappelen om het Duitse model hier in te voeren. CDA en PvdA, die samen een meerderheid hebben in de Ka mer, vinden dat er in ons land al voldoende soortgelijke plannen. „Neem de werkervarings plaats", zegt PvdA-kamerlid S. Noorman. „Aan het eind van het jaar kunnen cle werklozen die hieraan meedoen een premie krijgen, maar gemeenten hóe ven die niet te verstrekken." Minimumloon CDA-kamerlid G. Verburg noemt als voorbeeld het voor stel waarbij werknemers, voor dat ze een startkwalificatie heb ben, tijdelijk onder het mini mumloon gaan werken. GPD van onze redactie economie AMSTERDAM - De spaardrift van Nederlanders is geheel gaan liggen. Sinds mei blijken de spaartegoeden niet meer te groeien. De consument heeft simpelweg geen geld genoeg meer om opzij te zetten. Dit blijkt uit het Statistisch Bul letin van De Nederlandsche Bank (DNB). Door loonmati ging en prijsstijgingen hebben de Nederlanders minder te beste den. Begin deze week deed DNB- voorzitter Nout Wellink een op roep aan de consument om het spaargeld uit te geven. Daarmee zou de consument de economie stimuleren. Er staat nog wel flink wat spaar geld op de rekeningen: alle Ne derlanders samen hebben een te goed van 180 miljard euro. In de laatste jaren spaarden Nederlan ders juist vlijtig, uit vrees voor baanverlies en onzekerheid op de beurzen. Internetspaarreke- ningen met opzegtermijnen van drie maanden groeien nog wel. Een andere verklaring voor de verminderde spaardrift ligt mo gelijk in de flinke groei van het aantal hypotheken. Alleen al in het derde kwartaal werd er voor tien miljard euro meer geleend voor de aanschaf van een wo ning. In de kwartalen daarvoor groeide het hypotheekvolume ook al met zes miljard euro per kwartaal. De oproep van Wellink om te gaan potverteren is aan de con sument overigens niet besteed. Uit een opinieonderzoek door bureau Consumentenonderzoek blijkt dat 91,6 procent van de 1350 ondervraagden zegt er niet aan te denken spaargeld op te maken. De helft zegt te sparen voor onvoorziene uitgaven. GPD pagina 9 consument somber HARLINGEN - De vlammen slaan uit de vrijgemaakt gereformeerde kerk in Har- lingen. De brand begon gisteravond om 18.15 uur. Tientallen brandweerlieden moesten het vuur bestrijden. Om kwart voor negen werd het sein brand meester ge geven. De oorzaak is nog onbekend. Volgens de brandweer was er sprake van een enorme rookontwikkeling. De bewo ners van een tegenoverliggend verzorgingstehuis hadden last van de rook. Zestig bewoners werden uit voorzorg van hun kamer gehaald en naar een gemeenschappe lijke ruimte gebracht. Een persoon moest met ademhalingsproblemen naar het zie kenhuis. Het oude gedeelte van de kerk is volgens een brandweerwoordvoerder he lemaal uitgebrand. „Het dak van het kerkgebouw is er volledig af." De kerk is in 1926 gebouwd. De brandweer heeft de naastgelegen nieuwbouw van de kerk kun nen behouden. foto Roy Vrouwenvelder/ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Vlak voor zijn huwelijk met toen nog kroon prinses Juliana heeft prins Bernhard twee brieven aan Adolf Hitler geschreven. In de brieven betuigde de prins zijn steun aan het Duitsland van die tijd. Dat meldt het dagblad Trouw, dat de brieven heeft op- WfcL IH VNÊ rs /1/1W gedoken in het Bundesarchiv in Berlijn. Bernhard verkeerde in de week voor zijn huwelijk, op 7 januari 1937, in zwaar weer. De Duitse pers en Duitse diplomaten had den hevige kritiek op de prins geuit omdat hij als geboren Duit ser niets zou hebben gedaan aan enkele anti-Duitse incidenten in Nederland. Zo zou er bijvoor beeld bij een wedstrijd tussen een Haagse en een Duitse voet balclub geen vlag met haken kruis hebben gewapperd. Ook DEN HAAG - Slechts 22 pro cent van de kiezers wil dat pre mier Balkenende na de Twee de-Kamerverkiezingen van 2007 terugkeert op zijn post. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerde peiling van Maurice de Hond. Negenenzestig procent is tegen een nieuw premier schap van de CDA-politicus, waarbij 45 procent dat absoluut niet ziet zitten. Balkenende zei twee dagen gele den na 2007 opnieuw premier te willen worden om zijn karwei af te maken. Uit de peiling van De Hond blijkt dat 24 procent van de on dervraagden het liefst PvdA-lei- der Bos als premier ziet in 2007. Voor Balkenende kiest 15 pro cent en voor burgemeester Co- hen van Amsterdam 11 procent. Voor minister Zalm heeft 8 pro cent een voorkeur, evenveel als voor burgemeester Leers van Maastricht. ANP het spelen van het Duitse volks lied bleef achterwege. Elders in het land zouden bij bepaalde ge legenheden zelfs hakenkruis- vlaggen zijn verwijderd. In Duitsland was de kritiek op de prins zo groot dat de paspoor ten van enkele Duitse genodig den bij het huwelijksfeest van Juliana en Bernhard door het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken werden geconfis queerd. Om te voorkomen dat de gasten de bruiloft niet zouden kunnen bijwonen schreef Bernhard op 1 januari 1937 een eerste brief aan Hitier. Deze brief was overi gens ook bekend bij historicus dr. Lou de Jong, maar deze heeft de volledige tekst nooit ge publiceerd. In de brief, die be waard is gebleven in het Bun desarchiv, stelde Bernhard on der meer dat het vlagincident in Den Haag op een mistverstand berustte. Nadat de Duitse voetballers be zwaar hadden gemaakt, zou de vlag met hakenkruis alsnog ge hesen zijn. Bernhard verzoekt de 'hooggeëerde rijkskanselier' dan ook 'voor een afdoende en passende rectificatie in de pers en op de radio te zorgen'. Hij be sluit zijn brief met het uitspre ken van 'mijn oprechte verering en de hartelijkste en beste wen sen'. Hitier reageerde snel. Het zou de Führer spijten dat de prins persoonlijk op enkele inciden ten zou worden aangevallen. De bruiloftsgasten kregen hun pas poort terug. Twee dagen later, op 3 januari, dreigde echter op nieuw een rel. In een communiqué van het Ne derlandse persbureau ANP stond dat voortaan bij alle gele genheden waarbij Bernhard aan wezig zou zijn uitsluitend het Nederlandse volkslied zou wor den gespeeld, omdat de prins zich Hollands voelt. Woest Opnieuw waren Duitse diploma ten woest. In de Duitse pers én in een tweede brief aan Hitier, die overigens niet door Trouw is gevonden, liet de prins weten dat het communiqué van het persbureau geen officieel karak ter droeg. Ook deze storm luw de. Na de bruiloft kreeg Hitler nog een keer iets te horen van Bernhard, dit maal via hertog Adolf Friedrich von Mecklen burg, een oom van Juliana. Deze broer van prins Hendrik (Juliana's vader) schreef op 22 januari 1937 in een .brief aan Hitier dat na 'nadrukkelijke tus senkomst' van Bernhard de offi ciële hakenkruisvlaggen waren gehesen op de hotels van de Duitse bruiloftsgasten. Ook deze brief is bewaard geble ven in het Berlijnse archief. De hertog liet weten dat over Bern hard geen misverstanden mogen bestaan. De prins had ook tij dens de gala-avond alles gedaan om zijn 'Duitse vaderlandsge- voel en zijn bewondering voor de Führer van het Duitse rijk' te uiten. GPD van onze binnenland DEN HAAG - De werkgevers in de land- en tuinbouw zijn niet van plan mee te betalen aan de levensloopregeling van hun per soneel. Dat heeft LTO-voorzit- ter Gerard Doornbos gezegd. In de land- en tuinbouw werken zo'n 130.000 mensen. LTO-Nederland is de werkgever sorganisatie waarbij zo'n 30.000 boerenbedrijven zijn aangeslo ten. LTO sluit de CAO's af voor de glastuinbouw, de teelten in de vollegrond en de dierhoude- rij- Doornbos wijst er op dat de in komens in de land- en tuinbouw zwaar onder druk staan. Gemid deld leverden boeren het afgelo pen jaar 13 procent aan inko men in. „We zijn dus voortdu rend bezig de kosten te verla gen." Bovendien hebben de werkgevers nog geen notie van DEN HAAG - Een kleine verkeersovertreding heeft giste ren in Den Plaag grote gevolgen gehad voor een 50-jarige Duitser. Agenten zagen de man zonder autogordel in zijn auto rijden. Toen zij hem een bekeuring gaven, wees on derzoek uit dat de man nog een geldboete van 584.433,22 euro of een celstraf van 64 maanden had. De man had niet genoeg geld op zak om de boete direct te betalen en werd vastgezet. Het enorme boetebedrag zou te maken hebben met een drugszaak, waarin de Duitser zou zijn betrokken. ANP HILVERSUM - Een op de vijf ouderen viert kerst en oud en nieuw niet. Van de senioren krijgt 10 procent met de feestdagen zelfs geen bezoek. Dat blijkt uit onderzoek van Interview-NSS in opdracht van enkele ouderenbon den en het radioprogramma De Ochtenden. Opvallend in het onderzoek naar eenzaamheiclsgevoelens onder ouderen is dat driekwart die cle kerstdagen alleen doorbrengt, daar geen moeite mee heeft. Het aantal eenza me ouderen rond de feestdagen is in vier jaar gedaald van 60.000 naar 48.000. ANP LEEUWARDEN - De Leeuwarder F16-piloot die vorige week zeer laag over het Noord-Hollandse Warmenhuizen is gevlogen om zijn familie te plezieren, blijft voorlopig aan de grond. Hangende het onderzoek mag de vlieger geen gevechtsvliegtuig besturen. De capriolen van de pi loot - die in het dorp angst en commotie teweeg brachten - zouden door zijn vader op video zijn vastgelegd. Volgens luitenant-kolonel J. van der Leij, woordvoerder van de vliegbasis Leeuwarden, wordt de kwestie binnen de Koninklijke Luchtmacht 'zeer hoog opgenomen'. GPD AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft een 22-jarige man gisteren veroordeeld tot twee jaar cel, waar van acht maanden voorwaardelijk, voor het bedreigen van minister Verdonk (Vreemdelingenzaken). In juni zei hij in een telefoontje aan RTV Noord-Holland dat Verdonk binnen twee weken moest terugkomen op haar beleid, anders zou zij daarvan de gevolgen merken. Hij refereerde daarbij aan de moord op Fortuyn. ANP SCHIPHOL - Een spookrijder heeft gisterochtend een chaos veroorzaakt op de A4. De man, die in een auto met een Duits kenteken reed, veroorzaakte bij Schiphol, in de richting van Amsterdam drie aanrijdingen. De politie kon de man uiteindelijk bij een afrit aanhouden. Hij bleek zijn pols gebroken te hebben. Verder vielen er geen gewonden, maar de materiële scha de was groot. De eerste aanrijding gebeurde rond kwart voor zeven met drie auto's bij knooppunt De Hoek. Vijf minuten later veroorzaakte de spookrijder even verder op een tweede aanrijding, waarbij meerdere auto's betrok ken waren. De man was vervolgens bij afslag Den Ruygen- hoek nog betrokken bij een derde ongeval voordat de poli tie hem aan kon houden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Murat Demir, de scholier die onderdirecteur Hans van Wieren van het Haag se Terra College doodschoot, heeft in hoger beroep opnieuw vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging gekregen volgens het strafrecht voor vol wassenen. Het gerechtshof in Den Haag, dat moord bewezen achtte, legde de straf gistermid dag op. Eind april kreeg de destijds pas 17 jaar geworden Murat van de jeugdstraf kamer van de recht bank in Den Haag dezelfde straf. Zowel de jeugdstrafkamer als nu het gerechtshof namen de eis van het Openbaar Ministerie over. Op 13 januari schoot de jongen zijn leraar tijdens de pau ze in de kantine van de school in het hoofd omdat hij door Van Wieren geschorst dreigde te wor den. De onderdirecteur overleed later op de dag aan zijn verwon dingen. Murat heeft zich volgens presi dent L. Verheij van het gerechts hof schuldig gemaakt aan 'een feit van uitzonderlijke ernst, dat zich in deze vorm nog niet eer der in Nederland heeft voorge daan. Het heeft de rechtsorde in hoge mate geschokt'. De president van het hof be steedde in de uitspraak uitge breid aandacht aan de verklarin gen van gedragsdeskundigen in de zaak. Zij pleitten unaniem voor berechting volgens het jeugdstrafrecht, omdat de enigs zins zwakbegaafde en vermin derd toerekeningsvatbare Mu rat alleen dan enige kans zou maken om afdoende behandeld te worden voor zijn agressie-, ge drag-, ontwikkeling- en leerpro blemen. In het jeugdstrafrecht is de maximale straf echter twee jaar cel en een zes jaar durende tbs-behandeling. ANP DEN HAAG - Een van de ver dachten in de zaak van de Haag se metselmoorden is gisteren vrijgelaten. Volgens het OM bestaat er onvol doende grond om de 22-jarige Hagenaar nog langer vast te hou den. Op het moment zitten nog vijf verdachten vast voor de moord op de 25-jarige Rob Ma- habier uit Zaandam en Jeroen Dekkers (24) uit Zaandijk. De politie trof hun ingemetselde lij ken eind september aan in een muur in een voormalig winkel pand in Den Haag. ANP (Advertentie) wat de afbouw van vut en pre pensioen gaat kosten. Doornbos is vooral gekant tegen de opzet van de regeling. „Wij hebben al direct gezegd dat we niet gaan meebetalen aan een re geling waar we geen invloed op hebben", aldus Doornbos. Doornbos ziet het ook niet zit ten dat de werknemer een bij drage die door de werkgever is betaald, laat uitkeren. Eerder deze week lieten de werk gevers in het midden- en klein bedrijf al weten niet van plan te zijn mee te betalen aan de le vensloop. De levensloopregeling stelt werknemers in staat maxi maal 2,1 jaarsalaris te sparen voor verlof. Dat verlof mag tussentijds wor den opgenomen, maar ook als prepensioen. Een werknemer kan dan maximaal drie jaar eer der stoppen met werken tegen 70 procent van het laatstverdien de loon. GPD Op kerstavond zijn alle IKEA vestigingen tot 17 uur open en op le en 2e Kerstdag gesloten. Maandag 27 december staan we vanaf 10 uur weer voor je klaar. SAMLAS kerstballen, I.-/12 St. t 10-21 uur. Za 9- 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3