Pas op watje wenst wantje krijgt het We drijven nu eenmaal op de bieten wil zijn eigen computer begrijpen Leunus van Lieren vrijdag 24 december 2004 In de zaal van het Londen- se ExCel Exhibition Cen tre is het pikkedonker. Er gens vooraan spreekt een man een menigte van 12.000 mensen toe. „Bedenk wat er zal gebeuren als je doorgaat met je slechte gewoonte. Stel je voor dat je over vijf jaar nog zo bent. Stel je voor hoe dat dan voelt. Voel je het? Hou het vast en pro beer dat gevoel te verdubbe len. Voelt het goed? En hoe voelt het als je over TIEN jaar nog zo bent?" Sommige mensen schreeuwen NEE anderen beginnen hardgron- dig te huilen. De overgrote meerderheid blijft heel stil. Doe er wat aan, is de bood schap van de spreker. Je hebt je leven in eigen hand. Aan het woord is de Ameri kaan Anthony Robbins, 'mede-uitvinder' van NLP. Hij is een grootheid in de wereld der grootheden. Robbins geeft worldwide trainingen en heeft mensen als Bill Clinton, André Agassi, Larry King en vele cap tains of industry als klant. De letters NLP staan voor neuro linguistisch programmeren, wat simpel gezegd inhoudt dat je, door jezelf te leren kennen, veel meer kunt bereiken dan je nu doet. Een van de aanwezigen bij de vierdaagse trainingfin het uitpui lende ExCel is Leunus van Lie ren uit Schore. Sinds begin ja ren negentig is hij een adept van Robbins. De eigenaar van dres- suurstal Hexagon is de halve we reld övergereisd om de adviezen van Robbins op te zuigen en in de praktijk te brengen. En dat lukt aardig. Zijn grote wens om van stal Hexagon dressuurstal nummer één van de wereld te maken is nog lang niet gereali seerd, maar hij is aardig op weg. Hexagon groeit snel en begint een begrip in de dressuurwereld te worden. „Mijn leven bestaat uit twee de len", zegt Van Lieren (51) in zijn huis aan de Eeweg in Schore. „De periode voordat ik Anthony Robbins leerde kennen en de tijd erna." Van Lieren, opge^ groeid op Noord-Beveland, wil de altijd al 'in de paarden'. Na de middelbare school volgde hij een opleiding in Deurne, liep sta ge bij een gerenommeerde dres suurstal en begon tenslotte voor zichzelf in Schore. Hij legde zichzelf beperkingen op. De paardenman wilde geen manegewerk doen. „Ik wilde paardentrainer worden en van mensen betere dressuurruiters maken. Een manege is vaak een recreatie- en horecabedrijf. Paarden zijn voor mensen soms een excuus om de kantine in te kunnen." Van instructie alleen kon hij niet leven, dus haalde Van Lieren in 1983 ook het rijks diploma hoefsmid. Desondanks Van Lieren ging plots met grote stappen door het leven, recht op het doel af dat hij nu wel durfde te formuleren: de beste dressuur stal ter wereld worden. In Brus sel had hij al meteen voor een nieuw seminar geboekt. Het was aan de andere kant van de we reld, op Hawaii, maar dat don derde niet. Robbins moest hij zien en horen. Met Erica Jansen en zijn beide zoons Laurens en Krijn zat hij er tussen vele rij ken der aarde in een vijfsterren hotel. De totale kosten bedroe gen 50.000 gulden, maar dat kon hem niets schelen. Ook nu telde het hier en het nu. Geldzor gen waren van later zorg. Langzaam maar zeker leerde Leunus van Lieren zichzelf ken nen. Tot verbazing van zichzelf, constateert hij nu. „Als je een computer koopt krijg je er twee boeken bij, maar van je eigen computer, die veel en veel inge wikkelder is, weet je niks. Anthony Robbins zorgt ervoor dat je je eigen computer leert be grijpen." Groeispurt In de jaren sinds Anthony Rob bins maakt stal Hexagon een enorme groeispurt. De stallen zijn uitgebreid, er is een grote binnenbak bijgebouwd, het com plex heeft een prachtige entree. Er staan geen twintig paarden meer op stal, maar 75. Laurens van Lieren werd Europees jeugd kampioen met het nationale team, Thamar Zweistra pakte als eerste niet-Duitse de Europe se jeugdtitel individueel, beiden maakten op jonge paarden hun debuut in de Grand Prix, de wedstrijden voor de absolute we reldtop. Hexagons Rubiquil, de stamvader van de paardenkud- de in Schore, is een gevraagd zaaddonor en zijn nakomelin gen doen het uitstekend. In Schore staan nu drie Grand- Prix paarden op stal, twee zijn verkocht. Van Lieren denkt dat er een stuk of vijf toppers in aan komst zijn. Pas op watje wenst, wantje krijgt het, is een van de wijshe den van Van Lieren. „Ik kan nu zelf bepalen hoe ik leef en laat me niet meer gek ma ken door overtuigingen die ik in mijn opvoeding heb meegekre gen of door meningen van ande ren. Ik ben veel meer ik gewor den. Veel meer van mezelf. Als ik nu iets wil bereiken, gaat het bijna vanzelf." Volgend jaar bestaat stal Hexa gon 25 jaar. „In die 25 jaar is er veel gebeurd", weet Van Lieren. „Onwaarschijnlijk veel. Als ie mand me vijftien jaar geleden had verteld dat stal Hexagon er in 2004 zo uit zou zien, had ik het niet geloofd. Daar staat te genover dat ik het ook niet ge loofd zou hebben als iemand ver teld had dat ik in 2004 een kast je aan mijn broek zou hebben waarmee ik met iedereen in de wereld kan praten. Ontwikkelin gen gaan sneller dan je denkt." Koen de Vries foto's Ruden Riemens bleef het sappelen. Van Lieren was vooral bezig met paarden. Veel minder met mensen. „Eigenlijk heb ik meer dan tien jaar als een kluizenaar geleefd. Commercieel was het niet ver standig, maar het was nuttig. Sie sind vielleicht ein bisschen Einsam, aber das hat auch Vor- teile, zei een Zwitserse vrouw- die naar mijn paarden kwam kij ken. Ondanks alles was het een heerlijke periode. Ik heb onaf hankelijk van mode of trends en zonder de wetenschap van boek jes geleerd hoe paarden in el kaar zitten. Het paard was het gegeven, niets anders. Zo heel af en toe kwam ik in contact met iemand met dezelfde interesse. In 1984 met Hans Riegler, ruiter bij de Spaanse Rijschool in We nen. We hebben uren gepraat en alles van wat ik geleerd had van mijn paarden kwam overeen met zijn mening. Van de kennis die ik die jaren heb opgedaan, heb ik nog elke dag plezier." Van Lieren was toen al bloedfa- natiek en in alles een paarden man. Maar alles-op-alles zetten om het hoogste te bereiken deed hij niet. „Ik had destijds het idee, ik hoef geen Grand-Prix paarden te hebben. Als ze maar lekker lopen. Ik had wel dro men, maar durfde mezelf geen doelen te stellen. Het was een be dreiging voor mezelf om mijn ideeën concreter te maken. Het kon mislukken. Ik kon met mijn eigen tekortkomingen worden geconfronteerd." Zelfontwikkeling Nelson Mandela: Onze grootste angst is niet wat we niet kun nen, maar wat we wél kunnen. De grote ommekeer kwam in 1992, na de plotse dood van zijn vrouw Mieke. Ze werd dood ge vonden. Van Lieren zag ineens het relatieve van het leven. „Er was geen later. Er is alleen maar nu. Als je wat wilt veranderen, moet je er nu mee beginnen." Zijn gedachten waren aanvanke lijk ongecoördineerd. Hij ging op zoek naar positief denken en zelfontwikkeling, maar kon dat nog niet in goede banen leiden. De paardenman bouwde dingen bij zijn huis die hem altijd al leuk geleken hadden: een zwem bad, een kas, een kelder. Later kwam hij, samen met zijn nieuwe partner Erica Janse, op het spoor van Anthony Robbins. Eerst hoorde hij zijn bandjes en las hij zijn boeken. De grote sprong voorwaarts kwam in 1996 toen Robbins naar Brussel kwam voor een vierdaags semi nar. Van Lieren: When the pupil is ready, the teacher will appear. Van Lieren en Janse waren op slag helemaal verkocht. Als nieu we mensen kwamen ze terug in Schore. Robbins had hen als het ware aan de hand genomen naar hun eigen wereld. Hij stelde vra gen als 'wat wil je graag berei ken? Hoe wil je dat doen en waarom?' Dat opende tal van deuren. Thuis gingen ze verder met het Thirty day program, een programma waarmee Robbins helpt wensen in praktijk te bren gen. Johan Sanderse, boer bij Serooskerke (W), rekent voor: als het plan waar mee Europees landbouwcommissaris Fischler de bietenteelt wil hervor men doorgaat, betekent dat het einde van de financiële zekerheid van zijn be drijf. „Als er niets gecompenseerd zou worden, scheelt dat tussen de 7.000 en 8.000 euro per jaar. En dat zijn precies de kosten die ik in mijn bedrijf maak. Uit de opbrengst van de vrije gewassen probeer ik m'n winst te halen. Het is zoals ze het soms zeggen: de bieten zijn de kurk waarop je onderneming drijft." We zitten nog geen vijf minuten aan de keukentafel of Sanderse (42) komt al met een door de suikersector opgesteld alternatief plan waar de bietenboe- ren wél mee kunnen leven. „Want als het plan van Fischler doorgaat, moeten we de noodklok luiden." Sanderse wijst op het schema dat op tafel ligt. „Kijk, Fischler wil al vanaf juli komend jaar gaan hervormen. Maar de huidi ge regeling loopt nog tot juli 2006, dus dat zal hem al niet lukken." Op het schema staan naast elkaar, in het kort, de huidige regeling voor bie- tenboeren, het hervormingsvoorstel van Fischler en het alternatieve plan. Fischler wil de gegarandeerde minimumprijs die elke bietenteler per ton krijgt, drastisch verlagen. Gedurende drie jaar krijgen de boeren dan een compensatie. Verder wil hij dat boeren minder bieten gaan telen. Fischler be oogt met zijn plannen een vrijere wereldmarkt van suiker waarbij boeren uit arme landen meer kans maken. „Onzin", zegt Sanderse en ook organisaties als de Novib weerleggen het arme landen-argument. „De minst-ontwikkelde landen zijn juist gebaat bij een hoge suikerprijs. Als het plan van Fischler doorgaat, vullen de grote suikerrietplantages het gat ten nadele van de arme landen." Maar Sanderse is ook realist. „Zoals het nu gaat, kan het ook niet doorgaan. Dat is te beschermend voor de eigen markt." Sanderse heeft goede hoop dat het alternatieve plan van de suikersector kans maakt binnen de Europese Commissie. „Ik denk wel dat er bieten ge teeld blijven worden. Ook na een hervorming. Maar ik denk ook dat wij boe ren nog harder zullen moeten zoeken naar óf verbreding (andere gewassen, nevenactiviteiten) óf naar een baan erbij buiten het bedrijf. Ik heb ervoor ge kozen om fulltime boer te zijn. Ik heb werk genoeg en ik doe het graag. Ik ge niet er echt van. Naast het werk is het ook een manier van leven. Maar je Johan Sanderse moet ook je boterham betalen; het zal ergens vandaan moeten komen." Sanderses vrouw werkt drie dagen in de week buitenshuis. „We hebben het er wel eens over gehad of we een minicamping zouden beginnen. Maar dan lever je je privacy in. Dan moet er altijd iemand aanwezig zijn. Mijn vrouw zei toen: 'Ik blijf liever werken'. Sanderse en zijn vrouw hebben drie kinde ren, in leeftijden variërend van zes tot elf. Of die het bedrijf later zullen voortzetten? „Ze vinden het leuk om op de trekker te zitten en ze zijn geïnte resseerd, maar dat zie ik nog niet als een beroepskeuze." Sanderse gaat ervan uit dat hij komend jaar nog niets merkt van hervormin gen in de bietensector. Er wordt flink gelobbyd om het plan van Fischler te vervangen door het alternatieve voorstel. Overheden zoals de provincie en bijvoorbeeld de vervoerssector steunen de sector in de strijd. Ook een land als België staat achter het alternatief. Sanderse gaat komend voorjaar dan ook gewoon weer bieten inzaaien, net als altijd. „Ik verwacht de zaadbestel formulieren snel in de bus te vinden." Carla van de Merbel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38