PZC Eendagsvliegen van de taal Met 25% korting genieten van de musical De Jantjes re @ctie t MSk; het alfabet van Zeeland vrijdag 24 december 2004 Lezersredacteur A. J, Sjiel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-7nail.Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: ioww.pzc.nl. Elke dag opnieuw probeer ik met een gul gemoed en blij van zin de kritiek te incasseren die ons, vaak om goede redenen, ten deel valt. Hel is waar, wij bezon digen ons aan van alles, ook aan slordig taalgebruik. We verdie nen niet beter dan daarover ge kapitteld te worden en, als het goed is, zal het ons leren. Soms echter bereiken mij ballen die heel makkelijk terug te kaat sen zijn en een enkele keer kan ik de verleiding niet weerstaan licht belerend te reageren. Leuk Zo was er van de week een mail- tje uit Newcastle upon Tyne waarin de redactie werd aange wreven twee woorden onmatig te gebruiken. Het ging om 'lek- ker' en 'leuk'. Het zou de schrij ver die de kritiek uitte, niet ver bazen als deze twee woorden over een paar decennia 'de enig ste overblijfselen zijn van de Ne derlandse taal'. Die superlatief vorm kan beter worden verme den. Eniger dan enig, wat is dat? Dan werd, vanuit uit Kortgene, een sportredacteur zwaar onder vuur genomen. De geprikkelde schrijver verweet de verslagge ver gebrek aan woorden en gaf hem, gewichtig in het Frans, een wijsheid mee voor de kerstda gen: 'A bon etendeur 4eml mot suffit'. Drie fouten in één gezeg de, zo zal de goede verstaander, die slechts een half woord nodig heeft, constateren. door A.J. Snel De rollatorrace, tijdens welke een groep autochtone turbobejaaren het opnam tegen een ploeg grijze polder- Marokkanen, liep uit op een onverdonk- iaans samenzijn. Alle wij-zij-sentimen ten weken en maakten plaats voor een snoezelgevoel zoals dat tot nu toe alleen manifest werd in wozoco's en onderko mens waar mensen met mogelijkheden hun persoonsgebonden budget beheren. Een redelijke kans dat heel wat lezers, die de afgelopen jaren dapper het nieuws hebben gevolgd, de voorgaande zinnen begrijpen. De taal is gans een volk en dat volk verzint doorlopend nieuwe woorden voor nieuwe, soms mo dieuze fenomenen. Heel vaak komen journalisten met nieuwe woorden. Zij hebben de taal als hun gereedschap en proberen veelomvattende begrippen te vangen in een enkel woord. Soms om bondig te zijn; met name dus bij het ma ken van koppen. Vaak ook omdat ze ho pen met een nieuw woord een helder beeld op te roepen van het daar achter liggende verschijnsel. Polder Zo krijgen krasse ouderen de sticker 'turbo' opgeplakt en worden tot overleg genegen Marokkanen voorzien van het het voorvoegsel 'polder' dat pas een voorvoegsel werd toen er een vorm van overleg ontstond die poldermodel ging heten omdat het zo door en door Neder lands was. Minister Verdonk van vreem delingenzaken wordt geacht streng te zijn voor 'uitgeprocedeerde' buitenlan ders en het tegendeel van haar opstel ling kan dus onverdonkiaans worden ge noemd. En voor wie het niet weet: een wozoco is een woonzorgcomplex. Ver der: een persoonsgebondenbudget is het 'rugzakje' met geld dat Erica Terpstra ooit aan gehandicapten toekende, die overigens beter 'mensen met een bijzon dere zorgvraag' kunnen worden ge noemd, anders wordt hun familie boos. Ooit komen sommige van die nieuwe woorden in het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal, de Dikke (of Grote) Van Dale. Sommige, want er zijn in de taal nogal wat eendagsvliegen. Het is maar zeer de vraag of een woord als 'vet' in de betekenis van 'mieters' lang zal standhouden. Voor je het weet is vet weer vet als het werkelijk om vet gaat. De hoofdredacteur van de Grote Van Dale, Ton den Boon, weet hoezeer jour \w\\W Een verzameling neologismen door Ton den Boon nalisten invloed hebben op de ontwikke ling van de taal. Hij leerde er namelijk voor door, ook in het bijna afgelopen jaar. De Boon selecteerde uit kranten in 2004 om heel precies te zijn 366 nieuwe woorden die hij vastlegde in de Kroniek van het Nederlands in 2004, de Taal van het jaar Vier. Hij maakte een mooie rangschikking in 52 korte hoofdstuk ken. Helaas is het boekje niet in de win kel te koop; het is bedoeld voor de rela ties van de Grote Van Dale. Wie daar niet toe behoort en er toch kennis van wil nemen, kan het vinden op het Van Dale Taalweb (www.vandale.nl) en mag het gratis downloaden. Het boekje van Den Boon is niet alleen aardig en vaak vermakelijk om de op merkelijke woorden die werden be dacht, maar ook heel onderhoudend doordat gebeurtenissen die achter die woorden lagen in herinnering worden geroepen. Zo was er in het bijna verstre ken jaar in Rotterdam een man die naar stig speurde naar vrouwen die onge schoeid en ongesokt in een park lagen te zonnen. Trof hij zo'n dame aan, dan probeerde hij haar tenen te likken. Dat vond hij fijn. Zo ontstond het woord 'te nenlikker'. De man loopt nog vrij rond want het uitoefenen van zijn hobby is niet strafbaar. Vervetting Dan waren er deskundigen van de We reldgezondheidsorganisatie die meen den dat de strijd moet worden aange bonden tegen de vervetting van veel mensen in de rijke landen. Zij pleitten ervoor extra belasting te gaan heffen op voedsel als big macs en cheeseburgers. Zo doken de woorden 'vettaks' en 'snacktaks' op. Een trend in 2004: op reis gaan om in een ver en warm land te bidden of sa men met minvermogenden die daar wo- foto Willem Mieras nen te mediteren. Daartoe kon men een 'relireis' boeken. De 'vettaks' zou trouwens wel eens ge zond kunnen uitwerken voor een aantal leden van de familie Ruijmgaart, lande lijk bekend geworden als 'De Tokkies'. Ze kregen de samenleving zo ver dat be paalde woonbuurten werden aangeduid als 'wijken met een hoog tokkie-gehal- te' en over mensen die zich a-sociaal ge dragen wordt wel gezegd dat het echte 'tokkies' zijn aan wie een 'laatstekans- woning' moet worden toegewezen. Zo heeft Den Boon via het neologisme 2004 teruggeroepen in het geheugen. Of die nieuwe woorden zullen beklijven, zal de tijd, wellicht het jaar 2005 al, le ren. Want in een wegwerpmaatschappij komen nogal wat strovuurwoorden voor. Een nieuw taalelement kan net zo snel in de vertegelheid raken als een voormalige senator die de laatstewilpil heeft genomen. Het had zo mooi moeten worden. Naar Arjaan Erkel, die in april van dit jaar bij zijn ouders in Westdorpe terugkeerde na twinlig maanden in de Russische republiek Dagestan te zijn gegijzeld z een pad worden genoemd. Helaas, de criteria van de gemeentel neuzen laten zulks niet toe: Erkel leeft nog, hij heeft geen bijzon re verdiensten voor de plaatselijke gemeenschap en hij woontnii in Westdorpe. Daarover werd deze week gesproken vanaf de di» le zeepkist van de PZC (www.pzc.nl). En over de inkomenspositi van de boeren, die uitermate belabberd is. Voorwaarden W. Capello woog de voorwaarden voor straatnaamgevmgenkw tot de slotsom: „Geen Erkelpad, dat wil dus zeggen dat wedeBs hardstraat, Christinastraat, Clausstraat te Westdorpe ook eenar re naam moeten gaan geven." P. Janssens kon zich echter wel vinden in de argumenten van de meente: „Hoe sympathiek ik het ook vind, ik vind dat er geenEf pad moet komen. Arjan Erkel heeft geen enkele binding met We dorpe, behalve dat zijn ouders daar wonen. Laat Rotterdam het maar doen, want daar woont hij toch?" Twee maten Maja hanteerde dezelfde redenering als Capello: „Hoeveelstraal men gaan er gewijzigd worden binnen de gemeente Terneuzen?ï zijn er heel wat. C-hurchillaan, Julianastraat, Christinastraat® voort. Terneuzen meet op die manier met twee maten. Wellicht^ gen we binnenkort wel een Balkenendesingel en een Amaliaplaj Laat de plaatselijke bevolking hierin gewoon zelf beslissen." I „Precies", reageerde een auteur die de naam ZeelandgebruikU suggestie: „Sloop alle naambordjes eraf en vervang ze doorstraa straat2 enzovoort. Ben je van heel dat domme gezeik af. C.M. Westdorp, die zijn naam dichtbij het onderwerp heeft gekft zen, is een fel voorstander van de naamgeving: „Ja dat pad of dit straatnaam moet er zeker komen. Kijk, Arjan heeft genoeg moth doorstaan; daar moeten ze eens bij stilstaan. Dus gewoon doen." Toekomst Is er nog toekomst voor boeren? Het aantal reacties was Een dame of heer die onder het pseudoniem 'buikriem' de zt beklom: „Toekomst is er zeker nog wel, slechts weggelegd voori hoge heren met de dikke salarissen. Toekomst voor degene-diei zijn handen en liefde voor land- en tuinbouw en zijn grond,watj derlandse vruchtbare grond zou moeten zijn, is er niet meer Hei het zo ver heeft kunnen komen? Vraag het in Den Haag. Zijnnaa is Balkenende die nog vier jaar erbij wil hebben, zodat niemand) de werkende klasse nog iets over heeft om te besteden. Colijnwd heel slecht voor de bevolking maar zijn reïncarnatie gaatdezelf] kant op. Misschien komt de schenking van Colijn, ook eengewa AR-man, terug. De békende 1 Gulden, die men op mocht halen.il gen over de 1 Gulden, stel die aan de hele oudere Nederlandeis." Mignon: „Er moet toekomst gemaakt worden voor de boeren, Z« der hun werk verloedert het landschap. De overheid denktnietn Integendeel; er worden maatregelen genomen waardoor verarmij van het landschap in de hand wordt gewerkt. Koeien stal en op termijn geen boer meer om te dorsen. Citaat: Onze beste ideeën blijken de grootste leugenaars. M. Drayton De topmusical van Joop van den Ende Theaterproducties, De Jantjes, is terug in het theater. Het verhaal van De Jantjes speelt zich af in de Jordaan in het begin van de 20e eeuw. Dolle Dries, Blauwe Toon en Schele Manus zit het de laatste tijd niet mee. Gedrieën besluiten ze te tekenen bij de marine. In die tijd stonden de matrozen bekend als De Jantjes. Ze moeten voor zes jaar naar India en laten hun geliefde Amsterdam met alle vrienden en gezelligheid achter zich. Na zes jaar keren ze terug. Er is echter nog al wat veranderd.., De liedjes uit deze eerste Nederlandse musical van Louis Davids en Margie Morris zijn onvergetelijk. Dit ruim 80 jaar oude stuk roept niet alleen nostalgische gevoelens op. De thematiek van De Jantjes is tijdloos en universeel: het gebrek aan geld, de drank, de strijd tussen goed en kwaad en natuur lijk de liefde. Onvervalst volkstoneel vol emotie en ontroering, waarbij de humor ontnuchterend werkt. Met Carry Tefsen, Birgit Schuurman, Bob Fosko, Sylvia Alberts, Dennis Overeem, Istvan Hitzelberger, Dick Schaar, Celia van den BoogertHugo Metsers, Wieneke Remmers en Koert Jan de Bruijn. Regie: Dick Hauser. Normale toegangsprijs is 39,00 (excl. servicetoeslag 2,00 gratis garderobe en pauzedrankje). Speciaal voor PZC abonnees bieden wij een korting van 25%, u betaalt slechts 29,25 (excl. servicetoeslag 2,00). Vul de bon in en stuur deze voor 30 december naar: PZC, ta.v. Lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes of surf naar www.ozc.nl/abonneevoordeel en maak kans op kaarten voor de musical De Jantjes. Deze speciale voorstelling voor PZC abonnees is op zondag 9 januari om 15.00 uur in de Stadsschouwburg Middelburg. Ja, ik wil graag 9 januari met 25% korting naar De Janf Woonplaats: E-mail adres^ (max. 2 per ai Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Geboortedatum: Telefoon: Aantal kaarten: Bank-/gironummer: Handtekening: Datum: Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Geen korting achteraf op reeds bets kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZCis verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. WijZiginSj in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen P- voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BVS- zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie. Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24