eontien in voetsporen Sjoukje Afscheid van Alexander Popov Contract Minardi een prachtig kerstcadeau oop Alberda neemt fscheid met Einstein Schaatsers hebben vrij op tweede kerst 23 Pechstein niet bij Duitse titelstrijd Staelens gaat trainen bij Oranje Hendriks adviseur hockey India Heerenveen legt Derveld vast Dealers Pantani aangeklaagd ppisch kampioene voor zesde keer sportvrouw van het jaar lentino Rossi fltverdiener aderende itsjezeiler ter krijgt idevergoeding bij nader inzien Boateng lang uitgeschakeld vrijdag 24 december 2004 rieovan de Ruit (STERDAM - Van voorzit- r Erica Terpstra kreeg hij trepenning van NOCNSF. K nam Joop Alberda af- |fjd met Einstein: „If you what you got, you get it you want." Als je doet Sjèkebt, krijg je wat je F [waren de laatste woorden U technisch directeur na maar werkzaamheid voor h'ederlandse topsport, af had met een lange speech zijn afscheidsfeest in Alberda gaat een tijdje lien en dan ziet hij wel wat doen, Het liefste hij weer coach van een Misschien wel in volley bals voor de herfst van nadat hij de lange man- tvanhet Oranje volleybal- is naar het goud van de stennial Olympic Games kantahad geleid. sionair jffas sindsdien aanjager, faciliteer- Nederlandse succes- alle sportgebied, behal- tólleybar. Hij was de man onbegrensde denken, de coach van alle coaches; gil- demeester, wetenschapper en visionair. De Nederlandse top sport, verzameld om hem heen bij zijn afscheid, be treurt het dat hij weggaat, maar het was zijn eigen keu ze. Successupporters Het keurslijf van het Neder landse topsportbestuur was hem te nauw geworden. Hij kon minder voor elkaar bren gen, raakte minder gemoti veerd om er een slinger aan te geven. „Succes is maakbaar", was een adagium. Maar hij ontdekte ook: „Nederlanders zijn successupporters", en: „Helden achter de dijk moe ten op het gemiddelde lij ken." Joop Alberda was daar wars van en probeerde de dijken door te breken. In zijn af scheidsrede filosofeerde hij diep richting toekomst. „Niet wij, niet het verleden, niet de standaard van Athe ne, maar de internationale benchmark bepaalt de kwali teit. De coaches wacht de taak de mensen beter te laten presteren door ze dingen te la ten doen die ze niet willen doen." Einstein indachtig. ANP RIMINI - Het Openbaar Ministerie van Rimini heeft drie drugsdealers aangeklaagd wegens de dood van wielren ner Marco Pantani. Het trio wordt dood door schuld ten laste gelegd. Officier van justitie Paolo Gengarelli ver klaarde gisteren in de krant Gazetta dello Sport dat het ondei'zoek na tien maanden is afgerond. Hij wil een pro ces beginnen tegen de dealers. Zij zouden Pantani sinds december 2003 grote hoeveelheden cocaïne hebben gele verd. Hierdoor zijn ze volgens de officier verantwoorde lijk voor de dood van de oud-winnaar van de Giro en Tour. Pantani werd eerder dit jaar dood aangetroffen in een hotelkamer in Rimini. Na sectie van het lichaam is vastgesteld dat hij overleed aan een ovei'dosis cocaïne. ANP/DPA BERLIJN - Schaatsster Claudia Pechstein heeft zich afge meld voor de Duitse kampioenschappen allround op 29 en 30 december in Inzeil. De titelverdedigster is nog niet voldoende hersteld van een infectie. Pechstein gaat er wel vanuit dat ze van 7 tot 9 januari kan meedoen aan de Eu ropese titelstrijd allround in Heerenveen. Omdat ze zich bij het Duitse kampioenschap nu niet voor de EK kan kwalificeren, heeft ze bij de bond een startbewijs aange vraagd. ANP/SID WOERDEN - Volleybalster Kim Staelens gaat in januari weer meetrainen met het Nederlands team. De spelver- deelster is zo goed als hersteld van haar zware knieblessu re. Staelens raakte begin dit jaar zwaar geblesseerd aan de knie. Ze miste hierdoor het olympisch kwalificatietoer nooi in Azerbeidzjan. Eind januari onder-ging ze een ope ratie aan het gewricht. Sindsdien werkt in Zeist aan haar herstel en heeft de revalidatie bijna afgerond. ANP MADRID - Maurits Hendi'iks gaat optreden als adviseur van de nieuwe professionele Indiase hockeycompetitie. De Indiase hockeyfederatie heeft de Nedeiiandse coach voor deze functie aangesteld. De Premier Hockey League (PHL) begint op 13 januari en zal een maand duren. Hendilks leidde Spanje eerder deze maand naar de eind zege in de Champions Trophy. De coach moet naast zijn adviserende rol buitenlandse spelers warm zien te krijgen om competitie in India te gaan spelen. In de PHL zal veel met nieuwe regels geëxperimenteei'd worden. Hendriks reist begin januai-i naar India. ANP/EFE HEERENVEEN - SC Heerenveen heeft zich voor komend seizoen versterkt met Fernando Derveld. De 28-jarige ver- dedige, geboren in Vlissingen en begonnen bij Walchei'en, heeft bij de Friese voetbalclub een akkoord bei-eikt over een contract voor twee jaar met een optie voor nog twee seizoenen. Derveld speelt op dit moment voor het Deense Odense BK. Hij komt transfervrij over naar Heerenveen. Eerder voetbalde Derveld voor PSV, Willem II, Haarlem en het Engelse Norwich City en West Bromwich Albion. ANP De sportman en sportvrouw van het jaar, Pieter van den Hoogenband en Leontien Zijlaard-van Moorsel. [ERDAM - Leontien Zijl- Van Moorsel is gister- lijdens het jaarlijkse gala in Amsterdam voor iie keer gekroond tot sport- van het jaar 2004. «lrenster treedt daarmee voetsporen van kunstrijd- joukje Dijkstra die in de ja- ■jftig en zestig ook zes keer jrouw van het jaar werd. Van Moorsel won de titel eerder in 1990, 1993, 1999, 2000 en 2003. Bij de mannen werd zwemmer Pieter van den Hoogenband door 440 in de RAI aanwezige Nedeiiandse topsporters als spoi'tman van het jaar gekozen. Zwemploeg De estafette zwemploeg 4x100 meter vrij (Van den Hoogen band, Zastrow, Kenkhuis, Zwe- ring en Veens) vormen de sport ploeg van het jaar. Wheeler Ken ny van Weeghel won de prijs voor de beste gehandicapte spor ter van het jaar. Van Moorsel won tijdens de Olympische Spelen in Athene goud op de tijdrit en brons op de achtervolging, nadat ze in het openingsweekeinde in de olympische wegwedstrijd ten val was gekomen. Van Moorsel (34) neemt begin januaiï tijdens de Zesdaagse van Rotterdam af scheid als wieli-enster. „Dit is echt de aller-, allei'laat- ste", zei Van Moorsel. „Ik heb er al vijf, maar deze is heel spe ciaal omdat het mooi is om mijn loopbaan op deze manier af te sluiten." Sportpers De Nederlandse spoidpers had net als in het olympische jaar 2000 naast Van Moorsel, zwem ster Inge de Bruijn en dressuur- amazone Anky van Grunsven ge nomineerd. De Bruijn won olym pisch goud op de 50 meter vrij, Van Grunsven prolongeerde in Athene haar dressuurtitel van Sydney. Van den Hoogenband kon giste ren twee prijzen ophalen, want hij ki'eeg als individuele sporter hij meer stemmen dan schaatser Erben Wennemars, wereldkam pioen sprint en 1000 meter, en baanwielrenner Theo Bos, die in 2004 doorbrak met een wereldti tel sprint en zilver op de Olympi sche Spelen. Van den Hoogenband was in 1999 en 2000 al twee maal eer der sportman van het jaar. Hij nam de titel gisteravond over van Wennemars, die in 2003 werd gekozen. Van den Hoogen band won goud in Athene op de 100 meter vrij. In een korte toespraak memo reerde voorzitster Erica Terps- tra van NOCNSF de carrières van Fanny Blankers-Koen en Gen-ie Knetemann, die dit jaar ovei'leden. GPD 1 foto Toussaint Kluiters/ANP i-Motorcoureur Valenti- was in 2004 grootver- onder de sporters in Ita- wereldkampioen Srde inclusief sponsorgel- euro. petballer Chi-istian Vieri Milan neemt op de fflde krant II Gioimale de (plek in met 10,8 miljoen, 'collega Alessandro Del vanJuventus staat derde Imiljoen euro. ANP/SID htere straf - Voormalig kampioen (zeilen Eelke Dykstra jaar weer deelne- de Iepen Fryske Karn Skütsjesilen stuur van de zeilvereni- »ft besloten de schorsing 'Cjaar om te zetten in een tngvan één jaar. zeilde afgelopen zomer staalkabel in zijn mast. c breuk kwam de kabel licht. De straf bedroeg de reglementen uitslui- lopende kampioen- plus een schorsing voor vindt de IFKS die sanc- ook in vergelijking ^iken in andere secto- ïde zeilspox-t. awon in 2002 en 2003 de titel. GPD - De financiële af- Ngvan het verkeersonge- Hermann Maier bijna kostte, is na bijna jaar afgerond. stenrijkse skiër werd op Pstus 2001 op zijn motor eden door een bejaarde automobilist. ceeg in februari een boete euro wegens het toe- avan ernstig lichamelijk Gisteren bereikten beide «en akkoord over de was verzekerd voor Sal 5 miljoen euro. Maier zijn eigen verzekering miljoen uitgekeerd. door Mariëlle Verstegen ZWOLLE - Het is niet verder ge komen dan één lustrum. Na vijf jaar wordt het NK marathon- schaatsen op kunstijs dit sei zoen niet meer op tweede kerst dag gehouden. Opluchting in het peloton, zodat er weer meegedaan kan worden aan het kerstmaal? Of heeft de verschuiving naar zondag 2 ja nuari juist voor teleurstelling ge zorgd? Henk Angenent is duidelijk in zijn ooi'deel. De voorzitter van de rijdersraad is blij dat er niet meer op tweede kerstdag ge schaatst wordt. „Het NK had in het verleden nooit op tweede kerstdag gezet mogen worden. Publicitair was dat een heel slechte zet", vindt de routinier. „We hebben tussen de 20 en 25 uitzendingen per jaar bij de NOS, gemiddeld kijken daar 900.000 tot een miljoen mensen naar. Het NK bleef steken op 350.000 kijkers, dat werd heel slecht bekeken." Die cijfers zul len dit jaar beter zijn, verwacht de winnaar van de Elfsteden tocht. Erik Huizebosch is minder blij met de verandering. „En dan kijk ik niet naar de kijkcijfers, dat vind ik ook belangrijk. Maar als ik puur naar mezelf kijk, had ik het NK liever met kerst gehad. Ik vind oudejaars dag altijd heel gezellig. Overdag ga ik met vi'ienden naar de kroeg, dat is gruwelijk gezellig, 's Avonds naar de familie en dan kan het wel eens heel laat worden. Maar nu heb je een dag later het NK en leef je de feest dagen toch als een sportmens. Ik had het NK liever voor de feestdagen gehad." Tweede kerstdag gaat Huizebos ch samen met een deel van zijn ploeg naar oud-sponsor Jan Bui ter. „Dat is traditie, dat deden we altijd al, alleen kunnen we er nu een paar uur eerder naartoe. En ik kan zelf achter de tap gaan staan. Dat liedje van Nor maal is nu heel toepasselijk voor ons: 'Zoepen dat doen wij In de duivenrubriek van gisteren wordt de verkeerde voornaam genoemd van duivenliefhebber dhr. Wagenaar. Hij heef Dies Wagenaar. wel, gaat-ie maar achter de tap'." Voor René Ruitenberg maakt het dit jaar niet uit. Hij rijdt het NK sowieso niet. „Tweede kerst dag valt op een zondag, dan had ik niet gereden en 2 januari is ook een zondag, dus dan doe ik niet mee." Maar stel dat kerst op andere da gen zou vallen, dan nog vindt Ruitenberg een dag in januari beter. Het liefst een zaterdag. „De kijkcijfers waren niet zo best op tweede kerstdag, heb ik begrepen. Dus qua publiciteit is het beter om niet op tweede kerstdag te rijden. Daarbij vind ik kerst ook wel dagen om met het gezin door te brengen." Met kijkcijfers houdt Jan Maar ten Heideman zich niet echt be zig. „Daar mogen anderen zich druk om maken", zegt de Neder lands kampioen op kunstijs van vorig jaar. „Maar ik ben wel blij dat het NK niet meer met kerst is. Mijn zus is de 24e jarig, mijn vader de 26e, dus nu kunnen we eindelijk eens rustig naar de ver jaardagen toe." Ook zonder vei'jaardagen wil Heideman liever niet in actie ko men met Kerstmis. „Ik vind het ook fijn dat je met kerst thuis kan blijven. Wij gaan altijd naar de kerk en naar familie toe en dan is het lekker dat je 's mid dags geen wedstrijd hebt." GPD LONDEN - De Engelse club Middlesbrough kan de komende zes tot acht weken niet beschik ken over middenvelder George Boateng. De Nedei'lander, vorig seizoen bij de club uit de Premier Lea gue nog tot speler van het jaar gekozen, liep zaterdag in het ge wonnen duel met Aston Villa (3-0) een gebroken grote teen op. „Een zware tegenvaller", zei ma nager Steve McClaren op de website van de club over het af haken van Boateng. „Hij is dit seizoen een van onze belangrijk ste spelers." Middlesbrough had Boateng goed kunnen gebi'ui- ken. De ploeg, die de vijfde plaats op de ranglijst bezet, speelt vier wedstrijden in tien dagen. „Dat woi'dt een zware test", keek McClaren vooruit. ANP door Arjen Vos MOSKOU - Met het besluit van Alexander Popov om de zwem- sport vaarwel te zeggen, komt nu ook officieel een eind aan een tijdperk. Officieel, want de heerschappij van de legendarische Tsaar van de sprint was in het zwembad immers al langer voorbij. In Athene, tijdens de Spelen, wilde Popov nog één keer schitteren, maar hij vexiiet Griekenland door de zijdeur. De populaire Rus werd negende op zijn eigen favoriete 100 me ter vrije slag, op de 50 meter sneuvelde hij zelfs al in de se ries. Het stemde iedereen in en rond het zwembad wat treurig. Het was een afscheid een grote kampioen onwaardig. In de jaren negentig was de nu 33-jarige Popov met afstand de beste zwemmer ter wereld, met volgens velen de mooiste tech niek. Zijn erelijst is indrukwek kend en telt onder meer vier olympische titels (op de 50 en 100 meter vrij in Barcelona '92 en Atlanta '96) en zes wereldti tels. Tussen 1991 en 1999 leed Popov geen enkele nederlaag op het koningsnummer, de 100 me ter vx-ije slag. In dat laatste jaar werd hij in Istanboel tijdens het EK veiTast door het jonge talent Pieter van den Hoogenband. Er diende zich een troonswisseling aan, die een jaar later, tijdens de Olympische Spelen van Syd ney, leek te worden bevestigd. In Sydney was Van den Hoogen band hem opnieuw de baas en leek er een definitief einde te zijn gekomen aan de heerschap pij van de Rus. Topfit Maar Popov knokte zich op be wonderenswaardige wijze te rug. In Barcelona, tijdens het WK in de zomer van 2003, was hij weer topfit en ijzersterk en troefde de 'Russian Rocket' Van den Hoogenband af op de 100 meter. Het was niet de eerste keer dat Popov uit een dal klau terde. In 1996 werd hij op straat in Moskou overhoop gestoken door êen meloenenverkoper. Zwaargewond werd de zwem mer opgenomen in het zieken huis en hij keek de dood in de ogen. Een lange revalidatie volg de, maar twee jaar later stond üopov weer aan de top. Donder met zijn ogen te knippe nen. „Mijn ziel was niet bescha digd, mijn hersenen ook niet, al leen mijn lichaam", sprak hij, nuchter als altijd. Popovs ambi tie hield hem tot afgelopen zo mer in het zwembad. Hij wilde voor de derde keer olympisch kampioen woi'den op de 100 me ter en daarmee de beste ooit wor den. „Met één keer winnen op de Spe len word je beroemd. Na twee keer ben je een grootheid. Bij de derde keer word je zwemgescliie- denis", zei hij afgelopen zomer. Het kwam er niet van. Maar de naam van Alexander Popov wordt ondanks dat met gouden letters bijgeschreven in de zwemgeschiedenis. GPD door Ivo Op den Camp AMSTERDAM - Het heeft vier jaar lang bloed, zweet en tranen gekost. Soms was hij er dicht bij, maar er waren ook mo menten van moedeloosheid. Gisteren was het dan eindelijk zover: Minar- di-teambaas Paul Stoddart maakte in het Garden Hotel in Amsterdam bekend dat Christijan Albers in 2005 een com pleet seizoen Formule 1 gaat racen. „Een mooier kerstcadeau was ondenk baar", vond de coureur, zichtbaar be duusd van het feit dat hij is toegetreden tot het exclusiefste klasje van de au tosport. Blozend, af en toe stamelend, deed Albers zijn verhaal. De blik gericht op de Minardi-Cosworth PS04, het race model van dit jaar dat speciaal voor deze gelegenheid in de lounge van het hotel was geposteerd. „We hebben hier vier jaar lang voor ge knokt. Twee jaar geleden waren we er heel dicht bij, maar toen ging het stoeltje naar Jos Verstappen. Soms had ik er wel eens genoeg van en dacht: nee, het gaat niet lukken. De 25-jaiige coureur uit Laren beseft dat hij bij Minai-di verooi'deeld is tot achter hoedegevechten. De Brits/Italiaanse ren stal rijdt al twee jaar lang hopeloos het Formule 1-veld achterna, zoals in 2003 Jos Verstappen aan den lijve kon erva ren. „Ik ben een stuk jonger en je moet toch altijd ergens onderaan beginnen. Ik wil mijn loopbaan geleidelijk opbouwen. In dat kader is Minardi een perfect team om veel ervaring op te doen. Zo heb ik het ook bij Mercedes in de DTM gedaan", zei Albers, wiens nog tot eind 2006 lopen de contract met de Duitse autofabrikant is ontbonden. De overeenkomst tussen Albers en Minar di is in principe voor één jaar. „Dat is een bewuste keuze", zegt Lodewijk Varos- sieau, manager van de coureur. „Meerde re topcoureurs van nu zijn begonnen bij Minardi. Na 2005 willen we hogerop." Die mogelijkheid was er wellicht nu al, want ook met Joi'dan werd onderhan deld. „Maar dat duurde wat langer en ook het instapbedi-ag lag aanmerkelijk hoger. We wilden geen risico nemen." Doornbos Voor de plek bij Joi'dan is Robert Doorn- bos nog altijd een belangrijke kandidaat. Twee Nederlanders in de Formule 1; is dat niet wat veel van het goede voor een klein land als het onze? „Waarom? Zou toch geweldig zijn", zegt Varossieau. „Het is ook geen concurrentie omdat de teams allebei achteraan rijden. Wat je moet doen is sneller zijn dan je teamge noot. Daar word je op afgerekend." Wie die teamgenoot wordt, is nog onduide lijk. „Daar komen een stuk of zeven rij ders voor in aanmerking", liet Paul Stod- dai't weten. Minai'di zal de eerste drie races in Austra lië, Maleisië en Bahrain nog rijden met de bolide van dit jaar. Pas in Imola, eind api'il bij de eerste Europese race, maakt de Minardi PS05 zijn racedebuut. „Dat kan een voordeel zijn", zegt Paul Stod dart, „Het is afhankelijk van de aanpassingen die we van de FIA (de internationale au tosportbond, red.) moeten of mogen aan- bi'engen aan de oude auto. We gaan in elk geval niet haastig de nieuwe bolide bouwen. Hij zal er heel anders uitzien dan de huidige, maar we geven onze ont werpafdeling de tijd om een goed pro duct af te leveren. Bovendien willen we nog een dag of vijf gaan testen alvorens er een ï'ace mee te rijden." GPD Paul Stoddart en Christijan Albers, gisteren bij de presentatie in Amsterdam. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23