Pakketten met eten ?oor de allerarmsten Melancholie aan het kerstdiner PZC 'ZC PAAUWE Meer attracties op Neeltje Jans Nieuw sportproject voor 55-plussers Veere wil meewerken aan bouw van 33 zorgappartementen u», UBEIEN Daklozenmaaltijd Leger des Heils Subsidie voor onderzoek herstel wegen na aanleg N57 Gereformeerden en hervormden gaan echt samen Strandjutten in Oostkapelle Bwaren tegen m afgewezen ioelgroep voedselbank op 400 huishoudens geschat bulthaup door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen begint volgend jaar met een nieuw sportproject: GALM-SCALA. Het project is speciaal bedoeld voor inwoners tussen de 55 en 65 jaar, die nu niet of veel te weinig sporten. GALM-SCALA is voor senioren met en zonder een chronische aandoening en/of lichamelijke handicap. Zij kunnen met aller lei vormen van bewegen kennis maken, aangepast op hun ni veau en mogelijkheden. Het project duurt anderhalf jaar en is bedoeld voor inwoners uit de wijken Lammerenburg, Bos- senburgh, Rosenburg, Wester- zicht, Papegaaienburg, Hofwijk en West-Souburg. Zij ontvan gen begin volgende maand een uitnodigingsbrief. Na de uitnodiging gaat een me dewerker van de gemeente langs bij de mensen om vragen te be antwoorden en inschrijfformu lieren op te halen. Dat zal tus sen 24 en 28 januari plaatsvin den. Iedereen die wil meedoen, wordt eerst uitgenodigd voor een fittest. Die test wordt gehou den op 15 februari in sporthal Baskensburg in Vlissingen. Hier bij is ook een arts aanwezig. Vervolgens krijgen de 55-plus- sers een sportprogramma van twaalf weken aangeboden. Elke week gedurende een uur krijgen de deelnemers verschillende sport- en spelactiviteiten door een hiervoor speciaal opgeleide docent(e). Het programma vindt plaats in een sporthal of gym zaal in de buurt. Na afloop van het introductie- programma kan worden meege daan aan een vervolgprogram ma, waarin ook wekelijks wisse lende activiteiten worden aange boden. Dit programma duurt on geveer 30 tot 35 weken. Ter afsluiting vindt een tweede fittest plaats. De sportgroepen kunnen blijven doorgaan met hun sport- en spelactiviteiten in een bestaande of nieuw op te richten vereniging. (Advertentie) Eindejaarsuitverkoop van showmodellen: zithoeken relax-fauteuils eetkamers - kasten slaapkamers - tienerkamers matrassen en bedbodems verlichting - woonaccessoires Daklozen nemen het ervan bij het kerstd door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ze konden kiezen tus sen kip en schnitzel, de dakloze gasten van het Leger des Heils-kerstdiner in Vlissingen, gisteravond. Jack ging voor de kip. Het kopje groentensoep hoefde voor hem niet vol te zijn. Jack (39) is geen gretige jongen. Jaloers is hij ook niet, als hij overdag langs de huizen loopt en gezinnen gezellig bij de kerstboom ziet zitten. „Integendeel. Ik vrolijk juist op van die gezelligheid. Het is toch fijn dat die mensen gelukkig zijn? Ik zou het ook wel willen. Maar het is me de afgelopen vier jaar niet ge lukt." Sinds vier jaar leeft Jack op straat in Vlissingen. Soms logeert hij bij een vriend, soms in het Witte Huis. En soms ook op straat. Niet in de struiken, want dat vindt hij vies. Dan legt hij liever zijn zelf-opblaasbare matje in het fiet senhok bij het Witte Huis, zijn vaste stek. Een slaapzak moet hem warmhou- den. „Niet dat het goed is. Mijn gezond heid gaat erop achteruit: hoge bloed druk, hartklachten. Maar soms kun je niet anders en moet je de straat op. Dan georganiseerd door het Leger des leef je van shoarma en friet." En bier. Jack is alcoholverslaafd. „Toen ik op een dag thuiskwam en mijn vrouw en.kinderen waren verdwenen, dacht ik: ik kap ermee. Ik schraapte wat kle ren bij elkaar: drie paar sokken, drie on derbroeken en drie setjes kleren en dat stopte ik in een rugzak. En ik ben ook vertrokken. Op straat ben ik gaan drin ken. Steeds meer." Halve liters Hoeveel Jack drinkt? Zijn typische lach zegt genoeg. „Veel te veel, laten we het daar maar op houden. Het ligt eraan hoeveel poen ik heb. Ik leef van een zwerversuitkering van 448 euro per maand, waar ik mijn bestaan van moet bekostigen, en van mijn daklozenkran ten, die ik bij de Albert Heijn verkoop. De ene maand houd ik grote stapels pa pier over, maar een andere keer kan ik weer vaker bier gaan halen. Die goedko pe halve liters van de Aldi, weet je wel. "Naast bier drinken en kranten ver kopen doet Jack overdag weinig. „Beet je rondhangen op straat. Bij het Leger kom ik weinig, eens per week mis schien. Dan neem ik een bakje koffie en een snelle hap. Echte vrienden heb ik hier niet, maar er lopen mensen rond die me best een beetje aardig vinden. Daar babbel ik dan wat mee." Jack denkt nog vaak terug aan vroeger, toen hij als veertienjarige voor zijn boze stiefvader wegliep en op straat ging zwerven. In het internaat belandde, waar hij leerde voor bejaardenverzor- ger. Of aan het Brabantse plaatsje Zee land, waar hij stratenmaker was en mooie tijden beleefde met zijn vriendin netje. Te vaak misschien. Vergeten „Constant kijk ik terug in mijn verle den. Vroeger niet, toen keek ik vooruit. Maar dat lukt me niet meer. En het is mijn eigen schuld, dat besef ik goed. Ik heb zelf gekozen voor de straat. Net zo goed als de drank; ik laat me zelf vollo- foto Ruben Oreel pen. Die heb ik nodig om dingen te kun nen vergeten. Nog niet alles uit mijn ver leden kan ik een plaats geven. Voordat ik ga afkicken, moet ik mijn verleden verwerken. Alleen weet ik niet hoe dat moet." Want afkicken, dat wil Jack zeker wel. „Mijn lichaam gaat achteruit. Het doet niet meer wat mijn hersenen ingeven. Terwijl ik nog geen veertig ben. Daar om ga ik dit jaar minderen. Alweer, want ik heb het vaker gedaan. Nu zit er druk achter, ook omdat ik mijn twee zo nen weer wil zien. Mooie jongens zijn het. Ik mis ze, maar in deze toestand kan ik ze niet onder ogen komen. Nog niet." Daarom zit Jack voor volgend jaar vol voornemens. Maar welke ook alweer... „Teruggaan naar waar je van daan komt", oppert zijn maat. „De buik van mijn moeder? Ze is de liefste in mijn leven, dat kan ik haar niet aan doen. Nee, ik ga afkicken. Gewoon af kicken. En een huisje zoeken. Later mis schien zelfs een baan, als ik alles op een rijtje heb. Dan raak ik door de week geen drank meer aan. Behalve in het weekend." Jack kijkt zijn begeleider Robert aan. „Eén biertje mag toch wel?" door Maurits Sep MIDDELBURG - Als de nieuwe N57 klaar is, komt er minder verkeer door Sint Laurens en Serooskerke. De provincie heeft subsidie gekregen om te bestude ren wat er daarna met de oude Dammenroute door deze dorpen moet gebeuren. Gedeputeerde T. Poppelaars van verkeer is opgetogen over de 219.000 euro die hij krijgt van het Stimuleringsfonds voor Architectuur. „Dit is goed nieuws, want we hebben nu drie ton. De provincie, de gemeenten Middelburg en Veere en het wa terschap Zeeuwse Eilanden had den al 75.000 euro uitgetrokken. Het wordt straks minder druk in Serooskerke en Sint Laurens. Met dat geld gaan we onderzoe ken hoe we de wegen daar kun nen aanpassen." In de subsidie aanvraag heeft de provincie de nadruk gelegd op de gevolgen van de aanleg van de Dammen route voor deze twee dorpen. De Dammenroute zelf wordt zo goed mogelijk ingepast in het landschap. Datzelfde moet ge beuren met de wegen die nu de verbinding vormen tussen Mid delburg en Vrouwenpolder. Het is onderzoeksgeld, benadrukt Poppelaars. Daadwerkelijke ver anderingen aan de wegen moe ten uiteindelijk worden betaald door de wegbeheerders: provin cie, gemeenten en water schap.Poppelaars gaat alle be trokkenen uitnodigen om mee te praten over de inpassing van de ze wegen en de N57 in het Wal- cherse landschap. De eerste bij eenkomst vindt eind januari of begin februari plaats, kondigt de gedeputeerde aan. vrijdag 24 december 2004 w 17 door Ab van der Sluis VEERE - B en W van Veere wil len meewerken aan de realise ring van 33 nieuwe zorgapparte menten bij zorg- en verpleegcen- trum Nieuw-Sandenburgh in het stadje Veere. Het aantal ver zorgingsplaatsen in het complex is niet meer van deze tijd. Uit breiding is noodzakelijk. Het college is bereid het bestem mingsplan te wijzigen om de bouw van de appartementen mo gelijk te maken. Op het terrein van de Stichting Protestantse Ouderenzorg Wal cheren (SPOW) staan negen ver ouderde bejaardenwoningen. Deze gaan tegen de vlakte, om dat ze te klein zijn. Renovatie of een grootscheepse verbouwing is onmogelijk. Bij het gemeentebestuur is een verzoek ingediend voor toestem ming voor de bouw van de nieu we zorgappartementen. Het bouwplan bestaat uit twee ge bouwen: één pand met achttien woningen verdeeld over drie ver diepingen en één blok van twee verdiepingen met vijftien appar tementen. Volgens het gemeentebestuur neemt de vergrijzing op Walche ren steeds verder toe. Het aantal ouderen dat gebruik zal maken van zorgvoorzieningen stijgt in ieder geval tot 2015. B en W stel len in de ruimtelijke onderbou wing op het bouwplan dat het zaak is nu al maatregelen te ne men en daarbij rekening te hou den met de nieuwe vorm van ouderenzorg. Die noodzaak blijkt ook uit het feit dat er mo menteel grote wachtlijsten zijn en nog steeds toenemen voor di verse vormen van ouderenzorg in de gemeente Veere. Ouderen van nu en in de toekomst willen het liefst zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen, waarbij op hogere leeftijd de zorg naast de deur te vinden is. Het verpleeg- en zorgcentrum voldoet aan alle eisen. In Nieuw-Sandenburgh is sprake van eenvoudige begeleiding tot en met intensieve verpleeghuis zorg, waarbij 24-uurszorg altijd beschikbaar is. De nieuw te bouwen apparte menten zijn gewone huurwonin gen, waarbij het accent ligt op de mogelijkheid om (op termijn) zorg te kunnen krijgen. Het zijn gewone huizen, maar met een ex traatje voor oudere bewoners. De appartementen komen los te staan van het hoofdgebouw. Door middel van loopbruggen worden ze 'gekoppeld' aan het hoofdcomplex. Het plan ligt tot en met 19 janua ri ter inzage in het gemeente huis in Domburg. GOES - Een fusiegolf trekt door kerkelijk Zeeland. Veel plaatse lijke gereformeerde kerken en Nederlandse hervormde gemeen ten fuseren rond de jaarwisse ling. Ze gaan samen verder als gemeenten van de 1 mei dit jaar gevormde Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Eén van de eerste plaatsen in Zeeland waar de gereformeerde kerk en de hervormde gemeente zich officieel verenigen, is We- meldinge. Maandag is het zover voor de notaris. Op Walcheren staan vier gereformeerde ker ken en Nederlandse hervormde gemeenten op korte termijn offi cieel te boek als protestantse ge meenten; Serooskerke, Gapinge, Oost-Souburg en Biggeker- ke-Meliskerke. OOSTKAPELLE - De strandjut ter van het Zeeuws Biologisch Museum trekt er zondag 2 janua ri met belangstellenden op uit om langs het strand van Oostka pelle te struinen. De activiteit is bedoeld voor alle leeftijden. Aanmelden kan via telefoon nummer 0118-582620. IS - Bezwaren van omwo- lien tegen een nieuw te bou- i woonzorgcentrum aan de ikenstraat in Goes zijn deze ik verworpen door het Goese lege van burgemeester en wet te. Konenden uit de Lijsterbes- Bt en Beukenstraat vinden plande gebouw met ruim gappartementen in vier ver togen te hoog. Zij vrezen ijnwwerking, aantasting kun privacy en meer ver- iMarsaki, de ontwikkelaar |iet complex, is door de ge- We verplicht extra aan- Ite besteden aan de groen- piening. Tegen het besluit Ik en w van Goes is nog be- b mogelijk bij de Raad van toorgklachten: fOO-0231231 paandag t/m vrijdag ge wende de openingstijden; pterdagstot 12.00 uur «edactie walcheren fenruststraat 18 Wstbus 8070 WEB MIDDELBURG *0118-493000 fo: 0118-493009 Ml: redwalch pzc. n I "van der Sluis (chef) Berkelder Ramakers fem van den Broek Nyvan den Hurk (toen de Vries (sport) &ntrale redactie «tionspark 28 pstbus 31 ^0 AA goes p (0113)315500 ax: 10113)315669 Nail: redactie@pzc.nl Internet J^.pzc.nl Nail: web@pzc.nl door Hester Timmermans NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans krijgt binnenkort twee nieuwe attracties. Vanaf april kan er geschommeld wor den in een piratenschip en in 2006 is het zeeaquarium Aqua- polis te bewonderen. De Moby Dick lijkt op het pira tenschip dat je vaak in pretpar ken ziet. Alleen deze schommel schuit gaat niet alleen recht naar beneden en omhoog, maar ook zijwaarts. De attractie is vooral bedoeld voor kinderen. „Het is voor pubers niet interes sant, want het gaat niet snel", zegt directeur A. van de Hoef In 2006 moet het nieuwe zeeaquarium Aquapolis klaar zijn. Het nieuwe gebouw heeft dezelfde vormgeving als Delta- plaza en biedt onderdak aan het grootste aquarium van Zeeland: goed voor 270.000 liter. In het gebouw komen tien kleine aqua ria en één groot exemplaar. Be zoekers hebben vanaf een tribu ne uitzicht op de grootste. Naast dit bassin geeft een verzorger uitleg over de dieren in het wa ter. Tevens zal er een duiker rondzwemmen die de dieren voert. Hij geeft uitleg over de kleinere vissen, zeeanemonen en het duiken zelf. Onder de tribu ne komen tien kleine aquaria waarin onder andere kreeften, zeepaardjes en oesters zijn te zien. Van de Hoef vindt het niet nodig exotische vissen te laten zien. Hij wil vooral de leefwe reld van de Oosterschelde weer geven. Onderdeel van de ver nieuwingen zijn ook de brug over de baai zodat het parktrein tje een rondje kan rijden. Daar naast komen er in de zomer gro te zandsculpturen op het strand te staan. „Narfia Berkelder 1DELBURG - Walcheren leen aarzelend beroep op de dselbank. Vandaag deelt de anisatie negen pakketten uit igezinnen die zelf geen geld ien voor de eerste levensbe- (ten. De voedselbank denkt (r op Walcheren vierhon- d huishoudens zijn die zo azijn dat ze extra hulp nodig dien. voedselbank is een week ac- Iedere vrij dag deelt de orga- jaepakketten uit met groen- Ifood, aardappelen en ande- nenswaren. Vorige week wer- itwee huishoudens voorzien (hulp, deze week negen. De Sus nodig, vindt D. van der jr, mede-oprichter van de dselbank. „Vorige week had- iwe een gezin dat helemaal inkomen had. Soms gaat [mis met het aanvragen van [uitkering. Sommige mensen Ëiin het voortraject van de aldsanering. Daar zitten ook «en met kinderen bij aiaag zit er wat extra's in jpakket, voor de kerst. „We Hm er chocolade bij gedaan juotjes. We hebben van een (Handel de showroomartike- jsoor de kerstpakketten ge- gen. Een paar mensen heb- in kerstpakket ook hier af- issrd." Uit de dozen steekt imooie bos boerenkool. „Die Liorgen vers van het land juden. Het water van de re- jht er nog op." De voedsel heeft contact met een aan meren en fruittelers. Dozen leren staan te wachten op [ibutie, een boer belde dat «O kilo aardappelen in de bieding had. Walcherse voedselbank 6 twee doelstellingen. In de Se plaats de bestrijding van (ede en in de tweede plaats ilegengaan van verspilling, t stoofperen zouden anders niet op de markt zijn gekomen. Die worden vernietigd. We heb ben contact gehad met een boer die een heel veld aardappelen had staan. In tien procent zat een ziekte, dus wilde de veiling ze niet hebben. Wij mochten ze hebben, als we ze kwamen rooien. Jammer genoeg ging dat niet." In een oude school aan de Keetenstraat in Middelburg staat een kleine voorraad. Die is gevormd door inzamelingsacties bij supermarkten. Mensen kon den pasta, rijst of koffie kopen. Die worden de komende weken in de pakketten gestopt. Ook winkeliers reageren positief op het initiatief. Drie bakkers staan hun overtollige voorraad af. „Toch krijg je ook andere reac ties. Ik sprak een ondernemer die vond dat hij al genoeg belas ting betaalde. Hij vond dat de overheid ervoor moest zorgen dat er geen armoede is. Maar de overheid doet dat niet. Die doet een stap terug, voorzieningen worden minder." De voedsel bank is het initiatief van dertien kerken. De stichting hoopt op sponsors en eventueel subsidie om de organisatie draaiende te houden. Inmiddels zijn zestig vrijwilligers actief bij de organi satie. Het comité van aanbeve ling bestaat uit de drie Walcher se burgemeesters en de commis saris van de koningin. Maat schappelijke instellingen en ge meenten selecteren mogelijke klanten. Meer informatie op: www.voedselbankwalcheren.nl of 0118-641916 (Advertentie) Marconistraat 15B Goes, 0113 - 2269Ó2 I www.saspaauwe.nl I Tweede Kerstdag gesloten In de tijd van Kerst en Oud en Nieuwjaar is het gezellig winkelen. Dwalen door de behaaglijke, sfeervol verlichte meubelhoekjes en -hoeken bij SasPaauwe is een aan gename tijdspassering. Je doet in die inspirerende ruimte ideeën op voor je eigen inrichting. Wat het nog véél leuker maakt zijn de buitengewoon aantrekkelijke aanbiedingen die SasPaauwe heeft. Wie zo'n buitenkans kan benutten, lacht in zijn vuistje. Die kan de besparing mooi een andere bestem ming geven. Die kan nog lang terugdenken aan die leuke Kersttijd van 2004. Onder de kerstboom van SasPaauwe liggen héél aantrekkelijke prijskaartjes! Tussen kerstmis en nieuwjaar is onze showroom geopend van 10.00 - 17.00 uur. U bent van harte welkom. Slabbekoorn Interieurbouw BV Livingstoneweg 50 4462 GL Goes T: 0113 222770

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17