IC ,eeuwse havens blijven groeien Hotel boos over informatiepunt Microsoft verliest beroepszaak Wellink heeft gelijk ineuzen is nu bijna even groot als Vlissingen Mensen denken vaak dat we ruzie hebben ererrprotest: wortels r2 cent Nederlanders zuinig met kerst Mobiel gokken toenemend populair Topjaar zeehavens Amsterdam De Librije komt met eigen voedsellijn j;0113-315649 ,nl pdactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes .ntie-exploitatie. #iMidden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. irdag 23 december 2004 gikPostma ILBL'RG - De Zeeuwse hebben dit jaar opnieuw itten geboekt. Naar g sluiten de havens fcsingen en Terneuzen het ïinet een totale goederen- ;van 30 miljoen ton. Dat procent meer dan vorig lijvigheid levert 6,4 mil- io winst op. Dat is iets ^miljoen euro, dan vo- althans wanneer een w voordeel in 2003 van buiten beschouwing gelaten. De exploitant havens, Zeeland voegt de winst toe aan de Groei zat er ook in de overslag van ertsen en metaalafval (plus 284.000 ton), meststoffen (plus 243.000 ton), vaste brandstoffen (plus 102.000 ton), voedingspro ducten (plus 56.000 ton) en ove rige goederen, waaronder auto's (plus 478.000 ton). Met name door de Russische stop op de invoer van groenten en fruit uit Nederland daalde de overslag van landbouwproduc ten (min 7000 ton). Andere da lers waren: metalen- en halffa brikaten (min 30.000 ton), ruwe mineralen en bouwmaterialen (min 176.000 ton) en chemische producten (min 5000 ton). Zeeland Seaports gaf dit jaar 19 hectare aan nieuwe terreinen uit. Dat is beduidend meer dan gebruikelijk. Enkele bestaande bedrijven breidden uit en er dienden zich enkele nieuwe klanten aan. Trainingscentrum Op het Valuepark in Terneuzen zal het Zwitserse bedrijf Bert- schi zich vestigen. In het Vlis- sings havengebied wordt een po- litietrainingscentrum opgezet en vestigt zich het bedrijf Biox, een op- en overslagbedrijf voor minerale olie. Het havenschap investeerde dit jaar in totaal 28,8 miljoen euro. Het merendeel van de investerin gen vond plaats in Terneuzen. De investeringen hadden betrek king op haven- en kade-infra structuur en het bouwrijp ma ken en ontsluiten van terreinen ten behoeve van nieuwe bedrijfs vestigingen. De inkomsten uit haven- en kadegeld groeiden met 0,6 miljoen euro. Ook de erf pachtinkomsten (2,5 miljoen eu ro stijging) droegen bij aan de winst. gedeputeerde G. de Kok de resultaten gistermid- cend tijdens een ein- receptie van Zeeland en de havenpromotie- de Abdij te Middelburg, rsiag m de haven van Ter- Ie het hardst (11 B). waarmee het resultaat iitkomt op 14,5 miljoen ïarmee is Terneuzen nu even groot als Vlissingen, overslag met 2 procent tot een totaal van 15,5 ton ort dè directeur van Zee- Seaports, J. van der Hart, de havens de groei voor- toegenomen exportactivi- van de basisindustrie in vengebieden. Met name Chemical gaf een flinke goede richting. De ig van aardolie en aardo- hcten nam toe met Iton. De boeren van Texel gisteren geprotesteerd de lage prijs die zij voor wortels en aardappelen gen. Op parkeerterreinen supermarkten in Den Burg Koog gingen de uien voor de kilo van de hand, wor- r2 cent en een kilo aard- ivoor 3 cent. dien de consument duide- ken dat wij wijwei niets sen aan deze producten", woordvoerder A. Lange- Door de dure euro, de su- rttoorlog en het feit dat ische grenzen voor Ne- ise gewassen gesloten verdienen de akkerbou- ?dit moment erg weinig. ■»n die de Texelse boe ieren klanten in rekening tot zijn de prijzen die zij ontvangen, de zoge- Jwerderijprijs. „Al zijn jpzeg deels alweer achter lijn nu zelfs boeren die betalen om van hun te komen." In veel su ften wordt de lage in- 'js riet verwerkt in de 'Ppnjs. „Iedereen ver ban, behalve de boeren •Mus Langeveld. „De su- 4ten stunten met onze i®. Ze zeggen dat ze de 'tol eerlijke prijs wagen, is niet waar. In ieder kalen ze zelf geen eerlij- P ANP Mies Prins laat drie keer per dag alle honden van haar dierenpension uit. door Joeri Wisse HEINKENSZAND - In de berm van de dijk langs het dierenpension Goblin Farm van Mies Prins heeft zich een pad gevormd. Niet zo vreemd, want hier laat Prins al haar logés drie keer per dag uit. Het dierenpension en het huisdierenuit vaartcentrum zijn in een monumentale boerderij uit 1880 gevestigd. Mies en haar man Theo wonen sinds 1970 in de bijbehorende woning aan de Boerendijk bij Heinkenszand. Tweeënveertig jaar geleden is Mies begonnen met een die renpension in 's Gravenpolder. Vanwe ge de kleine hondjes die ze in het begin had noemde ze het pension naar kabou ters. (goblin is Engels voor kobold of (boze) kabouter).Mies kent alle honden bij naam. Dat zijn er veel om te onthou den; als het pension vol zit zijn er vijftig honden. Volgend jaar, als het pension is uitgebreid kunnen er nog meer honden terecht. Met de kerstvakantie voor de deur wordt het komende dagen weer druk in Goblin Farm. Tijdens vakanties wordt iedereen inge zet voor het uitlaten. Haar dochter Yvet- te en haar vriend werken ook regelma tig in het pension. Afstand Het dijkje langs de boerderij leent zich prima als uitlaatroute. Zodra het via duct onder de A58 is gepasseerd lopen ze meestal weer terug naar de boerderij. foto Willem Mieras Onderweg komen ze elkaar regelmatig tegen. „Mensen denken vaak dat we ru zie hebben omdat we over grote afstand tegen elkaar aan het praten zijn", ver telt Theo Prins. Mies is niet alleen met de honden bezig. In het kattenverblijf passen 100 dieren. „De katten ruik ik niet meer. Onge- castreerde katers wel, die verspreiden echt een heel penetrante geur. Die worden dan ook apart gezet om onge wenste uitbreiding te voorkomen", al dus Prins. door Jeffrey Kutterink RILLAND - Hotel de Poort van Antwerpen in Rilland is verbol gen over de plannen voor de bouw van een Zeeland promo tie- en informatiecentrum. Dat zou moeten komen langs de A58 bij Rilland. Het piramidevormige gebouw waarin allerhande informatie over Zeeland te vinden moet zijn, is oorspronkelijk een idee van de Partij voor Zeeland. Een werkgroep werkt het plan ver der uit. Directeur L. Kooman vindt het onbegrijpelijk dat er plannen zijn voor het opzetten van een nieuw informatiepunt, zonder dat daarbij contact is ge zocht met de Poort van Antwer pen. „We hebben bij instanties vaak genoeg aangeboden die functie te willen vervullen. Maar ze hikken allemaal aan te gen iets dat commercieel is. Nie mand reageert dan op dat idee. We hebben de ruimte om een in formatiepunt in te richten. We beschikken over het personeel om mensen informatie te geven. Om dat goed te kunnen doen, willen we ook investeren in de opleiding van medewerkers. Bo vendien beschikken we over eet- en slaapfaciliteiten." Bij de Poort van Antwerpen wer ken nu 25 mensen. „Het is toch raar dat er straks bergen (over heidsgeld wordt gestoken in een nieuw gebouw en in perso neel, terwijl het idee, dat op zichzelf heel goed is, sneller, goedkoper en efficiënter kan worden verwezenlijkt." jjiaar 2004 is bijna achter de rug. ""was een jaar om snel te verge- ®genichtmakende moord op ®(nde cineast, een treurigstem- «tat over de islam in Neder- koninklijke begrafenissen, ^«kt Europees kampioenschap, ®lsfhe rampspoed - al met al wei- ~n tot vrolijkheid. Over de voor- en voor 2005 verschillen de me- De ééri (CPB) is pessimistischer «ander (Rabobank), maar een vet- Wnct in ieder geval niet te wor- '•005. Het kabinet blijft op de Jaan. Alleen de AIVD gaat er op ïmies yoor de ziektekostenverze- Sfl)gaan vermoedelijk met dub- rige percentages omhoog, en het- j8ddt voor de pensioenafdrach- sociale zekerheid wordt verder ril.Het bedrijfsleven klaagt steen en been over barre tijden met te hoge loonkosten. Per saldo is koop krachtverlies daarom niet te vermij den. Van de boze buitenwereld moeten we het ook niet hebben. De Chinezen laten zich door niets of niemand tegen houden. De Verenigde Staten beschou wen de lage dollarkoers als een pro bleem voor de rest van de wereld. Buur- en exportland Duitsland kwak kelt van het ene naar het andere tob bende jaar. Het gevolg van deze samen loop van omstandigheden is dat Neder land naar verwachting de zwakke broe der van de EU-klas blijft. De algehele stemming is somber. Aan stoere taal geen gebrek. Helaas richt die zich bij voorkeur tegen 'niet-eigen' bevolkingsgroepen. Economische tegen spoed in combinatie met xenofobe on rust geeft een explosief elixer. De ge schiedenisboeken staan bol met voor beelden van waar dat toe kan leiden. Daarnaast wordt hiermee een neer waartse spiraal gevoed. Somberheid is immers slecht voor de economie en een haperende economie is slecht voor het humeur. De correlatie tussen vertrouwen in de toekomst en economische groei is posi tief. Bedrijven met vertrouwen investe ren, en gezinnen met vertrouwen consu meren. Optimistisch vertrouwen en eco nomische groei lopen gezamenlijk de trap op. Dat geldt helaas ook voor het omgekeerde: pessimisme en economi sche tegenwind dalen hand in hand de kelder in. Het verschil tussen de Verenigde Sta ten en Nederland is tekenend. Amerika nen zijn van nature optimistisch: zij ge ven daarom elke dollar uit. In het pessi mistische Nederland wordt de hand op de knip gehouden. Het gevolg is dat Ne derland zich helemaal klem spaart, ter wijl de Verenigde Staten consumeren alsof het leven ervan afhangt. De Ne derlandse spaarvoet is daarom vele ma len hoger dan de Amerikaanse. Neder landse euro's liggen stil in sokken, ter wijl Amerikaanse dollars de economie in blijven rollen. Het is tijd voor een omslag in de vader landse stemming. De vraag is wie de weg omhoog moet wijzen. Van het kabi- net-Sombermans valt weinig te ver wachten - in tegendeel. Premier Balken ende roep op tot normbesef en minister Zalm knipoogt tot spierpijn erop volgt, maar verder lijkt het kabinet vooral te zijn uitgeregeerd. Veel vrolijk nieuws valt van kabinetsleden niet te verwach ten - helaas. In de Tweede Kamer wordt vooral stoer om meer strengheid geroepen. Van populisme kan echter niemand eten. Ook in het bedrijfsleven is schraalhans keukenmeester. Investeringen kosten te veel geld, innovaties zijn te risicovol en lonen zijn te hoog. Van dergelijke ge luiden gaat weinig stimulans uit. Al leen de consument blijft over als moge lijke redder in nood. Het is tijd voor een consumentenrevol te. Tegen de klippen van de algehele somberheid op moeten de sokken wor den geleegd, roep ik in navolging van president Wellink van De Nederland- sche Bank. Waarom niet op z'n Ameri kaans van het leven gaan genieten? Spa ren kan altijd nog. Het leven is vol mooie uitdagingen. Bourgondisch ge nieten kan ook in Nederland. Mocht de consument in de loop van 2005 dergelij ke koopvrolijkheid gaan uitstralen, dan is een economische ommekeer niet uitgesloten. Arjen van Witteloostuijn UTRECHT - Na de Japanners geven Nederlanders het minst uit aan kerstcadeautjes. In Japan is dat gemiddeld 78 euro, in Nederland 101 euro. Dat laat internationaal onderzoek zien van verzekeraar Axa. De uitgaven voor sinterklaas blijven hier de boven toon voeren, terwijl vooral in Angelsaksische landen de kerstdagen de aangewezen tijd zijn om flink uit te pak ken. Toppers zijn dan ook de Britten die voor liefst 778 eu ro aan presentjes onder de boom leggen. De Amerikanen tuigen Merry Christmas op voor 733 euro. De kerstca deaus in Spanje, Canada, Duitsland en Frankrijk kosten dik boven de 400 euro. ANP DEN HAAG - Het is in Nederland verboden gokspelletjes via internet en mobiele telefoon aan te bieden. Toch mag deze vorm van kansspelen zich hier verheugen in een stij gende populariteit. Dat bleek gisteren uit een onderzoek in opdracht van het College van toezicht op de kansspe len onder 7670 mensen met internet. Van deze groep waagt inmiddels 5,3 procent wel eens een gokje via dit digitale medium, tegen 3,4 procent in 2003. Het bedrag dat zij samen spenderen is maar liefst verdrie voudigd: van 50 miljoen naar 144 miljoen euro. Daarnaast gaat er in Nederland ongeveer 36 miljoen euro op aan gokspelletjes via sms en (mobiele) telefoon. Het college heeft hiernaar voor het eerst een peiling laten doen. ANP AMSTERDAM - De havens van Amsterdam, Zaanstad, Beverwijk en IJmuiden hebben in 2004 een topjaar ge draaid. Het Gemeentelijk Havenbedrijf schatte gisteren dat de goederenoverslag uitkomt op 74 miljoen ton, waar mee het record van 70,4 miljoen in 2002 wordt gebroken. Ten opzichte van vorig jaar betekent dat een stijging van 13 procent. Dë goederenoverslag van de Amsterdamse haven komt vermoedelijk uit op 53 miljoen ton, een toename van 19 procent. Volgens H. Gerson, directeur van het Gemeente lijk Havenbedrijf, laat deze groei zien dat de Zeehavens Amsterdam de positie als internationaal logistiek knoop punt steeds beter waarmaakt. „De groei is enerzijds te danken aan de economische ontwikkelingen maar zeker ook aan de inspanningen en creativiteit van het havenbe drijfsleven en van gerichte investeringen van het Gemeen telijk Havenbedrijf." De directeur constateert dat de ha ven tot de snelst groeiende in Europa behoort. In tien jaar tijd nam de goederenoverslag toe van 50 naar 74 miljoen ton. Daarnaast is het havengebied populair als vestigings plaats voor bedrijven. Dit jaar gaf het Havenbedrijf 25 hectare aan bedrijfsterrein in erfpacht uit. ANP casseerden in totaal 2,4 miljard dollar. De enige klager bleef Re alNetworks, de maker van mu- zieksoftware die door Micro- softs Media Player vrijwel van de markt is gedrukt. Door de Me dia Player gratis mee te leveren met Windows, valt er voor Real Networks weinig te verdienen op de markt van mediaspelers. Zowel Microsoft als de Europe se Commissie kunnen nog in be roep gaan tegen het vonnis van rechter VesterdorfDat zou nog eens vijf jaar van beroepszaken kosten. De Europese Commissie heeft al laten weten geen trek meer in te hebben in schikkings- gesprekken. door Mare Laan AMSTERDAM - Microsoft moet gewoon zijn boete van 497 mil joen euro betalen, die de Europe se Commissie in maart aan het softwarebedrijf oplegde wegens misbruik van zijn monopoliepo sitie. Het Europese Hof van Jus titie heeft dit gisteren beslist. Verder moet Microsoft speciaal voor Europa een aangepaste ver sie van zijn besturingssysteem Windows XP op de markt bren gen. Daaruit moet het onderdeel Media Player zijn verwijderd. De Deense rechter Bo Vester dorf volgde in zijn vonnis vrij wel volledig de straf die de Euro pese Commissie had opgelegd. Hij wees de klacht van Micro soft af, dat de straf van de Com missie 'onherstelbare schade' aan het concern zou toebrengen. Microsoft moet verder zijn con currenten inzage geven in som mige delen van de broncode van zijn server-software. Door die code in de kluis te houden ont neemt het concern concurrenten de mogelijkheid programma's op de markt te brengen die kun nen communiceren met de ser ver-software van Microsoft. Beroep Microsoft ging destijds in be roep tegen de straf van Europa. De rechtszaak tegen Microsoft heeft vijf jaar geduurd. In de VS, waar het concern vijf jaar geleden ook al eens schuldig werd bevonden aan illegale han delspraktijken, zorgde presi dent Bush er voor dat geen straf werd opgelegd. Ook nu hoopt Microsoft er mee weg te komen. Maandag maakte het concern be kend nog steeds met de Commis sie te willen onderhandelen over een schikking. Het concern put moed uit de plotselinge omme- draai die de rechtszaak kreeg, toen vier van de vijf klagende concurrenten hun bezwaren in slikten, nadat Microsoft hen hiervoor geld had geboden. Softwarehuis Novell kreeg 536 miljoen dollar zwijggeld in han den gedrukt. Uitgeverij Time Warner en softwarehuis Sun in- Kroes Wanneer de Commissie wel wil schikken, krijgt het concern te maken met de nieuwe eurocom missaris Neelie Kroes. Dat kan nadehg zijn voor Microsoft. Kroes is licht aangeschoten wild in Brussel. Door haar vele bijba nen in het bedrijfsleven volgt het Europese Parlement haar argwanend. Een zwak optreden tegen Microsoft kan haar in poli tieke moeilijkheden brengen. GPD ZWOLLE - Het Zwolse driester renrestaurant De Librije komt met een eigen voedsellijn op de markt. De eigenaars Jonnie en Thérèse Boer gaan daarvoor in zee met een warenhuisketen, zei Thérèse Boer gisteren. „De Librije wordt een merk. Zorgvuldig geselecteerde pro ducten van onze leveranciers worden met een label van ons restaurant erop in het waren huis verkocht. Je moet dan den ken aan voedsel, wijnen en kook boeken", deelde Boer mee. Vol gens haar zijn de onderhandelin gen in een vergevorderd sta dium. Ze hoopt in januari een overeenkomst te tekenen. ANP Bier met historie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9