zc Eurocommissie pakt Griekenland hard aan fweede man CDU dient ontslag in lair wil rol in Midden-Oosten Duur stuk autoweg tussen Dresden en Praag Athene verkleint begrotingstekort te traag Rebellen vragen om VN-troepen in Darfoer Schrijfster stuk Behzti duikt onder Eerste vlucht zwaarste draagraket Bruid krijgt de bons via sms Pool overleeft promillage van 12,3 Turks-Cyprus stemt in februari V erkiezingscampagne in Bagdad niet zichtbaar Turkse politiek in crisis door EU-plan Cyprus SUPER WINTERSALE 50% KORTING 10% donderdag 23 december 2004 oofdprijs in Spaanse loterij lalt opnieuw „dorp Geluk HCELONA - De jaarlijk- kerstloterij "El Gordo' (Dikke) heeft weer dui den Spanjaarden geluk- gemaakt. Opnieuw viel 'kofdprijs van 390 mil- jcuro op een lot dat de 'Gouden Heks' in Las verkocht. Pyreneeëndorp met duizend inwoners doet naam eer aan, want is het Catalaanse ja voor geluk, gs eigenaar Xavier Ga- si in 1994 de eerste prijs ÏZj]D dorp haalde, is de sxa d'Or' uitgegroeid jet best verkopende lo- pantoor van Spanje, tg jaar was de omzet 42 jen. Niet alleen Span den reizen over de smal- tegweg naar het het Py- eeéndorp om er hun fjoten te kopen, ook ge- jnekers uit Nederland, jtsland, Amerika, Saoe- Arabie en Japan vertrou- ip de Gouden Heks op een bezemsteel aan agang van het lotenwin- ve geduldig wacht tot kopers hun lot onder it neus wrijven om zo geluk af te kopen, vijf minuten nadat de ftng was begonnen zon- sde schoolkinderen van Ildefonsocollege het bnende nummer 54.600. sen werd duidelijk dat •Dikke', die is onderver- in series en tienden, ajn geheel was verkocht Igeluksdorp. helft van de geld ging ireen dorpje in het zui- Spanje waar bak- Juan Herrera de loten [Sort samen met zijn bro- doorverkocht aan stbewoners, familiele- a en klanten. Plotsklaps ld het dorp 180 miljoen orijker. „Het mooiste is het geld mooi is ver- Él onder eenvoudige en idwerkende mensen", al- jJuan, GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese Com missie, die waakt over het ge meenschappelijk belang van de Unie, wil Griekenland hard aan pakken. Als de ministers van Fi nanciën akkoord gaan, wordt Griekenland in gebreke gesteld omdat het zijn begrotingstekort niet snel genoeg terugdringt. Het afgelopen half jaar heeft de Griekse regering niet gedaan wat ze moest doen. aldus de Spaanse Commissaris voor Fi nanciën Almunia. De Europese Commissie bere kent dat het Griekse begrotings tekort dit jaar uitkomt op 5,5 procent, terwijl het volgens de afspraken niet hoger mag zijn dan drie procent. Voor volgend jaar wordt het Griekse tekort ge raamd op 3,6 pi'ocent. De Griek se uitgaven zijn onder meer door de organisatie van de Olym pische Spelen veel te hoog uitge vallen. Al vóór november had Athene maatregelen moeten ne men om de financiën op orde te krijgen. De 'ingebrekestelling' is een stap in een procedure, die kan uitmonden in miljardenboetes als Griekenland zijn eigen koers blijft volgen. Eerder gaf de Euro pese Commissie Frankrijk en Duitsland een officiële waar schuwing. Door verzet van de EU-ministers kregen zij geen boetes. Volgens Almunia blijven beide landen volgend jaar nèt binnen de afgesproken grenzen. Hij becijfert het Duitse tekort voor 2005 op 2,9 procent, het Franse op drie procent. Hongarije Ook Hongarije, wel EU-lid maar nog geen lid van de groep landen die de euro hebben inge voerd, blijft volgens Almunia in gebreke. Van de zes nieuwe lid staten die uit Brussel te horen kregen dat ze iets aan de beheer sing van hun financiën moeten doen, hebben Tsjechië, Slowa kije, Polen, Cyprus en Malta daadwerkelijk maatregelen ge nomen. Hongarije schiet tekort. Het land moet volgens de Com missie onder meer een begin ma ken met een hervorming van de gezondheidszorg om de kosten te drukken. Begin december be sloot de Europese Commissie tot een zogenoemde inbreukpro cedure' tegen Griekenland, die kan uitmonden in een zaak bij het Europese Hof en een hoge boete. Het land heeft minstens zeven jaar lang een veel te roos kleurige beeld gegeven van het begrotingstekort. Door die 'smokkel' mocht men ten onrech te ook de euro gaan gebruiken. Almunia wil dit soort praktij ken in de toekomst onmogelijk maken. Hij kondigde minimum eisen voor de nationale bureaus voor de statistiek aan moeten voldoen. Het EU-statistiekbu- reau Eurostat krijgt meer juridi sche bevoegdheden. Medewer kers zullen vaker de boer op gaan om de cijfers van de lidsta ten te controleren. GPD ASMARA - Een van de twee re bellenbewegingen die deelne men aan de vredesbesprekingen met de regering van Soedan, wil dat internationale troepen on der toezicht van de Verenigde Naties die van de Afrikaanse Unie vervangen. Nu houdt een AU-macht toe zicht op het staakt-het-vuren in de westelijke regio Darfur, dat in april is overeengekomen. Volgens leider Khaliel Abra- heem van rebellengroep JEM sla gen de Afrikaanse troepen er niet in de burgers te bescher men tegen aanvallen van de Jan- jaweed. Deze Arabische milities strijden voor de Soedanese rege ring. Abraheem riep gisteren in de Eritrese hoofdstad Asmara de VN, de Europese Unie, de AU en de Arabische Liga op 'inter nationale troepen in te zetten in Darfoer om de burgers te be schermen.' Onder toezicht van de AU voeren de rebellenbewe gingen besprekingen met de Soe danese regering. ANP/AFP ziet toename iiisensmokkel nderjarigen iSSEL - De smokkel van krjarige meisjes en jongens ^prostitutie in EU-lidsta- ide laatste jaren sterk toe- Kn. topees commissaris Fratti- ïitie en Asiel) wil daarom odjaar komen met een ac- ramma voor de aanpak andersmokkel. Daarbij hij aan proefprojecten in a als Bulgarije, Roemenië iraine, waar jonge slacht- vooral vandaan komen, oi stelde gisteren dat er 2!eel tussen de 600.000 en B slachtoffers zijn van eriandel in de EU. ANP DRESDEN - De eerste auto rijden door een nieuw geopend deel van de autoweg (17) tussen het Duitse Dresden en de Tsjechische hoofdstad Praag. Het nieuwe stuk wegdek vormt een brug over het Weisseritztal in Duitsland en is gecombineerd met een tunnel. De constructie is met 266 miljoen euro één van de duurste snelwegdelen van Duitsland. foto Matthias Hiekel/EPA gjeredactie buitenland ALLAH - De Britse if Blair heeft gisteren het un de voormalige Pale- president Arafat be- Blair boog als teken van W, maar legde geen krans. IAdvertentie Blair is de eerste regeringsleider die er een bezoek brengt sinds Arafat 11 november overleed. Arafat is bijgezet in de Muqa- taa, het grotendeels door de be zettingsmacht kapotgeschoten hoofdkwartier van Arafat. Hij werd daar de laatste drie jaren van zijn leven praktisch bele- gerd. De Palestijnse premier Mahmud Abbas begroette Blair bij zijn aankomst bij de Muqataa. Voor afgaand sprak Blair de Israëli sche premier Sharon in Jeruza lem. Plannen Hij ontvouwde daar zijn plan nen voor een vredesconferentie over het Midden-Oosten in Lon den. De conferentie moet zich komend jaar vooral buigen over de wijze waarop een Palestijnse staat gestalte kan krijgen. Israël neemt volgens Sharon in ieder geval niet deel aan die confe rentie. Het land zou na de confe rentie met de Palestijnen kunnen gaan praten. Volgens Blair is de conferentie vooral be doeld om van de Palestijnen weer een volwaardige vredes- partner te maken na de democra tische verkiezingen voor een nieuwe Palestijnse president en de Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook. Beide gebeurte nissen vinden volgend jaar plaats. Abbas zei dat Blair in 'een unie ke positie was om de Palestijnen te helpen in hun vreedzaam stre ven' (naar een onafhankelijke staat). Abbas geldt als favoriet bij de Palestijnse presidentsver kiezingen die voor komende maand staan gepland. ANP/AFP Israëlische soldaten staan op een tank in een tijdelijke legerbasis bij de Mefalsim Kibboetz. De Britse premier Blair wil een Midden-Oostenconferentie in Londen.. foto Ronen Zvulun/RTR - Laurenz Meyer, de secreta van Duitslands grootste 'hepartij, de CDU, heeft gisteren financieel schandaal zijn «'"gediend. Meyer, na partijleid- %la Merkel de tweede belang- i Persoon van de christen-demo- t'Was onder grote druk komen omdat hij aanzienlijke neven- ,tc" van zijn voormalige werkge- energiebedrijf RWE, niet had ^iP dat mijn werk de partij op het moment meer schaadt, dan goed doet", beargumenteerde Meyer zijn op stappen. Hij wordt opgevolgd door Vol- ker Kauder (56), de huidige fractiese cretaris en een vertrouweling van Mer kel. Met name uit de deelstaten Noord- rijn-Westfalen en Sleeswijk-Holstein, waar komend voorjaar regionale verkie zingen plaatshebben, was op Meyers vertrek aangedrongen. Hier ergerde men zich eraan dat Angela Merkel nog aan Meyer leek vast te willen houden. Meyer was jarenlang werkzaam bij energieconcern VEW, dat later door de stroomreus RWE werd overgenomen. Na zijn overstap naar de politiek incas seerde de CDU-politicus in 1999 en 2000 nog 250 duizend mark. Meyer zei dat het om een 'gouden handdruk' ging, maar hij bleek het bedrag niet als zodanig op zijn belastingaangifte te hebben aangemerkt. Meyers gebrek aan openheid ontlokte de woede van Angela Merkel, die in 2006 Gerhard Schroder (SPD) hoopt op te volgen als bondskanselier. Meyers bekentenis dat hij 'een fout' had gemaakt en zijn belofte om 80 dui zend aan SOS Kinderdorpen te schen ken, kwamen te laat. De partijbasis, be ducht voor een imago-verlies, was te zeer ontsteld. „Het is nauwelijks meer mogelijk over CDU-politiek te spreken omdat de mensen allemaal over Meyers gesjoemel beginnen", zei een CDU-bondsdagafgevaardigde. Opgelucht In Noordrijn-Westfalen en Slees wijk-Holstein werd opgelucht op Meyers vertrek gereageerd. „Dit was onvermijdelijk", reageerde Wolfgang Bosbach, vice-voorzitter van de CDU-fractie. De secretaris-generaal heeft in de Duitse politiek een belang rijke functie. Hij/zij wordt geacht de ei genzinnige partij afdelingen in be dwang te houden en de oppositie fel te attaqueren. Meyer, die bekend staat als een scherpe moralist die niet aarzelt zijn tegenstanders op hoge toon de les te lezen, zou in die functie ongeloof waardig zijn geworden, menen zijn cri tici. De politieke tegenstanders van de chris ten-democraten, met name de so ciaal-democraten en Groenen, hekel den Meyers optreden. Volgens De Groe nen maakt Meyer zich schuldig aan 'po litieke veelwijverij'. GPD BIRMINGHAM - De schrijfster van het omstreden Brits theaterstuk Behzti is ondergedoken uit vrees voor haar lea ven. Voorstellingen in Birmingham leidden tot geweldda dige protesten van Sikhs, die beweerden dat in de zwarte komedie hun geloof in een kwaad daglicht was gesteld. Vrienden van de schrijfster Gurpreet Kaur Bhatti, zelf een Sikh, zeiden dat zij op advies van de politie haar huis is ontvlucht. Zij zou met de dood zijn bedreigd. De directie van het Birmingham Repertory Theater be sloot eerder deze week 'uit veiligheidsoverwegingen' het stuk van de planken te halen. ANP CAPE CANAVERAL - De grootste en zwaarste draagra ket ter wereld heeft met succes zijn eerste vlucht ge maakt. De bijna 71 meter lange Delta IV Heavy was in de nacht van dinsdag op woensdag in het Amerikaanse Cape Canaveral (Florida) gelanceerd om een nepsatelliet in de ruimte te brengen. De krachtigste onbemande raket ooit werd ontwikkeld door het vliegtuig- en ruimtevaartconcem Boeing. De 'su perraket' kan 22 ton vracht meenemen. ANP/DPA KUALA LUMPUR - Een Maleisische bruidegom heeft kort voor de bruiloft met een sms zijn huwelijk afgezegd. De bruid eist smartengeld en is naar de rechter gestapt. De profvoetballer stuurde zijn verloofde de dag voor de bruiloft een sms met de boodschap dat zij niet voor elkaar zouden zijn bedoeld. De verbouwereerde 23-jarige bruid besloot het traditionele trouwfeest toch door te laten gaan. De duizend gasten waren er getuige van dat de brui degom niet kwam opdagen. De voetballer is al gestraft door zijn club, die hem de laan uitstuurde. ANP SK1ERNIEWICE - Artsen in het Poolse Skierniewice bij Warschau hebben bij een 54-jarige man 12,3 promille al cohol in zijn bloed vastgesteld, drie keer de hoeveelheid die als dodelijk wordt beschouwd. De man werd onderzocht nadat hij met zijn auto een onge luk had veroorzaakt. Volgens de artsen had de man liters zware alcohol gedronken in een korte tijd. De man be weerde niet meer te weten hoeveel hij had gedronken. Hij kon zich ook niets van het ongeluk herinneren. GPD NICOSIA - De bewoners van het noorden van Cyprus gaan op 20 februari naar de stembus om een nieuw parle ment te kiezen. Sinds de Turks-Cypriotische minderheids regering van premier Mehmet Ali Talat in oktober terug trad, is geen nieuwe regering tot stand gekomen. Cyprus is sinds 1974 langs etnische lijnen verdeeld. Toen viel Turkije het noorden van het eiland binnen. Dat ge beurde na een Grieks-Cypriotische coup met als doel het eiland te verenigen met Griekenland. In 1983 riep Rauf Denktash de Turkse Republiek Noord-Cyprus (TRNC) uit. Turkije is het enige land dat de TRNC erkent. Een internationaal plan om het eiland te herenigen mislukte in april. ANP/DPA van onze redactie buitenland BAGDAD - Een week na de offi ciële start van de verkiezings campagne in Irak is gisteren in de Straten van Bagdad nog niet één wervende leus of poster ge signaleerd. Bommen en terreur verhinderen een openbaar optre den van kandidaten voor de ver kiezingen van 30 januari. In de verkiezingen voor het eer ste parlement in het post-Sad- dam-tijdperk strijden 73 par tijen en 25 onafhankelijke kandi daten om 275 zetels. Vertegen woordigers van kleine partijen en groeperingen voelen zich be nadeeld door de media. Afge vaardigden van de overgangsre gering, vooral premier Allawi, hebben bijna onbeperkt toegang ISTANBOEL - De eis van de EU om Zuid-Cyprus als het officiële Cyprus te erkennen, heeft een crisis veroorzaakt in de Turkse politiek. In het parlement liepen de gemoederen deze week zo hoog op dat enkele politici el kaar in de haren vlogen. Grootste kritiek komt van de voornaamste oppositiepartij in Turkije, de CHP. De kans is ech ter klein dat de CHP de EU-plannen van de regerende AK-partij nog kan torpederen. Veel Turken hebben zich opge wonden over de in hun ogen de nigrerende opmerking van de Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken Asselborn, die zei dat Turkse politici nog veel te leren hebben. Maar niet alle politici wonden zich erover op. Deniz Baykal, lei der van de centrumlinkse CHP noemde de wijze waarop Erdo- gan in Brussel onderhandelde 'een mislukking'. Baykal vindt de door Erdogan geaccepteerde voorwaarde dat hij de Grieks-Cypriotische regering er kent, onaanvaardbaar. In het parlement vroeg Baykal hoe Er dogan een probleem dat al 40 jaar voortduurt, in 10 maanden denkt te kunnen oplossen. Ook bestrijdt de oppositieleider dat Ankara een datum voor de toetredingsonderhandelingen heeft gekregen. GPD tot de staatstelevisie. Zij geven het ene interview na het andere. Wie het zich kan permitteren, heeft een eigen krant. Omdat er geen mediawet is, mag alles wor den gepubliceerd wat kan wor den gefinancierd. Zo hebben de soennieten, de sjiieten en de Koerden hun eigen spreekbuis. Ongeveer 25 dag- en weekbla den in Bagdad zijn in handen van partijen en personen die een politieke post ambiëren. Kleine democratische bewegingen uit de burgermaatschappij, die zich niet etnisch of religieus onder scheiden en weinig geld hebben, kunnen zich geen mediacampag ne veroorloven. Hoewel de semi-officiële krant Al Sabah uit een eigen enquête concludeert dat de opkomst ruim 70 procent zal zijn, lijken de meeste inwoners van Bagdad zich niet met een nieuw parle ment bezig te houden. Zij probe ren vooral aan brandstof te ko men, voor hun auto's en ka chels. Bij temperaturen rond het vriespunt en dagelijkse aansla gen op oliepijpleidingen en tan kwagens, wordt het steeds moei lijker te overleven in de hoofd stad. Dagelijks wordt in Irak slechts de helft van de benodigde stroom geproduceerd. „Demo cratie is goed voor de geest, maar is niet voldoende om te overleven", zo vat een verslag geefster van Al Sabah de stem ming onder haar landgenoten sa men. ANP/DPA Advertentie domburg men's fashion ook zondags geopend KASSAKORTING Ooststraat 2, tel. 0118-584303

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5