Christenen verlaten Bethlehem EU voorkomt conflict met Turkije PZC Meeste jongeren negeren komende identificatieplicht I -j Uitzendrechten Achterblijvers vormen bedreigde minderheid onder Palestijns bewind 23 december 1954 m. 'mW\ donderdag 23 december 2004 De Nederlandse Omroep Stichting raakt uitzendrechten kwijt op de voetbalj strijden uit de eredivisie. Voetbalbestj ders hamerden er gisteren op, dat het geld niet! doorslag heeft gegeven om voortaan in zee te ga mét John de Mol, RTL en Versatel. Maar well] der argument kan er zijn om een zakelijke rek' van veertig jaar te beëindigen? De Nos heeftalie| varing en deskundigheid in huis die Talpa van Mol vooralsnog niet kan overleggen. Sterker zelfde John de Mol was acht jaar geleden betrc ken bij de mislukking met het speciale voetbal naai Sport7, dat al na ruim drie maanden fail ging. Een stuk of vier miljoen euro meer blijft doende om afscheid te nemen van Studio Spoil partner. Zelfs een lovend woord over de same» king in al die jaren kon er gisteren bij voorzit Van Praag van de Eredivisie CV niet vanaf. Voor de kijker zal er niet eens zoveel veranda die drukt vanaf augustus volgend jaar gewoon een ander knopje op zijn afstandbediening,zol zweerden de voetbalbestuurders. Maar zij zul er rekening mee moeten houden dat het aan! van commercials fors zal toenemen en dat erjo nalistiek-inhoudelijk veel water bij de wijn worden gedaan. De voetbalclubs willen geenbs den van wangedrag op de tribunes of een al tel tische benadering door verslaggevers enmetTa zijn daar gemakkelijker afspraken over te mal dan met de Nos. Het draait de clubs immers alleen maar om po poen en nog eens poen. Daar kan de Verenig van Nederlandse Gemeenten over meepraten,1 strekt begrijpelijk is het dat de gemeenten bi] miljoenenspel ook eens de vinger opsteken: k het met die accommodaties die de gemeenten bekostigen en met de torenhoge kosten van de veiliging? De clubs kunnen hun spelletje nu e maal alleen maar organiseren met medewet! van de lokale overheid en de politie. De kos daarvan mogen niet uitsluitend bij de belasting taler worden gedeponeerd. Maar de Eredivisie reageerde gisteren slechts stomverbaasd op de' delbrief' van de VNG. Voor de Nos zijn de druiven zuur, maar aan de dere kant: we hebben het inmiddels over den hoge bedragen, dat het nog maar de vraag is o publieke omroep wel in zo'n door geldwolven heerst circus moet meebieden. Het kwijtsp van de uitzendrechten zou een mooie opstap ki nen zijn voor een herbezinning op de eigenlijke ken van de publieke omroep. Samir Qumsieh is directeur van het christelijke televisiestation Al Mahed. foto GPD erin berusten. „Het is een defini tief verlies. De mensen die ver trekken zien we hier nooit meer terug." Vanuit zijn kamer in het ge meentehuis ki'jkt Nasser uit op het Kribbepleïn en de Geboorte kerk. Vlak voor kerst ligt het er leeg en kaal bij. Aan de gevel van het nieuwe cultureel cen trum hangt een zwarte vlag. De twee bomen ervoor zijn nog kaal. De soberheid houdt verband met de dood van Arafat, licht Nasser toe. De rouwperiode van veertig dagen liep dinsdag af. Pas daarna konden werklieden de bomen alsnog optuigen. Daar zal Bethlehem het bij la ten, want uitbundig feestver- toon geeft geen pas. Nasser: „Er is weinig licht maar het is voor al de stemming van de mensen die afbreuk doet aan de vreug de. Ze hebben geen geld om ook maar iets te kopen." Steigers Enkele tientallen meters van het gemeentehuis ligt de grote Omar Moskee. Er staan steigers om de minaret, waarvan bouw vakkers bezig zijn de top te re noveren. De luidsprekers aan de toren zijn zo afgesteld dat passanten op het Kribbeplein horen en zien vergaat. Plet 'Alla- hu Akbar' van de muezin (voor ganger in gebed, red.) overstemt honderd keer het subtiele gebei er van de klokken van de Ge- boortekerk. De spanningen tussen christe nen en moslims in Bethlehem zijn niet het eerste onderwerp dat de elite met buitenstaan ders bespreekt. Burgemeester Nasser heeft er geen belang bi] de onrust in zijn stad aan te scherpen. Liever legt hij de na druk op de solidariteit van de hele gemeenschap in de confron tatie met Israël. Zelfs in de Pa lestijnse media zal men vergeefs zoeken naar meer dan bedekte verwijzingen naar de tegenstel lingen. Dat is niet het gevolg van officiële censuur, maar van een zichzelf opgelegde grens. Noodlijdend Als het 'gaat om zo'n controver sieel onderwerp zwijgt ook het in Bethlehem gevestigde 'Al Ma hed' (De Geboorte), het enige christelijke televisiestation in de Palestijnse gebieden. Direc teur en eigenaar Samir Qum sieh voelt zich veiliger bij het uitzenden van missen, religieu ze praatprogramma's en af en toe een gebedsdienst uit een moskee. Zijn station omschrijft hij als apolitiek en noodlijdend. Als hij zijn werk niet als een missie beschouwde, dan was hij er al lang mee gestopt. Het eni ge dat hij over de spanningen in Bethlehem kwijt wil is dat ze be staan. „Het is niet zozeer een is- lamitisch-christelijk conflict als wel een confrontatie tussen een landrovende maffia en chris telijke landeigenaren. We moe ten het nieuwe leiderschap vra gen om betere bescherming." GPD Een Palestijnse bezoekt de Geboortekerk in Bethlehem. foto Nir Elias/RTR door Ad Bloemendaal Het gaat slecht met de chris telijke gemeenschap van Bethlehem. In drommen verla ten zij de stad van Jezus' geboor te, om in Europa of Zuid-Ameri- ka een nieuw leven op te bou wen. Volgens net gepubliceerde cijfers van de Verenigde Naties is in de afgelopen vier jaar bijna tien procent van Bethle- hems christenen geëmigreerd. De achterblijvers vormen een bedreigde minderheid. Heel Bethlehem lijdt onder het optreden van Israël en de econo mische malaise, maar de christe nen voelen zich bovendien onbe haaglijk onder een moslimbe wind.. „Als christenen in het Heilig Land zijn we in de loop van de jaren geregeerd door de Turken, de Britten en de Israëliërs. Maar we hebben het nog nooit zo slecht gehad als on der het, Palestijnse Bestuur", klaagt éeh inwoner van. Bethle hem, die anoniem wil blijven.. Wie op de weg van Jeruzalem naar Bethlehem de militaire controlepost is gepasseerd, stuit al snel op de vele meters hoge betonnen muur die het Israëli sche leger op Palestijns gebied heeft opgericht om terroristen buiten te houden. Ook de nabu rige Jeruzalemse wijken Gilo en Har Horna liggen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Maar als de christenen van Bethlehem spreken over dief stal van land doelen ze niet al leen daar op, maar ook op de landroof door functionarissen van het Palestijnse veiligheids apparaat en vertegenwoordi gers van Fatah-milities. Wie durft te protesteren wordt gemo lesteerd of met geweld be dreigd, zeggen zij. Jasser Arafat heeft het optre den van de landrovers schrifte lijk veroordeeld, maar hij heeft er nooit iets tegen ondernomen. In de christelijke gemeenschap wordt gesuggereerd dat de vori ge maand overleden Palestijnse president het eigenlijk wel best vond. Zij kunnen alleen maar hopen dat Mahmoud Abbas - zijn gedoodverfde opvolger - meer oog zal hebben voor hun belangen. Verlies De stad van Jezus' geboorte wordt traditiegetrouw bestuurd door een christen. Burgemees ter Hanna Nasser ziet de toene mende emigratie van zijn me dechristenen met lede ogen aan, maar hij kan weinig anders dan door Carine Neefjes De meeste jongeren tussen de veertien en achttien jaar hebben nog geen identiteitsbe wijs, terwijl dat vanaf 1 januari volgende jaar wel verplicht is. Jongeren die door de politie worden aangehouden en zich niet kunnen legitimeren, krij gen een boete die kan oplopen tot 50 euro. Wie nu n.og een identiteitsbe wijs moet' 'aanvragen, is te laat. De levering neemt gemiddeld minimaal. vijf werkdagen in be slag. In verband met de feestda gen zullen" de meeste gemeenten het document niet meer op tijd kunnen levéren. De voorlichtingscampagne van het ministerie van Justitie, waarin de'jeugd op radio en tele visie wordt opgeroepen een identiteitskaart aan te schaffen, lijkt mislukt. Van de 335.000 jongeren tussen de veertien en achttien jaar die thuis een brief hebben gekre gen, hebben de meesten nog niet gereageerd, zo blijkt uit een rondgang langs (grote) ge meenten. De identificatieplicht geldt voor iedereen van 14 jaar en ouder. De campagne was ge richt op jongeren, omdat zij vaak geen identiteitsbewijs heb ben. In veel gevallen staan ze bijgeschreven in het paspoort van een ouder. „Bij ons begint het net een beet je op gang te komen", zegt Ada Goudsmit van de afdeling bur gerzaken in Den Haag. „We heb ben 6500 flyers verstuurd, maar het loopt geen storm. Als het volgende week gaat pieken, dan kunnen we de identiteitskaar ten niet meer op tijd leveren." Maximumprijs Van de vijftienhonderd jonge ren die in Utrecht zijn aange schreven, hebben er de afgelo pen weken 687 een aanvraag in gediend. De maximumprijs van een identiteitskaart is 30,56 eu ro. Volgend jaar is dat 31,26 eu ro. Een Nederlands paspoort kost nu 37,96 euro en volgend jaar wordt dat 38,83 euro. In Rotterdam heeft ongeveer eenderde van de jongeren gerea geerd. Er zijn 4500 brieven de deur uitgegaan. Van de vier gro te steden had alleen Amsterdam geen cijfers beschikbaar. Ook de gemeenten Leeuwarden en Zwolle laten weten dat nog lang niet alle jongeren hebben gereageerd. In Limburg heeft driekwart van de jeugd de op roep genegeerd, zo blijkt uit een rondgang langs de grotere ge meenten. Aan de slag Het Openbaar Ministerie is niet van plan om de eerste weken van het nieuwe jaar 'nog even door de vingers te kijken'. „We hebben de jeugd uitvoerig voor gelicht. Iedereen die een overtre ding begaat en geen identiteits bewijs op zak heeft, krijgt een boete. De identificatieplicht is ingevoerd om raddraaiers snel ler op te sporen. Daar gaan poli tie en justitie volgend jaar di rect mee aan de slag", aldus een woordvoerder van het Open baar Ministerie. GPD Scholieren tonen hun identiteitspasje. De regeringsleiders van de Europe se Unie hebben vorige week beslo ten dat vanaf 3 oktober volgend jaar zal wordén onderhandeld over de toe treding van Turkije tot de unie. Dat die onderhandelingen nu daadwerkelijk zullen beginnen is niet onredelijk. Turkije Heeft een lange geschiedenis met de EU. Het was het tweede land dat, nu al meer dan veertig jaar gele den, een associatieverdrag met de toen malige Europese Economische Gemeen schap sloot. Het vroeg al zeventien jaar geleden'het formele lidmaatschap van de unie'aan, en kwam in 1996 tot een douane-unie met de EU. Niemand verwacht dat de onderhande lingen op.- körte termijn tot een Turks lidmaatschap zullen leiden. De algeme ne verwachting is dat Turkije pas over een jaar of vijftien officieel lid van de EU zal worden. Een zo langdurige on derhandelingsfase is zo gek nog niet, omdat de volgende tien jaar duidelijk moeten maken of Turkije er in slaagt de politieke stabiliteit en economische groei van-de laatste jaren te continue ren. Turkije heeft- per slot een lange geschie denis van. politieke instabiliteit, be moeienis van de militairen met de poli tiek, schending van de mensenrechten en economische problemen. Pas de laat ste jaren vaart het land een andere koers, met name met het oog op het lid maatschap van de EU. De regering van premier Erdogan heeft een reeks van belangrijke hervormingen tot stand ge bracht. De militairen zijn onderworpen aan civiele controle, de doodstraf is af geschaft en aan de systematische onder drukking van de Koerden is een eind ge maakt, al is het probleem van de Koer dische minderheid nog niet opgelost. De mogelijke toetreding van Turkije tot de unie heeft aanzienlijke hartstoch ten gewekt en dat zal in de komende ja ren ongetwijfeld niet minder worden. Bij het Turkse lidmaatschap zijn kenne lijk veel fundamenteler kwesties in het geding dan bij de toetreding van de tien nieuwe leden van de unie in mei van dit jaar. Wat maakt Turkije tot een problema tisch geval? Turkije heeft een groot aan tal inwoners, Turkije is arm, volgens sommigen is Turkije geen Europees land en ten slotte is Turkije een islami tisch land. Op dit moment heeft Tur kije ongeveer zeventig miljoen inwo ners en de bevolking groeit snel. Als Turkije over vijftien jaar lid van de unie wordt, dan zal het waarschijnlijk meer inwoners hebben dan Duitsland, dat op dit moment tachtig miljoen in- woners heeft. Deze getallen zien er wel licht wat dramatisch uit, maar tachtig miljoen Tinken zullen toch tegen die tijd slechts 15 procent van de bevol king van de EU vormen. Van een drei gende Turkse dominantie zal geen spra ke zijn, zeker als we ons realiseren dat de EU over vijftien jaar tegen de dertig leden zal hebben. Op dit moment be draagt het inkomen per hoofd van de bevolking in Turkije slechts een derde van het Europese gemiddelde. De laat ste jaren was er echter in Turkije spra ke van sterke economische groei. Zou die groei nog tien jaar aanhouden, wat bij verstandig economische beleid niet onmogelijk is, dan zou dat inko men per hoofd bij toetreding gemakke lijk de helft van het EU-gemiddelde kunnen bedragen. Daarmee zou Tur kije in een economische positie verke ren die niet wezenlijk verschilt van die van de tien nieuwe leden van dit jaar. Een voor de hand liggend bezwaar is dat Turkije geen Europees land is. Hier is echter het probleem dat de westelij ke begrenzing van Europa volkomen duidelijk is, maar dat van een vanzelf sprekende oostelijke grens geen sprake is. Waarom trouwens wel Cyprus en niet Turkije? De modernste stad van Turkije ligt bovendien grotendeels in Europa. Wie op de kaart kijkt en zich realiseert dat Roemenië en Bulgarije spoedig lid van de EU zullen worden, ziet als vanzelf een natuurlijke begren zing van de zich uitbreidende unie: de grens van de Russische Federatie. Zo bezien zouden Oekraïne en Wit-Rus- land over een jaar of dertig wellicht ook voor het lidmaatschap in aanmer- STORM - In de nöordWëster- storm die woedde voor de Ne derlandse kust, kwamen sche pen in moeilijkheden. De Bel gische kustvaarder Henri De- weert is op honderd mijl voor de Texelse kust met man en muis vergaan. Het Zweedse schip Petra kwam ook in de problemen en bij Bergen aan Zee is het Panamese schip Ka- tingo op de kust gestrand. WONINGTEKORT - De ge meenteraad van Goes heeft ernstige kritiek op het woonbe leid van de overheid. Door de geringe toewijzing van bouw volume aan Zeeland is een ern stig woningtekort o: Goes. Dit belemmert dei wikkeling van de stad. WEKKER - In een anoniem bleven gemeente wordt het college van B enW soms diep in de nacht doorva derd. Maar deze weekrinit om" middernacht een wö Niemand wist wie deze ge had, maar de vergadai werd snel beëindigd. bleek? De burgemeesl! vrouw wilde haar mand graag 's avonds zien en sa met de vrouwen van amir wethouders had zij dit w ker-eomplot gesmeed,.. foto Bram Budel/GPD king kunnen komen. Verreweg het grootste probleem van Turkije is dat het een islamitisch land is. De tegen standers van een Turks lidmaatschap beweren expliciet of impliciet dat de EU gebaseerd is op de normen en waar den van het christendom en dat die nor men en waarden bedreigd zouden wor den indien miljoenen moslims lid van de Unie zouden worden. Als Turkije op religieuze gronden zou worden ge weerd, wat strijdig zou zijn met het we zenlijke beginsel van religieuze toleran tie, dan zou daarmee ook worden ge steld dat de islam zich niet verdraagt met de seculiere democratie en de mo derne rechtsstaat. Daarmee zou de EU dan een fundamen teel en onoverbrugbaar verschil stipule ren tussen een christelijk Europa en de moslimlanden. Zo zou de EU dan zelf het spookbeeld van de botsende bescha vingen concrete inhoud geven en ver antwoordelijk zijn voor een wellicht langdurig politiek-cultureel conflict. Aanvaarding van Turkije, mits het na tuurlijk voldoet aan redelijke eisen, kan een dergelijk conflict vermijden. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel-(0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur 226,50 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 c c" per jaar: €222.50 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvw» einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW j Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitsü overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV W®) de Regelen voor het AdvertentieW® Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18 00 ut Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroersnas Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v /v.pzc. .nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-conM'd' aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordtgeM p, (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dioia ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldigs de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden t»,- I, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4