IC choolwoningen goed voor regio Leguanen gedijen goed in Iguana Kruiden van eigen bodem zijn te duur profil: reserveerde lokaalruimte kan tijdelijk als huisvesting gebruikt worden Extra bus op eerste kerstdag en nieuwjaar Vrolijke lichtjes in natte duisternis kinderfietsen met 50% korting Kinderopvang ingewikkeld? Zeldzame octopus in visnetten Fusie Ter Weel en Ganzestad IJsvereniging eert leden zeeuwse almanak Lezen we: 0113-315649 if»nl predactie@pzc.nl ^31,4460 AA Goes -sfilie-exploitatie: ','.n Midden-Zeeland: 0113-315520; is Vlaanderen: 0114-372770; oaal: 020-4562500. iderdag 23 december 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 'ir-yC 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland rjliPankow [jKZEE - Met de bouw van ten schoohvoningen in de v wijk Noorderpolder in toekan over een lange pe- i flexibel worden inge- Üopde concrete behoefte tlaslokalen voor het open- hasisonderwijs. Ze vormen fileel van het project Brede B|. Volgens directeur nn Doorne van woningcor- iiif Zeeuwland zijn daar belangen mee gediend en iet gemeentebestuur daar rat meer aandacht voor s hebben. us Van Doorne heeft een ischool met een bundeling roorzieningen onder meer ctgebied van kinderopvang jnite uitstraling voor de be- adewijk. ..Dit soort voor- ton maakt het voor jonge gn aantrekkelijk zich in lijk te vestigen", zegt de di al van Zeeuwland. Volgens strekken de belangen ech- trder dan Noorderpolder, in breder verband be- .sd ook de werkgelegen- a de regio er bij gebaat, peente hecht waarde aan istiging van bedrijven, die komen er vaak pas als ildoende mensen wonen", fan Doorne. Éaalvernietiging fiek ten aanzien van de woningen wordt in zijn kapitaalvernietiging doordat er geen tus- pse bouw en later weer af- van noodlokalen nodig zijn. Belangrijk onderdeel et project Brede School is ng van openbare ba- Advertentie (Advertentie) Ivudeautips: Ooggetuigen 12Ue eeuw: [Bevrijd, Imaar. IDc keerzijde van de 'wijding 17,50 anavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul !1 omatencrcmesoep en biefstuk scampi of gevulde papadun en ijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 sisschool Theo Thijssen vanuit de wijk Malta naar Noorderpol der. In de beginperiode zou de Theo Thijssenschool op basis van de leerlingenprognoses op korte termijn behoefte hebben aan slechts vier klaslokalen. Vol gens schooldirecteur A. Koster zou dat na verloop van tijd kun nen toenemen tot acht a negen lokalen als de wijk in de demo grafische cyclus op zijn hoogte punt verkeert en het aantal schoolgaande kinderen het grootst is. Van Doorne en Koster bepleit ten dinsdagavond tijdens een presentatie van het voorlopige concept van bureau Proxenus dat bij het begin van de bouw van de nieuwe school al reke ning wordt gehouden met die la tere groei. Dat zou betekenen dat enkele lokalen de eerstko mende jaren nog niet voor het onderwijs worden gebruikt. De ruimte zou echter wel als huis vesting kunnen dienen. Volgens Van Doorne zou Zeeuwland daarmee een alternatieve woon vorm aanbieden, die in vormge ving en maatvoering afwijkt van het traditionele aanbod. Bo vendien dienen de huurcontrac ten gebaseerd te zijn op een tij delijke situatie. Een deel van de schoolwoningen zou bijvoor beeld na een jaar, of na wat lan gere periode, ontruimd moeten worden om dienst te gaan doen als lokalen. De directeur van de woningcor poratie is er van overtuigd dat er zeker mensen zijn die belang stelling hebben voor dit soort af wijkende woonvormen en tijde lijke contracten. Van Doorne kan zich voorstellen dat de schoolwoningen ook als totaal complex aan een zorgorganisa tie als Allévo kan worden ver huurd, zodat die ze kan gebrui ken als tijdelijke huisvesting voor dokters of personeelsleden die zich hier tijdelijk vestigen. Behoefte Later, indien de behoefte aan extra lokalen in het basisonder wijs in de wijk weer minder Een pasgeboren leguaan met zijn moeder in reptielenzoo Iguana. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Opa leeft nog en hij is onder een gelukkig ge sternte geboren. „En zijn over-overgrootouders ook. We hebben een wereldprimeur", zegt A. Bom van reptielenzoo Iguana uit Vlissingen. „Ik weet zeker dat in gevangenschap niet eerder een zesde generatie groe ne leguanen is geboren. In gevangenschap houdt het vanuit Zierikzee gaat om 22.47 uur. Er rijdt die nacht maar één discobus. Deze vertrekt om 2.00 uur naar Westenschouwen, een .half uur later via de dorpen naar eindpunt Noordgouwe, en om 3,15 uur rijdt de bus naar Nieuwerkerk. „In het verleden is gebleken dat er geen animo is om de bus verder te laten rij den", zegt K. Jachmann van SHR. De nachtbus op oudejaarsnacht is, in tegenstelling tot vorige ja ren, niet gratis. Voor de terug reis moet er 2,80 aan SHR-mun- ten betaald worden. Met de muntjes kan tevens drank wor den gekocht in De Stulp, café Lub en Cafétje. De eerste disco bus rijdt om 0.20 uur vanuit Burgh naar Renesse. Later rij den er ook bussen vanuit Brui- nisse en Schuddebeurs. De eer ste bus terug naar huis rijdt om 4.00 uur en de laatste om 5.00 voor reptielen vaak op na de eer ste generatie. Dat komt omdat het geen sinecure is om de juiste voedingssamenstelling te rege len en een goede vervanger te vinden voor daglicht. In de vrije natuur begraven de leguanen hun eieren. Door zon newarmte worden ze uitge broed. Bij Iguana liggen de eie ren in een couveuse. De eieren worden uitgebroed bij een tem peratuur tussen de 28 en 32 gra den Celsius. De eerste vijf leguanen zijn gis teren uit het ei gekropen en we gen circa 12 gram en zijn zo'n 25 centimeter lang. Ze kunnen 15 tot 16 jaar worden. De reptielenzoo is naar de groe ne leguaan vernoemd. Die heet Iguana iguana en leeft in Mid den- en Zuid-Amerika. Ze kun nen twee meter lang worden. RENESSE - Stichting Horeca Renesse (SHR) zorgt op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag voor extra vervoer naar Renesse. Voor de bus met oud en nieuw moet dit jaar betaald worden. Normaal rijden de bussen, een zondagsdienst op deze dagen. Nu wordt er op tweede kerstdag om 23.52 uur een extra bus inge zet. Deze rijdt vanaf Schudde beurs over de dorpen naar Re nesse en is gratis. Om drukte te voorkomen, rijdt deze bus niet vanaf Zierikzee. De laatste bus (Advertentie) (Advertentie) eenmalige stunt! grote keuze A. alle leeftijden DE FIETSSPECIALIST VW zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 24 10 zie website: www.profile-vandendriest.nl ZIERIKZEE - Met vrolijk flonkerende lampjes liggen de schepen van de Museumhaven in Zie rikzee te pronken in het donker. Nu de winter echt begonnen is, brengen zij wat licht in de duisternis, die al vroeg over het water valt. Al leen een laagje sneeuw ontbreekt nog. De historische schepen van de Museumhaven liggen er netjes bij, helemaal klaar voor de win ter. Open delen zijn met dekzeilen strak afge dekt. De zeilen liggen goed opgeborgen, net als alle losse tuigage. Inmiddels is het traditie om rond de kerst deze schepen te verlichten. Enke le honderden gloeilampen en vele meters lichts- lang laten de contouren van de schepen zien. Dagelijks lopen vrijwilligers de lampen en slan gen na. Kapotte onderdelen vervangen ze, zo dat elke avond de schepen weer mooi uitlich ten. Een dag als gisteren, met veel wind, is een kostbare dag, dan waait er veel stuk. In de paar weken dat de verlichting er hangt, verwaait er jaarlijks een vermogen aan lampjes. Ondernemersvereniging ZOC Actief heeft deze kosten enkele jaren voor zijn rekening geno men. Nu het ZOC niet meer bestaat, betaalt de Stichting Museumhaven de kosten zelf, in de hoop dat volgend jaar de nieuwe ondernemers vereniging Neptunus weer kan bijdragen. De voorbijganger die door wind en regen zich gisteravond langs de Museumhaven haastte, heeft hiervan geen weet. Die is blij dat er nog wat feestelijks te zien is in het natte, vieze weer. foto Dirk-Jan Gjeltema wordt, kan de ruimte wederom voor huisvesting worden ge bruikt. Van Doorne geeft aan dat het di recte belang voor Zeeuwland binnen Noorderpolder overi gens vrij gering is. Er is circa 10 procent aan huurwoningen ge pland, voor de rest worden er koopwoningen gebouwd. Naast de schoolwoningen wil Zeeuwland in de omgeving van de brede school een complex met ruim dertig huurwoningen laten verrijzen. Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas. De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. .Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien. wwwkinderopvangzeelandnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 YERSEKE - In de visnetten van de YER-138 van eigenaar Sinke is tussen de platvissen een zeldzame octopus gevon den. Na onderzoek door heeft bioloog J. van der Veen van zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen vastgesteld dat het een exemplaar betreft van de soort eledone cirrhosa, de zogeheten kleine kraak. liet dier is veertig centimeter groot. De kleine kraak lijkt veel op de octopus vulgaris, de gewo ne octopus, die overigens alleen ten zuiden van het Ka naal voorkomt. Door het tellen van de rijen met zuignap pen kan het verschil tussen beide soorten worden be paald. De kleine kraak wordt in de Noordzee vooral aan de Engelse rotskusten aangetroffen. De octopus, die nu is gevonden, verkeert in goede condi tie in het zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen. Het dier verblijft ter observatie voorlopig in een speciaal bassin. Morgen zal de octopus worden overgezet in één van de aquaria, die door het publiek kunnen worden beke ken. GOES - Er lijkt geen einde te komen aan het aantal fusies tussen zorginstellingen in Goes. Deze keer zijn het Ter Weel en de Zorggroep Ganzestad die de handen ineen slaan. De Zorggroep Ganzestad bestaat zelf nog maar amper een jaar. Ze ontstond in 2003 na een fusie tussen 't Gast huis en zorgcentrum Randhof. Nu gaan beide instellingen dus op in een nog groter geheel. Ook Ter Weel heeft niet stil gezeten. De stichting, met zorgcentra in Goes en Krab- bendijke, neemt per 1 januari 2005 zorgcentrum Vrede- lust in Yerseke over. Ter Weel en Ganzestad hebben deze week een samenwer kingsovereenkomst gesloten. Het uiteindelijke doel is een fusie in de zomer van 2006. De stichtingen denken door de fusie een financieel voordeel te behalen en betere zorg te kunnen leveren. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de ledenvergadering van IJsvereniging Haamstede en Burgh zijn gisteren vier leden in het zonnetje gezet. M. Hanse was één van de gelukkigen. Hij is ere-lid gewor den omdat hij dertig jaar bestuurslid is geweest van de ijs- vereniging. Dit jaar legt hij zijn werkzaamheden als secre taris van de club neer. Naast Hanse zijn ook M. Dijkman, P. van Aartsen en J. Dalenbout in het zonnetje gezet. Zij zijn lid van ver diensten geworden vanwege al hun inspanningen voor de ijsvereniging door de jaren heen. Ook voor A. van der Weel en A. van der Zande was er speciale aandacht: zij zijn beiden veertig jaar bestuurslid. moeid zijn met een nieuwe dro gerij, in verhouding tot de vraag van de markt, maakten dat de teelt op Schouwen-Duiveland niet rendabel zou zijn. Voor de teelt van kruiden als tijm en ba silicum, zogenaamde landkli maatteelten, is Schouwen-Dui veland niet interessant. Het luk te niet om er voldoende kilo's van te oogsten om de teelt een fi nancieel haalbare kaart te ma ken. ZIERIKZEE - De kleigrond van Schouwen-Duiveland is ge schikt voor de teelt van blad kruiden als peterselie en bies look. De benodigde investerin gen voor het droogproces maken de productie echter onrendabel. Daarom richten de akkerbou wers zich nu op de teelt van gele mosterd- en venkelzaad. De afgelopen drie jaar is geëxpe rimenteerd met de teelt van ver schillende tuinkruiden op proef velden op Schouwen-Duive land. Het doel was na te gaan of deze teelt een nieuwe inkomsten bron voor de akkerbouwers kan zijn. Deelnemers in het project waren Agrarisch Schouwen-Dui veland (ASD), de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopver eniging (CZAV) en kruidenspe cialist Verstegen Spices Sau ces. Verwerkring Uit het experiment, dat mede ge financierd is uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw (EOGFL), bleek dat kleigrond goed ge schikt is voor de teelt van blad kruiden. Het probleem is echter de verwerking. „De kruiden moeten zo snel mogelijk ge droogd worden om de vereiste kwaliteit te behalen", legt P. de Koeijer, lid van de projectgroep voor ASD, uit. „De grens ligt op ongeveer een uur rijden na de oogst, wij waren twee uur kwijt." De investeringen die ge- Zaden Kruidenproducent Verstegen is naast tuinkruiden ook geïnteres seerd in gele mosterd- en venkel zaad voor consumptie. Het voor-? deel van deze gewassen is dat het oogsten met combines kan worden uitgevoerd en het droog proces gelijk is aan die van tar we of graszaad. De verwerking vraagt dus geen extra investerin gen. Deze winter wordt bekeken welke boeren interesse hebben om op kleinschalige wijze deze zaadteelt te gaan uitvoeren. Om dat er geen subsidie meer is, zal elk proefveld zichzelf moeten te rugverdienen. De producent zal, als de vereiste kwaliteit wordt behaald, de zaden afnemen. Maar ook de teelt van bladkrui den is nog niet helemaal uit het zicht, meent De Koeijer. „Deze markt is heel dynamisch. Als er specifieke wensen ontstaan voor een verwerking die elders niet gebeurt, dan is zinvol om te kij ken of de investeringen in inno vatieve bewaarmethoden op Schouwen-Duiveland kunnen worden gedaan." Die 42-jarige Middelburger leest zelden een boek. En leest hij een keer, dan is het meteen een filosofisch epistel. Hij was naar de bibliotheek gegaan, om in plaats van zijn wekelijkse bezoek aan de kroeg die avond eens met een boek op de bank te relaxen. Het boekwerk dat hij mee naar huis nam, trof hem zeer en tot zijn verbazing las hij het in één ruk uit. Trots deed hij zijn verhaal in de kroeg, waar een kameraad toevallig hetzelfde werk had gelezen. Zijn zeer belezen vriend had aanzienlijk meer moeite met het filosofisch werk. Nadat de twee uitge breid inhoud, pagina's en om vang analyseerden, bleek waarom. De Middelburger kijkt volgende keer wel twee keer, voordat hij weer een jeugdversie meeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33