)orpsraad bemiddelt n conflict over kassen !C Draaglijk houden, daar gaat 't om Tijdelijk trouwen in het dorpshuis Uitbreiding van Ambachtscentrum komt dichterbij .17 Lr inwoners Rilland en Bath klagen over verlichting Nieuwbouw Vijfhoek Dronken chauffeur met schrik vrij start pas in voorjaar oen da andjes houden andweer bezig Middelburg Politie flitst hardrijders Werkstraf voor bezit neppistool Nieuwjaarsduik Westenschouwen Studentenoverlast neemt af na komst van bewakers donderdag 23 december 2004 fFrefik Janssen LJ.VD - De dorpsraad van gd-Bath gaat namens de be- fr> proberen een oplossing -•den voor de lichtoverlast gBathpolder. Niet alleen de j omwonenden, maar ook ,dere inwoners van Rilland gh klagen over de nachtelij- •Jchting van het kassen- ste wil de dorpsraad pra- de Zeeuwse Milieu Fede- iZMF) en landbouworgani- ZLTO. De twee instanties i een brief gekregen van fcpsraad, met een uitnodi- ®over het probleem te ko- torsteliing bnef schrijft de dorpsraad ernstige hinder en overlast de assimilatieverlichting\ nekt ook teleurstelling uit de gemeente Reimerswaal. M de belofte dat de ver- ginde polder tot 85 pro- worden verduisterd. W'gklachten: 6)0231231 (isandag t/m vrijdag K-'ende de openingstij- taterdagstot 12.00 uur eactie ^LANDENTTHOLEN tenspark 28 ÖJS31 AA GOES K redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) NHuibers Gander Jagt ^Janssen ^fdekam te Vries (sport) van der Werf 'toale redactie «tos 31 AA goes ^(0113)315500 '10113)315669 "4 redactie@pzc.nl iernet Pfic.nl 'ill web@pzc.nl nog niet zijn nagekomen. „We hebben de gemeente Reimers waal al gevraagd om de situatie bij de kassen een beetje in de ga ten te houden", licht voorzitter C. de Vries van de dorpsraad toe. „Door de gesprekken met de ZMF en de ZLTO willen we bereiken dat de regelgeving be ter wordt nageleefd. Als we met de belangenorganisaties hebben gepraat, willen we ook even tueel met de glastuinbouwbe drijven overleggen. Het is voor de ondernemers niet prettig als de bewoners in opstand ko men." De dorpsraad hoopt een bemid delende rol te kunnen spelen in een conflict over een groen strook. Bewoners van de Mid denhof in Rilland, bij wie de kas sen dicht tegen de achtertuin zijn gebouwd, willen dat kassen- eigenaar Agrocare zorgt voor een groenstrook. Die moet het nachtelijke licht enigszins tegen houden. M. van der Velden is een van die bewoners. Ze is gelukkig met de hulp van de dorpsraad. „Of we iets bereiken, dat weet ik niet. Maar op deze manier zeggen we weer eens: 'Dit kan eigenlijk niet.' Door die verlichting heb ik drie nestjes met jonge vogeltjes in mijn tuin En mijn kippen lopen om twaalf uur 's nachts buiten. De natuur wordt er helemaal door' verstoord", aldus Van der Vel den. door Freek Janssen THOLEN - De bouw van de Vijf hoek, een complex met 35 senio- renappartementen en een me disch centrum in Tholen, start pas begin maart. Het was de be doeling dat de de bouw dit na jaar al zou beginnen. De reden van de vertraging is volgens J. Kloet, directeur van woningbouwvereniging Castria Wonen, dat de procedures bij provincie en gemeente langer duurden dan verwacht. Nu het einde van het jaar nadert, vindt aannemer Ballast Nedam Bouw uit Breda het verstandiger de bouw over de winter heen tillen. Het complex verrijst op de hoek van de Molenvlietsedijk en de Ten Ankerweg. Onder het ge bouw komt de eerste parkeerga rage van Tholen. Het afvoeren van de grond gaat waarschijn lijk voor extra verkeersdrukte zorgen op de Molenvlietsedijk. Kloet: „De gemeente heeft ons gevraagd extra voorzichtig te zijn, omdat er een aantal scho len in de buurt ligt. We probe ren de overlast zoveel mogelijk te beperken." Castria is nog in overleg met een aantal partijen over eventuele vestiging in het medisch cen trum. De woningbouwvereni ging wil graag drie huisartsen, twee praktijken voor fysiothera pie, een tandarts en een apo theek opnemen in de Vijfhoek. Kloet: „Formeel zijn we eind ja nuari pas met iedereen rond. Zo als het er nu uitziet, hebben we goede hoop dat alles goed- komt." De bouw van de Vijf hoek duurt minimaal een jaar. ^ACTIVITEITEN Wijkinfowinkel Goese Polder, 12.00 uur: Inloopspreekuur voor Ifli advies over voeding en ge- hooi de Zuidwesthoek, 17.00 «feest in teken van zinloos ge- KIEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: «soos; ILE Complex Groenewoud, toi,9.00-10.00 uur: Sport en spel s;sis; 12.00-13.00 uur: Bewegen «patiënten; INGEN - Ons Dorpshuis, Biljartcompetitie senio- KAARTEIMSDIJK Kantine 20.00 uur: Kerstklaverjassen; LDINGE -Dorpshuis De Wemel, Sociëteit en sjoelen; E - Het Trefpunt, 13.00-17.00 (arten. ÜELBURG - De sladsge- flijke brandweer Vlissing- fddelburg moest gistermid- ra -avond uitrukken voor brandjes in Middelburg. de avond kreeg de ter een melding van een sgbrand in Park de Griffi- ïennoedelijk had een elek- fedeken het bed van de be- Servan een bovenwoning èterlaaie gezet. De vrouw tekens al naar buiten ge- i De brandweer heeft de nageblust. De schade I geschat op tienduizend teer op de dag rukte de ter uit voor een branden- rofiets en schutting en een rand. Verpleegkundigen Nicole Tonglet, Paula Marinissen en Nelleke de Rijke (vlnr) staan bij het schilderij dat door Ton Rijstebil (tweede van rechts) voor de afdeling oncolo gie van het Oosterscheldeziekenhuis is gemaakt, foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Drieënhalf jaar draait het nu, en het wordt maar groter en professione ler. Toch zie je dat professionele er op het eerste gezicht niet aan af. De ver pleegkundigen van de afdeling dagbe handeling oncologie, de afdeling waar kankerpatiënten chemotherapie onder gaan zonder 's nachts in het ziekenhuis te hoeven blijven, lopen vaak in hun ge* wone kleding. Ze doen hun best om de afdeling een beetje gezellig te maken en dat lukt ook. Van de RopaRun, een jaarlijkse sponsorloop voor goede doelen, hebben ze, behalve heel goede behandelstoelen, ook geld gekregen om de ruimten wat aantrekkelijker te maken. Gisteren kregen ze een schilderij. Ton Rijstebil uit Renesse schilderde speciaal voor de afdeling, van het Oosterschelde ziekenhuis in Goes een kleurige voor stelling met veel symboliek. Wie goed kijkt, ziet talloze ganzen en verschillen keren de letter O van Oosterscheldezie kenhuis. Rijstebil had een speciale aanleiding om een van zijn kunstwerken aan de af deling dagbehandeling oncologie op te dragen. Zijn zwager ondergaat al maan den een chemokuur op de afdeling en is de verpleegkundigen intens dankbaar voor de manier waarop hij wordt bege leid. Hetzelfde geldt voor zijn familie. Verpleegkundigen Paula Marinissen, Nelleke de Rijke en Nicole Tonglet, zijn erg blij met het schilderij, maar mis- .schien nog meer met de waardering die eruit spreekt: „Wij zijn erop uit om be handelingen die soms behoorlijk zwaar zijn, voor iedereen zo draaglijk moge lijk te maken. Dan heb je het natuurlijk niet alleen over medische begeleiding, handige zorgtips en een vriendelijke ontvangst. Wij proberen hier het vak van oncologieverpleegkundige op de dagbehandeling, steeds meer te perfec tioneren. Het is natuurlijk fijn om on derweg te horen dat je op het.goede pad zit." Paula Marinissen zorgt ondertus sen dat het schilderij een prominente plaats in de behandelruimte krijgt. Verschil Op de dagbehandeling oncologie komen dagelijks acht patiënten voor chemothe rapie of immunothearapie. Nelleke de Rijke vindt het wat te ingewikkeld om het verschil uit te leggen. „Bij chemothe rapie gaan de toegediende middelen een tumor te lijf en bij immunotherapie wordt je eigen immuunsysteem opgejut om de kanker te vernietigen. De keuze voor het ene of het andere is afhanke lijk van de aandoening en van de pa tiënt." „Verschil", zegt Nicole Tonglet, is wat de mensen die bij ons telkens voor een dag worden opgenomen, ken merkt. We hebben zeventig behandel- schema's. De ene patiënt komt één keer vijf dagen achter elkaar, de ander doet dat vier keer met steeds drie weken rust. Een ander komt maandelijks een heel jaar achtereen en er zijn ook men sen die wekelijks een behandeling krij gen voor langere tijd." Over één ding zijn de drie het roerend eens: de akelige bijwerking die chemo therapie vroeger had, is een heel eind teruggebracht, al zien ze ook daar ver schil. Twee patiënten kunnen voor de zelfde aandoening met dezelfde stoffen worden behandeld, waarbij de ene zich bijna kiplekker voelt en de ander dood ziek. Marinissen: „Wij zijn ervoor om de kwaliteit van leven zo goed mogelijk te helpen maken tijdens de behande ling." Achter heel veel van hun begelei dende acties hebben de drie verpleeg kundigen proefondervindelijk moeten zien te komen. Inmiddels leiden ze zelf ook verpleegkundigen op, bijvoorbeeld van de afdeling waar mensen klinisch chemotherapie krijgen. Ze werken nauw samen met de dieetdeskundigen en de dienst geestelijke verzorging van het Oosterscheldeziekenhuis. „We zor gen dat er personeel is dat de strikt me dische handelingen van ons kan overne men, zodat we meer buiten onze afde ling kunnen werken. Het zou goed zijn als wij bij de slecht-nieuws-gesprekken zouden kunnen zijn, er zijn er onder on ze patiënten natuurlijk die dat soort ge sprekken krijgen. Een arts heeft nor maal gesproken wat minder tijd en wij hebben dikwijls de relatie al." Navertellen Over de goed-nieuws-gesprekken maakt Marinissen zich niet zoveel zor gen. Die komen patiënten dikwijls jui chend uit zichzelf op de afdeling naver tellen. Om de toegang tot hun expertise zo laagdrempelig mogelijk te maken, bel len de verpleegkundigen alle patiënten na hun eerste chemobehandeling op. Ze merken hoe dat de schroom wegneemt om zelf te bellen als er iets is of als er vragen zijn. „De mensen moeten erop kunnen rekenen dat wij er altijd zijn als ze het waar dan ook moeilijk mee heb ben." En zelf? Hebben zij het nooit moeilijk met een ziekte die niet altijd te genezen valt? „Ach", vinden ze, „je kunt met al tijd winnen. Wél kun je zorgen dat de strijd netjes wordt gevoerd. En als je wint van zo'n vijand, tja, dan heb je ook een triomf behaald waar je lang op kunt teren." door Rob Paardekam HANSWEERT - Reimerswaalse paren kunnen van eind mei tot en met december volgend jaar trouwen in dorpshuis Kaj Munk in Hans weert en de Johannes- kerk in Kruiningen. Dat hebben burgemeester en wethouders deze week bepaald. De alternatieve trouwlocaties zijn nodig, omdat de uitbreiding van het gemeentehuis volgend jaar zijn hoogtepunt bereikt. De trouwzaal wordt weliswaar niet onder handen genomen, maar de bouwwerkzaamheden zou den de plechtigheid zo verstoren dat paren volgens het college niet meer op een fatsoenlijke ma nier ontvangen kunnen worden. De Johanneskerk in Kruiningen kwam als eerste in beeld als ver vangende locatie, omdat die in 1999, toen de trouwzaal werd heringericht, ook als alternatie ve trouwplaats diende. Het colle ge wilde echter een tweede loca tie, omdat niet aile mensen in een kerk willen trouwen. In Kruiningen vielen diverse loca ties af. Het college informeerde bij woningcorporatie R&B Wo nen of de trouwzaal van het oude gemeentehuis aan de Markt gebruikt kon worden, maar die is inmiddels omge bouwd tot toonzaal. De foyer van Ons Dorpshuis vond het col lege niet representatief genoeg, terwijl de Rabobank niet goed bereikbaar zou zijn. Daarop zijn vanuit de ambtena rij twee opties aan het college voorgelegd: siertuin De Sequoia hof in Vlake en dorpshuis Kaj Munk in Hansweert. Burgemees ter en wethouders kozen voor het dorpshuis. „Omdat het de meest neutrale locatie is", zegt wethouder J. Jansen. In princi pe duurt het werk aan het ge meentehuis tot begin november, maar in verband met een uit loop worden de Johanneskerk en Kaj Munk tot eind 2005 aan gewezen als 'huis der gemeente'. MIDDELBURG - Een 53-jarige beroepschauffeur uit Sluiskil had met een dronkemansrit zijn baan op het spel gezet. Het rijbewijs mocht hij tot zijn opluchting houden. De Zeeuws-Vlaming kwam gisteren in Middelburg met de schrik vrij. Politierechter R. Lameijer wilde namelijk voor één keer rekening houden met het blanco strafblad van de verdachte door een geheel voorwaardelijke rijont zegging van negen maanden op te leggen. Ter compensa tie kreeg de drankrijder een (verhoogde) boete van 1.500 euro. De man veroorzaakte 13 juli in 's-Heerenhoek met zijn auto onder invloed van alcohol een eenzijdige aanrij ding. Een blaastest mislukte, zodat een bloedproef uit sluitsel moest geven over het alcoholpercentage. De man scoorde met 2,07 milligram hoog: vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. De auto was total loss. De man merkte op dat hij ten tijde van het ongeval zonder werk zat, maar inmiddels weer werk heeft als vrachtwagenchauffeur. Officier van justitie G. Oosterveld eiste tien maanden voorwaardelijke rijontzegging en 1.250 euro boete. KRUININGEN - Bij snelheidscontroles in Kruiningen en Tholen heeft de politie verschillende automobilisten ge flitst. die zich niet hielden aan de maximumsnelheid. Op de N289 in Kruiningen reden tussen 13.30 uur en 15.45 uur 625 automobilisten langs, van wie er 33 te hard re den. Op de Postweg in Tholen passeerden tussen 11.00 uur en 13.15 uur 831 auto's. Vier wagens reden harder dan ter plekke is toegestaan. MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld vond gisteren in Middelburg niet bewezen dat een 47-jarige in woner van Eede in een discotheek met een vuurwapen had gezwaaid. Politierechter R. Lameijer had eveneens geen aanwijzingen om de (ontkennende) verdachte schul dig te achten. Toch hadden vier jongens verklaard dat de Eedenaar 14 juli in de Cadzandse discotheek had ge dreigd met een zwart vuurwapen. Twee van hen deden aangifte van bedreiging met een doorgeladen Wapen. De politierechter vond wel bewezen dat de man die dag messen bij zich had. Ook werd in zijn auto een zilveren na- maakpistool gevonden. De verdachte werd hiervoor ver oordeeld tot veertig uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Raadsman J. van den Doel had zijn conclusies al getrok ken. „De verklaringen van de jongens zijn op elkaar afge stemd. Het is zwaar overtrokken." Voor het nepwapen vroeg de strafpleiter zijn cliënt te ontslaan van rechtsver volging. „Het speelgoedwapen is door zijn zoontje op de kermis gewonnen", zei hij. WESTENSCPIOUWEN - Traditiegetrouw wordt er op 1 januari een nieuwjaarsduik gehouden in de zee bij De Punt in Westenschouwen. Voor de negende keer kunnen de duikers bewijzen dat ze echte bikkels zijn. Wie een duik in het koude water durft te nemen, kan zich na af loop verwarmen aan een kop chocolademelk en krijgt een aandenken. Tijdens de duik is de reddingsbrigade Westen schouwen aanwezig om een oogje in het zeil te houden. De start is om 15.00 uur. door Inqrid Huibers GOES - Mits de gemeenteraad in januari instemt, krijgt Stich ting Ambachtscentrum Goes 44.000 euro om het gebouw op het terrein van de Hollandsche Hoeve uit te breiden. Daarmee zou dan een einde komen aan het leuren met de bouwplannen dat al ruim tien jaar duurt. „We hebben jaren geleden al eens met burgemeester Blanken rond de tafel gezeten", zegt A. Dierkx, bestuurslid van Stich ting Ambachtscentrum Goes. „Ook met het vorige en het hui dige college van de gemeente Goes hebben we regelmatig ge sprekken gevoerd, maar er was nooit geld." Er is inderdaad geen apart potje voor het Ambachtscentrum, zegt verantwoordelijk wethou der S. van 't Westeinde. „Dat maakt het lastig." Dat er nu licht gloort aan de horizon, heeft volgens de wethouder te maken met de verwachting van een positief saldo na opmaak van de jaarrekening over dit jaar. Dierkx, die zijn hele leven bouw kunde doceerde aan de Am bachtsschool, maakte een teke ning voor de uitbreiding. Een ruimte van ongeveer tachtig vierkante meter aan de achterzij de van het gebouw. De uitbouw zal worden inge richt als een museumwerkplaats waar een smederij en een wagen makerij in gevestigd kunnen worden. „Zelf ben ik wagenmaker/timmerman, maar in mijn huidige atelier van drie bij vijf meter heb ik niet echt de ruimte om goede demonstraties te geven", vertelt Dierkx. Hij zou bijvoorbeeld graag een ouderwetse boomzaagmachine opstellen. Ook verzamelde Dierkx in de loop der jaren een paar duizend stuks gereed schap, die hij graag wil laten zien. De totale verbouwing is nu be groot op 71.000 euro. Door zelf een deel van de bouw voor hun rekening te nemen, denken de vrij'willigers van het Ambachts centrum tussen de vijftien- en twintigduizend euro te kunnen besparen. Een huurverhoging van duizend euro in de maand le vert nog eens twaalfduizend eu ro op, waarna er nog ruim veer tigduizend euro voor de gemeen te over blijft. Tegelijk met de verbouwing van het Ambachtscentrum wil het college van b en w tegemoet ko men aan een jarenlange wens van Jeu de Boulesclub Le Basti on, die op het terrein van de Hol landsche Hoeve een baan heeft. Die zou moeten worden voor zien van een deugdelijk materi- aalhok en een eigen toilet. De kosten daarvan worden, na af trek van een besparing door zelf werkzaamheid, geschat op tien duizend euro. In de Johanneskerk in Kruiningen werd in februari 2002 door leerlingen van basisschool De Welle het huwelijk nagespeeld van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Het extra toe zicht in de studentenbuurt in Middelburg lijkt te werken. Sinds vorige maand lopen bewa kers rond in het Bagijnhof. Klachten over geluidsoverlast komen haast niet meer voor. Woongoed, de verhuurder van de kamers in het Bagijnhof, heeft het particuliere bewa kingsbedrijf ingehuurd. „We zijn daar nu een maand mee be zig. Dat is ons eigenlijk heel goed bevallen", zegt R. Studuls- ki van de woningcorporatie. In september klaagden omwonen den over studenten die, vooral 's nachts, voor overlast zorgden. De bewoners van het Bagijnhof zouden feesten, lallend over straat lopen en schreeuwen. Vooral op dinsdag- en donder dagavonden was het raak. Het nachtelijk toezicht heeft nog een ander voordeel, vindt Studulski. „We weten nu vrij exact wat er gebeurt in die buurt. We hebben gemerkt dat er ook overlast van anderen is. We hebben nu een duidelijk beeld van wat terecht en wat on terecht is verweten aan de stu denten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31